TAD LEIDEN 'Gehele college draagt verantwoordelijkheid' 'De Nederlandse Ubeües,die ken ik allemaal Wethouders over schouwburgaffaire: Geen verbod justitie op openbaarmaking rapport Bordewijk dreigt te worden meegesleurd in schouwburg-affaire Opinie Aantal woningzoekenden in Leiden op recordhoogte Bouw gezondheidscentrum Stevenshof begint in juni s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 Leidenaar Scheffer werkt 40 jaar tussen dode insecten LEIDEN - Al zo n 38 jaar van zijn leven brengt hij bij het Nationaal Natuurhistorisch Museum aan de Raamsteeg (tot voor kort Rijks museum van Natuurlijke Historie geheten) door tussen dode insec ten. Zeker geen saai bestaan, be nadrukt de 56-jarige C. Scheffer: "Ik heb de natuur altijd als mijn liefhebberij gezien". door Meindert van der Kaaij Uit handen van burgemeester Goekoop kreeg hij gistermiddag een eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje-Nas- sau. Dat gebeurde tijdens een bij eenkomst in het restaurant van zwembad De Zijl. Precies giste ren was het veertig jaar geleden dat de ras-Leidenaar als loopjon gen werd aangenomen. "Veertig jaar is natuurlijk niet niks, maar ook geen prestatie. Het ging ei- genljk vanzelf', zegt hij schou derophalend. Scheffer was een knulletje van 16 toen hij in dat grote museum als leerling in de boekbinderij en als hulpje bij de afdeling fotogra fie kwam. Ook in die jaren was het museum al in het merkwaar dige gebouw aan de Raamsteeg gehuisvest en was het volgeladen met indrukwekkende skeletten van mammoeten en walvissen. Na twee jaar verhuisde hij naar de afdeling insecten. "Eigenlijk had ik liever naar de vogelafde ling gegaan, omdat die beesten mij het liefst zijn. Maar ja, hoe gaat dat in het leven. Daar was toen geen plaats vrij en verder hadden we niet zo veel te willen", zegt Scheffer die in zijn vrije tijd nog voorzitter van vogelvereni ging Avibus en fervent kanarie kweker is. Leidenaar Scheffer die 40 jaar bij Nationaal Historisch Museum i ooor publiek toegankelijk is". Op de afdeling insecten kreeg hij vooral te maken met de libelles, waarvan hij nu dan ook alles af weet. Hij leerde in de loop der ja ren hoe de dieren moeten worden geprepareerd. Daarnaast hield zijn taak ook in dat de verzame ling aangevuld moest worden. Daarvoor werden regelmatig ex- gehouden in binnen- en "Daar kregen we altijd veel aan merkingen op. Mensen noemen je dan Prikkebeen. Ja, dat is wel te begrijpen, want vier volwassen kerels met een netje is een raar ge zicht". Overigens is het vangen van insecten met een netje vol gens Scheffer nog geen makkie. Zuydcrduin) "Met name de grotere soorten pluk je nog maar niet even uit de lucht. Daarvoor is toch wel wat ervaring, handigheid en snelheid nodig". Gevangen exemplaren gaan in een potje en worden in zijn werk ruimte gedetermineerd en gepre pareerd. Het museum heeft nu 70 libellesoorten die in Nederland voorkomen. "In de wereld zijn natuurlijk veel durf geen exacte aantallen te noe men, maar dat zijn er honderden. De Nederlandse ken ik allemaal", stelt Scheffer. Regelmatig ging hij naar het buitenland om de ont brekende soorten te kopen. Publiek Door de fusie van het Natuurhis torisch Museum en het Rijksmu seum voor Geologie en Mineralo gie aan de Hooglandse Kergracht en het toekomstige ingebruikne ming van het voormalig Pesthuis, gaat er heel wat verbeteren in de ogen van Scheffer. Het museum waar hij nu werkt is eigenlijk he lemaal geen museum, want het is niet toegankelijk voor publiek. Het is eerder een wetenschappe lijke instelling die natuurlijke voorwerpen verzamelt. "35 Jaar geleden was er nog wel een zaaltje waar wat dingen ston den, maar dat is opgeheven, om dat je er niets kwijt kon. Daarna zijn er jaarlijks rondleidingen ge geven, maar sinds een paar