TAD LEIDEN Whisky Week bij Gall Gall. 'In de anonimiteit van de stad bewegen patiënten zich vrijer' Gesprek met Tesselaar over keuze verwarming Slaaghwijk I LEIDSCH A DAGBLAD PROJECT THUISHULP VAN START Endegeest wil 'hostel' aan Rijnsburgerweg Gemeente wil overdekte terrassen Beestenmarkt Geen horeca in Steenstraat 21 Forumavond over toekomst Pancras-Oost T entoonsteUing 'Mozaïek der Antieken' Klachten over afval van restaurants Gemeente aast nog op één pand in Mors 4 •{GALL (VJ3ALL) s m&mm Vrijdag overleg met bewoners De betrokken woningbouwvereni gingen De Sleutels en de WVL zijn er na gesprekken met de bewoners commissies nog altijd niet uit of de keuze moet vallen op stadsverwar ming of nieuwe ketels. De uitslag van een enquête onder de huurders gaf geen duidelijke voorkeur te zien. Ongeveer de helft van de on dervraagden stemde *oor nieuwe ketels, terwijl 35 procent meer zag in stadsverwarming. Op basis van deze uitslag willen de woningbouw verenigingen geen voorstel doen aan de bewoners. Ze vinden de ver schillen tussen de percentages te klein. Directeur A. Lepelaar van De Sleutels probeerde vorige week nog een' opening te vinden door een compromis op tafel te leggen. Hij stelde voor de flats aan te sluiten op stadsverwarming en de maisonnet tes, waar de meeste tegenstanders van stadsverwarming wonen, van nieuwe ketels te voorzien. Die mo gelijkheid werd begin deze week door het energiebedrijf van tafel ge veegd. Het EWR zegt dat de investe ringen voor de aanleg van stadsver warming alleen kunnen worden te rugverdiend als alle bewoners er aan meebetalen. Deze week volgde nieuw overleg tussen de woningbouwverenigin gen en bewoners. Die besprekingen leverden geen concrete besluiten op, alle partijen willen afwachten wat de wethouder in petto heeft. Wel is een aantal mogelijkheden be sproken om alsnog tot een welover wogen voorstel aan de huurders te komen. Een van de opties is een ga rantie dat de bewoners met stads verwarming geen cent duurder uit zijn. Veel mensen zijn bang dat de huurverhoging die met de stadsver warming gepaard gaat hoger uitvalt dan de besparing op de energiekos ten. De woningbouwverenigingen overwegen nu of ze de huurders kunnen garanderen dat dit niet het geval is. De verwachting is dat veel bewoners in dat geval alsnog voor stadsverwarming kiezen. Woordvoerders van zowel De Sleutels als de WVL lieten gisteren weten dat deze mogelijkheid be spreekbaar is. Zowel R. Jansen (WVL) als Lepelaar lieten doorsche meren te hopen dat de uiteindelijke keuze op de stadsverwarming valt. Beiden noemden het milieuaspect en de mindere storingsgevoeligheid van dit systeem als een groot voor deel ten opzichte van nieuwe ketels. LEIDEN Wethouder De la Mar (sociale zaken en maatschappelijke aangelegenheden) heeft gistermid dag in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht het startsein gegegen voor het project 'Thuishulp'. De bedoeling van het project is om werkloze jongeren en werkerervaring te laten opdoen in de gezins- en bejaardenverzorgingOok volgen de deelnemers een opleiding. Er doen negen mensen mee aan het project. Er is nog plaats voor drie deelnemers. Belangstellenden kunnen informatie inwinnen bij buurthuis De Pancrat, Riene- ke Elderhorst, tel. 126243. (foto Jan Holvast) Het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest breidt binnen afzienbare tijd een aantal afdelingen uit. De resocialisatie afdeling, waar patiënten verblijven die in de laatste fase van hun behandeling zitten, verhuist waarschijnlijk in april van het Endegeest-terrein naar een pand aan de Rijnsburgerweg. Tevens wordt in het buitenpaviljoen van het ziekenhuis aan - het Plantsoen extra ruimte vrijgemaakt voor een tweede centrum voor dagbehandèling. Ook draagt het ziekenhuis in 1991 enkele socio-woningen, huizen in omliggende gemeenten waar patiënten van Endegeest permanent wonen, over aan de Regionale Instelling Beschermde Woonvormen (RIBW). De maatregelen worden genomen in het kader van het streven van de overheid dit soort afdelingen zoveel mogelijk buiten de ziekenhuizen zelf te