Aardappel heeft eigen museum in Washington mil—innnnnnn iiiiiiiimiiiiiui EEN OPVALLENDE VERSCHIJNING Aardappel zet opmars voort in de derde wereld SAMARA ETEN EN DRINKEN' Banaan WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 Het Leven van Tom Hughes, onderwijzer te Washington, levert een gewichtige les op: kijk een beetje uit met voetballen. Voor je het weet, kun je over niets anders meer praten en denken dan de nederige aardappel. door Henk Dam Dat zit zo. Tom gaf in 1975 les op een internationale lagere school in Brussel. Hij was in een vrij uur wat aan het voetballen, en schopte daarbij de bal in een tuintje. Vanuit het tuintje klonk daar op een boze stem: "Kijk (Bel gisch lelijk woord) uit voor m'n aardappelen". Tom kan het nóg horen. Want in het tuintje zag hij niet meer dan planten met kleine witte bloemen. Waren dat aardappelen? Tom: "Dat veranderde mijn leven. Ik besefte ineens dat ik mijn hele leven aard appelen had gegeten en dat ik niet eens wist hoe ze groeien". Nu Tom wist hoe aardappelplan ten oogden, zag hij ze in tuintje na tuintje. Hij ontdekte ook friet-ten ten. Belgen zijn gek op aardappe len, dacht hij. En daarna: als ik met m'n leerlingen iets aan aardappelen ga doen, begrijpen ze België mis schien beter. Zo werd de aardappel het onderwerp van een klasse-pro ject. Sommigen leerlingen bestu deerden de geschiedenis van de aardappel. Anderen, met een meer wetenschappelijke inslag, analy seerden z'n samenstelling. In 1979 hield Tom even op met lesgeven en trok hij met z'n vrouw Meredith door Europa. Maar waar hij ook was, of het nu het Zwarte Woud was, Florence of zelfs de pro vincie Groningen, de aardappel liet hem niet los. Hij verzamelde alles dat met aard appels te maken had, ging biblio theken af om over zijn favoriete on derwerp te lezen, praatte met boe ren. Nooit werd hij aardappelmoe. Dit was geen aardappelfilie meer, het was aardappelmanie. Museum Toen het tijd was om naar Amerika terug te keren, kozen Tom en Mere dith Washington als woonplaats uit. Waarom? Tom: „Washington is de belangrijkste museumstad van het land, dus prima voor het aardappel museum dat we wilden beginnen". Daarom vindt men in Washing ton, naast de National Gallery of the Arts, het Museum voor Amerikaan se Geschiedenis en het Museum voor Natuurlijke Historie ook ^en" Aardappelmuseum. Het museum ligt in een 6 rt waar toeristen zelden gezien ir- den, je komt er alleen in na een tele fonische afspraak, en je vindt het pas na grondige aanwijzingen. Het is bovendien een piepklein museum, niet meer dan twee ka mers. Maar die staan dan ook prop en propvol met een even curieuze als imposante verzameling voor werpen die allemaal iets met de aardappel te maken hebben. Speciaal voor zijn Nederlandse gast zet Tom een cassette op. "Ken je dit?", vraagt hij, terwijl uit de cas setterecorder de carnavalsschlager "Friet met mayonaise" klinkt. "Hebben we uit België meegeno men. Wist je dat Louis Armstrong ook een lied over aardappels heeft gezongen"? Met het licht van de ware fanaat in zijn ogen pakt Tom nu het ene na het andere voorwerp op. "Dit hier is aardappelpapier zoals dat vroeger in Duitsland werd gemaakt. Dit is een fles aardappelwijn. Hier ligt on ze collectie aardappelschilmesjes uit binnen- en buitenland". Enzovoorts, enzovoorts. Tom laat een poster zien met daarop Marilyn Monroe, gehuld in een aardappel zak, hij laat een 4000 jaar oud aard appeltje, gevonden bij opgravingen in Peru, zien, historische zakjes chips, een aardappelklok. "En dit hier", zegt