Het duin terug naar de natuur I Stichting wil van zeereep monument maken ZATERDAG 17 FEBRUARI1990 JR.M BULAGEVANHETLEIDSCjm PAGINA 25 De duinen zijn de duinen niet meer. Een wandeling door het terrein dat de zee weert van het vlakke land levert geen andere dan deze wrange conclusie op: blanke duintoppen zijn uitsluitend nog' te vin den in de vergeelde natuurgidsen van Jac P. Thijsse en in de liede renbundel 'Kunt u nog zingen, zing dan mee'. Veel aanleiding om het natuurschoon van de duinen te bezingen bestaat er overigens al lang niet meer, vinden de medewerkers van de in Leide'n gevestigde stichting Duinbehoud. Het landschap wijkt door de ingreep van de mensenhand nadrukkelijk af van de oor spronkelijke staat van het gebied. "Tot op zekere hoogte zijn de Ne derlandse duinen de mooisten van Europa, maar eigenlijk staat het er belabberd voor met de natuurkwaliteit", is de keiharde lezing van Albert Salman, secretaris van de stichting. "Door de waterwinning, door de recreatie en door het beheer". Toch hebben de zes parttime-medewerkers, de 25 belangeloos werkende consulenten en de talloze vogeltellers niet het gevoel roe penden in het duinzand te zijn. "Gelukkig niet nee. Binnenkort is het precies vijftien jaar geleden dat we voor het eerst actie voerden in het duin. En ik moet zeggen dat de acties die we daarna hebben gevoerd grotendeels succesvol zijn verlopen". De Nederlandse duinen worden in toeristenfolders aange prezen als de mooisten van Europa. Maar geregeld worden er aanslagen op gepleegd. Zoals onlangs door de orkaan. Vooral de duinenrij op Texel werd erdoor getroffen. Maar ook de mens gaat niet erg zuinig om met het geacciden teerde landschap, de natuurlijke zeewering. Met afgrijzen hebben de natuurbeschermers van de stichting Duinbe houd vastgesteld dat vele vogels zijn gevlogen. Dat de wil de orchidee heeft plaats gemaakt voor de distel en de brandnetel. "Toch is er sinds onze eerste actie in 1975 het een en ander verbeterd. Maar het is nog lang niet zo ver dat de duinen weer blanke toppen hebben". door Gerard van Putten Salman somt enkele voorbeelden op. "Onze activiteiten hebben er bijvoor beeld toe geleid dat in de provincie Zuid- Holland de plannen tot uitbreiding van de waterwinning van tafel zijn gegaan. In eerste instantie werd met het oog op het jaar 2000 uit gegaan van een produktie- verhoging met 164 procent. In werkelijk heid wordt de produktie met 14 procent teruggedraaid". De belangstelling voor de golfsport is de laatste vijftien jaar aanzienlijk toege nomen, maar nieuwe golfcourses zijn er niet gekomen in het duiq. In totaal zijn er de laatste vijfjaar vijftien golfbanen ge pland in de duinen, maar de projecten ketsten af op het argument dat telkens door de stichting Duinbehoud werd aan gevoerd: "Golfbanen maken van een na tuurgebied een grasmat, dat bovendien nog wordt bewerkt met kunstmest en met bestrijdingsmiddelen om de groei van paddestoelen tegen te gaan". Het overleg met Staatsbosbeheer heeft geleid tot de aanleg van verharde voetpa den, waardoor de wilde recreatie de laatste jaren aardig schijnt te zijn inge damd. De broedvogelstand heeft zich daardoor redelijk kunnen herstellen. Het komt weer geregeld voor dat boven het duin een vlucht wulpen is te zien. In 1975 waren nog maar drie broedparen over. Waarnemers van de stichting signa leerden vorig jaar dat zogenaamde ja gersvrienden van het Koninklijk Huis schoten op alles wat in het duin bewoog.. De stichting bracht een en ander in de publiciteit. Niet veel later besloot het Ko ninklijk Huis de jachtvergunning voor goed over te dragen aan Staatsbosbe heer. Treurig Hoe treurig het met de Nederlandse dui nen gesteld was, werd voor het eerst in 1975 onderkend door enige studenten biologie uit Leiden. Onder hen bevond zich ook Salman. Ze probeerden destijds enige toegevoegde waarde te geven aan hun uit de boeken opgedane