TAD LEIDEN Juridische strijd voor behoud basisscholen Ik ben eigenlijk te laat directeur geworden LEIDSCH DAGBLAD Gemeente wil pand van Volkshuis kopen actief in vrije tijd Leden PvdA achter kosten voor uitvoering verldezingsprogramma s Twee Leidse scholen met sluiting bedreigd LEIDEN - De Stichting Katho liek Onderwijs Leiden legt zich niet neer bij sluiting van basis school Paus Johannes 23ste. Het ministerie van onderwijs besloot onlangs om per 1 augus tus dit jaar de school op te doe ken. Tegen dit besluit gaat de stichting bij de Raad van State in beroep. De Protestans-chris- telijke Schoolvereniging be sluit maandag of het ook beroep aantekent tegen de sluiting van de Ireneschool. Volgens woordvoerder Heruer van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden is het besluit van het minis terie niet echt een verrassing. De school kampt al langer met het pro bleem dat de norm van het ministe rie niet wordt gehaald. De 'Paus Jo hannes 23ste' moest dit jaar weder om een zogeheten verzoek om in standhouding indienen bij het mi nisterie, omdat het minder leerlin gen heeft dan de norm van 125. Bij dat verzoek moet een school aanto nen dat het bestaansrecht voor de toekomst heeft. Volgens Heruer kan de school dat, maar wordt dat door het ministerie niet geaccep teerd. De prognose die door een gespe cialiseerde instelling voor de school is gemaakt geeft volgens Heruer duidelijk aan dat de school over drie jaar de norm van 125 leerlingen kan halen. Deze prognose gaat onder meer over het aantal kinderen dat in de buurt van de school woont of nog komt wonen. "Door een bepaalde interpretatie van die prognose ko men ambtenaren van onderwijs op een ander getal. Het is een heel inge wikkelde berekening waarbij ze aan onze getallen weten te morelen". Vorig jaar wist basisschool Paus Johannes 23ste bij de voorzitter af deling geschillen van bestuur van de Raad van State een voorlopige voorziening los te krijgen. Hiervan gaat een schorsende werking uit op het besluit, waardoor de school aan de Donizettilaan in Zuid-West aan sluiting ontsnapte. Om dat ook voor komend jaar te bewerkstelligen is bij de voorzitter wederom gevraagd om schorsing van het besluit. Volgens Heruer kan de school met cijfers aantonen dat er groei in het aantal leerlingen zit. Vorig jaar had de school nog 76 kinderen, ter wijl dat aantal nu is gegroeid naar 90. "Over drie jaar voldoen we aan de norm van het ministerie", zegt Heruer. Het sluiten van scholen met minder dan 125 leerlingen past in het beleid van het ministerie om het Jubileumexpositie postzegelvereniging LEIDEN - De Leidse Vereeniging van Postzegelverzamelaars viert van 2 tot en met 4 maart haar 50-ja- rig bestaan met een tentoonstelling in de aula van de bedrijfstechnische school C. Sweris aan de Vondellaan 35. Op de expositie zijn verzamelin gen te zien van een aantal van de 600 leden van de vereniging. Volgens voorzitter L. Vijlbrief is een collec tie samengesteld die mensen er toe moet aanzetten eens wat vaker een tentoonstelling te bezoeken. "Velen denken dat het maar saai is, door deze expositie proberen we mensen een ander beeld te geven". De vereniging wil in dit jubileum jaar graag een jeugdafdeling oprich ten. Daarom wordt in de expositie ruimte ook een jeugdhoek inge richt, waar jongeren informatie kunnen krijgen over de filatelie. De tentoonstelling staat open voor alle belangstellenden, de toegang is gra tis. Openingstijden: vrijdag 2 maart 17.00 tot 19.00 uur, zaterdag 3 maart van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 4 maart van 11.00 tot 16.00 uur. Apotheek Zuid-West tijdelijk in barak LEIDEN - De apotheek Leiden Zuid-West aan de Brahmslaan wordt in het voorjaar verbouwd. Tijdens de werkzaamheden, die on geveer twee maanden gaan duren, worden de klanten opgevangen in een wisselapotheek, een soort ba rak. Het is de bedoeling dat die te genover de winkel komt te staan. De apotheek heeft bij de gemeente toestemming aangevraagd voor de ze tijdelijke voorziening. Wat er pre cies gaat gebeuren tijdens