Zweden ziet af van verbod si itaking» en icinj -d - "z5l jno diml$ar(onn Boeren in EG-landen de straat op Fabrikant moet schapruimte nieuw produkt in winkel kopen Wilde acties, regeringscrisis nabij Banken: 's avonds en zaterdag werken in cao tsituEcME m erung mach die Wend chöuietiHichamt»!^ CDA steunt plan premie bedrijven met weinig zieken DINSDAG 13 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 STOCKHOLM (AP) De sociaal-democratische minderheidsregering in Zweden heeft NEW YORK (KRF/Rtr/ANP) - Dr- exel Burnham Lambert, de ooit op Wall Street bejubelde investerings bank die onder leiding van Michael Milken het Amerikaanse bedrijfsle ven de afgelopen jaren het vuur aan de schenen legde door met 'junk bonds' talrijke overnemingen te fi nancieren, zit door diezelfde junk bonds nu zwaar in de problemen. Die zijn de bank zodanig boven het hoofd gegroeid dat Drexel. op zoek is naar een fusiepartner of een grote investeerder die in de bank wil deel nemen, zo heeft Drexel gisteren meegedeeld. De onzekere markt in de hoogren- tende obligaties met hoog risico (junk bonds) heeft de liquiditeitspo- spoedzitting bijeen geweest sitie (het vermogen l"" Junk bond groeit bank Drexel ver boven het hoofd junkbond-divisie in Beverly Hills in betalingsmoeilijkheden was ge- B raakt. Het overige effectenbedrijf het moelijk werd van Drexel heeft daarentegen Het jaar daarvoor verloor Drexel 166,7 miljoen dollar nadat het be drijf bijna 650 miljoen dollar boete moest betalen aan de Amerikaanse overheid. De bank had zich schul dig verklaard aan onder meer mis bruik van voorwetenschap rond overnemingen die zij zelf had bege leid. Door al deze zaken kreeg Dr exel een zodanig slechte naam dat kort geld te komen en terugbetaling van ge- voldoende geld in kas en ruime toe- leende gelden steeds problemati- gang tot de kapitaalmarkt, aldus de scher werd. bank. Bovendien werd de verwach ting uitgesproken dat over 1990 winst zal worden gemaakt. De beurzen in Londen en New York reageerden gisteren gisteren een omstreden verbod op stakingen geschrapt uit een pakket bezuinigingsvoor- de schulden te betalen) van het Drexel heeft vorig jaar stellen. Minister van arbeid Mona Sahlin gaf toe dat zij er niet op had gerekend dat de maatregel tot zo'n massale kritiek zou leiden. moederbedrijf Drexel Burnham geleden Lambert nogal aangetast, nadat de een omzi Desalniettemin is de raad van be- achtig op de ontwikkelingen rond stuur van Drexel gisteren in een Drexel. Er circuleerden al geruch- de ten over een faillissementsdreiging bij Drexel en de verklaring van de verlies bank kon niet voorkomen dat de stap te kort lopen- problemen te bespreken. 40 miljoen dollar bij aandelenkoersen /an 4,1 miljard dollar, rug moesten doen. door werknemers bij het open- schrapt denkt de regering van pre- Sen,n door zouden gaan. B baar vervoer gestaakt tegen de drei- mier Carlsson de benodifde steun Sfe ontomeifeen bevang gende uitholling van hun stakings- van andere partijen te krijgen voor JJie oncler meer een Bevriezing recht. Tienduizenden inwoners van dejpon-enprijsbeheersingsmaatre- fe io?en de loon- vvuroutgoaiddUC- de Zweedse hoofdstad Stockholm gelen. De regering hoopt daarmee ||f|j|f§§§|j konden gisteren hun werk niet be- Paal en perk te stellen aan nieuwe reiken. De oppositie in het parle- looneisen bij de cao-onderhandelin- ment betichtte haar zelfs van een gen. In een hoog opgelopen loon- 'Oostblok-politiek'. conflict in de banksector zijn Het stakingsverbod maakte deel 60.000 bankemployés al meei uit van een wetsontwerp om de lo- twee weken in staking, nen, prijzen en huren tot eind vol- De regering heeft meermalen ge- de prijzen gedurende een verbod op stakin gen inhouden, nodig zijn om de or de te herstellen in de chaotische ar beidsmarkt en een halt toe te roe pen aan de inflatie die 9 procent be- Him draagt. De economische groei is ge- dan daald tot 1 procent. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Om de toenemende nationale en inter nationale concurrentie het hoofd te kunnen bieden wil de Werkgevers vereniging voor het Bankbedrijf (WB) de dienstverlening door de banken verbeteren. Daarvoor zijn vermindering van de arbeidsduur verkorting verhoging van de Vut- leeftijd (thans 61 jaar) en ook 's avonds en zaterdags werken vol gens de bankwerkgevers noodzake lijk. Samen met een 'bescheiden' loonsverhoging vormt dit in grote lijnen de inzet van de werkgevers vereniging voor de cao-onderhan delingen voor het bankbedrijf (ruim 100.000 werknemers) die vandaag zijn begonnen. Op 1 april eindigt de bestaande cao. In 1988 sloten de bonden een be scheiden cao af met twee loonsver hogingen van 0,5 procent en twee eenmalige uitkeringen van 0,5 pro cent. De vut-leeftijd ging toen terug naar 61 jaar. Nu vinden de bonden dat zij recht hebben op een inhaal- De plannen van de regering zijn op felle tegenstand bij de oppositie en de vakbonden gestuit, de Groe nen waren verdeeld over de voor stellen. Een deel van hen is akkoord gegaan met sommige maatregelen in ruil voor toezeggingen op milieu gebied. Een buschauffeur verklaar de dat het stakingsverbod de arbei ders weer terugbracht naar het be gin van de eeuw en dat de vak- bondsstrijd zo opnieuw gestreden moest worden. De staking bij het vervoersbedrijf ook een protest tegen de afwij- de looneis 15 procent. Er werd zondag ech ter wel een andere overeenkomst bereikt waardoor een algemene sta king door 110.000 werknemers, die voor morgen was aangeköndigd, niet doorgaat. de loonsverhoging KLM De Vervoersbond FNV vindt het verder bod dat de KLM tot nu toe heeft ge- pleit daan in de cao-onderhandelingen volstrekt onvoldoende. Dat heeft onderhandelaar Wim Engels van de bond meegedeeld. Volgens Engels komen uit de achterban signalen van groeiende actiebereidheid. Het bondsbestuur heeft het KLM-bod na beraad gisteren afgewezen. Volgens Engels wil de KLM de bond op de drie hoofdpunten uit het eisenpakket niet tegemoet kómen: een werkweek van 35 uur in 1993 is voor de KLM onbespreekbaar. Het voorstel van de KLM om de einde jaarsuitkering voor de helft aan het bedrijfsresultaat te^koppelen is de bonden in het verkeerde keelgat ge schoten. Ook vindt de Vervoers bond FNV 1,5 procent loonsverho ging veel te weinig. De vakcentrale CNV heeft gisteren de werkgeversorganisaties VNO en NCW schriftelijk opgeroepen de in het 'Gemeenschappelijk Beleidska der' tussen werkgevers en (230.000) werknemers gemaakte afspraken over werkgelegenheid geen geweld - r?^?en- ^evaar dTgt'vindt het CNV, nu de bouwwerkgevers in de cao-onderhandelingen een ge sprek over arbeidstijdverkorting uit de weg gaan. De vakcentrale roept VNO en NCW op hun leden onder druk te zetten om de afspraken uit het Ge meenschappelijk Beleidskader na te komen. De bouwwerkgevers trekken zich nu immers weinig van het op centraal niveau vastgestelde werkgelegenheidsbeleid, vindt het CNV. DSM Limburg De Unie BLHP dat de lonen i 11.000 medewerkers van DSM Lim burg BV met vier procent omhoog hl aan de grens met Frankrijk kwa- moeten. Gezien de hoge winsten men 15.000 Duitse van het bedrijf is daarvoor alle op de been voor ee ruimte. Dit is een van de voorstellen mars naar het Europarlement in de Unie voor de cao-ond.erhan- nabijgelegen Straatsburg. Ook JWsötZïmiF 'Q, Geen gasopslag in zoutholten GRONINGEN (GPD) - De Neder landse Gasunie schort de plannen om aardgas op te slaan in grote, in het steenzout bij Veendam uit te lo gen holle ruimten (cavernes), op. Een van de redenen is dat uit recen te berekeningen blijkt dat de druk- daling in het Groninger gasveld zich enkele jaren later zal voordoen dan werd aangenomen. Bovendien ontdekte de NAM na bij Oude Pekela eind vorig jaar een nieuw gasveld dat zeer geschikt blijkt om de over enkele jaren ver wachte winterpiek in het gasver bruik op te vangen. De Gasunie zit ten slotte met de voorwaarde dat het zout dat