RIXÊzÏQ. Leidenaar Menno Bentveld 'Tv is'li grappig avontuur, dat iets heel moois kan worden' 'Fats' veertig jaar in het vak INGEN bij 'Club Veronica Compleet' Oude Coca Cola-hit weer in ere hersteld Magadi. de één maand oude rhinoceros, rolt door de modder met zijn moeder Naivasha in de dierentuin van Kent. De zwarte rhinoceros is een van de meest bedreigde diersoorten ter we reld. Magai was de tweede ge boorte binnen drie maanden in deze dierentuin. Een derde wordt in juli verwacht. Wereldbevolking(l) In de jaren negentig zal de we reldbevolking van 5,25 miljard zich in recordtempo uitbreiden met een miljard mensen - onge veer de huidige bevolking van China. Dat zei directeur Sadik van het Bevolkingsfonds van de Verenigde Naties gisteren tijdens een Aziatische conferentie op de Filipijnen. „De jaren negentig zullen een snellere groei van de bevolking te zien geven dan ooit tevoren in de geschiedenis is vertoond", zei Sa- dik. „De wereldbevolking breidt zich uit met drie i conde, ongeveer een kwart mil joen per dag". Alleen al dit jaar zal de bevol king met 90 a 100 miljoen groeien, ongeveer de gecombineerde be volking van de Filipijnen en Zuid-Korea, zei Sadik. In het hele komende decennium zal er een miljard bijkomen. Wereldbevolking(2) Verreweg het grootste deeel van de groei van de wereldbevolking heeft plaats in de arme landen, die het slechtst zijn toegerust om de geboortegolf op te vangen. In 1984 was overal in de wereld een afname van de bevolkingsgroei te constateren, behalve in Afrika en delen van Azië. Als niet snel wordt ingegrepen zal de wereld bevolking aan het eind van de volgende eeuw dichter bij' de 14 miljard liggen dan de 10 tot 11 miljard die nu zijn voorzien. Op bom geleefd Chinese soldaten hebben i bom onder een hotel uitgegraven die vermoedelijk in 1949 is afge schoten door de Nationalistische troepen, kort voordat zij door de communisten naar Taiwan v den verdreven. De 300-pónder werd een meter onder het Jiangbei Dingya hotel in de kustplaats Ningbo gevon den. Inwoners die zich de luchtaan val nog herinnerden zeiden dat de bom door een raam op de eerste verdieping was gegaan, door de vloer was gevallen en zonder te ontploffen onder het hotel terecht was gekomen. Sindsdien hebben honderddui zenden argeloze gasten boven de blindganger overnacht. Toen langs werd besloten het hotel te renoveren brachten oudere werk nemers het voorval in herinne ring en waarschuwden dat de bom zou kunnen ontploffen als e werd gegraven.. LEIDEN Menno Bent veld zit er ontspannen bij. De 22-jarige Leidenaar, vorige week op scholenge meenschap 'De Vliet- schans' ook als brui degom in het stuk 'Zo zijn we niet getrouwd' te zien, heeft meerdere pijlen op zijn boog. Sinds half janu ari is hij presentator van 'Club Veronica Com pleet', een veertiendaags jongerenprogramma rond de klok van zes op zater dag. Drie uitzendingen zijn er geweest, nog zeven heeft Bentveld er voor de boeg, "Een grappig avon tuur. dat iets heel moois kan worden" zo spreekt hij over zijn eerste televi sie-ervaringen. door Emiel Fangmann Dat Menno Bentveld toneel speelt in zijn vrije tijd, heeft wel iets te maken met zijn komst bij Veronica. Bentveld: De eindre dacteur van 'Club Veronica Compleet', Jan Pieter Stafleu. net als ik een oud-leerling van 'De Vlietschans', maakte vooi zijn lol vroeger videoregistraties van onze toneelprodukties op school". Bentveld werd vervol gens vorig jaar zomer voor een screentest getipt door Stafleu, toen de formule voor het nieuwe programma al zeer ver ontwik keld was. "Op die screentest moest je bijvoorbeeld op grond van een tekst in dertig seconden een programma inleiden, en pre sentator Peter Holland en een omroepster interviewen. Een aantal mensen kwam er door heen. Na een tweede test werden Peter Jager en ik uitgekozen voor de presentatie". 