KLM: miljard voor het vrachtvervoer Salarisadministratie? tttttttttttttttt Boer moet wellicht gaan zaaien bij licht volle maan Financiële steun voor Surinaamse oliewinning Eurotunnel verliest rechtzaak Akkoord cao Hoogovens Witwassen zwart geld aangepakt ZATERDAG 17 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 Vergaderen per fax De commissarissen van CSM kun nen, indien noodzakelijk, ook zon der het houden van een vergadering schriftelijk, telegrafisch of per fax besluiten nemen, mits aan alle com missarissen is bericht dat zij de ge legenheid hebben zich uit te spre» ken. Deze moderne mogelijkheid om besluiten te nemen wordt voor gesteld in een statutenwijziging, die overigens overwegend van techni sche aard is. Record autoverkoop Het Westduitse autoconcern Volks wagen heeft vorig jaar met ruim 2,98 miljoen auto's (inclusief Audi en Se at) een verkooprecord bereikt. Het aantal is drie procent groter dan in 1988. De omzet van het concern groeide met 10,5 procent tot 64 mil jard mark. De winst wordt later dit jaar openbaar gemaakt. Hypotheekrente De levensverzekeringmaatschap pijen en de ABN volgen het voor beeld van de Verenigde Spaarbank Nederland en verhogen de hypo theekrente met 0,5 procent. Maan dag verhoogt de ABN de alle tarie ven met 0,5 procent, behalve die van de hypotheken met een vaste loop tijd van 15 jaar; daarvoor stijgt de rente 0,4 procent. De levensverze keraars laten de verhoging dinsdag ingaan en brengen hun basisrente aldus op 9,5 procent. Fokker 50 Fokker onderzoekt de mogelijkhe den om de produktie van de Fokker 50 op Schiphol-Oost sterk op te voe ren. In Amerika bestaat serieuze be langstelling voor het vliegtuig. Fok ker praat thans met Northwest Air lines en American Airlines over de levering van tientallen vliegtuigen. DEN HAAG In het meest extre me geval moet de boer in de toe komst de maanstand bij het zaaien in de gaten moet houden als halt Nederland biologisch-dynamisch wenst te eten. Ook al werkt dat op z'n lachspieren, boer zal met een neus voor zaken moeten inspringen op de vraag van consumenten, wil hij kunnen overleven. En die vraag wordt steeds persoonlijker en ver schillenden De Nederlandse boer lijkt nu te veel op een zeer vakbekwame meu belmaker die oerdegelijke eiken houten kasten maakt, maar vervol gens tot de ontdekking komt dat het publiek de voorkeur geeft aan kas ten van spaanplaat met wit fineer. "De boer moet de consument en wat deze beweegt, serieus nemen". Dat is dan ook kern van het rapport dat de commissie-Van der Stee in opdracht van het Landbouwschap voor de Nederlandse boeren en agrarische industrie heeft opge steld. In opdracht van het Land bouwschap keek een commissie on der leiding van oud-landbouwmi nister A. van der Stee in de glazen bol van de toekomst. Het lijvige rap port 'Om schone zakelijkheid' waaraan gesprekken met de belang rijkste Nederlandse landbouwdes kundigen ten grondslag liggen maakt duidelijk dat de Nederlandse boer allerminst tevreden in z'n stoel achterover kan leunen. De kritiek aan het adres van boer en de landbouworganisaties is na melijk niet mals: "De boer en zijn organisaties hebben te weinig be langstelling voor wat er met een produkt gebeurt als het de boerderij heeft verlaten. Wat de export betreft overheerst de instelling dat men ko pers zoekt in het buitenland voor de produkten die men heeft. Die hou ding moet veranderen. Wensen, voorkeuren en gewoonten van de consument in het andere land moe ten het uitgangspunt1 zijn. Daarvoor maakt men een passend aanbod van produkten met een bijbehorend marketingsprogramma". Dat