y\yi i =iwh i M Leven kan meer hebben dan men dacht Alleen lekker is onvoldoende Het (on)gelijk van het geheugen Bestaan bevestigd van nieuwe materie Herniaprik even goed als operatie Gewijzigd voorstel voor Europees 'genen-project' Bacteriën heat-lovers, salt-lovers en stress-lovers overleven alles 'Goed smaakonderzoek kan veel geld besparen' Energiebedrijf lijdt door droogte verlies van miljard Eredoctor Elizabeth Loftus bewijst onwaarheid getuigenverklaringen WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 Onze planeet Aarde heet een uiiieke planeet te zijn waar het leven zich onder, misschien wel zeldzaam, ide ale condities heeft kurinen ontwik kelen. Op de vraag hoe zeldzaam aards leven is, poogt de mens al en kele tientallen jaren op de naburige werelden van ons zonnestelsel een antwoord te vinden. Tot nog toe zonder succes hoewel iedere onder zoeker het er over eens is dat er nog lang niet goed en intens genoeg is gezocht op andere werelden zoals bijvoorbeeld Venus en Mars. Maar we kunnen ook veel dichter bij huis te rade gaan. Op sommige plaatsen op onze eigen planeet blijkt het antwoord voor het opra pen te liggen, maar ook een vraag: wat is leven eigenlijk? door Ben Apeldoorn) Mensen hebben eigenlijk een heel teer gestel. Strenge tot zeer strenge vorst kunnen we, dankzij onze kle ding, wel een tijd verdragen maar we voelen ons al veel onbehagelij- ker bij een temperatuur van 40 tot 50 graden boven nul. Ook instinctief weten we dat en daarom zal niemand het wagen de handen met kokend water te was sen, een tent op te zetten in een zwa veldampen uitbrakende vulkaan trechter, te gaan zwemmen in pure ammonia óf zich blootstellen aan een druk van duizend atmosfeer. Toch zijn er bacteriën die in derge lijke voor ons zo vijandige milieus kunnen gedijen. Een paar jaar gele den ontdekten Westduitse micro biologen bij een onderzeese vul- kaanmond voor de Italiaanse kust een groep bacteriën die naar harte lust bleek te gedyen in 110 graden heet water dat ook nog meer weg had van zwavelzuur dan van ge woon water. Deze groep micro-organismen werd overigens al in 1977 ontdekt door bioloog Carl Woese van de uni versiteit van Illinois die de naam 'ar- chae-bacteriën' bedacht: primitie ve- of oerbacteriën. 'Heatlovers' Uiterlijk lijken de oerbacteriën op de gewone bekende bacteriën maar ze staan daar wat hun stofwisseling, gedrag en smaak betreft ver van daan. Ze hebben een uitgesproken voorkeur voor vulkanische gebie den waar geen enkele andere le vensvorm kan bestaan. Naast deze 'heat-lovers' bestaat er een oerbacterie-familie die we de 'salt-lovers' kunnen noemen. Deze micro-organismen gedijen juist weer optimaal in verzadigde zouto plossingen. Weer andere stammen houden zich op in sommige me het 'water' basischer is dan huis- houd-ammonia of zuurder dan maagzuur. Sommige soorten schrikken zelfs niet terug voor de diepste diepten van oceanen en worden daar niet in het minst ge stresst door een druk van meer dan 1.000 atmosfeer, 'stress-lovers' dus. Raadselen De vraag hoe de 'oerbacteriën' zich onder dergelijke omstandigheden kunnen handhaven is tot op heden nog steeds onbeantwoord gebleven hoewel men wel enkele bijzonder heden heeft opgemerkt. Neem bijvoorbeeld de 'heat lovers'; nog steeds weet niemand hoe het mogelijk is dat hun eiwitten en nucleïnezuren (DNA), die nor maliter bij temperaturen tussen 60 en 70 graden uiteen zouden moeten vallen, bij een temperatuur boven 100 graden intact blijven. Karl Stetter van de Westduitse universiteit van Regensburg denkt dat het spiraalvormige, dubbelge- wonden DNA-molecuul van een oerbacterie simpelweg krachtiger is 'opgewonden' dan bij andere orga nismen. Hij verdenkt een zeker ei wit ervan dat, toegevoegd aan een oplossing met DNA-moleculen, het DNA