LEIDSCH DAGBLAD Staking Heineken voorbij NODIG! Bouwstaking treft Schiphol Simons trekt leeftijdsgrens harttransplantaties weer in Personeel in Zoeterwoude vanmiddag weer aan de slag ^DRUKKERIJ 2ÉDELTABACH Koss troeft Oranje af PREI EN STROGANOFFGEHAKT LDP houdt meerderheid in het Japanse Lagerhuis MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39169 Prijs fl. 1,35 Krokusvakantie voor 500.000 Nederlanders DEN HAAG (ANP) - De ANWB schat dat volgende week een half miljoen Nederlanders de krokusva kantie gebruikt om er een paar da gen of meer op uit te trekken. Daar van gaan er naar verwachting 300.000 landgenoten op winter sport. Verder brengen 125.000 Ne derlanders een korte vakantie in ei gen land door en hebben nog eens 70.000 Nederlanders een zon- of ste- denvakantie geboekt. Oostenrijk is veruit het populair ste wintersportland in de krokusva kantie. Ruim 60 procent van de Ne derlandse wintersporters brengt hier een korte vakantie door. West- Duitsland is met 20 procent goede tweede, terwijl 10 procent naar Zwitserland gaat. Vorig seizoen zijn volgens de ANWB ruim 1,2 miljoen Nederlan ders op wintersport geweest. De prognose was dat dit aantal dit sei zoen overtroffen zou worden, maar door het wegblijven van de sneeuw de afgelopen weken zegden veel wintersporters hun vakantie af. De ANWB-Alarmcentrale deelde vanmorgen mee dat er de afgelopen weken weer veel wintersportbles sures zijn geconstateerd. Het aantal ongevallen is niet veel groter dan in voorgaande i SCHIPHOL (GPD/ANP) - Op alle bouwprojecten op Schiphol wordt sinds vanmorgen vroeg gestaakt. De bouwbonden besloten gisteren de nationale luchthaven aan de lijst van stilgelegde bouwplaatsen toe te voegen om hun eis voor korter wer ken kracht bij te zetten. De actiebereidheid onder de bouwvakkers op Schiphol was re delijk groot. De staking, die voor onbepaalde tijd is uitgeroepen, treft de bouw van de verkeerstoren, de aanleg van een tweede tunnelbuis voor NS en de uitbreiding van de B- pier en het huidige stationsgebouw. Aan het nieuwe stationsgebouw werd vanmorgen volgens een woordvoerder van Schiphol nog ge woon doorgewerkt. De bonden legden vorige week op 539 bouwplaatsen het werk stilge legd: ruim 8.000 stakers. Verwacht wordt dat de staking nog zeker twee weken duurt. Deze week willen de bonden naar de 10.000 stakers. Op hervatting van het cao-overleg is nog geen zicht. De bonden willen het overleg pas heropenen wanneer de werkgevers bereid zijn over de invoering van de 36-urige werk week te praten. Op Schiphol losten de bouwvak kers vanmorgen nog twee vracht wagens met staal alvorens het werk neer te leggen. FNV-bestuurder Kokke: „We zijn een nette vakbewe ging en laten daarom dé boel ook netjes achter." Volgens een woordvoerder van de luchthaven is nog weinig te zeg gen over de gevolgen van de staking voor Schiphol. „De meeste bouw projecten op Schiphol hebben een flinke uitlooptijd. Pas wanneer de staking heel lang zou duren, kan dat voor ons vervelende consequenties hebben." Castro geeft verzet tegen hervorming op HAVANA (Rtr/AP) De Cubaanse partijleider Fidel Castro heeft zijn verzet tegen de roep om hervormin gen voor een deel opgegeven. Vol gens een verklaring van het Cen traal Comité van de Cubaanse com-v munisten zal het politieke systeem" 'Concreet en praktisch worden ge perfectioneerd'. Het machtsmonopolie van de communisten staat daarbij overi gens niet ter discussie. In de verkla ring werd erkend dat het socialisme overal een crisis doormaakt, maar daaraan werd toegevoegd dat Cuba erin is geslaagd fouten te vermijden die elders zijn gemaakt. De Cubaanse economie is onder druk komen te staan doordat de Sovjetunie haar steun verminderde. Het land heeft te kampen met een tekort aan consumptie-artikelen en met een groeiende inflatie. ZOETERWOUDE - De stakingen bij Heineken zijn voorbij. Nadat werknemers van de bierbrouwerij in Den Bosch gis teravond het werk hervatten, is vanmiddag