Kamer twijfelt over invoering tolheffing Lubbers weer eens met senaat Wachtlijst ziekenhuis is maar deel van probleem 7c (/Cht o/eh ewvMc fnOHCy! Je c^ewip PvdA neemt nog geen besluit over tunnels Spel van het namaken leidt nergens tot onrust Den Haag: bij smog geen verkeer Levenslang geeïst tegen snelwegschutter Soest Vrouw eist therapeutisch eindgesprek 'Geen Wallage-docenten' WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) - De regeringsfracties CDA en PvdA twijfelen aan het plan van minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) halverwege de jaren negentig electronische tolheffing (rekening-rijden) in te voeren. CDA en PvdA zijn scherper tegenover elkaar ko men le staan over de vraag of er vier nieuwe tunnels in de randstad moeten worden ge bouwd. Dat bleek gisteren tijdens het debat over de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer. DEN HAAG (ANP) - De Centrale Recherche Informatiedienst CRI vindt het niet zorgwekkend dat er her en der in het land valse briefjes van 250 gulden circuleren die zijn gemaakt met een kleurenkopieer apparaat. "Deze briefjes zijn heel gemakkelijk van de echte briefjes te onderscheiden", aldus een woord voerder gisteren. Sinds juni vorig jaar zijn 1.200 van dit soort valse bankbiljetten onder schept "en als je bedenkt dat er e'ni- ge tijd geleden meer dan 10.000 ge drukte vervalsingen van de snip hebben gecirculeerd, kan ik'zeggen dat het aantal van 1.200 absoluut niet zorgwekkend is", aldus de woordvoerder. De valse 'vuurto rens' zijn met een oogopslag en een vingerbeweging van de echte te on derscheiden. "Op de echte bankbiljetten ligt de inkt er in laagjes op, je kunt het re liëf met de vinger voelen. De geko- pieerde exemplaren hebben die laagjes niet. Bovendien bevatten de vervalsingen geen watermerk", al dus de woordvoerder. Volgens een woordvoerder van de drukkerij J. Enschedé in Haar lem zullen er altijd wel ontwikkelin gen of technieken zijn waardoor het mogelijk is geld en waardepapieren te vervalsen. "Maar we hebben de middelen en ervaring om daar zo veel mogelijk aan te doen. Met na me waardepapieren als rijbewijzen zijn dusdanig beveiligd dat ieder zinnig mens het verschil tussen echt en onecht in één oogopslag kan onderscheiden". De gekopiëerde vuurtorens zijn inderdaad snel te herkennen, maar de zegsman van Enschedé zou het toch een goede zaak vinden als iede re winkelier een UV-lamp zou aan schaffen. "Dat kost misschien een paar tientjes, maar het accepteren van een vals biljet kost over het al gemeen meer". Nederlandse Spoorwegen, die on der meer dure openbaar-vervoer kaarten verkoopt, zeggen dat "het bekend is dat dit spel van namaken gaande is". "Dat weten we onder meer door onze contacten met de Nederlandse Bank en de CRI. We proberen daarom slimme dingen in die kaarten te stoppen waardoor echt toch van namaak te onder scheiden is. Deze zaak heeft zeker onze aandacht", vertelt de zegsman van de NS. Een woordvoerder van de stich ting Beveiligd Drukwerk vindt dat de overheid en het bedrijfsleven zich het probleem van illegaal ko piëren te weinig aantrekken. Er zou volgens hem meer informatie moe ten worden uitgewisseld. "Fraude met documenten moet uit de taboe sfeer worden gehaald", aldus woordvoerder J. van Tuyl van de stichting. "Met name na de open stelling van de grenzen in 1992. Bin nen de EG is dan een grote hoeveel heid overheidsdocumenten geldig in twaalf landen. Daarom moeten er tijdig richtlijnen komen inzake uni forme leesbaarheid en fraudepre ventie van deze dokumenten". CDA en PvdA willen dat Maij de Kamer eerst goed duidelijk maakt wat de gevolgen zullen zijn, voordat een elektronische systeem wordt ingevoerd dat automobilisten en vrachtverkeer laat betalen voor het gebruik van de weg. CDA-woord- voerder Hennekam wil precies we ten wat het gaat kosten, of de lasten rechtvaardig over de verschillende groepen autorijders worden ver deeld en of het systeem wel water dicht is. "Voordat we niet meer te rug kunnen, wil ik zeker weten of we wel moeten doorgaan met het systeem", stelde