Hockeyteam mist leider 'Dat kunstgras was echt noodzakelijk' U.V.S. - H.M.S.H.' Tiende remise Sijbrands ZATERDAG 17 FEBRUARI 1990 PAGINA 21 EINDHOVEN (GPD) Het ritueel zal morgenmiddag niet verschillen met andere voetbalmiddagen of - avonden. Als Romario de Souza Faria het veld van het Olympisch Stadion betreedt, raakt zijn rechterhand de grasmat en maakt een kruisteken. Anderhalf uur later, bij het verlaten van diezelfde grasmat, hetzelfde gebaar. En als de Braziliaan in het tussenliggende tijdsbestek een kruisteken maakt, zal Ajax daar niet echt gelukkig mee zijn, want dan heeft Romario weer gescoord. „Dan dank ik God omdat Hij mij dat doelpunt heeft laten maken", is de simpele verklaring van de kleine Braziliaan. door Fred Sochacki De balkunstenaar, die met zijn tech nisch vermogen voetballend Neder land in verrukking kan brengen, leeft in de heilige overtuiging dat zijn benen door God gestuurd wor den. Romario, een jongeman uit een andere cultuur; uit een andere we reld. Zo praat hij en zo voetbalt hij. Aan de vooravond van Ajax-PSV opent hij de deur naar zijn zieleroer- selen. Een gelovig mens wiens blik verder gaat dan de kalklijnen die de grasmat inperken. Een voetballer, die fenomenale techniek koppelt aan bescheidenheid. Nog niet in de greep van het Grote Geld en roem. Romario praat over zijn gezin, ge loof, politiek en voetbal. Af en toe valt zelfs het woord Ajax, maar dat stoort verder niet in het gesprek. „Twaalf. Een elftal plus een, zeg maar". Romario heeft het over zijn toekomstige gezin. Beter gezegd, over het aantal kinderen dat Monica en hij wensen. Om de voorziening een steuntje in de rug te geven is hij in de Eindhovense wijk 'Ooievaars nest' gaan wonen. Monica, zijn ne gentienjarige echtgenote, is hoog zwanger en zal over veertien dagen haar eerste kind baren. „Romario, komt hij te heten", zegt de aanstaan de vader. „En Monica als het een meisje wordt". De volgorde geeft de voorkeur aan. Een heel elftal De Souza Fariaatjes wil de kleine Bra ziliaan en traditiegetrouw zullen de beide moeders en grootmoeders bij de bevalling aanwezig zijn. „Mijn moeder is nog nooit het land uit ge weest, heeft nog nooit in een vlieg tuig gezeten. Ik heb m'n vader ge zegd moeder te blinddoeken en haar wijs te maken dat ze in een au to zit. Dan vertel ik op Schiphol de waarheid wel". Schiphol klinkt grappig met een Portugese tongval. Soms gebruikt Romario Nederlandse woorden als hij dingen uitlegt. „Ik versta bijna alles, maar het antwoorden in jullie taal gaat me nog niet best af'. Enke le nachten tevoren heeft de prijs- schutter van PSV in bed liggen oe fenen op de dankwoorden, die hij wilde spreken naar aanleiding van zijn uitverkiezing tot beste voetbal ler in de Nederlandse competitie. Uiteindelijk was dat verspilde moeite, want de Braziliaanse am bassadeur moest zo nodig voor de microfoon in het congrescentrum. Na aandringen volgen toch redelijk vloeiend de twee zinnen, waar hij die nacht mee heeft liggen stoeien. „Deze prijs is een hoogtepunt in mijn carrière. Ik bedank iedereen, vooral mijn medespelers. Dank U wel". Beloning Een uitspraak waarvan er tijdens zo'n gala-avond wel dertien in een dozijn gaan. Romario meent elke lettergreep van het cliché. „Alles wat ik zeg, meen ik. Of dat tijdens dit gesprek is of op zo'n feestavond. Tijdens de training of waar dan ook. Wat ik zég, daar sta ik voor. Ook als me iets niet bevalt, zeg ik dat. Die prijs, afgelopen maandag, is voor mij meer dan een beloning voor mijn voetbalprestatie. Ik twijfel niet aan de puurheid, omdat mijn colle ga's mij de beste vonden. Het is daarnaast een bevestiging dat ik in Nederland mijn draai heb gevon den. Als