DDR rochelend tenonder Het oor van Van Gogh ENKWIJZER 'Operatie D-mark' wordt de grootste gok in de Duitse geschiedenis Onze taal VS* ZATERDAG 17 FEBRUARI 1990 Het duurde even voordat de regering- Kohl zich bewust werd van de werkelij ke omvang van het Oostduitse drama en zelfs toen kwamen de meest gehaaide politici nog woorden tekort om de cata strofe in dat andere Duitsland te om schrijven. Niets functioneert meer in het land dat vele jaren als paradepaardje gold in het communistische kamp. Overal wordt gestaakt, de produktie in veel bedrijven is vrijwel tot stilstand ge komen, de planeconomie is een chaos, tientallen dorpen en steden zitten zonder bestuur, politiemannen doen geen dienst meer, het leger vertoont tekenen van ver val en een paar miljoen burgers zitten op gepakte koffers. Het land is vrijwel failliet. Bonn móét de DDR overnemen, al was het alleen maar om te voorkomen dat de hereni ging op Westduits grondgebied tot stand komt en het Oosten als een dun bevolkte woestenij achterblijft. Het zal honderden miljarden harde westmarken gaan kos ten. De 'operatie D-mark' wordt in razen de vaart voorbereid. Het wordt de groot ste gok in de Duitse geschiedenis. Murw Na 40 jaar uitbuiting en verwaarlozing willen en kunnen mensen en machines niet meer. De DDR is een grote rokende, stinkende, op veel plaatsen stervende vuilnisbelt, bewoond door nog 16 mil joen mensen» "Liever 3000 harde marken en uitgebuit, dan 800 Oostmarken en meeregeren", was het antwoord aan1 Westduitse politici die kwamen pleiten voor geduld en een langzame, afgewogen invoering van de vrije-markteconomie. Miljoenen Oostduitsers zijn murw-ge beukt. Dag in dag uit worden ze gecon fronteerd met nieuwe horror-meldingen over spaarcentjes die niets meer waard zouden zijn, dreigende werkloosheid als de 'Wessies' komen, gifschandalen en corruptie. Machteloze woede en vertwij.- feling in honderdduizenden gezinnen. Gaan we nu, of morgen en redden we het daar? Bange vragen over de toekomst. Want ze weten dat 40 jaar communisti sche indoctrinatie door een staat die van af de wieg tot het graf voor hen zorgde en elk eigen initiatief doodde, niet de beste uitgangpositie is voor een nieuw begin in het harde kapitalisme. "Ons land is kapot en wij zijn het ook", zegt een arbeider in Molbis, een gehucht bij Espenliain in het zuiden van de DDR, waar 6000 werknemers in twee centrales bruinkool verbranden en in het Caro- Chemie-Kombinat uit bruinkool briket ten, teer, lichte olie en andere produkten maakten. Molbis geniet de twijfelachtige reputa tie een van de smerigste dorpen in de DDR te zijn. De weg is eenvoudig te vin den: de stank is een prima gids. Er wo nen nog 380 mensen vlak bij de CCK. Daar worden in vooroorlogse fabrieken op sommige ketels is het hakenkruis nog te zien voor de hele DDR-indus- trie cruciale chemische preparaten en halffabrikaten vervaardigd. De tiendui zenden tonnen giftige gassen en afval stoffen gaan ongezuiverd de lucht en het water in. De ministerraad heeft besloten dat in ieder geval de Caro bruinkoolver- edeling dicht ga&t. Massale werkloosheid dreigt in Espen- hain en omgeving. De arbeiders willen hun permanente milieuramp niet opge ven. Met het sluiten van de CCK kunnen ze nog akkoord gaan, maar voor de bruinkoolcentrales hopen ze op steun uit het Westen. Milieuvriendelijk moeten ze worden en hypermoderne luchtfilters willen de arbeiders bouwen. Directeur Zichel: "Dat gaat ongveeer 2,5 miljard D- mark kosten". Maar welke Westduitse ondernemer is bereid