bij het maken van de holle ruimtes vrijkomt, niet op de Eems mag worden geloosd, maar voor een belangrijk deel fabrieks matig moet worden verwerkt. Dat maakt het caverneplan aanzienlijk duurder. Door opslag van gas in zoetkoepels zou Gasunie een buf fervoorraad gas achter de hand heb ben voor koude winters. O! UIÏU ««W' r J Een zeer internationaal samengesteld gezelschap gisteren bij het stadhuis van Aken tegen het landbouwbeleid 'Zoek' geraakte werklozen toch ergens te vinden DEN HAAG (ANP) - Minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken vermoeden dat de groep van 86.000 mensen met een rww-uitkering, die niet bij de ar beidsbureaus zijn ingeschreven, voornamelijk bestaat uit mensen die ontheven zijn van de inschrij vingsplicht. Vorige week bleken in officiële cijfers 86.000 werklozen 'zoek' te zijn. Dat bleek gisteren uit hun reactie op een aanbeveling van ambtena ren om tot betere ramingen van de omvang van het aantal werkloos- 1 r» m j r» »r heidsuitkeringen te komen. De be- boeren uit Duitsland, Belgie en Nederland protesteerde windslieden w(jzen er wel op dat Bduerrfa AKEN (GPD/AP) - Zo'n 7000 boe- willen werken, maar niet bereid te die op het ogenblik door de land- ren uit de Bondsrepubliek Duits- zijn voor dat doel te sterven'. Uit ge- bouwministers van de EG-lidstaten Limburg vindt land, Nederland en België hebben sprekken met betogers viel op te in Brussel besproken worden, on- de ongeveer gisteren in Aken betoogd tegen de maken dat tal van landbouwers zich gewijzigd aanvaard worden, gaat de Europese landbouwpolitiek. In Ke- door het huidige EG-beleid direct graanprijs opnieuw omlaag. Ook de t-i j x. ^rankrijk kwa- en fundamenteel in hun bestaan be- prijzen van andere akkerbouwpro- Franse boeren dreigd voelen. In elk geval blijft het dukten dreigen verder onder druk demonstratieve boereninkomen ver achter bij dat te komen, van andere groepen in de samenle ving, zo bleek uit de reacties. "Als ze in Brussel wind zaaien. De kritiek spitste zich toe op de zullen ze er storm oogsten", i betere naleving van de inschrij vingsplicht betekent dat het officië le werkloosheidscijfer omhoog gaat. De Vries en Ter Veld willen nader onderzoek naar het juiste aantal en de samenstelling van de groep men sen. Met de huidige gegevens kun nen echter onvoldoende betrouw bare ramingen over het aantal uit keringen worden gemaakt. De oorzaak daarvan is enerzijds r groepen werkzoekenden z minder dan in 1984. Als de ministers in Brussel tot verdere verlaging be sluiten, lijd ik een extra verlies van 150 tot 200 gulden per hectare". Akkerbouwer Harry Huijts (Voe- rendaal): "Een verdere verlaging der uitkering worden meegeteld 3 of 4 procent. delingen die op 23 februari begin- andere EG-lidstaten als Grieken- Voorzitter F. Hol van het ge- land, Portugal en Spanje trokken prijsvoorstellen van de Europese westelijk bestuur deelde gisteren boeren de straat op. dat zijn organisatie ook Op spandoeken gaven de demon invoering van een vijf- stranten in Aken te kennen 'wel ploegendienst op basis Economie kort Antillen Het Van der Valkconcern wil in de nabije toekomst vakantiereizen naar de Nederlandse Antillen gaan verkopen. Het concern' wil het mo nopolie van KLM en ALM op het traject Amsterdam-Willemstad doorbreken. Van der Valk bezit sinds enige maanden het Plaza Ho tel in Willemstad en is in gesprek over landingsrechten met de Antil liaanse en Curagaose autoriteiten. VNU Londen Het ontslag van ongeveer honderd journalisten bij VNU Business Pu blications in Londen heeft geleid tot bemoeienis van enkele Britse parlementsleden. In een brief aan directeur F. Koot van de VNU Busi ness Groep in Amsterdam, waaron der de Londense onderneming res sorteert, spreken vier parlementari ërs schande van het gedrag van de Britse directeur van Business Pu blications. Deze heeft honderd jour nalisten die in staking gingen en te gelijkertijd ^een nieuw individueel contract