B e 11 c a r Seat Ibiza diesel rustig en gezeggelijk Driewegkatalysator biedt beste resultaat Ortega vraagt VS intrekken sancties Chrysler's kijk op de toekomst Controle achteraf beter dan typegoedkeuring /AHiW De huidige eigenaar van Seat, Volkswagen, duldt geen slordig heidjes in de afwerking van zijn pro- dukten. Het is in autoland nu een maal zo dat een verkeerde reputatie sneller is opgebouwd dan is afge broken en de belangen zijn dermate enorm dat geen onnodige risico's kunnen worden genomen. Seat moest van de Duitse broodheer na de overname in korte tijd een goede reputatie opbouwen, passend in de grondige formule van het moeder bedrijf. Dat was nodig, want bij voorbeeld de voormalige Seat Ronda heeft kopers en dealers in een aantal gevallen heel wat hoofd brekens gekost. Na het vertrek van Fiat als geld schieter van de Spaanse Seat, heeft de fabriek enige tijd een zelfstandi ge koers gevaren, zij het met enor me financiële steun van de Spaanse staat. Intussen was er een sterke wil om te overleven en werden er ambi tieuze vernieuwings-initiatieven ontwikkeld. Er kwam een nieuwe (echt Spaanse) Seat Ibiza met be hulp van Porsche, Karmann en Gi- ugiaro. Niet zonder trots koketteert Seat met zijn kompanen, vooral met de „System Porsche motor". De Ibiza is er ook als diesel. Dat blijkt nergens uit opschriften op de carosserie. Of het moet het woord 'Special' zijn dat de wagen siert en dat hij delen moet met twee benzine versies; 1.2 liter en 903 cc. De diesel motor vindt zijn oorsprong in het door Fiat overheerste Seat-tijdperk en wordt in Spanje geproduceerd. Dat is dus anders dan bij de nieuwe Seat Terra (op basis van de Marbel- la) waarin dezelfde 1300 diesel zit als in de VW Polo. De Seat Ibiza diesel heeft een ci linderinhoud van 1700 cc. Deze mo tor heeft ruim voldoende vermogen om gekoppeld aan een soepele vijf- bak deze Seat een watervlugge auto te maken, 's Morgens manifesteert de klopgeest zich danig in de motor, maar dat gaat gauw over. Op de gro- ADVERTENTIE Off. dealer voor Leiden e.o. Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg Blokmakerstraat 4 Katwijk Tel. 01718-27811 Haarlemmerweg 49a Leiden Tel. 071-214011 te weg ontpopt deze motor zich als een gezeggelijke strak lopende die sel, die vooral boven de honderd ki lometer per uur rust brengt in het gedrag van de Ibiza. Sturen doet de auto goed, minder nerveus dan men van een dergelijk formaat wagen zou mogen ver wachten. De Ibiza beschikt over volledig onafhankelijke wielophan ging met McPherson voorpoten en, achter over draagarmen, dubbel werkende hydraulische schokdem pers en een dwarsveer. Het remsys- teem is diagonaal gescheiden, zodat bij een defect altijd remkracht voor handen blijft. Het onderstel levert een aantrekkelijk weggedrag op met een goede, wat stugge weglig- ging. Verzorgd Het interieur van de Special mag als verzorgd worden omschreven. Een keurig en compleet dashboard geeft alle nodige informatie. Aan de be kleding is aandacht besteed. Lange mensen kunnen achterin wat last van krapte krijgen, voorin is de ruimte voor vrijwel iedereen vol doende. Een minpuntje is de enige ruite- is er de luxe van een wis-wasinstal- ƒ399 komen, inclusief 35 gulden wisser midden voor de voorruit. De- latie op de achterruit. benzine. Seat geeft 12 maanden ga- ze beslaat niet de bovenhoeken van rantie op de Ibiza. de ruit en lange mensen kijken daar De prijs is 23.695 inclusief btw, nujuist voor een deel doorheen. Wel waarbij nog afleveringskosten van NOL VAN BENNEKOM Er rijden in Nederland weinig of geen auto's rond met een kapotte katalysator. Dat kan voorzichtig worden geconcludeerd uit steek proeven die TNO in Delft in op dracht van het ministerie van VROM heeft uitgevoerd. Aanvanke lijk werd alom gevreesd dat veel ei genaars van katalysatorauto's uit onverschilligheid