LEIDSCH DAGBLAD Blokkades boze boeren NODIG! ininck Lozingen BASF stilgelegd Vaste verbinding over Westerschelde Misbruik voorkennis AH? Hypotheekrente stijgt tot boven 10 procent Tractoren op plein Binnenhof en bij ministerie R10 voorlichtingsavond Ongeluk met kwik op mts in Hilversum Milieuramp: 14 miljoen oude banden in brand DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39170 Prijs fl. 1,35 Brildragend Nederland! Er is een revolutie op komst., Ki|l< morgen in de krant. Do en Vr. de STER voor/na het nieuws van 20.00 uur Ned. 2. Do. f 21.15 uur en Vr. 22.30 uur Veronique. Te nieuwsgierig? Tel: 06 - 0220088 Controledienst onderzoekt klachten paalde tijd voor een bepaalde prijs aandelen te kopen. Kort daarop gaf Ahold een grote hoeveelheid prefe rente aandelen (aandelen met stem recht) uit om zich belager Asko van het lijf te houden. Daardoor daalde de aandelen koers Ahold op de beurs scherp met 12 gulden of bijna 10 procent. Op 15 januari vroeg een aantal boze aan deelhouders opheldering. Zij ver moedden misbruik van voorweten schap door leidinggevende perso nen bij Ahold, omdat die als enigen op de hoogte waren of konden zijn van de komende uitgifte van prefe rente aandelen. Het geschrokken Ahold-bestuur kwam snel met een ontkenning. Be stuurslid Van den Hoeven zei dat de betrokken personeelsopties al in het tweede kwartaal waren aange boden DEN HAAG/ZAANDAM (ANP) - De Economische Controledienst (ECD) onderzoekt na een klacht van aandeelhouders of de leiding van het levensmiddelen-concern Ahold misbruik heeft gemaakt van voor kennis. Ahold (Albert Heijn) zou van tevoren hebben geweten dat de aandelen die vorig jaar werden uit gegeven in waarde gingen dalen. Ahold zegt desgevraagd dat zowel uit intern onderzoek als onderzoek door het externe accountantskan toor Touche Ross Nederland bleek dat niet is gehandeld tegen de Mo delcode Voorkoming Misbruik Voorkennis van de effectenbeurs. Op 25 augustus vorig jaar ver kocht Ahold een groot aantal aande len. Het ging daarbij om de uitoefe ning van ruim 40.000 al eerder uitge geven personeelsopties, die de ko per het recht geven om op een be- Pronk wil hulp aan Indonesië 27 min korten DEN HAAG (GPD) - PvdA-minis- ter Pronk wil 27 miljoen korten op de ontwikkelingshulp aan Indone sië na de vier executies die daar vo rige week plaatsvonden. Pronk voert daarover deze week overleg met minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken). Een ambtelijke delegatie die in Indonesië verbleef, kreeg van Pronk opdracht de ondertekening van een hulpverdrag uit te stellen. Indonesië executeerde vorige week vier lijfwachten van ex-president Soekarno die 25 jaar in hun cel had den gewacht na te zijn veroordeeld wegens betrokkenheid bij de mis lukte communistische staatsgreep in 1965. Van den Broek, die in Maleisië zat, protesteerde op humnitaire gron den tegen de executies. De 27 mil joen die Pronk op de hulp aan Indo nesië wil inhouden was bedoeld als extra steun voor de slechte beta lingsbalans van het land. De hulp komt bovenop de 192 miljoen die Nederland dit jaar al aan Indonesië geeft. Donderdag worden in de Ka mer vragen over de kwestie gesteld. De EG besloot gisteren Indonesië 40 miljoen te geven voor de aanleg van elektriciteit in afgelegen dor pen op West-Sumatra en Bali. Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem AMSTERDAM WSSlM Gratis pendeldienst: volg borden Q RAI. Trein -f-Toegangbiljetten bij NS-stations. Af en toe regen Veel bewolking en vooral in de ochtend af en toe regen. Later van het westen- uit enkele opklaringen. Minimumtem peratuur omstreeks 10 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 12 graden. Matige, aan de kust en op het IJssel- meer krachtige zuidwestenwind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Perioden met zon en droog. In het weekeinde meer bewol king en mogelijk wat regen. Middag- temperatuur ongeveer 13 graden, in het weekeinde enkele graden lager. Woensdag 21 februari zon op: 07.43 uur, zon onder: 18.04 uur; maan op: 06.00 uur, maan onder: 13.09 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.18 en 12.43 uur; laag wa ter: 07.16 en 20.05 uur. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De hy potheekrente is voor het eerst sinds het begin van de jaren tachtig weer boven de 10 procent gekomen. De Amro Bank verhoogde de rente op een tophypotheek van 15 jaar tot 10,3 procent gekomen terwijl een standaardhypotheek van 15 jaar 10 procent doet. De Westland/Utrecht hypotheek bank verhoogde de tarieven giste ren eveneens met 0,5 tot 0,9 procent. Een tophypotheek 10 jaar vast kwam daar op 10,1 procent. De banken volgden het voorbeeld van onder andere de ABN, de Vere nigde Spaarbank en verzekeraars die eind vorige week hun hypo theekrente over de gehele linie al met 0,5 procent hadden verhoogd als gevolg van de ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkten. Belangrijkste oorzaak van de ren testijgingen blijft de voorgenomen monetaire unie tussen West- en Oost-Duitsland. In feite komt dit neer op een 'economische overna me' van de DDR door de Bondsre publiek en dat stelt hoge eisen aan de Westduitse kapitaalmarkt en aan het toch al op volle toeren draaiende produktieapparaat daar. De koersen van obligaties in Eu ropa daalden gisteren onverwacht weer verder. In West-Duitsland ging het gemiddeld rendement op de kapitaalmarkt, waar leningen worden verhandeld met een loop tijd van meer dan 2 jaar, met 0,34 procent omhoog tot 9,06 procent. De Nederlandse lange rente steeg van 9,09 naar 9,18 procent. De stijgende rente had gisteren nagenoeg alle aandelenmarkten in haar greep. De koersen gingen om laag. Of aan de rentestijging nu een einde is gekomen, weet niemand. Een Amsterdamse bankier noemde vorige week de renteontwikkeling 'volstrekt idioot' en zei dat financië le markten altijd overdrijven. (pagina 7: Voortvarende Duitsers ja gen EG schrik aan) DEN HAAG (GPD/ANP) Demonstrerende akker bouwers hebben vanoch tend de dranghekken rond het ministerie van land bouw, natuurbeheer en vis serij in Den Haag omver getrokken en het binnen plein bezet. Er werden tractoren geparkeerd op de trappen van de hoofdin gang. De actie van de boeren richtte zich op het gebouw en niet op personen, zodat de politie vooralsnog afzag van het inzetten van de Mobiele Eenheid. Het ministerie was leeg met uitzondering van enkele be ambten van de bewakingsdienst. Uit veiligheidsoverwegingen was alle ambtenaren verzocht thuis te blijven. Ook slaagden boze boeren, die protesteren tegen de dalende graan prijzen, erin zich een weg te banen naar het Binnenhof. Zij forceerden vanochtend de toegang tot het bin nenplein. De door de politie in de zuidelijke toegangspoort geplaatste container met zand werd leegge- schept en verwijderd. Nadat boeren de barricades hadden opgeruimd bezetten ze het plein i Greenpeace-actie in Antwerpen BRUSSEL (GPD) Twjntig acti visten van de milieubeweging Greenpeace houden sinds vanmor gen 9 uur alle lozingen tegen van de Antwerpse vestiging van het West duitse chemiebedrijf BASF. Green peace vindt dat ,de Belgische rege ring BASF, een van de grootste ver vuilers van de Schelde, indirect blijft aanmoedigen. Dat zou vooral via belastingfaciliteiten gebeuren. De organisatie houdt de lozings pijp van het bedrijf geblokkeerd via een metalen plaat aan de binnen kant. Aan de buitenkant is een kur ken afsluiting geplaatst met het op schrift 0-2000. Dat staat voor de eis dat in het jaar 2000 alle lozingen moeten zijn stopgezet. Ook zijn er spandoeken met de tekst "Time for clean production". Met de actie wordt volgens een woordvoerder van Greenpeace aan de kaak gesteld dat België het ver vuilende bedrijven dikwijls maar al te makkelijk maakt. In België geldt het principe dat "voor de vervuiler betaald wordt" in plaats van anders om, aldus de woordvoerder. Een aantal studies van Greenpeace over de concrete resultaten van de Belgi sche milieuwetgeving heeft aange