Het koor is tegenwoordig een bijhangertje Omwonenden willen af van luidruchtig SJJO Winkeliers willen af van plastic tassen uuuiMUAu yynirarar Yoorschotense jubilea overschaduwd door ledenverlies Ook de jongeren zelf willen weg' VOORSCHOTEN - "Het koor is tegenwoordig een bijhangertje. Kinderen gaan paardrijden, gymmen, zwemmen. Twintig jaar gele den had je hooguit de gym vereniging, kinderen waren lang niet zo bezet", zegt diri- gente Rita Eriks-Zonneveld. Zij leidt al 25 jaar het Voor- schotense kinderkoor De Lenteklokjes en het meisjes koor De Alouettes. In de loop der jaren heeft ze met lede ogen moeten constate ren dat steeds minder kinde ren bij haar christelijke ko ren willen zingen. door Dorith Ligtvoet Haar kinderkoor bestaat uit twee groepen. In de afgelegen wijk Noord-Hofland zijn er op dit mo ment 11 zangertjes terwijl in het dorp 21 kinderen zingen. Het meis jeskoor telt twintig meisjes. Twintig jaar geleden waren de groepen twee keer zo groot. Eriks constateert dat ook de scho len niet meer zoveel aandacht beste den aan zingen als vroeger: "Niet el ke leraar vindt zingen leuk, maar ook het volle schoolprogramma blijkt een belemmering". Ze wijt de terugloop verder aan het dalende kindertal en de komst van buiten landse kinderen op de scholen: "Die kinderen gaan niet naar een christelijk koor". Popmuziek Doordat beide koren een christe lijk stempel hebben en er geen 'neu traal' kinderkoor is in de gemeente, moeten de Lenteklokjes en de Alouettes 'twee doelen dienen'. De koren zingen kerkelijke en algeme ne muziek en zijn gemiddeld eens in de twee maanden actief bij een kerkdienst. Omdat de koren allang niet meer alleen uit christelijke kin deren bestaan, levert het zingen in de kerk soms problemen op. Som mige ouders weigeren hun kind daarvoor af te staan en Eriks bena dert zulke weigeringen realistisch: "De tijd is voorbij datje zegt dat dit een christelijk koor is en leden zich daaraan maar moeten onderwer pen". Hoewel zij zelf van christelijke hui ze is, heeft ze geen voorkeur voor kerkelijke of'wereldse' muziek. "Ik vind alles fijn om te doen, ik heb al leen geen voorkeur voor popmu ziek". aldus de dirigente. Ze maakt evenmin een onderscheid tussen kinder- en meisjeskoor: beide ko ren zijn haar even lief. Wel zijn er verschillen. Bij het kinderkoor kunnen kinderen van zes tot tien jaar terecht, sommigen zijn zelfs wat jonger. De meisjes zijn tussen de tien en zestien jaar oud en stromen vaak door vanuit het kin derkoor. De meisjes kunnen vlotter lezen en leren de liedjes sneller. Bo vendien hebben de jonge-vrouwen- stemmen een groter bereik en kun nen de meisjes tweestemmig zin gen. De wat oudere Alouettes lezen bladmuziek, terwijl de kleintjes alle liedjes üit het hoofd leren. Hoewel de mogelijkheden beperkter zijn. Dirigente Rita Eriks leidt al 25 jaar het Voor- scliotense kin derkoor De Len teklokjes. Ook het meisjeskoor De Alouettes staat onder haar leiding: "Het samen be zig zijn is iets wat me nog steeds aan spreekt". (foto Ellen Martens) noemt Eriks de kleintjes 'heerlijk spontaan' en kan ze ze makkelijker in bedwang houden wanneer ze een keertje geen zin hebben in de repeti ties. Geen jongens Na 25 jaar vindt de Voorschotense het koorwerk nog steeds leuk: "Ik zing en dirigeer graag. Het samen met elkaar bezig zijn is iets wat mij nog steeds aanspreekt. Ik vind het een goede uiting, je bent bezig met taal, een goede uitspraak vari woor den. Ik ben altijd weer verbaasd hoeveel tekst de kinderen tijdens de repetities verslinden". Eriks begon 25 jaar geleden als helpster bij de Lenteklokjes. Ze haalde geld op en nam waar als de dirigent er niet was. Later volgde ze een cursus dirigeren bij dé Stich ting Nederlandse Koren Federatie en nam ze het koor over. Omdat ze een aanvulling