Kritiek op beheer politiekorps (Duftihcutos 'Haagse politiek ziet gemeenten over het hoofd' Zuid-Holland tegen Haags-Leids korps 5Mooie baan verover je niet met sollicitatiebrieven Gemeenteraden komen zo goed als buiten spel te staan Duinrell vraagt knaak voor hond WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 REGIO PAGINA 15 LEIDEN - Het schrijven van sollicitatiebrieven alleen is niet voldoende. De academicus die na zijn studie aan de slag wil, moet zeil bij bedrijven aankloppen en contacten leg gen. CAM zet academicus op het carrièrespoor door Gert Visser Sinds enkele maanden be staat er in Leiden een instituut dat pas-afgestudeerden op weg helpt naar een glanzende carri ère. Dit Centrum Academicus Maatschappij (CAM) wordt ge financierd door het Leids Uni versitair Fonds (LUF). De uni versiteit en het arbeidsbureau participeren in het project. Het maakt deel uit van een landelij ke keten. Drs. H. van Dijk is directeur WASSENAAR - Bezoekers van het Wassenaarse attractiepark Duinrell moeten in het nieuwe seizoen ook een toegangskaart voor hun hond aanschaften. De dagkaarten kosten een rijksdaalder, een jaarkaart zal 25 gulden bedragen. Daarbij wordt een hondepoepschepje geleverd om eventuele oneffenheden die de vier voeter achterlaat te verwijderen. Volgens directeur Van Zuylen is de Omroep Rijnland verhuist vanavond LEIDEN Omroep Rijnland ver huist vanavond van de Nieuwe Rijn naar de Oude Rijn. Het nieuwe on derkomen is ongeveer-twee keer zo groot. De verhuizing werd finan cieel mogelijk gemaakt doordat de provinciale opcenten (het tientje extra kijk- en luistergeld) wordt be steed aan samenwerking tussen lo kale en regionale omroep. In het pand aan de Oude Rijn wordt de' Leidse correspondent van Radio West gehuisvest. De verhuizing heeft geen gevol gen voor de uitzendingen. Vanuit de nieuwe lokatie gaat morgenoch tend om 11.00 uur het gebruikelijie seniorenprogramma weer de lucht Bouw-cao Daar de bouw-cao nog niet rond is, wil ik als vrouw van een iedere avond uitgeput achter zijn oogleden kijkende bouwvakker ook mijn zeg je eens doen. Het bedrijfsleven maakt op het ogenblik fabelachtige winsten, waarom niet eens iets terugschui ven naar de werknemers- Al tien jaar lang moeten we de buikriem steeds verder aantrekken. Vooral voor gezinnen met grotere kinderen wordt het steeds moeilijker om de balans iedere maand kloppend te krijgen. En al dat gezwam over zwart werken gaat ook maar voor een klein percentage op. Ook het vakantiegeld, waar veel mensen zich blind op staren, heb ben wij hard nodig om de jaarlijkse tekorten aan te kunnen zuiveren. In negen van'de tien gevallen blijft er maar weinig over om vakantie te kunnen houden. Het is echt geen wonder dat de technische scholen steeds minder leerlingen trekken. Er wordt nog steeds neergekeken op de arbeider en vakman die mijns inziens onder gewaardeerd wordt en zeer zeker onderbetaald. J. Vooys Siegenlaan 56 Rijnsburg van het Leidse CAM. "Wij doen niet aan headhuntingwe zijn niet op zoek naar bollebozen", legt hij uit. "Iedereen heeft de potentie om een fijne baan te krijgen". Van Dijk onthult dat slechts 12 procent van de academische vacatures wordt vervuld via een advertentie in krant of week blad. Het overgrote deel van werkzoekenden en werkgevers komt via-via met elkaar in con tact. De sollicitatiebrief is ge devalueerd tot een vrij kansloos middel om aan het werk te ko men. "Bovendien, iedereen kan maatregel genomen "niet omdat we niet van honden houden, maar om dat we hun aantal enigszins willen beperken. Wanneer mensen het er voor over hebben een toegangs kaart voor hun huisdier te betalen," hopen we de overlast in bedwang te houden". Kampeerders moesten vorig jaar al een toegangskaart voor hun hond kopen. Dat er genoeg be langstelling is, bewijst wel het feit dat de eerste honderd jaarkaarten binnen veertien dagen waren uit verkocht. Wanneer Duinrell op 12 april weer de poorten voor het publiek openzet, zal onder meer een 3 D-the- ater tot de nieuwe aantrekkelijkhe den behoren. Het bioscooptheater wordt op dit moment op de plaats tegenwoordig een goede sollici tatiebrief schrijven. Daar on derscheid