zoveel geld te ste ken in een dergelijk prehistorisch com plex?. Eigenlijk zouden de fabrieken begin ja ren 70 worden stil gelegd om plaats te maken voor op basis van aardolie wer kende bedrijven, maar de oliecrisis gooi de roet in het eten. De partijcentrale in Oost-Berlijn eiste doordraaien en hogere produktie ter meerdere eer en glorie van het socialistische vaderland. Aarzelende protesten werden afgekocht met loons verhogingen. Erich Honecker in april 1986 op het elfde Partijconges: "Wij die nen te steunen op de eigen bruinkool. De bruinkool voorziet in 70,4 procent van ons primaire energieverbruik. In het nieuwe vijf-jarenplan zullen we dit aan deel verder vergroten" Ook de arbeiders in Espenhain pasten zich aan. Maar de storingen werden steeds ernstiger, de kwaliteit van de bruinkool slechter en de gifuitstoot gro ter. Zo'n 320 miljoen ton bruinkool werd er vorig jaar gedolven in de DDR. Dat he- tekent niet alleen dat grote delen van het land in een troosteloos maanlandschap zijn veranderd, maar ook dat er via de schoorstenen van de 300 elektriciteits centrales ruim zes miljoen ton zwavel dioxide de lucht in ging. In Espenhain braken twaalf monster achtige schoorstenen nog steeds dag en nacht gele en zwarte wolken uit. Gemid deld 300 dagen per jaar zorgt de westen wind ervoor dat Molbis zucht onder een zware verstikkende roetdeken. Zelfs het gras is zwart. Smogalarm wordt er niet gegeven. "We kunnen beter waarschu wen als de wind eens uit de andere hoek komt, want dan kunnen de vrouwen ein delijk hun ramen eens open doen en de zaak een beetje luchten", zegt een werk- Het wil ook wel eens voorkomen dat 's ochtends bij het ontwaken de bladeren aan de schaarse bomen bruin zijn gewor den en de onder folie gekweekte groente dood is. Dan komt de schade-inspecteur en verdeelt nieuwe plantjes en zaaigoed. Galgehumor in Molbis: "Gerookte waar is langer houdbaar". Tot de vreedzame novemberrevolutie was het milieu 'staatsgeheim' in de DDR. Partijfunctionarissen reisden door het land met de boodschap 'Genossen, er wordt in toenemende mate gesproken 'Wir sind das Volk', riepen de Oostduitsers en verjoegen hun stalinistische heersers. Na de vreedzame revolutie schalde het 'Wir sind ein Volk' en 'Deutschland, einig Vaterland' door de DDR en de Westduitsers prezen hun landgenoten die het juk hadden afgeschud. Nu roepen de Oostduitsers 'D-mark' in plaats van 'eenheid' en dat gooit alle Westduitse draaiboeken over de eenwording in de war. door Hans Hoogendijk *De 3,5 miljoen Wartburgs en Trabants waarin het Oostduitse volk 350 miljoen westerse auto's met katalysator. dan weer 49 weken te worden opge- dhobbélt, stoten evenveel koolmonoxide uit c over zure regen en het sterven van bossen. Dat is het gevolg van de westerse propa ganda. Maar de neerslag die bij ons naar beneden komt, is heel normale regen. We hebben dus absoluut geen reden om over (zure regen te spreken'. Het hele gebied tussen Dresden en Leipzig is het stervende bewijs van het tegendeel. Het is een grote chemische vuilnisbelt, waar alle bekende normen worden overschreden en de Trabants en Wartburgs ook overdag vaak met groot licht moeten rijden. Er leven en werken honderdduizenden mannen, vrouwen en kinderen. Drie weken per jaar mogen ze op staatskosten naar de kust of de bergen Erich Honecker: "We hebben deze koers gekozen en de resultaten zijn vandaag duidelijk zichtbaar". borgen in deze giftige hel. Waarom ze blijven? "Het geld. Ze ver dienen hier drie keer zo veel als elders en daarvoor