Wassenaar dreigt bioscoop te verliezen Monument tegen de vlakte om te worden herbouwd Alphen: nog geen alternatief voor Midden-Rijnland raAds verkiezingen ZATERDAG 17 FEBRUARI 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 17 VOORSCHOTEN - De restauratie van de boerderij aan de Rosen- burgherlaan 2 in Voorschoten is onlangs begonnen. De boerderij ligt vlakbij de begraafplaats Rosenburgh en is waarschijnlijk tus sen 1650 en 1675 gebouwd. Het pand staat op de gemeentelijke monumentenlijst en is eigendom van de British School in Voor schoten. Als de subsidie goed wordt uitgevoerd, krijgt de eigenaar ongeveer 75.000 gulden subsidie. De opknapbeurt zal rond de vijf ton kosten. Progressieven: 'Zoeterwoude moet zo groen mogelijk blijven' De'boerderij is, samen met de bijbe horende grond, gekocht door de British School. Achter de boerderij wil de school tennisbanen aanleg gen. De voorzijde van dé boerderij I wordt in gebruik genomen door het hoofd "van de school. De stal die aan het woonhuis vast zit, wordt omge bouwd tot een zaaltje die de school voor allerlei doeleinden kan gebrui- ken. ZOETERWOUDE - De gemeente Qok het zomerhuis dat zich aan Zoeterwoude moet zo groen moge- de noordkant van de boerderij be- lijk blijven. Daarom wordt woning- vindt wordt opgeknapt. De bewo- bouw beperkt en het openbaar ver- ners verhuisden vroeger in het voer Uitgebreid. De tarieven voor .„armste jaarffetiide naar deze wo- rioolrechten en afvalstoffenverwer- ni wanneer het in de compacte king worden gele.de ijk verhoogd oude boerderij te warm en te be. tot ze kostendekkend zijn. Nieuw- nauwd werd Welke bestemming bouw van het gemeentehuis is on- deze woning precies zal krijgen is nodig en te duur. Een aantal politie- niet duidelijk, ke taken van de burgemeester wordt overgenomen door wethou ders. Dat stelt Progressief Zoeter- Om de boerderij zo goed mogelijk woude in het verkiezingsprogram- te kunnen restaureren, is het groot- i het pand neergehaald zingen de gemeenteraadsverkie- ste deel va maart. Progressief Zoeterwoude (PZ) is een samenwerkingsverband van PvdA, D66, Groen Links en de plaatselijke groepering PZ. De (op positiepartij mikt bij de verkiezin gen op een zetel winst (van 4 naar 5) en wil deelnemen aan het college i W. In een niéuw college vervolgens opnieuw te worden opgebouwd met de oude materia len. De gevel kan blijven staan. Hoe wel de boerderij al heel oud is, da teert de voorzijde van jongere da tum. "We denken dat de gevel uit het begin van deze eeuw stamt", al- düs een gemeentewoordvoerder. Hij noemt de tekening in gele steen aan de voorzijde en de manier waar op de gevel is opgebouwd 'kenmer kend' voor de woning. De gevel is daarom net zo waardevol als het ou dere, tijdelijk verdwenen, gedeelte. De fundering van de boerderij is nog origineel. Bij de restauratie wordt zoveel moet de burgemeester portefeuilles gebruik eemaakt s^enen Aooral aan de bui- ting en milieubeheer afstaan wethouders. Zij zijn door de raad gekozen en kunnen zich daarom ivoor hun beleid politiek verant woorden. Bij de benoemde burge meester is dat volgens PZ niet mo gelijk. Woningbouw moet er alleen ko men voor de eigen aanwas. Om ver grijzing tegen te gaan dient alleen het aantal voor ouderen geschikte woningen te worden uitgebreid, omdat Zoeterwoude 'vergrijst'. De 'historische identiteit' van de dorps kern mag niet vefder worden aange tast. Voor behoud van beeldbepa lende panden wordt geld gereser veerd. Aan het verkeer wil PZ beperkin gen opleggen. Als de rijksweg 11 is aangelegd wil PZ de Hoge Rijndijk verkeersarm