Westerse cultuur sijpelt langzaam door in Albanië 'Wet nodig tegen ongewenste intimiteiten NABIJ RK Kerk in China onder hevige druk I REPORTAGE i WOENSDAG 21 FEBRUARI 198 GEESTELIJK LEVEN TIRANA (AP) - Ze staan nog steeds langs de grens, de duizenden bunkers die na de Tweede Wereldoorlog wer den gebouwd om Albanië te gen een invasie te bescher men. Ofschoon het leger er nog een aantal in gebruik heeft, trappen kinderen een balletje tegen de muren van de bunkers en doen schapen zich tegoed aan het gras en onkruid waarmee de gebou wen inmiddels zijn overwoe kerd. De eerste bunkers wer den vlak na de oorlog ge bouwd, maar het aantal werd flink uitgebreid nadat het Warschaupact in 1968 Tsjechoslowakije was bin nengevallen. Er zijn er nu zo'n 3 miljoen, dat is er 1 voor iedere burger. door Matti Huuhtanen Ondanks de strenge bewaking en de controle op de media lukt het de Albanese overheid niet langer de burgers tegen de buitenwereld te 'beschermen'. De Westerse cultuur sijpelt langzaam maar zeker door in de Albanese gemeenschap. Zelfs op gebouwen die half op instorten staan zie je - soms zelfgebouwde - antennes, waarmee televisiepro gramma's uit Joegoslavië, Grieken land en Italië kunnen worden ont vangen. Niet iedereen lijkt geinteresseerd in deze nieuwe wereld die voor de Albanezen is opengegaan. De 21-ja- rige studente diergeneeskunde Vjollca Proko, die een beurs van de staat heeft van bijna 80 gulden per maand, zegt geen belangstelling te hebben voor westerse consumptie goederen, omdat de Albanezen "al le noodzakelijke dingen hier heb ben". Ze zou trouwens niet eens een tv kunnen betalen; het goedkoopste toestel kost meer dan 1.000 gulden. Aan de meeste basisgoederen lijkt het de Albanezen niet echt te ontbreken. Er staan geen rijen voor de winkels, die doorgaans redelijk gevuld zijn met groente, fruit, brood en uien. Ook forel en andere vis soorten zijn er te koop voor onge veer 50 cent per kilo. Alleen vlees is in Albanië nauwelijks te vinden buiten de hotels en restaurants. Pyjama In Albanië zijn er grofweg twee sala risniveaus. De laagstbetaalden, on der wie boeren en arbeiders, verdie nen tussen de 110 en 160 gulden per maand. Doktoren, ministers en lera ren vinden maandelijks tussen de 215 en 320 gulden in hun loonzakje. Individuele belastingen bestaan niet. Met hun salaris kunnen ze echter niet erg veel kopen. Een gewone py jama kost een arbeider al gauw een half maandsalaris en een staats- functionaris moet een heel maand salaris neertellen voor een in Alba nië gemaakt tweedelig pak. Zelfs een bezoek aan een restaurant is een zeldzaam genoegen voor de gemid delde Albanees. Een etentje bui tenshuis kost zeker een tiende deel van het gemiddelde maandsalaris. i de drie miljoen bunkers, die het land afschermen van Ook het vervoer laat nog steeds te wensen over. De bussen en vracht wagens op de wegen vallen bijna van ellende uit elkaar. Het meest ge bruikte vervoermiddel is nog steeds de fiets of de ezel omdat auto's voor het gewone volk verboden zijn. Al leen hoge functionarissen hebben een wagen tot hun beschikking. Toch heeft dit armste land op het Europese continent sinds de Twee de Wereldoorlog een vrij grote ont wikkeling dporgemaakt. Toen de communisten de macht in 1944 overnamen, vonden ze naar eigen zeggen een middeleeuwse staat met een bevolking van slechts 1 miljoen zielen. De mensen waren arm, voor het merendeel analfabeet en ge plaagd door ziekten, zoals malaria. Zelfvoorzienend "We zijn opgeklommen van de ploeg naar hoogwaardige technolo gie, van analfabetisme naar de uni- versiteit en van armoede naar de be schikking over basisgoederen", zo zegt de econoom Priamo Bollano, voorzitter van het Nationale Bureau voor de Statistiek. Hij geeft toe dat er een tekort aan consumptiegoede ren is en bij tijd en wijle ook aan voedsel. "Voldoen aan de vraag van de mensen is een hele opgaaf', er kent hij. De bevolking is ifi de afgelopen 45 jaar gegroeid naar 3,2 miljoen zie len. Volgens de officiële cijfers is Al banië voedselproduktie betreft De meeste mensen in Albanië wonen op