LEIDSCH DAGBLAD Autorijden straks dure zaak Grote braadpan gezocht. NODIG! Modrow: nog geen monetaire unie beide Duitslanden AUTO LE1THON Rundertartaar, Automobiel industrie is tegen heffing Plan voor tolheffing op 140 punten in de Randstad Commissie onderzoekt zaak Leidse Schouwburg Bedrijven dumpen veel gehandicapten in wao lil I 8 t/m 17 februari Reclame op ei 'Sluit nucleair proefterrein: bijna 10.000 Russen besmet' Uitkeringen in 1990 geraamd op 69 miljard Rente boven 9 procent1 3 DINSDAG 13 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39164 Prijs fl. 1,35 BONN/BERLIJN/BRUSSEL (GPD) De Oostduitse premier Hans Modrow heeft vanochtend bij zijn aankomst in de Bondsrepu bliek gezegd dat hij geen groen licht zal geven voor een monetaire unie tussen beide Duitslanden. Op het vliegveld van Keulen verklaarde hij zich gebonden te achten aan het be sluit van het ronde-tafeloverleg van gisteren dat de huidige interim-re gering dergelijke vergaande beslui ten niet kan nemen. Modrow beklaagde zich er even eens over dat zijn regering wordt ge negeerd bij de plannen van Bonn. "Ikzelf heb niet eens een document met de voorstellen van de Westduit- se regering. Ik vind het niet normaal dat wij noch informatie noch door onderhandelingen betrokken worden bij de plannen", aldus Modrow. De Oostduitse regerings leider zal vandaag in Bonn de giste ren uitgesproken eis van de Ronde Tafel tot directe Westduitse steun ter waarde van 15 miljard mark op tafel leggen. De Westduitse minister van fi nanciën Waigel gaf gisteren in Brus sel tekst en uitleg aan zijn EG-colle- ga's over de plannen voor een mo netaire unie. Vooral zijn Nederland se collega Wim Kok leverde vorige week felle kritiek op het eigenzinni ge optreden van de Bondsrepubliek en het gebrek aan overleg met de EG-partners. Kok toonde zich giste ren na afloop tevreden. De toezeg ging van Waigel om de Europese Commissie, Ministerraad en presi denten van de centrale banken op de hoogte te houden en te raadple gen over de Duits-Duitse toenade ring, heeft de meeste twijfels weg genomen. "Het is duidelijk dat Bonn niet alleen de blik gericht houdt op Oost-Europa, maar ook de EG-partners ten volle wil betrekken bij het Duits-Duitse overleg", aldus Kok. Kok wees er verder op dat de pre cieze gevolgen van een monetaire de overige Europese wording de EG uiteindelijk gaat kosten. Op korte termijn betaalt de Bondsrepubliek zelf, maar op lan gere termijn zullen de 16 miljoen Oostduitse burgers zeker aanspraak maken op de EG-steunfondsen voor de armere regio's. Westduitse bronnen wezen er gisteren op dat ook de scheiding van beide Duits landen handenvol geld kost. Vol gens een Duitse diplomaat geven de Westduitsers via subsidies aan de randgebieden en West-Berlijn jaar lijks 40 miljard mark uit. (pagina 8: DDR wil miljarden van Bondsrepubliek) Het voorstel van minister Maij-Weggen om autorij ders in de Randstad ex tra te laten be talen via elek tronische tol heffing. Elke keer als een auto een zone- grens over schrijdt kost dat 3 gulden. DEN HAAG (ANP/GPD) - De vereniging voor automobiel-in dustrie RAI wijst de plannen van minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) om het autover keer te belasten, van de hand. "De overheid draait de zaak steeds maar om", aldus een RAI-woord- voerder. "Er moet eerst goed openbaar vervoer komen. Als dat er is, maar het blijkt niet te wer ken, zul je sturingsmaatregelen moeten nemen. Maar