pikken ze veel", vertelt een do minee. Een oudere chemie-arbeider: "Vooral voor de kinderen is het vreselijk.. Ze kunnen 's nachts vaak niet slapen door de stank en de prikkels. Maar waar moeten we heen"? Meer dan 60 procent van de zevenjarige kinderen in deze streek heeft volgens grove schattingen een chronische bronchitis, ze liggen in hun fysieke ontwikkeling twee tot acht maanden achter bij leeftijdsgenoten el ders in de DDR. Betrouwbare statistieken zijn er niet. "Hebben we ook niet nodig", zegt een an dere arbeider, "de mensen sterven hier gewoon een jaar of zeven eerder. Aan het gas of aan de zwavel. Levensverwachting Een arts: "Natuurlijk hebben we al jaren geleden alarm geslagen. We stelden on der meer vast dat er arsenicum en lood in de haren van kinderen zat en we consta teerden chronische ziekten, hartafwij kingen en een verhoogde sterfte aan kan ker bij werknemers. We hebben rappor ten opgesteld en aangetoond dat de le vensverwachting minstens vier jaar zou stijgen als het gif met de helft werd ver minderd". Honeckers propagandapers had een andere verklaring: Het ligt aan de men sen zelf. Ze roken teveel. Het risico van schadelijke stoffen is daarbij vergeleken minimaal". De giftige smog werd alleen maar er ger. Groenten en fruit uit eigen tuin be vatten vaak tientallen malen meer scha delijke stoffen dan is toegestaan. Op veel plaatsen loopt de produktie van vlees en melk sterk terug door leverstoringen en degeneratie. Boeren kregen in sommige streken het advies schapen alleen nog als 'wolproduktie-eenheden' te houden. Via de 'ruw-voer- verterende-grootvee-eenhe den', zoals koeien in het partijjargon he ten, komt allerlei gif in de voedselketen terecht. Koeien worden niet of zeer moei lijk drachtig. Erich Honecker in 1986: "Een princi piële voorwaarde voor de dynamiek van de prestatiegroei is het effectieve gebruik van onze bruinkool". In de praktijk bete kende dit het omploegen van de DDR op zoek naar onrendabele bruinkoolvoorra- den en door de verbranding ervan een gi gantische sterfte van de bossen. Met drie miljoen hectare was de DDR eens een van de bosrijkste landen in Europa. Nu is meer dan de helft van het bestand ten ge volge van dit absurde energiebeleid nau welijks meer te redden. De op een na hoogste boswachter had een paar jaar ge leden een andere verklaring: "Het bos sterft niethet verandert". Met het binnenwater is het zo mógelijk nóg slechter gesteld. Rond de chemische bedrijven hebben de afschuwelijk stin kende beken en rivieren de meest vreem de kleuren. Het zijn chemische riolen, waarvan zelfs de beste laborant niet weet wat ze allemaal bevatten en welke spon tane reacties zich op de lange weg maar de Oostzee nog voordoen. Maar ook de landbouw en de huishoudens dragen hun giftig steentje bij. Sommige rivier tjes zijn zó giftig, dat meer stroomaf waarts gelegen industrieën het water niet meer voor koeling kunnen gebrui ken. Natuurlijk bestaan e dustriële lozingen, maar de Kombinaten en Volks Eigen Bedrijven nemen de kos ten voor boetes al op in hun calculaties: boete betalen is nog altijd goedkoper dan het bouwen van een zuiveringsinstalla tie. Een Oostduitse milieu-expert: "Vol gens westerse normen zou zeker 70 pro cent van de fabrieken dicht moeten". Biologisch zijn verreweg de meeste stromen morsdood. Maar ook de drink watervoorziening loopt gevaar. De DDR is een wateram land en van dat schaarse volume gebruikt de industrie 75 procent. Van het resterende drinkwater is vol gens het milieuministerie 20 procent