het platteland. Volgens de officiële geslaagd het land wat de cijfers is het land wat de voedselproduktie betreft voor 85 procent zelfvoor- procent zelfvoorzienend te maken. Driekwart van Albanië bestaat uit bergachtig gebied, waardoor de la ger gelegen stukken grond zorgvul dig worden bewerkt. Het meren deel van de bevolking leeft op het platteland. In de hoofdstad Tirana wonen maar 220.000 mensen en an dere grotere steden tellen niet meer dan 77.000 inwoners. In 1967 werd Albanië officieel een atheistisch land en werden moskee ën en kerken verbouwd tot musea. "Sommige oude mensen belijden hun godsdienst nog, maar doen dat in hun eigen huis", zo zei een jonge re, die toekeek hoe een paar zigeu ners bidprentjes op straat verkoch ten. Buitenlandse journalisten die Al banië bezoeken worden ook rond geleid in een industrieel complex in de buurt van de plaats Fier, dat geldt als een voorbeeld van de mo derne technologie in het land. Maar ze krijgen niet veel meer te zien dan een gebouw met brokkelige muren en roestige pijpen waaruit gele rook opstijgt. "Wij hebben hier geen milieuvervuiling. Deze fabriek werd gebouwd met inachtneming voor de ecologische aspecten," zo zegt de vice-minister van buiten landse zaken Socrat Placa. Literatuur De Albanezen zijn zeer geinteres seerd in meer economische samen werking met het westen. Maar een groot probleem is dat Albanië geld nodig heeft, terwijl de grondwet het aannemen van buitenlandse lenin gen verbiedt. Maar volgens de Alba nese vice-minister'van buitenland se zaken Placa is geld "geen pro bleem". "Wij kunnen handel drij ven met ieder land op ieder mo ment, zolang de onderhandelingen- succesvol zijn", zegt hij. Dat er in Albanië veranderingen op komst zijn blijkt onder meer uit een besluit van de communistische overheid in januari om voedselpro ducenten in de gelegenheid te stel len een deel van hun oogst op de markt te verkopen. Voorheen moes ten de boeren zich houden aan pro- duktiequota. Ook de westerse lite ratuur is inmiddels doorgedrongen tot de Albanese samenleving. "Wil liam Faulkner, Ernest Hemming- way, Saul Bellow en Truman Capo te zijn hier beter bekend dan Spaan se, Italiaanse of Franse schrijvers", zo zegt Ismail Kadare, de bekendste moderne schrijver in Albanië. Onduidelijk blijft intussen in hoe verre het rommelt onder de bevol king in Albanië. Recente berichten in de Joegoslavische media over on lusten in de noordelijke gelegen stad Skhoder lijken op het eerste gezicht ongegrond. Volgens Alba nese functionarissen zijn de berich ten verzonnen door Joegoslavië, dat op slechte voet staat met Albanië vanwege de problemen met de mil joenen etnische Albanezen in de Joegoslavische provincie Kosovo!. Koek en ei Ymer Minxhozi, secretaris-generaal van de Albanese Unie van Journa listen, meldt dat het in Albanië alle maal koek en ei is. "Wij hebben geen homoseksualiteit, geen prosti tutie, geen drugs en geen zwarte markt", zo klinkt het wel erg propa gandistisch. Voor de buitenwereld is het moei lijk de werkelijkheid te achterha len. Zo had een Fins televisieteam een interview met de minister van buitenlandse zaken Reiz Malile, die toegaf dat er in Albanië politieke ge vangenen waren, maar dat dit "geen probleem" was. Toen de opname naar Finland werd doorgeseind, bleek dit stukje interview te zijn vervangen door beelden van een Al banese zangwedstrijd. DEN HAAG - Er moeten wettelijke maatregelen komen om onge wenste intimiteiten op het werk te gen te gaan. Vrouwen die worden lastig gevallen kunnen nauwelijks terugvallen op de rechtelijke macht. Zij nemen daarom na verve lende ervaringen op het werk vrij willig ontslag. De Stichting Handen Thuis en het Clara Wichmann Insti tuut, een wetenschapelij k instituut voor vrouwen en recht, pleiten mor gen op het congres 'Ongewenste in timiteiten, gewenste rechten' voor wettelijk maatregelen om vrouwen te beschermen tegen ongewenste intimiteiten. De bijeenkomst wordt gehouden in het congres-partycen trum Engels in Rotterdam. door Carine Neefjes In Nederland bestaan geen wet ten die ongewenste intimiteiten