Stakingen dreigen ook bij Hoogovens 'Meewerkende vrouw straks in dienst eega' Bankiershuis Drexel voor faillissement Leden FNV keuren eindbod directie af IBM slaat met super-chip een geweldige slag Personeel Holec: actie Bonden krijgen garanties voor overbodige P l i ers om directie weg te krijgen Meer Vlaamse varkenspest België snoeit belastingaftrek van forensen WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 IJMUIDEN (GPD/ANP) Niet alleen in de bouw en bij Heineken, ook bij Hoogovens staan acties voor de deur. De leden van de Industriebond FNV hebben met stakingen ge dreigd, als de directie van Hoogovens (17.000 werknemers) niet met een beter bod voor de cao komt. Van de 900 aanwezigen stemde gisteren 95 procent tegen het cao-bod van Hoog ovens. NEW YORK (UPI/ANP) - Maar liefst 1.600 pagina's tekst op een op pervlak kleiner dan een postzegel en dan kan al die informatie daarin ook nog in een recordtijd van l/25ste seconde worden opgeroe pen. Dat is de computerchip met een geheugencapaciteit van 16 megabit die het Amerikaanse con cern IBM als eerste computerbe drijf heeft geproduceerd De commerciële produktie voor toepassing in computers zal over anderhalf tot twee jaar beginnen, zo heeft IBM gisteren bekendge maakt. Daarmee heeft Big Blue zoals de grootste computerprodu cent ter wereld vaak wordt ge noemd een forse voorsprong geno men op zijn concurrenten. Van Ja panse bedrijven en het Westduitse Siemens-concern is bekend dat zij ook aan een chip van 16 miljoen bit werken, IBM i trie. Door de spectaculaire groei van het aantal computerbedrijven is de markt inmiddels verzadigd, waar door een groot aantal fabrikanten in moeilijkheden verkeert. Wang heeft al menige vergeefse miljardenope ratie achter de rug en ook met marktleider IBM gaat het bergaf waarts. De computergigant, in de afgelopen jaren verwend door suc ces, heeft al duizenden mensen ont slagen en het eind is niet in zicht. Op de stagnerende markt is de jaar winstgevend voor de fabriek die het op de markt brengt. Bedrij ven die later met hetzelfde komen missen de boot en moeten iets nieuws t "Als er dinsdag 20 februari nog geen hoging akkoord is bereikt, zullen er sta kingsacties bij Hoogovens komen", aldus districtsbestuurder dustriebond FNV Jan Schalkx. De onderhandelingen werden vorige week donderdag afgebroken toen bleek dat er met Hoogovens geen spraken te maken waren over werk- 2,75 procent per 1 janua- bonden komt het totale pakket neer op 6 procent, inclusief een loonsver- hoging van 2,5 procent over de hele 1991 Bestuurder W. Ramakers ,^.e Vervoersbond CNV zei dat het ak koord voor 1990 neerkomt op een verbetering van 4,6 procent en voor 1991 van iets meer dan 4 procent. De onderhandelaars van de Vervoers- bonden van FNV en CNV produktie daarvan aankondigt. Die voorsprong ook al bedraagt die maar een paar maanden is van levensbelang in de computerindus- de eerste die concurrentie verschrikkelijk toege- doordat bedrijven vechten om de laatste kruimels. Een topman van Siemens rekende onlangs voor dat een nieuw product voor de com puter-industrie alleen het eerste De volgende generatie chips wordt die van 64 megabit en daar wordt al hard aan gewerkt. Vorige maand werd bekend dat IBM bij de ontwikkeling daarvan zal samen werken met concurrent Siemens. Meer spectaculaire gegevens over de superchip van 16 megabit komen aanstaande vrijdag op een perscon ferentie in San Francisco ter sprake. De introductie van de chip komt minder dan een jaar na de eerste toepassingen van de revolutionaire halfgeleider