Vriendelijker verpakt. off Kabinet stelt besluit over tunnels uit De politiek rust op liefdewerk-oud-papier Geen grootschalig onderzoek op aids Belangenvereniging voor mannelijke pros tit nés Amsterdam wil doorbraak in kwestie Barlaeus Gymnasium Huisarts berispt voor slecht beleid euthanasie LEIDSE SCHOUWBURG Noordzee steeds vuiler ZATERDAG 17 FEBRUARI 1 DEN HAAG (ANP) Het kabinêt heeft het besluit over de aanleg van twee nieuwe tunnels onder het Noordzeekanaal, Tweede Coentunnel en Wijkertunnel, uitgesteld tot 20 mei. Minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) had over de twee tunnels gisteren een besluit willen nemen, maar premier Lubbers zei dat eerst de financiële consequenties van aanleg duidelijk moeten zijn. Lubbers maakte gisteren al wel be kend dat elke automobilist die in de toekomst onder het Noordzeeka naal doorrijdt via elektronische tol heffing mee gaat betalen aan de uit breiding van het openbaar vervoer. Bij de heffing zal in de spits een ver hoogd tarief gelden. Een gedeelte van de opbrengst wordt aangewend voor financiering van de tunnel bouw. In de heffing zit volgens Lub bers "een overmaat", die wordt be nut voor de uitbreiding van de capa citeit van het openbaar vervoer in de hoofdstedelijke regio. Over de hoogte van het tarief liet de premier zich niet uit. Dat zou vol gens hem een slag in de lucht zijn. Lubbers zei dat het kabinet op deze manier ook de discussie over de te genstelling van tunnelaanleg en openbaar vervoer hoopt weg te ne- butieland, er met klem bij het kabi net op aangedrongen zo snel moge lijk van start te gaan met de aanleg van de tunnels. Zij zijn bang dat door uitstel de bereikbaarheid van de randstad ernstig in het geding komt. Overigens blijkt uit een concept kamerstuk van Maij-Weggen dat de Wijker- en de Tweede Coentunnel in de geplande vorm rond 2010 een overcapaciteit zullen krijgen. De twee Coentunnels zullen bijvoor beeld ruimte bieden voor 155.000 voertuigen per dag, terwijl er slechts 130.000 voertuigen doorko men. Volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat is die overcapaciteit bedoeld voor de lan ge termijn. Om de overcapaciteit op de korte termijn nuttig te gebruiken wordt gedacht aan het aanleggen van extra rijbanen voor bij voor beeld bussen en zakelijk verkeer. Minister Maij-Weggen maakte arj binet. aldus Lubbers, gisteren niet gisteren bekend dat van het bedrag AMSTERDAM Ze zijn rond de 17 jaar oud, vaak van huis weggelopen en vreemd in de stad. Een uitkering kunnen ze wel vergeten, zelfs als ze hun angst overwinnen voor het zich melden bij een officiële instantie. Tot nu toe bewogen jongensprosti- tué's zich in een schimmige wereld waar weinig mensen inzicht had den, laat staan dat er een vorm van hulpverlening voor hen bestond. Tot nu toe, want Herman Herikhui- ging voor de jongenshoeren - in Am sterdam. door Saskia Belleman/ANP Naast steun en voorlichting ter voorkoming van ziekten als aids, wil Herikhuizen de jongens een on derkomen in de binnenstad bieden waar ze terecht kunnen maaltijd of nachtopvang. De belan genvereniging voor homoseksuelen COC juicht zijn ideeën toe en Herik huizen hoopt een startsubsidie te sterdam telt volgens officiële schat tingen tussen de twee- en driehon derd homo-prostitué's. De initiatiefnemer weet hij praat. Als 17-jarige jongen liep hij weg van huis. Om in zijn levens onderhoud te kunnen voorzien werkte hij tussen 1982 en 1984 als jongenshoer op de bekende plek ken: het Centraal Station, het Rem- brandtplein, de Paardenstraat. gesproken. Lubbers