'Wel behoefte, maar geen geld voor parkeergarage westkant' De Grote Beer moet overlast voor buurt verder beperken raAds verkoezingen WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 LEIDEN/REGIO Alleen WD en LWG willen meebetalen LEIDEN - De meeste partijen in de Leidse raad zijn niet bereid geld te steken in een vierde par keergarage aan de westkant van de stad. Alleen de VVD en Lei den Weer Gezellig (LWG) zijn onvoorwaardelijk bereid tot een gemeentelijke bijdrage aan een parkeergarage. door Willem Spierdijk en Henny van Egmond De Digros-garage aan de Lange- gracht staat nu regelmatig vol en draait redelijk. De andere parkeer garages op de hoek Levendaal/St. Jorissteeg en aan de Hooigracht zijn niet echt in trek. Omdat de exploita tie van deze twee niet florissant is, zullen beleggers niet staan te drin gen om de bouw van nog een par keergarage te financieren en is daar voor dus een bijdrage uit de ge meentekas noodzakelijk. Vrijwel alle politieke partijen vin den wel dat er behoefte is aan een vierde overdekte autostalling aan de westzijde van de stad, al moet die behoefte nog wel via een onderzoek worden aangetoond. Groen Links is de enige partij die volstrekt tegen parkeergarage is. Zeven lijsttrekkers van de politieke partijen die op dit moment in de Leidse gemeenteraad zijn vertegenwoordigd, gingen met elkaar in debat op verzoek van het Leidsch Dagblad. In het kader van de naderende gemeenteraadsverkiezin gen spraken zij over uiteenlopende onderwerpen als verkeer, woningbouw, belastingverhoging en welzijn. De komende weken volgen artikelen die aan die discussie zijn ontleend. Vandaag deel 1: het verkeersbeleid. Burgerlijke Stand Geboren: Mark zv. E.G.B. Devilee en C.J. Broer, Samir zv. F. Faousi en J. Bel Ha- di, Anne Johanna Maria dv. P.W. van Galen en C.E.M. Slingerland, Christopher Martin Philip pe-Marie zv. M.F. Kessler en M.P.E.M. Jour- dain de Muizon, Alexander Agung Tito Putra zv. B.T. Kostermans en Ni Ketut Metri, "Voor het milieu moet het autoge bruik worden teruggedrongen. In steeds meer steden loopt het ver keer vast. De oplossing wordt elke keer gevonden in grotere wegen en steeds grotere parkeergarages. En dat betekent dat steeds meer men sen in de auto stappen om bij voor beeld te gaan winkelen, want je kunt zo lekker dicht bij de winkels komen. Daar moeten we vanaf en dat lukt alleen maar als we niet steeds allerlei voorzieningen maken om de binnenstad voor auto's be reikbaar te houden", vindt Groen- Linkslijsttrekker De la Mar. Werkelijkheid Maar voor dat standpunt is in de huidige gemeenteraad geen steun te vinden. Zelfs de Socialistiese Partij is voor de bouw van een vier de parkeergarage. "Je moet je ogen niet sluiten voor de werkelijkheid. Er zijn nu eenmaal een hoop men sen met een auto en de binnenstad moet bereikbaar blijven. In dat ka der moet je realistisch zijn en zeg gen dat een garage aan de westkant nodig is". Volgens Vergeer (SP) is het onzin dat de problemen die door auto's worden veroorzaakt binnen een jaar of vier zijn opgelost. En D66-lijst- trekker Langenberg meent dat Groen Links vasthoudt aan dog ma's door zich te blijven verzetten tegen een vierde garage. De la Mar: "Dogmatisch? Dat breed gedragen realisme betekent dat we driekwart van onze bossen kwijt raken. Dat is realistisch". Langenberg: "Dat is nou dogma tisch. Die ene parkeergarage in Lei den, dat zal niet veel uitmaken". De la Mar: "Als Leiden een vierde parkeergarage neerzet, betekent het dat in de regio de parkeerruimte ook weer wordt