op het werk bestraffen. De wet Gelijke Behandeling handhaaft de gelijke arbeidvoorwaarden voor mannen en vrouwen. Hièrin staat niets over ongewenst seksueel gedrag op de werkvloer. Ook in de Arbowet die gezonde werkomstandigheden waarborgt, komt het woord 'onge wenste intimiteit' niet voor. De Stichting Handen Thuis en het Clara Wichmann Instituut vin den dat in één van deze twee wetten ongewenste intimiteit als onrecht matige daad moet worden vastge legd. Bij de definitie van ongewenst seksueel getinte aandacht moet de intentie van de dader buitenspel worden gezet. Voorop staat hoe de vrouw dit ongewenste gedrag er vaart. Sarah van Walsum, beleidsmede werkster van het Clara Wichmann Instituut: "Ik kan me voorstellen dat een vrouw zich ongemakkelijk voelt in een kantoor waar posters van naakte vrouwen aan de muur hangen. Dat gebeurt veel in man nenberoepen waar een enkele vrouw werkt. Seksistische grappen over de enige dame in het gezel schap liggen dan Voor de hand. Als Blijkens onderzoek heeft 58 pro cent van de werkende vrouwen in Nederland wel eens last van onge wenste intimiteiten. Meer dan de helft nam zelf ontslag. (foto GPD) zij hierdoor niet goed kan functio neren is er sprake van een onge wenste intimiteit. Ook al heeft de collega haar niet eens aangeraakt". Ontslag Als ongewenste intimiteiten door de wet worden bestraft, kunnen vrouwen werkgevers makkelijker voor de rechter aanklagen. Totnog toe gebeurde dit te weinig, omdat vrouwen bang waren hun baan te verliezen. Vrouwen daagden hun werkgever voor de rechter, nadat ze zelf al ontslag hadden genomen. Als de wetgeving wordt doorge voerd, hóeft de vrouw niet meer voor de rechter te bewijzen dat een ongewenste intimiteit een onrecht matige daad is. Dat staat immers zwart op wit in de wet. Een werkge ver kan dan bij voorbeeld door de rechter worden gedwongen om vrouwonvriendelijke posters van de muur te halen. Van Walsum noemt de wettelijke bepaling van ongewenste intimitei ten een noodoplossing. Eigenlijk is ze er niet gelukkig mee: het impli ceert dat ongewenst seksueel ge drag bij het werk hoort. "Voor ie mand die met gevaarlijke stoffen werkt, is het logisch dat z'n gezond heid door middel van de Arbowet wordt beschermd. Op deze manier worden ongewenste intimiteiten ook als gezondheidsbedreiging ge zien. Alsof het vanzelfsprekend is dat ongewenst seksueel gedrag voorkomt op de werkvloer". Als alternatief voor de wet pleiten de Stichting Handen Thuis en het Clara Wichmann Instituut voor in voering van een klachtenprocedure binnen het bedrijf. Vrouwen kun nen hier hun hart luchten over ver velende ervaringen met collega's. De werkgever is dan verplicht de klachten serieus te nemen. Hij kan dan bij wijze van spreken uit eigen beweging een poster van een naakte vrouw van de muur halen. Dgt hoeft de rechter hem niet të vertellen. Donkere hoekjes Alie Kuiper, stafmedewerkster van de Stichting Handen Thuis meent dat werkgevers een vrouwvriende lijke werksfeer zelf-kunnen creëren: "Ongewenste intimiteiten gebeu ren veel op eenzame afdelingen waar een vrouw tussen meerdere mannen werkt. In donkere hoekjes durven de heren wel toe te slaan. Een werkgever kan dit voorkomen door evenveel vrouwen als mannen op een afdeling te plaatsen". Volgens Kuiper heeft een interne procedure meer effect dan een rechtszaak. In kleine bedrijven met drie of vier werknemers is dit sys teem echter nauwelijks haalbaar. "Een bedrijf dat zelf een klachten commissie inschakelt neemt onge wenste intimiteiten serieus. Een rechtszaak kan de arbeidsverhou dingen verstoren. De vrouw raakt geïsoleerd. Zelfs als ze de gerechte lijk procedure wint, kan een werk gever haar ontslaan. Ze bezorgt het bedrijf te veel onrust". In de nieuwe wetgeving moet -worden ppgeno- men dat werkgevers -vrouwen niet mogen ontslaan als zij een recht zaak tegen ongewenste intimiteiten Holland als werkgever een contact- verbod gevraagd en gekregen voor iemand die een vrouw lastigviel op haar werk. Kuiper: "We zijn op de goede weg. Ongewenste intimiteiten wor den serieus genomen. Het