'Ze gaan met de billen bloot' Bestuur Lissese Keukenhof wil geen pretpark-attracties Bijna miljard gulden voor projecten gezondheidszorg Logo Rijnland moderner Provincie wil overlast Schiphol beperken RUL en collega's tegen hervormde universiteit ZATERDAG 17 FEBRUARI 1990 REGIO PAGINA 15 LEIDEN - Het Hoogheem raadschap van Rijnland geeft zijn beeldmerk een stevige verjongingskuur. Het huidi ge logo, dat op z'n zachtst ge zegd nogal historisch aan doet, is volgens het schap niet meer van deze tijd. Verder vindt het Hoogheemraad schap zijn logo te ingewik keld om snel herkend te kun nen worden en komt het naar zijn smaak - door de twee koppige adelaar die erin is afgebeeld - te Duits over. Om aan deze bezwairen een einde te maken, heeft het be stuur van Rijnland een sterk vereenvoudigd wapen laten ontwerpen. Dit nieuwe logo moet binnen afzienbare tijd alle briefhoofden, borden, bedrijfsauto's, kantoren en installaties van het schap tooien. Hiervoor heeft Rijn land een bedrag uitgetrok ken van ongeveer 400.000 gul den. Het oude logo bevat het wapen van graaf Willem II, de eerste autoriteit die het Hoogheemraadschap in de 13de eeuw officieel erkende. Diens wapen bestond uit een tweekoppige Duitse adelaar en een keizerskroon, wat verwijst naar de ambities die graaf Willem destijds koesterde. Hij hoopte ooit keizer van Duitsland te wor den. Een functie die hij mis schien wel gekregen zou heb ben, als hij niet op jammer lijke wijze door de Westfrie zen om het leven was ge bracht. Hoewel het wapen (links) authentiek overkomt, is het alleen al deze eeuw vijf keer grondig veranderd. Vandaar ook dat het schap zich niet bezwaard voelde om er nu stevig het mes in te zetten. Het nieuwe wapen (rechts) is, zoals het hoort, goedge keurd door de Hoge Raad van Adel. Nachtvluchten boven woonwijken verbieden HAARLEM - Provinciale Staten van Noord-Holland willen dat er een verbod komt op nachtvluchten vanaf Schiphol boven woongebie den en dat het vliegtuiglawaai wordt beperkt tot de in 1985 vastge stelde normen. Voor de controle op de geluidsoverlast moet volgens Provinciale Staten een onafhanke lijk instituut worden opgericht. Volgens de Noordhollandse milieugedeputeerde De Boer is handhaving van de geluidsnormen een moeilijke zaak. Die normen, waarbij exact de geluidshindercon- touren rond Schiphol zijn aangege ven, zijn niet dwingend op te leggen omdat zij wettelijk niet zijn vastge legd. De staten oordeelden over de voorwaarden die GS willen stellen aan de groei van Schiphol. Vrijwel alle fracties steunden GS, al werden hier en daar kanttekeningen ge plaatst. Zo stelden de woordvoer ders van CDA en WD dat GS wat al te zeer de nadruk leggen op het milieu terwijl hét economisch be lang van de luchthaven onderbe licht blijft. De WÊ) zei er voorstan der van te zijn dat Schiphol uit groeit tot een gezaghebbende inter continentale luchthaven. De klein-linkse partijen en D66 vroegen daarentegen een aanscher ping van het milieubeleid. Het Platform Leefmilieu Regio Schiphol heeft de politiek opgeroe pen om ook voor de luchthaven een milieubeleid te voeren waarbij ver mindering van milieubelasting en geluidsoverlast uitgangspunt moet zijn. Volgens het platform zijn de verbetering van het leefmilieu en de groei van Schiphol niet te combine- Het platform verwijt de politiek een 'naief geloof in vooruitgang' en zich te laten leiden door de lucht- vaartpropaganda. "Het ontbreken van wettelijke ei sen en milieurichtlijnen kan en mag geen alibi zijn om de belangen van de volksgezondheid en het milieu te negeren", aldus het Platform. "De politiek moet de dprf hebben om uit feiten conclusies te trekken voor een effectief milieubeleid in plaats van verwachtingen uit te spreken". Het platform bracht gisteren een 'rapport uit waarin de (vooral nega tieve) ervaringen van bewoners rond de luchthaven nog eens op een rijtje worden gezet. In het rapport krijgen de gezondheidsklachten van omwonenden