plaatsen. LEIDEN - Er komt een ander beleid voor overkapping van terrassen aan de Beestenmarkt en Steenstraat. Zo wil de gemeente aan de Bees tenmarkt over de volle lengte overkapte terrasjes gaan toestaan. Aan de Steenstraat is dat echter niet meer toegestaan. Dat betekent dat de uitbouw van het Argentijns restaurant in 1993 zal moeten verdwijnen. Op de hoek Beestenmarkt kan daarentegen bij de kaaswinkel een uit- schuifbaar terras komen. De proef met de uitbouw van het Argentijns restaurant is volgens de gemeente mislukt. Uit de ervaring blijkt dat hierdoor de loopruimte voor voetgangers ernstig beperkt wordt. Met name invaliden en moe ders met kinderwagens hebben moeité om voorbij de uitbouw te ko men, zonder op de weg terecht te komen. De eigenaar van het restau rant heeft een vergunning voor vijfjaar gekregen en deze loopt tot juni 1993. Dan zal het bouwwerk afgebroken moeten worden. De gemeente wil nu toestaan dat aan de Beestenmarkt overkapte ter rasjes komen. Gekozen is voor deze plaats omdat de stoep zo'n zes me ter breed is en veel meer ruimte heeft voor voetgangers. Wel mogen de terrassen niet breder dan drie meter mgen worden en moeten exploi tanten een strook van drie meter vrijhouden voor voetgangers. De uit bouw van café Bristol aan de Nieuwe Beestenmarkt is volgens de ge meente een aanwinst voor de buurt. Tineke Schutte en Frans Kramer van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: "In de anonimiteit i durven patiënten zich vrijer te bewegen". <f0ti LEIDEN - Wethouder D. Tes selaar heeft de bewonersorgani saties uit de Slaaghwijk uitge nodigd om te komen praten over de keuze voor de toekom stige verwarmingsbron in de buurt. Het gesprek wordt vrij dagmiddag gevoerd op het stad huis. LEIDEN - De komst van horecage legenheden in d'Oude Morsch wordt in de toekomst door de ge meente tegengehouden. Een aan vraag voor een bouwvergunning voor het inrichten van een petit-res- taurant in het pand Steenstraat 21 is geweigerd. De gemeente is met de huidige eigenaars in onderhande ling over een andere bestemming van het pand waarin tot nu een die renwinkel zat. De gemeente wil ook voor de toe komst een actief beleid voeren om de hoeveelheid horeca in d'Oude Morsch niet verder te laten groeien. Het streven is om het aandeel van uitgaansgelegenheden in deze wijk niet boven de 40 procent van het aantal winkelpanden te laten ko men. De gemeente wil door een ac tief bemiddelingsbeleid bereiken dat in vrijkomende panden dagwin kels komen. Onlangs kocht Leiden een paar panden aan de Steenstraat. LEIDEN Buurtvereniging Pan cras-Oost houdt op 1 maart een fo rumavond over de toekomst van de wijk. Het gaat hierbij vooral om de toekomstige bestemming van het terrein waar nu het Elisabeth-zie- kenhuis staat. Er bestaan plannen om hier een park aan te leggen. An dere onderwerpen die ter sprake komen, zijn de vervuiling en de par- keerprobïematiek in de wijk- Pancras-Oost is volgens de buurt vereniging een 'overbevolkte' wijk, waar de laatste jaren veel nieuw bouw is gepleegd. Er wonen veel jonge gezinnen met kinderen, ter wijl de voorzieningen ontoereikend zijn. Zo zijn de openbare ruimten te klein en is er praktisch geen groen. De gemeente heeft deze problemen inmiddels onderkend. De forumavond wordt van 20.00 tot 22.45 uur gehouden in buurthuis De Pancrat, Middelstegracht 85. LEIDEN In het'Rijksmuseum van Oudheden is van 15 maart tot en met 19 september de tentoonstel ling 'Mozaïek der Antieken' te zien. Deze expositie geeft een beeld van de verdwenen Griekse, Etruskische en Romeinse beschavingen en is he lemaal samengesteld uit de eigen collectie van het museum. Een deel van de tentoostelling is gewijd aan de ontstaansgeschiedenis van het museum zelf. Vojrig jaar was de ex positie een groot succes in diverse steden in Japan te zien. Ruim 250.000 mensen hebben deze ten toonstelling toen bezocht. Master college in Visser t Hooft LEIDEN - De organisatie Lourens Promotion houdt 13 maart een mas ter college-avond in de dependance van het Christelijk Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft aan