op het kinderkoor wilde, heeft ze de Alouettes (Leeu werikken) uit de as laten herrijzen. In het verleden hebben er wel eens twee jongens bij het meisjes koor gezongen, maar Eriks heeft zich nooit op de andere sekse ge richt: "Maar weinig oudere jongens voelen iets voor het koorwerk. Ze vinden dat tuttig en houden het niet zo lang vol". Jongens die toch wil len zingen, kunnen volgens haar naar een jongerenkoor: "Daar wer ken ze vaak met een elektronisch orgel en daar houd ik persoonlijk niet zo van". Eriks heeft in de loop der jaren te maken gehad met 'echte brommers' en met talentvolle kinderen. De brommers die met plezier zingen, zal ze echter nooit wegsturen: "Meestal is wel in te bouwen dat zo'n stem er niet bovenuit komt bin nen het koor". Wanneer meisjes over goede zangstemmen beschik-» ken, kijkt Eriks of de meisjes verder willen in de muziek. Sommigen ne men zangles en enkelen proberen inderdaad door te stromen naar het conservatorium. Om het jubileum luister bij te zet ten is Eriks bezig om alle vrouwen die de laatste 25 jaar bij de Alouettes hebben gezongen, bijeen te krijgen. Het is geen eenvoudige opgave om dat vroegere adressenbestanden zijn verdwenen en vrouwen zijn verhuisd naar andere delen van het land. Tijdens een jubileumuitvoe ring op 27 oktober zullen de Alouet tes van vroeger en nu in actie ko men. Ook de Lenteklokjes zullen liedjes ten gehore brengen. OEGSTGEEST - De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegst- geest (SJJO) moet verdwijnen uit het multifunctioneel ge bouw aan het Boerhaaveplein. De oudere jongeren van 16 tot 26 jaar veroorzaken zoveel ge luidsoverlast dat het de bewo ners van de seniorenflats rond het plein zo langzamerhand te veel wordt. door Eric-Jan Weterings Mevrouw V.J.M Onderwater, voor zitter van de bewonerscommissie seniorenflat Kerckwerve, en me vrouw J.K. Bussemaker en L. Kruyt van de Vereniging Eigenaren van de Van EySingastee zijn daar duide lijk over: "Wij willen niet overko men als een stel oude zeuren die niets kunnen hebben, maar zo lang zamerhand doen we geen oog meer dicht". Tijdens de gemeenteraadsverga dering van vorige week stond het punt 'jongeren problematiek Boer haaveplein' op de agenda. Kruyt sprak bij die gelegenheid de raad toe en trok namens de buurt fel van leer tegen de plannen om een extra jongerenwerker aan te stellen die meer jongeren langer moet gaan be zighouden. Deze maatregel geldt voorlopig voor een jaar. Daarna wordt bekeken of de regeling wordt voortgezet. Binnen een 'redelijke' periode gaat verantwoordelijk wet houder H.A. Rijks met de SJJO en de buurtbewoners rond de tafel zit ten. Plan "Een groot deel van het probleem ligt niet bij de opvang, maar bij de* uitgang", ageert Kruyt tegen het aangenomen voorstel. "Door de uit breiding; van de opvang zitten we voortaan iedere dag na elf uur 's avonds in de herrie". In de raadsver gadering presenteerde Kruyt dan ook een plan om de 55.000 gulden die de extra kracht kost, beter te be steden. Hij wil van dat geld een ste nen of betonnen gebouw afbetalen dat op een plaats moet verrijzen waar de bezoekers niemand tot last zijn. De disco voor de jongeren van 16 tot 26 jaar is voor de omwonenden de grootste steen des aanstoots. "De disco duurt van half negen tot één uur", zegt Kruyt. De SJJO beweert dat het twaalf uur is, maar dat is écht onzin. Pas tegen één uur gaat de muziek uit. Daarna wordt de meute losgelaten en worden wij, af hankelijk van het weer, tot een uur of twee, drie geconfronteerd met dronkemansgebral, schreeuwen, het urineren tegen omliggende ge bouwen, het kapotgooien van fles jes en het overgeven in tuintjes of portieken. Als we de SJJO bellen, zeggen medewerkers dat we de po litie maar moeten inschakelen om dat ze buiten niets kunnen