doel is nog lang niet bereikt. De vrouw trekt nog te vaak aan het kortste eind. Wint ze een rechtzaak, dan wordt ze in het bedrijf met de nek aangekeken". ADVERTENTIE De overheid is al vanaf 1983 bezig om wettelijk maatregelen te nemen tegen ongewenst seksueel gedrag op het werk. Toen is door het minis terie van sociale zaken en werkgele genheid de nota 'Bestrijding seksu eel geweld tegen vrouwen en meis jes' gepresenteerd. De wet is nog steeds niet van de grond gekomen. Spanje is het enige Europese land waar ongewenste intimiteit in de wet als vrouwendiscriminatie staat beschreven, seksueel getinte con flicten op het werk kwamen in dit land in ernstige mate voor. Alie Kui per: "Vorige jaar werd in Spanje een meisje verkracht door haar werkge ver. Voor de rechter beweerde de man dat zij dit zelf had uitgelokt, omdat 'ze een kort rokje droeg'. Achteraf bleek dat de vrouw die dag een broek aan had". Sinds kort wordt dergelijk gedrag in Spanje door de wet gestraft. In Nederland zijn dé cijfers ook niet misselijk. Uit een onderzoek van 1985 blijkt dat 58 procent van de wérkende vrouwen vervelende er varingen heeft met ongewenste inti miteiten. Meer dan de helft van deze vrouwen nam zelf ontslag. Serieus De gevallen waarin werkende vrou wen hun werkgever voor de rechter daagden, zijn op één hand te tellen. In 1989 is een werkgever door de rechtbank van Alkmaar veroor deeld tot een schadevergoeding van 20.000 gulden, het hoogste bedrag tot nu toe in een zaak over onge wenste intimiteiten. In januari van dit jaar heeft de provincie Noord- Loyaliteit aan Rome is een misdaad HONGKONG (IPS) De partijleiding in China heeft in haar alomvattend offensief tegen "ontwrichtende elementen" het vizier gericht op de Rooms-Katholieke Kerk. Rooms-katholie- ke organisaties in Hongkong schatten dat sinds december der tig priesters en verschillende bisschoppen, zijn gearresteerd. De kerk wordt door de nistische regering in China al de cennia gezien als een onder grondse anti-revolutionaire be weging. In de jaren vijftig en zes tig werden buitenlandse missio narissen uitgewezen, terwijl hun Chinese collega's achter de tralies verdwenen. Dominique Tang Yee-Ming, de oud-aartsbisschop van Kanton die nu in ballingschap leeft in Hongkong, bevestigde onlangs dat de druk op de RK Kerk sterk is opgevoerd sinds het neerslaan van de volksopstand. "De kerk is gewoon een van de slachtoffers van de algemene onderdrukking op het Chinese vasteland". De rk Aziatische persdienst Ucan meldde kortelings vijf ar restaties. Onder de arrestanten bevindt zich bisschop Guo Wen- zhi uit de provincie Heilonjiange. Guo werd in de jaren vijftig en zestig al twee maal opgepakt en bracht dertien jaar door in een werkkamp. Uit de provincie He bei zijn volgens het Verbond twee bisschoppen opgepakt, onder wie Pierre-Joseph Fan Xueyuan van de stad Baoding. Fan Xueyuan was de laatste bisschop die offi cieel door het Vaticaan werd be noemd, kort voordat de betrek kingen in 1957 werden verbro ken. Indirect zijn de arrestaties be vestigd door het Bureau voor Re ligieuze Zaken van»de Staatsraad: enkele rooms-katholieken zou den zijn gearresteerd, niet vanwe ge hun geloof, maar op verden king van het plegen van strafbare feiten. Loyaal zijn aan het Vati caan moet in China echter als een misdrijf worden beschouwd, be vestigde Li Junqi, hoofd van het bureau. Dè regering accepteert beperk te religieuze activiteiten, maar dan wel binnen de officiële Pa triottische Katholieke Associatie. Deze goedgekeurde kerk is 39 bis schoppen en duizend priesters EN VER rijk. Intussen zijn daarnaast talrij- ke rk groeperingen ontstaan die loyaal zijn aan het Vaticaan. Bis schop Jin Luxian van Shanghai stelde vorig jaar dat tien bis schoppen en 200- priesters door het Vaticaan zijn gewijd. Er zou den 3,5 miljoen katholieken in China wonen. Anthony Liu Rainan, vice- voorzitter van een staatscommis sie voor de RK Kerk, stelde on langs dat de Roomse priesters "anti-socialistische gedachten verspreiden en religieuze activi teiten gebruiken om politieke doelstellingen te