LEIDSCH DAGBLAD Boerenacties harder voor eega zacht prijsje "SgS" NODIG! 'jiélc Directeur schouwburg gearresteerd aai»» IRinck Onderzoek: vaak iets mis met rundergehakt Pitbull bijt kleuter van 3 jaar dood Blokkades in noorden van het land en Den Haag Nederlandse bedrijven betrokken bij groot deviezencomplot DDR Arts bij kerncentrale: 'Verwek geen baby's' DUNUtHUAü lï hfctJHUAHI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39172 Prijs fl. 1,35 Verdacht van valsheid in geschrifte (Van c erslaggevers) LEIDEN - Directeur F. Boelen i (53) van de Leidse Schouw burg is gistermiddag gearres teerd. Hij wordt ervan ver dacht onterecht uitgaven bij de schouwburg te hebben ge declareerd. Dit is gebleken uit onderzoek van de politie en een financieel expert. Boelen heeft nog niet bekend. te van de verdwijning van de 132.000 gulden, die eind vorig jaar werd geconstateerd. Boelen werd gistermiddag om 15.30 uur op het politiebureau ont boden voor een verhoor. Vervol gens is hij om 23.00 uur uit voorzorg overgebracht naar het Penitentiair Ziekenhuis in Scheveningen, om dat de directeur vorig jaar aan zijn hart is geopereerd. De politie zet vandaag het verhoor voort. Boelen wordt morgenochtend voorgeleid voor de officier van justitie. Sinds het bekend worden van de vermissing van 132.000 gulden bij de Leidse Schouwburg doen twee rechercheurs en een accountant van de Centrale Recherche Infor matiedienst onderzoek naar de ad ministratie. Daarbij is gebleken dat bepaalde declaraties die Boelen bij de schouwburg heeft ingediend niet klopten. Zo zou hij onterecht etentjes met impresario's en artiesten hebben gedeclareerd bij de schouwburg, vi deobanden voor privégebruik heb ben laten vervaardigen en zou hij zijn 50ste verjaardag op kosten van de schouwburg hebben gevierd. Nog niet bekend is om hoeveel geld het in totaal gaat. De verantwoordelijkheden van de directeur zijn intussen overgeno men door J. Kleijne, directeur van de sociale dienst, en interim-mana ger van de afdeling cultuur van de gemeente Leiden. Het college van B en W besluit morgen of Boelen wordt geschorst. De directeur wordt volgens poli tiewoordvoerder Graveland overi gens niet verdacht van het verdwij nen van de 132.000 gulden. De poli tie zegt verder dat er geen aanwij zingen zijn dat andere personeelsle den van de schouwburg zich schul dig hebben gemaakt aan strafbare feiten. DEN HAAG (GPD) De in ons land verkochte rundergehakt voldoet lang niet altijd aan de eisen. Slagers verwerken op grote schaal varkensvlees in rundergehakt. Het gehakt is vaak te zenig en onfris. Boven dien is in een aantal gevallen verboden kunstmatige groei hormonen in gehakt aangetrof fen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond onder 100 slagers. Vorige maand ontstond veel opwinding toen uit cijfers van de Nederlandse Rijkskeurings dienst voor Vee en Vlees bleek dat van de in 1989 onderzochte porties geïmporteerd Belgisch rundvlees in meer dan 50 pro cent verboden hormonen wer den aangetroffen. De Consumentenbond riep de Nederlandse vleesbranche daarna op geen Belgisch rund vlees meer te importeren. De reactie vanuit Belgie dat ook in Nederland op grote schaal groeihormomen worden toege past werd door het onderzoek niet bevestigd, aldus de Consu mentenbond. Hoewel in slechts 3 van de 100 onderzochte slagerijen groei hormonen in gehakt werden ge vonden is er volgens de bond geen reden tot tevredenheid. „Het maakt duidelijk dat stren ge controle noodzakelijk blijft", aldus woordvoerder Van der Meijden. De Warenwet verbiedt de sla ger uitdrukkelijk varkensvlees als rundergehakt te verkopen. Twaalf slagers uit de test ver kochten rundergehakt dat 10 tot 50 procent varkensvlees bevat- Van de 47 onderzochte slager winkels maakten 9 zich daaraan schuldig tegen 3 van de 53 on derzochte slagers in super markten. De Nederlandse Am bachtelijke Slagersorganisatie is erg geschrokken van het on derzoek. „Dat mag