maken en inrichten als verblijfs- en woongebied. Het open baar vervoer wordt gestimuleerd door een buslijn over industrieter- rein Grote Polder, een busverbin ding 'Zoetermeer-Benthuizen-Wei- poort-Rijndijk en de aanleg van: een treinhalte bij het industrieterrein. Lijsttrekker van PZ wordt de hui dige fractievoorzitter W.T.M. Ooij- endijk. Tweede bp de lijst staat het raadslid A.B. Ringersma. De waar schijnlijk verkiesbare plaatsen||fe: tot en met vijf worden ingenomen door nieuwe gezichten in de Zoeter- woudse gemeentepolitiek: op drie mevrouw K.C. van de Akker, op vier mevrouw A.M. de Lange en'op vijf J.W.M. Stuijt. tenzijde, die het meest in het zicht komt, zullen oude stenen worden teruggezet. De Amsterdamse Aan nemers Maatschappij is belast met de restauratie. Zoeterwoude, Leiderdorp en andere deelnemers wachten ALPHEN/LEIDERDORP/ZOETERWOUDE - Voorzitter J. van der Windt van Midden-Rijnland verbaast zich erover dat zijn stich ting voor maatschappelijke dienstverlening nog altijd niet is be trokken bij het onderzoek naar de mogelijkheden voor het maat schappelijk werk in Alphen. Alphen wil zich afscheiden van Alphen wil meer informatie over Midden-Rijnland waar ook Leider- het feit dat Midden-Rijnland met te- dorp, Hazerswoude, Koudekerk, rugwerkende kracht tot 1985 onge- Zoeterwoude en 27 vertegenwoor- veer 200.000 gulden wil ontvangen digers van kerken deel van uitma- Van de gemeente. Dat bedrag zou ken. Hoewel de gemeente Alphen door Alphen te weinig zijn betaald met 453.000 gulden meer dan de voor het maatschappelijk werk. Al- helft bijdraagt in de kosten, heeft zij phen is steeds uitgegaan van 4,4 for- slechts één stem in de overkoepe- matieplaatsen van Midden-Rijn lende stichtingsraad. Met het op- land in haar gemeente, terwijl in richten van een nieuwe stichting werkelijkheid sprake was van 4,8 zou Alphen veel meer te zeggen krij- formatieplaatsen. Volgens Brouwer gen. zou met dat verschil overigens Begin oktober werd dan ook bé- slechts een bedrag zijn gemoeid van sloten dat een werkgroep binnen enkele tienduizenden guldens, een half jaar met een voorstel zou Vim der Windt: "Alle afrekenin- komen voor de oprichting van een gen zijn goedgekeurd door het be- nieuwe stichting voor het maat- stuur en de stichtingsraad van Mid- schappelijk werk in Alphen.*Daar- den-Rijnland. Alphen heeft die bij zouden de gemeentelijke sociale stukken ook gekregen. Vorig jaar dienst (GSD), de gemeente en Mid- hebben we de kwestie van die nabe- den-Rijnland nauw samenwerken. taling al aangekaart bij de gemeen- "Tot nu toe heb ik echter niets te, dus ik vraag me af wat we nu nog daarover gehoord. We wachten nog moeten toelichten. We wachten de steeds op actie van Alphen. De ge- brief maar af', meente zou het initiatief j bijeen roepen. Enerzijds v-pru.pn it mp Hat Hat nncr nipt is ixCl IVCll de verbaast het me dat dat nog niet i gebeurd, omdat Alphen snel wilde Als het toch tot een nieuwe, Alphen- handelen. Anderzijds bevestigt het se stichting komt, wil Midden-Rijn- mijn vermoeden dat de gemeente er land zich over die stichting ontfer- nu ook achter is gekomen dat af- men. Gezien de grote invloed van de .splitsing haar veel geld kost. Min- kerken lijkt Alphen daar niets voor het g tte te voelen. In het maandblad PvdA schrijft de verantwoordelijke wethouder W. de Jong daarover: "De kerken voelen zich in hun macht aangetast en brengen alles in die macht te behou- i de boerderij aan de Voorschotense Rosenburgherlaan. De restauratie i stens een ton per jaar dichten dat door het vertrek phen valt", aldus