ruim aandacht. Het platform herhaalt dat er een al lesomvattend onderzoek moet ko men naar de gevolgen van het vlieg verkeer voor volksgezondheid en milieu. De groei van Schiphol betekent onder meer de aanleg van een vijfde baan, een vervijfvoudiging van het aantal passagiers en een meer dan verdubbeling van het aantal vlieg tuigbewegingen. De groei is nood zakelijk om Schiphol één van de be langrijkste luchthavens in Europa te laten blijven. Stakers Heineken vieren mtbundig feest na vonnis rechtbank ALPHEN AAN DEN RIJN - FNV-bestuurder Jos Duyn- hoven wilde de 700 Heine- ken-werknemers die zich bij Avifauna in Alphen hadden verzameld, juist uitleggen hoe de acties op een zorgvul dige manier moesten wor den beëindigd, toen het nieuws kwam. Het was even stil en daarna vlogen - om in actietermen te blijven - de ruiten eruit. De stakers juichten, sprongen en huil den. Wat iedereen hoopte, maar waar niemand van te voren echt in geloofde, was dan toch gebeurd: De rech ter had alle eisen van de Hei- neken-directie afgewezen, en daarmee de staking dus goedgekeurd. Terwijl de serveersters het gratis (Oranjeboom)bier in een hoog tem po lieten rondgaan en de stakers een massaal 'Alles, alles, alles ist vorbei' aanhieven, probeerde actie leider Rob Kampman nog even wat zaken te regelen. "De staking mag doo'rgaan, maar dan moet er natuur lijk wél bij de poort worden gepost. Ook in het weekeinde". Honderd vrijwilligers boden spontaan hun diensten aan. En of iemand het heugelijke nieuws even wilde vertalen voor de buitenlandse werknemers, want die wisten nog niet precies wat er aan de hand was. Ook dat was geen en kel punt. En zo barstte de zaal weer uit in een luid gejuich nadat de in houd van het vonnis in het Turks was vertaald, om het nog een keer dunnetjes over te doen nadat ook de Marokaanse en Spaanse medewer kers waren ingelicht. Voor Kampman k6n de avond al niet meer stuk. "Ik had verwacht dat de rechter ons zou terugfluiten, of dat we de acties tijdelijk moesten opschorten. Maar dit... nee, dit had ik niet verwacht. De directie gaat nu echt met de billen bloot. En terecht, want het is natuurlijk vreselijk dat ze er 700 man uit willen gooien", verklaarde de actieleider, waarna hij er van pure vreugde enkele krachttermen op liet volgen. Hoe het de komende dagen nu pre cies verder moet, kon CNV-be- stuurder Leo Bons - als iedereen overrompeld door het vonnis - gis teren nog niet vertellen. "Natuurlijk staken we door. En we zijn bereid om met Heineken te praten, maar dan moet wel aan onze eisen wor den voldaan. Het reorganisatie-plan moet van tafel, er mag geen uitver koop komen van bedrijfsonderde len en we moeten de harde garantie krijgen dat er geen gedwongen ont slagen vallen. Gaat de directie daar niet op in. dan lijkt me een gesprek niet zo veel zin hebben. Het wach ten is dus op Heineken", aldus Bons. Diezelfde directie liet gisteravond al weten dat ze er nog altijd niet voor voelt om haar reorganisatie plan - en dus het schrappen van 700 arbeidsplaatsen - te laten vallen. "We willen dat de normale arbeids omstandigheden zo snel mogelijk terugkeren bij Heineken", verklaar de woordvoerder Chris Woerts. "Daarom zullen we de bonden op zo kort mogelijk termijn weer om de onderhandelingstafel roepen. Dat wil echter niet zeggen dat we het re organisatie-plan nu intrekken". Wat de directie de. vakorganisaties dan wel aanbiedt, kon Woerts gisteren nog niet zeggen. "We willen eerst de juridische consequenties van het vonnis goed onderzoeken". FNV-bestuurder Jos Duynhoven meende dat Heineken nu wel moet inbinden. "De staking breidde zich al flink uit. Ook het kantoorperso neel, dat zich tot dusver vrij afzijdig heeft gehouden, begon vrijdag meer en meer aan de acties deel te pemen. Na dit vonnis is de actiebe reidheid alleen nog maar toegeno men", aldus Duynhoven. Heineken en de bonden hebben al veel eerder afgesproken dat ze volgende week dinsdag bijeenko men