Orkaan stuurt sportseizoen in de war Geen extra subsidie voor dienstverlening ouderen Veehouders vrezen voor vervuiling door Vliko Kloosterbejaardenoord hoopt op vernieuwd torentje met verguld kruis Verkeerscontroles leveren Voorschoten veel zand op PAGINA 16 REGIO LEIDEN WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 Lezers schrijven Gebruikers sporthal vinden dat Wassenaar te weinig heeft gedaan WASSENAAR - Als alles meezit is de Wassenaarse sporthal aan de dr. Mansvelt- kade in juli de orkaan te bo ven. Het kapotgewaaide dak is nu al hersteld en B en W wil len binnenkort met plannen komen voor het herstel van de aangetaste muren en een nieuwe kunststofvloer. Toch is voor veel gebruikers het seizoen al kapot. Ze kunnen in een belangrijke fase van het seizoen het wedstrijd- en trainingsritme moeilijk vasthou den. Zo ook handbalvereniging Olympia '72. Nadat de orkaan op 25 januari een 1000 vierkante me ter groot gat sloeg in het dak van de sporthal, mochten sporters de hal wekenlang niet betreden. Thuiswedstrijden konden niet worden gespeeld en de 100 hand ballers liepen een flinke trai ningsachterstand op. Voor de 50 tot 60 jeugdleden viel, gezien de grote afstand tot de buurgemeenten, niets te organi seren. De dames, die in een voor afdeling van de landelijke eredi visie spelen, kregen geen trai ningsbal in handen. De heren be hielpen zich zo veel ze konden in Leiden en Katwijk. De huurkos ten konden ze te lijf met de door Wassenaar terugbetaalde gelden, maar voor huisvesting en organi satie moesten ze extra gelden uit trekken. Deze week mogen de sporters, na het reparen van het dak. een deel van de hal weer betreden. Voor handballers en voetballers blijven wedstrijden onmogelijk en moet de training flink worden ingedikt, zo beseft ook de ge- meentevoorlichter. Anderen, zoals tafeltennissers, ouderen- clubs en gymverenigingen, zou den minder problemen hebben. Een definitieve oplossing laat nog e\fen op zien wacnten. Dis- seldorp, bestuurslid, wedstrijd leider en coach van Olympia '72: "Veel hangt ervan af wat er met de vloer gaat gebeuren. De vloer heeft al langer te kampen met achterstallig onderhoud en kan niet zo lang meer mee. Het parket mag nog maar één keer opge- schuurd worden. Door de inwer king van het water zijn de proble men in een groot deel van de zaal verergerd. Op sommige plaatsen staat het parket 30 tot 40 centime ter bol". Of, zoals de gemeente- voorlichter het zegt: "Zestig pro cent van de vloer is onherstelbaar beschadigd". Net als de PvdA denkt Dis seldorp dat de gigantische storm schade te wijten is aan het slechte onderhoud van het dak: "Er zijn al vaker stukken van afgewaaid en dat werd dan provisorisch ge maakt". De gemeentevoorlichter spreekt dat tegen. Volgens hem is het dak vorig jaar goed gemaakt. Dat het dak na de orkaan een week lang heeft open gelegen, spreekt hij evenzeer tegen. "Het weekeinde na de storm zijn men sen van openbare werken met windkracht negen, met gevaar voor eigen leven, op het dak ge klommen. Ze hebben het gat pro visorisch gedicht, maar dat kon niet voorkomen dat via de muren het nodige water naar binnen is gekomen". Jammer vindt de handbalbe stuurder het dat er in die tijd niet eens een zeil over de vloer heeft gelegen en de brandweer er op een gegeven moment met grote pompen aan de pas moest komen: "Ik moet zeggen dat de gemeente het zaakje wel een beetje op zijn beloop heeft gelaten en hoop dat de sporthal wat meer aandacht krijgt in deze verkiezingstijd". De PvdA-fractie heeft inmiddels kri tische vragen gesteld, maar B en W hebben daar nog niet officieel op geantwoord. Leiderdorpers pleiten voor 'Mandela-straat' LEIDERDORP - Het Leider- dorpse PvdA-raadslid mevrouw M.D. Holierhoek wil een straat vernoemen naar de Zuidafri- kaanse anti-apartheidsstrijder Nelson Mandela. Ze heeft hier toe voor de vrijlating van Man dela een verzoek ingediend bij B en W. Oud-verzetsman Ch. Keij- ser heeft na de vrijlating van Mandela voorgesteld om het ga zon bij de hervormde kerk aan de Hoofdstraat om te dopen in 'Mandela-plantsoen'. Op