benadrukte wel, dat het kabinet zich gebonden acht aan de afspraak met de provin ciale en gemeentebesturen, wat be treft het bereikbaarheidsplan voor de Randstad. De afgelopen dagen hebben di verse organisaties, waaronder de Stichting Weg en Nederland Distri- 240 miljoen dat de aftopping van het reiskostenforfait jaarlijks oplevert, 17,5 miljoen naar de ov- kaart voor studenten gaat. De werk gevers, die evenals de werknemers mogen adviseren over besteding van het geld dat de aftopping ople vert. -gaan daarmee niet akkoord. De werknemers wel. Gestudeerd heeft hij niet, maar vanwege zijn praktijkervaring is hij er van overtuigd dat hij beter weet waaraan jongenshoeren behoefte hebben dan wie dan ook. Herikhui zen: "De gemeente gaat een homo- prostitutiewerker aantrekken die tevens onderzoek moet plegen. Maar de jongens worden panisch als ze weer iemand in een colbert jasje met een dikke map onder de arm zien aankomen. Ze willen hele maal geen vragen over hun verle den beantwoorden. Ik wil ze alleen hulp bieden als ze daarom vragen, opvang wanneer ze dat nodig heb ben". In eerste instantie wil Herikhui zen voor ongeveer tien jongens op vang organiseren. Later kunnen dat er meer worden. Hij schat het wer kelijke aantal jongenshoeren in de stad op ongeveer twee- tot driedui zend; tien keer zo veel als de ge meente denkt. Herikhuizen: "Het. verloop is heel groot en er zijn veel jongens die incidenteel werken. Al leen als ze geld nodig hebben". De gemeentelijke ambtenaar die zich met homo-prostitué's gaat be zighouden begint over enkele maanden, zo bevestigt J. Fransman van de GG GD. "Het is heel na drukkelijk de bedoeling dat die man niet achter zijn bureau blijft hangen. Hij moet "veldwerk" doen en vertrouwen van de jongens we ten te winnen. Daarnaast moet hij de situatie in kaart brengen, want er is ons inderdaad weinig bekend over deze jongens". In dat verband denkt Fransman dat een belangen vereniging voor jongenshoeren "goed kan werken". DEN HAAG (ANP) - Er komt geen grootschalig anoniem bevolkings onderzoek op aids. Het kabinet heeft gisteren besloten het voorstel dat een meerderheid van een com missie van de Gezondheidsraad had gedaan af te wijzen. Met zo'n onder zoek is volgens het kabinet nu geen belangrijk volksgezondheids-be lang gediend. Mocht dat verande ren dan wil saatssecretaris Simons (volksgezondheid) zich opnieuw be raden. Simons heeft gisteren ook laten weten de juridische aspekten te la ten onderzoeken van het gebruik De Gezondheidsraad vond het bevolkingsonderzoek nodig voor een betrouwbaarder schatting van het toekomstig aantal aids-patiën- ten, het ontdekken van nieuwe risi cogroepen en het beschikbaar ko men van gegevens die nodig zijn voor voorlichting. Maar volgens Si mons moet voor een goede plan ning van de zorg ook bekend zijn welk percentage van de mensen die met het aids virus zijn besmet de ziekte ook werkelijk krijgt, wat de invloed van nieuwe therapieën is en hoe de zorg verschuift van zieken huizen naar bijvoorbeeld thuishulp. Simons is het er ook niet r ander doel dan dat via bevolkingsonderzoek nieu- r de patiënt of cliënt die het we risicogroepen kunnen worden heeft namelijk gesuggereerd, derzoek hoogstens iets c het onderzoek gebruik te maken spreiding van het al bestaande bloedmonsters. AMSTERDAM (GPD) Het Am- tiek bestreden door leraren en me- sterdamse gemeentebestuur wil dezeggenschapsraad. Zij werd des een doorbraak forceren in de kwes- tijds benoemd" in het kader van het AMSTERDAM Persfotograaf Theo Terwiel