voetballer ben ik populair. Niet alleen de supporters van PSV sluiten me in hun armen, ook die van Feyenoord vragen handteke ningen of geven schouderklopjes. Zo iets is in Brazilië ondenkbaar. Als speler van een concurrerend elf tal word je volstrekt genegeerd". „Ik heb een goed contact met de spelers. Nu ik mijn draai heb gevon den is er veel veranderd. Heimwee naar Brazilië zal er altijd zijn, maar het is te verdragen. Er is mee te le ven. Mijn telefoonrekening be draagt in- elk geval geen driedui zend gulden meer, zoals in de eerste maand, toen ik nog in Eindhoven in een hotel woonde. Ook de Neder landse mentaliteit staat me niet te gen. Voordat ik naar Nederland kwam, hoorde ik van kennissen dat de Nederlander bot, soms grof en intolerant zou zijn. De mensen die ik tot op heden heb leren kennen zijn vriendelijk en gedistingeerd. Ik heb slechts een grote teleurstelling te verwerken gehad en dat was de afwijzing van mijn broer door Stich ting Arbeidszaken. Hij mocht niet voetballen in Nederland. Moeite heb ik met de stipheidt van Neder landers. Ik hou me niet altijd aan af spraken", zegt Romario veront schuldigend. Onze afspraak was om 13 uur en werd door Romario om 13.30 uur te lefonisch verschoven naar 18 uur. Om 18.30 uur verscheen hij ten to nele. De ober van het restaurant wist er alles van. „Was de afspraak om zes uur? Als Romario er om half zeven niet is, dan zal hij het wel ver geten zijn. Voor die tijd hoeft U zich geen zorgen te maken". Geloof Zorgen maakt Romario zich amper. Zijn rotsvaste vertrouwen in het ka tholieke geloof helpt hem over alle zorgen heen. „Ik voel dat als ik bid, God heel dicht bij me is. God helpt me. Ik bid elke dag. Ik vraag of Hij me gezond wil houden en ik dank Hem dat ik met Hem mocht praten. Mijn godsdienst is een goede zaak. Ik probeer mensen die ongelovig zijn over te halen. Dat is mijn plicht als katholiek. Dat is voor mij geen dwang of dankbaarheid jegens God; Hij zou hetzelfde doen als hij hier was". Romario is er heilig van overtuigd dat God de hand heeft in zaken die de Braziliaan betreffen. Romario bidt voor elke wedstrijd. „Niet om een doelpunt af te smeken", laat Ro mario meteen weten. „Ik bid voor mijn medespelers, mijn tegenstan ders en mijzelf. Dat ons niets zal overkomen. Ik bid voor de mensen die iets is overkomen. Vo(br de ge handicapten en voor aids-patiénten. Ik bid uit de grond van mijn hart. En ik weet dat God mij beschermt". Romario haalt twee gebeurtenis sen aan waarin hij duidelijk de hand van God gevoeld heeft. „Vanmid dag nog. Ik moest met Monica naar de dokter - daarom was ik ook te laat voor onze afspraak, sorry nog - helde mijn wagen in een scherpe bocht opeens vervaarlijk over. Ik kwam op twee wielen en dreigde over de kop te slaan. Gelukkig viel de wagen terug de andere kant op en kwamen we veilig op alle vier wielen te staan. Toen heb ik God be dankt. Dat was Hij... Eind 1988. We speelden tegen FC Groningen en ik kwam in botsing met Meijer. Ik dacht dat alles gebroken was in mijn been. De dokter zag het duister in. Drie dagen later trainde ik al weer. Toen heeft God mij eveneens geholpen". Vloeken Eén keer per week bezoekt Roma- Romario en Monica. De eerste is op komst, r heel elftal kinderen. rio de kerk. Bidden is een dagelijkse bezigheid. Eenzaam voelt de 24-jari- ge voetballer uit Rio zich niet op de Nederlandse velden. Als diepgelo vig katholiek veroordeelt hij ook zijn collega's niet. Ook al hoort hij de grofste schuttingwoorden en vloeken uit hun mond. In het ander half jaar dat hij het zout in de Neder landse voetbalpap is, weet Romario verdraaid goed wat een hondelul is. En ook de betekenis van de rest van het minder