Van der Windt, Onderzoek Desgevraagd laat de Alphense wel- stelling zijnsambtenaar E. Brouwer weten den", dat het overleg op korte termijn op Van der Windt is echter van me- gang komt en dat Midden-Rijnland ning dat De Jong daarmee een ver- ook bij het onderzoek wordt betrok- tekend beeld geeft: "Ik vind het een ken: "We hebben het dan over on- rare stelling. Het tendeert een derzoek op drie terreinen: perso- beetje in de richting, van machtstre- neel, de zorginhoudelijke kant en ven van de kerken. Dat is echter ver de financiën. Wat dat laatste betreft bezijden de waarheid. Ook de ker- wachten wij nog altijd op afrekenin- ken zijn tot de conclusie gekomen gen van Midden-Rijnland over 1986, dat zij niet het alleenrecht hebben. 1987 en 1988. Een dezer dagen gaat Ze staan open voor maatschappelij- brief uit naar Midden-Rijn- ke vernieuwingen. Wij denken Wanneer projectontwikkelaar toehapt, moeten de poorten op 15 december dicht integratie van bij voorbeeld het ou derenwerk, artsen en kruisvereni gingen. Zelf denk ik aan een drasti sche inkrimping van de stichtings raad van 32 naar hooguit 20 mensen. Op die manier krijgt Alphen auto matisch meer invloed. Bij ons staat nog altijd voorop dat we verder wil len gaan. Mèt Alphen". WASSENAAR - De Wassenaar- se bioscoop Astra moet moge lijk plaatsmaken voor een win kelpassage. De eigenaar van het pand in de Langstraat, T. van Keppel, heeft een projectont wikkelaar tot 1 april de tüd ge geven. Wanneer de projectont wikkelaar voor die tijd toehapt, sluit de bioscoop op 15 decem ber zijn deuren. Wanneer de op tie vervliegt gaat Van Keppel rond de tafel zitten met de be drijfsleider van de 150 stoelen tellende bioscoop, G.J. van Vliet. door Paul van der Kooij "Misschien kunnen we het an ders doen, het gebeuren op een an dere leest schoeien. Een tweede zaal lijkt me, gezien de ruimte en de per soneelskosten, niet goed mogelijk. Maar misschien valt er nog wel wat te prakkezeren", zegt hij vaag. Entree en gang van de zestig jaar oude bipscoop zijn in 1987 voor 60.000 gulden opgeknapt. Wanneer het vernieuwde Astra meer publiek zou trekken, wilde Van Keppel ook de stoelen vervangen-voor 15 tot 20.000gulden. Deze stoelen, rond tafeltjes gegroepeerd, zitten name lijk niet lekker. De bedrijfsleider: "Bij een lange film krijg je last van je rug, zou ik persoonlijk zeggen". Volgens deze Van Vliet, die in 1967 als veger begon en in 1983 be drijfsleider werd, ging het na de ver bouwing inderdaad wat beter en draait Astra de laatste tijd quitte: l ;"Een vetpot is het niet, maar ik dacht niet dat we het slecht deden I op dit moment. Probleem is dat ik de boekhouding niet bijhoud en geen echt overzicht heb". Van Kep pel, eigenaar èn boekhouder, heeft dat overzicht wel en is somber. Hij beweert dat er ook in 1989 geld bij moest. Video Bedragen wil hij niet noemen, be- i Dijkman) zoekeréaantallen wel: "Gemiddeld i de Wassenaarse Langstraat. Als een projectontwikkelaar toehapt, trok Astra 25 menseri per voorstel ling, terwijl je 40 mensen moet heb ben om enige winst te boeken". Hij wijt de tegenvallende opbrengst aan de opkomst van de video: "Als je bij ons met vier personen naar de film gaat, kost dat 56 gulden. Voor dat bedrag kun je tien video-films huren. En dan zit je thuis misschien nog lékkerder ook", voegt hij er cy nisch aan toe.. "Zelfs wanneer men sen vrijkaartjes hebben, laten ze het afwéten". Dat de bioscoop in de kleinere buurgemeente Voorschoten wel aardig draait en een tweede zaal heeft geopend, trekt hij zich geen moment persoonlijk aan. "Dat is een