niet voorko men, wij hadden dit niet ver wacht", aldus algemeen secre taris Bos. BEERTA (GPD) De 3-jarige kleu ter Miranda Klooster uit het Gro ningse plaatsje Beerta is gisteren overleden nadat zij door een pitbull was toegetakeld. Het meisje was op bezoek bij een vriendinnetje. Waar schijnlijk is er tussen de kinderen onenigheid ontstaan, waarna de hond het opnam voor het vriendin netje. Voor zover bekend is het de eerste keer in Nederland dat ie mand aan de gevolgen van een beet van een pitbull overlijdt. Het meisje raakte ernstig gewond aan het hoofd en overleed in een zie kenhuis in Winschoten. De hond, die niet als agressief bekendstond, is in opdracht van justitie afge maakt. Gisteravond heerste grote versla genheid en onmacht onder de be woners van de Beatrixstraat in Beerta, waar de 3-jarige peuter Mi randa Klooster woonde. De buurt is diep geschokt door het drama dat zich er rond een uur 's middags af speelde. Burgemeester Cornelis van Groot-Beerta heeft 'met walging en afschuw' kennis genomen van het drama dat zich in zijn gemeente af speelde. „Het is nu toevallig een pit bull, maar voor hetzelfde geld was het een bouvier qf een ander ras ge weest. Een hond mag je niet verant woordelijk stellen voor deze daad. Het is het gedrag van de mens, die meer en meer zijn normen vervaagt. Hij maakt de hond tot een moord machine". BLOKKADES BOEREN DEN HAAG/GRONINGEN (ANP/GPD) - De acties van akkerbouwers voor hogere graanprijzen zijn vanmorgen verhard. In Assen, Groningen, Leeuwarden, Den Haag en een aantal kleinere plaatsen werden wegen geblokkeerd met tractoren. Ook op de Afsluitdijk was vanmorgen geen verkeer mogelijk door blokkade-acties. Het gebouw van het Landbouwschap in Den Haag is opnieuw bezet. grensovergangen Nieuweschans, Bellingwedde, Ter Apel en Zwartemeer Het protest van de akker- Ook elders ondervond het blokkade bij kantoor van het Landbouwschap. Ook elders in Den Haag blokkades en prikacties (landbouw), gisteravond. De boeren ook de Ketelbrug eisten daar dat Braks er bij zijn EG- stond weer vol met trekkers. In Den collega's op zou aandringen de Haag werd de ochtendspits in de graanprijs terug te brengen op het war gestuurd door de opstelling van 1. Maar Braks tractoren op de Utrechtsebaan. La ter werd het gebouw van het Land bouwschap opnieuw bezet. De ak- Vooral het noorden van het land kerbouwers gebruiken het gebouw vanmorgen getroffen door de aan het Prinsevinkenpark nu als ring- 'actiesecretariaat' en uitvalsbasis acties bij een aantal ministe- in Den Haag. Het Land- acties. De toevoer wegen van Groningen, Assen Leeuwarden werden urenlang met trekkers geblokkeerd. Het verkeer bouwschap zei vanmorgen geen po- 'Haarscheurtjes bij werkgevers bouw' kwam muurvast te zitten en veel litie mensen besloten lopend naar het dat werk te gaan. De grensovergangen GRONINGEN (GPD) - De bouw bonden zien bij de werkgevers on der druk van de stakingen in de bouw de eerste 'haarscheurtjes' ontstaan. Dat vertelde eerste on derhandelaar Roel de Vries van de Bouw- en Houtbond FNV van morgen aan een kleine 1000 bouw vakkers in de Groninger Martini hal. Volgens De Vries zouden de werkgevers 'in de wandelgangen' hebben laten weten dat er te pra- (pagina 3: Het beest heeft eindelijk ten valt over een 36-urige werk- toegeslagen) week. Minister Braks (landbouw, na tuurbeheer en visserij) sprak gister avond in een Leiderdorps hotel langdurig met een delegatie van protesterende boeren. Na afloop gaf geblokkeerd. In Nieuweschans kre- hij in Leidschendam een persconfe- gen de boeren daarbij steun te willen schakelen, omdat middel" zou zijn. De Groningse Cornelis zal er binnenkort vooi pleiten om bij de vaststelling van de nieuwe APV voor zijn gemeente pit bulls een muilkorfgebod op te leg gen. rentie waarop hij meedeelde dat hij de boeren niets heeft kunnen toezeg gen. Daarop besloten de boeren hun protesten in alle hevigheid voort te zetten. Op de