Herenigd Duitsland telt 16 staten Frustratie overheerst in Afghanistan na vertrek Sovjet-leger 'n tout ik op 'n Mountain &ike. Aanval Israël op Libanon, VN veroordelen bezetting Minister van defensie Roemenië ontslagen SCHILDERIJEN pet Je eigenwijze inkomen! ZATERDAG 17 FEBRUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 BONN (AP/ANP) - De Duitse eenwording moet gestalte krijgen in een federatie van de elf Westduitse deelstaten en vijf gebieden waarin de Oostduitse staat zal worden opge deeld. Dat voorstel hebben de elf regionale regeringsleiders in de Bondsrepubliek gisteren unaniem gedaan. Intussen ziet de Oostduitse regering, ondanks het voortvarende stre ven van de Bondsrepubliek naar een monetaire unie, nog volop kansen voor een zelfstandig voortbestaan als "sociaal en ecologisch georiënteerde markteconomie" in 1993. Volgens het plan van de elf West duitse regionale leiders wordt bij een herenigd Duitsland de DDR verdeeld in de vijf deelstaten Bran denburg, Mecklenburg, Sachsen, Sachsen-Anhalt en Thueringen. Zij zullen binnen het federale staats verband dezelfde regionale autono mie krijgen als de Westduitse "Lan der". De leiders, ongeveer gelijkelijk verdeeld over CDU/CSU en de SPD-oppositie, schaarden zich ver rassend eensgezind achter dit fede- ratievoorstel. Over het eigen gezicht van de vijf Oostduitse staten, had premier Spath van Baden-Württem- berg weinig illusies. Hij raadde die gebieden dan ook aan geen kostba re tijd te verspillen aan nieuwe wet ten en bepalingen van eigen make lij, en de bestaande wetgeving in de Westduitse deelstaten integraal Op het ministerie van defensie in Bonn is men al druk bezig met een veiligheidsbeleid voor een verenigd Duitsland. "Defensieverplichtin gen zijn ondeelbaar en kunnen voor een ongedeeld Duitsland niet wor den verzwakt," betoogde minister van defensie Stoltenberg. Het Duit se lidmaatschap van de NAVO zal dan ook gehandhaafd blijven, maar er zullen geen NAVO-strijdkrach- ten worden gelegerd in de Oostduit se deelstaten. De vraag of daar na de eenwording nog wel Russische troepen kunnen blijven, is nog on derwerp van discussie, zei Stolten- 'Steun c De Oostduitse regering is opti mistisch over de kans voor een voortbestaan als "sociaal en ecolo gische markteconomie", zo blijkt uit een memorandum van de DDR aan de Europese Commissie, dat gisteren in Brussel is besproken demonstratie door vertegenwoordigers van de 24 westerse landed die in onderling overleg hulp verstrekken aan het Oostblok. Ook Joegoslavië, Tsjechoslowakije, Bulgarije en Roe menië willen worden betrokken bij het hulpporgramma dat de 24 lan- den voor Polen en Hongarije heb- mëênsë minister ben opgesteld. De DDR wil hulp bij de modernisering het leger, weg met de Securitate', was de boodschap van een burgerrechten in Bukarest. De Roemeense bevolking BUKAREST (GPD) - De Roe defensie gene raal Militaru is ontslagen. Generaal het westen Victor Atanasie Stanculescu is tot haar in- zijn opvolger benoemd. Dat meldde dustrie, maatregelen ten behoeve de Roemeense televisie gisteravond van het milieu en opleiding van per- in een extra nieuwsuitzending, soneel. Het land. vraagt bovendien een grotere toegang van produkten uit de DDR tot de EG-markt. Vol gens de nog tot 18 maart zittende DDR-regering zullen in de eerste helft van dit jaar de eerste privé-be- drijven worden opgericht en komt er dit of volgend jaar een met de D- mark convertibele munt "in het ka der van een monetaire unie", de eni ge venvijzing naar de monetaire eenwording met de Bondsrepu bliek. In 1992 zullen de prijzen vol ledig worden losgelaten en beschikt de DDR over een universeel omwis- selbare munt. Opvallend is dat de BAYRUT/JERUZALEM (Rtr/AP) - vrijwel alle steun - - verwacht en niet den van de groep van 24, zoals Ja pan en de VS. van de Voorlopige