betekent dat de slager geen kilo karbonade meer in de aanbie ding zal doen, maar een kilo karbo nade van een bepaald merk. De ver scheidenheid aan agrarische pro dukten zal nog gigantisch toene men. In de reclamefolders zal de prijs geen overheersende rol meer meer spelen, maar zullen produk ten steeds meer worden aangepre zen met aanduidingen als 'lekker', 'gezond', 'vetarm', 'light', 'diervrien delijk geproduceerd' of 'ecologisch verantwoord'. De commissie-Van der Stee trapt een open deur in als zij veronder stelt dat in de komende jaren de to renhoge subsidies zullen verdwij nen, die de Europese Gemeenschap voor overschotten neertelt. Dit komt er op neer dat de boer naast vakman ook nog eens zakenman moet worden die voor z'n produk ten een markt moet zoeken of omge keerd. Daar komt bij dat in de loop van de jaren negentig ook de afronding van de GATT-onderhandelingen worden verwacht. Deze onderhan delingen die moeten leiden tot een overeenkomst over handel en tarie ven tussen 98 landen zullen er naar verwachting toe bijdragen dat EG- boeren zich ongesubsidieerd op de wereldmarkt moeten begaven. "De toekomst van de Nederland se landbouw ligt niet in de produk tie van nog meer bulkprodukten, maar in de toegevoegde waarde. We zullen ons op de kwaliteit moeten richten met specialiteiten", liet landbouwminister ir. G. Braks vo rig jaar weten. Die visie, neergelegd in de Structuurnota Landbouw die dit jaar de in de Tweede Kamer wordt behandeld, deelt de commis sie Van der Stee. Omdat Nederland dicht bij grote Europese bevolkingscentra is gele gen, kiest de commissie kiest voor de marktleidersstrategie. Dat wil zeggen dat de landbouw zich op werpt tot marktleider voor produk ten waarin Nederland sterk is. Dit vraagt echter grote investeringen om nieuwe merkprodukten op de markt te brengen en een nauwe sa menwerking tussen boer en voe dingsindustrie. Duidelijke afspra ken zijn vereist over kwaliteit, hoe veelheid en produktiewijze. Probleem is echter welke pro dukten dat moeten worden. Ver schillend onderzoek laat zien dat de Westeuropese consument ook in zijn voedingsgewoonten modege- voelig is. Desondanks is er toene mende trend waar te nemen naar waarden als gezondheid, fitheid, na tuurlijkheid, versheid, kwaliteit, ex clusiviteit en milieubewustheid. De consument is bereid om meer te be talen voor voeding. De trend naar 'gezonder, milieubewuster, natuur lijker' enerzijds en 'snel en exclu sief. Volgens vele marktonderzoe- ADVERTENTIE kers groeit er een weerstand tegen de 'chemie' in voedsel. Toch constateert de commissie- Van der Stee dat „de kennis over ge zonde voeding weliswaar toeneemt, maar gezond voedingsgedrag nau welijks". Zo kan iemand volkoren brood van biologische tarwe met sesampasta en een onbespoten ap pel mee naar z'n werk nemen, maar thuis een blik erwtensoep open draaien en in het weekeinde zich te goed doen aan een entrecóte in een bistro. Mensen beslissen van dag tot dag: vandaag 'gezond' en morgen 'lekker makkelijk'. De commissie- Van de Stee verwacht dat deze nieu we voedingsgewoonten in alle uit hoeken van de EG zullen doordrin gen. eerst moeten er nog degelijke stu dies op tafel komen die nog door Nederland goedgekeurd moeten worden. Het beleidsoverleg, dat vijf dagen heeft geduurd, eindigde weer in de verwarring die gebruikelijk is bij Nederlands-Surinaamse ontmoe tingen. Ditmaal was de openings speech van de Nederlandse ambas sadeur Hoekman de boosdoener. Hoekman had aan het begin van het overleg zijn hart gelucht over het ontbreken van een aanpassings programma voor de economie, in clusief