loodhoudende benzine zouden blijven tanken. Die vrees werd nog extra gevoed door het feit dat de periode nog maar kort achter ons ligt dat lang niet overal loodvrije benzine in voldoen de mate voorhanden was. Die vrees blijkt nu dus ongegrond. Katalysatoren zijn voorgoed on bruikbaar als de automobilist lood houdende benzine tankt. De uit stoot van milieuschadelijke stoffen is bij een kapotte katalysator groter dan bij een auto zonder katalysator. Volgens ir. R.C. Rijkeboer van TNO heeft in het begin een groep zakelijke rijders de hand gelicht met het loodvrij tanken, vooral als men ritten naar Frankrijk maakte, waar loodvrij lange tijd schaars was. Maar van dat effect merkt men in middels niets meer. Ook metingen van VROM, waarbij langs de weg auto's werden gecontroleerd op loodresten in de uitlaat, hebben be paald niet aangetoond dat er alom met kapotte katalysatoren wordt gereden. Wel zijn veel afstelfouten waarge nomen, waardoor een ongunstiger uitworp ontstaat dan nodig is. Van daar dat de overheid overweegt een andere vorm van typegoedkeurin gen in te voeren. Op dit moment is het zo, dat een auto-importeur een nieuw uit te brengen model ter ty pegoedkeuring aan de Rijksdienst voor het Wegverkeer aanbiedt. De goedkeuring geldt kort gezegd dan voor alle verdere in Nederland te verkopen exemplaren van dat mo del. Illalilndni Floralaan 2 2230 AC Rijnsburg tel. 01718-29224. &CHRYSLER Achteraf Deze toelatingsprocedure is inter nationaal vastgelegd en geldt in alle landen die zich hebben verbonden de typegoedkeuringen wederzijds te erkennen. Door achteraf te con troleren kan de overheid echter vaststellen hoe effectief de stimule ringsmaatregelen (BVB-korting) voor het milieu zijn. Met andere woorden: Is het ter goedkeuring aangeboden opgepoetste exem plaar wel representatief voor alle auto's van dat type? Met name voor de uitworp van schadelijke gassen is dat een inte ressante vraag. Zowel in Nederland als in Duitsland wordt intussen door de overheden minder belang gehecht aan de typegoedkeuringen. Gewichtiger vindt men controle achteraf omdat dit een beter inzicht geeft in de uitlaat-emissie van het wagenpark. TNO heeft over 1988-1989 een steekproef-controle-programma uitgevoerd waarbij is vastgesteld dat de behoefte tot afstellen en on derhoud aan de binnengekomen voertuigen groot is. Daarbij bleek overigens dat die behoefte bij auto's met geregelde driewegkatalysator nauwelijks aanwezig is. Maar er zijn meer categorieën 'schone' auto's, al zal menigeen door de bomen het bos niet meer zien. De verschillende categorieën zijn als volgt aangeduid: 15-05 Dit zijn oudere 'vuile' modellen die echter wel degelijk aan bepaalde normen moeten vol doen. S6 Dit zijn 'schone' auto's zon der katalysator. K6-o Dit zijn 'schone' auto's met een ongeregelde katalysator. K6-g Dit zijn 'schone' auto's met een geregelde driewegkatalysa tor. Deze categorieën zijn bij het TNO-onderzoek betrokken. Om de zaak nog ingewikkelder te maken zijn er sinds vorig jaar nog de soor ten S9, K9 en U9 bijgekomen. Afstellen Van de door TNO onderzochte auto typen voldeed voor afstellen 35 pro cent aan alle emissienormen. Na af stellen voldeed 85 procent daaraan. De meeste overschrijdingen betref fen de CO norm (giftige koolmo- noxyde). Het blijkt dat de categorie S6, BINNENLAND/ BUITENLAND/ECONOMIE (§roe Koppeling van de twee onderdelen maakt van de Chrysler Voyager III een 'ruimtebus'. (foto gpd) Als eerste had Chrysler een ontwerpstudio in Californië, de Amerikaanse staat waar zoveel nieuwe ideëen worden geboren. In deze studio, Chrysler Pacifica, houdt men zich puur bezig met toekomstvisies. Enerzijds zonder beperkingen voor de ontwerpers, meer in de sfeer van 'wat als we eens zo iets ontwerpen'. Aan de andere kant ook studies die een redelijke mate van behoefte en dus bereikbare produktie