achtergrond dir.gen- raai v.d. Lely (midden) en secr.gene raal Joustra. (foto anp) kele tientallen Duitse collega's, die aangeboden, toonde zich minder gelukkig met de gekozen actie- Hij zei begrip te hebben ook met de lagere EG-graanprijzen de verbittering van de akkerbou- hebben te maken. In de loop van de r tegelijk te twijfelen e ochtend werden ook de grensover- blokkade-acties. "Uw acties kun- gangen tussen Drenthe en West- nen niet worden geaccepteerd wan- Duitsland geblokkeerd. neer zij de maatschappij ontwrich- In de stad Groningen leidde de ten. Als elke groep in Nederland op LONDEN (GPD) Werknemers aan de werknemers o de kerncentrale bij het Britse veranderen, i I Sellafield doen er verstandig I geen baby's te verwekken als zij bang zijn dat hun kinderen leuke mie (bloedkanker) krijgen. Deze op merkelijke boodschap had het hoofd van de geneeskundige dienst I van de kerncentrale, dr. Roger Ber- ry, gisteren voor het personeel. Berry liet zich zijn advies ontval len op een personeelsvergadering over de geruchtmakende uitkomst journalist", van een onderzoek naar leukemie onder de werknemers en hun kin deren. Dit onderzoek wees uit dat leukemie via het sperma van de man kan worden overgedragen. De kans dat een 'Sellafield-kind' bloed kanker krijgt is zesmaal zo groot als gemiddeld. De milieu-organisatie Greenpea ce reageerde verbijsterd op de uit spraak van dr. Berry. „Het is niet trale om met haar gevaarlijke prak tijken op te houden", zo zei een woordvoerder. Na de tumultueuze vergadering, die werd bijgewoond door 1000 werknemers, trachtte de directie de zaak te sussen: „Al deze verhalen zijn gebaseerd op één, uit zijn ver band gerukt antwoord van dr. Berry hypothetische vraag van een blokkade-acties van de boeren tot zulke gevaarlijke situaties, dat de maatschappij ontwrichten", politie rond het middaguur besloot de toegangswegen helemaal af te zetten. "Er ontstaan levensgevaar lijke situaties doordat boeren De Koninklijke Nederlandse Au tomobiel Club (KNAC) heeft van de ministers van justitie en binnen- zonder enige vorm van overleg landse zaken geëist dat de politie dwars op de weg gaan staan, tegen optreedt tegen de blokkades. De de richting inrijden en bovendien KNAC, die een kort geding in het plantsoenen en wegmateriaal vooruitzicht stelt, baseert zich bij door vrachtauto's verbood. AMSTERDAM Gratis pendeldienst: volg borden Q RAI. Trein-fToegangbilietten bij NS-stations. Lenteachtig In de nacht weinig of geen bewolking en een minimumtemperatuur van on geveer 4 graden. Overdag vrij zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den. op de Waddeneilanden en bij een aanvoer van over grote wateropper vlakken enkele graden lager. Matige, De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Zaterdag nog zacht en mogelijk wat zon bij een middagtem peratuur van ongeveer 14 graden. Vrijdag 23 februari zon op: 07.39 uur, zon onder: 18.08 uur; maan op: 06.56 uur, maan onder: 15.50 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.09 en 14.19 uur; laag wa ter: 10.07 en 22.35 uur. 17 Deze aanbieding geldt t m 3 maait 1990 bij inlevering van deze bon en betreft halfjaar kontaktlenzen van de topmerken Barnes Hind, Allergan, Bausch en Lomb. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Deskundig advies van gediplomeerde ANVC-kontaktlensspecialisten Wilt u voordelig komfortabel en probleemloos zachte lenzen dragen? Neem dan even kontakt op met Brilmij bij u in de buurt. L Leiden, Haar- lemmeistr. 107 (tegenover C&A) Alphen a/d Rijn vMandeislootstr. 