in staat stelt een 30 graden ho gere temperatuur dan normaal te verdragen. De chemicus Norm Page van de universiteit van Indiana is zelfs zo ver gegaan 'groei-kamers' te plaat sen boven onderzeese vulkaanmon- den en meent aanwijzingen gevon- De micro-bioloog Walther Stoec- kenius van de universiteit van Cali- fornië heeft zich de laatste jaren ver diept in het gedrag van 'salt-lovers'. "Het meest intrigerende is nog wel hun manier van delen" zegt Stoec- kenius, "het zijn zuiver vierkante plaatjes en als ze gaan delen, stul pen ze aan één kant zodanig uit dat ze na de deling weer precies vier kant zijn". Een extreem zout milieu is voor de meeste organismen dodelijk om dat het water uit de cellen 'zuigt' en de levensbalans verstoort. Hoe de 'salt-lovers' hun eigen balans in stand houden is onbekend. Hetzelfde geldt voor de oerbactej EINDREDACTIE HANS SONDERS riën in zuur of basisch water. Karl Stetter heeft bij sommige soorten gevonden dat ze hun inwendige structuur op een of andere manier neutraal houden, dat wil zeggen: zuur noch basisch. "Het wijst er hoe dan ook op dat hun celmembranen buitengewoon sterk moeten zijn", zegt Stetter, "en dat ze er een bijzon der goed gedoseerd pompmecha- nisme op nahouden". En waarom worden, tot slot, de 'stress-lovers' niet in elkaar ge perst? Aristides Yayanos weet het ook niet maar 'De sleutel zou kun nen liggen in een hele aparte mole culaire structuur. Verder hebben we gevonden dat ze hun celmem branen minder oplosbaar maken naarmate de druk toeneemt en het zelfde geldt voor de aanmaak van bepaalde eiwitten die een rol spelen bij het aantal micro-kanaaltjes in zo'n celmembraan'. Raadselen alom dus en het begrip 'leven' zou best eens een veel ruime re definitie kunnen worden toege kend wat het gemakkelijker maakt om het ook ver buiten onze aarde te vinden. Elk jaar verschijnen tientallen nieuwe voedingsprodukten op de markt. Ondanks het tonnen verslindend testen en marktonderzoek slagen slechts ongeveer twee op de tien van deze nieuwigheden er in om een plaats op de markt te veroveren. En dan is het nog de vraag of dat een blijvende is. Volgens de Utrechtse waarnemingspsycholoog prof. dr. Egon Peter Koster zouden fabrikanten veel geld kunnen besparen als, voordat een produkt op de markt komt, diepgaander onderzoek plaats heeft. De door Koster gebruikte metho den zijn gebaseerd op twee grondgedachten: dingen die je lek ker vindt gaan vervelen en kleine ir ritaties groeien heel snel. door Nico Hylkema Vanuit de proefnemingen hoopt Koster betrouwbare voorspellingen te kunnen doen over de duur die een produkt op de markt beschoren is. Sommige produkten kunnen knallers zijn bij de introductie, Prof. dr. Egon Peter Koster: "Vaak is het veel interessanter te weten waarom mensen iets niet lekker vin den. De nadruk ligt nu veel te veel op wat lekker is". (foto gpd) GRONINGEN (GPD) - "Een her niaprik blijkt even effectief te zijn als een operatie". Dat zegt ortho- peed dr. R. Deutman van het R.K. Ziekenhuis in Groningen. Zeventig procent van de patiën ten dat vanwege een hernia in de rug met een enzymis is behandeld, blijkt ook op dé lange termijn zo goed als vrij van pijnklachten te blijven. Bij dertig procent is het ef fect niet voldoende. Dat blijkt uit een onderzoek bij tweehonderd pa tiënten die zo'n zeven jaar geleden door de Deutman in het in Gronin gen zijn behandeld. In 1980 was Deutman de eerste in ons land die patiënten meteen zoge noemde hernia nuclei pulposi be handelde met een injectietherapie. Een hernia in de rug wordt veroor zaakt doordat een tussènwervel- schijf zwakke plekken vertoont, gaat uitpuilen en daarbij op een uit het ruggemerg tredende zenuw gaat drukken. Deutman: "Typerend voor men sen met een hernia is dat zij niet al leen pijn in de rug