ook het perso neel van de Zoeterwoudse vestiging weer aan de slag ge gaan. De Industriebonden FNV en CNV vroegen het Heine- ken-medewerkers de staking te beëindigen nadat de direc tie van het concern zaterdag al hun eisen inwilligde. Daar mee is onder meer ook het omstreden reorganisatie-plan van de baan. i overleg met de gemoet is gekomen aan de eisen van w plan maken, de bonden, is nauwelijks een ver- bij het totale bedrijf wordt rassing. Ze kon weinig anders nadat doorgelicht. De directie heeft toege- haar poging om de stakingen te la- zegd dat er geen gedwongen ontsla- ten verbieden vrijdag voor de presi- gen vallen en geen onderdelen het bedrijf worden verkocht. Ze ook akkoord gegaan met belangrijkste cao-eisen van de twee bonden: een loonsverhoging van vier procent. De werknemers in Zoeterwoude stemden vanochtend tijdens een vergadering in Alphen aan den Rijn unaniem in met het ak koord. Dat de directie van Heineken te- Nederlandsche Bank eist halve ton van Aktueel de Amsterdamse recht- gestrand. Heineken Met opgeheven vuist verliet van ochtend een van de werknemers de poort bij Heineken in Zoeterwoude. Enkele uren eerder had het perso neel in Alphen aan den Rijn beslo ten de staking te beëindigen. (foto Wim Dijkman) DEN HAAG (GPD) Staatssecre- transplantaties. Leeftijd mag vol- met een uitspraak taris Simons (volksgezondheid) is tegen een leeftijdsgrens bij hart- gens de bewindsman geen criteri- grens bij harttransplantaties tot de zijn voor een medische behan- Gezondheidsraad en de Begelei- Litouwen scheidt zich mogelijk al in juli 1990 af VILNIUS (Rtr) - Litouwen zal zich mogelijk al in juli, maar in elk geval het eind 1990 afscheiden deling. Hij neemt daarmee afstand dingscommissie Harttransplanta- het advies dat begin deze ties een advies hadden uitgebracht. maand door twee harttransplanta tiecentra is uitgebracht. De patiën tenverenigingen en artsenorganisa- "Maar", aldus Simons, "er is de af gelopen weken zo'n emotionele dis- ontstaan en er zijn zoveel ties hebben verheugd geageerd op brieven en telefoontjes bij mij bin- dit standpunt. De harttransplantatie-centra me nen in een protocol dat alleen pa tiënten jonger dan 55 jaar in aan merking komen voor een harttrans plantatie. De leeftijdsgrens is vol gens de centra nodig zijn wegens de de Sovjetunie, zo hebben twee le- levensverwachting van oudere pa den van de communistische partij- tiënten en het tekort aan donorhar- top in de Sovjetrepubliek Oostzee gisteren gezegd, Politburolid Ozalas zei dat het ties niet nieuwe parlement, dat zaterdag wordt gekozen, de laatste stap naar onafhankelijkheid zal zetten. Vol gens Cekuolis van het Litouwse Centraal Comité heeft het verzet van conservatieven in Moskou de eis voor terugkeer naar de onafhan kelijkheid van voor de Tweede We reldoorlog versterkt. "Het parle ment zal de onafhankelijkheid uit roepen, wellicht al in juli op de 70ste verjaardag van het verdrag tussen Litouwen en Rusland". ten. Eerder had de Gezondheids raad geadviseerd dergelijke opera- bepaalde leeftijd te binden. nengekomen, dat ik het juist vind nu al te zeggen: ik ben tegen een ab solute leeftijdsgrens". Volgens Simons raakt het men sen enorm dat leeftijd gaat bepalen of iets wel of niet kan. "Het kan heel goed zijn dat iemand van 60 jaar met een hartprobleem lichamelijk en psychisch goed is en iemand van pas 50 jaar een hartprobleem heeft met daarnaast andere kwalen. Ik zie niet in waarom je dan de man van 50 Door het grote tekort aan dono- eerder moet behandelen dan die n zal volgens staatssecretaris Si- van 60 iaar". selectie moeten plaatsvinden, maar dat. zal altijd moeten gebeuren op basis van me dische criteria. Simons wil bewerkstelligen dat Dr. W.Stiggelbout, cardioloog en directeur van de Nederlandse Hart stichting, zei gisteravond meteen blij te zijn met het standpunt van Si- 0___mons. Het Landelijk Patiënten hun dood organen /Consumenten Platform is ook in ter beschikking