Raad voor Natio- ontevredenheid binnen het Roe- nale Eenheid. Deze raad is het 253 meense leger hebben geleid en dat leden tellende mini-parlement dat het daarom beter is dfit hij plaats moet functioneren tot aan de ver- maakt voor een ander. Tot die maat- kiezingen van - naar alle waar- regelen behoorde het weer in actie- schijnlijkheid - 20 mei. ve dienst nemen van een aantal In een verklaring zwaaide het uit- reeds gepensioneerde genraals. voerend bureau generaal Militaru Jonge officieren vinden juist dat de lof toe, maar stelde tevens vast dat Roemeense strijdkrachten jeugdi- "sommige van zijn maatregelen" tot ger commandanten moeten krijgen. Oostduitse PTT op mie rofoonj acht OOST-BERLIJN (AP) De Oostduitse PTT heeft DDR-bur- gers zijn diensten aangeboden bij het opsporen van verborgen microfoons van de vroegere staatsveiligheidsdienst. In een grote advertentie in de voorma lige communistische partijkrant Neues Deutschland zegt het be drijf dat het een publiek geheim was dat de Stasi vaak micro foons liet aanbrengen en regel matig telefoons afluisterde. "En bent u daar nu vanaf?", vraagt de Deutsche Post retorisch. Wie er zeker van wil zijn dat alle microfoons uit zijn kantoor of woning zijn verwijderd, doet er het beste aan de hulp van de Deutsche Post in te roepen, al dus de advertentie. "Raak niet in paniek, ga niet zelf op zoek, schakel ons in. Wij zijn de des kundigen, wij vervullen uw wens naar discretie in uw ka de EG wordt Israëlische vliegtuigen hebben gis- Q ^"enge le- teren een aanval gedaan op het zui delijke dorp Hajjeh nabij de haven stad Sidon, waar zich Palestijnse en De Europese topconferentie over Libanese guerrillastrijders zouden de Duitse eenwording wordt begin ophouden. De gebombardeerde ba- april in de Ierse hoofdstad Dublin sis was in handen van de Amal-be- gehouden, heeft een Ierse functio- weging en Palestijnse guerrillastrij- naris gisteren in Brussel bekendge- ders die onlangs Israëlische troepen maakt. in het zuiden van Libanon hadden Onlusten in republiek Oezbeldstan aangevallen. Amal en de Palestij- wel "een obstakel op de weg i nen ondernemen volgens Israëli- vrede", sche militaire waarnemers sinds twee maanden gezamenlijk acties Burgemeester Teddy Koliek tegen Israël. Jeruzalem heeft gisteren gezegd dat Met het ontslag van minister Mili taru zien de ontevreden onderdelen van leger en luchtmacht, die eerder deze week hun eisen aan de rege ring kenbaar maakten, een van hun voornaamste wensen ingewilligd. De morrende militairen hadden echter ook laten weten dat Mili- taru's opvolger wat hen betreft geen militair hoefde te zijn. Aan die wens is de regering dus niet tegemoet ge komen. Overigens staat de eis van de mili tairen dat ook minister van binnen landse zaken Chitak moet worden ontslagen nog altijd recht overeind. Chitak zou betrokken zijn geweest bij het bloedbad dat tussen 17 en 20 december 1989 werd aangericht in de westelijke stad Timisoara. Een deze week benoemde regerings commissie onderzoekt momenteel die beschuldigingen. Eisen van militairen liggen in Roemenië bijzonder gevoelig, om dat het leger een doorslaggevend "MOSKOU (AP/DPA/ANP/APF) - De etnische onlusten in het Cen- traalaziatische deel van de Sovjetu nie zijn overgeslagen naar de repu bliek Oezbekistan. Gisteren kwam het in de Oezbeekse stad Samar kand tot ongeregeldheden tussen etnische Oezbeken en leden van de Armeense minderheid, zo meldde Radio Moskou. Volgens de zender zijn speciale troepen van het ministerie van bin nenlandse zaken naar Samarkand gestuurd en is een uitgaansverbod ingesteld. Niettemin gaan de de monstraties en protestbijeenkom sten gewoon door, aldus de zender. In Oezbekistan circuleren al en kele dagen pamfletten waarin Rus sen worden opgeroepen vóór 1 maart de centraalaziatische repu blieken te verlaten. Volgens