niet op voorhand". Ook de werkgeversorganisaties en de ANWB voelen niet voor de plannen. Het systeem zal volgens hen fnuikend zijn voor de mobili teit op de arbeidsmarkt en voor de internationale concurrentiepo sitie van Nederland. Verwacht wordt dat andere Europese lan den niet meegaan in het voorstel van de minister de benzineprijs te verhogen. NOB Wegtransport meent dat rekeningrijden tot ongelijke be handeling van transportonderne mingen leidt. "Het ene bedrijf rijdt nu eenmaal meer in de Rand stad dan het andere. Bovendien ontstaat oneerlijke concurrentie, omdat het rekening-rijden niet 'geldt voor buitenlandse onderne mingen". aldus een woordvoer ster. NOB Wegtransport wil dat het vrachtverkeer wordt vrijge steld. "Voor ons is er geen alter natief. We kunnen de lading toch niet met het openbaar vervoer meesturen". In de Tweede Kamer wil het CDA de voortgangsrapportage Rekeningrijden eerst bestuderen voordat een reactie wordt gege ven. De WD heeft afwijzend ge reageerd omdat er bij invoering van het systeem onzekerheid is over fraudebestrijding, de be trouwbaarheid van het systeem op zich en de aanpak van sluip- verkeer. DEN HAAG (ANP/GPD) Een ritje tussen Leiden en Am sterdam of tussen Leiden en Sassenheim gaat de automobi list over een paar jaar 3 gulden 'tol' kosten. De automobilist die in de spits naar Amsterdam rijdt, betaalt 6 gulden. En een automobilist die verder weg wil is nog meer kwijt, want langs de wegen in de Randstad komen in totaal zo'n 140 tol- heffingspunten. Elke keer dat een automobilist zo'n punt passeert, moet hij weer 3 gulden betalen. Dat blijkt uit de tweede voortgangs- lijkmatige spreiding van de hef- rapportage van het project rekening fingspunten, totaal ongeveer 140 in rijden, die minister Maij-Weggen de Randstad, wordt verkregen. Uit werkeer en waterstaat) gisteren gaande van een spitstarief van drie de Tweede Kamer heeft ge- gulden per heffingspunt zullen stuurd. In de voortgangsrapportage de vier grote steden, die nister aan hoe het sys- de auto blijven gebruiken elektronische tolheffing munten nog onduidelijk zijn. Een benzine moeten worden verdub- andere vraag is wat de Duitse t MtÊÊÊÊ 0 i-werkverkeer, drie tot z moeten krijgen. Zij neemt den per rit moeten betalen. In een ook alvast een voorschot voor het aantal gevallen kan dit oplopen tot vijftien gulden. De opbrengst van het rekening rijden schat de pro- jektgroep op 560 miljoen gulden per jaar. elektronische Zeker is al wel dat het rekening beid. Het tolheffing 1,;T|<»A 4,v-ino tolheffing is bijzonder prijzig. De rijden mei snel Kan women mge- V/CCIl IRllcVcililg projectgroep schat dat het systeem voerd. Vandaar dat Maij-Weggen eenmalig zeker 360 miljoen gulden eerst een spitsvignet wil invoeren kost. Jaarlijkse kosten voor onder- Iedereen die in het spitsuur in de stjc AMSTERDAM (GPD) - De zaken man R. Doorn uit 's-Graveland wordt niet uitgeleverd aan Zwitser land. Dat heeft de uitleveringska mer van de Amsterdamserecht bank vanmorgen besloten. De Zwitsers verdenken Doorn van medeplichtigheid aan zwendel in aandelen ter waarde van om streeks 500 miljoen gulden. UITHOORN - Saskia Hoekstra uit Uithoorn was vanochtend een van de de basisscholen die zich boog over de Cito- toets. Het is een test om een inzicht te krijgen in de kennis van de leerling, (pagina 3: De poppetjesgrafiek van de Cito) (toto anp> houd en dergelijke zouden nog eens Randstad rijdt, zal daartoe e 65 miljoen