de ver bouwing is nog niet bekend, de bouwtekeningen zijn nog niet klaar. aantal basisscholen te verminderen. Het bestuur van de Protestants- Christelijke Schoolvereniging (PCS) gaat zich maandag beraden of tegen het besluit van het ministerie beroep wordt aangetekend. Mocht het bestuur gaan procederen, dan zal tevens een schorsingsverzoek van het besluit worden gedaan. De Ireneschool aan de Stadhouder slaan heeft op dit moment 95 leer lingen. De prognoses wijzen uit dat in 1991 dat aantal op 128 en in 1992 op 135 zal komen. Volgens voorzitter A.J. van den Berg van de PCS houden de prono- ses wel rekening met de bebouwing van het voormalig HCG-terrein aan de Zoeterwoudseweg en dus de komst van families met kinderen. Van den Berg is het niet eens met de interpretatie die het ministerie aan de pronoses geeft. "We gaan nu be kijken of we argumenten hebben om de zienswijze van het ministerie te bestrijden". Wanneer de PCS besluit om niet te procederen, gaan de ouders van de Ireneschool waarschijnlijk actie voeren voor het behoud van de school. Een woordvoerster van de ouders meent dat in de directe om geving van de Stadhouderslaan geen andere pc-scholen zijn. LEIDEN - De gemeente onder handelt met het bestuur van Het Leidse Volkshuis over de overna me van het gebouw aan de Apo- thekersdijk. Omdat er jaarlijks een ton gemeenschapsgeld wordt gestoken in het onderhoud van het pand wil de gemeente het graag door de directie gebouwen laten beheren. Kees Schouten, die namens het Volkshuis optreedt, vindt het niet onredelijk dat de gemeente het gebouw graag van de stichting Het Leidse Volkshuis wil overne men. "Ik kan me dat voorstellen als er jaarlijks zo'n som subsidie wordt ingepompt". Maar hij wil wel dat eerst een aantal zaken wordt geregeld. Zo vraagt hij zich af of het Volkhuis moet blijven meebetalen aan de instandhou- dingskosten van het gebouw in dien het eigendom wordt van de gemeente. Enkele jaren geleden werd er voor een bedrag van circa 2,5 miljoen aan vertimmerd. Om het pand in goede staat te houden is volgens de gemeente jaarlijks een bedrag nodig van 100.000 gul den. Op dit moment praten de stich ting en de gemeente over de vraag hoeveel het Volkshuis jaarlijks moet bijdragen in deze kosten. In oktober van het vorige jaar vroeg de gemeente het totale bedrag van een ton van het Volkshuis, het stichtingsbestuur vond dat te veel en wilde niet verder gaan dan 50.000 gulden. De kloof is volgens Schouten inmiddels een stuk kleiner geworden. Hij liet giste ren weten dat de onderhandelin gen in een vergevorderd stadium zijn. Schouten wilde niets kwijt over het laatste bod dat het Volks huis heeft gedaan. "Dan zou ik onze onderhandelingspositie ern stig verzwakken". De stichting wil ook garanties voor het beheer voordat het pand eventueel wordt afgestaan. "We willen zeker weten dat het onder houd goed wordt uitgevoerd, niet dat er bij voorbeeld om financiële redenen een jaar van wordt afge zien". Indien binnenkort over eenstemming wordt bereikt over de onderhoudskosten kan het Volkshuis bij het Koningin Julia na Fonds (KJF) aankloppen voor een subsidie van 40.000 gulden. Deze instelling heeft dit bedrag in het vooruitzicht gesteld als bij drage in de kosten van de bouw van een extra lokaal. Hieraan was echter de voorwaarde verbonden dat de gemeente akkoord moet zijn. Wegens het meningsverschil over de instandhoudingskosten is dit nog niet gebeurd. Het Volkshuis heeft haast met de aanvraag, omdat het subsidie aanbod slechts geldig is tot juni van dit jaar. Daarna moeten alle bouwkosten (80.000 gulden) uit eigen zak worden betaald. De ver antwoordelijke man bij de ge meente, R. Roos, was niet bereik baar voor commentaar. Directeur prof. Van Gulik neemt afscheid van Volkenkunde LEIDEN - Zijn directeurschap van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde is toevallig exact sa* mengevallen met de eerste twee kabinetten Lubbers. Scheidend directeur prof. W.R. van Gulik (45) heeft acht jaar moeten wer ken met grove bezuinigingen en een jaarlijks