de Antonie Duycklaan. Het master college is een nieuwe vorm van voorlichting, die wordt gegeven door vakmensen uit ver schillende beroepstakken. Op de avond worden zeer uiteenlopende onderwerpen behandeld. Belang stellenden kunnen twee van de in totaal zeven aangeboden colleges volgen. Ze kunnen kiezen uit onder meer juridische aspecten van persoonlij ke relaties, natuurgeneeskundige behandeling van ziekten, de ge rechtsdeurwaarder als rechtshelper en homeopathie. De kosten voor het volgen van twee colleges bedragen 30 gulden. Inschrijvingen en aan vullende informatie over het pro gramma bij Lourens Promotion tel. 020-161041. LEIDEN/OEGSTGEEST - Te rugkomen in de wereld van alle dag is voor mensen die lange tijd in een psychiatrisch zieken huis hebben gezeten vaak een duik in het diepe. Om de over gang naar zelfstandigheid beter te laten verlopen, krijgen in de nabije toekomst meer mensen in de laatste fase van hun be handeling de kans in een huis in de stad, een zogenaamd hostel, de basis te leggen voor hun ver dere leven. door Mariëlle Groenendijk Het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (wvc) moet nog toestemming geven voor het plan van Endegeest. Als de goedkeuring binnen is, verhuist de hele afdeling 'resocialisatie' naar een pand in Lei den. De twintig mensen tussen de achttien en dertig jaar die in dat huis aan de Rijnsburgerweg gaan wonen, krijgen ongetwijfeld te ma ken met vooroordelen van mensen om hen heen. "De maatschappij staat afstandelijk tegenover psychi atrische patiënten", vertelt Tineke Schutte, coördinator van de reso- cialisatie-afdeling van Endegeest. "Maar als wij hier met z'n allen op een rijtje gaan staan, haal je de pa tiënten er niet meteen uit. Het zijn allemaal mensen aan wie je niet ziet dat er iets mis mee is". Doordat patiënten vaak langere tijd buiten de samenleving hebben geleefd en vaak een negatief beeld over zichzelf hebben, moeten de 'cliënten' weer zelfvertrouwen krij gen en contacten durven maken. "Dat gaat in zo'n hostel aan de Rijnsburgerweg beter dan hier in de inrichting", meent Frans Kramer, coördinator van de sector specifie ke vervolgbehandelingen. "De be doeling is dat ze zelf boodschappen gaan doen, eten koken en dat ze zich aansluiten bij bij voorbeeld een sportclub. Ook werk en studie ho ren daarbij. Hier op de afdeling is dat moeilijker omdat we overal zo ver vandaan zitten". Anonimiteit In de stad kunnen de mensen een normaler leven leiden. Schutte: "Daar komt de krant gewooq in de bus, terwijl je hier tien minuten moet fietsen om 'm bij de portier te gaan ophalen. De inrichting ver vreemdt de mensen van de maat schappij. Als mensen van hier op de afdeling door iemand van buiten de inrichting worden uitgenodigd op de koffie, dan moeten ze vertellen dat ze in Endegeest zitten. Daardoor krijg je een verkrampte situatie. Ze komen dan nooit los van het etiket 'psychiatrisch patiënt'. In de stad is meer anonimiteit waardoor de men sen zich vrijer durven te bewegen". Met het verhuizen naar de stad zijn volgens de twee medewerkers van Endegeest de problemen van de patiënten nog niet opgelost. Be langrijk is ook dat zij hun toekomst visie aanpassen en accepteren dat ze meestal niet hun vroegere le ventje kunnen voortzetten. Kramer: "Dat wat ze willen is niet altijd dat wat ze kunnen. Wij proberen dan mogelijkheden aan te dragen om werk te vinden of een studie te be ginnen. Omdat ze vaak veel vrije tijd hebben laten we zien wat er alle maal mogelijk is". Leren hoe je het gezellig maakt en hoe je met geld om moet gaan zijn zaken waarbij eveneens hulp wordt geboden. De coördinator benadrukt dat de bewoners van het hostel het wel zélf moeten doen. "Wij probe» ren ze door praktische training posi tieve ervaringen te geven, zodat ze het zelf aankunnen". "Leren leven met kleine geluk jes", omschrijft Schutte deze doel stelling van het hostel, waar de pa tiënten onder begeleiding overdag maximaal twee jaar mogen blijven. Slapen doen ze in de regel thuis. Complimentjes over kleding of een goed gekookte maaltijd kunnen de mensen helpen om weer wat