je je niet mee", zegt Van Dijk. Volgens Van Dijk ligt de kunst van het succesvol solliciteren in de opbouw van een 'netwerk' door de werkzoekende acade micus: een web van relaties en contacten waardoor hij uitein delijk in contact komt met het bedrijf en de werkgever van zijn keuze. Investeren In maart start het CAM een cy clus van vier cursussen voor pas van de voormalige manege ge bouwd. De ruiters die tot nu toe van de binnenmanege gebruik maak ten. zullen in Wassenaar een ander onderkomen krijgen. Het theater zal plaats bieden aan 400 toeschou wers die tegelijk met het toegangs kaartje een brilletje krijgen om de driedimensionale beelden te kun nen zien. Het is de bedoeling dat het aanbod aan films per seizoen veran dert. Vlakbij het theater komt een zo genaamde droog-natte glijbaan, een attractie waarover de directie nog geheimzinnig doet: "Dat moet u zelf maar komen bekijken, dan kunt u zien hoe leuk het is". Duinrell wordt verder uitgebreid met een nieuw snackrestaurant. afgestudeerde academici en studenten die binnen afzienba re tijd hun studie hopen te be ëindigen. Doel van de eerste cursus is de cursist zicht te laten krijgen op zijn mogelijkheden op de arbeidsmarkt. Met die kennis in het achterhoofd moet de cursist in de aansluitende tweede cursus een profiel schetsen van zijn toekomstige baan. In dit stadium wordt hij begeleid door een manager uit het bedrijfsleven of uit een or ganisatie van de overheid. Een logisch vervolg is het uit De korpsbeheerder, zoals de minis ters het noemen, moet samen met de hoofdofficier van justitie over leggen over de begroting en de sterkteverdeling. De korpsbeheer der wordt verder ter zijde gestaan door een college van burgemeesters van de overige gemeenten die het recht hebben om de beleidsplannen en de begrotingen van het regionale korps goed te keuren. In dit college mogen geen raads leden zitting hebben. Deze moge lijkheid was eerder opengehouden, maar Dales en Hirsch Ballin hebben die echter laten vallen. Ze voelen er namelijk weinig voor om verder te tornen aan de bevoegdheden van de burgemeesters, die nu nog het hoofd zijn van de plaatselijke korp- Als de korpsbeheerder en de hoofdofficier niet tot overeenstem ming komen, worden de beslissing een trapje hoger getild naar de com missaris van de koningin en de pro cureur-generaal van het gerechts hof. Als die het ook niet eens wor den, hakken de ministers van bin nenlandse zaken en justitie de knoop door. Justitie behoudt een aanwijzingsbevoegdheid. In bijzon dere gevallen kan hij de korpsbe heerders aanwijzingen geven die gevolgen hebben voor het beheer van het regionale korps. De beide ministers willen de ver schillende korpsen van gemeente politie en rijkspolitie samenvoegen tot 23 regionale korpsen. Daarmee hopen ze dat de politie doelmatiger kan werken. Aan de regio-indeling, die vorige maand al bekend is ge maakt, hebben Dales en Hirsch Bal lin ondanks veel kritiek uit gemeen te- en politiekringen niets veran derd. In deze regio is het de bedoeling dat de korpsen uit de Leidse regio, de duin- en bollenstreek en de Alp- hense regio in één korps worden sa mengebracht. De korpsen uit Gouda en omgeving blijven buiten deze samenvoeging en wordt bij Rotterdam geveegd. Dit zeer tegen de zin van onder anderen de Leidse LEIDERDORP Gemeenten zijn niet zomaar uitvoerders van het be leid van het rijk. Rijk en gemeenten voeren gezamenlijk beleid waarbij de gemeente een eigen taak heeft. Decentralisatie is niet alleen het overdragen van taken en Financiën, maar moet ook het overdragen van vertrouwen inhouden. Dat betoog de gisteravond staatssecretaris voor binnenlandse zaken D. de Graaff- Nauta tijdens een CDA-bijeen- komst in de christelijke mavo Dwarswetering in Leiderdorp. De Graaff-Nauta ging in haar ver haal in op de plaats van de gemeen te binnen de bestuursketen. Zij er kende dat de gemeenten in de Haag se politiek nog wel eens over het hoofd worden gezien. "Er is vaak te weinig aandacht voor wat leeft in de gemeenten. Ook onderkennen lan delijke politici onvoldoende waar toe gemeenten in staat zijn". De staatssecretaris bleek het niet eens te zijn met de klacht