van 4 megabit van IBM, waarvan de geheugencapaci teit vier maal zo klein is. Alle chips van het Amerikaanse concern wor den gebruikt in eigen apparatuur. Aan derden wordt niet geleverd, dus de concurrentie zal het zelf moeten produceren zonder veel kans te maken op een forse winst, want die is voor IBM. Minder Russische olie voor Polen WARSCHAU (Rtr) De Sovjetunie zal Polen in het eerste kwartaal van dit jaar eenderde minder olie leve ren dan de bedoeling was. Eerder al hebben andere Oosteuropese lan den laten weten dat de Sovjetunie haar olieleveranties heeft verkleind. Polen krijgt nu in de eerste drie maanden van dit jaar 2.1 miljoen ton olie in plaats van de overeengeko men 3,1 miljoen ton. De Sovjetunie heeft besloten aan haar Oosteurope se partners minder olie te gaan leve ren en haar olie op de wereldmarkt te verkopen. Dat levert harde devie zen op. De handel met de landen van Oost-Europa vindt meestal plaats op basis van ruilhandel. Tsjechoslowakije heeft het in janua ri moeten doen met twintig procent minder Russische olie. Bulgarije zag de Russische olieleveranties in januari halveren. gelegenheid. De directie weigert streekvervoer Nederland, de werk- een 36-ur.ge werkweek voor het geversorgamsatie, zullen het ak- dag-en kantoorpersoneel in te voe- koord m*t een itief advies aan wil Hoogovens met de kei- hun leden v00rleggen. harde garantie geven dat er de ko mende vier jaar geen ontslagen val len bij reorganisaties. Het streekvervoer valt voor dat deel waarvoor het een rijksbijdrage krijgt onder de waggs, de wet die de arbeidsvoorwaarden in de uit pre- subsidies bekostigde sector regelt. De cao-ruimte in de waggs is dit jaar maar 2,3 procent. Het streek- heeft wat extra's gekregen voor het wegwerken van een achter stand in de onregelmatigheidstoe slag. Om het 'eigen deel' van de nieuwe cao te kunnen betalen zou den de tarieven met een procent of 4 omhoog moeten. De de AbvaKabo en de CFO wil- Bonden en werkgevers in het len de salarissen van de leerlingen Over het loonbod, dat neerkomt op 3 procent per 1 april en nog eens 0,75 procent per 1 januari 1991 zijn partijen het wel eens. De leden van de Industrie- en Voedingsbond CNV en de Unie BLHP vergaderen vandaag over het eindbod. De klein ste vakbond voor het hoger jferso- neel komt pas maandag 19 februari bijeen. Streekvervoer tweejarige 14.000 werknemers. Het akkoord voorziet onder meer in een loons verhoging van 2,5 procent per 1 ja nuari 1990 met een minimum van 80 gulden (waardoor het gemiddelde percentage op 2,7 komt) en een ver- de met 10 procent verhogen. Ze heb ben gisteren het eisenpakket vast gesteld waarmee ze in maart de on derhandelingen over een nieuwe cao voor het ziekenhuiswezen (200.000 werknemers, ook vallend onder de waggs) ingaan. Bij beide HENGELO (ANP) De meerder heid van de 1400 medewerkers bij Holec Systemen en Componenten HSC in Hengelo is bereid desnoods actie te voeren om de directie weg te krijgen. Voorzitter H. Meertens van de ondernemingsraad van Holec in Hengelo heeft dit gisteren meege deeld. BOVENKARSPEL - De Westfrie- se Flora staat dit jaar in het teken van Egypte: bordkartonnen pyra- mides en gipsen sfinxen worden dus Het personeel vindt algemeen di- van Ho1' DEN HAAG (ANP) - De vakbon den hebben van de PTT garanties gekregen voor werknemers die bij reorganisaties overblijven. Alle va catures, waarvoor overschietende personeelsleden beschikbaar in aanmerking komen is, zullen ook daadwerkelijk worden vervuld door overcomplete werknemers. Het salaris van gereorganiseerde lieden is