een forse devaluatie. Beleefd geformuleerd besprak Hoekman za ken als het ontbreken van efficien cy in staatsbedrijven en het perma nente begrotingstekort. Dat is ruim voldoende om alle Su rinaamse vakcentrales op hun ach terste benen te krijgen tegen het voormalig moederland als bemoei al. De Nederlanders wilden de toe spraak openbaar maken, maar Suri name vond dat minder raadzaam, waarop het inmiddels verspreide papier enigszins morrend weer in getrokken werd door de ambassa deur. Uit de speech van Hoekman werd duidelijk dat Nederland nu einde lijk Surinaamse plannen op tafel wil zien. De voorkeur gaat uit naar 'sec torplannen', die door beide overhe den goedgekeurd moeten worden. Lichtend voorbeeld voor Neder land is zo'n sectorplan voor het on derwijs, dat door Suriname in sa menwerking met oud-minister Van Kemenade in elkaar is gezet. In de nabije toekomst kan het onderwijs dan ook op ruime aandacht reke nen, evenals het binnenland, omdat van die sector verwacht kan wor den, dat de ontwikkelingshulp 'niet weglekt' in afwachting van sane ring van de economie. Het door Nederland noodzakelijk bevonden 'samenhangend pakket maatregelen om economische orde op zaken te stellen' is voor de Suri naamse overheid geen gemakkelij ke opgave. Ook al is Nederland be reid 'mogelijke negatieve sociale gevolgen' te verzachten met geld uit de ontwikkelingshulp. Nog onkundig van Hoekmans toespraak kondigde een vakbonds leider in een naburig zaaltje al aan 'dat zijn bond de straat opgaat' te gen eventuele intrekking van het landelijk ontslagverbod van arbei ders en ambtenaren. En het woord 'devaluatie' werd uitgesproken als of het erg vies was. Veroordeeld tot betalen van 220 miljoen gulden NANTERRE (UPI/RTR/ANP) - Eu rotunnel, het consortium dat de ver antwoordelijkheid heeft voor de bouw en latere exploitatie van de tunnel onder Het Kanaal, heeft gis teren een nederlaag geleden in het conflict met de in Trans Manche Link (TML) verenigde aannemers voor het project. Een rechter in de Franse stad Nanterre besliste dat het consortium aan TML een ach terstallig bedrag van 670 miljoen frank (f 220 miljoen) moet betalen. Eurotunnel en TML liggen al ge ruime tijd met elkaar overhoop. Het consortium stelt de Britse en Fran se aannemers verantwoordelijk voor de vertragingen en kostenstij gingen bij de bouw van de tunnel. TML op zijn beurt legt de schuld van de problemen bij de directie van Eurotunnel en wil daarin veran deringen. De aannemers weigeren een nieuwe overeenkomst te onder tekenen waarin de onderlinge rela ties zijn vastgelegd. Ondertekening daarvan is voor de banken die het project financieren een voorwaarde om Eurotunnel van nieuwe kredie ten te voorzien. Nu Eurotunnel is gelast 670 mil joen frank voor al uitgevoerd werk te betalen wordt de financiële posi tie van het consortium nog slechter en dreigt stopzetting van het pro ject. Dat zou de zoveelste tegenslag zijn. De geraamde kosten van de Or moet beslissen over wijzigen autokostenvergoeding DEN HAAG (ANP) - Een werkne- mer die wordt gekort op een auto- kostenvergoeding (wegens Oort), of op andere secundaire arbeidsvoor waarden, komt mogelijk binnen kort sterker te staan. Minister De Vries van sociale zaken en werkge legenheid heeft werkgevers en werknemers in de Sociaal-Econo mische Raad gevraagd wat zij vin den van dat idee. Het gaat om verhindering van een ontslagaanvrage voor werknemers die een verslechtering van hun alge mene onkostenvergoeding niet ac cepteren. In de nieuwe opzet kan het volgens De Vries zo worden dat een werknemer die zich niet neer legt bij een