gulden kosten. De kos- ker moeten kopen, tenraming is echter globaal en kan Het is ook mogelijk dat het sys- nog vele honderden miljoenen gul- teem van elektronische tolheffing dens hoger uitvallen. De projektgroep heeft enkele helemaal net lukt. In dat geval de accijns op benzine moeten wor- "toTheffing bekeken" Het den verdubbeld. Dat betekent een inmerking komt een ge- verhoging van de literpnjs met on- ge. ge veer zeventig cent. Minister Maij- Weggen benadrukte vanochtend nogmaals dat die verhoging alleen DEN HAAG (ANP) - Het bedrijfs in Europees verband kan plaatsvin' den. "Het systeem van rekening rij werknemers die gedeeltelijk den is veel plezieriger. De brand- beidsongeschikt raken in de v stofprijs omhoog jagen, is heel na- (wet op de arbeidsongeschik- delig als dat wordt vergeleken andere Europese landen. Wij j ten dat bij voorkeur niet exclusief in Nederland doen", aldus de minis- n sociale zaken en werkgele- leven dumpt nog steeds 3 van de 10 genheid. Alleen in de grote indus triële bedrijven (met meer dan 1000 werknemers) wordt de ondergrens |van 3 procent met 3,37 procent ge- delig als dat wordt vergeleken met heidverzekering). Dat gebeurt ter- haald. De industrie als geheel zit op gemiddeld de 2.51 procent, de horeca, de detail- voor het in handel en de reparatiebedrijven ha- gehandicapten len 1,12 procent) en banken en ver zekeraars 1,29 procent. De overheid |komt er ook slecht af met 1,51 pro cent gehandicapten. Driekwart van Ide overheidsinstanties^* BEDRIJFSAUTO RAI wijl het bedrijfsleve wettelijke dienst nen bij lange na niet haalt. Bij het bedrijfsleven werken ge middeld 18 gedeeltelijk gehandi capten per 1000 personeelsleden. T Dat zijn er aanzienlijk minder dan procent van de bedrijven hebben de 30 tot 70 die het er volgens de wet geen enkele gehandicapte in dienst, moeten zijn. De diverse bedrijven kunnen hierdoor forse boetes oplo pen. De wet gaat uit van een boete van 10.000 gulden per ontbrekende gehandicapte. Dat blijkt uit een onderzoek van het IVA in Tilburg voor het ministe- LEIDEN - Een speciale van de gemeenteraad gaat de Leid se Schouwburg-affaire onderzoe ken. B en W hebben vanmorgen be sloten de commissie van de reke ningen onder voorzitterschap van CDA-fractieleider Walenkamp te vragen in de affaire te duiken. De commissie buigt zich vooral over de rol van wethouder Kuijers en de chaotische administratie bij de schouwburg. Het onderzoek moet duidelijk maken hoe het tekort van 132.000 gulden bij de schouwburg is ont staan. Ook moet er een antwoord komen op de vraag of wethouder Kuijers zijn collega-wethouders en de gemeenteraad ju;st en op tijd heeft ingelicht. Tevens moet wor den uitgezocht of Kuijers de juiste maatregelen heeft genomen. B en W willen bovendien morgen avond in een besloten vergadering de raadscommissies cultuur en fi nanciën en de commissie voor de re keningen inlichten over de affaire en het voorstel voor het onderzoek voorleggen. Overigens mag de commissie voor de rekeningen voorlopig al leen beginnen met de voorbereidin gen voor het onderzoek, zoals het bestuderen van de stapel dossiers. Het horen van ambtenaren wil het college pas toestaan als het onder zoek van justitie naar de verdwij ning van de 132.000 gulden is afge rond. (zie ook pagina Leiden) DEN HAAG (GPD) - Het CDA overweegt het hoofdkantoor in Den Haag, de vroegere woning van ARP-leider Abraham Kuyperte verkopen. Het pand is te duur in on derhoud. Er