het mi nisterie van binnenlandse zaken is de situatie in Oezbekistan gespan nen, vooral aan de grenzen met Tad zjikistan en in de hoofdstad Tasj- kent. Volgens het hoofd van de KGB in Tadzjikistan zijn er bij de botsingen van de afgelopen dagen 20 doden gevallen. In het oosten van Bayrut zijn gis- Israël de Westelijke Jordaanoever aandeel hadinde verdrijving van de teren een ziekenhuis en een op- en Gaza-strook moet opgeven om vangcentrum voor wezen getroffen zich te kunnen concentreren op de door granaten van het christelijke opvang van de immigranten uit de leger van generaal Aoun. Er vielen Sovjetunie. Koliek is net als Shamir geen slachtoffers, maar de directies voorstander van een Groot-Israël, van de instellingen deden een klem- maar zei dat "zijn" Israël gemeten mend beroep op Aoun zijn vuur op moet worden naar "inhoud en andere doelen te richten, omdat an- geest" en niet in vierkante kilome- ders tot ontruiming zou moeten ters. Hij verklaarde zich fel tegen de worden besloten. stichting van een Palestijnse staat T7. -T in de buurt van Israël, maar vreest De Verenigde Naties hebben Is- het bestuur over anderhalf miljoen rael gisteren in Geneve opgeroepen palestijnen nog meer. geen immigranten meer te huisves^ ten in de bezette gebieden en de Ga za-strook. De VN-mensenrechten- commissie noemde in een unaniem aangenomen resolutie Israëls ne- derzettingenbeleid illegaal. Dit naar aanleiding van de uitspraak van premier Yithzhak Shamir, die be- DOOD MINISTER KENYA - De Kenyaanse minister van buitenland Robert Ouko is gisteren dood aan getroffen op enkele kilometers af stand van zijn woning in Koru aan weerde dat een "Groot-Israel nodig 1?lctona"mee^ Ver" van inden „it dS moed wordt dat hij is vermoord. de opvang Sovjetunie. De Verenigde Staten onthielden zich van stemming, maar noemden de nederzettingen indpn uit r)p 111UCU wumiruauiy is vermoord.Het «Sif® stoffelijk overschot van Ouko, die sinds maandag werd vermist, was verbrand. GROTE EXPOSITIE/VERKOOP morgen in: Restaurant 'HET HAAGSCHE SCHOUW" Haagsche Schouwweg 14 53^ protesteert tegen executies DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft gisteren bij zijn Indonesische collega Ali Alatas geprotesteerd te gen de executie van vier ter dood veroordeelde gevangenen in Jakar ta. Van den Broek heeft na de eerste berichten over de terechtstellingen geprotesteerd bij Alatas "op huma nitaire gronden", gezien de meer dan 25 jaar die zijn verstreken tus sen het uitspreken van het dood vonnis en de terechtstelling. Van den Broek heeft daarbij zijn ".ern stige verontrusting en spijt" uitge sproken, zo zei een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. De vier gevangenen waren tij dens de vermeende communisti sche staatsgreep in 1965 lid van het Cakrabiwara-regiment, de lijfwacht van de toenmalige president Soe- karno. De couppoging werd onder drukt door het leger onder leiding van de latere president Soeharto. In de maanden daarna werden hon derdduizenden (vermeende) leden van de inmiddels verboden com munistische partij PKI vermoord. Tienduizenden Indonesiërs beland den in de gevangenis en werden, veelal zonder enige aanklacht, ja- renlang gevangen gehouden. Halverwege de jaren "80 begon het Indonesische bewind met de voltrekking van doodvonnissen. Achtereenvolgende Nederlandse ministers toonden hun "verontrus ting" dat de executies zoveel jaren na het vonnis waren uitgevoerd, maar consequenties voor de ont wikkelingshulp aan Indonesië (in 1989 bedroeg die 217 miljoen gul den) had dat niet. Ook de vier lijfwachten van Soe- karno werden kort na de couppo ging gearresteerd en vervolgens tussen 1969 en 1971 ter dood veroor deeld wegens betrokkenheid bij de couppoging. Hun zaak in hoger be roep werd afgewezen en ook verzoe ken om gratie mochten niet baten. Volgens de