posi tiever over zichzelf te denken. "Vroeger was de behandeling een puur technisch proces", legt Kra mer uit: "Nu is het belangrijker dat je weet dat je een goede maaltijd hebt klaargemaakt, dan dat je weet dat er in je diepste ziel iets niet goed Geld Ondanks de inspanningen van het team verpleegkundigen en hulpver leners bestaat de kans dat ex-pa- tiënten het na hun verblijf in het hostel nog niet in hun eentje red den. Dié mensen kunnen dan nog enige vorm van begeleiding krijgen. "Eigenlijk zit nazorg niet in ons pakket", stelt Schutte vast, "maar vaak hebben cliënten, zeker als ze lang uit de samenleving zijn wegge weest, weinig familie of vrienden die hen begrijpen en op wie ze kun nen terugvallen". Ook bij hulpverlenende instan ties vinden ze niet altijd de steun die ze als ex-patiënt nodig hebben. "Daarom bieden wij zelf hulp aan om de leemtes in de ambulante zorg op te vullen. Je hebt toch een band met een cliënt, dus je wilt dat het goed met hem gaat. Helaas krijgen we voor die nazorg niet zoveel geld". Naast het hostel, waar patiënten twee jaar de gelegenheid krijgen zich weer bij de maatschappij be trokken te voelen, kunnen mensen die hier. meer tijd voor nodig heb ben sinds 1985 terecht in het socio- huis aan de Lange Mare. Schutte: "Zowel in het socio-huis als het hos tel wordt beoogd een verandering te bewerkstelligen, alleen proberen we in het hostel op een kortere ter mijn doelen te stellen. In het socio- huis kunnen mensen dan ook hun leven lang blijven wonen. Daar naast bestaan nog de socio-wonin gen, waar patiënten permanent blij ven zonder dat er vanuit gegaan wordt dat hun toestand verbetert". Door de hoopvolle vorderingen van sommigen in het socio-huis denkt Kramer dat ook het hostel een succes worat. "Er zijn er nu twee met een studie bezig en twee anderen hebben inmiddels werk. En dat zijn dan toch patiënten van wie we dat niet binnen die korte tijd hadden verwacht". Nieuw kantoor voor consultatiebureau LEIDEN Op de hoek Burggra- venlaan/Van Vollenhovenkade komt een consultatiebureau voor de Kruisvereniging Leiden. Het bu reau is nu nog ondergebracht in een woonhuis aan de Lammenschans- weg, maar dit pand voldeed niet aan de eisen. De gemeente heeft inmiddels een bouwvergunning verleend voor het bureau. Het is de bedoeling dat nog dit jaar met de werkzaamheden wordt begonnen. WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 LEIDEN - Bewoners van de Mors- straat klagen over het afval dat elke dag door twee restaurants in de straat wordt gezet. Volgens bewo ners worden de zakken ook op da gen dat de vuilnisophaaldienst niet langs komt buitengezet. Vaak ge beurt het dat de inhoud, onder meer bestaande uit etensresten, op straat terechtkomt en zorgt voor onhygië nische toestanden. Ambtenaren van de gemeente ad viseren de bewoners om in dat geval onmiddellijk de reinigingspolitie te bellen. Deze kan uitzoeken van wie precies het afval afkomstig is en be keuringen uitdelen. LEIDEN De gemeente Leiden is er nog steeds niet in geslaagd om de laatste woning in het gebied Mors 4 te verwerven. Gemeente en eige naar Blikman kunnen het niet eens worden over de prijs voor de wo ning. De gemeente heeft nu vrijwel alle woningen aan het laatste gedeelte van de Morsweg aangekocht om er een bedrijfsterrein te maken. Een zijde van de straat is inmiddels ge sloopt. Ambtenaar Van der Wiel van grondzaken sluit niet uit dat Blik man en de gemeente alsnog tot el kaar komen. Als dat niet lukt, dan moet de gemeente een onteige ningsprocedure starten. Computer gestolen LEIDEN - Bij de Infotheek is maan dagmiddag een computer gestolen met een waarde van ruim 10.000 gul den. Het apparaat werd ontvreemd tussen half twaalf en half zeven. Hoe de diefstal is gepleegd, is op dit moment nog onbekend. ADVERTENTIE 9 mm Waar wij bijzonder trots op zijn, is de whisky van ons eigen merk. White Lion is er als 3, 8 en 12 jaar oude whisky en als een 10 jaar oude Malt. Al onze Lion whisky's zijn deze week 'n gulden goedkoper. Icypt t/m dinsdag 27 februari 1990. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13