TAD LEIDEN Meer spoorwegpolitie op station in Leiden Zweeds bedrijf Khymia vestigt zich in Leiden LEIPSCH m DAGBLAD Criminaliteit wordt steeds harder In nieuw kantorencomplex op Schuttersveld Gemeente Leiden houdt vier brugwachters in vaste dienst EuROPflTuin s DONDERDAG 22 FEBRUARI 1990 Manifestatie op Stadhuisplein zonder politiek LEIDEN - De raadsfracties willen niet dat op 21 maart, de dag van de gemeenteraadsverkiezingen, poli tieke partijen een kraampje inrich ten bij de anti-racisme manifestatie op het Stadhuisplein. Raadslid Geertsema van de WD maakte wethouder Kuijers er gis teravond tijdens de vergadering van de raadscommissie cultuur op attent dat politieke partijen zijn uit genodigd deel te nemen aan de ma nifestatie. Geertsema acht dit in strijd met de gemeentelijke rege ling dat op de dag van de verkiezin gen geen toestemming meer wordt verleend voor politieke propaganda nabij stembureaus. Omdat ook in het stadhuis een stempost is, vreest Geertsema ongeoorloofde beïnvloe ding van keizers. De andere partijen steunden het bezwaar. Kuijers werd gevraagd contact op te nemen met de organsi- satie van de anti-racismebijeen- komst. Die wordt gevraagd zonder politieke partijen te werken. Als ze dat niet wil moet de manifestatie worden verplaatst naar een plek waar geen stembureau in de buurt is. De wethouder zegde toe de zaak vrijdag in de B en W-vergadering te bespreken. "Het is ook van belang dat de organisatoren op korte ter mijn weten waar ze aan toe zijn". Symposium bij afscheid Kamphuis Stichting Welzijn LEIDEN De rol van de gemeente in de 'sociale vernieuwing' wordt donderdag 26 april besproken. Dit gebeurt op een symposium dat de Stichting Welzijn Leiden organi seert bij het afscheid van haar direc teur J. Kamphuis, die per 1 mei met vut gaat. Na de lezingen is er een af scheidsreceptie. Op het symposium wordt gesproken door drie deskun digen: prof. dr. R.C. de Wit, mr. dr. J. Hes en mr. P. Kuypers, en door de scheidende directeur Kamphuis. Het symposium wordt gehouden in De Waag, aanvang 13.30 uur. Inschrijven voor peurbakkentocht LEIDEN De jaarlijkse peurbak kentocht wordt dit jaar gehouden op donderdag 5 juli. Het evene ment, een optocht van allerlei ver sierde vaartuigen door de Leidse grachten, maakt deel uit van de Leidse Lakenfeesten en wordt geor ganiseerd door de brandweer. Wie er aan wil deelnemen kan tot 1 mei schriftelijk een inschrijfformulier aanvragen bij de Leidse brandweer aan Gooimeerlaan 25. 2317 JZ Lei den. Informatie is te verkrijgen bij de heer Van Graas, 071-212201. Zweden willen graag zaken doen met Nederlanders. Ze waren daar voor op zoek naar een bedrijf dat over 'kennis ter. plaatse' beschikt en hun Nederlandse projecten kan be geleiden". Via UM Gruppen kwam Swaak ook in contact met Khymia, dat zich nu aan de Schipholweg gaat vesti gen. "De verwachting is dat we via onze nieuwe aandeelhouder meer contacten kunnen leggen met Scan dinavische bedrijven". Met de nieuwe partner wil Erica weer werken aan een verhoging van de omzet. "Afgelopen jaar was de omzet 50 miljoen. In 1990 moet die 75 miljoen bedragen", aldus Swaak. Om zijn bedrijf te laten groeien richt de directeur zich niet meer alleen op het bouwen van kantoren en projec ten in binnensteden. Erica gaat in de toekomst ook meer bouwen in weidegebieden. Zo voert het bedrijf een plan uit om in de Voorschoten- se wijk Starrenburg 600 nieuwe wo ningen te bouwen. Ook zijn er plan nen om in Leiderdorp, Hoofddorp en Noordwijk nieuwe woningen neer te zetten. Het betekent volgens Swaak niet dat Erica niet meer is geïnteres seerd in kleine projecten in de bin nenstad. "Dat blijven we graag doen omdat het nu eenmaal erg leuk is". De projectontwikkelaar hoopt nog altijd projecten op het Stadhuisplein en in de Stadsge hoorzaal te kunnen realiseren. Bij het Stadhuis wil Erica winkelruim te creeren, waardoor er een gezellig plein ontstaat. Dit plan is voorlopig door het gemeentebestuur in de ijs-: kast gestopt. Van de Stadsgehoor zaal hoopt Erica een muziekcen trum te maken. Er zijn overigens nog andere projectontwikkelaars die plannen hebben gemaakt voor de Stadsgehoorzaal. LEIDEN