mensenrechtenorgani satie Asia Watch in New York zijn de executies in Jakarta bevestigd door brigadegeneraal Nurhadi, een woordvoerder van het Indonesi sche leger. Inmiddels heeft ook Am nesty International de executie be vestigd. Zweedse minister van financiën vertrekt STOCKHOLM (AP) - De Zweedse minister van financiën Kjell-Olof Feldt heeft gisteren zijn ontslag ge nomen uit de sociaal-democrati sche demissionaire regering van premier Ingvar Carlsson. Het kabi net kwam donderdag ten val toen het parlement het economisch her stelplan dat door Feldt was opge steld met ruime meerderheid ver wierp. Feldt zei gisteren dat hij niet de wil en de politieke steun heeft om opnieuw een plan op te stellen. oor het ontslag van Feldt krijgt zijn partij de gelegenheid de rege ring te reorganiseren, en politieke steun te winnen om een nieuwe re gering te vormen. Volgens politieke waarnemers zullen de sociaal-de mocraten in staat zijn om met steun van de Communistische Partij in het zadel te blijven, zonder dat nieu we verkiezingen nodig zijn. De vakbond van bankpersoneel en de werkgeversorganisatie heb ben gisteren bekendgemaakt dat er een akkoord is bereikt in het loon- geschil. Er komt een loonsverho ging van 13,5 procent. De banken gaan maandag weer open. reiden op een politieke carrière. Of ze doen hun mond niet open uit angst hun maandelijke voedselrant soen te verspelen. "In de kampen zijn zij voor alles afhankelijk, en de economie van het land zelf is volko men verwoest. "Ze krijgen ontbijt en weten niet of ze 's avonds ook eten zullen krijgen. Ze zijn tot een zwijgende meerderheid gemaakt". Meer dan drie miljoen Afghanen wonen in volgepakte kampen in de Pakistaanse provincie Northwest Frontier, nog eens twee miljoen wo nen in Iran. De VS gebruiken Pakis tan als doorgeefluik voor de 500 mil joen dollar wapenhulp die zij jaar lijks aan het verzet geven. Waar het geld naar toe gaat, wordt echter gro tendeels door Pakistan bepaald. Dat betekende dat onder het nogal fundamentalistisch getinte bewind van wijlen president Zia Ul-Haq dat het meeste geld naar de radicale moslimleider Gulbaddin Hekmaty- ar ging. Aan deze oneerlijke verde ling is onder Zia's opvolger Benazir Bhutto geen einde gekomen. Te gevaarlijk De VS, gealarmeerd door de anti- Amerikaanse houding van Hektyar en verhalen over bloedige aansla gen op Hektyars tegenstanders bin nen het verzet, beloofden voortaan een oogje in het zeil te houden. "Maar er is niets veranderd", zei Sibghatullah Mojaddidi, voorzitter van een door de zeven rebellenlei ders gevormde schaduw-regering die door de VS en Pakistan naar vo ren wordt geschoven als een moge lijke gesprekspartner bij vredeson derhandelingen. "Hekmatyar krijgt nog altijd veel meer dan wij ande ren, ook al moordt hij er op los, maakt hij problemen, en negeert en bedreigt hij deze regering". Hekmatyar beschouwt de rebel- lenregering als een zwakke club, die zijn medewerking niet waard is. Westerse waarnemers in Pakistan zeiden dat de hulp aan het Afghaan se verzet geheel onder controle stond van de Pakistaanse inlichtin gendienst, en zeiden te betwijfelen of de VS daarop invloed kunnen uit oefenen. Een verzetsstrijder die vaak in Af ghanistan verblijft zei dat de men sen in het land niets moeten hebben van de rebellen-regering, omdat de ze zelfs voor de vorm geen gebouw heeft neergezet in Afghanistan. Het bureau van de regering in de Pakis taanse grensplaats Peshawar wordt inmiddels alweer uitgebreid. De re bellenleiders hebben gezegd het te gevaarlijk te vinden om zich in Af ghanistan te vestigen. Na een jaar vergeefse pogingen haar aanhang uit te breiden, heeft de rebellenregering nu het plan op gevat om een Grote Raad bijeen te roepen. Veel Afghanen betwijfelen echter of het daar onpartijdig zal toegaan, wanneer de organisatie in handen is van dezelfde zeven lei ders. 