zette ze meteen in de rij: Sovjet-agenten Yuri kluiev (links), Andrei Guljajev (in burger) en Andrei Sarinov (rechts tegen de brugleuning) lieten zich gisteren rondleiden op de Wallen door de Amsterdamse politieman Peter Termeiden (naast Sarinov). De he- i zijn niet alleen allemaal politie- r regio s, /indt in- Op basis van een advies van de zicht in risicovol gedrag en daarop Nationale Commissie Aidsbestrij- toegespitste voorlichting belangrij- ding (NCAB) is Simons wel bereid ker. tot kleinschalig epidemiologisch onderzoek naar verspreiding van het aidsvirus, maar dan op vrijwlli- basis onder drugsspuiters Er komt ook geen verplichte aids- test bij de keuring voor militaire dienst. Minister Ter Beek stelde gis teren dat Defensie zich bloeddonors. Verder overweegt hij komstig het Nederlandse over- epidemiologisch onerzoek op vrij- heidsbeleid terughoudend op moet willige basis in wat hij "frontgroep- stellen ten opzichte van onderzoek UTRECHT (ANP) - "Een patiënt die tie van de omstreden rectrix Barlaeus Gymnasium in de hoofd stad. Burgemeester Van Thijn, die in dit geval de leiding heeft overge nomen van onderwijswethouder Wildekamp heeft de medezeggen schapsraad van het Barlaeus uitge nodigd voor een laatste gesprek. Blijven resultaten uit, dan volgen "disciplinaire maatregelen", aldus B en W. Burgemeester en wethouders vinden de "machtsgreep" die zou zijn uitgevoerd door een harde kern uit het lerarenkorps "onaanvaard baar." De groep zou onder meer een nieuwsbrief namens de school heb ben verstuurd, buiten medeweten van de rectrix om. "De maat is vol, er is een termijn gesteld en wanneer de medezeggenschapsraad daarop niet ingaat volgen maatregelen", al dus een woordvoerster van B en W. Te nemen strafmaatregelen lopen uiteen van een waarschuwing tot ontslag. Rectrix De Vries-Lentsch wordt sinds haar benoeming in 1988 fana- Binnenland kort Pabo's Staatssecretaris Wallage wil de kwaliteit van de opleidingen voor leraar basisonderwijs (pabo's) ver beteren door meer "differentatie en specialisatie". Studenten zouden eerst een twee- of driejarige basis opleiding moeten volgen en daarna moeten kiezen voor een vervolg dat hen specialiseert in lesgeven aan- kinderen uit de hoogste of lagere groepen van het basisonderwijs. Hoofdredacteur Ook de tweede, omstreden hoofdre dacteur van De Limburger, Nico Bergkamp, stapt op. Hij gaat VNU begeleiden. Tegen Bergkamp 'positieve actie'-beleid, waardoor al leen vrouwen konden solliciteren en een mannelijke conrector werd gepasseerd. De Vries stelt geen commentaar te willen geven. "Ik wil liever zo min mogelijk verdere opschudding riskeren", zegt ze. agent, ze schaatsen ook graag. Bin- het sterven onder ogen moet zoon nam de patiënt de tabletten al lemaal tegelijk in. Hij kwam toch weer bij, maar zijn huisarts weigerde toen te komen. tijd kunnen de Russen zich blijven senblad Medisch Contact de uit- Urenlang werd gewaakt door verbazen, zoals ze zelf zeggen, de technische middelen die de Ne derlandse politie tot haar beschik king heeft. spraak samen van het Amsterdam se Medisch Tuchtcollege klacht over het optreden a huisarts tegenover een 92-jarige pa- pen en de patiënt werd r tiënt die niet verder wilde leven, kenhuis vervoerd. Maar toen de staf Het tuchtcollege heeft de huisarts daar niet aan euthanasie wilde mee- berispt voor onsamenhangend en misleidend beleid rond euthanasie. De patiënt die aan een concentra tiekampsyndroom leed, woonde in een bejaardenhuis. Twee jaar gele den werd hij bedlegerig door long ontsteking