jaar is ook dat afgelopen. Ik vind dat erg jammer". Scheffer was naast preperateur ook een groot aantal jaren con ciërge. "Ik heb in mijn leven heel veel mensen moeten teleurstellen die naar binnen wilden. Het kon echter niet anders. Het is natuur lijk een mooi gebouw, maar je kunt hier geen mensen laten rondlopen. Alles staat in stalen kasten en dat is hartstikke zonde. Vandaar dat we uitzien naar het moment dat we straks onze nieu we ruimte in het Pesthuis kunnen innemen om te laten zien wat voor moois we in huis hebben". Die nieuwe omgeving hoopt Scheffer, die ook nog 23 jaar lang bestuurslid is geweest van voet balvereniging ZLC, nog wel mee te m,aken. "M'n pensioen hoop ik nog een tijdje uit te stellen". LEIDEN De wethouder zÜn genomen, mag de commissie met de betrokken ambtenaren pra- Bordewijk (PvdA, financi ën) en Kuijers (VVt), cul tuur) menen niet dat zij moe ten opstappen vanwege het verdwijnen van 132.000 gul- cvuliuc den bij de schouwburg en de deTSdse schóLwburg!inÏ989 in dé chaotische administratie die hand moesten worden gehouden, daar werd gevoerd, "Het he- "jL le college van B en W is ver- "TTL'TLL. antwoordelijk", stelden zij ™orsteïlingen gistermiddag tijdens een vergeleken, persconferentie Kuijers legde verder uit welke maatregelen zijn genomen om de overschrijdingen van het budget, die de voorgaande jaren op grote schaal hebben plaatsgevonden bij de hand de verwachte toeschou wersaantallen. De kosten van de werden daarmee fractie, die gisteravond langdurig over de zaak vergaderde. WD-fractievoorzitter Bakker heeft geen behoefte aan een snel on derzoek dat slechts is gericht op de vraag of er iemand verantwoorde lijk kan worden gesteld voor de cha os bij de schouwburg. "De WD wil geen haastwerk. Het onderzoek moet uitwijzen waar de problemen liggen en wat misschien nog be langrijker is: hoe dit soort zaken in de toekomst voorkomen kunnen worden", aldus Bakker. LEIDEN Wethouder Kuijers had het rapport van VB Accountants over de financiële administratie van de Leidse Schouwburg wel open baar kunnen maken. De gemeente is zelfs verplicht belangrijke stuk ken openbaar te maken op grond van de Verordening op de Openbaar heid van Bestuur. Het gemeentebestuur kan beslissen om af te zien van openbaarmaking in belang van justitieel onderzoek. Daarbij moet vol gens de verordening het belang van openbaarmaking tegen het belang van het stuk voor het justitieel onderzoek worden afgewogen. Officier van justitie mr. A.C.M.C. Welschen bevestigt dat de beslis sing over openbaarmaking van stukken die in opdracht van de ge meente zijn vervaardigd, bij het gemeentebestuur zelf ligt. Hij stelt dat de officier van justitie hooguit een verzoek kan indienen om een stuk niet openbaar te maken. In de beantwoording van de schriftelijke vragen van D66 en CDA suggereert het college van B en W dat openbaarmaking niet mogelijk was in verband met het justitieel onderzoek. Tijdens de persconferen tie van gistermiddag stelde loco-gemeentesecreatris Scheepbouwer zelfs "dat de rechter-commissaris pas een uur geleden toestemming heeft gegeven voor openbaarmaking". Welschen stelt dat ook de rechter-commissaris geen enkele beslis singbevoegdheid heeft over deze zaak. "Ook hij kan slechts een ver zoek indienen een stuk niet openbaar te maken". Tijdens die bijeenkomst verklaarde Kuijers verder in juli nog niette we ten dat er geld was gestolen bij de Leidse schouwburg. Volgens Kuij ers (WD) was pas in de derde week van oktober duidelijk dat het tekort van 132.000 gulden geen admini stratieve vergissing was, toen op nieuw een bedrag van 750 gulden werd gestolen. In juli werd Kuijers door het hoofd van de afdeling cultuur op de hoogte gebracht van een budge toverschrijding bij de schouwburg. Zodra duidelijk was dat