om het reorganisatie-plan te bespreken. CNV'er Bons gaat er vanuit dat deze afspraak nog steeds staat. Woerts wil echter niet uitslui ten dat de partijen al eerder om de tafel gaan zitten. "Misschien al dit weekeinde". De uitspraak van de Amsterdamse rechtbank-president brengt Heine ken in grote problemen. Hoewel buiten de brouwerijen nog grote hoeveelheden bier liggen opgesla gen, is de voorraad niet voldoende om cafés tijdens het carnaval te be dienen. Volgens Heineken-voor- lichter Woerts wordt er nog altijd naar gestreefd het conflict voor het volgende weekeinde - wanneer het carnaval begint - op te lossen. Lukt dat niet, dan wil Heineken de klan ten die verplicht zijn Heineken-bier af te nemen, tijdelijk toestaan naar andere brouwerijen te stappen. "We moeten voor alïes zien te voorko men dat café-houders de dupe wor den van deze kwestie", aldus Woerts. Overigens blijven de geruchten aanhouden dat Heineken grote voorraden bier die naar het buiten land zijn geëxporteerd, in verband met het carnaval naar Nederland wil terughalen. De bonden willen deze transporten, wanneer ze daad werkelijk plaatshebben, besmet verklaren. Volgens Heineken zijn deze verhalen echter pertinent on juist. DEN HAAG Het geld dat de rijksoverheid de komende vier jaar voor provincies en gemeen ten heeft uitgetrokken voor de uitvoering van het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) is vol strekt onvoldoende. Alleen al dit jaar menen provincies en ge meenten 20 a 25 miljoen gulden nodig te hebben, terwijl op de be groting van het ministerie van milieubeheer vijf miljoen be schikbaar is gesteld. Tot 1994 is in totaal 90 miljoen gereserveerd voor uitvoerings kosten van de ruim 200 actiepun ten die zijn terug te vinden in het milieuplan. Van die 90 miljoen is 25 miljoen bestemd voor het mi nisterie van VROM en 65 voor provincies en gemeenten. Het Gemeenten en provincies willen meer geld uitvoering milieuplan grootste deel van de uitvoerings kosten bestaat uit apparaats- en personeelskosten. Het Interprovinciaal Overleg (IPO) en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) be pleiten enige vrijheid voor wat betreft de besteding van de be schikbare 90 miljoen gulden. Naar hun mening is nog onvol doende duidelijk waar de Finan ciële middelen het meest doelma tig zijn in te zetten. Bovendien verwachten beide organisaties dat zij de komende jaren meer geld nodig hebben. Bureau Berenschot heeft een rap port opgesteld waarin uitvoerig is bezien in hoeverre provincies en gemeenten zijn toegerust voor de uitvoering van de NMP-plannen. Het ministerie en de lagere overheden voeren regelmatig overleg over de problemen die bij de uitvoering van het NMP om de hoek komen. Tot nu toe heeft VROM zich daarbij niet bereid ge toond meer geld voor de gemeen ten en provincies op tafel te leg gen. Gemeentefonds voeden via belastingen en aardgasbaten DEN HAAG - Gemeenten moeten de komende jaren een vast aandeel krijgen in de opbrengst van de Rijksbelastingen en de aardgasba ten. Daarmee kan een eind komen aan het 'bestuurlijke en financiële geharrewar' dat de vaststelling van de omvang van de uitkering van het Rijk aan gemeenten de laatste jaren kenmerkt. Deze 'herwaardering' van de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeenten, die loopt via het Gemeentefonds, bepleit direc teur dr. R. Gerritse van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuit gaven (IOO) in het blad van'zijn or ganisatie. Gerritse vindt dat de berekening van de jaarlijkse toename van de uitkering van het Rijk aan de ge meenten via het Gemeentefonds te ingewikkeld is geworden en een bron van onenigheid vormt tussen gemeenten en Rijk. Via het Ge meentefonds wordt jaarlijks 13 mil jard gulden door het Rijk naar de Gemeenten gesluisd. De omvang wordt van jaar tot jaar berekend aan de hand van een reeks bijtellingen en kortingen op het bedrag van het 'jaar daarvoor. In al deze berekeningen