Op het Leidse NS-station stappen dage lijks 32.000 mensen in of uit en trein. Daarmee is dit het vijfde station in Nederland. Toch gaan er dagen voorbij dat er geen moment spoor wegpolitie aanwezig is ge weest. "In feite een belache lijke situatie die snel moet veranderen", meldt hoofdin specteur H.L. Wichgers van de spoorwegpolitie rayon Den Haag. door Roy Klopper Met zo veel mensen op een hoop, haastig en met bagage beladen, is het station een broeinest van crimi nele activiteiten. Meestal zaken die maar zelden de krant halen omdat het om kleine incidenten gaat: een portemonnee hier, een koffer daar. Kleine schadeposten voor de slachtoffers. Maar wanneer de aan- rijtje worden gezet. ontstaat toch een bonte ling van een groot aantal criminele zaken als vernielingen, berovingen, zedenmisdrijven en vandalime. Nadat vorige maand een vrouw werd aangerand in de bewaakte fietsentalling, was het deze week weer twee keer goed raak. Twee rei zigers werden onder bedreiging van een mes beroofd van hun porte- Hoofdinspecteur Wichgers is niet verbaasd als hij van deze zaken hoort. "Het aantal misdaden is niet eens toegenomen, alleen de aard er van is veranderd. Waar het vroeger bij een scheldpartij bleef, worden nu klappen uitgedeeld". Wichgers ziet met lede ogen aan dat hij op sommige dagen niet eens agenten van de spoorwegpolitie naar Leiden kan afvaardigen. Zijn korps moet toezicht houden op de Haagse sta tions Holland Spoor en Centraal, Delft, Zoetermeer en Leiden. 'Den Haag Centraal is nog veel drukker en heeft daarom voor de NS-direc- tie de prioriteit met betrekking tot het surveilleren. Dan schieten de andere steden er nog wel eens bij Door het opstellen van andere werkschema's hoopt de hoofdin specteur hieraan iets te kunnen ver anderen. Voorlopig streeft hij er naar om in ieder geval in de och tend- en avondspits minimaal twee agenten in Leiden te hebben. Vol gend jaar om deze tijd wil Wichgers graag extra personeel van de NS, om het toezicht vaker en langer te kunnen uitvoeren. "Maar ik moet eerst aantonen dat ik echt meer mensen nodig heb". Logboek Eén van de middelen hiertoe is een logboek dat op het bureau van de Leidse perronopzichters ligt. Alle situaties waarbij hulp van de spoor wegpolitie nodig was, worden er sinds begin dit jaar in opgeschreven door de dienstdoende perronop zichters. In het boek staan vooral veel delicten die onder de kleine cri minaliteit vallen. Perronopzichter Coen Boon maakt niet de indruk ook nog maar ergens verbaasd van op te kijken. Met fysiek geweld is hij nog niet ge confronteerd. Wel met bedreigin gen, regelmatig wordt hem toege schreeuwd dat hij wel eens 'een klap op de bek' kan krijgen. Boon zegt niet bang te zijn, hoewel de per ronopzichters altijd alleen werken. Wel is hij op z'n hoede. "In de sta tionshal hangt alijd doelloos een In de lange gangen van het Leidse station houden zich vaak groepen jongeren op, i mes zijn nagels schoonmaakt om stationspersoneel te intimideren. x het slachtoffer van vooral kleine criminaliteit als diefstal van portemonnee of (foto Wim Dijkman) groepje rond, veel mensen vinden dat eng. Als ik die gasten eruit zet maak ik me niet populair. Tien mi nuten later staan ze er weer. Wan neer ik dan mijn ronde maak en ze zijn ploteling weg, pas ik wel op dat ze niet plotseling achter me staan". Boon ervaart dat velen er een sport van maken de perronopzich ter te pesten. "Een soort uniformha ters, ze lopen provocerend over de rails om je uit de tent te lokken, en bedreigen je wanneer je er op rea geert. Dat zijn de lieden die demon stratief op het perron hun nagels schoonmaken met een mes". Boon belt niet voor ieder wisse wasje de politie. Hij benadert de mensen eerst zelf om hun te vragen hun storende gedrag te stoppen. Bij sommigen is dat schier onmogelijk. De perronopzichter herinnert zich een voorval waarbij 's avonds een man in het pasfotohokje stond te urineren. Hij wilde ernaar toe lopen om hem te bewegen zijn plasje bui ten te doen. Boven op het hok zat echter een ander persoon die Boon toeriep dat hij beter kon wegblijven "want ik ben Tarzan", schreeuwde de man en illustreerde dit met