teruglopend bud get. Dat viel niet mee, omdat juist hij als geen ander zag dat het verwaarloosde museum heel hard extra geld nodig had om een achterstand in te halen. Van zijn plan voor een restaura tie van 20 miljoen gulden is het dus ook nooit gekomen. door Meindert van der Kaaij Nadat Van Gulik in 1982 van prof. P.H. Pott, die 35 jaar directeur was geweest, het roer overnam, had hij ambitieuze verbouwingsplannen. Het museum was in zijn ogen blij ven steken in de vooroorlogse pe riode. Er waren plannen voor een nieuw onderkomen aan het Schut tersveld, maar ook werd gedacht aan een museum dat geïntegreerd zou worden met een nieuw NS-sta- tion, winkels en woningen. "Zoals je dat in Japan hebt. Cultuur wordt daar dicht bij de mensen gebracht". Een idee dat Japan-deskundige Van Gulik nog steeds zeer aan spreekt. Maar het liep allemaal heel anders voor het museum dat in de volks mond kortweg 'Volkenkunde' heet. "Ik weet nog dat ik bij mijn aantre den de formatie van het kabinet nauwletend volgde. Wat zou de nieuwe lijn worden? Het bleek al snel dat het tij was gekeerd. Ik was net te laat directeur geworden. Ik kreeg toestemming voor een reno vatie van 8,5 miljoen gulden om de achterstand in te halen. Omdat dat uit onze eigen exploitatie betaald moest worden, is nu nog maar voor 3 miljoen gulden verbouwd. Het herstel is een zeer lange weg". Volgens Van Gulik waren andere musea net op tijd met het indienen van hun plannen. "Het Boerhaave- museum had bij voorbeeld geen twee weken later zijn aanvraag moeten indienen, of het had in het zelfde schuitje gezeten als Volken kunde", weet Van Gulik. Wonder Hij is dan ook zeer blij met het be sluit van minister d'Ancona van wvc om voor de komende vijf jaar 40 miljoen gulden voor cultuurbe houd te reserveren. Ook zij meent dat veel musea en archieven zich in een erbarmelijke staat bevinden en dat er een 'zorgwekkende achter stand' is op gebied van restauratie, conservering en documentatie. "Ik heb zelf ook de brief ondertekend aan de minister waarin musea-di recteuren vroegen om meer geld. Het wordt tijd dat ook de politiek eens aandacht krijgt voor het be houd van ons culturele erfgoed. Van Gulik geeft toe dat het Vol kenkunde ook tot die vele knelpun ten hoort. Het museum kwam in 1937 in het pand aan de Steenstraat, dat juist door het AZL was verlaten. Eigenlijk een totaal ongeschikt ge bouw voor een museum. Na de oor log werd de schade zo goed moge lijk gerepareerd, maar iets wezen lijks veranderde er sindsdien niet. Jarenlang heeft een deel van de col lectie in de kelders en op de zolder opgeslagen gelegen. "Het is een wonder dat dat alles nog zo goed be waard is gebleven", stelt Van Gulik vast. Daarnaast was de presentatie van de voorwerpen ronduit verouderd. Een derde punt dat moest worden verbeterd was de registratie van de ongeveer 200.000 voorwerpen, dat Wilhelminabrug nacht afgesloten LEIDEN - In verband met werk zaamheden door de provincie wor den van woensdag 21 februari vanaf 20.00 uur tot donderdag 22 februari 7.00 uur twee van de drie rijsroken op de Wilhelminabrug afgesloten. Het doorgaand verkeer wordt over de derde rijstrook geleid. Dit betekent dat fietsers en voetgan gers tijdens de werkzaamheden geen gebruik kunnen maken van de paden aan de watertorenzijde van de brug. Ze worden over de andere brugkant geleid. Lezers schrijven Marislaan Moet de Marislaan een tweede Hooigracht worden? Neen. Los van verkrachting van het woongenot van de Maredijkbewoners wordt de bereikbaarheid van de Leidse bin nenstad daarmee opnieuw ernstig geweld aangedaan. Aanleg ervan betekent de toevoeging van ten minste twee extra kruispunten. Uit voering van dit plan staat daarmee haaks op het streven van onder an deren wethouder Van der Nat de re giofunctie van Leiden weer meer aanzien te geven. Studie van alle nu bestaande tun nelvarianten om het Stationsplein 'autoluw' te maken, en tevens om het doorgaande verkeer op de krui sing Schuttersveldweg/Schiphol- weg te ontlasten, geven mij te zien dat het plan van het Leidse architec