kennis door praktische studie van flora en fauna. Het was hen al heel snel duidelijk dat de duinen tussen Katwijk en Wassenaar niet werden beheerd als natuurgebied. Integendeel: .de recreanten liep er kris kras door het duin. bij voorkeur liepen dagjesmensen buiten de paden. Na aan genaam verpozen lieten picknickers de schillen en dozen. Er werd naar hartelust gevoetbald, gevliegerd, geravot. En men beklom massaal het hoogste duin om zichzelf zodoende een vergezicht te gun nen op de omgeving. De studenten biolo gie schrokken van de "overbetreding" van het duin door rabauwachtige recre anten. "Mede ook door de heel droge zo mers van 1975 en 1976 waren de gevolgen voor de duinen desastreus". Vooral in de buurt van Katwijk boden de duinen als gevolg van de "enorme ero sie" de trieste aanblik van een zandver stuiving. Op sommige plaatsen troffen Salman en zijn mensen één grote woes tenij aan waar behoudens distels en brandnetels, niets wilde groeien. De toe stand van het duin werd door de aanko mende biologen ernstig genoeg geacht om zich te gaan inzetten voor een beter duinmilieu. Met dat oogmerk werd in maart 1975 de werkgroep 'Berkheide' op gericht. De werkgroep breidde het aandacht- water bleek 10 tot 100 maal zoveel ver vuild als het duinwater in het Waddenge bied en in Zeeland, waar geen infiltratie werd toegepast. "Sinds de duinen als infiltratiegebied worden gebruikt, en dat gebeurt sinds 1956, gelden ze als een van de grootste bodemvervuilingsvoorbeelden in West- Nederland. Het water dat uit de sloten komt is sterk vervuild. Deels door de rio leringen die er op zijn aangesloten, maar ook door het gebruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Een van de inlaat- punten van het water was vlakbij het vliegveld Valkenburg. Daar zijn ontzet tend veel bestrijdingsmiddelen gebruikt om het gras laag te houden. Wordt dat zonder voorzuivering in de duinen ge bracht, dan wordt niet alleen een natuur gebied vergiftigd, maar ook de volksge zondheid in gevaar gebracht. Bij toeval, door een testje, ontdekten we een paar jaar geleden dat in het drinkwater een te hoge concentratie antracine zat, een mid del om het gras laag te houden". Een jaar of vier geleden kwam aan het licht dat de directeur van de LDM de pro duktie jarenlang kunstmatig had opge voerd. Acht miljoen kubieke meter wa ter vond jaarlijks z'n legale weg van Rijn lands boezem naar de verbruikers, gezui verd door het duin en daarna nagefiltërd. Maar nog eens acht miljoen kubieke me ter boezemwater was al die jaren buiten het duin om gepompt naar het nafilte- ringsreservoir. Het ongezuiverde boe zemwater werd via een geheime, onder grondse leiding aangevoerd en ver mengd met door het duin gezuiverd wa ter. Lek Het kostte de bewuste directeur zijn baan. Maar wgt veel erger was: er viel in de watervoorziening van Leiden en om geving tevens een 'lek' van 8 miljoen ku bieke meter. De noodzakelijke -uitbrei ding van de waterwinning vereiste het nodige graafwerk; er moesten nieuwe winkanalen komen. Tientallen hectaren duin in Berkheide zijn, zoals Salman het uitdrukt, op de schop gegaan. Reden ge noeg voor de stichting Duinbehoud om het gebied tussen Katwijk en Wassenaar uit te roepen tot rampgebied. Daar bleef het in feite bij, al publiceerden de natuur beschermers dan wel een zwartboek over de waterwinningswerkzaamheden ter plaatse. "Maar we hebben ons niet tot het uiterste verzet tegen die uitbreidin gen. We begrepen ook wel dat we niet te gen de afnemers van de LDM konden zeggen: sorry, drink voortaan maar Spa". Inmiddels is 'Berkheide' uitgeroepen tot natuurgebied; in totaal vallen 3600 hectaren duinterrein langs de Hollandse en Zeeuwse kust onder de natuurbe schermingswet. "Dat heeft in tweeërlei opzicht de toestand ten goede veran derd. De wet biedt een garantie tegen verdere aantasting van het landschap, er is een budget beschikbaar gesteld