verslechtering door het arbeidsreglement niet direct voor ontslag in aanmerking komt. De rechter krijgt dan het laatste woord. spoorwegtunnel zijn inmiddels al gestegen van 4,8 miljard pond ster ling tot 7,2 miljard pond (f 23 mil jard). De tunnel moet in 1993 klaar zijn. Op het ogenblik is ongeveer een derde voltooid. De koers van de aandelen Euro tunnel zakt door het conflict steeds verder weg. Vrijdag was er op de ef fectenbeurs in Parijs een koersda ling met bijna zes procent tot 53,50 frank. Daarmee kwam het koersver lies over de hele week op bijna vijf tien procent. Eurotunnel liet in eên reactie we ten in beroep te zullen gaan tegen de uitspraak van de Franse rechter, maar gaf verder geen commentaar. Voor de britse televisie verklaar de Eurotunnel-topman André Be nard gisteravond dat de bouw van de tunnel mogelijk definitief moet worden gestaakt. "Het is niet zo dat we niet willen betalen, maar we hebben het geld met om te betalen. Zodra er middelen zijn krijgt TML zijn geld. Maar het gaat op het mo ment om meer dan een eenmalige betaling. Zolang we niet kunnen doorgaan met de financiering staat de hele continuiteit van het project op het spel", aldus Benard. EGMOND AAN ZEE (ANP) - De di rectie van het Hoogovens-staalbe drijf (17.000 werknemers) en de vak bonden hebben in beginsel over eenstemming bereikt over de nieu we cao. Hoogovens garandeert tij dens de vijftien maanden die het contract duurt dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen in het kader van de komende reorganisa tie. Na afloop van de cao zal het con cern zich in elk geval inspannen om gedwongen ontslagen te voorko men, zo heeft een woordvoerder van de Industriebond FNV vanmor gen meegedeeld. Het cao-overleg liep vorige week vast op de weige ring van Hoogovens om een werk- gelegenheidsgarantie te geven. Na het stellen van een ultimatum kwam vrijdag het overleg weer op gang. Het principe-akkoord op hoofdpunten werd bereikt in de ze vende onderhandelingsronde na vijftien uur overleg in Egmond aan Zee. De bonden zullen het met een positief advies aan hun leden voor leggen. Zij zijn blij met de garantie. De eis van de industriebonden om voor de drieduizend werkne mers in de dagdienst de 36-urige werkweek in te voeren, is afgeketst op een "absolute blokkade" van Hoogovens. Wel krijgen dag- en kantoordienst er een extra vakan tiedag bij. Bij de komende reorgani satie kan atv wel een "bruikbaar middel" zijn om werkgelegenheid te behouden. Wat loon betreft, is het eindbod van Hoogovens van kracht geble ven. De werknemers krijgen per 1 april 3 procent loonsverhoging en per januari 1^91 nog eens 0,75 pro cent. In oktober dit jaar is een een malige uitkering van 2 procent voorzien. De winstdeling over 1989 bedraagt 5,15 procent. De vut-leeftijd blijft de komende twee jaar op 60 jaar gehandhaafd. Werknemers van 59 jaar met veertig dienstjaren bij Hoogovens kunnen eenmalig vervroegd uittreden. Van de 215 mensen die op tijdelijke ba sis bij Hoogovens werken, krijgen er 75 een vast dienstverband aange boden. Op de bedryfsschool komt een schakelklas voor 20 meisjes. Onderhandelingen nieuwe cao KLM verlopen vlotter SCHIPHOL (ANP) - Er zit bewe ging in de cao-onderhandelingen voor KLM-personeel. Onderhande laar Engels van de Vervoersbond FNV zei gisteren dat de KLM bereid is met de vervoersbond te praten over arbeidstijdverkorting. De bond wil komen tot een 35-uri- ge werkweek in 1993. Volgens En gels heeft de KLM zich bereid ver klaard knelpunten in haar organisa tie weg te nemen zodat in elk geval arbeidstijdverkorting mogelijk wordt gemaakt