tenbureau Van Reijzen een oplos sing geeft waarbij beide eerdere doelen bereikt worden en stad in/uit via de Schuttersveldweg mogelijk blijft. Ik krijg dan ook een weëe smaak in mijn mond als ik constateer dat het plan van Van Reijzen telkenma le in de commissie-behandelingen onder de tafel worden geschoven. Heeft de besluitvorming rond dit plan werkelijk binnenskamers al plaatsgevonden of is inspraak wer kelijk nog mogelijk? A.B. Lagerweij, Hooigracht 76, 2312 KW Leiden. nog handmatig gebeurde met kaart- beeld bekend dat de rijksmusea Intussen bezint Van Gulik, die bij- de hele wereld. "Ook later in mjn jes. Er moest in de ogen van Van zelfstandig moesten worden. Dat zonder hoogleraar is bij de Leidse werk voelde ik mij altijd in interna- 2726. Eskimo Het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 vertoont zondag 18 fe bruari twee korte films over Canada. De eerste gaat over het leven van een In diaanse Jongen in een reservaat. De tweede gaat over eskimo-kunstenares Kenojnak die tekeningen maakt die via steendruk vermenigvuldigd worden. De voorstelling begint om 15.00 uur. Morrisdansen In de zaal van dansgroep Achalay in het wachtgebouw bij de Morspoort begint zondag 18 februari een cursus Morris- dansen. Dit is een traditionele dans van Keltische oorsprong waarbij mannen in het wit zijn gekleed en belletjes aan de benen hebben. De cursus begint om 12.00 uur en kost 12,50 gulden. Voor in schrijven en inlichtingen bij Thomas Steenweg, tel. 070 - 462587 of 01717 - Gulik in 1982 kortom grondig de be- betekent dat ze hun eigen boontjes universiteit, zich op zijn toekomst. Eerste fase ook dat het veel publiek binnen te halen. "Verzelfstandiging Nadat de eerste fase van de renova- lijk niets nieuws. Vroeg of laat stok achter de deur nodig. Onder tie van het Volkenkunde in het jubi- moesten ook de musea aan de beurt druk lever ik de beste prestaties. komen. Gevolg hiervan is wel dat de Wanneer ik niet deze baan had op- functie die musea in de jaren '70 gezegd, had het er vrees ik nooit van Geen geld, geen verbouwing. On- hadden - die lag in de welzijnssfeer, gekomen om nog van baan te veran- langs is een begin gemaakt met de het was een sociaal-maatschappelij- deren", tweede fase die de verbouwing van ke instelling met een educatieve doelstelling - totaal veranderde. In "Nee, ik heb nog niet eerder een nieuwe betrekking omgekeken. Dat klinkt misschien gek, maar op natuur- de een of andere manier heb ik Rommelmarkt Showband Con Fuoco houdt op zondag Niet uitgesloten is dat Van Guliks 18 februari in het clubgebouw aan de toekomstig werkterrein verband J.C. de Rijpstraat 23 een rommelmarkt, houdt met zijn studie Japanse taai en letterkunde. In de afgelopen ja ren heeft hij 130 tentoonstellingen over de Japanse kunst in binnen- en buitenland opgezet. "Daar heb ik wel wat contacten Voordracht de Aziëvleugel en depots omvatten. Daarnaast is men begonnen de tomatisering van de registratie v voorwerpen, een klus die ten m ste drie jaar in beslag neemt. uitgevoerd, is het opmerkelijk dat optreden op de cultuurmarkt. Je Van Gulik zich juist nu als terug trekt. "Op het eerste gezicht mis schien wel. Ik zit nu in een periode die sommigen ook wel de 'mid-c opge- De Leidse Werkgroep Homoseksualiteit bouwd". Hij denkt dat met de een- heeft zondagmiddag 18 februari een pro- Zijn ideaal is om werk te krijgen wording van Europa, dit continent gramma met acteur Henk van Ulsen. Het nog interessanter wordt voor Japan programma heet'Spelen met woorden, en dat dus de contacten tussen de onder ons', waarbij Van Ulsen een voor de internationale opvoeding die landen groter zullen worden. "Nu dracht houdt over taal met onder meer de jaren '80 ook recreatief hij heeft genoten. Hij bezocht in zijn exporteren we al jaarlijks 2 miljard teksten van Gerard Reve. Liselore Gerri- x guldennaar Japan, en dat is al meer tsen en Kees van Kooten. De zaal aan de dan we uit dat land importeren". Langegracht 65 gaat open om 15.30 uur. het tijdperk Lubbers kwam de pu- met veel internationale