tevens gegarandeerd. De bonden en de directie van de PTT zijn het eens geworden over een zogeheten sociale begeleidings regeling, die van toepassing is bij al le reorganisaties. Dit akkoord houdt in dat niet per reorganisatie met de bonden onderhandeld wordt over een sociaal plan. Deze overeenstemming werd be reikt nadat een staking dreigde bij PTT Contest, een technisch bedrijf in Den Haag. Daar zouden als ge volg van reorganisatie 180 van de ongeveer 500 banen moeten ver dwijnen. Het betreffende personeel ver wierp een sociaal plan. De directie van PTT Nederland stelde daarop een sociale begeleidingsregeling voor het hele personeel in het voor uitzicht. De vakorganisaties hebben inmiddels toegezegd die regeling met een positief advies voor te leg gen aan hun achterban. De regeling bevat een salarisga rantie, die inhoudt dat de financiële positie van de medewerkers als ge volg van reorganisatie niet wordt aangetast. Medewerkers worden weliswaar ingeschaald in de salaris schaal van de functie waarop men wordt herplaatst, maar het verschil in salaris wordt als toelage betaal baar gesteld. Het totaalbedrag wordt aangepast met de jaarlijkse gebruikelijke salarisstijgingen. De PTT verplicht zich om gedu rende een termijn van twee jaar alle moeite te doen om overcomplete werknemers binnen of buiten de PTT te herplaatsen. Als dat lukt wordt het dienstverband bèëindigd. Bij verhuizing als gevolg van her plaatsing zal gedurende vijfjaar een tegemoetkoming worden verstrekt in eventuele hogere woonlasten. Bovendien ontvangt de betrokken werknemer 15.000 gulden bruto. Deze vergoeding wordt gegeven naast de verhuiskostenvergoeding op grond van de cao. Economie kort Faillissementen Het aantal uitgesproken faillisse menten is in januari 1990 gestegen recteur R. Jonkman en directeur lands bloemenpracht. produktie A. Troost ongeschikt voor hun functie. Met name Jonk man wordt autoritair gedrag en ver waarlozing van zijn sociale taak ver weten. "Er zijn mensen door zijn be leid geschaad", licht or-voorzitter Meertens toe. De concerndirectie van Holec, dat vorig jaar werd overgenomen door de begemann groep, onder kent de problemen bij de vestiging in Hengelo en stelt voor de bedrijfs leiding voor één jaar aan te vullen met F. Vollema, die de relatie tussen de directie en medewerkers zou moeten verbeteren. De meerder heid van het personeel beschouwt dit plan als een lapmiddel. De ondernemingsraad van Holec i januari 1980. Dit blijkt uit tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Meer gas, minder olie Uit de Nederlandse aardgasvelden is vorig jaar acht procent meer gas naar boven gehaald, terwijl uit de olievelden 13 procent minder aard olie is gewonnen. Dat blijkt uit cij fers van de gas- en olieproduktie in 1989, die gisteren door het ministe rie van Economische Zaken zijn be kendgemaakt. De dalende oliepro duktie is een gevolg van afnemende produktie op de Noordzee sluiting van velden en Zuid-Holland. bij zwaar wegen", zegt Meertens. De Holec-directie in Hengelo geeft geen commentaar. BRUSSEL (ANP) In de West- vlaamse gemeente Wingene is een nieuwe haard van varkens pest ontdekt. Het bedrijf ligt vlakbij de varkensmesterij waar ruim een week geleden de var kenspest voor het eerst werd ontdekt. Toen werden, op last van het ministerie van landbouw in Brussel, 6.000 varkens afge maakt. Het ministerie heeft be paald dat alle 2.700 varkens op het bedrijf waar de nieuwe be smetting is geconstateerd afge maakt moeten worden. NEW YORK (GPD) ham Lambert, één van de belang rijkste