benaderen. Op de North American International Auto Show in Detroit waren onlangs een paar toekomst-au to's te zien. De Voyager III is een auto die de veelzijdige toepassingen ontleent aan de koppeling van losstaande 'passagiers-modulen'. Thomas Gale, vice-pre sident van de ontwerpafdeling bij Chrysler, ziet in deze auto een mogelijke oplossing van de veranderende manier van leven. "Het is weliswaar geen model dat we binnenkort zullen uitbrengen, de Voyager III is meer een platform voor ideeën". vooral in vergelijking met de 'vuile' 15-04 soort maar in beperkte mate als 'schoon' kan gelden. De meeste S6 voertuigen zijn niet meer dan aangepaste 15-04 auto's. Dit heeft, zo staat in het TNO- en door het mi nisterie van VROM uitgegeven rap port te lezen, te maken met de snelle invoering van de Fiscale stimulering van schone auto's en het tempo waarmee fabrikanten naar oplossin gen moesten zoeken om hier op in te haken. De auto's met ongeregelde kata lysator blijken zeer gevoelig voor een correcte afstelling. Ten opzich te van de 'vuile' 15-04 auto's bedra gen de emissiewinsten 44 procent voor CO (koolmonoxyde), 65 pro cent voor HC (koolwaterstoffen) en 39 procent voor NOx (stikstofoxy- den). De geregelde katalysator levert ver uit de beste reinigingsresultaten. Hier bedragen de reducties 81 pro cent voor CO, 87 procent voor HC en 91 procent voor NOx. Vooral bij een warme katalysator is de uit worp van schadelijke stoffen bij zonder laag, zo concludeert het rap port. Er zijn tekenen die erop wijzen dat het qua milieu de goede kant op gaat met de 'schone' auto's. Sandinisten brengen half miljoen mensen op straat President Daniel Ortega (midden) zwaait naar de enorme menigte. (foto ad MANAGUA Een overweldigende slotbijeenkomst van de Sandinisti- sche verkiezingscampagne heeft gisteren bijna een half miljoen men sen op de been gebracht in het cen trum van Managua. "Dit is de groot ste bijeenkomst sinds het begin van de revolutie", zo riep de op een her verkiezing uit zijnde Daniel Ortega. De Nicaraguaanse president voor spelde dat de Sandinisten de ver kiezingen zondag met deze mani festatie in feite al hebben gewon nen. Hij vroeg de Verenigde Staten de sancties in te trekken en de be trekkingen te normaliseren. door Rob Sprenkels Afgelopen zondag had de door Washington gesteunde oppositie, de UNO, met presidentskandidate Violeta Chamorro hoogstens 60.000 man op de been weten te brengen. Woordvoerders van de oppositie hielden achteraf echter vol dat het 400.000 mensen waren geweest. En daarom was het voor de Sandinis ten een uitdaging extra geworden om te laten zien hoe groot zo'n me nigte werkelijk wel niet is. Vanaf driet vier uur 's middags begonnen de mensen te arriveren. In twee uur tijd werden met bussen en vrachtwagens van het leger hele contigenten aangevoerd vanuit pro vinciesteden en ver van het cen trum lggende wijken. Een operatie met veel discipline, die niet alle in ternationale waarnemers als hele maal legitiem beschouwden. "Het is niet goed als je alle scho lieren en arbeiders een dag vrijgeeft, om naar een partijmeeting te ko men en alle bussen van de stad inzet om die mensen hier te krijgen", al dus het CDA-tweedekamerlid Wal ter Paulis, in Nicaragua voor het in ternationale verbond van de chris ten-democraten. "De oppositie be schikt niet over dergelijke midde len en heeft alleen al daarom een enorme achterstand". Maar buiten dat heeft Paulis toch de de indruk dat het voor lokale maatstaven 'vrij eerlijk' verloopt. De manifestatie zelf had veel van een groot popconcert. Ontelbare mensen zittend, staand en swin gend op een enorme vlakte van vijf tien voetbalvelden bij elkaar. Enor me luidsprekers in de buurt van het podium deden de oren suizen. Vlak voor de komst van Ortega zette de sandinistische zanger Carlos Mejia Godoy een reeks van