hebben, maar ook een uitstralende pijn naar de benen". In veel gevallen wordt bij een vermoeden van hernia de pa tiënt aangeraden strikte bedrust te houden. - "Maar zeker niet langer dan twee weken", zegt hij met na druk, "anders gaat de conditie van de patiënt te veel achteruit. Gaat de pijn niet over of wil men geen twee weken 'plat' dan is de keus tussen een herniaprik, of chemonucleoly- se, of een operatie". Bij een herniaprik wordt bij een patiënt onder algehele narcose en met behulp van doorlichting, via een naald een enzym in de tussen wervelschijf gespoten. Door de in werking van dit enzym, het chymo papain dat verkregen wordt uit de tropische meloenboom, verliest de tussenwervelschijf zijn vermogen het (vele) water vast te houden. De 'tussenwervelschijf 'trekt zich terug' waardoor de druk van de zenuw af gaat en de patiënt verlost is van zijn (ernstige) pijnklachten. Uit het onderzoek dat in nauwe samenwerking met Deutman is uit gevoerd door de orthopeed drs. G.J. Konings en waarop deze op 18 april promoveert, blijkt dat de resultaten van de enzymbehandeling aanzien lijk beter zijn bij jong-volwassenen en mannen tussen de twintig en der tig jaar (100-93 procent succes) dan bij vrouwen tussen de dertig en veertig jaar (succespercentage 45 procent). Deutman heeft geen afdoende verlaring voor dat verschil. "Ik heb alleen een indruk. En die indruk is dat bij deze groep van behandelde vrouwen een aanzienlijk aantal wel rugklachten had, maar niet die typi sche herniaklachten. Het blijkt dat de resultaten van een herniabehan deling des te beter zijn naarmate pa tiënten die typische herniaklachten als pijn-uitstraling naar de benen hebben". Nog slechter zijn de resultaten van chemonucleolyse wanneer de patiënt vóór de behandeling reeds arbeidsongeschikt was en in de wao zat. Deutman wijt die slechte resul taten aan het feit dat mensen die niet (kunnen) werken eerder pijn zullen voelen dan mensen die nog wel in het arbeidsproces meedra^i- Deutman weet dat er (neuro-)chi- rurgen zijn die nog steeds gekant zijn tegen de enzymbehandeling. "Maar", zegt hij, "de resultaten zijn even goed als na operatie. Waarom zou je dan een open operatie uitvoe ren, met het -weliswaar kleine- risi co op een infectie of verklevingen, terwijl je weet dat de kans zeer groot is dat de patiënt ook met een veel minder ingrijpende behande ling als chemonucleolyse van zijn klachten is af te helpen?" maar na korte tijd vervelen. Anders om komt ook voor. De methoden die aan de universiteit in gebruik zijn, zijn alleen geschikt voor pro dukten die de consument geregeld gebruikt. Veel onderzoek doet de universiteit naar produkten die al op de markt zijn. Een fabrikant van een goedlopend maar duur produkt komt bijvoorbeeld bij hem met de vraag of hij zijn omzet kan vergro ten door het produkt goedkoper te maken. Zoutjes en chocolade Een andere fabrikant dankt het suc ces van zijn produkt bijvoorbeeld aan de exclusieve dure verpakking. Kan hij hetzelfde produkt in een goedkopere verpakking op de markt brengen zonder verlies van klanten, kan dan een vraag zijn. Koster pleegt een produkt aan drie gebruikersgroepen voor te zet ten: vaste gebruikers, niet gebrui kers en zo nu en dan gebruikers. Koster: "Vaak is het veel interes santer te weten waarom mensen iets niet lekker vinden. De nadruk ligt nu veel te veel op wat lekker is. Zo krijg je die drankjes die al snel tegenstaan. Dan is er geen goed on derzoek gedaan". Volgens Koster vragen veel fabri kanten zich na een succesje in een marktonderzoek niet af waarop dat onderzoek was gebaseerd. Als, dat alleen op de eerste indruk is ge beurd, dan is het een onzekere basis voor de toekomst. Een mooi voor beeld vindt Koster de drankjes ge baseerd op wei. Die doen het vaak niet zo geweldig