familiebedrijf en dan is het fi nancieel wat makkelijker", ver klaart hij. Op de programmering in Wassenaar heeft de gepensioneerde accountant geen commentaar: "Ik ben 71 jaar, weet weinig van films en heb me nooit met de bedrijfslei ding bemoeid. Ik denk ook niet dat het beter kan dan Van Vliet het nu doet". Van Keppel kreeg Astra in juli 1986 in handen door alle aapdelen van de bv De Gulden Weg over te nemen van Van Vliet, die bedrijfs leider was en bleef: "Ik was een jaartje eigenaar geweest, maar kön het als eigenaar eenvoudig niet bol werken. Ik had geld geleend om de bioscoop te kopen en betaalde hoge rente over de aandelen. Van Keppel is. er op mijn verzoek ingespron gen". Zag Van Vliet de bioscoop als zijn hobby, Van Keppel wilde van het begin af aan iets terugzien van zijn investeringen. Het is hem, met uit zondering van 1987, behoorlijk te gengevallen. "En niemand schuift me geld toe", zegt hij verongelijkt. "De gemeente exploiteert een eigen gebouw, Warenar, en zou geen en kel belang hebben bij subsidiëring. Nu het te laat is, willen sommige Wassenaarders een stichting op richten die de bioscoop moet red den. De mensen in kwestie komen echter nooit in de bioscoop en ik verwacht weinig van hun acties". Volgens de bedrijfsleider tooht de actie aan dat de bioscoop leeft in het dorp,maar hij neemt duidelijk af stand van de organisatie. Hij wil nu eenmaal geen 'heibel' met zijn baas. Ondanks de dreigende sluiting draait hij gewoon door en probeert hij te doen wat hij al jaren doet: op maandag, dinsdag en woensclag brengt hij kwaliteitsfilms en in het weekeinde is het aanbod 'zo popu lair mogelijk': "Natuurlijk loop je achter de première-theaters aan, maar het lukt ons om redelijk snel met nieuwe films te komen. Pro bleem blijft ons interieur. Bij het opknappen van de entree is aan de zaal niks gedaan. Echt sjiek hoeft het niet te Worden, maar je moet toch minstens lekker kunnen zit ten". "Een paar jaar geleden heb ik wat ideetjes op een rijtje gezet, maar de laatste tijd heb ik daar niet meer naar gekeken. Ik zou ook niet weten hoeveel geld je in Astra moet ste ken". Als de onderhandelingen met de projectontwikkelaar afketsen, wil hij echter graag om de tafel gaan zitten met de eigenaar. De gemeen te kan die ontwikkeling in de hand werken door te weigeren het be stemmingsplan aan te passen en geen bouwvergunning te verlenen. Gemeèntevoorlichter W. Is- sendonck laat weten dat Wassenaar niet zit te wachten op nog een passa ge. De Langstraat heeft al zo'n pas sage en het bestemmingsplan'staat een tweede toe, niet ver van de eer ste. Zijn gemeentebestuur ziet veel liever dat een bioscoopje deel ibbjfjs uitmaken van het Wassenaarse voorzieningenpakket, ook al zou het maar 50 stoelen tellen. Zo kan de voorlichter zich voorstellen dat er een soort multi-functioneel ge bouw komt aan de Wassenaarse winkelstraat, compleet met bio scoop: "We hebben daar echter geen afgeronde visie op en wachten op een concrete aanvraag voor het een of ander". School In voorgaande jaren heeft de eige naar onderzocht of het pand bow lingbanen kan herbergen. De zaal blijkt daarvoor te kort te zijn en vier tweedehandsbanen zouden 2 tot 3 ton kosten: "Voordat je zo'n inves tering doet, móet je eerst een gron dig marktonderzoek verrichten". Een eigenaar van een dansschool vond de zaal te langwerpig en zei uiteindelijk 'nee' tegen de voorge stelde prijs voor het pand met een grondoppervlak van 500 vierkante meter, compleet met de bovenwo ning aan de achterkant. Tot in de twintiger jaren was in het gebouw aan de Langstraat