aangeboden. Prikactie ambulances De werknemers van het Verenigd Ziekenvervoer Amsterdam hebben vandaag een stiptheidsactie van een uur gevoerd. Daarmee willen zij druk uitoefenen op de cao-onder- handelingen voor het particulier ambulancevervoer. De Vervoers bond FNV eist 6 procent van de loonsom voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden van de or 2000 chauffeurs, begeleiders pleegkundigen in het particulier ambulancevervoer. De helft daar van is bestemd voor loonsverho ging. Banen Leyland DAF Leyland DAF, sinds 1986 een doch teronderneming van de Neder lands-Britse DAF, wil in haar be- stelwagenfabriek in Birmingham tweehonderd nieuwe barien schep pen, zo hebben Rover Group 'en Leyland DAF bekendgemaakt. Ro ver Group heeft sinds 'de introduc tie van DAF op de Amsterdamse ef fectenbeurs een belang van zestien procent in de bedrijfswagenfabri kant. Commissie 1990/91. Deze zullen in het bijzonder de akkerbouwers nadelige ge- de Europese eenwording te volgen hebben. Als de voorstellen de graanprijs zal onherroepelijk een kettingreactie te weeg brengen en met name gevolgen hebben voor produkten als aardappelen, uien en suikerbieten". Voor hemzelf schat den metD de drie hij dat de voorgenomen maatregel de geregistreerde werkloosheid inkomstenderving van 5 tot 10 Dat zijn bijvoorbeeld J. Mares, de voorzitter Nederlandse Centrale Landbouw- PJêanisaties (de katholieke procent tot gevolg zal hebben. het officiële werkloosheidscij fer (schoolverlaters; werklozen met een verdienende partners). Ander zijds tellen groepen werkzoeken- uitkering niet n die Perrier: slechts 13 flessen water bevatten benzeen KNBTB, de christelijke CTBT e algemene KNLC) in zijn toespraak tot de ongeveer duizend betogers nisters t..r uit Nederland. Volgens hem mag de het lef moeten hebben graanprijs niet verder verlaagd v aanvullende uitkering op hun Aken loon ontvangen, werklozen in scho lingsmaatregelen en werklozen van ouder. zemingen van enkele demonstran PARIJS (AP/KRF/Rtr/AFP) - Per- ten. Charles Backbier (Hulsberg): rier, de Franse producent van het "In de laatste vijf jaar is de prijs van gelijknamige bronwater, heeft de 100 kilogram graan met 14 gulden produktie gisteren hervat. Volgens omlaag gegaan. Daarom krijg ik nu het bedrijf staat nu vast dat slechts voor mijn opbrengst 20.000 gulden 13 flessen verontreinigd waren met benzeen en dat het probleem ver oorzaakt was doordat èen werkne mer op de afdeling waar de flessen voor de VS werden gebotteld, ben zeen had gebruikt om wat smeer weg te halen. Eerder was de produktie stilge legd en was de volledige voorraad flessen in de Verenigde Staten uit de handel genomen nadat een steekproef had uitgewezen dat zich i paar flessen Mares hield zijn gehoor dat de Europese landbouwm de Europese Commissie 57,5 jaar net iei moeten hebben om het ge- meenschappelijk landbouwbeleid Cremaand den. Hij pleitte voor "meer solidari- overeind te houden. De drie centra- De gemeente Amsterdam staat een teit in het groene Europa, waarbin- le landbouworganisaties staan erop korting op de vergoeding van geda- nen het landbouwbeleid stap voor dat het prijsniveau van het teeltsei- ne bijstandsuitkeringen te wachten stap uitgekleed wordt". zoen 1988/89 voor vooral granen, als de hoofdstad in gebreke blijft bij In welke nadelige situatie menige koolzaad en fabrieksaardappelen het aanpakken van fraude bij bij- agrariër geraakt is, bleek uit ontboe- terugkeert. Brussel moet, zo vinden standsuitkeringen. Het aantal soci- de drie centrales, ook meer werk aal rechercheurs maken van alternatieve nol, afbreekbare plastics, smeerolie che slechts langzaam laten groeien bouwmateriaal. vanwege de vereiste opleiding. veelheid benzeen bevond. De bron "T ,hVn. n!eV.we Produkten en de bottelarij in het Zuidfranse wlnkals te k"JSe"- ^ls er ™et hevl« Vergeze zelf waren volkomen meLde geldbuidel wordt geram- schoon, aldus de producent. Niettemin kelderden op de