bij een eerste in druk. Toch slagen ze er op de lange duur wèl in vaste voet aan de grond te krijgen. Een voorbeeld van het tegenover gestelde is de uit Amerika afkomsti ge Wine-Cooler. In de Verenigde Staten was dit een enorm succes. Kennelijk is de eerste indruk bij de introductie op de Nederlandse markt ook goed geweest. Nu staat het echter gelijk met een verschrik king. Overigens is het mislukken van een nieuw produkt niet altijd te wij ten aan de smaak. Koster: "Het bo- terprodukt 'Morgen' is daarvan een mooi voorbeeld. Op zich was dat produkt niet slecht, alleen de ti ming van het op de markt brengen wel. Dat gebeurde zo vlak voor de cember, juist voor de goedkope kerstboter in de schappen ver scheen. Daardoor is het niet van de grond gekomen". Er zijn ook produkten die het tradi tioneel goed doen, zoals bijvoor beeld koffie en bier. Volgens Koster heeft dat veel, zo niet alles te maken met 'vroeger verboden geneugten'. "Vroeger mocht je koffie tot op een bepaalde leeftijd niet drinken. Dan komt de dag dat je voor het eerst - vaak bij grootmoeder- koffie mag drinken. Dat is een erkenning die bij een bepaalde leeftijd hoort. Die smaak als acceptatie van kind tot persoon blijft heel lang hangen. Dat zie je ook met bier. De jongen mag dan van vader een slokje uit zijn glas drinken. Met een gezicht van bah, zal hij toch zeggen het lekker te vinden". Toch kan de smaak van het pu bliek, ook bij traditionele produk ten, wel veranderen. Meegesleept in de gezondheidsgolf komen nieuwe produkten op de markt, als light drinks, caffeïneloze koffie, alcoho larm bier. Na een tijdje plegen men sen toch weer terug te keren naar de oude produkten. Sommige produk ten veranderen ook van samenstel ling, doordat bepaalde onderdelen van de samenstelling te duur wor den, of niet meer zijn te krijgen. Koster noemt het voorbeeld van Bacardi rum. Ooit was dat pure Ja- maïcaanse rum. Het was evenwel een wild produkt, dat sterk varieer de in smaak en kwaliteit. De basis grondstof was afkomstig uit een melasseput en ook niet altijd even fris. Toen Bacardi wilde overgaan op standaardisatie om op grotere schaal te kunnen produceren, heeft men een nieuwe rum ontwikeld. Langzaam heeft men die versneden met het oude produkt, tot uiteinde lijk de geheel nieuwe rum op de markt kwam. PARIJS (GPD) - Het Franse elektriciteitsbedrijf EDF heeft in 1989 een verlies geleden van een miljard gulden. Er waren twee oorzaken: droogte en sto ringen in kerncentrales. In Frankrijk komt zeventig percent van de stroom uit kern centrales. Deze kerncentrales liggen veelal aan rivieren. 1989 was het droogste jaar sinds 1949. Door de lage waterstand van de rivieren konden de kerncentra les niet voldoende koelwater in nemen, waardoor er minder stroom werd geleverd. Enkele kerncentrales moesten hierdoor de maanden juli en augustus sluiten. Komende zomer lijkt het niet veel beter te worden. LEIDEN - Wie heeft er ge lijk? De buschauffeur, die op het Plein van de Hemelse Vre de in Peking getuige was van bruut legeroptreden tegen studenten en talloze mensen zag sterven. Of het lid van de communistische partij dat twee keer per week een groep arbeiders bij zich roept en in rustige bewoordingen vertelt dat de soldaten hier -en daar uit zelfverdediging hebben opgetreden. Heeft de slach ting op het Plein van de He melse Vrede wel plaatsge had? Niet alleen de tijd heeft invloed op het geheugen, ook informatie die achteraf wordt toegevoegd kan hetgeen wordt herinnerd, vervormen. Wanneer dat effectief gebeurt, wordt de waarheid 'van zelf verdoezeld. En dat is precies, wat er op dit moment in China aan het gebeuren is, zo stelde de Amerikaanse prof. dr. hoogleraar psychologie Elizabeth Loftus vrijdag tijdens een gastcollege in Leiden. Een dag tevoren had zij