stellen. Met de wet genomen met de mening van de be-r De drie Baltische republieken Estland, Letland en Litouwen heb ben als eerste geroepen om grotere onafhankelijkheid van Moskou. Gorbatsjov reisde vorige maand vergeefs naar Litouwen om de com munisten daar af te houden van hun afscheiding. op de donatie, die uiterlijk wordt ingediend, denkt hij het te- oordeelt voorzitter L kort aan donorharten terug te drin- Dreese, "daar kunnen windsman. "Een prima uitspraak". Y.Koster- gehee) Heerlen: klanten straatprostituées strafbaar stellen HEERLEN (ANP) - Wanneer de Heerlense gemeenteraad morgenavond akkoord gaat, zal het voortaan in de Zuidlim burgse gemeente verboden zijn op straat prostituees te benaderen. Voorzover bekend is een dergelijke regeling nog nergens in Nederland van toe passing. De Algemene Politieveror dening van Heerlen kende reeds een bepaling waarbij tippelen strafbaar was ge steld. Op grond daarvan werd een straatprostituée straf rechtelijk vervolgd maar de rechter kwam niet tot een ver oordeling. Het alleen straf baar stellen van de prostituée was volgens hem in strijd met het gelijkheidsbeginsel tussen mannen en vrouwen, vastge legd in artikel 1 van de Grond- Voor B en W van Heerlen was dit aanleiding om de raad voor te stellen de APV aan te passen. dent bank o de dreigde bovendien forse inkomsten mis te lopen als de actie tot aan car naval zou voortduren. Bonden en directie praten waar schijnlijk morgen verder over de re organisatie en de cao voor 1990. Wanneer de onderhandelingen kun nen worden afgerond, is volgens CNV-bestuurder Leo Bons op dit moment nog niet te zeggen. De Hei- neken-directie stelt dat geen van haar klanten deze week of tijdens het carnaval met een tekort aan bier hoeft te kampen nu de stakingen zijn beëindigd. Bons noemt het zaterdag bereikte akkoord een 'flagrant' succes voor de bonden. "Dit is een resultaat, denk ik, waarvan de vakbeweging AMSTERDAM - Het weekblad Ak- nog jarenlang de vruchten plukt, tueel, dat vorige week op last van de We hebben een flinke deuk getrapt in het imago van de directie. Ze stel de zich aanvankelijk zeer arrogant het namaken van bankbiljetten met op, maar heeft na de massale sta- een kleurenkopieerapparaat, moet king toch het hoofd moeten bui- vermoedelijk een dwangsom van gen". 50.000 gulden betalen. Dit naar aan leiding van het optreden van hoofd redacteur De Vries in het televisie programma Jongbloed en Joosten, afgelopen vrijdagavond. De Vries ging voor de tv-camera in op vragen over het artikel. Daar mee heeft hij volgens De Neder landsche Bank (DNB) gehandeld in strijd met het vonnis van vice-presi dent Vrakking van de Amsterdam se rechtbank. Mr. Vrakking vond dat Aktueel met het artikel aanzet gaf tot valsemunterij en inbreuk maakte op het auteursrecht van de bank. Hij verbood de uitgever en de redactie iets over het artikel te ver tellen tegen kranten, radio of tv op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden. "De zaak ligt bij onze advocaten. Als die bevestigen dat de uitspra ken van De Vries in strijd is met. het vonnis, zullen we de 50.000 gul den zeker opeisen", aldus DNB- woordvoerder Groothof. VAN DE TV! Vraag kleurenfolders van de fraaie Radson radiatoren, CV-keteis en boilers. Antwoordnummer 67, 5960 VJ Panningen. (Geen postzegel!) Stap naar uw installateur of bel 06 - 03 06. RADSON spaart u energie De Noor Johann Olav Koss gaf de Oranje-schaatstrots het af gelopen weekeinde tijdens het WK in Innsbruck een gevoeli ge knauw. Op de afsluitende 10 kilometer vond hij in Bart Veldkamp een goede gangma ker cn overbrugde hij ruim schoots de achterstand die de jonge Noor op de andere af standen had opgelopen op Ben van der Burg. Toch werd het een Neder lands feestje want na Koss be zetten de vier Nederlanders de eerstvolgende plaatsen. Ben van der Burg kreeg vandaag een week rust voorgeschreven in verband met de liesblessure die zaterdag verergerde tij dens de 500 