Tom, terwijl hij wijst naar een ondiepe bruine mand in de vorm van een boemerang, "Komt uit het noorden van Neder land. Daar deden boeren de poot- aardappelen in, en dan gingen ze het veld in om die uit te zetten". Cursus Praten met Tom is een spoedcursus in aardappelkunde. In de tijd die het kost om een pan bintjes gaar te krijgen, leert Tom je onder meer dat de aardappel vanuit zijn oorspron kelijke vindplaats in Peru de wereld veroverd heeft: in 128 van de 173 landen op aarde wordt-ie gegeten. Na tarwe, mais en rijst is de aard appel het meest verbouwde voed sel. Wereldwijd worden op meer dan 20 miljoen hectaren aardappels verbouwd. Dat is goed voor een oogst van 300 miljoen ton, met een waarde van 100 miljard dollar. Er zijn meer dan 10.000 verschil lende soorten van de solanum tube rosum, zoals de aardappel weten schappelijk heet. Hij groeit in woes tijnen en op 4000 meter hoogte. Hij kan wit, geel, roze, paars of groen zijn. In 1974 haalde de Brit Eric Jenkins 165 kilo aardappelen van een enkele plant af. Feitjes, wetenswaardigheden, ra riteiten. De uitgekookte Tom be grijpt wat voor beeld hij daarmee oproept. "Denk niet dat het ons om dit soort trivialiteiten gaat. Die zijn bijzaak. Wij willen een studiecen trum voor de aardappel zijn, want zoiets bestaat hier niet. De aardap pel wordt nu eenmaal niet serieus genomen". Tom en Meredith zijn zelf zo seri eus over de aardappel, dat zij er hard over denken om van hun bo ven het hoofd gegroeide hobby hun beroep te maken. Ze willen full-ti me hun aardappelmuseum runnen. De vraag is waar dat gaat gebeu ren, want Tom en Meredith moeten in de komende zomer hun (huur- )huis uit. Verscheidene staten waar aardappels worden gekweekt, on der meer Idaho en Maine, hebben al laten weten belangstelling voor de collectie te hebben. Tom: "Het zou het mooist zijn, als we de ruimte en het geld hadden om ook voor bijvoorbeeld mais en tar we te doen wat we voor de aardap pel hebben gedaan. Dan krijg je één groot voedselmuseum en studie centrum. Niemand heeft daar ooit aan gedacht, want niemand denkt er ooit over na dat er aan zoiets ge woons als de aardappel zoveel vast zit". Plastic En inderdaad, aan de aardappel zit meer vast dan uitlopers en ogen. Het was bijvoorbeeld de misluk king van de aardappeloogsten in Ierland, laat in de 19e eeuw, die er voor heeft gezorgd dat nu zoveel Amerikanen O'Reilly, O'Neal en O'Brien met hun achternaam heten. Er is meer. Want in een laboratori um in de staat Illinois is onlangs uit aardappelschillen plastic gemaakt, dat zowel door zonlicht, water als bacteriën kan worden afgebroken. Het eerste echte betaalbare milieu vriendelijke plastic dus, dé oplos sing voor het afval-probleem van de wereld. De eigenheimer als Redder der Mensheid. Daar staat zelfs Tom Hughes paf van. Het adres van het Aardappelmuscum is: 704 North Carolina Avenue, S.E., Washington D.C. 20003. EXOTISCH FRUIT Dat de banaan gerekend moet worden tot de tropische, of exotische fruitsoorten spreekt voor zich. Er twee soorten ba nanen: de bakbanaan en de dessertbanaan. De bakbanaan is niet uit de schil te eten. Dan is ze hard, smakeloos. Dit type banaan wordt dan ook de naam zegt het al gebakken. Bij de dessertbanaan gaat het om vele variëteiten, die onderling in smaak sterk kun nen verschillen. U zult er te vergeefs zoeken. Dat heeft al les te maken met het feit dat de bananenindustrie in han den is van grote multinatio nals. Die brengen de bananen onder hun merknaam op de markt. De landen bij uitstek voor de bananenteelt