in de eerstvolgende cao die volgt op die waarover nu on derhandelingen zijn. Bovendien, aldus Engels, heeft de KLM zich bereid verklaard con crete afspraken te maken over het in dienst nemen van minimaal ze ventig langdurig werklozen per jaar. Uitbreiding levert 500 nieuwe arbeidsplaatsen op SCHIPHOL (GPD) De KLM gaat de komende jaren een miljard gulden investeren in vrachtvervoer. Het transport van goederen door de lucht neemt een hoge vlucht en de KLM is vastbesloten daar een graantje van mee te pikken. Dankzij de aanschaf van twee vrachtvliegtuigen kan KLM Cargo in de toekomst flexibeler inspelen op de wensen van de klant. PARAMARIBO (GPD) - Het Suri- naamse oliewinbedrijf Staatsolie krijgt 25 mihoen gulden uit de Ne derlandse ontwikkelingshulp. Ook staat Nederland garant voor een le ning van 24 miljoen, zodat het be drijf zijn activiteiten kan uitbrei den. Dit is besloten tijdens het half jaarlijkse 'beleidsoverleg' tussen Nederlandse en Surinaamse ambte naren in Paramaribo., Daarbij gaat het over de besteding van ontwik kelingshulp. Er zijn harde afspra ken gemaakt over projecten waar aan in totaal 35 miljoen gulden zal worden uitgegeven. Behalve Staatsolie krijgt ook de Surinaamse Ontwikkelingsbank 7 miljoen. Een bedrag van 160 mil joen gulden is gereserveerd voor de sector onderwijs, projecten in het binnenland en voor de aankoop van medicijnen. Nederland zal van deze projecten de import financieren en Suriname zal zelf de lokale kosten van deze projecten betalen. Maar De KLM verwacht over het boek jaar 1989-'9Q, zo'n 484.000 ton lucht vracht via Schiphol te vervoeren. De bruto omzet bedraagt ruim an derhalf miljard gulden. Maar liefst 75 procent van die omzet komt uit het buitenland. Hoofd vracht J. Ancher is enthou siast over de mogelijkheden die KLM Cargo nu van de directie krijgt om in te spelen op de ontwikkelin gen op de vrachtmarkt. Vracht wordt naast het vervoer van passa giers een aparte divisie binnen de KLM-organisatie. Naast de twee Boeing 747 Fullfreighters, die on langs zijn besteld, wordt op Schip hol aanzienlijk geïnvesteerd in uit breiding van de vrachtfaciliteiten. Bovendien wordt nog eens zo'n honderd miljoen gulden gestoken in automatisering van de vrachtaf handeling. Ancher: „Luchtvracht is altijd een van de pijlers onder de KLM ge weest. Dat willen' we zo houden, maar dan moeten we wel goed in spelen op de markt. Beter gezegd: de klant dwingt ons daartoe." Vol gens Ancher is het een trend dat steeds meer bedrijven zaken doen over de hele wereld waardoor er een groeiende behoefte aan interconti nentaal vervoer van goederen ont staat. De KLM heeft de keus om vracht vervoerder van formaat te blijven reeds gemaakt. Vracht is één van de twee kernactiviteiten van het be drijf. In de nieuwe organisatie krijgt de vracht alle ruimte om zich verder te ontwikkelen. Op de eigen Freigh ters hoeven de belangen van vracht en passage niet met elkaar in con flict te komen. KLM Cargo kan met haar eigen vliegtuigen een geheel eigen produkt aanbieden op de hoofdroutes van de KLM. Op dit ogenblik legt de KLM in samenwerkingsverbanden de hand aan een wereldwijd netwerk speci fiek voor de luchtvracht. De belang rijkste partners zijn Martinair, Nor thwest, Garuda, Nippon Air Cargo, Singapore Airlines, Sabena, Schrei- ner, Airbridge Carriers en de weg vervoerder Frans Maas. De KLM zelf is sterk vertegenwoordigd op de routes naar het Verre Oosten en Amerika. Met Northwest samen kan de KLM haar klanten straks ook een produkt aanbieden op de belangrijke route tussen Amerika en het Verre Oosten. Bij KLM Cargo op