en hartklachten, maar wilde niet naar een ziekenhuis. Ge regeld vroeg hij nadrukkelijk om le vensbeëindiging en besloten werd De arts liet de officier van justitie weten dat hij niet meer als huisarts van de patiënt wilde optreden. Maar omdat de waarnemer ziek was werd hij toch weer geroepen toen de toe stand van de man weer verslechter de. Na overleg met de officier Oude Vest 43 -Tel.071-131943 WOENSDAG 21 FEBRUARI ELEVEN SHADES OF GREY SHUSAKU DORMU DANCE THEATER le rang 20,-; 2e rang 14,50; CJP/pas65 18,- Onze nieuwe vloeibare Albi Totaal en Albimatic wasmiddelen zitten in 'n speciaal ontwikkelde verpakking. De kartonnen om- doos kan bij 't oud papier. De plastic binnen zak is pvc-vrij en geeft, opgerold, wei nig afval. Trouwens, ook vloeibare Persil heeft dezelfde verpakking. ic binnen- wei- Het tuchtcollege meent dat de me- arts het recht had om op grond van de pa- zijn persoonlijke overtuiging mede zijn leven kon werking aan de levensbeëindiging te weigeren. Maar zijn beleid was niet consequent. Zo moet de arts volgens het college ernstig worden vergeefse poging de verweten dat hij met het verstrek- ziekenhuis te laten op- ken van de pillen bij- alle betrokke- van de behandeling niet binnen drie dagen tot de dood zou leiden dicijnen zou geven tiënt zelf een eind a< maken. Maar op de bewuste dag kwam de arts zonder pillen bij de patiënt. Hij deed v Toen de patiënt zijn doods wens herhaalde schreef hij 14 ta bletten voor van een middel tegen depressies. Hij stelde dat de man er één per dag van moest slikken en dat hij door een overdosis zou kun nen overlijden. Met hulp van zijn AMSTERDAM (GPD) De veront reiniging van de Noordzee is de af- de indruk heeft gewekt dat hij gelopen jaren eerder toe- dan afge- de patiënt een euthanaticum gaf. nomen. De twee jaar geleden ge- Het tuchtcollege zegt dat de arts maakte afspraak van de Noordzee- door vervolgens niet te voldoen aan staten om de vervuiling van de zee het verzoek om te komen de patiënt, in 1995 te halveren, is daarom waar diens zoon en het verzorgend perso- schijnlijk niet haalbaar. Hoewel de neel in de kou heeft laten staan. vervuiling van de Rijn aanmerke- DEN HAAG-Het is een armoedige bedoening. Met collectes en acceptgiro's schrapen de politieke partijen de dubbeltjes en kwartjes bij elkaar voor hun heilzaam werk. De kassen zijn /atieprojecten opzetten slecht gevuld, reserves zijn er m t-, i elijks. Dézer dagen belandde zijn collega Wijnands werd eind vo- er een brief op het bureau van rig jaar door de redactie een motie minister Ien Dales (binnenlandse van wantrouwen aangenomen, zaken), met het verzoek om een Wijnands kreeg al eerder een ande- overheidsbijdrage. CDA. PvdA, WD en D66 willen van de staat wel eens poen zien voor hun bijdrage aan het werk van diezelfde overheid. door Peter de Vries 5 baan. Agressie NS willen uiterlijk eind maart een plan klaar hebben liggen voor de bestrijding van agressie tegen con ducteurs. "We willen een beleid om mee te scoren, geen woorden maar daden", stelt de dienst exploitatie van de Spoorwegen in het perso- "We doen als gezamenlijke neelsblad Koppeling. Uit een en- politieke partijen toch belangrijk quète bleek onlangs dat driekwart werk voor het functioneren van het van de conducteurs wel eens met openbaar bestuur?", bedreiging of agressie te maken beargumenteert de voorlichter van heeft. D66 de steunaanvrage. De partijen M 2LVWOOd drijven desondanks op de inzet van hun vrijwilligers. In vergelijking Het duo Maywood heeft zich gister- met miljoenen verslindende