'Club Vero nica Compleet' is een kort flit send magazine voor jongeren vanaf een jaar of veertien. Menno Bentveld kan zich goed in die formule vinden, al komt hij'veel ouder over dan zijn tweeëntwin tig jaar: "Het is belangrijk jonge mensen nieuwsgierig naar din gen te maken. Zo hadden we in ons opleidingsportret de PABO centraal staan, nu er een tekort aan leraren dreigt. We belichten Miljoenen platen van 'I'd like to teach...' verkocht AMSTERDAM GPDDe wereldberoemde Coca Cola-commercial I'd like to teach the world to singuit 1971, komt weer op het scherm. De Amerikaanse frisdrankenfabri kant heeft de oude groep, die het lied twintig jaar geleden op een berg in Rome zong, op nieuw bij elkaar gebracht en de commercial in een modern jasje gestoken. i half jaar heeft de Cola-company gezocht naar de lead-singer van destijds, de toen 19-jarige Zweedse Linda Higson. Zelfs het beroemde detective-bureau Pinkerton werd ingeschakeld. Maar pas na een wereld wijde advertentie-campagne werd de zange res gevonden. Zij bleek getrouwd te zijn met een Engelsman en woont nu in Londen. De rest van de uit verschillende rassen be staande groep werd zonder veel problemen opgespoord. De groep zingt nu, samen met hun kinderen, de oude tekst op dezelfde berg in Rome. Met dien verstomde, dat de laatste re gel is aangepast in "you can't beat the fee ling", de nieuwste slogan van Coca Cola. Van de oorspronkelijke tekst hebben de 'New Seekers' destijds een wereldhit gemaakt, waarvan meer dan een miljoen platen wer den verkocht. De opbrengst kwam ten goede aan Unicef. NEW ORLEANS Bij de bur gerlijke stand staat hij inge schreven als Antoine Domino, maar de wereld kent hem al veertig jaar als Fats. De zanger en pianist, die aanstaande maandag zijn tweëenzestigste verjaardag viert, treedt in maart en april maar liefst zes keer mat zijn big band in ons land op. De concerten maken deel uit van een tournee, die de in meerdere opzichten volumi neuze rock 'n' roll star in bijna heel Europa brengt. In ons land doet Fats Domino Alkmaar (16 maart), Apeldoorn (17 maart), Amsterdam (22 maart), Arn hem (23 maart), Rotterdam (24 maart) en Goes (7 april) aan. Het veertigjarig-jüblileum- concert van "The Fat Man" zoals Domino wel genoemd wordt, vindt om precies te zijn in Rotterdam plaats. Domino's populariteit is vrijwel onver minderd gebleven, getuige de steevast volle zalen die hij nog altijd trekt. Uit twee recente live-optredens in de Verenigde Staten is onlangs de dubbel-CD 'Antoine 'Fats' Domino' samen gesteld. Dat'dit de belangrijk ste release van Domino sinds twintig jaar is, geeft al aan dat hij een aantal klassiekers ge maakt heeft, die met nieuw werk nooit meer overtroffen zijn. 'Blueberry Hill' is de be kendste, maar iedereen kent ook 'Jambalaya' en 'Ain't That A Shame'. In Nederland stond Fats Domino met 34 singles in de hitlijsten. Antoine Domino werd als jong ste van negen kinderen in New Fats Domino: Veertig jaar on verminderd SUCCeSVOl (foto pr) Orleans, de bakermat van de jazz en rythm blues, geboren. Het pianospel leerde hij reeds op jeugdige leeftijd, terwijl hij geld verdiende als grasmaaier, ijsventer, hulpje in een zaag molen en fabrieksarbeider. Op zijn zeventiende kwam hij voor drie avonden in de week in de band van Billy Diamond, die in de Hideawayclub in New Or leans speelde. Zo kwam hij in contact met de president van het Imperial-label Lew Chudd en de