'Vliegende ambulances' nemen een hoge vlucht 'Er zijn slechts zelden echte problemen' Dan toch maar de lucht in ZATERDAG 17 FEBRUARI 1990 PAGINA 29 De honderdduizenden Nederlanders die volgende week vertrekken naar de skigebieden van Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk en Italië om daar de krokusvakantie door te brengen, kunnen met een gerust hart de win tersport gaan beoefenen. Vele lotgenoten werden weliswaar al gebles seerd afgevoerd van de pistes, maar de sneeuwsituatie is inmiddels ver beterd en wat er ook gebeurt, één telefoontje is voldoende om een ge wonde skiër naar huis,te helpen. Als hij tenminste verzekerd is. Dag en nacht bemande alarmcentrales staan garant voor een terugreis die zeer comfortabel kan zijn. Zeker vanuit Oostenrijk. Als dochteronderneming van Tyrolean Airways heeft Tyrolean Air Ambulance sinds vorige maand een geregelde lijndienst op Nederland. De vliegende ambulances ma ken inmiddels al vier vluchten per week. Dat aantal zal in de krokusva kantie ongetwijfeld stijgen. Noordwijkerhouter Wanders van EuroCross in Noordwijk: "Uit voorzorg hebben we dan ook opties lopen bij andere vliegmaatschappijen". door Henk Houtman EuroCross regelt het ziekenvervoer vanuit de wintersportplaats naar het zeer centraal gelegen vliegveld van Innsbruck. In veel gevallen zijn de afstanden niet zo groot, maar het kan ook voorkomen dat een ambu lance een patiënt uit een onherberg zaam gebied in noord-Italië moet ophalen. De ambulance moet dan 's nachts al om half twee vertrekken om de volgende dag op tijd te zijn voor de vlucht van half drie. Op het vliegveld van Innsbruck worden de gewonde skiërs verwel komd door verpleegkundige Ineke Hinkel. Ze is een Nederlandse ver pleegster, getrouwd met een Oos tenrijkse helikopterpiloot en woont in Innsbruck. "De Nederlanders vinden het fijn als ze in hun eigen taal worden aangesproken. Ze heb ben steeds Duits moeten spreken tegen de dokter op hun vakantie adres of in het ziekenhuis en dat valt niet mee. Leg maar eens in het Duits uit hoe je je voelt, watje voelt en watje scheelt, dat is niet makke lijk", zegt Ineke. Ze is in dienst van Tyrolean Air Ambulance en maakt vrijwel alle lijnvluchten op Nederland mee. "We krijgen een lijst met gegevens over het ziektebeeld en hoe de ver zekerde vervoerd moet worden. Soms zittend, in het andere geval op een brancard. Met de Dash 8 kun nen we, afhankelijk van het aantal brandcardpatiënten, ongeveer 12 gewonde skiërs meenemen. Op het vliegveld gebruiken we een grote, verwarmde hangar waar het vlieg tuig wordt ingereden. Ook als bui ten een sneeuwstorm woedt, kun nen we de patiënten redelijk com fortabel van de ziekenwagen over laden in het vliegtuig". "De meesten zijn opgewekt, heb ben toch nog wel een lekker bruin gezicht en zijn natuurlijk blij dat ze naar huis gaan. In het vliegtuig ver tellen ze elkaar uitgebreid hoe het mis is gegaan. Maar we hebben ook patiënten die het bepaald niet lek ker hebben, aan het infuus liggen en een spuitje of pijnstillend tabletje nodig hebben". "In het vliegtuig hebben we zo'n beetje alles tot onze beschikking. We kunnen een ECG maken, er is beademingsapparatuur beschik baar, een bloeddrukmeter, infuus- materiaal, medicamenten, etcetera. Er gaat altijd een arts mee. want als verpleegkundige mag ik niet alle medische handelingen verrichten. Het komt nogal eens voor dat een patiënt nog nooit heeft gevlogen en juist vanwege vliegangst de bus of de trein heeft genomen. Die zijn dan wel even heel stil, als het vliegtuig z'n aanloop op de startbaan neemt. Maar problemen hebben zich met deze patiënten eigenlijk nooit voor gedaan". EuroCross in Noordwijk is een van die 24 uur per dag bemande alarmcentrales, die een in moeilijkheden geraakte verzeker de te hulp komt. Dat kan een winterspor ter zijn, maar ook iemand die in de Saha ra zijn avontuurlijke vakantie met een paar gebroken ledematen op de klippen ziet lopen. De Noordwijkse alarmcentrale is-geli- eerd aan de ziektekostenverzekeraar Zil veren Kruis, maar dat is slechts een van de klanten van EuroCross. Het bedrijf werkt in opdracht van de reisbranche en een groot aantal ziekenfondsen en verze keringsmaatschappijen, die met elkaar 16 miljoen verzekerden in binnen- en buitenland tellen. De Noordwijkse alarmcentrale maakt een stormachtige ontwikkeling door: in drie jaar tijd ver dubbelde het aantal verzekerden van 8 naar 16 miljoen en aan deze groei is nog lang geen eind gekomen. De alarmcentrale aan