effec tenbeurs in Parijs de aandelen-Per- voor een - rier gisteren met 231 franc, en moest daarvan da'het de handel een paar keer worden stil- 20 «oed als zeker mislukt' gelegd. Verwacht wordt dat de door Weert Schenk bronwaterfabrikant door het pro- duktieverlies en de onderbroken verkoop in de VS (er werden 72 mil joen flessen uit de handel gehaald) een kleine 80 miljoen gulden aan in- De levensmiddelenhandel laat dit komsten zal derven. Het bedrijf ver- dreigement steeds luider horen. Het wacht weer voor het einde van de merendeel van de branche ziet geen maand in de Verenigde Staten te andere mogelijkheid verkopen. In de Verenigde Staten zijn 72 miljoen flessen Perrier-water uit de handel genomen, zoals bij deze supermarkt in Manhattan. Frisdrankenfabrikant Hero laat het in Nederland verkrijgbare water onderzoeken op de aanwe zigheid van benzeen. (foto epa> DEN HAAG/NIJKERK (GPD) - Minister De Vries (sociale zaken) moet zo snel mogelijk maatregelen nemen om de groei van het aantal de ongeveer arbeidsongeschikten en het toene mende ziekteverzuim terug te drin gen. Langer uitstel is sociaal en fi nancieel onverantwoord. Het CDA zal deze week, bij de behandeling van de begroting van Sociale Za ken, aandringen op actie. CDA-fractievoorzitter Brinkman kondigde dat gisteravond aan- tij dens een spreekbeurt in Nijkerk. Brinkman vindt 750.000 arbeidson geschikten met een wao- of aaw-uit- kering 'onrustbarend hoog'. Brinkman vindt 'een aantal goede suggesties' in een rapport van de Stichting van de Arbeid. Uitgaande van een gemiddeld ziekteverzuim per bedrijfstak zouden bedrijven met een hoger dan gemiddeld ver zuim meer premie moeten betalen, ondernemingen met een ziektever zuim dat lager ligt dan het gemid delde minder. Ook moet worden geprobeerd om gedeeltelijk arbeidsongeschikte werknemers weer in het arbeids proces op te nemen. Bedrijven die zo iemand in dienst nemen worden beloond met een premie. Voor iede re gedeeltelijk arbeidsongeschikte die wordt ontslagen moet de werk gever boeten in de vorm van een storting in de arbeidsongeschikt heidsfondsen. De WD voelt veel voor de voor stellen van Brinkman en de Stich ting van de Arbeid. Coalitiepartner PvdA staat er echter zeer huiverig tegenover, omdat daar de vrees be staat dat het vaststellen van gemid delden de solidariteit tussen de ver schillende bedrijfstakken verleden tijd zal zijn. VEB vindt bod op Mijnmij Curasao te laag AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Effectenbezit ters (VEB, lees: de effetenheurs) raadt haar leden aan niet in te gaan op het bod van Citco op Mijnmij Curagao. Volgens de VEB is de mijnbouwonderne- ming te laag gewaardeerd, is de grond te laag getaxeerd en wordt een te hoog belastingta rief in rekening gebracht. De VEB roept houders van certificaten en winstbewijzen op zich bij haar te melden. De VEB wil proberen belangen van aandeelhouders te bundelen om een hogere prijs in de wacht te slepen. Volgens een financieel weekblad zou een bod van 1250 gulden per certificaat en 700 gul den per winstbewijs redelijk zijn. Citco Banking Corporation te Willemstad biedt 750 gulden per certificaat en 453 gulden per winstbewijs. Het bod wordt gestand ge daan als ten minste tweederde van de bij derden uitstaande certificaten en ten minste drie kwart van de uitstaande winst bewijzen worden aangeboden. -«en vieit Ui DEN HA^G Fabrikanten moeten gen, en dat alles verkrijgbaar in vijf bijvoorbeeld 200.000 gulden te bie- geringehoe- supermarkten flink gaan betalen of meer verschillende merken. den". T>iPi«»rö jjjjgjjijjgj. "Een dergelijke groei zie je ook Van Baar erkent dat dit in eerste bij shampoo, luiers en vele andere instantie kan leiden tot een prijsop- produkten", zegt Edah-directeur R. drijving van het produkt, waarvan van Baar, "er is een gigantische de consument niet beter wordt. Pas TT wildgroei in nieuwe produkten. Die produkt. Het gevolg toename legt een geweldige druk