Hennekam. het rekening-rijden nu al wil gebrui- geworden, dat stander van rekening-rijden. D66 was de enige grote fractie die zich op dit punt vierkant achter de mi- 'nister opstelde. CDA-er Hennekam stelde dat het voor hem uit het kabinetsbesluit afgelopen vrijdag duidelijk1 tun- ken om haar plannen met het keer en het openbaar de komende jaren te betalen. En liteit ook de VVD toonde zich geen voor- ming Minister Maij-Weg ge, nels komen in de Randstad. Hij wil zowel "rekening houden met de rea- de dag: de sterke toene- het autoverkeer" als het tr,effen van de voorzieningen daar voor. Tegelijk wil het CDA het openbaar vervoer bevorderen. Maar de PvdA wil pas praten over het al dan niet bouwen van de vier tunnels als op 20 april duidelijk wordt hoe op de lange termijn het verkeer en vervoer in Nederland wordt gestructureerd. Daarbij wil de PvdA het autoverkeer snel terug dringen. Hoewel herhaaldelijk daartoe uitgenodigd, weigerde Cas- tricum in te gaan of zijn fractie al dan niet voor de bouw van de tun nels is. Maij's plan om automobilisten te verplichten overdag met licht aan te rijden kreeg gisteren veel kritiek. Het CDA vindt dat geen goede maatregel om de veiligheid van het verkeer mee te verhogen, zeker niet als Nederland als enig land binnen de Europese Gemeenschap neemt. PvdA-er Castricum en ook WD- woordvoerster Jorritsma-Lebbink willen dit plan nog eens rustig be praten in een debat dat speciaal over verkeersveiligheid gaat. s legt de meningsverschillen bij DEN HAAG (ANP) - Als zich in Den Haag bij bepaalde weers omstandigheden een situatie van smog voordoet, dan moet het mogelijk zijn het verkeer stil te leggen. Dat schrijven B en W van Den Haag in een concept-re actie aan de provincie Zuid-Hol land. Het college wil de voorberei ding van een dergelijke maatre gel nader uitwerken. Het plan zal worden aangevuld met een speciaal draaiboek van de HTM, de Haagse tram. Dat bedrijf zal de taak krijgen om in zojn situa tie zoveel mogelijk mensen te vervoeren. In de visie van het college wordt het verkeer alleen stil gelegd als er direct gevaar bestaat voor de volksgezond heid. politieke bestel is bijgelegd. Lub bers zwakte gisteren tijdens een "spoeddebat" zijn vermanende woorden af dat de Eerste Kamer zich te veel dreigt te gaan mengen in politieke afwegingen. Voorzitter moest het kabinet dreigen met op stappen om het voorstel erdoor te krijgen, in het tweede hield de Se naat voet bij stuk en verwierp het wetsontwerp. Lubbers sprak de vrees uit dat het moet worden gebracht ii verdeling tussen Eerste Kamer. Kaland heeft er ni trouwen" in dat kabinet Kamer op een goede kaar kunnen samenwerken Lubbers noemde de rol var naat "niet problematisch". ARNHEM (GPD) Een van een psychiater zwanger geraakte cliënte uit Nijmegen heeft gisteren de Arn hemse rechtbankpresident in kort geding gevraagd de man te bevelen tot een 'therapeutisch eindgesprek'. Naast het eindgesprek, dat binnen een kwartaal moet plaatshebben onder leiding van een deskundige derde, eist ze een bedrag van 20.000 gulden als voorschot op de materië le en immateriële schade die zij heeft geleden. De psychiater, die er ook van wordt verdacht als directeur van de Zettense Heldringstichtingen, 21 jongens en meisjes seksueel te heb ben misbruikt, bestrijdt de met zijn cliënte aangegane seksuele relatie en de gevolgen daarvan niet. Maar hij ontkent dat hij die seksuele con tacten als psychiater is aangegaan. Hij besloot bij de aan ernstige de pressies lijdende vrouw regressie therapie toe te passen. Daarbij nam hij de rol van de vaderfiguur op zich om de patiënte zodoende het gemis van haar vader te laten ervaren. De vrouw raakte min of meer ver strikt in de diverse rollen, die de de taak- psychiater vervulde; die van thera- Tweede peut, van vader, later van minnaar 'alle ver- en tenslotte van de vader van haar n Eerste kind. Haar raadsvrouw vindt dat ei- met el- genlijk, gelet op de vaderrol naar de en ook cliënte toe, kan worden gesproken de Se- Test De bloedmonsters van een van ver krachting verdachte Amsterdam mer mogen