ei genlijk niet meer geschikt voor menselij ke consumptie. Drinkwater als sluitpost bij een regime dat alles ondergeschikt maakte aan de groei. Erich Honecker op het elfde Partijcon gres in 1986: "We gaan consequent verder op de weg van de modernisering van on ze chemische industrie. In die bedrijfstak beschikken wij over uiterst effectieve ge automatiseerde produktieprocessen, die toonaangevend zijn in de wereld". Vier jaar later moeten in het hele land fabrieken, de vuren onder de giftige mengsels doven, omdat de veiligheid van de werknemers op geen enkele wijze meer kan worden gegarandeerd. De door Honecker zo geprezen kerncentrales in Greifswald blijken de gevaarlijkste van heel Europa, maar het omdraaien van de knoppen zou tien procent van de bevol king in het donker zetten. Sanering is vrijwel uitgesloten. Een nieuw energie concept komt op ongeveer 100 miljard mark. De 3,5 miljoen Wartburgs en Trabants waarin het volk rondhobbelt, stoten evenveel koolmonoxide uit als 350 mil joen westerse auto's met katalysator. Overal staken buschauffeurs en vuilnis mannen, omdat hun vaak 20 jaar oude wagens van pure ellende in eikaar zak ken. De kosten voor de verbetering van wegen, bruggen, spoorwegen, post, tele communicatie en openbaar vervoer schat de bedrijfsadviseur Axel Boje uit Düsseldorf op 130 miljard harde marken. Duizend miljard In de ziekenhuizen vechten de overge bleven artsen en het verplegend perso-' neel om de patiënten in leven te houden. Sommige artsen willen hun patiënten in het Westen opereren. Duizenden zieke Oostduitsers laten zich al in Westduitse ziekenhuizen behandelen. 'Ziek worden is dodelijk', zeggen ze in de DDR. Sane ring van de ziekenhuizen komt volgens Boje op bijna 13 miljard. De woningnood is voor het jaar 2000 opgelost, beloofde Erich Honecker. Des kundigen taxeren de noodzakelijke in vesteringen in de bouwruine DDR op minstens 165 miljard mark. De kosten om de DDR weer leefbaar te maken, zijn niet te schatten. De toestand is zo ramp zalig dat steeds meer Oostduitsers hulp zoeken bij Westduitse deskundigen en politici. Die vallen van de ene verbazing in de andere. Nog één keer Erich Honecker op het laatste Partijcongres: "Eind jaren '70 stonden wij voor de vraag hoe het verder moest gaan. Zouden we gehoor geven aan degenen die voor het afremmen van het groeitempo waren, of aan diegenen die pleitten voor voortzetting van de omvat tende intensivering. We hebben deze koers gekozen en de resultaten zijn van daag duidelijk zichtbaar". Uit de nuchtere constatering van on dernemersadviseur Boje blijkt dat onge veer 600 miljard harde marken nodig zijn om de Oostduitse industrie en de klein handel een overlevingskans te bieden. Alles bij elkaar schat hij dat duizend mil jard mark nodig is om de vuilnisbelt DDR min of meer bewoonbaar te maken. DOOR JOOP VAN DER HORST Wie ouder is dan 55 jaar komt straks niet meer in aanmerking voor een harttransplan tatie. Althans, wanneer het aan onze hart specialisten ligt. Er zijn namelijk te weinig do norharten beschikbaar. Of het probleem echt zo moet worden opgelost, weet ik niet; het nogal een moeilijke beslissing. Een andere voorwaarde die in dit verband ter sprake is geweest, is beheersing van de Nederlandse taal. Wie geen Nederlands spreekt zou geen nieuw hart kunnen krijgen. Intussen is deze voorwaarde na heftige pro testen weer van tafel verdwenen. De kwestie zelf is natuurlijk allerminst van de baan. Ik voorspel dat beheersing van de Nederlandse taal de komende jaren een