doen". "Maar de politie biedt geen oplos sing", weet mevrouw Onderwater. Vanuit mijn slaapkamer kan ik pre cies horen hoe dat gaat. De politie komt altijd over de Eysingabrug het Oegstgeester Kanaal over en die zware dieselmotoren hoor je al van grote afstand. Op het plein weer klinkt dan een fluitje en weg is ie- dereenf Agenten hebben hier al eens gestaan met een onherkenbare auto, maar dat hielp niet. Het lijkt wel of ze het ruiken". Geen criminelen "Het zijn voor ons geen criminelen, begrijp ons goed", vult mevouw Bussemaker aan. Ook zij zit 'in de vuurlinie van het lawaai', maar wil de schuld evenmin alleen bij de jon geren leggen. "Het is de gemeente die een planologische blunder heeft gemaakt en wij zitten daar mee. Wij begrijpen best dat die jongeren an dere normen hebben en niet iedere avond thuis bij pa en moe op de bank willen zitten. De opvang van die groep is een maatschappelijk probleem, maar dat kunnen wij niet oplossen". Ergerlijk vinden de bewoners de lauwe reactie" vanuit het gemeente huis op klachten uit de wijk. Enige maanden geleden werd per brief ge vraagd de roosters van de discor uimte te sluiten, maar een antwoord bleef uit. Kruyt: "De discoruimte had vroeger gesloten ramen, maar omdat de discogangers het te warm kregen van al dat gedans en alcohol gebruik, werden er ventilatieroos- ters aangebracht. De dansers krij gen misschien meer lucht, maar wij veel meer geluidsoverlast". Mevrouw Bussemaker: "Volgens woordvoerders van de SJJO had den ze er een half jaar over nage dacht hoe het probleem met de roosters kon worden opgelost, maar aan onze gezondheid hebben ze kennelijk niet gedacht. Ik heb zelfs al een vrijdagavond in mijn woon kamer op de bank moeten slapen, omdat het in mijn slaapkamer te la waaiig was". Mevrouw Onderwater: "En oordopjes helpen ook niet, wantje hoort toch nog van alles. Die open balkons van onze flats werken als een klankkast voor dat lawaai". Voor het centrum drie jaar gele den werd gebouwd zagen de omwo nenden de problemen al aankomen. Mevrouw Onderwater: "Wij hebben de tekeningen bekeken en ik heb de toenmalige wethouder Blom nog gevraagd hoe de gemeente nou be jaardenwoningen en een jongeren centrum aan hetzelfde pleintje kon laten neerzetten. Die gasten komen toch met brommers enzo, dacht ik nog. Volgens de wethouder zou het wel meevallen, want de in- en uit gang zat niet aan de kant van het pleintje. Nou, dat valt dus tegen". 'Oegstgeest moet een voorbeeld nemen aan Katwijk', besluit Kruyt. "Daar heb je Scum, een hardrock- centrum voor oudere jongeren. Dat is verhuisd naar een plek buiten het dorp, omdat het teveel herrie maak te". Mevrouw Onderwater: "Ik heb met die jongens op het plein gepraat en ze zeggen zelf ook dat ze weg wil len. Die gasten zijn niet onredelijk; die willen een plaats waar ze echt jolijt kunen maken". Mevrouw Bus semaker: "Wij willen geen eindelo ze klaagzang afsteken, want dat komt veel te negatief over. Wij ho pen maar dat het overleg met de wethouder binnenkort iets ople vert". Wethouder H.A. Rijks is kort in zijn reactie: "Zoals met de raad is overeengekomen wordt er binnen redelijke tijd met alle betrokkenen gesproken". Verplaatsing van de SJJO zal volgens de wethouder niet op de agenda staan. "Geen enkele partij heeft daar tijdens het debat in de gemeenteraad om gevraagd". De SJJO was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. LEIDERDORP - Leerlingen van het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs in Leiderdorp Hebben van middag om twaalf uur een 28 uur durende onderwijsmarathon voor Thaise kinderen voltooid. Leraren en ouders hebben naar schatting 2000 gulden ingezameld voor de opvang van deze kinderen van lepra-patiënten. Gistermorgen om half tien begon de actie. Steeds werd twee uur les