swingende verkiezingsliederen in. Flower-po- wer met roodzwarte vlaggen en zak doeken. In scherp contrast met het lauwe optreden van Violeta Chamorro af gelopen zondag, probeerde Ortega als een ware volksmenner zoveel mogelijk het publiek bij zijn rede voering te betrekken. "De economi sche omstandigheden zijn slecht, de redenen daarvoor kennen we,, maar zijn we daarom minder san- dinistisch?". Nee, brulde het volk. "Willen we daarom de Somozisten (aanhangers van de in 1979 verdre ven dictator) terug?" Nee! "Willen we daarom de Contra's hier?". Nee! "Stemmen we daarom op de UNO?" Nee!. En zo ging het een half uur lang. Ortega riep de menigte op om de vijanden van vroeger - de vrijgela ten leden van de Somozistische Na tionale Garde en de duizenden Con tra's die na de verkiezingen wellicht terugkeren - weer genereus in hun midden op te nemen. En hij verze kerde dat stemmen op de Sandinis ten voor een politieke stabiliteit zal zorgen. Zondag, bij de gang naar de stem bus, zal duidelijk worden of al die mensen er nu ook echt uit eigen overtuiging stonden. Want daarover waren de meningen van de verschil lende waarnemers nogal verdeeld. WASHINGTON (ANP) - De situatie van de mensenrechten in Suriname is het afgelopen jaar iets verbeterd, maar de militairen blijven de be langrijkste bedreiging voor de de mocratie in het land. In Nicaragua vinden politieke moorden plaats, wordt de oppositie nog steeds geïn timideerd en maken de door de Ver enigde Staten gesteunde Contra's zich schuldig aan moordaanslagen en ontvoeringen. Dat staat in het rapport over de situatie van de men senrechten in 1989 dat het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren heeft gepubliceerd. Gedurende het hele jaar hebben de Surinaamse militaire leiders de uitvoering van regeringsbesluiten verhinderd in zaken waarbij zijn meenden een belang te hebben. De militairen zijn nog steeds belast met het verstrekken van visa, houden toezicht op de douane en paspoort controle op de vliegvelden en in de havens en mengen zich soms in de normale rechtsgang. WARSCHAU (UPI) - De Poolse pre mier Tadeusz Mazowiecki heeft ge zegd dat Polen bereid is om na de eenwording met Duitsland een vre desverdrag te tekenen waarin de Poolse westgrens als vaststaand wordt omschreven. De premier verklaarde echter ook dat de bezorgdheid over de veilig heid van Polen ten opzichte van een verenigd Duitsland betekent dat de wapenbeheersing moet worden voortgezet. Er moet niet overhaast worden besloten tot de terugtrek king van de Sovjet-troepen uit Po len. "Polen is gereid een vredesver drag te sluiten waarin het definitie ve karakter van zijn westgrens wordt bevestigd", aldus Mazo wiecki gisteren tijdens een perscon ferentie in Warschau. Situatie van mensenrechten in Suriname iets verbeterd Zowel het leger als het jungle commando van Ronnie Brunswijk maken zich schuldig aan geweldda dige acties, maar er is geen sprake van systematisch martelen van ge vangen, aldus het rapport. De op laaiende strijd in de jungle heeft tot een groot aantal schendingen van de mensenrechten geleid. Verder is er na het begin van het offensief van het leger in juni 1989 veelvuldig op ongewapende burgers geschoten. De Poolse regering wil waarbor gen van de Westduitse bondskanse lier Helmut Kohl dat de huidige grens tussen Polen en de DDR, die na de Tweede Wereldoorlog werd vastgesteld, door het verenigde Duitsland wordt erkend als zijn oostgrens. Premier Mazowiecki zei dat er bezorgdheid bestaat dat een verenigd Duitsland de huidige grensovereenkomsten zou kunnen opzeggen en delen van Pools grond gebied gaat opeisen. Polen kreeg er na de oorlog in het westen grondgebied ten oosten van de rivieren de Oder en de Neisse bij, BERLIJN (AP) - De speurtocht naar verborgen schuilplaatsen van de gehate veiligheidsdienst Stasi moet worden