om het beheersplan beter uit te voeren. Daarnaast is er voor elke ingreep in het duin een vergunning nodig". Zo willen althans de letters van de na tuurbeschermingswet het. De praktijk van het gebied 'Berkheide' leert dat die wet toch ten minste een maas kent. "De Nederlandse Aardolie Maatschappij gaat er binnenkort boringen verrichten. Om de veertig meter worden er gaten van tien centimeter doorsnede geslagen. De werkzaamheden zullen gepaard gaan met ondergrondse explosies. Het econo mische belang staat kennelijk boven de natuurbeschermingswet". Drammerig Het betoog van Salman heeft af en toe het drammerige dat de natuurliefhebber onder de actievoerders zo eigen lijkt. Zelfs vindt Salman dat best meevallen. "Van alle natuurorganisaties die in de milieu-defensie actief zijn, is de stichting Duinbehoud een van de meest genuan ceerd denkende". Maar dan nog. Recentelijk is gebleken dat ook de natuurbeschermers die van zichzelf zeggen doorgaans louter uit te gaan van feiten, zichzelf wel eens voorbij kunnen praten in hun gedrevenheid om misstanden aan de kaak te stellen. Sal man geeft het toe: "We hebben eens ver kondigd dat het duingebied tussen Kat wijk en Leiden was vergiftigd door dé opslag van slib. Haijkens, de huidige di recteur van de Leidse waterleiding en een man die veel milieubewuster denkt dan zijn voorganger, heeft toen opening van zaken gegeven. Dat was nooit eerder gebeurd. Op slechts twee plaatsen bleek het slib arsenicum te bevatten, terwijl wij dachten dat het om tientallen plaat sen ging". Natuurbeschermers vallen de beheer ders van natuurgebieden er geregeld op aan dat ze onnatuurlijk omgaan met wat ze in onderhoud hebben. In dit land, zo klinkt het verwijt, bestaat de neiging bos en duin te verparkev. Na de orkaan van 25 januari en de daaropvolgende reeks van stormen wees de Stichting Kritisch Bosbeheer op de 'volmaakte onzin' van het weghalen van omgewaaide bomen. Bepaalde plant- en diersoorten leven van afstervend hout. En zo hoeft het duin niet helemaal te worden volgeplant met helm, zeggen ze bij de Stichting Duinbe houd. Het volstaat om de buitenste dui nen, die achter de zeereep, te beplanten met helm. "Bij Rijkswaterstaat en bij de hoogheemraadschappen begint dat in zicht gelukkig nu ook te rijpen. In de nieuwe nota Kustverdediging staat dat de duinen langs de zeereep met helm moet worden beplant, maar dat de meer landinwaarts gelegen duinen mogen stuiven". Zo zijn ze ook ontstaan, benadrukt Sal man. Maar de laatste dertig, veertig jaar is het landschap 'vergrast'. Binnenkort kan minister Braks van de stichting Duinbehoud een brief verwachten waar in hem zal worden gevraagd om een jachtverbod op haas en konijn. "Zeker nu als gevolg van waarschijnlijk een vi rus een massale sterfte onder konijnen is uitgebroken. Van oorsprong zijn ze dan geen duinbewoners, ze hebben wel de functie overgenomen van de reeën, de elanden en herten, van de grazers van weleer die ervoor zorgden dat er ook open duin was. Konijnen zijn niet scha delijk voor het landschap, als grazer ho ren ze er thuis om hun ecologische rol te spelen. Het zijn vooral de jagers en de zeeweringsdeskundigen, die altijd roe pen dat konijnen niet thuishoren in het duin. Jagers roepen dat als excuus om jacht op ze te kunnen maken, en zeewe ringsmensen omdat ze de zeewering zou den ondergraven. Maar dieper dan een, twee meter graven konijnen niet". Kaalslag Deze stormachtige winter heeft langs de kust behoorlijk wat kaalslag teweeg ge bracht in de natuurlijke zeewering. Vooral de toestand op Texel is ernstiger dan ooit. En dat terwijl het Waddenei land in een tijdsbestek van 100 jaar al een kilometer duin verloren zag gaan. "Re gelmatige strandophoging, strand- suppletie met een frequentie van vijf tot tien jaar, is verreweg de beste maatregel die voor de natuur en voor het milieu is te treffen. Voor de veiligheid, voor de