avond met het liedje Ik wil alles verkiezingscampagnes in het met je delen naar de linale van het buitenland zijn de Nederlandse Nationale Songfestival 1990 gezon- politieke partijen toonbeelden van gen. Ook vier andere, door minder soberheid en ingetogenheid. Voor i iigLmour ontbreekt het gewoon geld: het is liefdewerk-oud- bekende gaan door naar de Finale op tien maart. Vijf andere liedjes vielen af. Cel De Arnhemse politie heeft een hoofdwond bij een dronken man per ongeluk voor een schaafwond aangezien en geen arts ingescha keld toen hij werd ingesloten. Tij dens het verblijf in de cel papier. Overheidssteun en gulle giften uit het bedrijfsleven hebben nooit tot de gebruiken behoord. De WD, die toch kan rekenen op een draagkrachtige achterban, had voor de laatste landelijke verkiezingen welgeteld driekwart /erleed miljoen uitgetrokken. De liberale Dat is gebleken uit een on- campagneleider Hugo Dittmar derzoek van de rijksrecherche. Er moet het bij de komende komt geen strafrechtelijk onder- verkiezingen voorde zoek omdat geen sprake zou zijn gemeenteraden doen met een van een strafbaar feit. kleine twee ton. Natuurlijk betalen daarnaast de afdelingen zelf een groot deel van hun kosten. Ik voel me er ook niet somber onder, hoor. Het is zo langzamerhand een sport geworden om met zo weinig mogelijk geld zo veel mogelijk te doen". JDA en PvdA kunnen bij een landelijke campagne een slordige miljoen op tafel leggen. D66 daarentegen heeft nog steeds nauwelijks geld in kas. De gemeenteraadsverkiezingen, toetssteen voor de huidige electorale opmars, kosten D66 landelijk een ton. Met een zekere regelmaat luiden de partijen de noodklok over hun schamel bestaan. Het CDA zit aan de Haagse Kuyperstraat in het voormalig woonhuis van de anti revolutionaire voorman, maar de vraag is hoe lang dat nog kan. De christendemocraten willen hun traditionele onderkomen te gelde maken, uit pure nood. Ook de PvdA zit niet ruim in de slappe was. Partijvoorlichter Aat Sliedrecht: "Dat merkje op het moment dat verwante Oosteuropese partijen om bijstand vragen. We hebben er eigenlijk nauwelijks geld voor". De politieke conjunctuur bepaalt in sterke mate de financiële armslag die partijen hebben. De WD heeft haar dalende populariteit moeten bekopen met een vermindering van het ledenbestand, en een navenante derving aan contributies. Het pand aan de deftige Haagse Koninginnegracht is weliswaar in eigen bezit, maar de lasten drukken zwaar. Het personeelsbestand van 'De Gracht' is in de loop der jaren ingekrompen van 22 naar 15. Tijdens verkiezingscampagnes stropen de partijbesturen de achterban af. Het zijn naast de Het voormalig woonhu Kuyper, hoofdkantoor van het CDA. De christendemocraten willen hun traditionele onderkomen te gelde maken, uit pure financiële nood. Aat Sliedrecht: "De partijvoorzitters gaan de voors en tegens inventariseren van overheidssteun. Laten we eerlijk zijn, naast de voordelen zitten er wat haken en ogen aan. Je wordt Financieel afhankelijk". In landen als Duitsland (waar de overheid de partijen ruim stëunt) ontstaan regelmatig discussies over de Financiële gang van zaken, de naleving van de subsidievoorschriften en over oneigenlijke bijdragen van bedrijven. Sliedrecht beaamt dat dat risico wordt gelopen wanneer de partijen hun Financiële onafhankelijkheid opgeven. "De voorzitters moeten", zegt ook D66-woordvoerder Kees Dietz, "proberen richtlijnen en criteria af te spreken, zodat die onafhankelijkheid zoveel mogelijk gegarandeerd blijft". Er bestaat in het