meter. Wel hoopt hij er over 14 dagen weer bij te zijn tijdens de World Cup in Helsinki en een week later bij de WC-finale in Heerenveen. (foto ANP) Hockeyteam in kruisfinales tegen Duitsers LAHORE (ANP) - Het Neder lands hockeyteam moet woensdagochtend via een zege op West-Duitsland de eindstrijd in het WK-toernooi zien te bereiken. Oranje ver loor in Lahore in de laatste groepswedstrijd met 0-1 van Australië. Bij rust stond Ne derland al op 0-1 door een tref fer van Batch na 30 minuten. In de andere kruisfinale treft Australië gastheer Pakistan. Oranje speelde niet in de sterkste opstelling. Bovelan- der kwam niet in actie. In de tweede helft bracht coach Jor- ritsma Van den Honert (voor Veen) en Kwinten (Parlevliet) in de ploeg. WD in Schoorl blijft buiten spel SCHOORL (GPD) - De WD in Schoorl mag definitief niet mee doen aan de gemeenteraadsverkie zingen op 21'maart. De Raad van State heeft het bezwaar tegen uit sluiting afgewezen. De partij, nu met 3 leden vertegenwoordigd in de Schoorlse gemeenteraad, staat 4 jaar buitenspel door het te laat in dienen van de kandidatenlijst. C. de Jager, vice-voorzitter van de vergeetachtige liberalen: „Tegen beter weten in bleven wij hopen op een positieve uitspraak. Maar het is natuurlijk droevig. De ruim 100 le den moeten nu bepalen hoe we ver der gaan. Daarover gaat het bestuur zich nu beraden. Van opheffing is geen sprake." Zacht Af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 9. middagtcmpcratuur ongeveer 13 gra den. Vrij krachtige, aan de kust eerst nog harde zuidwestenwind. De vooruitzichten voor dinsdag tot cn met vrijdag: Woensdag mogelijk re gen. overigens perioden met zon en overwegend droog. Zacht met een mid dagtcmpcratuur ongeveer 12 graden. In de nacht cn vroege ochtend kans op Dinsdag 20 februari ii op: 07.46 uur, zon onder: 18.02 uur; lan op: 05.18 uur, maan onder: 12.00 gen. Staatssecretaris Simons vertel- achter staan". Ook de wet op de de gisteren voor de VARA-tv dat hij gaantransplantatie begroet het LP aanvankelijk had willen wachten CP met instemming. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Stroganoff- gehakt, kilo 1 i 12.99 De verkiezingsuitslag was moei- I llijk te voorspellen geweest omdat gesprek met VS-president de LDP zich met de corruptieschan- de wederzijdse handels- dalen danig in de nesten leek te heb ben gewerkt. Bij de verkiezingen het hogerhuis TOKYO (AP/AFP/Rtr) - De Japan se premier Kaifu wil zo snel moge lijk e - Bush! betrekkingen. Japan heeft enorm overschot op zijn handelsba- vorig jaar lans, vooral met de VS. óók voor de sportpagina's raakte de partij de meerderheid kwijt. Maar gisteren werden bijn Kaifu zei dat vanmorgen nadat of- alle LDP'ers die betrokken ware ficieel bekend werd dat zijn Libe- bij het Recruit-schandaal herkozen. raal-Democratische Partij verkiezingen de meerderheid Lagerhuis heeft behouden. De door de Onder hen bevonden zich de oud- premiers Nakasone en Takeshita. Het is echter de vraag of Kaifu talrijke schandelaren geteisterde nog lang als premier zal aanblijven. 24 PAGINA'S 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LDP behaalde 275 van de 512 zetels in het Lagerhuis. De socialisten van mevrouw Doi, de grootste opposi tiepartij, sprongen van 85 naar 136 zetels, maar andere oppositiepartij en deden een belangrijke stap te rug. De LDP had in het vorige parle- r zag twee pre- Hij werd naar voren geschoven c dat hij niet betrokken was bij enig financieel schandaal De kans be staat dat hy straks het veld moet ruimen voor machtiger figuren, zoals oud-minister van financiën Abe. Die werd herkozen ondanks zijn rol in het Recruit-schandaal. De financiële markten reageerden nau- welijks. De beurs van Tokio opende vertrekken in verband met vanmorgen iets hoger! t LDP Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! j Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegèl, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1