fraaie voetbalvocabulair is hem niet onbekend. „Ik zoek altijd het positieve in de mens. Met negatieve zaken houd ik me niet bezig. Die leg ik naast me neer. Natuurlijk hoor ik andere voetballers vloeken. Maar dat heeft niets met geloof uit te staan. Dat is het uiting geven aan een teleurstel ling. Elke voetballer doet enorm zijn best en als iets niet lukt, dan wordt een uitlaatklep gezocht. Zo'n vloek of zo'n woord verliest op een dergelijk moment iedere binding met het geloof. Ik vloek ook wel Er is de laatste weken heel wat af- gevloekt in het Philipsstadion. Luid en duidelijk. Zo duidelijk dat Ro mario alles precies heeft kunnen volgen. Ofschoon hijzelf buiten schot bleef, brengt hij de paleisre volutie terug tot acceptabele pro porties. „Alles wat ik tot nu toe heb gepresteerd, heeft ervoor gezorgd dat mijn positie niet discutabel is. Misschien dat ik daarom wat mak kelijker kan praten, want ik ben me bewust van het feit dat ik belangrijk ben voor de ploeg. De PSV-proble- men zijn de problemen die elke top club heeft met een brede en vooral goede selectiegroep. Iedereen wil spelen en daar is niets vreemds aan. Net zo min is het vreemd dat je pro testeert als je naast de basis staat. Eén ding is voor mij echter heel dui delijk. De trainer heeft altijd gelijk, zelfs al heeft hij in de ogen van dege nen die het aangaat ongelijk. Dat zeg ik niet om te slijmen, maar dat is een feit". „Als Hiddink me niet zou beval len als trainer, zou ik hem dat ook zeggen. In Brazilië heb ik soms pro blemen met bondscoach Lazaroni. Privé kunnen we het uitstekend met elkaar vinden, maar voetbal- technisch liggen we vaak in de clinch. Dan protesteer ik ook; dan heb ik ook een grote bek. Je ziet het bij elke grote club soms de kop op steken en ook weer verdwijnen. Niets om je al te druk over te ma ken". Patat Romario is geen type dat zich al te druk maakt. Zijn dagelijkse be slommeringen reiken niet verder dan wat videofilms („zeker drie of vier en als het kan actiefilms"), ten- nisles en slapen. Zijn lievelings kostje is patat met biefstuk. Een beeld dat doorgetrokken kan wor den naar het speelveld. Daar loopt Romario er ook soms een hele wed strijd maar wat bij voor 'biefstuk en patat' bij, bij wijze van variatie op spek en bonen. Tot het moment dat de bal in zijn buurt komt. Dan komt hij tot leven. „Ik denk altijd enkele zetten vooruit. Dit of dat ga je doen. Het kan echter anders uitpakken. Als een bal niet lekker wordt aange speeld moet ik omschakelen. Ik heb vaak acties die mensen nog nooit hebben gezien. Toch ben ik een nor maal mens; een normale voetballer. Zonder God weet ook ik het niet. De techniek die ik beheers is normaal in Brazilië. Hier zijn er ook spelers die begenadigd zijn wat hun tech nisch vermogen betreft. Vanen burg, Huistra, Winter en Ellerman. Juul Ellerman is in mijn ogen de meest complete voetballer van Ne derland. Maar techniek alleen is niet alles. Mensen als Berry van Aerie en Eric Gerets - ik heb een keer tegen ze gespeeld en hoop dat het nooit meer hoeft, zelfs op de training niet - zijn van levensbelang voor een elftal. Tegen Ajax zul je het weer zien. Let maar op. Ajax is een tegenstander die me enorm aan spreekt. In Brazilië werd er vroeger maar van één club gesproken en dat was Ajax. Misschien dat daar nu mede door mij verandering in is ge komen. Dat laat onverlet dat Ajax Nog steeds". Nederland is het beloofde land en Brazilië het paradijs op aarde. Wat dat eerste betreft staat Romario vooralsnog alleen. De meeste van zijn voetballende landgenoten zoe ken hun heil in Zuid-Europa. In Ita lië, Spanje of Portugal. Landen die taboe zijn voor de zoon uit de slop penwijk Vila da