overleg tussen de partijen nog enige discussie over de vraag hoe de hoogte van het subsidiebedrag precies moet worden berekend. Moet dat gaan aan de hand van de lebben de gezamenlijke partijen jaarlijks te verspijkeren. Daarvan komt een derde overigens nu al uit de schatkist, maar dat geld is bestemd voor 'specifieke doelen'. De wetenschappelijke instituten van de partijen krijgen geld voor hun intellectuele bijdrage aan de politiek, de jongeren- en vrouwenoverleggen beroepen zich erop dat ze proberen slecht vertegenwoordigde groepen bij de politiek te betrekken. Overheidssubsidie of steun van bedrijven is in Nederland altijd met argusogen bekeken, omdat het slechts zou leiden tot onzuivere toestanden. Maar de nieuwe kieswet biedt, tussen de regels door, ruimere mogelijkheden, en daar willen de partijen gebruik van maken. Concrete plannen zullen binnenkort volgen. gunstig voor groeiende partijen met pd) weinig vaste aanhang, het tweede pakt goed uit voor kleine partijen met een stabiele en trouwe achterban. Maar wanneer de partijen het onderling eens kunnen worden, kan op de keper beschouwd niets hen meer stoppen. Ze kunnen immers, via de fracties in de Tweede Kamer, de minister van binnenlandse zaken dwingen een subsidieregeling op poten te zetten. In tijden dat de ene na de andere subsidiekraan wordt afgesloten, een riante positie. lijk is verminderd, blijft de rivier sa men met de Maas, nog steeds de grootste vrachten vuil naar de Noordzee af te voeren. De Elbe in West-Duitsland is de tweede grote vervuiler. Dit blijkt uit de resultaten van een gisteren gepresenteerd onderzoek door het International Centre of Wa ter Studies te Amsterdam. Daarin is gekeken naar de bijdrage die rivie ren in West-Europa leveren aan de vervuiling van de Noordzee. Over de periode van 1984 tot 1987 werden van elf rivieren, waaronder de Rijn, Maas, Schelde, Elbe, Weser en de Theems analyses onderzocht van de waterkwaliteit. De hoeveelheid van de stoffen fosfaten, chroom, koper, zink, kwik en nikkel in de wateren is in die drie jaar toegenomen. Een daling werd geconstateerd van cadmium, lood en pcb's. Naast bedrijven en het ver keer, wordt vooral de landbouw door het gebruik van kunstmest, bestrijdingsmiddelen en zware me talen aangemerkt als de grote ver vuiler. Probleem bij het onderzoek vormde volgens onderzoeker R. Hupkes, dat de gevoeligheid van de verstrekte analyses van land tot land voor de diverse stoffen ver schillen. Opmerkelijk is dat hoewel de Rijn de grootste vrachten verontrei niging naar de Noordzee voert, het tevens de 'schoonste' rivier van Eu ropa is. Die conclusie valt te trek ken uit de hoeveelheden micro grammen verontreiniging per liter water. De vervuiling is hier dus minder geconcentreerd dan in bij voorbeeld de Schelde, die volgens de beoordeling als meest vieze ri vier wordt aangeduid. Het rapport zal begin maart een belangrijke rol spelen tijdens de derde Noordzee-conferentie in Den Haag. Daar moet volgens het Centre of Water Studies worden besloten tot een drastische vermindering van lozingen door de bouw van zui veringsinstallaties door steden en bedrijven. Daarnaast zullen het ver keer en de landbouw moeten wor den aangepakt. De studie naar de waterverontrei niging van de rivieren, die nog wordt gevolgd door een aantal nieu we studies, werd gedeeltelijk be taald door het Zwitserse bedrijf Sandoz, waar een paar jaar geleden na een brand een cocktail van che mische stoffen in de Rijn terecht kwam.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3