niet aan een dna-test worden onderworpen voordat is on derzocht of de monsters wel op rechtmatige wijze zijn verkregen. Dat heeft de Amsterdamse recht bank bepaald. De dna-test zou kun nen bewijzen of de man de dader is, maar de verdachte bestrijdt dat hij wist waarom het bloed werd afge- Kraakpand De politie is vanmorgen een kraak pand aan de Nes in Amsterdam bin nengegaan en heeft daar vier aan houdingen verricht. De vier worden verdacht van openlijke geweldple-. gingen en het bekladden van ge bouwen (zoals het nabijgelegen nieuwe gebouw van de bank Pier- son, Heldring en Pierson). De kra kers kwamen tot hun acties na de ontruiming gisteren van twee kraakpanden aan de Stadhouders kade. Daarbij werden enkele tien tallen aanhoudingen verricht. Motorexamens Er zijn vorig jaar 51.000 motorexa mens afgenomen. Het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen spreekt over een "absoluut record". In 1988 werden nog maar 38.000 mo torexamens afgenomen. Het totaal aantal examens dat voor rijbewij zen werd afgelegd, steeg vorig jaar tot 620.000. Daarbij viel ook de stij ging van het aantal examens voor vrachtwagenrijbewijzen op (van 22.000 in 1988 naar 24.000 in 1989). Mountainbike De gemeente Harderwijk op de Ve- luwe gaat maatregelen nemen om te voorkomen dat het toenemend aan tal mountainbikers (terreinfietsers) schade aanricht aan de natuur. De mountainbikers maken vooral ge bruik van smalle wildsporen in de bossen. Vaak komen de paardrij ders daar achteraan. Gevolg dat het gebied wordt versnipperd en het wild zich terugtrekt. UTRECHT/SOEST (GPD) - "Voor deze levensgevaarlijke man, die vol gens eigen verklaring de maat schappij verafschuwt, minacht en een zeer groot risico voor die maat schappij vormt, is slechts één straf mogelijk: levenslang". De 54-jarige verdachte, die wordt beschuldigd van een dodelijke schietpartij op de Amersfoortsestraat in Soesterberg op 17 oktober 1988, hoorde) de eis van officier van justitie mr. J. van Hout, met een stalen gezicht aan. "Volstrekt willekeurig, zonder enig motief, beschoot u drie auto's. Dit gebeurde met voorbedachte ra de in koelen bloede, niet in een op welling. Gewetenloos rukte u een jongeman uit de bloei van zijn le- jaar cel ven. Hierdoor werd het leven van zijn familie verminkt, ja zelfs ver woest", aldus de officier. Dat tij dens de beschieting van de twee an dere auto's met respectievelijk drie inzittenden en een bestuurder geen doden vielen, mag in zijn ogen "een godswonder" worden genoemd. Hij sprak in de gevallen van poging tot moord. Op basis van getuigenverklarin gen, sporenonderzoek (wapen, ko gels, kleding) en een reconstructie van de gebeurtenissen kwam de of ficier tot de conclusie dat sprake was van een "overstelpende hoe veelheid bewijs" die wees op één dader. De officier haalde een eerder voorval aan waar de man bij betrok ken was geweest. Vier weken voor de schietpartij op de Amersfoortse straat schoot verdachte op twee jon gens in De Bilt die hem irriteerden met hun brommer en drie weken na de moord stak hij iemand met een priem in de hartstreek, aldus de offi cier. Die laatste zaak leidde tot de aanhouding van de man die toen ook het vermoedelijke moordwa pen (revolvergeweer met Tweede nog eens dunnetjes zou. overdoen. Hij suggereerde het ve- De kwestie kwam op de agenda torecht dat de Senaat heeft over de Eerste Kamer terecht door wetsvoorstellen te vervangen door een terugzendingsrecht, waarbij de Tweede Kamer zijn werk (op onder delen) moet overdoen. interpellatie van RPF-senator Schuurman. Zo'n procedure is voor de Eerste Kamer tamelijk uniek. Schuurman had zich eraan ge stoord dat Lubbers in januari de rol van de Eerste Kamer principieel ter discussie stelde en vond dat zo'n ge- dachtenwisseling in de Senaat be hoorde te worden voortgezet. Lubbers stelde in januari dat de Eerste Kamer zich in de eerste plaats diende te bemoeien met de oordeeld. Het hoger be- De premier bespeurde een neiging oep in de zaak werd door het ge- bij de Senaat om steeds meer te tre- rechtshof aangehouden omdat de den in