geintensiveerd, zo heeft Dankwart Brinksmeier, de ex pert op het gebied van veiligheids diensten van het Ronde Tafel-over leg, verklaard. Er worden steeds meer aanwijzingen gevonden dat eenheden van de Stasi nog steeds actief zijn. Dankwart verklaarde in een inter view met de krant (Oost)- Berliner Zeitung dat de Ronde Tafel en de regering tot nu toe slechts bekend hebben gemaakt dat de dienst onge veer 109.000 medewerkers telde. Het aantal geheime ontmoetings- Het ministerie uit ook scherpe kritiek op de sandinistische rege ring en de Contra's in Nicaragua. De regering wordt verweten 'een om vangrijk en repressief binnenlands veiligheidsapparaat' in stand te houden dat de oppositie in de gaten houdt en infiltreert. Bovendien wordt melding gemaakt van poli tiek moorden en zitten nog steeds mensen om politiek redenen gevan gen, zo zegt het rapport. Het minis terie wijst ook op de beschuldigin gen van moordaanslagen en ontvoe ringen aan het adres van de door de VS gesteunde Contra's. In het rap port, dat eerder deze week uitlekte, wordt ook kritiek geuit op de situa tie van de mensenrechten in China, Irak en andere Arabische landen, terwijl "diepe bezorgdheid" wordt uitgesproken over de mensenrech tensituatie in de door Israël bezette gebieden. Het rapport toont zich te vreden over de ontwikkelingen in Oost-Europa en de Sovjetunie. maar moest delen in het oosten aan de Sovjetunie afstaan. Mazowiecki zei dat een vredesverdrag een eind zou maken aan de "dubbelzinnighe den" rond de definitieve aard van de Poolse grenzen, hetgeen in het belang zou zijn van geheel Europa. Besprekingen over het voorge stelde vredesverdrag zouden door beide Duitse staten en Polen kun nen worden begonnen na de parle mentsverkiezingen in de DDR in maart. Het verdrag zou kunnen worden getekend na de eenwording van Duitsland, aldus de Poolse pre- plaatsen van de dienst is echter niet bekend. In de stad Leipzig heeft het bur- gercomite dat Stasi-activiteiten op spoort reeds 514 van zulke wonin gen en gebouwen gevonden, terwijl de computer in het Stasi-hoofd kwartier in de stad slechts een lijst van 100 adressen bevatte. De leden van het burgercomite hebben niet de illusie dat zij de activiteiten van de dienst ooit volledig zullen door gronden omdat teveel tijd verloren is gegaan. De regering en de Ronde Tafel geven de comite's niet genoeg steun in de rug, aldus de leden van het comité. SEATTLE (AFP) - De bijna vier maanden oude Amerikaanse wet tegen het verbranden van de vlag is in strijd met de grondwet, zo heeft een federale rechter giste ren bepaald. Vier Amerikanen staken op 28 oktober vorig jaar, de dag dat de wet van kracht werd, in Seattle een Amerikaanse vlag in brand, maar volgens rechter Barbara Ro- thstein maakten zij daarmee slechts gebruik van hun grond wettelijk gegarandeerde vrijheid van meningsuiting. "Om ervoor te zorgen dat de vlag een symbool blijft van de Verbranden Amerikaanse vlag mag vrij(heid in dit land, moeten wij met evenveel kracht het recht be schermen om haar te verscheuren en haar te verbranden. Veel Ame rikanen vinden het misschien vreselijk als om politieke redenen de vlag wordt verbrand maar de vrijheid die ons dierbaar is, loopt daarmee geen gevaar", aldus Ro- thstein. Het Amerikaanse Congres aan vaardde de wet als reactie op een zeer omstreden vonnis van het Hooggerechtshof dat het verbra- den van de vlag, op grond van het eerste amendement van de grondwet, toestond. De vier gedaagden in Seattle zeiden onschuldig te zijn en eis ten te worden vrijgesproken om dat de wet in strijd zou zijn met het eerste amendement. Op pa pier staat op het verbranden van de vlag één jaar gevangenisstraf en 100.000 dollar boete. 'Stasi-medewerkers nog actief De Seat Ibiza is een verzorgde en handzame vierpersoonsauto.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11