komen uiteenlopende afspraken over de uitkering van extra geld van het Rijk aan gemeenten en over bezui nigingen tot uitdrukking. Zo is het bedrag voor dit jaar berekend door de uitgaven van het Gemeente fonds over 1989 met 17 verschillen de posten te verhogen en vervol gens met negen afzonderlijk becij ferde bedragen te korten. Dr. Gerritse pleit voor een be stuursakkoord tussen regering en gemeenten, waarin het vaste belas ting- en aardgasaandeel wordt vast gelegd. Mee- en tegenvallers moe ten eveneens worden doorgegeven. Tegelijk zal er, anders dan nu het geval is, geen reden kunnen zijn de uitkering aan gemeenten bij te stel len op grond van inflatie, loonstij gingen, gewenste bezuinigingen of verhogingen van de overheidsuitga ven, meent hij. 2 Keukenhof voor het publiek open- LISSE - De Keukenhof blijven wat zij is: een bloe mentuin en niets anders. Elke knipoog in de richting van pret parken of musea is water na zee dragen. Om te kunnen curreren met de echte grote pret parken of de echte musea zouden investeringen moeten worden ge pleegd die het betrekkelijk be scheiden budget van de Lissese bloementuin ver te boven gaan. Dat is de conclusie van een on derzoekscommissie, samenge steld uit leden van de raad van be heer van de Keukenhof. Onder leiding van de voorzitter van die raad, H. van Os, heeft de commis sie gesprekken gevoerd met pret park- en museum-deskundigen en is een studiereis gemaakt naar de superpretparken in Florida. Van een dreigend bankroet als gevolg van een teruglopend aan tal bezoekers is, zo haast Van Os zich te benadrukken, absoluut géén sprake. "We hebben al een aantal jaren achtereen een bezoe kersaantal van ruim 800.000. Dat is stabiel en daar kunnen we fi nancieel gezien mee uit de voe ten. Omdat stabiliteit het gevaar van achteruitgang met zich draagt, meenden we te moeten onderzoeken of we met de Keu kenhof een andere weg moeten inslaan". De uitslag van het onderzoek is volgens Van Os even duidelijk als simpel: "Schoenmaker blijf bij je leest". De bloementuin heeft een jaarlijks budget van zeven tot acht miljoen gulden. Een investe ring van een half miljoen gulden voor de tunnel die momenteel on der de Stationsweg wordt aange legd, is voor de stichting die de tuin beheert al een enorme ader lating. "Dat maakt duidelijk dat we ab soluut niet in staat zijn aantrekke lijke pretpark-attracties hier naar toe te halen. Ook voor kunst van een beetje niveau hebben we geen geld. Je blijft steken in een expositie van zondagsschilders". Rustig en oud De gemiddelde bezoeker van de Keukenhof is een dagje ouder en komt duidelijk voor de bloeme tjes en de rust. Nu grootse inves teringen onmogelijk zijn en- uit breiding van het aantal bezoekers door een andere weg in te slaan dus wordt afgewezen, wil de raad van beheer de 'gangbare bezoe ker' het zo veel mogelijk naar de zin maken. In dat kader past ook de tunnel onder de Stationsweg waardoor deze, met name in de zomer drukke weg niet meer hoeft te worden overgestoken. Daarnaast wordt een twintigtal studenten ingehuurd om, zoals Van Os het uitdrukt, "gestoken in frisse kleding" de bezoekers in het park welkom te heten en vra gen te beantwoorden. Brouwerij Oranjeboom, van wie de restau rants zijn, heeft een nieuwe ex ploitant aangetrokken en deze heeft de paviljoens een Fikse op knapbeurt gegeven. De catering leidde nogal eens tot klachten. Van Os heeft nog wel een paar wensen. Een ervan zag hij in de Verenigde Staten: "Ik zou graag een karretje of bootje door het park laten gaan waardoor je, lek ker zittend, de bloemen aan je voorbij ziet gaat. Zolang het park niet kan worden uitgebreid is dat echter onmogelijk. We hebben geprobeerd grond aan te kopen maar door het groot aantal ver schillende pachters is dat tot nu toe mislukt. Het plan blijft in de ijskast, maar komt er hopelijk ooit weer uit". Medaille voor Leidse prof. Bosman-Jelgersma UTRECHT (ANP) - De universiteit van Gent heeft de