het om dief stal ging bij de schouwburg zijn de raadsleden op de hoogte gebracht. Dat was overigens pas eind novem ber. Kuijers verklaarde dit op LEIDEN - De extra vergadering van de raadscommissies voor cultuur en fi nanciën en de commissie voor de reke ningen over de perikelen rond de Leid se Schouwburg wordt vanavond ge houden in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. De vergadering begint om 20.00 uur en is openbaar. In de beantwoording van schrif telijke vragen D66 en CDA schrijft Kuijers verder dat hij vragen over het tekort van de schouwburg die door raadsleden in oktober van 1989 werden gesteld, verkeerd heeft be grepen. Hij veronderstelde dat de vraag betrekking had op het jaar 1988 toen er nog geen geld werd ver mist. Kuijers vond het voorbarig om de raadsleden op eigen initiatief iets te melden. Tijdens de persconferentie stelde persconferentie waarop het college TO de van B en W aankondigde dat het speciale commissie de gang ken rond de Leidse schou, moet onderzoeken. De raadscom- missies voor cultuur en voor finan- trole van de administratie schouwburg in februari onjuist zijn ken'rÓnd"dë'LeidsT Ichou'wburg voorgelicht door de adjunct-direc- teur over d~ w—i-i den. "Ons i boekhou- L/i xiiioii- ander verhaal ver- de"eke °*an werkelijkheid is", aldus ningen TesprekerTTanavond dit 'openbare vergade- adjunct-directeur ontkent dat VB Accountants is voorgelogen. De drie collegepartijen PvdA, VVD en Groen Links stemmen in met het onderzoek door de commis sie voor de rekeningen. Maar PvdA en Groen Links vinden dat voorstel ring. B en W willen overigens dat de onderzoekscommissie niet met het horen van ambtenaren begint voor dat het college daar zelf toestem ming voor geeft. Er loopt op dit mo ment een eigen onderzoek naar de vraag wie er in de schouwburg ver antwoordelijk was voor de gang van zaken. Pas als dat is afgerond eventueel discipl: LEIDEN - De WD heeft de PvdA in een uiterst lastig parket ge bracht door wethouder Borde wijk (financiën) openlijk te be trekken bij de schouwburg-affai re. Vanaf het moment van bekend worden van de chaos bij het Leid se theater heeft de VVD-fractie gewezen op het feit dat niet alleen haar wethouder Kuijers (cultuur) op deze zaak moet worden aange sproken, maar ook de PvdA'er Bordewijk. Kuijers wees gisteren tijdens een persconferentie ook nog even fijntjes op de betrok kenheid van Bordewijk en de laatste weer op de verantwoorde lijkheid van het hele college. door Henny van Egmond en Willem Spierdijk In de schouwburg-affaire zijn grote fouten gemaakt, dat staat inmiddels wel vast. Bij een kleine organisatie kon zonder enige seri euze controle vrolijk worden aan gerommeld. Dat verbaast. Vooral omdat de schouwburg in de jaren 1984 tot en met '88 het budget fors had overschreden en bekend was dat de financiële administratie zwak was. In mei 1988 werden daarom uitgebreide, nieuwe af spraken gemaakt over de wijze waarop de boeken moesten wor den bijgehouden. Die afspaken zijn nooit ingevoerd. Er is ook nooit gecontroleerd of ze waren ingevoerd. De vraag of een stadsbestuur der verantwoordelijk is voor de wanorde bij een dienst waarover hij gaat, is met een simpel ja te be antwoorden. De vraag die over blijft, is of de wanorde te wijten is aan de wethouder. Is Kuijers te kort geschoten? i niet rap- Verdediging De verdediging van de wethou der is helder. Ik heb het niet ge weten, en ik kon het niet weten, stelt Kuijers. Want zelfs de con troleurs van VB Accountants kwamen niet achter de chaoti sche financiële administratie. Maar de verdediging van Kuijers is zwak. Hij wist natuurlijk wel dat boekhouden niet de sterkste kant was van de schouwburg-di rectie. Daarom had hij dubbel zo goed moeten opletten. Bovendien verweert Kuijers zich met name