uitgebreid. Dan wil Winkelhof meer parkeerplaatsen en Voorschoten. En dan vergroot je dus het probleem". Langenberg stelt dat de bouw van een parkeergarage aan de westzijde ook een verbetering van het milieu kan betekenen. Zeker omdat alle partijen vinden dat de binnenstad verder autoluw moet worden ge maakt, iets waarvan alleen de WD geen groot voorstander van is. "Als je de binnenstad autoluw maakt, heeft dat ook het effect dat minder auto's zoekend naar een parkeer plaats door de stad rijden. En dat is nog milieu-onvriendelijker dan ie mand die aan de rand van de bin nenstad zijn auto onmiddellijk in een parkeergarage zet en verder met het openbaar vervoer gaat. Be langrijk voor ons is het leefbaarder maken van de binnenstad". Stank De PvdA neemt een zelfde stand punt in als D66. Lijsttrekker Van Dongen: "In een historische bin nenstad is het vervelend als je con stant moet opletten op auto's, brom mers, etcetera. Verder is de auto ge woon een vervuiler in de binnen stad. Het stinkt gewoon, het is niet leuk om op een terrasje te zitten op het moment dat er voor je neus au to's heen en weer gaan. Als je maat regelen neemt, dan moet je ook de realiteit hebben om voldoende par keervoorzieningen te maken. We moeten overgaan tot de bouw van een vierde garage als de behoefte daaraan blijkt" Volgens CD A-lijsttrekker Walen kamp is er nu al behoefte aan een parkeergarage aan de westkant van de stad. "De westkant is het zwakke punt. Je merkt het aan de winke liers in de stad, die inventariseren aan de hand van girobetaalkaarten waar de klanten vandaan komen. En dan hoor je inderdaad dat vanuit het westen de clandizie minder wordt. Klanten vanuit Katwijk ko men niet meer". Zowel het CDA als de WD willen de stad bereikbaar houden voor au tomobilisten. "Het is bekend welke afstand men bereid is te overbrug gen van een parkeergarage naar de binnenstad. Lang niet iedereen is in staat met het openbaar vervoer naar de binnenstad te komen, al zouden we dat wel willen", zegt Walen kamp. Nuttig Van der Nat, lijstaanvoerder van de VVD, gaat nog een stapje verder. "Het valt niet te ontkennen dat au to's een nuttige functie kunnen heb ben. En dat betreft niet alleen voor het vervoer, maar ook voor de eco nomie van de stad. Sommige partij en willen eerst onderzoek doen naar de noodzaak en de effecten. Wij vin den dat prima maar zo'n onderzoek mag niet vertragend werken. De WD heeft nu al de conclusie ge trokken dat er een vierde parkeer garage bij moet komen. Niet alleen voor auto's die in de toekomst uit de stad worden geweerd, maar ook nu al om het centrum bereikbaar te houden". Is de WD net als LWG best be reid geld in een parkeergarage te steken, bij de andere partijen is die bereidheid gekoppeld aan voor waarde. PvdA'er Van Dongen: "Wij hebben in onze financiële paragraaf geen geld opgenomen voor een par keergarage. Het aantrekkelijker maken van de binnenstad, nieuwe fietspaden aanleggen, een Bree- straat die moet worden gerecon strueerd, dat kost allemaal veel geld. Een vierde parkeergarage kan onderdeel uitmaken van het auto luw maken van de binnenstad, maar dan ga ik er vanuit dat de gara ge zichzelf financieel kan bedrui pen". Walenkamp van het CDA wil nog wel in de buidel tasten, maar ver wacht dan wel dat het totale be drijfsleven iets terug doet: "Je mag van het bedrijfsleven een inspan ning verwachten als de hele econo mie van de stad wordt geholpen door zo'n parkeervoorziening. Dat hoeft geen bijdrage te zijn aan de ga rage zelf, maar kan ook op andere