omstreden politie ke kwestie wordt, niet alleen bij harttrans plantaties maar ook bij tientallen andere voorzieningen binnen de samenleving. Het argument om alleen Nederlandsspre kenden te behandelen was dat de arts goed moest kunnen praten met zijn patiënt. Daar zit iets in, maar er zijn zonodig oplossingen denkbaar. Het argument heeft daarom veel mensen niet overtuigd. Mag de gebrekkig Nederlandssprekende Marokkaanse gastar beider straks geen transplantatie onder gaan? Zelf geloof ik dat de echte reden anders is. Voorkomen moet worden dat oliesjeiks, Zuidamerikaanse miljonairs en steenrijke dictators uit Afrika zich massaal in Dykzigt, AZL of AMC melden voor een nieuw hart. Op die manier zouden we gauw door onze dertig donorharten per jaar heen ïijn. Reden te meer om de zaak zo snel mogelijk in het zie kenfondspakket or te nemen. Maar de achterliggende, en heel netelige kwestie blijft: hoeveel Nederlands moet je kennen om aanspraak te mogen maken op de collectieve voorzieningen? Mag er iets ge ëist worden, of is iedere eis op dit punt een vorm van discriminatie? Is de samenleving verplicht werk of een uitkering te verschaffen aan wie geen Nederlands spreekt en het ook niet wil leren7 In de meeste beroepen is zo iemand namelijk moeilijk te plaatsen. Mag men vergen dat zo iemand Nederlands gaat leren? En hoeveel Nederlands moet hij dan geleerd hebben om wèl in aanmerking te ko men voor een uitkering? Andere kwesties: moet de rechter altijd voor een tolk zorgen als de verdachte geen Nederlands verstaat? Moeten overheidspu blicaties in zes, acht, veertien talen ten be hoeve van diegenen die het Nederlands niet machtig zijn? Kun je wel deurwaarder, poli tieagent, treinconducteur of loketbeambte worden als je alleen maar Nederlands spreekt? Mag de overheid een bezwaar schrift in het Chinees als onleesbaar terug- sturên? Discrimineert een directeur als hij een sollicitatiebrief in het Koreaans meteen in de prullemand gooit? Wie zegt dat zoiets niet gebeurt, is naïef. Het is absoluut voorspelbaar dat na 1992 de stroom vreemde talen in ons land zal toene men. Worden in het Engels gestelde be zwaarschriften wel geaccepteerd, maar Ko reaanse niet? Dat zou pas echt discriminatie zijn, zolang het Engels bij ons nog geen offi cieel toegestane tweede taal is. Volgens mij valt er binnenkort niet te ont komen aan een stukje taalwetgeving. En dan in de eerste plaats een wettelijke bepaling dat al wie onder de Nederlandse wet valt gebruik wil maken van de collectieve voor2 ningen, tot op zekere hoogte Nederlands zal moeten gaan leren. Of in ieder geval geacht moet worden het Nederlands tot op zekere hoogte te beheersen, en zich niet kan beroe pen op zijn gebrek aan kennis van onze taal En in de tweede plaats dat Nederlands dan ook overal in Nederland een geaccepteerde taal zal zijn. Dit laatste is nu al geen overbodi ge toevoeging meer, gezien de uitspraken van onze minister van onderwijs over de engelsing van de universiteiten. Op 23 december 1888, 's avonds laat, sneed de 35-jarige Vincent van Gogh de onderste helft van zijn linker oor af en brqcht het naar eert bordeel. Daar vroeg hij naar een prostituée met de naam Ra chel en overhandigde haar het oor met de woorden: "Bewaar dit voorwerp zorg vuldig". Waarom deed Vincent dat? Deze vraag was het onderwerp van een studiebijeen komst waaraan ik. onlangs deelnam. Het ging daarbij overigens niet in de eerste plaats om het vreemde gedrag van de be roemde schilder; de keuze was op hem ge vallen vanwege het feit dat 