politieke afwegingen, wat bij ■erdachte opeens wél wilde werken aan een psychiatrisch psychologisch onderzoek dat hij tot uitstek het werk Kamer. De premier maakte zijn opmer- dan toe had geweigerd. De recht- kingen mede tegen de achtergrond bank doet uitspraak op 6 maart. aantal botsingen tussen ka- Lubbers en Kaland hielden het er gisteren op dat zij elkaar tijdens de Algemene Beschouwingen over en weer niet helemaal goed hadden be grepen. De premier zei slechts te hebben gereageerd op Kalands op merking dat de Eerste Kamer een "zwaardere" taak heeft gekregen, waaraan een "politieke dimensie" zou moeten worden toegevoegd. Met kracht bestreed Lubbers Schuurmans suggestie dat hij de Eerste Kamer zou hebben willen aanzetten tot volgzaamheid. De premier erkende dat ook de Eerste Kamer een politiek college is, maar meent dat dat niet de hoofdtaak is van de Senaat. Hij blijft erbij dat er geen verandering Bonden kritisch over maatregelen: DEN HAAG (ANP/GPD) - De on- ge lopen en door werkloze vakleer- derwijsvakbonden hebben gisteren krachten uit het voortgezet onder- afwijzend gereageerd op de brief. wijs. van staatssecretaris Wallage waarin Wallage erkent met zijn brief de voorstellen worden gedaan het drei- ernst van de problemen, noteert de gende lerarentekort in het basison- Katholieke Onderwijzersbond derwijs te bestrijden. De bonden KOV tevreden. "Pijnlijke conclu- stellen dat Wallage veel te weinig sie" is echter dat alle oplossingen geld voor zijn maatregelen heeft en van de staatssecretaris geld kosten, dat de kwaliteit van het onderwijs En geld heeft de staatssecretaris on- door de maatregelen in het geding voldoende, aldus de KOV. is. De Protestants Christelijke On- Wallage schreef in zijn brief aan derwijsbond PCO is van mening dat de Tweede Kamer dat hij het lera- de voorgestelde maatregelen "fnui- rentekort in het basisonderwijs wil kend" zijn voor het onderwijs. De terugdringen door het schrappen KOV sluit zich hierbij aan en vindt van wiskunde als verplicht eind- vooral dat de professionaliteit van examenvak voor toelating tot de pe- de leraar gegarandeerd moet wor- dagogische academies (pabo's). den. "We hebben geen behoefte aan Ook overweegt hij vacatures te la- tweederangs Wallage-docenten", al ten opvullen door studenten die sta- dus de bond. Driemanschap' moet doorbraak Barlaeus forceren AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam willen de patstelling op het Barlaeus Gymnasium doorbre ken door de instelling van een com missie van goede diensten met "drie gerenommeerde personen". Dat zei onderwijswethouder Wilde- kamp gisteren na afloop van over leg tussen de medezeggenschaps raad van de school en een delegatie van het college. De problemen op het Barlaeus zijn ontstaan na benoeming van De Vries-Lentsch tot rectrix in 1989 in het kader van het gemeentelijk voorrangsbeleid voor vrouwen. Een groot deel van het personeel was het niet met de benoeming eens en ma ken De Vries-Lentsch het werk vrij wel onmogelijk. Het college onder zoekt inmiddels of docenten hierbij hun bevoegdheden te buiten zijn gegaan, zodat er disciplinaire maat regelen nodig zijn. De commissie van goede dien sten heeft als taak snel een oplos sing aan te dragen. De medezeggen schapsraad noemt de instelling van de commissie "een kosmetisch aan doend aanbod en gepasseerd sta- UTRECHT/AMSTERDAM (GPD)— Het Landelijk Patiënten- /Consumenten Platform reageert gereserveerd op cijfers over wacht lijsten voor ziekenhuizen. "Ik kan er op dit moment niet zo goed mee uit de voeten", zegt directeur Hans van der Wilk. Hij wil eerst het rap port van het Nationaal Ziekenhuis Instituut (NZI) zien. En Van der Wilk is bevreesd dat de aandacht voor de wachtlijsten de andere pro blemen zal overvleugelen. door Kees Cornelisse Uit het NZI-onderzoek bleek dat er even veel mensen op opname wachten als er in de ziekenhuizen liggen: 50.000. In een aantal zieken huizen is sprake van langer dan vie volg van gebrek aa neel. De vraag na zorg stijgt bovendien nog door a grijzing en het toenemend aantal sportblessures. Van der Wilk zegt dat deze cijfers op tafel komen, terwijl het kabinet net heeft besloten geld te geven voor het wegwerken van knelpun ten in de zwakzinnigenzorg en de verpleeghuizen. Hij is bang dat nu de aandacht weer teveel naar zie kenhuizen gaat. 