punten. Dan noem ik maar de herin richting van de Breestraat die erg duur is". De la Mar: "De winkeliers zijn niet bereid een stuiver te steken in parkeergarages. Dat is in het verle den wel gebleken. Ze zien er zelf het nut niet van in. Ze roepen wel om parkeergarages maar als je ze vraagt om een bijdrage, geven ze niet thuis". Walenkamp: "Winkeliers zijn net boeren. Ze werken allemaal ontzet tend hard, maar het is niet zo dat ze staan te juichen dat het zo goed gaat. Mijn ervaring is dat als je ze voldoende gelegenheid voor goed overleg geeft, daar heeft het de laatste jaren nogal aan geschort, dan kom je een heel end. En dat is in ieders belang". De lijsttrekkers van de zeven reeds in de gemeenteraad vertegenwoordigde partijen: vlnrVergeer (LWG), Van der Nat (VVD), Langenberg (D66), De la Mar (Groen Links), Van Dongen (PvdA) en (CDA). Op de rug gezien de beide verslaggevers van deze krant. <fot» LEIDEN - Als de exploitanten van het café De Grote Beer aan de Rembrandtstraat ook in de toekomst live-bands in hun be drijf laten spelen, moeten ze ex tra maatregelen treffen om de geluidsoverlast voor omwonen den te beperken. Hierbij moet bij voorbeeld worden gedacht aan geluidbegrenzers. Tijdens de gisteren gehouden hoor zitting over een hinderwetvergun ning voor De Grote Beer maakte J. Vellekoop van de directie milieu duidelijk dat de twee eigenaren, R. Kenter en W. van den Dop, een keu ze moeten maken. Of ze bannen li ve-bands uit hun bedrijf, of ze zor gen er door technische maatregelen voor dat geen decibel te veel in de omgeving wordt gemeten. De beide exploitanten lieten in een reactie weten niet te beroerd te zijn om nog wat extra investeringen te plegen. "Maar wij kunnen niet aan de gang blijven, er zit al veel geld in. Als er nu weer enorme bedragen op tafel moeten komen, kan er binnenkort wel eens een andere eigenaar in het café staan", aldus Kenter. Voor de vestiging van De Grote Beer is nog geen hinderwetvergun ning verstrekt, maar de gemeente heeft de eigenaren toestemming ge geven alvast te beginnen. Dit ge beurde nadat TNO een akoestisch rapport had opgesteld, waarin maatregelen werden aangegeven die de geluidsoverlast voor de bu ren moesten uitsluiten. De exploi tanten brachten naar aanleiding van die aanbevelingen op sommige plaatsen zwevende vloeren en voor zetwanden aan, waarna het café in het voorjaar opende. Ondanks de getroffen voorzieningen, klaagde een aantal bewoners over te veel herrie. Volgens de gemeente ont staat de geluidsoverlast doordat in het onderzoeksrapport is uitgegaan van een muzieksterkte van maxi maal 85 decibel. Een live-band le vert ongeveer 95 tot 100 decibel op. Hierdoor zijn de getroffen geluid- werende voorzieningen niet afdoen de. Vellekoop vroeg Kenter en Van den Dop dan ook om duidelijkheid. "Indien u besluit geen live-muziek meer te laten spelen zijn de huidige voorzieningen afdoende. Maar als er wel bands komen, moeten bij voorbeeld geluidbegrenzers wor den aangebracht". Overigens werd ook besloten om TNO opnieuw een rapport te laten opmaken waarin op basis van het aantal gemeten deci bel, opnieuw een lijstje geluidbe- perkende maatregelen wordt opge steld. Enkele bewoners hebben nog meer klachten. Zo is het grote aan tal fietsen dat bezoekers her en der op de stoep zetten velen een doorn in het oog. Vellekoop vroeg de ex ploitanten te onderzoeken of er mis schien een stalling aan de zijkant van het pand kan worden gereali seerd. Ook riep hij hen op te contro leren of de bezoekers hun rijwielen wel