1990 tot Van Gogh-jaar is gebombardeerd. Waar het wel om ging was de vraag of we uit een bepaald gedrag van iemand, in het bij zonder afwijkend of abnormaal gedrag, kunnen opmaken of hij of zij aan een emotionele of psychische stoorn is lijdt en eventueel ook om wat voor sóórt stoornis het gaat. Het antwoord op die vraag is niet al leen voor psychologen en psychiaters in teressant, maar is voor iedereen van be lang. Dikwijls worden mensen op grond van een bepaald gedrag door anderen voor abnormaal of gestoord versleten, wat ingrijpende consequenties kan heb ben voor hoe ze worden benaderd of be handeld. Zo gebeurt het helaas nog altijd dat iemand die een- zelfmoordpoging doet, door anderen enkel en alleen op grond daarvan voor gek wordt ver klaard. Zo gebeurt het ook dat iemand die (nog) rookt, door niet-rokers voor een lichtelijk gestoorde of in ieder geval zwakke persoonlijkheid wordt gehouden. Of nog actueler: de mannelijke liefheb bers van de Pin-Up Club ofVérotique lo pen zwaar de kans voor viezeriken, vrou wenhaters, seksuele sadisten, psychopa ten of gefrusteerden te worden uitge maakt. Maar gelukkig of helaas gaat de regel "wie zich zus gedraagt, moet zo zijn" vrijwel nooit op. Ook niet bij Van Gogh, hoe abnormaal zijn zelfverminking ook was. Voor zijn gedrag zijn zeker een tien tal verklaringen in omloop. Hier een bloemlezing daaruit. De eerste verklaring gaat uit van de veronderstelling dat zelfverwonding niet zelden een vorm van agressie is tegen de eigen persoon door iemand die in relaties met anderen ernstig gefrustreerd is, maar die zijn boosheid of woede moeilijk kan uiten in contact met die anderen. Van Gogh ondervond in zijn relatie met zijn broer Theo en met zijn collega-schil der Paul Gauguin een groot aantal frus traties waaraan hij aanvankelijk, voor al naar Gauguin toe, uiting probeerde te geven. Toen hem dat onvoldoende lukte, richtte hij zijn agressie vervolgens tegen zichzelf. De tweede verklaring gaat er van itit dat Van Gogh geïnspireerd werd door de stierengevechten die hij in Arles (waar hij woonde) had bijgewoond. In deze ge vechten krijgt de matador als trofee het oor van de stier, dat hij vervolgens aan de dame van zijn keuze als geschenk mag aanbieden, nadat hij het aan een geest driftig publiek heeft getoond. Zo bezien moet Van Gogh zich towel in de rol van de overwonnen stier als van de triomfan telijke matador hebben gezien, toen hij zijn oor afsneed. Aan deze verklaring zit overigens een seksueel tintje. Het afsnijden van het oor van de stier zou namelijk een symbolisch castreren van het beest zijn, en daarmee staat het aanbieden van het oor aan de begeerde dame gelijk met het aanbieden van de eigen mannelijkheid. Een uitno diging tot seksueel contact dus. Voor Van Gogh zou die verklaring volgens sommi gen nog meer voor de hand liggen, omdat hij het vulgaire woord voor penis ('lui') gemakkelijk zou hebben geassocieerd met het Nederlandse woord voor het onderste deel van het oor, namelijk lel. Een heel andere verklaring gaat uit van het feit dat er, kort voor Vincents zelfverminking, in de lokale kranten minstens 15 artikelen waren verschenen over Jack the Ripper, die de gewoonte had de lichamen van prostituées te ver minken en daarbij af en toe een oor van het slachtoffer af te snijden. Omdat Van Gogh) eerder masochistisch dan sadis tisch aangelegd was, zou het zo kunnen zijn dat hij het misdadige gedrag van The Ripper op zijn eigen lichaam kopi eerde. Weer een andere verklaring heeft er mee te maken dat