de Van de Mor telstraat in Noordwijk telt vijftig mede werkers, onder wie vijf artsen in vaste dienst. In het hoogseizoen wordt het aan tal artsen tot tien uitgebreid. Talen Hoofd van de centrale is Marius Wanders uit Noordwijkerhout. Als stuurman op een tanker heeft hij vele jaren over de wereld gezworven en die ervaring komt hem in zijn huidige werkkring goed van pas. Er is vrijwel geen plek op de aardbol waar hij niet is geweest. Trouwens ook zijn talenkennis, Frans, Duits, Engels en Spaans (en hij studeert nog Portugees), is in dit werk noodzakelijk; een vereiste zelfs voor de medewerkers op de centra le. "Het eerste wat wij doen, als we een te lefoontje van iemand krijgen, is kijken of de man of vrouw in kwestie verzekerd is. Soms is dat niet het geval, maar dat bete kent niet dat we dan helemaal niets doen", vertelt Wanders. "We zijn hulp verleners, dus proberen we toch te hel pen. Al heeft iemand maar een glasverze kering, dan kunnen we vaak toch iets doen. Veel mensen zijn onvoldoende verzekerd. Wij adviseren altijd een reis kostenverzekering te nemen. De mensen zijn weken, soms maanden bezig hun va kantie voor te bereiden maar ze vergeten naar hun verzekeringspakket te. kijken. Dat raakt vaak ondergesneeuwd". Een verkooppraatje? Misschien, maar feit is dat Wanders schrijnende gevallen meemaakt met mensen die niet verze kerd zijn, in grote problemen zijn ge raakt en voor gigantische kosten komen te staan. Per jaar krijgt EuroCross van die 16 miljoen verzekerden zo'n 16.000 'schade'-gevallen aangemeld. Daarvan zijn er ongeveer 10.000 tot 12.000 van me dische aard. In 5000 tot 6000 gevallen leidt dat tot repatriëring van de verzeker de. Er zijn jaarlijks een groot aantal win tersporters bij; slecht getrainde skiërs wiens investering in hun outfit zo onge veer omgekeerd evenredig is aan de aan dacht voor hun lichaamsconditie. Deze sneeuwtoerist kan, meestal als de vakan tie nog maar net is begonnen, wel eens tot de ontdekking komen dat het met een gescheurde knieband, een gebroken en kel of met zwaar gebroken ribben lastig skiën is. De oorzaak van een ski-ongeluk is, eer lijk is eerlijk, meestal niet het gevolg van een gebrek aan conditie. Volle pistes, weinig sneeuw, verijsde stukken, het niet goed uitkijken, onervarenheid, te grote snelheid en pure pech kunnen net zo goed reden voor een pijnlijke aftocht zijn. Een goede skiverzekering en een te lefoontje naar een dag en nacht bemande alarmcentrale kunnen er toe leiden, dat de terugreis naar Nederland heel wat comfortabeler verloopt dan de tien tot twaalf uur durende heenreis met een in de file sukkelende bus. Vliegende ambulance Het aantal gewonde skiërs is zo groot aan het worden, dat de Oostenrijkse vlieg maatschappij Tyrolean Airways vorig jaar een dochteronderneming heeft op gericht, Tyrolean Air Ambulance, die uitsluitend ziekentransport door de lucht verzorgt. van de gewonde skiërs, momenteel zo'n 20 tot 25 per week, stoelen bij Tyrolean Air Ambulance. Dat moeten er soms een paar zijn per patiënt, als deze op een brandcard moet worden vervoerd. De Oostenrijkse vliegmaatschappij heeft verschillende soorten vliegtuigen ter beschikking voor het ziekenvervoer. Dat varieert van helikopters, die zwaar gewonde skiërs van de bergtoppen weg halen, tot een driemotorige interconti nentale straaljet en van een watervlieg tuig tot een tweemotorig propellertoestel Dash 8 dat niet snel is, maar wèl op klei ne vliegvelden uit de voeten kan. Soms wordt er geland in Eindhoven of Maas tricht, al naar gelang het (zieken)huis- adres van de patiënt. Ook kan de Dash 8 op een zandstrip worden neergezet, wat een straaltoestel niet kan omdat die het zand in de motor zuigt. De Leidse studente Monique de Vries wordt op haar vakantie adres in Axams bij Innsbruck door een ambulance opgehaald. De ambulance rijdt naar Axams, zo'n veertig kilometer buiten Innsbruck, om de Leidse studente Monique de Vries op te halen. Ze heeft haar binnenste knie band gescheurd en heeft een gipsspalk. Het is even zoeken voor het drietal in de ambulance, want hoewel het apparte ment Tirolerhaus een van de grootste ge bouwen van het dorp is, staat het in te genstelling tot allerlei andere logiesgele- genheden nergens aangegeven op de ve le aanduidingsborden. Met een brede lach strompelt de 24-ja- rige Leidse met het gipsbeen richting ambulance. "Ik heb gisteravond de krukken moeten inleveren", zegt ze ver ontschuldigend. Het ambulanceperso neel legt haar op de brandcard en