deze plek wil de gemeente een vrij heidsmonument plaatsen. Wethouder mevrouw C.A. Huigen (welzijn) laat weten niet veel te voelen voor 'omdoping' van een straatnaam in het oude dorp. Mocht het gemeentebe stuur besluiten iets naar Mande- la te vernoemen dan moet dat volgens haar gebeuren in de nieuwe wijk Buitenhof-midden west. Keijser heeft B en W overi gens niet officieel verzocht het gazon langs de Hoofdstraat om te dopen. DEN HAAG/V OORSCHOTEN - De Voorschotense verzor gingshuizen Huize Adegeest en 't Hofflants Huys hoeven niet te rekenen op een provinciale bij drage van 15.300 gulden voor uitbreiding van de dienstverle ning. De verzorgingshuizen wil den dit geld gebruiken om ka mers beschikbaar te stellen voor terminale patiënten en voor acute opvang van ouderen, vooruitlopend op een onder zoek naar de gewenste zorg voor de betrokkenen. De gemeente Voorschoten heeft om de provinciale bijdrage gevraagd in het kader van stimulerings- en ont wikkelingsactiviteiten. Het verzoek was onderbouwd met de verwijzing naar het ontbreken van een ver pleeghuis binnen de gemeente. Het bedrag dat de gemeente heeft aan gevraagd gold voor een proefperio de van een jaar. Financieringsmo gelijkheden voor een eventueel ver volgproject werden niet gegeven. Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie, vin den dat het meer om een vorm van ad-hoc-dienstverlening gaat dan dat de verzorgingshuizen hun aanbod van voorzieningen 'structureel ver anderen'. Om die reden moet dit project volgens GS uit het normale budget voor flankerend ouderenbe leid worden betaald. Kunstwerk In uw krant van vrijdag 9 februari staat een artikel over 'Doorgaande beweging'. Het begint met de kop 'Oegsteestenaren verliezen strijd te gen stalen kunstwerk'. Had ik altijd gedacht dat Don Quichot al overle den was. Maar het blijkt nu dat hij in Oegstgeest waardige navolgers heeft. Na het artikel gelezen te hebben, lijkt het mij dat het college van B en W van Oegstgeest zeer ondemocra tisch handelt. Is dit niet bij uitstek een gelegenheid om vooraf te over leggen met buurtbewoners? B en W van de onvolprezen gemeente Oegstgeest beslissen dus. De kun stenaar zegt dat er geen betere loca tie is. Hij heeft andere locaties afge wezen. Goed, dat is natuurlijk zijn goed recht, maar van democratie is hier geen sprake. Het obstakel wordt op deze manier de omwonen den gewoon opgedrongen. Het blijkt dat zij dit obstakel niet wen- Dat wil dus zeggen dat gemeente raad en B en W de wensen van de kiezers niet uitvoeren. De raad neemt de wensen zelfs niet serieus, anders zou men niet tot plaatsing overgaan. Maar er is nog hoop voor de buurtbewoners: er zal nog een grondonderzoek plaatsvinden! Waarom wil het college van B en W v?n Oegstgeest met alle geweld tot plaatsing overgaan? Hadden b.v. de procedurekosten niet beter be steed kunnen worden? Waarom voeren burgemeester en wethou- derds niet gewoon de wensen van de kiezers uit? Daar zijn ze toch voor gekozen? Nu moeten de buurtbewoners maar afwachten wat het grondon derzoek oplevert. Zij gaan nu met angst en vreze de toekomst tege moet: komt het obstakel er wel, of komt 'het er niet? Zij moeten nu maar afwachten wat er met hun uit zicht gebeurt. Ik wens ze veel sterk te toe. A. Diederiks Bachstraat 126 2324 GP Leiden Voorschotense verzorgingshuizen teleurgesteld Directeur J. Lenselink van 't Hof flants Heuys reageert teleurgesteld op de afwijzing. Hij neemt het de provincie kwalijk dat steeds wordt gezegd dat verzorgingshuizen in ventiever moeten zijn, terwijl GS nu projecten subsidiëren die in zijn ogen niet vernieuwend zijn: "Je krijgt het idee dat er sprake is van een volstrekt willekeurige keuze". Huize Adegeest en 't Hofflants Huys vangen al mensen op die na maximaal zes weken naar huis kun nen. Maar nu GS de gevraagde sub sidie niet verstrekken is de directie gedwongen om voortaan kritischer te kijken naar de mensen van wie het onduidelijk is of ze na maximaal zes weken inderdaad naar huis kun- Nieftbewoners kunnen de laatste weken van hun leven niet doorbren gen in een van beide huizen. Ze