Van Gogh grote sympa thie voelde voor prostituées. Net als zij, voelde hij zich sociaal een buitenstaan- door Rene Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden der. Mogelijk wilde hij met zijn daad la ten zien dat hij zichzelf ook als "vlees in een slagerij" zag. Zo had hij namelijk kort tevoren de situatie van prostituées getypeerd. In plaats van sympathie kan overigens ■ook het tegenovergestelde gevoel Vincent bij zijn daad hebben geleid, zodat het af gesneden halve oor in feite een macaber kerstcadeau was, dat hij aan de prostitu ée gaf, als wraak voor het feit dat zij hem moedwillig geplaagd had met zijn grote' Ten slotte is het ook mogelijk dat zijn gedrag werd ingegeven door het verlan gen een einde te maken aan de gehoorhal- lucinaties waaraan hij leed. Zulke hallu cinaties zijn een symptoom van een psy chotische toestand en de lijder eraan ver beeldt zich allerlei dingen, vooral stem men, te horen die vaak veel angst aanja gen. Mogelijk wilde Vincent daar een ein de aan maken door zich van de vermeen de bron ervan (zijn oor) te ontdoen. Elk van déze verklaringen heeft wel iets. Ze sluiten elkaar niet allemaal uit, maar ze kunnen ook niet allemaal tege lijk waar zijn. Inderdaad is het zo dat het aantal mogelijke en plausibele verkla ringen voor een bepaald gedrag onein dig groot is. En evenzeer is het waar dat we nooit met één enkele verklaring een bepaald gedrag volledig kunnen verkla- Waarom niet? Het antwoord moeten we zoeken in het gegeven dat wij r altijd in twee werelden leven, de ei wereld van onze ervaring wat we voe len, fantaseren, waarnemen en de an dere is de wereld vdn de symbolen, van taal. We kunnen proberen om in woorden uit te drukken wat we ervaren als we naar een schilderij van Van Gogh kijken, maar het lukt nooit om die ervaring vol ledig in woorden te vangen. Een beroemde taalkundige heeft eens gezegd dat we de verhouding tussen taal en ervaring kunnen vergelijken met die tussen een kaart en een gebied. Op een kaart van bij voorbeeld de Hoge Veluwe kan nooit alles staan wat zich in het park bevindt. Want dan zouden er niet alleen de voornaamste wegen, paden en gebou wen op moeten staan, maar ook iedere boom, iedere struik, ieder dier, iedere, kuil, ieder blad, ja zelfs iedere denne- naald. Kortom, een kaart is altijd maar een onvolmaakte afbeelding en kan nooit alles weergeven wat zich in een gebied be vindt. Zo is het ook met taal. Wat we ook zeg- gen dat iets is, dat is het niet. Of in ieder geval niet helemaal of niet precies. Vraag maar eens aan iemand wat voor persoon 'hij (of zij) is. Wat voor antwoord er ook komt, het is altijd onvolledig, ook voor zijn eigen gevoel. Vraag maar eens aan iemand waarom hij van zijn partner houdt. Na de plichtmatige grap "dat zou ik zelf ook wel eens willen weten" komt hij er - na een aantal redenen genoemd te hebben - meestal achter dat ook hij het niet helemaal precies kan zeggen. Kortom, hoewel de ene kaart of de ene verklaring aantoonbaar bruikbaarder is dan de ander, is er niets in het leven dat zich volledig laat afbeelden of verklaren. Er blijft altijd een groter of kleiner myste rie over. En onvermijdelijk roept myste rie eerbied op. Vandaar dat we met zo veel eerbied voor een Van Gogh in het mu seum kunnen staan, ons afvragend wat de schilder bewogen heeft, toen hij... Maar om nog even bij huis te blijven, naast u aan tafel of in bed is vast ook nog wel een mysterie te vinden dat wat eer bied waard is.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 31