gegeven, gevolgd door tien minuten pauze, 's Nachts had een aantal van de 26 vijfdeklassers moeite bij de les te blijven. Sommigen deden even een tukje. Van ochtend was iedereen er weer bij, na de gymles en een verfissende douche. Maatschappijleraar M. Gras (zie foto, management. Op de achtergrond staat de intiatiefnemer van de marathon, maatschappij- Molkenboer in maart wethouder PvdA Leiderdorp LEIDERDORP - V. Molkenboer wordt na 12 maart PvdA-wethouder in Leiderdorp. Hij volgt G.H.J. Keij- zers op die uit solidariteit met de on langs opgestapte CDA-wethouder J. den Boeft ontslag neemt na de laatste raadsvergadering van.deze periode. Mevrouw M.D. Holierhoek volgt Molkenboer tijdelijk op als fractievoorzitter. Keijzers besloot het college van B en W te verlaten nadat een meerder heid van de raad een motie van wan trouwen indiende tegen Den Boeft. De opgestapte CDA'er is inmiddels vervangen door A. Roest. Totdat de nieuwe gemeenteraad is geïnstalleerd blijft Keijzers raads lid. Na de verkiezingen keert de PvdA'er niet meer terug wegens drukke werkzaamheden. De nieuwe fractievoorzitter na de verkiezingen wordt naar alle waar schijnlijkheid J. Hermans. Hij staat tweede op de kandidatenlijst van de PvdA-afdeling Leiderdorp. Infonnatie-avond verbreding A4 in Leiderdorp LEIDERDORP - De plannen van Rijkswaterstaat voor verbreding van de rijksweg A4 bij Leiderdorp worden 5 maart bekend. De ge meente Leiderdorp houdt op don derdag 15 maart een informatie avond, waar mensen van Rijkswa terstaat een- toelichting geven en vragen beantwoorden. Vanaf 5 maart hangen in het gemeentehuis tekeningen met toelichting. De informatie-avond zal het be gin zijn van een uitgebreide in spraakprocedure. Waar de avond wordt gehouden is nog onbekend. Stapels ijstaarten weg in Leiderdorp LEIDERDORP - Uit een bouwkeet in de Leiderdorpse-wijk Buitenhof zijn afgelopen nacht twee cv-ketels gestolen. Bij een horecabedrijf aan de Weversbaan in Leiderdorp is het afgelopen weekeinde, naar nu pas bekend is geworden, ingebroken. De daders namen 38 ijstaarten mee. LEIDERDORP - Een plotseling overstekende fietser is gistermid dag omstreeks half zes aangereden door een motorrijder in Leiderdorp. De 25-jarige fietser uit Leiderdorp stak de Van de Valk Boumanweg over en werd daarbij niet opge merkt door een 28-jarige motorfiet ser uit Zoetermeer. De fietser liep een zware hersenschudding op. De motorrijder bleef ongedeerd. Ondernemers centrum Wassenaar studeren op alternatieven WASSENAAR - De beste bood schappentas ïs de eigen bood schappentas. Ook de winkeliers in het Wassenaarse winkelcen trum Langstraat zien dat steeds beter in en hun winkeliersvereni ging weigert een nieuwe voorraad plastic tassen te bestellen. Plastic zou vreselijk vervuilen en de pa pieren tassen zouden niet veel be ter zijn voor het milieu. Hoe de klanten dan hun spullen thuis moeten krijgen, is nog niet hele maal duidelijk. Linnen vindt men in Wassenaar namelijk te armoe dig. Volgens Haasnoot, secretaris van de Vereniging Winkelcen trum Langstraat, wordt driftig ge studeerd op oplossingen. Zodra Columbus is gevonden zullen de tachtig aangesloten winkeliers daar een milieu-vrien delijke actie omheen breien. "We moeten dan goed duidelijk ma ken waaróm plastic tassen uit den boze zijn", aldus Haasnoot. Zowel de milieumedewerker van de gemeente als de Vereni ging Milieudefensie hebben hem duidelijk gemaakt dat Nederland verdrinkt in het afval. Het gege ven knelt des te meer wanneer het om 'onnodig afval' gaat. Haas noot: "Vroeger ging iedereen met de eigen boodschappentas naar de winkel, nu komen de klanten met lege handen". Bij Haasnoot zelf krijgen ze al tijden geen tasje in de handen gedrukt en de mees te klanten zouden daar wel begrip voor hebben: "Toch kan ik me