bijbe horende kreten en vuistgeroffel op de borstkas. Machteloos Boon verwacht veel heil van meer spoorwegpolitie. "De mensen die kwaad willen weten dat er weinig controle is, ze kunnen hun gang gaan. Als er nou wat meer toezicht komt, zoeken ze mogelijk een ande re plaats". De verkoper van de Ako- boekhandel in de stationshal weet nog zo net niet of hij er ook wat aan heeft. Van bedreigingen heeft hij weinig last. Enkele jaren geleden heeft hij wel eens een keer een mes setrekker gehad die de inhoud van de kassa kwam opeisen. Verder heeft hij vooral last van winkeldiefstal. Hoeveel dat hem per jaar kost weet hi j niet. De verko per voelt zich machteloos. Begin de ze week liep er nog iemand doodge moedereerd de winkel uit met een grote stapel seksboekjes onder de arm. De verkoper wist hem de boek jes te ontfutselen, waarop de man een pak ansichtkaarten in zijn tas stopte en wegliep. De verkoper stond machteloos. "Ik kan hem wel achterna gaan, maar dan laat ik mijn winkel onbeheerd achter". Of een geregelder aanwezigheid van de spoorwegpolitie hieraan iets kan veranderen betwijfelt hij. "Als agenten op het perron lopen, zien ze heus niet dat mijn winkel wordt leeggehaald". Bij de loketten is het volgens toe zichthouder A. Lensen bijna altijd rustig. "Er is hier laatst een echt paar bestolen dat de portemonnee even op de balie had laten liggen, maar verder merken we weinig van de criminaliteit". Perronopzichter Boon weet zich nog wel een voorval te herinneren bij het loket. Onlangs meldde zich daar een man met de mededeling dat hij hoofdpijn had en een aspirientje wilde. De NS-me- dewerkster kon hem hieraan niet helpen, waarop de man zo kwaad werd dat hij met de blote hand drie dikke loketruiten insloeg. Bonnetje Bij de fietsenstalling aan de voorzij de van het station zijn de bedreigin gen niet van de lucht. Daar vormen mensen die hun bonnetje kwijt zijn het grootste probleem. Als ze zich niet kunnen legitimeren krijgen ze hun fiets niet mee. Veel klanten ont steken vervolgens in woede en slin geren de medewerkers de meest grove bedreigingen naar het hoofd. 'Ik stampje in mekaar' en 'jij wordt nog wel eens vermoord', zijn hier van dagelijks gehoorde voorbeel den. Triest dieptepunt vormde vorige maand de aanranding van een meis je in de stalling. De eigenaar van de stalling, die toevallig dienst had, kon de dader achterhalen en lever de hem uit aan de politie. Volgens het personeel liep de man een uur later al weer op het station. "Zo krijg je wel een houding dat je de politie niet eens meer belt". Overi gens zijn ze zeer lovend over de me dewerking van de spoorweg- en ge meentepolitie bij andere zaken. Als er problemen zijn is een telefoontje genoeg om enkele ogenblikken een wagen voor de deur te hebben. De stallingsmedewerkers is niet van officiële zijde gevraagd enig toezicht te houden op de omgeving. Dat wekt verbazing omdat vooral de stalling aan de achterzijde van het station perfect uitzicht biedt op de parkeerplaats. Hier worden re gelmatig auto's opengebroken. Maar stallingsmedewerker Jos Leij- en, die er vaak dienst heeft, denkt er niet aan om in te grijpen wanneer hij iets ziet. "Dan nemen ze mij ook nog te pakken". Omdat in het hokje ook geen telefoon aanwezig is staat hij machteloos als voor zijn ogen de autoradio's worden weggehaald. Reizigers die worden geconfron teerd met de verhalen over de be dreigingen deze week reageren bij na berustend. "Tja, het is hier vaak niet pluis, maar wat kan ik eraan doen", zegt een oudere vrouw uit Alkmaar die regelmatig haar zus in Leiden opzoekt. Ze houdt haar tas angstvallig onder haar arm ge klemd. Een paar maanden geleden sneed iemand met een mes het hengsel door. Aan één klein draadje bleef de tas hangen. Sindsdien heeft de Alkmaarse haar maatregelen ge nomen. Wachten op de trein doet ze in de stationshal, bij de loketten. Pas op te laatste moment loopt ze naar de veelal rustige perrons. "Ik mis liever de trein dan dat ze me de hersens inslaan". LEIDEN - Het aantal vaste brugwachters dat de gemeente in dienst heeft wordt teruggebracht tot vier. In de zomer komen daar nog eens vier sei zoenkrachten bij. Dit is