netjes stallen. Dat zag met name Van den Dop niet zo zitten. "Moet ik dan de hele avond buiten gaan staan om te kijken waar iedere bezoeker zijn fiets neerzet? Daarvoor heb ik natuurlijk geen tijd". Ze wees er op dat een parkeerverbod voor het café de omgeving al een heel stuk rusti ger zou maken. Vellekoop zegde toe te onderzoeken of dit kan worden Hij stipte ook nog even aan dat omwonenden hebben geklaagd over geluid uit de keuken. Nadruk kelijk is vastgelegd dat de ramen van de keuken moeten zijn geslo ten, maar in de praktijk staan ze vaak open. "Anders legt de kok het af in de hitte", legde Kenter uit. Vel lekoop toonde weinig medelijden. "De ramen moeten nou eenmaal dicht. Als de kok er last van heeft moet u maar een air-conditioning aanleggen". Op 1 maart sluit de termijn waar op omwonenden hun bezwaren te gen het café kenbaar kunnen ma ken. Daarna stelt de directie milieu een concept-vergunning op, die wordt voorgelegd aan B en W. Valkenburg kiest voor VLOK VALKENBURG - De Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) krijgt vrijwel zeker een representa tiviteit sverklaring van Valkenburg. De raadscommissie voor algemeen bestuurlijke zaken verkoos gister avond unaniem de aansluiting bij de vereniging uit de buurgemeente boven het handhaven van de relatie met de streekomroep Rijnland, die vijf jaar geleden de representativi- teitsverklaring kreeg. De commissieleden waren van mening dat de VLOK zich met haar activiteiten veel nadrukkelijker op Valkenburg richt dan de streekom roep. De organisatie telt in Katwijk inmiddels meer dan 3000 leden en heeft inmiddels ook in het Rijndorp een aanhang van ruim 100 leden op gebouwd. In de radio- en televisie uitzendingen wordt geregeld aan dacht aan Valkenburg besteed. Doordat de kabelnetten van Kat wijk en Valkenburg aan elkaar zijn gekoppeld, zijn alle programma's van de lokale omroep de afgelopen periode in beide gemeenten te zien geweest. Gelet op die betrokkenheid bij de Valkenburgse gemeenschap, stel den de raadsleden vast dat de VLOK de komende vijf jaar op steun van het gemeentebestuur moet kunnen rekenen. Burgemees ter C. Sinke zei niet te verwachten dat deze 'ommezwaai' juridische consequenties heeft. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Kemphanen I Al zestien jaar lang is de Partij van de Arbeid de partij die in het Leidse gemeentebestuur de la kens uitdeelt. Het CDA staat even zovele jaren aan de kant en is, vol gens velen, nauwelijks in staat te genspel van allure te bieden. Zes tien jaar geleden was dat wel an ders. Een krappe linkse meerder heid in de raad vormde toen een programcollege. De polarisatie tierde welig in de Leidse raad. Niet zelden stonden de toenmali ge fractievoorzitters van PvdA en CDA, Leo Meijer en Helmuth Driessen, met verhitte koppen te genover elkaar. Driessen sprak toentertijd van een tirannieke meerderheid die de dienst uitmaakte en meende dat de PvdA als democratische partner moest worden afgeschre ven. Hij beschuldigde de PvdA- wethouders er van alleen maar op het pluche te zitten om een salaris op te strijken. Meijer verweet het CDA een destructieve manier van oppositie voeren en noemde Driessen de I Ji Amin van de sleu telstad (Ami) /oerde destijds een schrikbewind in Oeganda). Op verzoek van Steeds gaan de voor malige kemphanen nog eens met elkaar in debat, blikken ze terug op hun verleden en kijken vooruit naar de kansen voor het CDA om uit het zestien jaar durende isole ment te worden bevrijd. Het Leidse etablissement waar we elkaar