een school gevestigd. Nadat de kinde ren naar de Herenweg waren ver trokken, werd het gebouw ver bouwd en krêeg het de naam Bio scoop Centraal. In 1951, na een tweede verbouwing, kwam de naam Astra op de voorgevel. Achter het pand ligt een parkeerplaats en dat maakt het mogelijk om aan een winkelpassage te denken. Mevrouw D. - de Graaf-Nauta, staatssecretaris van binnenlandse zaken, komt dinsdag naar Leider dorp. (foto ANP) Staatssecretaris naar Leiderdorp LEIDERDORP - De CDA-staatsse- cretaris van binnenlandse zaken, mevrouw D. de Graaff-Nauta, spreekt dinsdagavond in Leider dorp. In het gebouw van de thriste- lijke mavo aan de Dwarswetering aan de Muzenlaan heeft ze het vanaf half negen over 'de plaats van de ge meente in de bestuursketen'. Volgens het persbericht van de plaatselijke CD A-afdeling streeft de regering ernaar om een aantal ver antwoordelijkheden van hogere naar lagere overheden over te heve len: 'Een voor de hand liggende vraag is of deze toekenning van gro tere verantwoordelijkheden ge paard gaat met voldoende extra fi nanciële middelen voor de uitvoe ring ervan. Ook over allerlei- andere landelijke gemeentezaken kunnen aan de staatssecretaris vragen wor den gesteld'. ZATERDAG 17 FEBRUARI Alphen cabaretvoorstelling: 'Ze zijn er weer', door Magnolia, aanvang 20*30 uur in het Parktheater. optreden Band Stand bij jonge renorganisatie TOV, gebouw Ou verture, Ouvertureweg, aanvang 20.30 uur. optreden Herman Brood and his Wild Romance in Het Kasteel, aanvang 21.00 uur. Leiden Molen-winterwandeltocht over 10 ofij&ilsw start tussen 9.00 en LZ 1886, van 10.00 tot, 16.00 i in de Mondriaan Scholengemeen schap, Vijf Meilaan. Fancy Fair i Leiderdorp uitvoering van de operette: 'Der Graf von Luxenburg', door het Lei- Voorschoten lezingen-rota over Esoterische onderwerpen, van 13.30 tot 16.00 uur in het Ambachts- en Baljuw Huis, Voorstraat. carnavalsfeest 'De Pico-Bel- lo's' mmv De Twee Pinten en De Bierschuivers, vanaf 20.00 uur in het Cultureel Centrum, Marijke- laan. Pauwhof, thema: 'Poging tot Eu ropese eenwording in de eerste helft van de 16e eeuw', door drs. Gorter-van Royen, aanvang 14.00 Zoeterwoude carnavalsfeest mmv 'Dario and Friends', aanvang 21.30 uur i café Landzicht, Verlaatweg. ZONDAG 18 FEBRUARI Alphen wandeling IVN door Bospark, vertrek om 14.00 uur bij kinder boerderij Het Bospark, Prins Bern- hardlaan. film: 'Mijn vader woont in Rio', aanvang f 4.30 uur in het Parkfilm- optreden Folkzanger Vin Gar- butt in het Parktheater, aanvang 20.30 uur. Boskoop koffieconcert door het Orval- trio, aanvang 11.30 uur in het charieva (piano), aanvang 11.30 iur in de Stadsgehoorzaal. koopjesmarkt: boeken, platen, speelgoed en kleding, van 9.30 tot 15.30 uur in buurthuis 't Spoortje, Berrihardkade. rommelmarkt Con Fuoco, J.C. de Rijpstraat 23, van 10.00 tot i 15.00 uur. dansen op muziek van Gem ma's Formation, bij Muziekvereni ging De Burcht, van 14.00 tot j 17.00 uur in muziekgebouw J.C. de Rijpstraat. kindervoorstelling door Circus Elleboog, aanvang 15.00 uu r Volkenkunde, Steen- programma LWH met Henk van Ulsen: 'Spelen met woorden onder ons', Langegracht 65, zaal open om 15.30 uur. Leiderdorp klaverjassen bij Stichting festi viteiten Het Oude Dorp in party centrum Hoofdstraat 12, aanvang uitvoering van de operette 'Der Graf von Luxemburg', door het Leiderdorps Operettegezelschap, MAANDAG 19 FEBRUARI Alphen lezing "Wie was St. Willibrord bij leven en na zijn dood', door i prof.dr. P, van Moorsel, aanvang I 20.00 uur in de raadzaal.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17