dat er van de decentralisatie-gedachte niets te recht is gekomen. "Geld en verant woordelijkheden ten aanzien van het minderhedenbeleid, het leerlin genvervoer en een aantal welzijn- staken zijn inmiddels overgedra gen. Op het gebied van het wegbe- heer staat het te gebeuren. Decen tralisatie krijgt steeds meer vorm. maar moet nog veel verder worden doorgevoerd". Herindeling De Graaff sprak in dit kader de hoop uit dat het huidige kabinet 'tijd van leven krijgt' om de nieuwe gemeentewet af te ronden. De wet voorziet in een sterkere positie van de gemeenten: "Zij is van wezenlijk zoeken van bedrijven en organi saties waar de gekozen baan be schikbaar is. In de laatste cursus komt het netwerk om de hoek kijken: de cursist wordt geleerd contacten in het bedrijfsleven of bij de overheid op te bouwen om zo een stageplaats of een baan te veroveren. Tot zo'n net werk is in de cursus al een aan zet gegeven omdat bedrijfsbe zoeken er deel van uit maken. Uitgangspunt is dat de acade micus zich niet blind moet sta ren op zijn studierichting. De praktijk heeft geleerd dat niet burgemeester Goekoop, die vindt dat het politiedistrict te klein is ge worden. De Goudse burgemeester Boone voelt er weinig voor als on dergeschoven kindje van het grote Rotterdamse korps deel uit te ma ken. Het is de bedoeling van de minis ters dat de nieuwe opzet in het mid den van 1993 is gerealiseerd. Behalye de oppositie heeft ook re geringspartij CDA problemen met de voorstellen van de beide minis ters. CDA-woordvoerder Van der Heijden zegt "forse vraagtekens" te zetten bij het plan. Hij vraagt zich af wie nou de baas van de politie is op regionaal niveau. Van der Heijden wenst een éénhoofdige leiding. "Verder moet de commissaris van de koningin kennelijk de grote scheidsrechter gaan spelen. Ik ben benieuwd hoeveel macht die krijgt over het politiekorps". Met de democratische controle zit het ook niet helemaal goed, denkt de CDA'er. "De invloed van een ge meenteraad is minimaal, omdat de eigen burgemeester maar een klein onderdeel is van het regionale colle ge van burgemeesters". WD-woordvoerder Dijkstal on dersteunt weliswaar het streven naar eén politie-organisatie. maar heeft zorgen over de ongelijkwaar dige positie van de burgemeester van de grootste gemeente tegen over de andere burgemeesters in de regio. "Ik wil waarborgen dat de ge meenten niet te kort komen". Daar naast vindt Dijkstal het "een misser eerste klas" dat het kabinet bij de plannen niet aangeeft wat de kosten van de reorganisatie zullen zijn. 'Geen wijkteams in Leiden' LEIDEN Het Leidse gemeente raadslid P. Langenberg (D66) heeft in een brief aan burgemeester Goe koop kritiek geuit op de plannen van de ministers met betrekking tot de regionale korpsen. Hij vreest dat de recente keuze van de gemeente raad voor het invoeren van politie- wijkteams in Leiden niet kan wor den verwezenlijkt. belang voor het welslagen van ver dergaande decentralisatie van over heidstaken". De uitspraak van de staatssecretaris dat het rijk oog moet hebben voor hetgeen binnen de gemeentegren zen leeft, bracht een toehoorder er toe de herindeling van gemeenten ter discussie te stellen. Hij haalde de protesten van onder andere de ge meenten Woubrugge, Leimuiden. Rijnsaterwoude, Ter Aar, Nieuw- veen en Zevenhoven aan tegen het oorspronkelijk plan van de provin cie om de zes samen te voegen tot twee grote gemeenten. "Als het rijk beter naar de gemeente zou moeten luisteren, waarom wordt dan over onze ideeën heengewalst? We mochten in Den Haag komen luiste ren en vertellen wat we te zeggen hadden, maar het plan stond vast en daarvan werd niet meer afgeweken. DEN HAAG - Van de vijfduizend sociale huur- en koopwoningen, die op basis van het regeerakkoord jaarlijks extra mogen worden ge bouwd, claimt de provincie Zuid- Holland er tenminste drieduizend. Gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, vinden die claim gerechtvaardigd vanwege de omvangrijke stadsvernieuwings operatie in de komende vijftien jaar en vanwege de enorme projecten in de Haagse regio en Rijnmond. GS dringen er bij staatssecretaris Heer- ma (volkshuisvesting) wel op aan dat het