toond dat BASF een verontreini gingsheffing betaalt van 10.000 Bel gische frank (circa 550 gulden). Dat is evenveel als 33 gewone Belgische belastingplichtigen. BASF zou ei- Chaos in parlement TAIPEI (Rtr) - In en buiten het Tai wanese parlementsgebouw speel den zich vandaag chaotische tafere len af. Buiten ging de oproerpolitie op de vuist met woedende demon stranten die het gebouw wilden be stormen. Binnen liep de oppositie te hoop tegen stokoude afgevaar digden die zich niet meer verkies baar hoefden te stellen sinds zij in 1947 werden gekozen. De demon stranten buiten het parlement schreeuwden leuzen als 'oude die ven opkrassen'. genlijk 47 miljoen Belgische frank moeten betalen, oftewel evenveel als 106.000 belastingplichtigen, als het de Belgische regering menens zou zijn met het principe dat de ver vuiler moet betalen. De actie van vandaag wordt uitge voerd in nauwe samenwerking met Greenpeace Nederland Bouwconflict harder DEN HAAG (GPD)- De werkge vers in de bouw hebben besloten de contacten met de vakbonden in de overlegorganen met onmiddel lijke ingang op te schorten. Voor zitter De Vilder van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, maakte dit vanmorgen in Den Haag bekend bij het begin van het jaarcongres van zijn organisatie. (pagina 13: Tienduizend stakers) Vervolgens stroomde het plein vol met tractoren. Na overleg met de politie verlieten de boeren enige tijd later vrijwillig het regeringscen trum. De meer dan 800 protesterende boeren zijn afkomstig uit Friesland, Groningen, de IJsselmeerpolders, Zeeland en West-Brabant. Zij kwa men in een kilometerslange stoet van tractoren naar de Hofstad en veroorzaakten veel verkeersover last in en rond het centrum van de stad. Enkele belangrijke doorgaan de wegen in het centrum van de Hofstad hebben de boeren met trek kers geblokkeerd, waardoor een verkeerschaos ontstond. Rond het middaguur trokken de akkerbou wers lopend naar het Binnenhof om een petitie aan te bieden aan Ka mervoorzitter Deetman. De WD kan zich de actie van de boeren rond het Binnenhof in Den Haag goed indenken. "Het brute en inconsequente gedrag van minister Braks van landbouw jegens de ak kerbouwers heeft deze actie uitge lokt", zo zei het Tweede Kamerlid Blauw (WD) vanochtend in een re actie. Volgens hem is het "nog nooit voorgekomen dat een minister domweg meldt dat er geen toe komst meer is en vervolgens de schouders ophaalt. Dan vraag je om zo'n actie", aldus de landbouwspe- cialist van de WD. LMO Handelsonderwijs na de basisschool o Aanvang 19.30 uur, fFTIl O I Leidsedreef 4, Leiderdorp tot str aks -s HILVERSUM (GPD) - Bij een on geluk met een manometer op de Gooise Middelbare Technische School in Hilversum is 3 kilo kwik gemorst. Drie mensen die de vrijge komen, gevaarlijke kwikdamp inademden, staan nog onder con trole van de geneeskundige dienst. De directie heeft de leerlingen pas gistermiddag op de hoogte ge bracht om geen paniek te zaaien'. Bij het ontruimen van een maga zijn in de mts viel op 1 februari een soort manometer van een hoge stel ling af. Het glas van het apparaat brak en 250 a 300 milliliter (3 kilo) kwik werd gemorst. De stof ver spreidde zich in minieme deeltjes door het magazijn. Op dat moment waren een onderwijs-assistent en een leerling in de ruimte aanwezig. Nadat zij alarm hadden geslagen, gingen zij naar huis om te douchen. Later zijn ze naar de bedrijfsarts ge stuurd. Tegelijk zijn het magazijn en het aangrenzende praktijklokaal geventileerd en afgesloten. Twee docenten werkten ruim een week aan het opruimen van het kwik. Van de chemische fabriek Duphar in Weesp kregen zij veilig- heidspakken en maskers te leen. Uit metingen bleek dat de toegesta ne mac-waarde tweemaal werd overschreden. Bij langdurig inade men van kwikdamp ontstaan ver schijnselen als acute dementie en uitvallende tanden. De school begon een week na het ongeluk met de schoonmaak-actie, zo meldt de directie, omdat nergens voldoende informatie bestond