trompettist en bandlei der Dave Bartholomew. Hij krpeg een platencontract en zijn eerste single in 1950 luidde 'Fat man'. Met Bartholomew vormt hij sindsdien een van de meest succesvolle componis tenduo's ter wereld. Fats Domino verkocht meer dan honderd miljoen platen en bezit na The Beatles en Elvis Presley de grootste collectie gouden platen ter wereld. Menno Bentveld: "Het is belangrijk jonge mensen nieuwsgierig naar iets te maken". (foto Holvast) dan twee kanten. Maar je kunt over dit onderwerp natuurlijk wel een reportage van een uur brengen, daarom geven we een postbusnummer waar je nadere informatie kan krijgen". Het programma wordt een uur. voor uitzending opgenomen in het Amsterdams café 'Rumrun ners', met een kleine honderd man publiek. Een decorwand wordt telkens versierd. In een half uur komen vijf, zes onder werpen aan bod. Bentveld: "Er zijn vaste rubrieken. We begin nen met een blokje nieuwsfeiten van de dag. Elke keer is er een reisverslag van een actieve va kantie, zoals kanovaren in de Dordogne. Dan een nieuwsge sprek met jongeren. We nodig den bijvoorbeeld de Nijmeegse studenten uit die 'foute' koffie gegijzeld hadden, omdat ze het alternatieve merk Max Havelaar wilden drinken op de universi teit. Er zit ook muziek in, de Single van de Week waarvan de groep of artiest in 'Rumrunners' optreedt. En we sluiten altijd af met een nieuwsdiscussie, waarin we in de vorige uitzending in ver band met de acid-house party's een medicijnenstudente met een XTC-gebruiker lieten praten. Sommige zaken in het program ma liggen dus vast, andere ne men een spontane wending". Voor de eerste uitzending was Bentveld niet echt heel zenuw achtig, maar wel gespannen. "Ik heb natuurlijk wel wat aan mijn toneelervaring gehad, maar daar put je juist je energie uit de direc te reacties van het publiek. Bij te levisie moet je op de camera en de aanwijzingen van de mensen er om heen letten". Wilde toe komstplannen heeft de nuchtere Menno Bentveld beslist niet. Hij studeert - "dat is niet zomaar tijd- vulling" - overdag kunstbeleid en -management in Utrecht. "Dan zie je de andere kant. Ik heb bijvoorbeeld een onderzoek je over de Utrechtse Schouw burg gedaan. Maar het liefst zou ik iets blijven doen, waarbij je dingen uitdraagt. Medie, theater, cultuur, in die hoek zal ik wel blijven". (Club Veronica Compleet. Za terdag 24 februari 17.50) LOS ANGELES - De oudge diende Amerikaanse zange ressen Bette Middler en Bon nie Raitt waren gisteravond in Los Ang.eles de belangrijk ste winnaressen van de Gram- my-prijzen, die voor de Ame- rikaaiise muziekindustrie zijn wat de Oscars zijn voor de film. Middler kreeg de prijs voor de beste plaat van 1989 voor haar „Wind beneath my wings", en de titelsong werd als mooiste lied beloond. Bonnie Raitt de zangeres met dè rokersstem - werd met drie prijzen bedacht: voor de beste elpee voor haar „Nick of time", als beste rockzangeres en beste popzangeres. De beste rockzanger werd Don Henley, met zijn album „End of the in nocence". De prijs voor de bes te vocale groep ging naar het veteranen-gezelschap met on der anderen George Harrison. Roy Orbison en Bob Dylan voor hun „Travelling Wilbu- rys"-elpee. Een speciale prijs voor zijn gehele muzikale loopbaan werd door actrice Meryl Streep uitgereikt aan Paul McCartney. (foto ap> de tsjechische toneelschrijver en dissident v4clav havel, wiens toneelstukken door i (fs het vorige" /x regime iX/liX VERBODEN ^01»/ waren... waren zijn toneelstukken dan ZO GOED Ti &P&AAT ER OOK WEL E£NS ÉÉN PSMIST !N. ...IS NU president van zijn land'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22