zul len een beroep moeten doen op de terminale thuiszorg van de kruis vereniging of dienen in een zieken huis blijven. Volgens Lenselink is dat uiteindelijk duurder. Leiderdorpse afvalverwerker wacht nieuwe vergunning DEN HAAG/LEIDERDORP - Twee Leiderdorpse veehouders met landerijen naast het afval verwerkingsbedrijf Vliko zijn doodsbenauwd voor de veront reiniging van het bodem- en op pervlaktewater. Volgens C. Bos en D. Kapteijn heeft de provin cie onvoldoende voorzieningen getroffen om risico's voor de omgeving volledig te kunnen uitsluiten. Dat het de bewoners van de Achtho- venerweg ernst is bleek gistermor gen, toen zij bij de Raad van State de hinderwetvergunning aanvoch ten. Een vergunning die slechts gel dig was tot 12 april vorig jaar. De Leiderdorpers beweren dat de pro vincie bij het afgeven van de ver gunning onvoldoende aan hun be zwaren tegemoet is gekomen. Aanvankelijk was het bedrijf he lemaal niet op het riool aangesloten. Tegenwoordig beschikt het be drijfsgebouw over een passend af- voerstelsel maar watert het buiten terrein nog af op de sloten. Omdat Vliko zich volgens Bos en Kapteijn niet aan de opslagvoorschriften houdt, zou bij een ongelukje het wa ter sterk kunnen worden verontrei nigd, waardoor het voor het vee on drinkbaar is. Ze willen dat het bui tenterrein een 'vloeistofdichte' vloer krijgt. Tevens is er door de opslag van af val op het buitenterrein sprake van stank en overlast door ratten, ander ongedierte en kraaien. De 'buren' hebben steeds verondersteld dat bij de ingebruikname van stortplaats De Does veel van de werkzaamhe den van Vliko zouden verhuizen. De provincie heeft het beleid ten aanzien van kleinere vuilverwer- kers echter gewijzigd, wat inhoudt dat Vliko aan de Achthovenerweg blijft. De provincie is van plan het bedrijf een nieuwe hinderwetver gunning te geven voor een periode van tien jaar. Onaanvaardbaar Bos en Kapteijn vinden die beleids wijziging 'onaanvaardbaar', maar het enige dat ze kunnen doen is een nieuwe beroepsprocedure begin nen wanneer de vergunning ter in zage wordt gelegd. Vermoedelijk gebeurt dat volgende maand. "Al leen duurt het dan weer drie jaar voordat er een uitspraak is", ver zuchtte Bos. Staatsraad Leyten, die over het beroep van nu over enkele maanden uitspraak doet, troostte hem. Dankzij de huidige procedure zouden, op advies van de Raad van State, de bepalingen voor de nieu we vergunning al zijn verscherpt. Totdat die nieuwe vergunning van kracht wordt, worden de werk zaamheden van Vliko door de pro vincie gedoogd. Zeggen Bos en Kapteijn dat daar onvoldoende con trole op wordt uitgeoefend, provin cie-ambtenaar Geerdes verklaarde gistermorgen dat tweemaal per week controle-ambtenaren langs gaan. "De laatste tijd zijn er geen klachten geweest. Het bedrijf ope reert ook volgens de voorschriften", aldus Geerdes. VOORSCHOTEN - De politie heeft gisteren in Voorschoten een aantal Ver keerscontroles uitgevoerd. *s Ochtends werden op de Papelaan vier vrachtauto's met zand aangehouden, die allemaal te zwaar beladen bleken te zijn. De vrachtwagens reden heen en weer tussen de losplaats aan de Leidse Lammenschansweg en het spoorbaanproject tussen Voorschoten en Leidschendam. De controles bleven gisteren beperkt tot enkele wagens omdat de chauf feurs elkaar via de mobilofoon waarschuwen als de politie actief is. De con troles vonden plaats op het terrein van de gemeentelijke afdeling openbare werken. Volgens een woordvoerder van de politie heeft dat Voorschoten al een aardige berg zand opgeleverd, want de wagens mogen pas verder rij den als het overgewicht ter plaatse is afgeladen. Bij een parkeercontrole in het centrum van Voorschoten kregen gis terochtend tussen elf en één uur twintig automobilisten een bon. Ook haal den agenten een onverzekerde auto van de weg. Tijdens-de ochtend- en avondspits kregen tien bromfietsers een proces-verbaal voor het opvoeren van hun vehicel of het produceren van een overvloed aan decibellen. Actievoerders moeten betalen WASSENAAR - De overkoepelende actiegroep tegen het door gaande verkeer