extra contingent geheel uit sociale huurwoningen moet be staan. Volgens het nieuwe bouwscena- een wetenschappelijk specia lisme maar een wetenschappe lijke houding bepalend is voor de werkgever om een academi cus in dienst te nemen. De spe cifieke scholing volgt in het be drijf zelf. "Bedrijven willen graag in contact komen met stu denten. En als je als bedrijf een goeie vrouw of man tegenkomt, wil je daar best in investeren". Behoefte Tot de vier cursussen, die ook afzonderlijk kunnen worden gevolgd, worden maximaal 100 DEN HAAG/LEIDEN - S. Pa'tijn. commissaris van de koningin in Zuid-Holland, maakt ernstig be zwaar tegen het voorbehoud dat de ministers I. Dales en E. Hirsch Bal lin maken bij het voortbestaan van het regionale politiekorps voor de duin- en bollenstreek en Leiden en Alphen en omgeving. De ministers willen over vijf jaar besluiten of rond korps een eigen arrondisse ment wordt gevormd, of dat dit korps wordt samengevoegd met het Haagse. In een brief aan de minis ters van binnenlandse zaken en jus titie vraagt Patijn de mogelijkheid open te laten dat in het huidige ar rondissement Den Haag twee regio nale politiekorpsen blijven functio- Vooralsnog is met deze al eerder geventileerde wens geen rekening gehouden bij de plannen voor de vorming van regionale politiekorp sen, zoals die gisteren door de mi nisters nader werden gepresen teerd. Voorlopig stéllen zij vier re gionale korpsen voor in Zuid-Hol- LEIDEN De rechtbanken heb ben forse kritiek op de plannen om Nederland op te delen in 23 politie regio's. De plannen zijn veel te een zijdig. Zo moeten in hun ogen de werkgebieden van de rechtbanken niet automatisch aan de nieuwe po litieregio's worden gekoppeld. Dit schrijft de voorzitter van de verga dering van de rechtbankpresiden ten, de Haarlemse president mr. H. F. van den Haak, in een brief aan de minister Hirsch Ballin (justitie). Het kabinet wil de grenzen van die regio's laten samenvallen met de grenzen van het werkgebied van de rechtbanken. Het is de bedoeling dat er een aparte rechtbank in Lei den komt. Hillegom en Lisse, die nu Is dat nu naar de gemeente luiste- De Graaff trachtte de kritiek te weerleggen: "Door inspraak en overleg is het het oorspronkelijke plan van de provincie Zuid-Holland over gemeentelijke herindeling al met al nogal sterk gewijzigd. Dat het idee om Leimuiden en Rijnsa terwoude samen een gemeente te laten vormen niet is gehonoreerd, bewijst eens te meer dat het de over heid ernst is met het vormen van sterke gemeenten. In de Randstad met veel grote opdringerige steden en veel groen dat beschermd moet worden, moeten de gemeenten mi nimaal 8000 inwoners tellen. Alleen een gemeente van enige omvang kan weerstand bieden en is op haar taak berekend. De gemeentelijke herindeling is daarmee volstrekt lo gisch". rio moeten alleen al in de Haagse re gio de eerste tien jaar 31.000 wonin gen bijkomen. Voor het merendeel worden die gebouwd in Rijswijk. Nootdorp, Pijnacker, Zoetermeer en Leidschendam. Groenendaal Ook de locatie Groenendaal op de grens van Wassenaar is op zich een geschikte plaats voor woningbouw, maar toch wordt pas na het jaar 2000 bekeken of die zodanig wordt ont wikkeld. Vooralsnog wordt door de provincie prioriteit gegeven aan de natuurwaarden en waterwinnings functie, die niet met een woonbe stemming is te combineren. cursisten toegelaten. Van Dijk hoopt op de medewerking van zo'n tachtig regionale bedrij ven. Het CAM organiseert ook een cursus voor academici die al werk hebben maar op zoek zijn naar een andere baan. Deze cur sus. die drie maanden duurt, gaat deze maand van start. Van Dijk verwacht dat zijn organisatie in een grote behoef te zal voorzien. "Ik denk dat we hier een geweldige zaak mee doen. Wat ik ook belangrijk vind, is dat we de universiteit een hoop werk uit handen ne men. Die hoeft zich niet meer te bekommeren om wat er van de studenten na hun studie terecht komt maar kan zich concentre ren op het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek". Het CAM is gevestigd aan de Doelensteeg 2 in Leiden en be reikbaar via tel. 071-149676. land: een in het arrondissement Rotterdam, een in Dordrecht