makelaarshuizen op Wall Street, zal faillissement aanvragen omdat het een schuld van 100 mil joen gulden niet kan betalen. Het noodlijdende bankiershuis heeft de Drexel Burn- zijn gebruikt voor het financieren riskante projecten en het over- bedrijven. De uitvinder van de junk bonds Michael Milken is op kleine schaal begonnen in Los Angeles. Hij stelde kleine bedrijven voor niet naar de Het afgelopen jaar is er de klad magnaat Campeau, die 1 gekomen in de junkbonds toen bleek dat veel van de overgenomen bedrijven niet gezond 1 aantal bekende Amerikaanse renhuizen had opgekocht, i der Bloomingdales, en vervolgens rente op hun obligaties niet konden failliet ging omdat hij de rente op betalen. Aangespoord door de i zijn met junkbonds gefinancierde Amerikaanse regering probeert Dr exel te helpen bij het zoeken naar een oplossing om paniek op de beurs exel aan investeerders verkocht. De junk bond handel heeft Drexel machtig en rijk gemaakt toen in het Wall Street te voorko- midden van de jaren tachtig ook grote financiers op die manier grote dochter- ondernemingen gingen opkopen. Het overnemen via junkbonds keiaars, advocaten en het vooruit- leningen niet kon betalen. Het vertrouwen in de junkbonds is het afgelopen jaar verder onder mijnd door de val van de uitvinder van de junk bonds Michael Milken, weinig contant geld grote bedrijven Milken bleek zich schuldig te heb- zicht speculanten Het ging veelal om financiële r nipulaties die tot doel hadden met ding maatschappij Groupe Bruxel- werd een rage. Het leidde tot 6 les Lambert, komt niet onverwacht. schuldenlasten voor grote be- Daarom heeft de beurs op Wall drijven die het spel meespeelden, Street tot dusver niet in paniek ge- reageerd. Het makelaarshuis van Drexel is de uitvinder van de zoge- iedereen verdiende financier, de makelaar, de advoca- de koper van de obligaties naamde 'junk bonds'. Dat zijn obli- die een rendement opleverde dat gaties met een hoog rendement die twee maal zo hoog was als staatso- in de tachtiger jaren op grote schaal bligaties. op te kopen, ze in moten te hakken en vervolgens in delen weer op de beurs te verkopen met enorme winsten voor speculanten. Het sprookje van grote en snelle winst en kon niet eeuwig goedgaan. Steeds meer speculanten die via junkbonds hun nieuwe imperium gefinancierd hadden konden niet aan hun financiële verplichtingen voldoen en gingen failliet. Het meest recente en meest dramati sche voorbeeld was de Canadese Hormoonvlees Op zeer korte termijn zullen des kundigen van verschillende over heidsinstellingen in de Benelux bij elkaar komen om te bekijken op welke wijze de bestaande werkwij zen om hormoonmisbruik bij de vleesproduktie op te sporen, verbe terd kunnen worden. Ook zal er tus sen de Europese Commissie en de lidstaten binnenkort overleg plaats vinden over verdere eenvormige hormoon-controles. Vervoer Philips De afdeling Speciaal Vervoer van Philips in Eindhoven wordt op 1 maart definitief overgenomen door de firma Geytenbeek in Utrecht. Een woordvoerder van het bedrijf, een dochteronderneming van Ned- lloyd, heeft dit gisteren meege deeld. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de 35 chauffeurs zich samen met de ongevéer 300 andere chauf feurs van Philips zouden verzetten tegen de overname. Volgens de In dustriebond FNV gaan de betrok ken werknemers er in inkomen op achteruit omdat voor hen een ande re cao gaat gelden. Snelle trein Er zijn plannen om tussen de Cana dese steden Toronto en Quebec de eerste hoge-snelheidstrein in Noord-Amerika te laten rijden. Gis teren is een studie over dit project gepubliceerd door het in Montreal gevestigde vliegtuigbouw- en trans- portmaterieelconcern Bombardier. De lijn zou in 1997 kiaar moeten zijn, aldus het rapport. De trein moet een snelheid van 320 kilome ter per uur halen. ROTTERDAM (GPD) "Maar me- quent de 'meewerkende vrouw' vrouwtje, dat kan helemaal niet. wordt genoemd. Mijn vrouw heeft ook drie kinderen Vier spreeksters vertellen het ge en daar heeft zij haar handen vol zeischap, dat overigens ook opval- aan. Laat staan dat zij nog eens der- lend veel mannen telt, vooral hoe de tig uur per week zou kunnen wer- rechtspositie van ondernemende ken!" De belastinginspecteur moet vrouwen kan worden verbeterd. De Schoonebeek even ontgelden tijdens het semi- voorzitter van de Vrouwenraad van nar 'Man en vrouw in één onderne- het NCOV belicht vooral haar wen- ming', gistermiddag georganiseerd sen ten aanzien van de sociale status door de Kamer van Koophandel van meewerkende vrouwen, kandi- Rotterdam. "Herkent u deze toon- daat-notaris mevrouw mr. W.H.A. zetting", vraagt voorzitter mevrouw- Strien beperkt zich tot het onder- A.H. van Arenthals-Kramer Freher werp huwelijksgoederen- en erf- van de Vrouwenraad van het Neder- recht. Belastingsadviseur mevrouw lands Christelijk Ondernemers Ver- mr. E. van Waaijen beantwoordt de bond (NCOV). door Annemiek van Oosten Haar gehoor zwijgt. De naar schatting 100 ondernemers zijn dui delijk niet gekomen om vragen te beantwoorden, wel om meer te ho ren over de fiscale, juridische en so ciale positie van wat in de grote zaal van het World Trade Center conse- ADVERTENTIE Gistétavond Voices '88 gezien op TV? Het Voices Festival '90 komt er aan. vraag of de meewerkende partner fiscaal wordt tegengewerkt, zij het voorzien van enige nuances, ont kennend. Mevrouw F.A. Koolhaas schetst hoe het haar is gegaan sinds zij, toen nog een aankomend onder wijzeres, verliefd werd op een za kenman. "Mijn schoonouders had den een brood- en banketbakkerij in een plaats bij Amsterdam. Mijn huidige man was manager in dat be drijf'. En: "Na enige tijd besloten wij te gaan trouwen. Het was echter in die tijd niet toegstaan om als ge huwde vrouw het beroep van on derwijzeres uit te oefenen". Meetellen De door mevrouw Van Arenthals ten tonele gevoerde belastingin specteur moet illustereren hoe de belastingdienst in gevallen van me de-ondernemersschap van de part ner nog altijd andere criteria han teert dan bij derden of de onderne mer. "Vrouwen die meewerken in het bedrijf (van hun man, wordt daar veelal nog aan toegevoegd) ne men een bijzondere positie in. Zij zijn werknemer noch ondernemer. Zij tellen onvoldoende mee". opgeleverd. onvoldoende resultaat land nog altijd automatisch i Voices Festival 1990 28 april t/m 13 mei De voorverkoop is gestart Bestel nu het gratis Voices Festival Magazine: Home of the Voices Paulus Potterstraat 16 1071 CZ Amsterdam n (tel. 020-662 51 99) EV.U1! De miskenning van de positie het ondernemersschap van r schatting zo'n 200.000 meewerken de vrouwen in Nederland is naa mening van de voorzitter var Vrouwenraad-NCOV dan ook rechtvaardig. De aanbevelingen uit 1986 in het rapport 'Loon naar wer ken' van de Commissie Meewer kende Vrouw, waarin ook vertegen woordigers van diverse departe menten zitting hadden, hebben naar haar mening wel poltieke aan- De aanbevelingen passeren de re vue als een pleidooi voor meer dui delijkheid over de status van de me de-onderneemster. voor meer be taalbare bijscholingscursussen voor vrouwen, voor het fiscaal af- de