over de opruim-methode. De directie gaf de leerlingen pas gistermiddag uit leg. Adjunct-directeur J. Dekker: "Wij hebben dit niet eerder gedaan om niet nodeloos paniek te zaaien. Ik heb tegen de leerlingen gezegd, dat degenen die er behoefte aan hebben om zich te laten onderzoe ken, dit kunnen laten doen bij onze bedrijfsarts". Spits weer in Avondspits HILVERSUM (GPD) - Frits Spits keert na een mislukt Van den Ende- avontuur in april terug bij de NOS als presentator van het radiopro gramma De Avondspits, dat 6 da gen per week vanaf 18.00 uur op Ra dio 3 te horen is. Spits gaat ook elke vrijdag Met het oog op morgen pre senteren. Incidenteel wordt hij be trokken bij Langs de Lijn. HAGERSVILLE (AFD In het Canadese Hagersville (Ontario) dreigt een grote milieuramp nu daar al een week lang een op slagplaats van 14 miljoen oude banden in brand staat. Door de brand, die vermoedelijk is aan gestoken, dringen giftige stof fen de lucht en de bodem in ter wijl de brandweer niet weet hoe ze het vuur onder controle moet krijgen. Deskundigen vre zen dat het nog wel maanden kan duren voor de brand uitge woed is. Al 600 van de 4000 omwonen den hebben hun huis moeten verlaten vanwege de giftige rookwolken. Drie jaar geleden gelastte de overheid dat de ei genaar \'an "Tyre King Recy cling' maatregelen zou nemen om zijn bedrijf veiliger te ma ken. Maar de eigenaar stapte naar de rechter en daar ligt de kwestie nu nog. De veranderlijke wind en de wisselende weersomstandighe den maken dat de giftige rook alle kanten uitwaait. In het rampgebied valt een gestage re gen van miniscule rubberdeel tjes, Door de hitte smelten de banden en ontstaat er een ui terst giftige olie die het grond water in het hele gebied be dreigt. Rondom de opslagplaats zijn dijken gelegd om de koken de oliemassa bijeen te houden. Na ruim 30 jaar akkoord over brug-tunnelcombinatie last Nedam, Volker Stevin, HBG en enkele Belgische aannemers) en de Tolbrug Explotatiemaatschappij (TBM), waarin Hollandia Kloos, Grootint en de Nationale Investe ringsbank zitten. Onduidelijk is wannneer de bouw begint. Eerst moet er nog duidelijk heid komen over het tracé en moet er een milieu-effectrapportage ko men. Ook de bestemmingsplannen moeten nog worden gewijzigd. De Zeeuyvse commissaris van de ko ningin Boertien is enthousiast over het voorstel en verwacht dat over een jaar de eerste schop de grond in kan. De bouw zal 4 a 5 jaar vergen. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) reageerde geschokt op het akkoord. "Natuur en milieu delven weer het onderspit", aldus een woordvoerder. De ZMF vreest een sterke toename van het autoverkeer door Zeeland. PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunl ook bellen 071-161400 DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van verkeer en waterstaat en de pro vincie Zeeland hebben gisteren een akkoord bereikt over de aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Het wordt een brug- tunnelcombinatie of een tunnel die het veer Kruiningen-Perkpolder gaat vervangen. Minister Maij-Weggen heeft hier voor Zeeland een maximale jaar lijkse bijdrage van 41,1 miljoen gul den aangeboden. Dat is 11 miljoen meer dan het vorige kabinet be schikbaar wilde stellen. Het totale project kost zo'n 800 miljoen. In het weekeinde vonden beide partijen elkaar in een soort vestzak broekzak-akkoord. Verkeer en Wa terstaat geeft Zeeland extra geld dat weer als btw aan Financiën wordt teruggbetaald. Het akkoord, dat nog deze week in de Kamer wordt besproken, bete kent een doorbraak in een discussie tussen rijk en provincie die meer dan 30 jaar heeft geduurd. Zeeland gaat nu op zoek naar een mogelijke bouwer. Gegadigden zijn de Exploi- tatiemaatschappij Westerschelde (een consortium van Boskalis, Ba- óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wi] nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15 Wi| nemen een laarabonnement f 285,50* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1