ontmoeten voldoet aan alle voorwaarden voor een ge noeglijk samenzijn met veel vriendelijke woorden. Om dit te voorkomen herinneren wij Driessen aan de harde woorden waarmee hij de PvdA in het verle den verketterde. Wekt de huidige heerschappij van de socialisten nog steeds zoveel weerzin? "Je moet die uitspraken zien in de contekst van die tijd", zet Driessen de toon van het gesprek. ."In 1974 was er sprake van een duidelijke breuk met het verle den. De machtsdrift in de PvdA was heel sterk. Men meende dat het voor een gezonde democratie noodzakelijk was dat er een links- rechts tegenstelling bestond. Dat zou duidelijkheid scheppen voor de kiezer. In de loop der jaren is dat wel afgezwakt. Met de merk waardige collegesamenstelling die we nu hebben (PvdA, WD en Groen Links, red.) is de helder heid zeker niet gebaat. De logica van deze coalitie is de kiezer net zo gemakkelijk duidelijk te ma ken als dat de paus lid wordt van de communistische partij". Meijer benadrukt het doel van de machtsdrift: een sterk en eens gezind wethoudersteam forme ren dat de zaken voortvarend zou aanpakken. Met name de stadver- nieuwing. "Het CDA stond in die tijd voor 25 jaar naoorlogse poli tiek en had sterk zijn stempel ge drukt op een beleid dat geleid had tot een geruïneerde binnenstad. Ik heb de stadsvernieuwing, het herstel van de binnenstad, altijd als het grootste rendement van de periode '74-'78 gezien". Driessen laat niet zomaar een geruïneerde binnenstad in de schoenen van het CDA schuiven. "Dè portefeuilles ruimtelijke or dening en volkshuisvesting zijn in de naoorlogse periode bijna al tijd in handen geweest van PvdA- wethouders", werpt hij tegen. En: "Dat er in de periode voorafgaan de aan het linkse college een wei nig homogeen en kwalitatief zwak wethoudersteam functio neerde was ook de schuld van de PvdA omdat de socialisten wei gerde in de periode 1970-'74 aan het stadsbestuur deel te nemen". Volgens de voormalige kemp hanen is er nimmer sprake ge weest van een persoonlijke con troverse. Integendeel: "De per soonlijke verhoudingen waren vrij goed", beweert Meijer. "Ik had om twee redenen geen pro bleem met de harde taal vam Hel muth. In de eerste plaats hou ik wel van een beetje theater in de politiek en om dingen zodanig te formuleren dat het een beetje aar dig voor het voetlicht komt. De tweede reden is dat het mij ook' wel goed uitkwam. Ik had te ma ken met een zeer wankele meer derheid in de raad. Als Helmuth flink te keer ging dreef hij ook De oud-fractievoorzitters van CDA en PvdA, Helmuth Driessen (links) en Leo Meijer, stonden in het verleden vaak met verhitte koppen tegenover elkaar maar "van een persoonlijke controverse was geen sprake", (foto j mijn schapen een beetje bij el kaar. Soms wakkerde ik zijn tira des bewust aan omdat het de eensgezindheid in eigen kring ten goede kwam". De voormalige CDA-leider zegt Meijer ook nim mer een woord kwalijk te hebben genomen, de belediging 'Idi Amin van de sleutelstad incluis'. Driessen: "Ik wist niet eens wie die man was". Leo Meijer: "Toen ik Helmuth met Idi Amin vergeleek was dat omdat zijn fractie weigerde de presentielijst te ondertekenen waardoor de raadsvergadering niet kon doorgaan. Dat vond ik een vorm van obstructie. Amin stond ook bekend om zijn queru- lante gedrag en het plegen van obstructie. Dat de man een mas samoordenaar was kwam pas la ter tot uitdrukking". Driessen staat nog steeds ach ter zijn handelwijze van destijds: "Het college presteerde het om een bepaalde zaak, die het CDA