trekbaar maken van huishoudelijke de 'hulp voor alle buitenhuis werkende )n- vrouwen in Nederland en een alter natief voor vaak te kostbare paricu- liere verzekeringen tegen arbeids ongeschiktheid. "De zelfstandige belastingheffing van echtgenoten/partners is in de loop der jaren steeds verder_uitge- Tenslotte overweegt ervoerskosten die bedrijven Brazilië Het feit dat man Strien van notariskantoor Kooij- breid", besluit man opmerkelijk. De enige andere Waaijen van Deloitte De Boer+Van landen ter wereld die deze basisi- Keulen Belastingadviseurs haar be- vorm voor huwelijksgoederenrecht toog over alle fiscale voor- en nade- kennen zijn Brazilië en Portugal, houdt zij haar gehoor voor. Zij rea geert niet op het NCOV-standpunt mende partners. dat de wetgever zowel mannen als vrouwen bewust een keus zou moe ten laten maken tussen trouwen in of buiten gemeenschap van goede- schillende manieren met elkaar sa- ren. De kandidaat-notaris licht haar men te werken, publiek voor over de voor- en de na- Eén van de volgen- delen van en de verschillende mo- de stappen zal waarschijnlijk zijn gelijkheden voor huwelijkse voor- om een dienstbetrekking aan te waarden. gaan bij de echtgenoot". ben gemaakt aan beurshandel met gebruik van voorkennis ten behoe ve van cliënten. Drexel betaalde een boete van 650 miljoen gulden. Mil ken werd ontslagen en zal zich voor de rechter moeten verantwoorden. Het instorten van de junkbond markt kan verregaande gevolgen hebben voor de beurs op Wall Street en de Amerikaanse economie: veel grote Amerikaanse investeerders, waaronder institutionele beleggers als pensioenfondsen hebben een aanzienlijk deel van hun portefeuil le in junkbonds belegd. Sommige economen voorspellen een grote daling op Wall Street en een reces sie omdat het vertrouwen in veel Amerikaanse ondernemingen zo is ondermijnd dat veel aandelen op Wall Street de komende tija aan zienlijk naar beneden zullen gaan. De faillissementsaanvraag zal gel den voor de houdstermaatschappij Drexel Burnham Lambert Group en enkele dochterbedrijven. Uitge zonderd zijn in elk geval de dochter bedrijven Drexel Burnham Lam bert Government Securities (staats obligaties) en Drexel Burnham Lambert Incorporated (makelaar en handelaar in effeoten). BRUSSEL (ANP) - Belgie gaat de files op de autowegen te lijf door te snijden in de fiscale aftrekmogelijk heid van autokosten in het woon werkverkeer. Minister van verkeer, Jean-Luc Dehaene, en staatssecre taris van financiën Wivina Demees- ter zijn gisteren begonnen daar met elkaar over te praten. Gedacht wordt aan een regeling die de kos ten van het per auto uitgevoerde woon-werkverkeer fixeert op een vast bedrag. Men zal dan niet meer de werkelijke autokosten, maar bij voorbeeld, slechts twee of drie fran ken (elf tot zestien cent) per kilome ter kunnen aftrekken. Ondernemers die collectief ver voer voor hun werknemers organi seren krijgen daarvoor een belo ning. Ze mogen de kosten van dat opvoeren als bedrijfslasten. de aantal ge vallen zijn belemmeringen wegge- echtelieden om op ver- hun werknemers vergoeden i pakken. Zulke vergoedingen zijn nu tot een maximum van 270 gul den per jaar vrijgesteld van belas ting. Werknemers die van hun bedrijf een autovergoeding krijgen zouden over het volle bedrag belasting moeten gaan betalen. Uit onder zoek is gebleken dat 61 procent van de Belgische beroepsbevolking met de auto naar het werk gaat. Acht procent neemt de trein en achttien procent gebruikt andere transport middelen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7