Penha. De timide jongeman houdt niet van het en thousiasme en de adoratie waaraan zijn landgenoten daar bloot staan. Hij wil het liefst nog vijf of zes jaar bij PSV blijven en dan terugkeren naar zijn vaderland. „Ik heb het hier naar mijn zin. Het beste bewijs is het feit dat hier ons kind geboren wordt", geeft Romario reeds een voorzet op de komende onderhan delingen met de clubleiding. Maandag arriveert zijn manager en dan komt de tussentijdse con tractverlenging ter sprake. „Wat mij betreft is die zaak maandag afge rond", zegt de topscorer. „Een con tract is voor mij niet alleen een kwestie van geld. Sfeer is minstens zo belangrijk. Ik ben me ervan be wust dat ik in Italië veel meer geld had kunnen verdienen dan in Ne derland. Monica wil echter liever hier blijven. De ploeg heeft me uit stekend opgevangen. In Italië lopen te veel mensen in het voetbalwe reldje rond die het niet eerlijk met je menen. Hier ben ik goed behan deld, dus waarom zou ik weggaan. Voor Geld? Dat is het me niet waard. Voor roem? Ook niet. Roem kan ik overal oogsten. Ik heb het ge voel dat ik overal kan winnen. Of dat nu in Nederland is of in China of in Japan". Oerwoud Thuis is hij echter maar in één land. Ook al doet het hem vaak pijn om te zien wat er in Brazilië gebeurt. De enorme milieuramp die zich er afte kent en de uitroeiing van de India nen van het Amazonegebied. „Bela chelijk dat een paar imbecielen de hele wereldbevolking benadelen door het oerwoud systematisch af te breken. Dergelijke gekken behoren bestraft te worden. En wat ze doen met de Indianen... Ik heb diep res pect voor mensen als Chicomendes en Sting. Zij vestigen de aandacht van de wereld op de dingen die daar gebeuren. Alleen zijn ze echter hul peloos. De politiek moet verande- brand dan voorheen; worden de in dianen nog feller vervolgd. Brazilië moet deze problemen serieus ter hand nemen. Eenlingen kunnen dat niet doen. Met alle respect. Nelson Mandela is een groot man met een groot ideaal. Maar hij moet nog een lange weg gaan. En als hij de poli tiek niet-wint, dan is discriminatie en apartheid nog lang niet uit dat deel van de wereld. En apartheid is het ergste dat er is. God heeft ons al len als mens geschapen. Sommigen blank, sommigen zwart, geel of rood. Het maakt niets uit. We den ken en voelen allemaal hetzelfde". Rob Hogenelst zwaait af bij Meerburg ZOETERWOUDE-RIJNDIJK - Het kunstgras van Meerburg be treedt hij alleen nog als voetballer, van het achtste elftal. De voor zittershamer is begin dit jaar neergelegd. Een nieuwe uitdaging wacht voor de 46-jarige Rob Hogenelst. De man die de afgelopen negen jaar praeses van de Zoeterwoudse club was, staat genomi neerd voor een wethouderschap in de gemeente. Voor het CDA. de partij waarvoor hij al jaren actiefis. "Een grote kans. De partij le vert altijd een wethouder. Aan de andere kant, dat is logisch, valt het afscheid me niet gemakkelijk. Maar het is nog altijd beter af scheid te nemen dan te worden weggestuurd" door Herman Joustra Gemengde gevoelens dus bij de man, die gisteravond een afscheids receptie kreeg aangeboden van Meerburg waar hij in totaal zo'n achttien jaar actief is geweest op het bestuurlijke vlak. Een roerige tijd waarin er het nodige veranderde. "De tijd was daar ook rijp voor. In het begin van de jaren zestig was het zaakje om zo te zeggen zelfs een tijdje bevroren. Er was geen veld om op te voetballen. Het kader was weggelopen. De hele vereniging moest weer worden opgebouwd. Er waren toen maar twee seniorenelf tallen. Nu hebben we 375 leden". Dat veld kwam er uiteindelijk "halverwege de jaren zestig", maar bijster indrukwekkend was het alle maal nog niet. Bij het minste of ge