por temonnee, voor de natuur en voor de re creatie. Bovendien is met het onderhoud van zachte zeewering minder geld ge moeid dan met het onderhoud van asfalt- dammen met basaltblokken". Om de duinen meer terug te brengen naar de natuur maakt de stichting Duin behoud ook propaganda voor een na tuurvriendelijker systeem van waterwin ning. Door toepassing van diepte-infil tratie kan voorgezuiverd water op een diepte van 60 meter worden opgeslagen. Het systeem zou ook buiten het duin kunnen worden toegepast, als de bodem maar uit zand bestaat. Bovengronds hoe ven er parallel aan elkaar maar twee lei dingen te worden aangelegd: een voor de aanvoer van het water en een voor de af voer. "Het voordeel van diepte-infiltratie is dat er geen waterbekkens meer hoe ven te worden aangelegd in het duin, en ook geen verticale putten van 60 meter" Eens zal de wilde orchidee weer in bloei staan en de grauwe klauwier als vanouds rondcirkelen in het duin. Bij de stichting Duinbehoud zijn ze ervan over tuigd. "De duinen moeten weer blond worden. Alleen door de hele Nederland se duinenrij tot natuurmonument te ver klaren, is het mogelijk om tot duinher stel te komen. Daarom zullen wij ervoor blijven ijveren dat het duin ooit weer een levend landschap wordt". veld uit. De mensen van 'Berkheide' struinden de hele duinenrij af tussen, ruwweg, Castricum en Cadzand. En stuitten op nóg een levensbedreigend probleem voor de flora en fauna van het duin: de waterwinning. Zo op het oog zag •het terrein van noord naar zuid er schil derachtig uit, met al die duinmeertjes. Maar een wat scherper blik leverde de conclusie op dat er weinig leefde, groei de en bloeide. Aan futen en eenden geen gebrek, maar van de oorspronkelijke standvogels geen spoor. "De waterral, de dodaars, de roerdomp, de kiekendieven: we hadden ze er wel verwacht, maar ze waren eenvoudig nergens te bekennen. En dat kwam omdat de plassen vrij diep waren, de oevers steil en nauwelijks ge vegeteerd". De scheef gegroeide natuur op en rond de duinmeertjes schokte de leden van de werkgroep. En in vertrouwde omgeving werden ze eens te meer gealarmeerd, toen tussen Den Haag en Katwijk werk lui druk doende waren sleuveh te graven en taluds aan te leggen. Voor de aanleg van een weg, dachten ze. "Navraag leerde ons dat er kanalen werden gegraven die voor de aanvoer van water moesten zorgen. Om nieuwe waterwinplassen te creëren. Het paste al lemaal in de trend van de jaren zeventig. Bij de bedrijven werd voornamelijk aan schaalvergroting gedacht. De LDM, de Leidse Duinwater Maatschappij, had bij het toenmalige ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne een plan in gediend dat de waterwinning van 15 mil joen kuub per jaar moest uitbreiden naar 40 miljoen. Ook elders stond een uitbrei ding van 100 tot 200 procent op stapel. En dat terwijl er naar onze mening al genoeg duinmeren waren. Voor ons aanleiding genoeg om ook een werkgroep water winning in het leven te roepen". De twee werkgroepen werden in 1977 ondergebracht in de stichting Duinbe houd. Het toekomstperspectief was ver re van gunstig, herinnert Salman zich als man van het eerste uur maar al te goed. In die tijd was het milieubelang nog on dergeschikt aan het zakelijke. De mede werkers van de stichting Duinbehoud werden dat ooit op een bijzondere wijze gewaar. "Verdubbeling van de water winning betekent een vertienvoudiging van de schade die wordt toegebracht aan de duinen, betoogden wij. Van de voor zitter van de stichting Natuur- en Milieu kregen wij geen enkele vorm van bijval. Achteraf weer niet zo gek, die man was tevens directeur van een duinwaterlei dingbedrijf". Namens de stichting namen medewer kers monsters van het natuurlijke duin water en van het water dat ten behoeve van de waterwinning door infiltratie in het duin was ingebracht. Het infiltratie-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25