contacten, blieksfunctie meer om de hoek kij- Volgens hem is dat een uitvloeisel ken. Behalve educatief, moesten de Nu die grote karweien worden zijn. Directies moesten slagvaardig jeugd maar liefst 14 scholen, a 9 kostscholen, verspreid over Van Gulik gelooft niet dat de be- Als ik nog een grippen educatie en recreatie elkaar paar jaar wacht ben ik te oud om hoeven te bijten. Op kunstgebied is nog wat anders te gaan doen. Ik heb het al een normale zaak dat tentoon- nu 20 jaar werken achter de rug en stellingen veel publiciteit en zeer heb hopelijk nog 20 jaar voordat ik grote aantallen mensen trekken. studie Japanse taal- en letterkunde gatieve verhalen daarover, als conservator bij het Volkenkun de kwam. Daarnaast vindt hij dit moment ook een volkenkundig museum zeer populair kan gaan worden. Het punt is dat je je wel moet blijven af- nog niet zo gek omdat nu de tweede vragen hoe ver je kunt gaan met po- fase is begonnen en het een winds- pulariseren, zonder doelstelling en tille periode is. "De bouwschema': liggen er, de afspraken zijn ge maakt. Het is alleen nog een kwestie van uitvoering". Er is op dit mo ment nog geen opvolger Gulik die officieel tot 15 kwaliteit uit het oog te verliezen". De positie van Volkenkunde daarbij is niet echt slecht te noe men, meent Van Gulik. "Het is heel recteur blijft en daarna nog 'stand ®oed mogelijk*om bij tentoonstel- J°en by' i r noodgevallen. Cultuurmarkt lingen aantrekkelijke activiteiten te organiseren met dans- en zanggroe pen". Volgens hem is het zaak dat het museum vooral behalve een re- In die acht jaar heeft Van Gulik een gionaal ook een nationaal begrip LEIDEN - De ledenvergadering van de PvdA heeft gisteravond in gestemd met dé financiële vertaling van het verkiezingsprogramma 'Als Leiden u lief is'. De partij wil dat aan het einde van de komende collegeperiode struc tureel 8 miljoen per jaar extra be schikbaar is voor een aantal posten. Zo wil de partij 2,7 miljoen gulden extra voor kinderopvang en 1 mil- werkgelegenheidsbeleid. De partijleden vroegen in een vo rige vergadering helderheid te ver schaffen over de vraag hoe het ver kiezingsprogramma moet worden betaald. De berekeningen kwamen moet via een woonlastenverzwaring werd aanbevolen een groot deel van worden opgebracht door de bur- de 1 miljoen gulden die de PvdA wil gers. Huurders van woningen met uittrekken voor cultuurbeleid te be- een waarde van maximaal 60.000 steden aan kunstzinnige scholing gulden gaan er in het meest ongun- van kinderen. De PvdA-kandidaten stige geval 2 procent per jaar op ach- stemden in met deze suggesties, teruit, eigenaren van woningen bo ven de 240.000 gulden kunnen reke nen op een lastenverwaring van maximaal 6,8 procent per jaar. De PvdA-leden zijn tevreden over deze financiële vertaling. Enkelen maakten wensen kenbaar over de wijze waarop het extra geld voor de verschillende posten kan worden gebruikt. Zo werd een pleidooi ge- - houden om een belangrijk deel van dering die beslist alles te maken schappers en geïnteresseerden, vrij rijkssubsidies en geld dat vanuit het budget voor kinderopvang te andere gemeenteposten kan wor- gebruiken voor begeleiding van den overgeheveld. Het overige geld kinderen van allochtonen. Ook wordt. "Het is gek dat het Volken- vorige week op tafel. De PvdA wil veran- kunde internationaal, bij weten- de 8 miljoen extra uitgaven betalen heeft gehad met de twee kabinetten bekend Lubbers. Vorig jaar werd bij a volstrekt onbekend i benadrukten de toekomstige fractie mag bepalen hoe het geld op de diverse posten het beste kan worden gebruikt. Tijdens de vergadering werd ook nog even gesproken over de schouwburg-affaire. Raadslid S. de Vreeze riep op geen politieke oorde len te vellen voordat de commissie voor de rekeningen met haar bevin dingen naar buiten is gekomen. "Dan pas kunnen we zien wat er fout is gegaan en wie daarvoor ver antwoordelijk is". De leden stem den hiermee in, niemand had de be hoefte op zijn woorden te reageren. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13