voorstellen dat een delicatessen zaak mijn voorbeeld niet zo snel zal volgen. Als je daar zes zakjes bonbons heb gekocht, kun je die moeilijk in je schort rollen". Komkommers Als ze dat willen, kunnen de af zonderlijke leden eigen tassen blijven uitgeven, maar Haasnoot hoopt dergelijke initiatieven in te kunnen dammen: "We gaan echt aan die troep ten onder. Zelfs komkommers, die een natuurlij ke verpakking hebben, worden tegenwoordig in folie gerold. En dan vraagt de winkelier vervol gens of daar nog een plastic tasje omheen moet. Die mentaliteit moet veranderen en ik hoop dat wij daar aan kunnen bijdragen". Hij schat dat de tachtig winke liers van zijn vereniging per maand 10.000 tasjes uitgeven en noemt dat een 'afschuwelijke hoeveelheid'. Volgens fabrikan ten kunnen de middenstanders prima overschakelen op afbreek baar plastic, maar Haasnoot wil daar niets van weten. Hij beziet de oordelen van plastic-fabrikan ten altijd al met wantrouwen en vindt in dit geval dat het woord 'afbreekbaar' nergens op slaat: "Het enige verschil is dat je dan stukjes plastic overhoudt in plaats van vellen. Schadelijk blijft het". DONDERDAG 22 FEBRUARI Alphen open dag Christelijke Scholen gemeenschap Bospark. Prinses Beatrixlaan, van 19.00 lot 21.00 buurthuis Groenoord, Pasteur- straal. aanvang 21.00 uur. zaal open om 19.30 uur. derde lezing over Archeologie: 'Glasvondsten in Leiden', door Toita Buitenhuis, 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. het Micro-Theater. Oude Vest. voorstelling: 'De Dingen Etce tera', door Veemtheater/Toneel schuur, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco. Splinterlaan 89a, aanvang huis. Ter Aar lezing cultuur-historische vere niging over 'Zuidhollandse boer derijen', aanvang 20.00 uur in ba sisschool De Aeresteijn, Lange- Wassenaar lezing Stichting Backershagen door dichter Ed Leeflang, aan vang 20.00 uur in het Rijnlands Lyceum, Backershagenlaan. VRIJDAG 23 FEBRUARI Alphen orgelconcert Ton van Eek in de Adventskerk, aanvang 20.15 uur. musical: 'Up on the Roof, met o.a. Marnix Kappers en Maeve van der'steen, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. film: 'Black Rain', aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis. superswingparty in jongeren centrum Het Kasteel, aanvang 21.30 uur. sche Pianomuziek', met Alwin Bar, werk van Schumann en Schubert, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vesl. engelstalige voorstelling: 'True West', door LEST, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Penthesilea', door De Trust, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve ringaplaats. voorstelling: 'De Kersentuin', door Art-I-Shock, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. Lisse huisbroei- en bloemenshow 'Lente Flora Lisse', van 19.00 tot 22.00 uur in de Hobahohallen, Grachtweg. ZATERDAG 24 FEBRUARI Hillegom poppenbeurs en expositie in Treslong, van 10.30 tot 16.30 uur. Leiden crocus-prestatieloop De Bata ven over 4, 7, 10 en 13 km, start om 15.00 uur op de kunststofbaan in de Leidse Hout. bingo met loterij in buurthuis Winnie Mandela, Trix Terwindt- straat, aanvang 20.00 uur. engelstalige voorstelling: True West', door LEST, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Oegstgeest concert Leids Barok Ensemble, aanvang 20.15 uur in het Groene Kerkje, Haarlemmerstraatweg. Wassenaar optreden 'New Orleans Red Band', bi) Wassenaarse Jazzclub, aanvang 21.00 uur in het Dorps centrum, Schoolstraat. ZONDAG 25 FEBRUARI Oegstgeest koor- en samenzangavond 'Song of Praise', met Cappella pro Cantibus en solisten olv Theo To- be, 20.15 uur St. Willibrorduskerk. Voorschoten traditionele zeemansmuziek door het trio 'Windkracht Acht'. 12.30 u. Amb.- en Baljuwhuis.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16