George Sarton- medaille verleend aan prof.dr. H.A. Bosman-Jelgersma, hoogleraar in de geschiedenis van de farmacie in Leiden en Utrecht. De Oegstgeestse was voor deze eremedaille voorge dragen vanwege haar verdiensten als hoogleraar en vooral om het en thousiasme waarmee ze bij de stu denten interesse voor haar vak wekt. Daarnaast wordt zij geprezen voor de begeleiding van promoven di. Volgens de apothekersorganisa tie KNMP wordt de toekenning van de George Sarton-medaille in de wetenschappelijke wereld gezien als een grote eer. George Sarton, die in 1884 in Gent werd geboren en die in 1956 in de Verenigde Staten over leed, was hoogleraar, humanist en een pionier in de geschiedenis en de FilosoFie van de wetenschap. Prof. Bosman krijgt de medaille op 22 februari aan de universiteit van Gent na een lezing over 'Het far maceutisch erfgoed van de Neder landen'. LEIDEN De vier openbare uni versiteiten met een theologische fa culteit (Leiden, Amsterdam, Utrecht en Groningen) vinden het plan om een hervormde universiteit te starten uitermate onverstandig. Zij zullen dit de synode van de Her vormde Kerk gezamenlijk in een brief laten weten. Dit is gisteren door de bestuurs colleges besloten. Zij reageren daar mee op het eerder deze maand ver schenen rapport van de Interkerke lijke Werkgroep Onderwijs en On derzoek Theologie (IWOOT), waarin wordt voorgesteld om een hervorm de en gereformeerde universiteit in het leven te roepen, die via contrac ten van de theologische faculteiten gebruik zullen maken. De vier openbare universiteiten verzorgen in de huidige situatie het doctorale gedeelte van de studie van toekomstige hervormde domi nees. Daarna volgt de kerkelijke op leiding. Deze tweedeling (de 'du plex ordo') zal in het plan van de BLAD ZIEKENFONDS - Het regio nale ziekenfonds 'Zorg en Zeker heid' verspreidt deze maand een voorlichtingsblad huis aan huis in de regio. In dit blad, dat 'Op uw ge zondheid' is genoemd en een keer per kwartaal uitkomt, wordt infor matie gegeven over uiteenlopende zaken die op het ziekenfonds be trekking hebben. Thorbecke-leerstoel LEIDEN - Prof.mr. W. Konijnen belt is door het Leids Universiteits Fonds benoemd op de Thorbecke- leerstoel. Hij zal onder meer onder zoek doen op het gebied van de ge meentelijke bestuurspraktijk. De Thorbecke-leerstoel is ingesteld door de Vereniging van Nederland se Gemeenten ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan. Met deze leer stoel hoopt de VNG een brug te slaan tussen de lokale bestuurs praktijk en het wetenschappelijk onderzoek daarnaar. Konijnenbelt is sinds 1986 hoogleraar béstuurs- recht aan de Universiteit van Am sterdam. kerkelijke werkgroep gaan verdwij- Volgens de vier universiteiten zijn er minder ingrijpende alterna tieven denkbaar. Niet alleen zijn de universiteiten bang voor een verre gaande versnippering van het theo logisch onderwijs, ook vrezen zij voor de kwaliteit. De hervormde synode bespreekt volgende maand het IWOOT-plan. De universiteiten willen graag met de Hervormde Kerk alternatieve bespreken. Tot nu toe zijn zij niet gepolst: pas een paar dagen geleden werden zij officieel van het kerke lijk plan op de hoogte gebracht. De universiteiten hebben afge sproken om bij onverhoopte door gang van de plannen één lijn te vol gen. DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland investeert in de periode van 1991 tot en met 1994 in totaal 850 miljoen gulden in bouwprojecten voor de gezondheidszorg. De sector zwakzinnigenzorg krijgt 750 nieuwe plaatsen, de capaciteit voor kin- der- en jeugdpsychiatrie wordt uitgebreid en de slechte huisvesting bij de verblijfsaf- delingen in psychiatrische ziekenhuizen wordt aangepakt. Ook voor de demente bejaarden komen 500 extra bedden beschikbaar en wordt het aantal dagbehandelingsplaatsen met 70 uitgebreid. Een en ander valt op te ma ken uit de zogeheten 'prioriteitenlijst' van de gedeputeerde staten van Zuid-Holland (het