zo gaat het richting vliegveld. "Woensdag ben ik tijdens een skiles voorover in de sneeuw geduikeld. Ik ben natuurlijk wel vaker gevallen, want het is pas voor het tweede jaar dat ik ski, maar dit keer sprongen de tranen me in de ogen. Zo'n pijn had ik, Ik wist meteeadat het niet goed zat, maar toch ben ik met m'n klasje nog naar be neden gekomen". "Eerst probeer je niet aan die blessure te denken, zo vaak ga je per slot van reke ning niet op vakantie. Maar het ging niet en uiteindelijk ben ik 's avonds toch naar de dokter gegaan. Het bot was niet ge broken, maar de knieband bleek ge scheurd. Ik heb diezelfde avond nog Eu roCross in Noordwijk gebeld. De vrouw aan de telefoon zei de volgende dag te zullen terugbellen en van haar hoorde ik dat ik zou worden opgehaald om met het vliegtuig naar Nederland vervoerd te worden". Monique, die aan het laatste jaar van haar rechtenstudie bezig is, was dus ook zo iemand die nog nooit had gevlogen. "Ik was wel een beetje bang, maar het is me meegevallen", zegt ze op Zestienho ven, waar een medewerkster van Euro- Cross de patiënten met een bloemetje opwacht. Een hele rij ambulances staat klaar op de Rotterdamse luchthaven, die gekozen is omdat het er niet zo druk is als op Schiphol. De ambulance van broeder De Vries rijdt voor. Monique: "Ik ga naar m'n ouders in IJmuiden. Op zo'n studen tenkamer in Leiden is het niks gedaan. Ik heb ze wel gebeld hoor. Ik zei tegen m'n moeder 'Het gaat goed met mij, maar ik zit wel in het gips'. Toen viel de verbin ding weg. Gelukkig heb ik even later wel het hele verhaal kunnen vertellen". naar in Oostenrijk gaat of een Canadees die van Bombay naar Toronto moet. On ze arts overlegt met de arts in het buiten land over de situatie van de patiënt en dan wordt beslist over de wijze van repa triëring. Dat kan een ambulancerit wor den of vervoer met het vliegtuig". EuroCross werkt nauw samen met het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Soms is er specialistisch advies nodig. Als een hartpatiënt moet worden ver voerd, wordt een cardioloog uit het AZL gevraagd telefonisch met zijn collega in bijvoorbeeld Marokko te overleggen. ("Die specialisten begrijpen elkaar met dat Latijn altijd", weet Wanders). Het komt ook voor dat een cardioloog, neuro loog of internist naar het buitenland af reist om een patiënt tijdens het vervoer te begeleiden. EuroCross boekt voor het overvliegen Geblesseerde wintersporter naar huis via geregelde lijndienst uit Oostenrijk Het bedrijf in Innsbruck is vorige maand begonnen met een geregelde lijn dienst op Nederland. Twee keer per week was de bedoeling, maar inmiddels landen de 'vliegende ambulances' al vier keer per week op Zestienhoven om ge wonde wintersporters af te leveren, die dan per ziekenwagen of taxi naar huis of ziekenhuis worden gebracht. Vrijwel al tijd zijn de gipsvluchten volgeboekt. Chef- alarmcentrale Wanders van Eu roCross: "De slechte sneeuwsituatie van de achter ons liggende weken heeft daar ook mee te maken. De Nederlanders ski ën desnoods over de pollen gras". Hoe het gebeurt, gebeurt het, de verzekerde gewonde skiër moet geholpen worden. "Eén telefoontje is voldoende om een wereldwijde organisatie op poten te zet ten. Of het nu om een gewonde Leide- tiooja alarmcentrale Lurouross Wanders: "De mensen zijn weken, ja soms maanden bezig hun vakantie voor te bereiden maar ze vergeten naar hun verzekeringspakket te kij ken. Dat raakt vaak onderge sneeuwd". Ambulancepersoneel helpt een handje om een gewonde skiër uit het vliegtuig te halen. In het midden voor de deuropening de Nederlandse verpleegster Ineke Hinkel van Tyro lean A ir Ambulance. (eigen iotosi Tyrolean Air Ambulance heeft altijd een arts en enkele verpleegkundigen of ziekenverzorgers aan boord. In de Not-. arzthubschrauberteams, ook 24 uur per dag paraat, moeten de helikopterpiloot en de meevliegende arts zelfs het bergbe klimmen beheersen, zodat ze hangend aan de touwen een patiënt van een vrij wel onbereikbare plek kunnen halen. In een hangar op de thuisbasis in Inns bruck is een stukje rotswand opgesteld, waarop de hulpverleners het bergbe klimmen kunnen oefenen. De lijndienst van Tyrolean Air Ambu lance, loopt als een trein. Wanders: "Het vliegtuig is vrijwel steeds vol. Ook de ANWB maakt er gebruik van. Ik weet niet hoe dat volgende week moet, als de krokusvakantie begint. We hebben uit voorzorg al opties lopen bij andere vlieg maatschappijen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29