Schiphol wer ken nu 1320 mensen. Ancher ver wacht dat dat aantal binnen enkele jaren zal oplopen tot zo'n achttien honderd. Steeds meer verantwoor delijkheden worden in de nieuwe organisatie gedelegeerd naar de werkvloer. Miljoenen guldens wor den gestoken in scholing van mede werkers. Of KLM Cargo in zijn op zet slaagt, hangt af of wij er zelf in slagen de zaken anders met elkaar te doen." ROTTERDAM Tweehonderd werknemers van drie Unilever-bedrijven hebben gistermiddag in Rottertdam een demonstratieve bijeenkomst van de Industriebond FNV bijgewoond. Zij werden daar geïnformeerd over de stayid van zaken in het cao-overleg. Unilever (10.000 werknemers in Nederland) en de bonden zaten voor de derde keer aan tafel. De stroef lopende cao-onderhandelingen zullen volgens de vakbondswoordvoerder vrijwel zeker niet tot resultaat leiden. Voor vol gende week staat nog een onderhandelingsronde gepland. Punt van onderhandeling is onder meer een 36-urige werkweek, dat het concern afwijst. (foto gpd HILVERSUM (ANP) - Minister Kok van financiën wil dat er wette lijke regelingen in ons land komen om het witwassen van zwart geld te gen te gaan. Hij denkt met name aan aanscherping van de identificatiep licht als mensen grote bedragen aanbieden bij banken en aan een aangifteplicht voor banken. Kok zei dit gisteravond in KRO's televisie-actualiteitenrubriek Brandpunt. Zijn ideeën sluiten aan bij het pas genomen besluit van de Europese Commissie om het wit wassen van zwart geld tegen te gaan. Het gaat vooral om gelden uit zware criminaliteit, waarbij met na me aan de drugshandel moet wor- den gedacht. Volgens Kok gaat het in ons land om vele miljoenen, zo niet miljarden guldens. De nieuwe wetgeving wordt, al dus Kok, niet ingegeven door regel zucht maar omdat opgetreden moet worden tegen dit maatschappelijke verschijnsel. Hij hoopt dat geldstro men en criminele circuits zichtbaar worden en dat deze 'ziektekiem' kan worden weggesneden. Het gaat, aldus Kok, om onge bruikelijke transacties, 'al blijft er natuurlijk altijd een schemergrijs gebied'. Hij acht het bankwezen heel goed in staat samen met andere financiële instanties en de overheid afspraken te maken die ook han teerbaar zijn. Belangrijk is dat het bankwezen dan ook, als die wet er is en het zich daardoor in de rug gesteund weet, voldoet aan die aangifteplicht en bij ongewone transacties aan de bel trekt. DEN HAAG (ANP) - De eerste on derzoeken naar te hoge concentra ties benzeen in verschillende soor ten bronwater hebben niets opgele verd. Een woordvoerster van het ministerie van WVC heeft dit giste ren meegedeeld. De keuringsdiensten van waren onderzoeken sinds een paar dagen Bronwater in orde alle in ons land verkrijgbare flessen bronwater op benzeen. Dit gebeurt nadat in flessen Perrier een te hoge hoeveelheid van deze kankerver wekkende stof was aangetroffen. De keuringsdiensten hadden tot gistermiddag dertig monsters on derzocht waaronder ook van grote merken. Volgens de woordvoerster bleef de hoeveelheid benzeen in alle gevallen onder de 1 ppb. De norm is 5 ppb. De keuringsdiensten gaan de ko mende tijd verder met het onder zoek. Er is naar verwachting begin volgende week een compleet beeld. Boeren kunnen niet meer achteroverleunen, vraagt. moeten als echte zakenlieden de consument geven wat deze (archieffoto) Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O. salsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar ti|d en energie: laat het over aan onze specialisten. behorend tot de Arenthais/Chaudron groep

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7