dagelijks bestuur van de provincie). In die lijst wordt aangegeven aan welke projecten binnen de gezondheidszorg geld wordt gespendeerd. De psychiatrie, zwakzinningenzorg en verpleeghuizen krijgen extra geld, de alge mene ziekenhuizen niet. De ziekenhuizen mogen alleen de noodzakelijke technische projecten uitvoeren en de plannen die ver band houden met vermindering van de ca paciteit. In de Leidse regio worden, althans op voorwaarde dat staatssecretaris H. Simons van volksgezondheid begin mei akkoord gaat met de provinciale plannen, voor het eind van 1994 een begin gemaakt met de Miljoenen Leiden krijgt twee nieuwe verpleeghui-zen met in totaal drie dependances waarvan een in Voorschoten. In totaal worden 150 bedden voor somatisch (lichamelijk) zie ken en 240 bedden voor zogeheten psycho geriatrische patiënten (geestelijk zieke be jaarden) gerealiseerd. Voor de twee ver pleeghuizen en de drie dependances is on geveer 70 miljoen gulden beschikbaar. Verpleeghuis Leythenrode in Leider dorp krijgt er in totaal ongeveer 70 bedden bij (ruim 15 miljoen), St. Bernardus in Sas- senheim en Marienhaven in Warmond mo gen renoveren. Datzelfde Marienhaven krijgt er drie dagbehandelingsplaatsen bij, evenals De Weeligenberg in Hillegom. De Wilbert in Katwijk mag acht extra dagbe handelingsplaatsen inrichten. Voor de tweede fase van het zogeheten verdunningsproject op De Hafakker in Noordwijkerhout (zwakzinnigen en 'nor male' mensen wonen in één wijk) is ruim 8 miljoen gulden uitgetrokken. Het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria in Noord- wijk mag de het aantal plaatsen in het be handelcentrum in Alphen aan den Rijn tot 36 uitbreiden waarvoor ruim 6 miljoen gul den beschikbaar wordt gesteld. Het ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn en het Diaconessenhuis in Lei den krijgen geld voor vervangende nieuw bouw. Voor het Alphense ziekenhuis ligt ruim 12 miljoen gulden klaar, het Leidse ziekenhuis krijgt voor de renovatie van de verpleegafdeling 22 miljoen gulden. Voordat de prioriteitenlijst van gedepu teerde staten ter goedkeuring aan de staatssecretaris kan worden gezonden, kunnen de gezondheidszorg-instellingen en de diverse adviesorganen inspreken. Ook moet de statencommissie gezondheid en welzijn zich nog over de lijst buigen. ®uöJ3ieutos 17 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Uit den Bredaschen gemeente raad. - De heeren hadden het over de verbouwing van eene school en de benoeming van een paar onderwijzers. De heer Smits: „Mijnheer de voorzitter, ik heb vrede met die oproeping, als we hierdoor maar niet in principe uitmaken, dat de school aan de Nieuwenhuizen zal worden verbouwd." De voor zitter: „We zitten hier toch niet om elkaar voor den gek te hou den?" (Hilariteit). De heer Smits: (Driftig) „Dat doet ge ons zoo dikwijls! Ge houdt ons altijd voor den gek! Wat duivekater is dat! Denkt ge soms, dat ge met een kwajongen te doen hebt, die zich bij den neus laat nemen? (opschudding) De voorzitter: „Nu, nuDe heer Smits: „Ik ben niet van plan me te laten behan delen als een kwajongen!" Vijftig jaar geleden: - De Leidsche dames-gymnas- tiekvereeniging Nieuw Brunhil- de heeft gisteren haar 'oude jaarsavond' gevierd in Oud- Hortuszicht. Bijna alle werken de leden waren aanwezig om de zen belangrijken avond mee te vieren. Er was een wedstrijd in voordracht, zang, declamatie en muziek, waaraan de meeste da mes deelnamen. Dat één en an der veel plezier bezorgde, is te be grijpen. Precies te 12 uur nam de presidente het woord en felici teerde het bestuur, leden en lei ders met het 15-jarig bestaan. - De Zweedse minister-presi dent heeft heden verklaard, dat Zweden een verzoek van Fin land om directe militaire hulp in den oorlog tegen de Sovjet- Unie heeft afgewezen. Ook zal geen toestemming worden ver leend aan vreemde troepen om door Zweden te trekken, om Fin land te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15