zijn Panama en Columbia. Met name in dat laatste land is nu ook de teelt van minibananen ontwikkeld. Kleine bananen, tot zo'n acht centimeter lengte, die wat minder hoekig zijn dan de ge wone banaan. De smaak is veel zoeter. Dat de mini-banaan (ook wel rijstbanaan ge noemd) nog niet volop ver krijgbaar is, heeft te maken met de bijzondere condities die voor het vervoer over zee noodzakelijk zijn. Bij speciaalzaken zijn nog twee variëteiten te koop. De rode banaan is een bakbanaan met groen-rode tot rode schil en crèmekleurig vlees en de appelbanaan, een banaan met een opvallend dunne schil, waarvan het vruchtvlees enigszins naar appel smaakt. Banaan is licht verteerbaar, bevat veel vitaminen en mine ralen en is rijk aan kalium. Druivenpitolie geeft pizza meer pit Hoewel de Nederlander de naam heeft culinair gezien in de keuken nogal slordig met olie om te sprin gen, zijn we aan de beterende hand. Niet langer doen wij alles met die ene fles sla-olie. De durvers hebben al wat olijfolie in huis, de lekkerbek ken misschien zelfs wel wat walno tenolie en verder hebben we na tuurlijk maiskiemolie. Een wat minder bekende olie is druivenpitolie, die bijzonder ge schikt is om een gerecht de finis hing touch te geven. De firma Boas in Zoetermeer (tel 079-442622) brengt een gearomatiseerde drui venpitolie op de markt van het Franse merk Sigg. De olie is op smaak gebracht met provengaalse kruiden en rode peper waarmee u bijvoorbeeld een confectie-pizza wat meer karakter kunt geven. De Pizzerade zoals de olie heet is ver krijgbaar in flesjes van een kwart li ter. Aan de rand van de Peruaanse hoofdstad Lima ligt, verscholen achter een kale heuvelrij, La Moli na. Hier, ver weg van het lawaai, ge weld en stof in de stad, bevindt zich de officiële Wereld Aardappel Col lectie. De verzameling is te vinden in het Internationaal Aardappelcentrum, of Centro International de la Papa (CIP), zoals de officiële naam in het Spaans luidt. Meer dan 5.000 opge kweekte en 1.500 wilde soorten zijn hier op futuristische wijze als mi- niplantjes in lange rijen reageerbui zen opgeslagen. Het CIP dat in 1971 werd opge richt doet onderzoek naar soortver- edeling en ziektebestrijding. Veel groente die vandaag de dag gemeengoed is in de Nederlandse keuken, komt van oorsprong uit Zuid-Amerika. Paprika, tomaten, bonen, pompoen, maïs en ook de aardappel. Deze meest gegeten groente ter wereld werd al 4000 jaar geleden in de Andes verbouwd. Aan het eind van de zeventiende eeuw verscheen hij op de Europese tafels. Honderd jaar later was de aardappel in de meeste Europese landen volk- voedsel geworden. Vanuit Europa veroverde de knol Noord-Amerika en begon de op mars in Azië en Afrika. Voor de me dewerkers van het Internationaal Aardappelcentrum is dit evenwel niet genoeg. Zij vinden de aardap pel zo voedzaam en gezond dat nog 'veel meer mensen hem dagelijks zouden moeten nuttigen. Het CIP zint steeds op nieuwe strategieën om nog meer mensen aan de aard appel te krijgen als antwoord op de voedseltekorten. Die blijven niet zonder resultaat, want de aardap pelteelt is de snelst groeiende in de Derde Wereld. Het tweede hoofddoel van het CIP is soortveredeling. De aardap pel wordt in talloze verschillende klimaten geteeld en daar zijn even zo vele varianten voor nodig. In Oost-Azië schoten de afgelopen ja ren snackbars als McDonald's uit de grond. Om aan de import van dure Amerikaanse frietaardappelen een einde te maken, ontwikkelde het CIP een tropische variant van de Russet Burbank (het Amerikaanse