ringste moest er worden afgelast. Menzo mag spelen DEN HAAG (ANP) - Stanley Menzo mag morgen het doel van Ajax ver dedigen in de topper van de eredivi sie tegen PSV. Menzo kreeg woens dag in het bekerduel met Fortuna Sittard de rode kaart voor een kop stoot tegen René Maessen, die zich verweerde en eveneens rood ont ving. De tuchtcommissie van de KNVB kon nog geen schorsing voor het duo uitspreken, omdat nog met alle rapporten over het incident bin- Ook Maessen mag dus dit week einde voetballen. Fortuna Sittard speelt vandaag een uitwedstrijd te gen Den Bosch. Andere spelers moeten wel langs de kant blijven, onder wie Nielsen (PSV) voor één ADVERTENTIE En ook het trainingsveld voldeed nauwelijks aan de eisen. "De nood was hoog. Het hele bestuur werd daarmee geconfronteerd. Wilde je als vereniging blijven bestaan dan moet er iets gebeuren". Dat 'iets' werd met name het kunstgrasveld, de nylon mat waar op heel Meerburg zo trots is als een aap. "Dat veld is er niet zonder slag of stoot gekomen. Pas na een uitge breide studie van de financiële kant. En van de voor- en nadelen Een sliding is onmogelijk, de spe lers kunnen een duel niet voluit aangaan, de remmende werking van het gras mis je bij het geven van eén pass. Die nadelen wegen echter niet op tegen hét grote voordeel: er kan altijd gevoetbald worden". Schaduwprogramma "Je hoort geen klacht meer over het organiseren van vriendschappelij ke wedstrijden. Er is altijd een scha duwprogramma voor wanneer er wordt afgelast. We hebben de hele winterstop door gevoetbald, er hoeft geen zaal te worden gehuurd. De intensiviteit van het voetballen is dus veel groter geworden. Dat was het doel en het is gelukt". Toch ziet hij niet alleen in de ver wezenlijking van het kunstgrasveld zijn grootste voldoening. "Ik denk ook aan de verwezenlijking van een nieuwe kleedaccommodatie, kanti ne, bestuurskamer en jeugdhonk. Verder is het voetbalpeil omhoog gebracht. Van de LVB naar de KN VB. Ik ben per slot van rekening een voetbaldier en wil ook presta ties zien". In wezen kan hij dus met een ge rust hart zijn vereniging de rug toe keren. Zeker nu in zijn opvolging is voorzien. "Een vervanger is moei lijk te vinden. Je bekijkt de mensen toch met bestuurdersogen. Maar het is gelukt. Het huidige bestuur pakt de zaken goed aan". Of hij baat heeft bij al die bestuur lijke ervaring? Of de functie van wethouder vergelijkbaar is met die van voorzitter? "Nee. In de politiek worden over het algemeen meer compromissen gesloten. In de voet ballerij heb je als bestuurder maar één doel: de mensen de voetbal sport te laten beoefenen, zowel re creatief als prestatief. Wat dat laatste betreft: natuurlijk zijn er conflicten tussen spelers en trai ners, maar dat is geen zaak voor het bestuur. Achterhoedegevechten worden wel gevoerd, maar die zijn Wil je de mensen laten voetballen, dan is een goede accommodatie ver eist. Dat is een must. Dus iedereen moest zich er wel achter scharen. Een compromis was niet mogelijk". AMERSFOORT (ANP) - Het begin van het tweede deel van de reeks partijen om de wereldtitel dammen heeft niet het verwachte vuurwerk opgeleverd. Uitdager Ton Sijbrands had in het elfde duel de beste kan sen op winst, maar kwam mede door gebrek aan tijd niet tot een be slissende aanval. Titelverdediger Alexei Tsjizjov kon na 48 zetten en ruim 3,5 uur spelen tevreden zijn over de puntendeling. Sijbrands leidt na elf duels, waarvan tien in re mise eindigden, met 12-10. De honderden toeschouwers in het Amersfoortse stadhuis kregen al kort na de openingszetten de in druk dat de wereldkampioen uit was op zijn geliefde klassieke spel- genre. Even leek Tsjizjov uit op een herhaling