'Het gaat zeker om urgente problemen, maar de moei- wachtijden weken als ge- geld en perso- gezondheids- ADVERTENTIE Pizzeria Ristorante LA PICCOLA ITALIA Wegens kleine binnenbrand zijn wij genoodzaakt de zaak 3 weken te sluiten. Onze excuses voor de overlast voor de reserveringen die wij niet na kunnen komen. Wij hopen binnen 3 weken weer open te gaan. LA PICCOLA ITALIA Eén van de posters, waarmee de VVIO actie onderneemt om het te kort aan verpleegkundigen aan te pakken. Er komen ook tv-spots. (foto GPD) lijkheden in de geestelijke zorg en de verpleeghuizensector moeten ook dringend worden opgelost". Het LPCP heeft, zo zegt de direc teur, een groot onderzoek gepland naar selecties en wachttijden in alle zorginstellingen. Gewacht wordt al leen nog op subsidie, wellicht van de overheid. "Met dat onderzoek willen we dieper ingaan op deze zaak, kijken naar de oorzaken om het probleem zo helder mogelijk aan de oppervlakte te brengen. Je moet weten hoe die wachtlijsten er uit zien, of ze bijvoorbeeld niet re gelmatig worden opgeschoond", al dus Van der Wilk. Volgens hem is bijvoorbeeld in de geestelijke ge zondheidszorg met lange wacht lijsten sprake van veel verande ringen door overlijden of doordat mensen besluiten af te zien van hun aanvraag. "Als uit dat onderzoek zou blij ken dat er grote problemen zijn die met meer middelen op te lossen zijn dan is het ook gerechtvaardigd dat we bepleiten dat er meer geld be schikbaar komt. Maar je moet de zaak eerst goed bekijken en ook op passen of je het openen van de geld kraan niet weer nieuwe problemen veroorzaakt in de vorm van nog meer vraag om zorg", aldus Van der Wilk. Beeldvorming Eén van de problemen die de zie kenhuizen signaleren is het tekort aan verpleegkundigen. Bekend is dat de interesse voor het beroep ver pleegkunde de laatste jaren eerder daalt dan stijgt. Het relatief lage sa larispeil en de gestegen werkdruk in de instellingen hebben daar alles mee te maken. Bij de Nationale Zie kenhuisraad beraadt men zich al ja ren op bepaalde campagnes om de beeldvorming van het beroep te verbeteren. De Vereniging van Verpleegkun digen en Verzorgenden In Opstand (WIO) gaat de talmende werkge vers voor en begint nu alvast met zo'n actie. De honderdduizend gul den, die onlangs als overheidssubsi die werd toegekend aan de vereni ging wordt allereerste gebruikt voor aan affiche-campagne. In to taal worden door het hele land 3000 aanplakbiljetten opgehangen. Op de televisie wordt de actie met indringende beelden ondersteund. Lege ziekenhuisbedden, een onbe- diende hartmonitor met piepsig naal, een druppende kraan, vazen met verlepte bloemen, rinkelende telefoons die niet worden opgeno men. Het is allemaal te zien in tv- spots die van 8 tot en met 12 maart op Nederland 1, 2 en op RTL Véro- nique worden getoond onder het motto: kom in de verpleging. Stress De WIO wil publiek en bestuur ders informeren over de rauwe wer kelijkheid van de gezondheidszorg. "De situatie wordt steeds slechter, de stress op de afdelingen is groot. Er is echt nood en op korte termijn moeten maatregelen worden geno men: meer geld en meer mensen rondom het bed", stelt de vereni ging bij aanvang van de actie. "Ver antwoordelijk zijn degenen die niets doen om de problemen op te lossen; ook de ziekenhuizen zelf. De WIO vindt nog steeds dat vaak het geld verkeerd wordt verdeeld; zie kenhuizen moeten zelf kritisch kij ken naar de besteding". "En met betere salarissen kun je behouden voor de verple ging en nieuwe mensen aantrek ken", zo formuleert de WIO, ter wijl nogmaals wordt gewezen op de eis voor een salarisverhoging van 8,5 procent. De komende actie met posters en tv-spots maakt overigens geen propaganda voor de WIO zelf. Dat was niet de bedoeling van WVC. N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3