gisteravond besloten tijdens de commissieverga dering voor cultuur, volksgezondheid en groenvoorzieningen. De gemeen te had tot voor kort nog negen brugwachters in dienst, dat aantal is inmid dels teruggebracht tot zeven. De drie brugwachters die nu overbodig wor den krijgen intern ander werk aangeboden. In de periode van 15 april tot 15 oktober worden vier seizoenkrachten in gezet. Verscheidene commissieleden vroegen wethouder Kuijers of het mogelijk is deze parttime brugwachters in de wintermaanden ander werk bij de gemeente te laten doen. In dat geval kan ze een vaste baan worden aangeboden. Kuijers liet weten te willen onderzoeken of de seizoenbrug- wachers de zekerheid kan worden geboden dat ze elk jaar kunnen terugko men. Over ander werk in de wintermaanden is hij minder optimistisch. "De mogelijkheden hiervoor zijn al onderzocht door personeelszaken, maar niet haalbaar gebleken". Overigens hebben al twintig mensen gesol liciteerd naar de functie van zomerbrugwachter. Om het verlies van de verdwenen brugwachters op te vangen wordt bin nenkort de centrale bedieningspost in gebruik genomen. Met deze auto matische bediening is de gemeente jaarllijks een kleine 100.000 gulden goedkoper uit dan in de huidige situatie. Khymia bezit een van de grootste meubelfabrieken van Zweden. Ver der maken een fabriek die lederen onderdelen fabriceert en een hout- schaverij deel uit van het bedrijf. In Leiden vestigt het bedrijf een ont- werpdivisie en een marketing- en verkoopafdeling. Andere vestigin gen van Khymia in Düsseldorf en Engeland worden in Leiden onder gebracht. In totaal zal het Leidse kantoor zo'n 60 personeelsleden tel len. Met de bouw van het kantoor ont staat straks een dichte rij bebou wing aan de Schipholweg. Ook de open ruimte tussen het het Educa- centrum en Research voor Beleid wordt door het Katwijkse bedrijf De Raad volgebouwd. Naast de plannen voor kantoorruimte wil Erica ook nog een tweede parkeer garage bouwen op het Schutters veld. Deze garage moet schuin ach ter het NBBS-kantoor komen langs de Maredijk. De eerste overdekte parkeerruimte achter het hotel is op 1 februari opengegaan. Directeur Swaak van Erica heeft de gemeente voorgesteld om nog dit jaar met de aanleg van de par- De parkeergarage op het Schuttersveld is deze maand geopend. Directeur Swaak i toor van de NBBS nog een tweede parkeergarage bouwen. keergarage te beginnen. "Nu wordt loopt. De projectontwikkelaar heeft geld nodig r nog gratis geparkeerd op landje achter de kantoren. Daarmee verwezenlijken, besparen de automobilisten geld voor de parkeergarage. Dat wei landje kan door de bouw van die tweede parkeergarage meteen vrij gemaakt worden voor de huizen die de gemeente daar wil neerzetten". plannen om ook daar kantoren te r volop Naast de bouw i Aandeelhouder De directeur van Erica is bezig met het maken plannen, nadat zijn bedrijf vorig jaar in de problemen raakte. Aan- i parkeer- deelhouder De Raad verkocht zijn NBBS-kantoor tot aan de Maredijk nieuwe aandeelhouder. "Er was x Erica wil achter het kan- (foto Wim Dijkman) i die aandelen die ik De Raad te betalen. Daarnaast had mijn bedrijf meer ei gen vermogen nodig op basis waar van de banken meer geld beschik baar konden stellen". Die nieuwe aandeelhouder werd gevonden in de Zweedse beleg gingsmaatschappij UM Gruppen. Volgens Swaak was de onderne ming op zoek naar een projectont wikkelaar die goed op de hoogte is van de situatie in Nederland. "De KATWUK EuropaTuin Moerkerk Ranonkelstraat 92. Tel: 01718-16905 BOSKOOP (N.O.) EuropaTuin Moons Rijneveld 86. Tel: 01727-16114 LEIDSCHENDAM EuropaTuin Leidschendam Veursestraatweg 292 B. Tel: 070-3203300 LEIDEN Het Zweedse be drijf Khymia ab uit Helsingborg opent een vestiging in Leiden. Het kantoor wordt onderge bracht in een nieuw gebouw aan de Schipholweg, naast dat van Research voor Beleid. Pro jectontwikkelaar Erica hoopt na de zomervakantie met de werkzaamheden te beginnen. Khymia gaat voorlopig 2500 van de 6000 beschikbare vierkante meters kantoorruimte bezetten. Bij het pand komt ook een par keerdek voor circa 80 auto's. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13