tegen het tekort van 132.000 gulden dat is aange troffen en waarvan aangifte is ge daan bij de politie. Maar er was natuurlijk meer aan de hand. Er werd bij uitverkochte zalen een extra rij bijgezet, de inmiddels be ruchte '13e-rij', die ongetwijfeld bij de meeste schouwburgmen sen bekend was. Er werden kaar ten voor verkocht, stoelen moes ten worden bijgezet. Dat zal toch niet allemaal zijn gedaan door een adjunct-directeur, zonder dat het ook maar opviel bij een van de an dere werknemers van de schouw burg? De recette uit rij 13 ging in een aparte kas, waaruit bij voor beeld kerstpakketten voor het personeel werden betaald. De '13e-rij' is een van de zaken uit een hele reeks, waarover niets, maar dan ook niets bekend was bij wethouder Kuijers. "U dacht toch niet dat ik elke middag langs de schouwburg reed", zo ver weert hij zich. Nee, maar wel kan van een wethouder worden geëist dat hij fatsoenlijke controles laat uitvoeren. Als van een zaak niets bekend is bij een wethouder, om dat hij geen moeite heeft gedaan iets te weten te komen, dan faalt hij. Zeker in een gevoelige kwes tie als de schouwburg waarbij de gemeenteraad strikt toezicht had geëist. .Excuus Nu heeft de WD-wethouder nog één excuus en dat is verwijzen naar VB Accountants, het bureau dat in opdracht van de gemeente allerlei directies controleert. Het controlebureau, dat onder verant woordelijkheid van wethouder Bordewijk (financiën) controles uitvoert, heeft in deze kwestie ook geen schone handen. Hoewel tijdens een eerste bezoekje aan de schouwburg bleek dat de admini stratie niet werd gevoerd zoals het behoorde, werd er geen actie ondernomen. Het bureau had nog wel een af spraak met directeur Boelen ge maakt, maar die ging om ondui delijke redenen niet door. Hoewel er fouten in de administratie wer den aangetroffen, deed VB Ac countants niets meer. Zelfs Bor dewijk wist niets van het onder zoek, omdat het bur porteerde. Bovendien wist Bordewijk niets van het feit dat de schouw burg sinds februari 1989 de maan delijkse afdracht aan de gemeen te niet meer deed. Er wordt slechts één keer per jaar bekeken of alle gelden ook werkelijk zijn gestort op de giro. Dat maakt fraude wel heel erg makkelijk. Van overleg tussen beide wethou ders blijkt overigens niets uit de openbaar gemaakte stukken. Bordewijk kreeg pas van zijn af deling financiën in oktober te ho ren van het tekort. Kuijers meld de de overschrijding, waarvan hij in juli kennisnam, ook niet eerder aan Bordewijk. Zwakke plekken De vraag is of Kuijers wordt vrij gepleit door de vinger ook op de zwakke plekken bij de afdeling fi nanciën en het verificatiebureau te leggen. Dat is natuurlijk niet het geval. Kuijers is de man onder wiens verantwoordelijkheid bij de schouwburg een situatie ont stond waarin zaken gemeengoed werden, die absoluut niet door de beugel konden. Of hij daarvan de consequentie moet dragen en tot aftreden wordt gedwongen, zal in hoge mate afhangen van de rol die wet houder Bordewijk in deze kwes tie heeft gespeeld. Als blijkt dat ook Bordewijk verantwoordelijk is, zoals de VVD beweert, komt de PvdA in een moeilijk parket. Eist de partij het hoofd van Kuij ers, iets dat een aantal PvdA- raadsleden intern al heeft gedaan, dan dreigt ook de eigen wethou der Bordewijk te worden meege sleurd in zijn val. LEIDEN - De woningnood in Lei den is vorig jaar tot recordhooge ge stegen. Op 1 januari 1990 stonden bij volkshuisvesting 9489 mensen als woningzoekende ingeschreven. Dat zijn er ruim 800 meer ten op zichte van het jaar daarvoor. De stij ging is volgens de gemeente vooral toe te schrijven aan de toename van LEIDEN - "Het nieuwe gezond- voor de verkiezingen duidelijkheid heidscentrum Stevenshof heeft een moet zijn over de rol van het college bijzondere uitstraling, het