belangrijk vond, keer op keer aan het eind van de raadsagenda te plaatsen. Daardoor kwam dat punt maandenlang niet aan de or de. Dat was ondemocratisch en daartegen hebben wij ons ver zet". Kemphanen (2) In oktober 1982 heeft Driessen, door het fractievoorzitterschap van het CDA voortijdig neer te leggen, getracht de weg vrij te maken voor deelname van zjjn partij aan een volgend college van B en W. De toon van het CDA werd milder, maar zijn heengaan heeft het CDA niet in het college geholpen. Driessen: "Voor de PvdA valt er goed te samen te werken met de WD, dus waarom zouden ze die partij buiten de deur zetten. Natuurlijk is het voor het CDA een slechte zaak om zo lang aan de kant te staan. Het wordt steeds moeilijker om capa bele lieden te vinden die in de Holvast) raad willen gaan zitten. Maar de grootste schadepost is voor een deel van de kiezers dat geen ban den heeft met het dagelijks be stuur van de stad". Meijer bevestigt dat er de afge lopen jaren weinig reden is ge weest voor de PvdA om van part ner te wisselen. De verbreding van het PvdA/WD-college met Groen Links, vier jaar geleden, is volgens hem geen goede zaak ge weest omdat het haaks staat op het eerder door hem bezongen eensgezinde wethoudersteam. "WD en Groen Links bestrijden elkaar. Daarmee is bewust de te genstelling in het college ge bracht". Welk gemeentebestuur wensen de voormalige fractievoorzitters zich de komende vier jaar? Ge meenteambtenaar Meijer formu leert het voorzichtig: "Mijn per soonlijke mening is dat we nooit terug moeten naar een afspiege lingscollege met twee PvdA-wet- houders die eerst in het college worden afgebrand en daarna in de raad. Regeren als er iets te re geren valt, vind ik". De PvdA hecht nog steeds aan een zo groot mogelijke invloed in het college met zoveel mogelijk wethouders, bevestigt Meijer. "Machtsdenken, hé", moppelt Driessen. Volgens Meijer zijn er evenwel geen principiële of prak tische redenen waarom het CDA nog langer buitengesloten moet worden. "Er bestaan geen grote politieke controverses meer tus sen PvdA en CDA. Uitlatingen van de onlangs afgetreden PvdA- voorzitter Van den Berg, dat er niet met het CDA moet worden samengewerkt, hebben mij zeer verbaasd omdat het niet is geba seerd op een politieke analyse". Over welke coalitiepartner(s) de PvdA straks moet kiezen wil Meijer zich niet uitlaten. Volgens de voormalige fractievoorzitter zal de PvdA zich bij haar keuze voor een partij moeten laten lei den door drie dingen: het stemge drag in het verleden, de program- verschillen en de beschikbare wethouderskandidaten. "Mijn opvolgers moeten die keuze ma ken. Ik ben niet van plan over mijn graf heen te regeren". Driessen, momenteel voorzitter van de CDA-afdeling, is weinig hoopvol over de kansen van zijn partij om deel te nemen aan het volgende college van B en W. "Ik loop nu al een tijdje mee", ver klaart hij met een gezicht dat boekdelen spreekt. "Ik zou het wel toejuichen als het CDA in een periode waarin ik voorzitter ben weer eens met de PvdA in een col lege zou zitten. Maar, het hangt af van de PvdA". De belangrijkste reden waarom het CDA mogelijk aan de kant blijft staan is volgens Driessen te wijten aan de loyaliteit die de PvdA opbrengt voor haar huidige coalitiepartners. "Het probleem is wie ze naar huis moeten sturen: de WD of Groen Links". Meijer is het met Driessen eens: "De PvdA heeft de touwtjes in handen en zal uiteindelijk bij zichzelf te rade gaan of er voldoende reden is om van partner te verwisselen". Volksdansen 