het eredoctoraat van de Leidse iteit ontvangen. door Jeroen Dirks Loftus heeft ruim twintig jaar be steed aan wat zij 'distorted memo ries' noemt. In eerste instantie be perkte zij zich tot onderzoek. Maar toen ze ontdekte dat het ge heugen inderdaad - en soms in aanzienlijke mate - vervormt, be gon ze zich toe te leggen op recht- Professor Elizabeth Loftus. bankwerk. Want wat getuigen zich na jaren nog weten te herin neren, grenst soms aan het onge looflijke. Of is gewoon niet waar, zoals Loftus vrijdag overtuigend bewees. Neem de zaak van de knappe, blonde studente die dood werd aangetroffen in haar auto langs de snelweg, niet ver van de stad San Diego. Een jaar later werd een po litieman aangehouden op verden king van de moord. Hij werd voorgeleid. Een getuige verklaar de dat ze een jaar eerder bij de plek van de moord een politiewa gen had gezien, die een auto had klemgereden. De getuige wist' zich ook nog te herinneren dat in de auto een knap, blond meisje had gezeten. Loftus retorisch: "Weet u nog wat voor auto's uw een jaar geleden heeft zien rijden, en wie daar in zaten?" Loftus koppelde de Loek Zuyderduln) schijnlijke getuigenis uit San Diego aan een zaak die al 2,5 jaar de gemoederen in de Verenigde Staten bezighoudt. In Los Ange les staat een familie terecht die mogelijk ontucht heeft gepleegd met een aantal kinderen in een dagopvang. De kinderen legden, deels op video, getuigenissen af. "Eén 'slachtoffer' was vier jaar oud toen hij daar zat. Hij had geen idee dat er iets slechts met hem gebeurde. Vijfjaar later werd hij voor het eerst geïnterviewd. En uiteindelijk, hij is inmiddels vijf tien jaar oud, spreekt hij over on tucht. Bovendien...", Loftus zegt het ironisch, "betuigt hij zijn dankbaarheid aan de welzijns werker omdat hij nu in het reine komt met z'n eigen herinnering". Loftus twijfelt er overigens geen moment aan dat iedere ge tuige van goede wil is. Dat het toch fout gaat heeft dan ook meer te maken met de werking van het geheugen op zich. Laat een wille keurig publiek een dia zien waar op in de verste verte geen ver keersbord te bekennen is, haal de dia weg en leg dan de vraag voor of er een stop-bord of een voor- rangs-bord stond: een aanzienlijk deel van de mensen zal verklaren dat er een stopbord stond. Leg de zelfde vraag een week later voor en de meeste mensen zullen met nog meer stelligheid beweren dat er een stopbbrd stond. Kleine problemen met het her inneren van wat er op een dia stond of gebeurd is, kunnen grote gevolgen hebben. Het bekendste geval is de rechtzaak in Israël te gen Demjanjuk, of althans de man die ervan werd verdacht een kampbeul te zijn geweest. Loftus, die destijds weigerde als getuige- deskundige op te treden omdat zij zelf joods is en de zaak 'overdeed' aan de Leidse hoogleraar Wage naar, kwam er vrijdag kort op te rug. Ze toonde drie foto's van een man, waarbij maar in één geval vaststond dat het Demjanjuk was. De andere foto's waren jaren later genomen en vertonen enige gelijkenis. Zeker als getuigen in dringend worden ondervraagd. Maar was het hem ook? Loftus: "We weten na al die ja ren onderzoek meer over de ma nier waarop mensen ontvankelijk zijn. Tijd kan zaken in het geheu gen doen vervagen. Maar je kunt ook mensen beïnvloeden. In Chi na krijgen ze telkens opnieuw beelden te zien van soldaten die worden aangevallen door studen ten. Twee keer per week worden de arbeiders beïnvloed... als alle middelen worden toegepast, kun nen we spreken van de macht van misleidende informatie. We moe ten niet denken dat het China niet lukt, we moeten ons afvragen wiens geheugen nu aan de beurt NEWARK (AP) - Voor het eerst is het bestaan bevestigd van zoge naamde 'quasi-kristallen' in indivi duele vorm. Dit hebben onderzoe kers van het Bell laboratorium