moet de van B en W. "We kunnen deze zaak spil van de wijk worden". Zo be niet laten voortsudderen", aldus schrijft F. van den Broek, fysiothe- Fietsster gewond LEIDEN - Een 21-jarige vrouw heeft gistermiddag een gebroken arm en een arm uit de kom opgelo pen bij een aanrijding. De vrouw kwam van het universiteitsterrein het stadsbestuur i: Zijn PvdA-collega De Vreeze centrum. Na jarenlang in noodge- deelt dit standpunt. Hij is op dit mo- bouwen te zijn gehuisvest, zal het ment niet geïnteresseerd in de pre- centrum volgend jaar een eigen vast cieze gang van zaken op ambtelijk gebouw krijgen, op de hoek van het niveau, maar eist politieke duide- winkelcentrum Stevensbloem, lijkheid. De onderzoeksopdracht haaks op het club- en buurtcen- de rekenin- trum. Als alles meezit wordt in juni r de rol van met de bouw van het centrum be- gen moet ook gaan wilde op de fiets de Witte Sin- affaire. "Ruim gel oversteken naar de Paterstraat. Ze keek nog naar rechts, gat ook even kijken. 21 maart willen wij een debat ontwerpen i 1989 hadden architecten daarover hebben. Desnoods i de andere kant op te extra raadsvergadering", verklaart De Vreeze het standpunt van zijn bij het winkelcentrum gemaakt, maar die werden in oktober door de gemeente gewijzigd. De gemeente vond dat op de eerder aangewezen zegt blij te zijn met de nieuwe loka- plaats een uitbreiding van parkeer- tie. "Het is voor een dergelijk cen- plaatsen voor de Stevensbloem trum heel belangrijk dat het een moesten komen. De nieuwe lokatie vaste plaats heeft in de wijk. Het is zestig meter opgeschoven. Omdat ziet er op de ontwerpen goed uit en de architect rekening moest hou- er is veel ruimte. In het noodge- den met de infrastructuur, zijn de bouw aan het Ina Boudier-Bakker- ontwerpen voor het centrum aange- plein hebben we vaak last van geho- PaTst- righeid en dat werkt gewoon verve- Uit de nieuwe ontwerpen blykt lend", dat het het een driehoekig gebouw met twee verdiepingen en een bin- In het huidige gebouw is een nenstraat wordt. Van den Broek huisartspraktijk, een fysiothera peut, de wijkverpleging en het maatschappelijk werk gevestigd; naast het gebouw staat een apo theek. In het nieuwe gebouw zal de ook de apotheek worden gevestigd. Verder kan, afhankelijk van de groei van de wijk, de wijkverple ging, de huisarts- en fysiotherapie- praktijk uitgebreid worden. Verder is het de bedoeling dat ook nieuwe activiteiten een plaats krijgen in het centrum. "De wijkagent, een aantal verloskundigen en de jeugdgezond- heidsdienst worden in het gebouw gevestigd", vertelt Van den Broek. "Misschien kan er zwangerschaps- gymnastiek gegeven worden en we denken ook aan groepsactiviteiten zoals een cursus over het omgaan met medicijnen". het aantal alleenstaanden dat in Lei den op zoek is naar woonruimte. Voor de alleenstaanden heeft de ze groei tot gevolg dat de wachttij den voor deze categorie eenper soonswoningen aanzienlijk zullen toenemen. Nu al moeten mensen zo'n drie jaar wachten tot ze aan de "beurt zijn. De woningmarkt voor eenper- soonhuishoudens is nog steeds zeer beperkt. Op dit moment ligt het ac cent op de bouw van woningen met twee of drie kamers, waarbij alleen staanden kunnen gaan samenwo nen zonder te verhuizen. Het huis vesten van alleenstaanden wordt bemoeilijkt doordat zij meestal een laag inkomen hebben en weinig aan huur kunnen besteden. De groei van de groep van alleen staanden dat op zoek is naar een wo ning is een landelijke trend. Mensen blijken het samenwonen met ande re personen steeds meer uit te stel len tot een hogere leeftijd. Daar naast zorgt de toename van het aan tal scheidingen voor een grotere druk op de markt van woningen voor alleenstaanden. STAD LEI DE STAD LE I DE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13