op jHjjlj""0 Produkt de beschikbare schapruimte. De winkels zijn niet van elastiek en uit- breidingen zijn in de meeste geval len planologisch gezien niet moge lijk. Er moeten keuzes worden ge maakt". De handelaar staat voor de vraag met welk produkt hij verder moet. Volgens Van Baar vindt een groei end aantal supermarkten dat een nieuw produkt zich eerst maar eens moet bewijzen: De fabrikant kan echter alleen duidelijk maken dat er behoefte is aan zijn nieuwe produkt als er vraag naar is. Omdat driekwart van de consu menten pas in de winkel tot aan koop van een produkt besluit, moet de producent zien dat zijn fabrikaat op de schappen komt te liggen. Hoe krijgt hij dat voor elkaar? "Heel simpel", zegt Van Baar, "de fabri kant koopt ruimte én drukt daar mee een concurrent van de schap pen' toename van nieuwe produkten op te vangen. Alleen vorig jaar kwa men er al 900 nieuwe produkten op de markt. Voor de komende tijd wordt er nog meer verwacht. De su permarkten kunnen die toevloed niet meer verwerken. Door de bloei van de economie durven fabrikanten meer risico's te nemen met het op de markt bren gen van nieuwe produkten of varia ties op bestaande artikelen. De ont wikkeling van wasmiddelen bij voorbeeld is nauwelijks bij te hou den, hoewel de mensen niet vaker hun kleren wassen dan een paar jaar geleden. Naast de gewone poeder wasmiddelen zijn er inmiddels milieuvriendelijke poeders, inge dikte turbo-poeders, vloeibare mid delen met fosfaten, vloeibare zon der fosfaten en navul-verpakkin- als het artikel een succes wordt, daalt de prijs. Maar hij sluit niet uit dat de winstmarge ook tot stand kan komen door de inkoopprijs voor de leverancier te verlagen. Door schapruimte te kopen kun nen de grote kapitaalkrachtige fa brikanten hun kleinere concurren ten van de markt drukken. De klei ne jongens hebben ook minder mo gelijkheden om met nieuwe dingen op de schappen te komen. De kans bestaat dat overblijvende sterke fa brikanten uiteindelijk de markt en de prijzen gaan dicteren. In eigen vlees Over een dergelyke afhankelükhe.d staan de supermarktbazen ook niet te juichen. Het uitsluitend verko- schapruimte aan de finan cieel sterke fabrieken zien ze dan ook als snijden in eigen vlees. Direc teur I. Vos van Schuitema heeft e Edah-directeur uit. "Als een hande laar met een bepaald produkt ton verdient, zal de producent' het nieuwe produkt een bepaalde verkoopprijs moeten garanderen en instmarge van 150.000 gulden, De ander mag daarop reageren door ^0 opSng HU wü dat fabrikanten alleen artikelen CURSUS CAFÉBEDRIJF ƒ295.- Binnenkort start in Alphen a/d Rijn en Leiden de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse avond of middaglessen van elk 2'/2 uur. De cursus kost totaal ƒ295,- en men kan zich nog aanmelden. Een vooropleiding is niet nodig en het Examen voor het Rijkserkende Diploma is op 6 juni. De zeer afwisselende en beslist niet saaie cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens een eigen Horeca- bedrijf(je) te beginnen. Ook is er een groot tekort aan gediplomeerd horecapersoneell De lessen worden zeer levendig gebracht"met o.a. dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook bezoekt men gezamenlijk een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, Bar, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. produceren die een economische meerwaarde toevoegen aan het as sortiment. Vos meent dat de kruide niers om die reden moeten worden betrokken bij de produktontwikke- ling. Directeur De Vries van de stich ting Het Merkartikel zegt dat de fa brikanten slechts inspelen op de wens van de consument die meer variatie in produkten wil. Hij erkent dat er 'een stevig robbertje' wordt gevochten om de schapruimte. Het 'kopen' van schapruimte noemt hij extreem, maar als het gebeurt valt het wat hem betreft onder de ter men van normale concurrentie en ondernemersrisico.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7