van de Amerikaanse telecommunicatie- maatschappij AT&T openbaar ge maakt. De onderzoekers hebben onder een scanner-tunnelmiscroscoop een individueel atoom onderzocht en hebben zo de vorm van het qua- si-kristal ontdekt. Van een atoom werd eerst een laag afgesneden die door een sonde werd betast. De waarnemingen van de sonde wer den op een beeldscherm geprojec teerd. Het onderzoek wees uit dat quasi- kristallen een tussenvorm zijn van de twee soorten vaste materie: amorfe of ongeorganiseerde vaste stof zoals glas en kristallen, zoals rotsgesteente en metalen. De quasi- kristallen die in dit onderzoek zijn waargenomen bestaan uit een lege ring van koper, kobalt en alumini- Volgens Lionel Kimmerling, van het Bell laboratorium, is dit de eer ste maal dat het bestaan van indivi duele quasi-kristallen is bevestigd. Aanvankelijk dacht men dat het quasi-kristal alleen in grote hoe veelheden voorkwam of dat het slechts een speling was van de na tuur. De quasi-kristallen zijn sinds hun ontdekking in 1984 een van de meest onderzochte natuurkundige fenomenen, net zoals supergelei ding en koude kernfusie. Paul Hom van het laboratorium van de computeronderneming IBM, verklaarde dat hij het een len sterke vergroting i een fragment van een quasi-kristal met een diameter van ongeveer 80 micron. Een micron is een miljoen ste meter. (foto ap> 'mooie ontdekking' vond, maar dat het onderzoekers geen nieuwe in zichten bood. Het materiaal kan een grote varia-r tie aan temperaturen weerstaan en is licht van gewicht, twee eigen schappen die van bijzonder belang zijn voor het maken van elektrische zekeringen en weerstanden. Vol gens experts zal het echter nog vele jaren duren voordat praktische toe passingen voor de quasi-kristallen gevonden zyn. Kimmerling ver klaarde dat het materiaal in een 're volutionaire' categorie moest wor den ingedeeld en dat de onderzoe kers in het Bell laboratorium staan te popelen om met het nieuwe mate riaal te experimenteren. Een jaar nadat het oorspronkelijke voorstel van de Europese Commissie voor een Europees 'genen-project' vanwege forse kritiek door de verant woordelijke Europese commissaris, de Italiaan Filippo Pandolfi, is inge trokken, komt een gewijzigd.voorstel opnieuw aan de orde. Dit gebeurt eerst op 20 en 21 februari in een vergadering van de Energie-commissie. In maart volgt dan de behandeling in een plenaire vergadering van het Eu ropese Parlement. Tegen het oorspronkelijke voorstel, dat als titel 'Voorspellende genees kunde: analyse van het genoom' meekreeg, is vorig jaar met name door Duitse parlementariërs in het Europese parlement de nodige bezwaren aangetekend. Ook de secretaris van de Nederlandse Gezondheidsraad, prof. dr. H. Rigter, noemde de tekst op een belangrijk aantal punten 'onge lukkig van toonzetting'. De gezondheidsraad viel niet alleen over de uiterst ongelukkige term 'voorspellende geneeskunde', maar vooral ook over de grote nadruk die in het voorstel op het collectieve nut van het moderne erfelijkheidsonder- zoek werd gelegd. Zpals bevolkingsonderzoek op erfelijke aandoeningen, screening van arbeiders op hun kwetsbaarheid voor vervuilende stoffen en vermindering van chronische ziekten die voor de gemeenschap zeer du re gevolgen zouden hebben. Daarnaast lieten de opstellers ook niet na het economische belang van het moderne DNA-onderzoek voor de EG naar voren te halen. Rigter noemt het nieuwe voorstel 'drastisch aangepast'. Van de vele nieuwe 'overwegingen' in het gewijzigde voorstel noemt hij met name die van groot belang waarin het voor maatschappelijke instellingen als verze keraars onmogelijk wordt gemaakt om in het 'Europa van 1992' aanvragers te verplichten tot het ondergaan van erfelijkheidstests.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11