9 0111 nielen", aldus politiewoordvoerder haar eis op een arrest van het Am- Van de Leur. Volgens hem heeft het sterdamse gerechtshof dat vorig actiecentrum van de boeren geen jaar in hoger beroep wegblokkades greep meer op de vaak wilde acties. Weggebruikers kunnen niet door de politie worden omgeleid, Onderzoek naar invloed maffia bij WK voetbal Italië NAPELS (AFP) - De Italiaanse fi nanciële recherche is een onder zoek begonnen naar de verweven heid van de maffia in Napels bij de organisatie van de wereldtitelstrijd voetbal. De Camorra, zoals de mis daadorganisatie in het zuiden van het land wordt genoemd, zou de modernisering van het Sao-Paolo- stadion en de aanleg van een snel tram controleren. Met de bouw daarvan is 500 mil jard lires, zo'n 700 miljoen gulden gemoeid. Het onderzoek richt zich speciaal op de aannemerscombina tie IRI, die de werkzaamheden voor de eindronde in Napels coördineert. Het gemeenteraadslid Manlio Carli wendde zich onlangs tot de parlementaire anti-maffiacommis sie, waarbij hij signaleerde dat de kosten geheel uit de hand gelopen waren en er sprake was van infiltra tie van aan de Camorra gelieerde personen. In Napels overheerst de mening dat voor de 700 miljoen gulden een spiksplinternieuw stadion aan de rand van Napels neergezet had kun nen worden, waardoor het over hoop halen van de volkswijk Fuori- grotta helemaal niet nodig was ge weest. DEN HAAG (GPD) - Nederlandse bedrijven zijn betrokken bij een de- viezenschandaal in de DDR ten voordele van de Oostduitse com munistische partij SED en haar bonzen. De secretaris van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid in Den Haag, dr. W. van Drimmelen, treedt in zijn vrije tijd op als directeur van enkele van de (beleggings)maatschappijen die bij de zaak betrokken zijn. De affaire wordt vandaag uit de Koordiniering), doeken gedaan door verslaggevers gewerkt met van het Algemeen Dagblad. Zij ont dekten dat aandelen van de in Es sen (West-Duitsland) gevestigde handelsonderneming Interna, die in het schandaal een belangrijke rol speelt, op naam staan van Neder landse bedrijven. De belangrijkste aandeelhouder van Interna is volgens het AD de op Curacao geregistreerde onderne ming Redel nv. De overige aandelen zijn eigendom van Interholding Haerlem bv die Friam Techniek en Friam Handel in Haarlem en Fene- matex in Amsterdam als dochterbe drijven heeft. Van Drimmelen is zo wel van Redel als van Interholding directeur. De voormalige Oostduitse staats secretaris Schalck-Godlodkowski was de centrale man in de affaire. Hij leidde de KoKo (Kommerzielle an waaruit werd „web van bedrij- het kapitalistische westen". In een overzicht dat SED-partijchef Honnecker in 1988 van God- lodkowski kreeg, werd Interna aan geduid als meest winstgevende par tijfirma met een voor 1989 geschatte afdracht van 12 miljoen Westduitse marken. Friam was goed voor 4 mil joen. tel 01718-28151 MEUBELPROMENADE KATWIJK Verstrooiing as na crematie beperkt DEN HAAG (ANP) - De mogelijk heid om as van overledenen op hen dierbare plekken te verstrooien wordt aan banden gelegd. De Kroon heeft bepaald dat de verstrooiing al leen nog mag op een terrein „met een permanent karakter". Gemeenten worden steeds vaker benaderd door crematoria, uit- vaartondenemingen of nabestaan den om toestemming voor ver strooiing. Zo gaven B en W van Tub- bergen in 1988 toestemming de as van een overleden familielid te la ten verspreiden bij zijn zomerhuis je. Dit besluit is nu door de Kroon vernietigd. WEEKAANBIEDING Pakjes van 198,- nu 175-^ Elke vrijdag 10% korting op de hele kollektie Hockeyfinale op tv HILVERSUM (GPD) - De fina le om het wereldkampioen schap hockey tussen Nederland en Pakistan in Lahore wordt morgenochtend live door de NOS uitgezonden. De uitzending begint om 10.25 uur via Nederland 3 en duurt tot 12.00 uur. Het commentaar wordt vanuit de studio in Hil versum verzorgd door Hans Brian. Brildragend Nederland! Vergelijk de prijzen van topmerken. Kijk vanavond naar de STER na hel nieuws van 20.00 uur Ned. 2 en t 2115 uur Veromque Te nieuwsgierig? Tel: 06 - 0220088 óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 U Wij nemen een kwartaalabonnement 174,15 U Wij nemen een jaarabonnement f 28550 Naam Adres Postcode Woonplaats. .Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1