door Wassenaar is van een koude kermis thuisgeko men. De groep, 'Stop doorgaand verkeer Wassenaar' geheten, mag van B en W geen spandoeken ophangen op strategische punten en kan een gepeperde rekening tegemoet zien voor eerdere acties. Bij die acties werden vele bomen, verkeersborden, verkeerslich ten, bushokjes en palen beplakt met stickers. Het schoonmaken van dat straatmeubilair kostte de gemeente duizenden guldens en de vervuilers moeten dat betalen. Volgens gemeentewoordvoerder W. Issendonck ontsierden de stickers het dorp en waren sommige ver keersborden onherkenbaar geworden. Voor het plan om spandoe ken op te hangen voelt het college niets omdat dat het verkeer in ge vaar zou brengen. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar denkt binnen enkele weken te kunnen beginnen met het opruimen van de vervuilde grond rond de oude benzine- en dieseltanks van de te slopen ga rage 'Park de Kieviet'. Eerst worden aan de Duinvoetlaan de oude, lekkende tanks verwijderd en afgevoerd. Vervolgens wordt het gebied rond de tanks tot een diepte van ongeveer drie meter afgegraven. Om te voorkomen dat veront reinigde stoffen het 'grondwa terbeschermingsgebied' aantas ten, wordt tevens gegraven on der de rijbaan bij de Meijendels- eweg - met alle verkeersopstop pingen vandien. Ter plekke wordt verontreinigd grondwa ter opgepompt en als dat nodig is wordt het voorgezuiverd en af gevoerd via het gemeenteriool. Na de operatie kan een begin worden gemaakt met de bouw van twee villa's op het terrein. B en W willen hiervoor, na de ver eiste tervisielegging, snel een bouwvergunning afgeven. De eerste paal kan pas de grond in na het schoonmaken van de grond. De locatie langs de toeris tische route naar het drukke duingebied Meijendel, staat al jaren op de provinciale sane- ringslijst. (foto Wim Dijkman) denkt binnenkort uitsluitsel te krij gen van de andere instanties. Hoe veel Mariëngaerde zelf zal moeten bijdragen is dan ook nog niet duide lijk. De toren staat inmiddels al een jaar in de steigers die de schilder vo rig jaar heeft gebruikt: "Het was goedkoper om de installatie zo lang te laten staan, dan haar te verwijde ren en na een jaar weer te voor schijn te halen". Bovendien werd het mogelijk om de toren in een plastic jasje te wikkelen. Het hout werk kan hiêrdoor drogen en de to ren wordt beschermd tegen de uit werpselen van duiven en andere vo gels. Hoewel de toren tijdens de stor men van de afgelopen weken intact is gebleven, heeft de wind er voor gezorgd dat de toren gedeeltelijk van de plastic laag is ontdaan. De leus 'Geef ons 5 procent' duidt op acties van het verplegend personeel van verpleeghuis Mariénhaven. Met toestemming van de directeur heb ben personeelsleden in het najaar, tijdens de acties voor meer loon, de tekst aan de toren gehangen. De di recteur denkt niet dat er extra kos ten ontstaan nu het houtwerk op nieuw wat minder goed wordt be schermd tegen regen en wind. "Maar goed is het natuurlijk niet voor de toren", aldus Belt. Als de weersvoorspellingen gunstiger worden, zal het personeel opnieuw proberen de toren een 'regenjas' te geven. WARMOND - De directie van het monumentale kloosterbejaarden oord Mariëngaerde aan de War- mondse Mgr. Aengenentlaan wil dit voorjaar beginnen met het opknap pen van het torentje op het dak van het gebouw. De restauratie van de in slechte staat verkerende toren zal naar verwachting drie ton kosten. Warmond steunt Omroep Rijnland WARMOND - De gemeente War mond wil Omroep Rijnland weder om representatief verklaren voor een periode van vijf jaar. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor alge mene bestuurlijke aangelegenhe den. Burgemeester mevrouw G.W. van der Wei-Markerink gaf aan dat War mond Lokaal nu de tijd heeft om binnen die termijn aan de vereiste voorwaarden te voldoen en vervol gens zelfstandig te worden. B. Scha- vemaker (Progressief Warmond) was blij dat de onderhandelingen 'zonder kwaaie koppen' zijn verlo pen. Ook de burgemeester achtte vijfjaar een te lange tijd om met el kaar overhoop te liggen. Ze vindt het 'prettig' dat beide partijen alles in goed onderling overleg hebben geregeld. Vorig jaar werd tijdens een schil derbeurt van het gebouw ontdekt dat het torentje in een erbarmelijke staat verkeert. Vooral het houtwerk en de ornamenten waren er zo slecht aan toe, dat restauratie nood zakelijk zou zün. Omdat Mariëngaerde een rijks monument is moeten vaklieden de toren in oorspronkelijke staat te rugbrengen. Zo moet straks veel houtwerk worden vervangen, wor den de dakleien van het torentje vernieuwd en krijgt zelfs het kruisje op de top een nieuw verguld laagje. Ook de sierlijke ornamenten komen terug. "Er mogen geen kunststoffen worden toegepast. De ornamenten moeten opnieuw bestaan uit hout snijwerk, dat met de hand wordt vervaardigd", licht directeur H.W- .J.M. Belt toe. Belt geeft aan dat het nogal wat moeite kostte om de toren 'in de molen van Monumentenzorg te la ten meedraaien', omdat Mariën gaerde enkele jaren verzuimde sub sidie te vragen voor onderhouds werkzaamheden aan het gebouw. "Maar nadat Mariëngaerde zich vo rig jaar weer bij de gemeente heeft aangemeld staat de zaak weer op de rails", aldus Belt. Steigers Om de restauratie te kunnen beta- Het torentje op het.dak van het Warmondse kloosterbejaardenoord Mariëngaerde c wordt binnenkort.geheel gerestaureerd. subsidie aangevraagd bij de Rijks- zondheid e dienst voor de Monumentenzorg, Staten cultuur, Gedeputeerde 'dienst voor de Monumentenzorg Zuid-Holland en het heeft volgens de directeur al 50.000 len heeft het kloosterbejaardenoord het ministerie van welzijn, volksge- Prins Bernhardfonds. De Rijks- gulden subsidie toegezegd. Belt WOENSDAG 14 FEBRUARI Alphen midweekconcert streekmuziek- school. St. Jorisplein, aanvang 19.30 uur. jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in het gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat. informatie-avond Alphens Stu diecentrum. Park Rijnstroom. Cor- nelis Geellaan, aanvang 20.00 PvdA afd. Leiden, aanvang 20.00 uur in buurthuis Aktief, Berlage- straat 2. concert in de 'Divertements-se- rie', door Sara Strümpler (harp) en Henk Vos (fluit), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Ou de Vest voorstelling: 'Vrouwen voor Ri vierlandschap', door het RO-The- ater. aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp voorlichting over bloemschik ken, verantwoorde voeding en Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 15 FEBRUARI Alphen voorlichting over 'ouder wor den'. Meditheek, Troubadourweg, van 9.00 tot 12.00 uur en van 15.00 tot 16.30 uur. vakantie-Informatie over Tur kije, Parktheater, 20.00 uur. Leiden lunchconcert Mariken Zand vliet (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&0,.Ou- devest. voorstelling: 'Zondagskinde ren', met o.a. John Kraaykamp, Simone Rooskens en Ton Lutz, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. gezien', door Theatergroep Impe im, aanvang 20.30 uur ii o-Theater, Oude Vest. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv Mensendieck therapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heem raadlaan. klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. Noordwijk schrijversavond met Evert Hartman, aanvang 20.00 uur in de CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 ui Poelmeer. VRIJDAG 16 FEBRUARI Alphen voorlichting over ouder worden in de Meditheek, Troubadourweg, van 14.00 tot 17.00 uur. koppelklaverjassen in buurt huis Halfje Wit, Van Brakelstraat, aanvang 20.00 uur. film: 'High Hopes', aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis. Onder Ons, Plein aanvang 20.30 uur. Reggea-avond met The Vil aanvang 21.00 t centrum De Stek. Leiden lezing over 'Stadsarcheologie K&O, Oude Vest. concert in de 'Meesterserie', door het Arion Ensemble, mmv Residentie Blazersensemble olv Alexandr uLascae, Godfried Hoogeveen (cello) en Jenny Za- charieva (piano), aanvnag 20.15 jur in de Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'Van de Brug af gezien', door Theatergroep Impe- - ■jm, aanvang 20.30 uur in het Mi- o-Theater, Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16