en twee in Den Haag. Die laatste twee kunnen over een jaar of wat tot één worden gesmeed. Dat voornemen stuit bij Patijn op grote bezwaren. "Ik vind dat de mi nisters een zeer zware hypotheek leggen op de vorming van het Leids-Alphense regiokorps. Voor het politiewerk en voor de rol van het openbaar ministerie is het geen bezwaar dat hier twee korpsen blij ven bestaan. Nu wordt ook al met units van officieren van justitie voor diverse regio's gewerkt", aldus de commissaris van de koningin. In zijn brief doet hij tevens het voorstel het gebied rond Gouda (Midden-Holland) toe te voegen aan het Leidse regiokorps. Het Leidse korps zal dan grotendeels het Groe ne Hart van de provincie omvatten. Het Leids-Alphens-Goudse korps heeft met 143Ó plaatsen voldoende draagvlak voor de vorming van een eigen arrondissement. nog onder Haarlem vallen, kunnen dan ook bij de Leidse rechtbank te recht. De Nederlandse rechtbankpresi denten vinden de toelichting op de kabinetsplannen veel te summier. Zo wordt er niets gezegd over de eventuele personele gevolgen. Daarbij gaat het niet alleen om rech ters, maar ook om advocaten, deur waarders. notarissen, bureaus voor rechtshulp, kinderbescherming en reclassering. 21 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Gisterochtend kwam de stoom tramwelke ongeveer halfnegen van Keppel ngar Deutinchem vertrekt, in botsing met een voer tuig, doordat het paard schrikte en dientengevolge den wagen achteruit tegen den tram aan dreef. Hoewel alle moeite werd aangewend om de tram tijdig te doen stoppen, geraakte een wiel van den wagen beklemd tus- schen twee goederenwagons en werd een eindweegs meege sleurd, waardoor het paard ach terover viel en met de voorpoot- en in een passagiers-wagen te recht kwam. Het voertuig werd geheel verpletterdhet paard, dat met den kop tegen het boven ste gedeelte van den passagiers wagen te land kwam, viel be wusteloos neder en zal waar schijnlijk aan de gevolgen bez wijken. De passagiers der tram kwamen met den schrik vrij. Vijftig jaar geleden: Het 147-jarig bestaan van het Korps Rijdende Artillerie, het oudste korps van de Kon. Ned. Landmacht, is hedenmorgen te Oegstgeest niet onopgemerkt voorbijgegaan. Ter eere van dit heuglijke feit begon vanmorgen de militaire plechtigheid van de depot-af deeling met het aantre den van de le en 2e batterij, om vattende 350 man, waarbij door de afdeelingscommandant ka pitein Von Hemert inspectie werd gehouden. Van het ge meentebestuur van Oegstgeest waren aanwezig de wethouders T. van Egmond en N. Zandber gen. De burgemeester, de heer Van Gerrevink, was door onge steldheid verhinderd. Kapitein Von Hemert hield een toespraak tot de manschappen. Hij zei er op te rekenen dat allen pal zul len staan voor het vaderland. Vervolgens trok de groep door een gedeelte der gemeente en vond ook nog een défilé plaats voor de Beukenhof. Staatssecretaris De Graaff-Nauta geeft het op spreekbeurt toe: Staatssecretaris De Graaff-Nauta in Leiderdorp: "Alleen een gemeente van enige omvang kan weerstand bieden en is op haar taak berekend De gemeentelijke herindeling is daarmee volstrekt logisch «oio En<„ M.rtcnsi DEN HAAG - Het beheer van de 23 regionale politiekorp sen wordt in handen gelegd van dé burgemeester van de be langrijkste gemeente in zo'n gebied. Hij wordt daarin bijge staan door de overige burgemeesters in het gebied. Voor het regionale politiekorps in deze streek zal de Leidse bur gemeester Goekoop baas van de politie worden. Dit blijkt uit een nota over de politie-reorganisatie die de ministers Dales (Binnenlandse Zaken) en Hirsch Ballin (Justitie) gis teren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Zowel CDA als VVD vragen zich bij de plannen af of op lokaal niveau vanuit het gemeentebestuur nog enige invloed mogelijk is. Rijkspolitie en gemeentepolitie onder één pet. Of alle betrokken burgemeesters en gemeenteraden zich ook onder hoedje laten vangen, is de vraag. (archieffoto) Theater voor driedimensionale films nieuwe attractie Kritiek rechters op plan politieregio's Provincie claimt 3000 extra sociale woningen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15