bintje). Wil de aardappel zijn opmars voortzetten, dan moet hij wel goed bewaard kunnen worden. "Dat is Een proefveldje in la Molina. momenteel een van de grootste pro blemen" zegt Siert Wiersema, een veertigjarige 'Wageningenman' uit Bierum. In India bijvoorbeeld kun je aardappelen niet ingegraven on der stro bewaren: dan zijn ze in een paar weken weggerot. Koelhuizen (foto's CPD) zijn veel te duur voor arme landen. In India, waar de aardappelver- bouw ook al heel sterk groeit, moet 30 cm van de grond af worden be waard, ontdekte hij. Dan kan er lucht ter verkoeling onder circule- ^gemeente Vy voorschoten Voorschoten, met ruim 22.000 inwoners, ge legen tussen Den Haag en Leiden is een aan trekkelijke gemeente dicht bij strand, bos en meren. Bij de sector Openbare Werken, afdeling Weg- en waterbouw, verkeer, reiniging ca., wordt voor de buitendienst gevraagd een MEDEWERKER REINIGINGSDIENST V/M Taak: De nieuwe kracht zal vooral worden belast met het ophalen van huis- en grofvuil en met veeg- werkzaamheden. Verder zal hij worden ingescha keld bij alle andere voorkomende werkzaam heden op het gebied van de reinigingsdienst en gemeentewerken. Functie-eisen: Het bezit van een groot rijbewijs, enige jaren LTS en ervaring in vergelijkbaar werk zijn gewenst. Leeftijd bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar. Salaris: Afhankelijk van geschiktheid en ervaring met een maximum van ƒ2.464,— per maand (schaal 2 incl. toelage vuilwerk). Voor een goede, ervaren kracht die in het bezit is van een groot rijbewijs, is een salaris van maximaal f 2.700,— per maand bereikbaar (schaal 3 incl. vuilwerktoelage). Verdere informatie: Bij gebleken geschiktheid kan na één of twee jaar tijdelijke dienst een vaste aanstelling volgen. Voor verdere inlichtingen kunt u zich telefonisch wenden tot het hoofd van de buitendienst, de heer G.H. Preuter (telefoon tijdens kantooruren 071-600767). Schriftelijke sollicitatie met vermelding van o.a. ervaring en leeftijd binnen 14 dagen te richten aan het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten, postbus 393, 2250 AJ, Voor schoten. Boven de brief s.v.p. vermelden: vacature nummer 9001. Ons gemeentelijk personeelsbeleid is gericht op gelijke kansen voor iedereen. Voorlopig wordt bij gelijke geschiktheid de voorkeur gegeven aan hen die in het arbeidsproces ondervertegenwoor digd zijn. De mogelijkheid voor kinderopvang is aanwezig. ALPHEN A/D RUN VAN DER BOON AUTO'S ALPHEN B.V. GERARD DOUSTRAAT 16, TEL. 01720 - 73216 LEIDEN AUTOBEDRIJF VAN HAASTEREN B.V., POTGIETERLAAN 32, TEL. 071 - 310800 NOORDWUKERHOUT AUTOBEDRIJF A. KLEVERLAAN, DE VLASHOVEN 8, TEL. 02523 - 73724 1 Er is al een Lada vanaf 9.995,- Prijzen incl. BTW en katalysator, excl. afleveringskosten en ML-behandeling. De Lada Samara is een opvallende verschijning. Een sierlijk gelijnde Europeaan. Een comfor tabele reisauto voor vijf personen. Wie gesteld is op luxe en comfort maar dat niet in z'n porte- monnaie wil voelen kan niet langer om de Lada Samara heen. de Lada Samara is met z'n vele extra's meer dan compleet uitgerust Gaat u maar na: van binnenuit verstelbare koplampen en buitenspiegels, vijf veiligheidsriemen, een wis/was installatie op de achterruit, een kataly sator voor schoon wegverkeer en een ekono- meter voor een zuinige rijstijl. U rijdt al een Lada Samara v.a. f 13.995*. Grote klasse voor een betaalbare prijs. 1.1,13,1.5 3-5 deurs 4-5 speed v,13.995.- Speciale prijs, beperkte voorraad.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11