55-plussers kunnen zaterdag 17 februari kennismaken met volksdansen op de volksdansinstuif in buurthuis Vogel vlucht. Dansgroep Kryowka geeft een demonstratie en bezoekers kunnen ook zelf volksdansen. Het festijn duurt van 14.00 tot 16.00 uur in het buurthuis aan de Boshuizerlaan 5. Vogelzang Het Instituut voor Natuurbeschermings Educatie organiseert dit voorjaar een vo gelzang-cursus. Vanaf maart worden om de veertien dagen zes tot tien vroegevo- gel-excursies gehouden. Dit gebeurt on der deskundige leiding. Opgave en in lichtingen bij mevrouw Van Kralingen, tel. 01718-16029. Snoekbaars De Ledenadviesraad van de Henge- laarsbond voor Leiden en omstreken houdt vrijdag 16 februari een 'snoek- baarsavond' in de kantine van Wieler sportvereniging Swift in de Meerburger polder (overzijde Kanaalweg). Stef de Bruin, schrijver en journalist, houdt een spreekbeurt over de snoekbaars en ver toont tevens een film. Sportvis-winkeliers demonstreren artikelen die speciaal zijn bestemd voor het vangen van snoek baars. Aanvang 20.00 uur. Vrouw aangerand in zusterhuis LEIDEN - Een nog onbekende man heeft gistermiddag rond 13.30 uur een 21-jarige Leidse verpleeg ster aangerand in het zusterhuis van Ket Diaconessenhuis aan de Hout laan. Hij sprak de vrouw in eerste instantie aan met de mededeling op zoek te zijn te zijn naar iemand. Hij vroeg haar of ze kon vertellen waar die woonde. Vervolgens greep hij de verpleeg ster vast en betastte haar lichaam. De aanrander zette het hierna op een lopen, waarop de vrouw de poli tie belde. Die doorzocht het hele huis; maar trof de dader niet meer aan. Het is niet bekend hoe de man in het pand kon komen. Du Prie krijgt schadeclaim van 5 mille LEIDEN - De zes kunstenaars van wie de kunstwerken maandag in een container zijn opgeslagen die nen een schadeclaim in van 5000 gulden bij de Leidse aannemer Du Prie. Ze hebben voor dat doel giste ren advocate Van der Kaay in de arm genomen. De kunstenaars ver wijten de aannemer schade te heb ben toegebracht aan de kunstwer ken die stonden in een voormalig schoolgebouw aan de Haagweg. Dit gebouw wordt nu gesloopt om plaats te maken voor een kantoor. Zonder de kunstenaars, die het gebouw sinds anderhalf jaar ge bruikten als atelier, te waarschu wen is de ruimte ontruimd. De wer ken zijn in een container opgesla gen. Dit is echter ondeskundig ge beurd en er is schade ontstaan. Bo vendien ontbreken er spullen zoals verf en kwasten. Werknemers van de aannemer hebben niet alle wer ken in de containers opgeslagen. De kunstenaars zijn nog tijdens de sloop dingen gaan terug zoeken. Marie Oosterbaan, een van de kunstenaars, blijft Du Prie verwij ten dat hij de gebruiker niet heeft gewaarschuwd. Volgens haar is het onmogelijk dat hij niet wist wie in het pand zat. "Ik heb regelmatig contact met hem gehad. Daarnaast hing op de deur een briefje met de namen van de gebrukers en hun te lefoonnummers. Ik blijf denken aan een overvalstaktiek, omdat de aan nemer vreesde dat wij moeilijk zou den gaan doen", aldus Oosterbaan. Directeur Du Prie van het aanne mersbedrijf vindt dat deze zaak netjes is afgehandeld: "Ik wist niet eens dat er nog mensen in het ge bouw werkten. Toen ik daar nog spullen aantrof, heb ik drie zeecon tainers gehuurd om ze er in op te slaan. Ik heb zelfs aangeboden de spullen naar een plek te brengen die de kunstenaars wensen, maar zij zijn daarop niet ingegaan. Ons valt niets te verwijten. Ik wacht de ont wikkelingen wel verder af'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14