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323 mers", aldus de advertentie. Vooral "partijen en politieke groeperingen, juist voor de ver kiezingen" wordt geadviseerd een beroep te doen op de des kundigheid van de Deutsche Onthoofd In Saudi-Arabië zijn gisteren drie Pakistanen en een Somaliër ont hoofd die door islamitische recht banken ter dood waren veroordeeld wegens heroïnesmokkel. Sinds moslim-theologen in 1987 bepaal den dat ook drugssmokkel met de dood kon worden bestraft, zijn meer dan twintig drugssmokke laars onthoofd. De meesten waren Pakistanen die deel uitmaakten van de ongeveer drie miljoen gastarbei ders in Saudi-Arabië. Zuid-Korea Zuid-Korea wil op korte termijn overleg met de Sovjetunie en China voor het aangaan van diplomatieke betrekkingen en om te praten over de toekomst van de twee Korea's. Het is de eerste maal dat Zuid-Ko rea besprekingen voorstelt met de twee landen. Het fervent anti-com munistische Zuid-Korea heeft in de afgelopen jaren banden aange knoopt met een aantal communisti sche landen in Oost-Europa, waar onder Joegoslavië, Hongarije en Polen. Suriname Het Junglecommando heeft de Amerikaanse ambassade in Para maribo hulp gevraagd bij de bestrij ding van produktie en handel van verdovende middelen in het Suri naamse binnenland. Het Jungle commando wil deskundige hulp en moderne apparatuur voor het op sporen en bestrijden van drugs. Junglecommando-leider ROnnie Brunswijk zal niet toestaan "dat het binnenland van Suriname wordt gebruikt voor produktie en trans port van drugs in welke vorm dan ook". PESHAWAR (AP) - Een jaar nadat het Sovjet-leger zich heeft terugge trokken uit hun vaderland leven de Afghanen - die zich bij het verzet hadden aangesloten nog altijd in smerige kampen in Pakistan, wach tend op het moment dat zij in vrede naar huis kunnen terugkeren. Ve len lijken zeker net zo gefrustreerd door de verdeeldheid onder de re bellenleiders als door het uithou dingsvermogen van hun grote vij and. de communistische president Najib. door Kathy Gannon/AP Na negen jaar en zeker 13.000 ge sneuvelde soldaten heeft het Sov jet-leger zich op 15 februari 1989 uit Afghanistan teruggetrokken, met achterlating van grote voorraden wapens voor Najib en een onbeslis te stand in de strijd tussen diens re gering en het door de VS en Pakis tan gefinancierde verzet. Westerse voorspellingen dat het gedemorali seerde Afghaanse leger binnen de kortste keren door de rebellen on der de voet zou worden gelopen, zijn niet uitgekomen. Najib zit nog steeds in Kabul, en de rebellenlei ders zijn verdeelder dan ooit. Woensdag heeft Sovjet-minister van buitenlandse zaken Edoëard Sjevardnadze voorgesteld een inter nationale vredesconferentie aan Af ghanistan te wijden. De Sovjet-mi- nister bood voor het eerst aan de wapenvoorraden die de Sovjetunie in Afghanistan heeft achtergelaten, te betrekken bij een vredesregeling. Rantsoen gekort De leiding van het verzet, dat ope reert vanuit Pakistan, is in handen van zeven personen, variërend van islamitische fundamentalisten tot westers-georiën teerde monarchis ten. Net als Najib, die door de mees te Afghanen wordt beschouwd als een marionet van de Sovjetunie, worden de verzetsleiders steeds Plan Westduitse regeringsleiders: Van den Broek Afghaanse kinderen in een vluchtelingenkamp in Pakistan. Een jaar na het vertrek van de Sovjet-troepen kunnen zij nog steeds niet naar hun va derland terug. (foto gpd> meer gezien als zwakke figuren die alleen kunnen overleven dankzij de Amerikaanse en Pakistaanse hulp. Volgens Nairn Majrooh, hoofd van een informatiecentrum voor verzetsstrijders, wordt de Afghaan se bevolking de mond gesnoerd door verzetsleiders die zich sinds het vertrek van de Sovjets voorbe

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5