van de door hem met wit verloren tweede partij, maar de Sovjet-grootmeester durfde kenne lijk Sijbrands' kennis in die variant niet te beproeven. Binnen enkele minuten verdwe nen de eerste schijven van het bord en kui t daarna brak eigenlijk al de middenspelfase aan. Met klassiek- achtige trekjes, waarvoor opvallend genoeg Sijbrands aanmerkelijk meer bedenktijd nodig had. Ruim twintig minuten trok de Nederland se uitdager uit voor zijn twintigste zet, zodat hij toen al ruim één uur had gebruikt. Tsjizjov had slechts de helft van die tijd nodig. Voor Sijbrands brak toen even een moeilijke fase aan. De witte stel ling bleef de voorkeur krijgen, al be gon de klok in die fase al een be langrijke rol te spelen. Daarbij had Sijbrands ook last van een min of meer buitenspel staande randschijf. Dat leidde tot een niet verwachte achterwaartse vereenvoudiging van de Nederlander en gaf Tsjizjov kans tot een eventuele omsingeling van het witte centrum over te gaan. Het leek er op dat de spanning toch nog zou toenemen, maar toen Tsjizjov op zijn rechtervleugel ook tot vereenvoudiging overging, was de strijd gestreden en de remise een feit. LAHORE (GPD) De geschiedenis van vier jaar geleden dreigt zich te gaan herhalen. Tijdens het wereldkampioenschap in Londen miste het Nederlands mannen-hockeyteam de halve finales van wege een slechter doelsaldo dan de Sovjetunie en Engeland. Als de labiele nationale ploeg de schok van gisteren tegen Argentinië (3-3) de komende twee duels met India (vandaag) en Australië (maan dag) niet op tijd verwerkt, is een nieuw historische debacle op het WK in Lahore op dezelfde gronden het gevolg. "Er is nog niets verloren", riepen spelers, die de klap snel hadden hersteld, in koor. "Het toernooi begint nu pas". Maar aan de aangeslagen indruk, •die de rest van de zwijgzame groep maakte, viel zichtbaar af te lezen dat het moreel een forse knauw had ge kregen. Bondscoach Hans Jornts- ma zat na de doodsteek, die Argenti nië in de laatste seconde via de ge lijkmaker van Doherty had toege diend, als een afwezige Boedha naast de dugout. Terwijl de Argen tijnen in het Nationale Hockey Sta dium een staande ovatie kregen van de 5000 toeschouwers, slopen de Nederlanders na een lange adem pauze schichtig naar de kleedka mer. Van het opmerkelijke optimis me, waarmee de reis naar Pakistan was ondernomen, bleef op Jamu- day (de wekelijkse vrije dag in het islamitische Pakistan) weinig meer "Het vertrouwen in onze hockey- kwaliteiten is om onverklaarbare redenen weg", constateerde de technisch leider naderhand. "Het is toch ongelooflijk dat een ploeg met zoveel ervaring de rust niet kan op brengen een 3-1 voorsprong vast te houden en een wedstrijd kalm weet uit te spelen". Oktober vorig jaar was het nog precies omgekeerd. In Luton boezemde Argentinië Oranje al angst in en kon Nederland dank zij een spectaculaire inhaalrace bij blijven (3-3). In de Pakistaanse 'City of Gar dens' waren de rollen omgedraaid en bezorgden de Argentijnen hun opponent een nieuwe frustratie. Zij maakten het werk ongedaan van Floris Jan Bovelander en Mare De- lissen, die zich opnieuw op hun spe cialismen (strafballen en -corners) moesten onderscheiden om zich aan de 'greep van Luton' te ontwor stelen. Jorritsma en zijn volgelin gen stonden echter machteloos toen de lichtvoetige en technisch begaafde Argentijnen in de bran dende zon op drift raakten en als nog langszij kwamen. Keurkorps De coach had zich het WK heel an ders voorgesteld. In plaats van een dominante rol zwabbert zijn keur korps als een stuurloos schip in het rond. Bij de Oranje-équipe ont breekt vooral de kapitein, die bij pa niek ingrijpt. Tegen het onbedui