verwezenlij ken". Volgens Tang Yee-Ming is de onderdrukking het sterkst in de provincie Hebei waar het pries ters is verboden naar andere dor pen te reizen voor het houden van missen. In april 1989 zou een aan tal priesters in een school in een dorpje ten noorden van de hoofd stad Shijiazuang een mis hebben willen houden. Volgens de Ucan vielen er twee doden en 88 ge wonden toen politieagenten de mis verhinderden. In 1988 leek er nog sprake van een verbetering van de betrekkin gen tussen het Vaticaan en China. Toen werd een aantal bisschop pen vrijgelaten, onder wie Igna tius Gong Pingmei, de aartsbis schop van Shanghai die in 1955 werd veroordeeld op beschuldi ging van hoogverraad. Van een bezoek van de paus aan China was na juni echter geen sprake meer, en het vliegtuig van de paus kreeg op weg naar Zuid-Korea zelfs geen toestemming over Chi nees grondgebied te vliegen. Geloofsdoek voor en door Hillegom HILLEGOM - Een 'geloofsdoek' en het boekje 'Oproep' zijn giste ren door de kerkelijke werkgroep conciliair proces in Hillegom ge presenteerd. Doel van beide ini tiatieven is de aandacht te vesti gen op de thema's gerechtigheid, vrede en heelheid van de schep ping. Op het geloofsdoek (2 meter bij 1 meter 80 groot) zijn deze drie thema's op verschillende manie-' ren uitgebeeld. Tientallen men sen hebben aan de totstandko ming ervan meegewerkt. Het doek, aldus de werkgroep, is dan ook door en voor Hillegom. Giste ren is het onthuld in het tehuis Bloemswaard en zal beurtelings in verschillende openbare gele genheden opgehangen worden. Het is ook de bedoeling dat het geloofsdoek in bijzondere kerk diensten gebruikt wordt. In het boekje 'Oproep', dat gis teren eveneens ten doop is gehou den, wordt het conciliair proces 'vertaald' naar de plaatselijke si tuatie. Basisschool met bijbel èn koran EDE (ANP) - De eerste islami- tisch-chri'stelijke samenwer kingsschool van ons land wordt op 7 maart in Ede geopend. Van de 140 leerlingen van de Juliana van Stolbergschool, is ze ventig procent van islamitische herkomst. Daarom heeft de school enkele jaren geleden een model van 'ontmoetingsonder- wijs' ontwikkeld om de christelij ke en islamitische traditie nader tot elkaar te brengen. De school wil in het godsdienstonderwijs de nadruk leggen op de normen en waarden die christenen en isla mieten gemeen hebben. Er zullen verschillende islamitische docen ten worden aangetrokken. Gert en Hermien. Het bekende gospelduo Gert en Hermien geeft vanavond een concert in het Evangelie Centrum (Lammer markt 57) in Leiden. De aanvang is acht uur en de toegang is gratis. Paus naar Praag. De paus zal 21 en 22 april op uitnodiging van president Havel een bezoek aan Tsjechoslowakije brengen. Het bezoek zal ongeveer 34 uur in be slag nemen, zo heeft de bijzonde re nuntius voor Oost-Europa, aartsbisschop Francesco Co- lasuonno, bekend gemaakt. Co- lasuonno heeft de afgelopen da gen met vertegenwoordigers van de RK Kerk en de regering in Praag overlegd. Roer gaat om in orthodoxe kerk van Roemenië BUKAREST (KNA) - De Roe meens-Orthodoxe Kerk zal ingrij pend worden hervormd. Dat heeft de synode van deze kerk tij dens een bijzondere zitting beslo ten. Er moet een geheel nieuwe kerkorde komen, waarin reke ning wordt gehouden met de nieuwe situatie in Roemenië. Alle kerken en kloosters die on der Ceausescu werden verwoest, moeten worden herbouwd. Ook wil de synode snel met de bouw van nieuwe kerken beginnen. De kerk, waarbij ongeveer drie kwart van de bevolking is aange sloten, wordt tot de verkiezing van een patriarch geleid door een interimbestuur van drie metropo lieten en drie bisschoppen. De synode besloot verder weer geestelijk verzorgers in de krijgs macht, ziekenhuizen en gevange nissen aan te stellen. Voorts zal het godsdienstonderricht aan kinderen en jongeren opnieuw ter hand worden genomen. De synode besloot een brief te sturen aan de kerken in de we reld, waarin zij samenwerking van grote waarde noemt. Verder zal zij de kerken danken voor de hulp aan Roemenië.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2