dende Frankrijk kon averij net wor den voorkomen en liep de boot als nog veilig in de haven. Na de Sov jetunie (5-2 winst) werd die wanver toning als een incident afgedaan. De stunt van outsider Argentinië, dat eerder al India via een opmerke lijke inhaalrace in een uitzichtloze positie manoeuvreerde, geeft aan dat de oorzaak van structurele aard Nederland ontbeert een leider, die Jorritsma eigenlijk in alle linies dacht gevonden te hebben in René Klaassen (verdediging), Mare Delis- sen (middenveld) en Tom van 't Hek (aanvalslijn). Bij geen van de moei zame drempels op de lange weg naar de halve eindstrijd (Frankrijk en Argentinië) trokken zij hun colle ga's echter over de streep. Tot over maat van ramp zag de bondscoach zich gisteren genoodzaakt diens meest ervaren afgezant op de bank te laten. Cees Jan Diepeveen mist - ook in zijn eigen optiek - de juiste vorm. De Bloemendaler neemt voorlopig genoegen met een alles behalve vertrouwde plek op de re servebank, hetgeen bijna tien jaar geleden moet zijn geweest. Desondanks wenste de scheiden de spoorleider zich niet achter het gemis van Diepenveen te verschui len. "Er lopen genoeg spelers rond met meer dan honderd interlands ervaring" bleef hij kritisch. "Als het een chaos wordt, moeten ze dat zelf met elkaar in het veld kunnen op lossen. Aan de kant kun je niets meer beginnen. Ik heb het wel ge probeerd, maar ze waren onbereik baar". Een nieuwe leider zal in Lahore waarschijnlijk niet meer opstaan. Vandaar dat Jorritsma nog meer als regisseur zal dienen op te treden. "Het is onmogelijk om in zo'n korte tijd met posities te gaan schuiven", geeft hij zelf al een schot voor de boeg in die richting. "Dat zorgt al leen maar voor onnodige onrust". Tijd om orde op zaken te stellen heeft de leidsman niet. "Veel scoren tegen India is de enige oplossing", anticipeerde hij op de ontstane situ atie. De Indiërs zijn na de nederlagen tegen Argentinië en Frankrijk volle dig gedemoraliseerd. Voor Neder land en Australië vormen zij een pri ma mikpunt om het doelsaldo op te vijzelen. De Europees- en wereld kampioen treffen elkaar maandag middag. Dan zal moeten blijken of de benodigde laatste drie punten voor een plaats in de halve finales zijn gehaald. In elk ander geval gaan de cijfers over het lot van Nederland beslissen. Tenminste uitgaande van het feit dat Argentinië in de win- ning-mood blijft tegen Frankrijk en de Sovjetunie. Maar daaraan twijfelt eigenlijk niemand meer. AD HEESBEEN FC Rijnland: ZLC en Oranje Groen De fusiebesprekingen tussen Oran je Groen en ZLC zijn in een beslis send stadium aangekomen. Aan staande dinsdag moet een stem ming tijdens een buitengewone le denvergadering van beide clubs uit sluitsel geven over het al dan niet doorgaan van de 'versmelting'. De commissie die de afgelopen maanden de mogelijkheden en con sequenties van een fusie onder zocht, heeft na een enquête onder de leden van beide clubs gekozen voor de naam FC Rijnland. De kleu ren van de nieuwe vereniging wor den geel en groen. Het shirt wordt geel/groen verticaal gestreept, de kousen geel en de broek groen. Het is de bedoeling dat FC Rijn land vóór het seizoen 1990/1991 een feit is. Mugge nog een jaar langer bij Docos LEIDEN - Docos heeft het con tract met oefenmeester Wim Mugge met een jaar verlengd. Hij is thans bezig aan zijn derde seizoen. Daar naast trok de vierdeklasser voor het volgende seizoen Isaac van Weer- lee, nu nog Oranje Groen, aan als tweede trainer. ADVERTENTIE ZONDAG A.S. AANVANG 14.00 UUR [l Crab assurantiën BV. tel. 224700. C 1 Ij ^rat5 makelaardij og BV. tel. 225135. nLi s Ri|nsburgersingel 61 Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21