is een ingrijpende op knapbeurt nodig, die één miljoen gulden kost. De financiële situatie van het CDA staat dat niet toe. Een definitieve beslissing over de ver koop van het pand wordt dit voor jaar genomen. De financiële situatie van het CDA is zorgelijk. Door de extra ka merverkiezingen dreigt de partij meer geld uit te geven dan wordt ontvangen. Er zijn dan ook plannen om de vrijwillige contributie dras tisch te verhogen. De 125.000 CDA- Weer stormachtig Vannacht cn morgenochtend veel be wolking en regen. Morgenmiddag af en toe zon. maar ook enkele buien. Tem peratuur het gehele etmaal rond 7 gra den. Westenwind, boven land krachtig, aan de kust stormachtig tot storm, morgenmiddag afnemend. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Donderdag veel be wolking cn re afgewisseld i nieuw zacht. onder: 09.02 leden betalen nu gemiddeld 50 gul den per jaar; dat zou met 30 procent moeten worden verhoogd. Veel CDA-leden zijn ongerust over de verkoopplannen van het Abraham Kuyperhuis. Het pand geldt als symbool voor de vroegere ARP-leden. Kuyper bracht daar een belangrijk deel van zijn leven door. Zijn oude werkkamer bevindt zich nog in oorspronkelijke staat. Het CDA zoekt naar een efficiënt kan toorpand. (foto GPD) dagelijks van 10-17 uur. maandag 12 t/nri vrijdag 16 februari ook van 19-22 uur toegang fl 17.50 's avonds fl 15,- gratis pendeldienst: volg borden Q RAI AMSTERDAM ral Crickettoer ingekort JOHANNESBURG (Rtr) - Vanwege de protesten heeft een Brits cricket- team dat een omstreden tournee maakt door Zuid-Afrika besloten de trip in te korten en een vijfdaagse wedstrijd in Kaapstad af te gelas ten. Op het cricketveld in Kaapstad ontplofte gisteren een kleefmijn die grote schade aanrichtte. Met verstand van zaken. TALBOT Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie Peugeot advertentie op pag. no. 17 TEL AVIV (GPD) - De wereld heeft er een paar miljoen jaar op moeten wachten, maar zijn ze er toch: eieren bedrukt met reclame-teksten. Een firma in Israël, die het bedacht, heeft zich vooruitlopend op flinke winsten alvast 'Gouden Eie ren' genoemd. 'Gouden Eieren' zegt dat het als eerste in de wereld een computerprogramma gebruikt om teksten en grafische voor stellingen op eieren te druk ken, in de loop van het normale sorteringsproces. De daarbij gebruikte inkt is goedgekeurd door het ministerie van ge zondheid en laat zelfs bij het koken niet los. De firma is van plan de vinding ook in Europa te slijten. MOSKOU (AFP) - Een wetenschap pelijke commissie in de Sovjetunie heeft geëist dat het nucleaire proef terrein in Semipalatinsk in de repu bliek Kazachstan voorgoed dicht gaat. Tussen 1949 en 1963 zijn bijna 10.000 omwonenden van het terrein met radioactiviteit besmet, zo meld de de Russische krant Pravda van morgen. Door de radioactieve straling is het aantal kankerpatiënten rond Se mipalatinsk de afgelopen jaren sterk gestegen en zijn meer geneti sche afwijkingen en doodgeboren kinderen geregistreerd. De experts kregen volgens voor zitter Anatoli Tsiba van de onder zoekscommissie geen toegang tot medische gegevens over de eerste 7 jaar, toen dorpelingen in eerste in stantie werden geëvacueerd maar vervolgens weer hun oude huizen mochten betrekken. Het proefter rein is na betogingen in oktober vo rig jaar tijdelijk gesloten. Het huidige stralingsniveau is volgens Tsiba 'binnen de normen', al zijn er plaatsen met een hogere ra dioactiviteit die nog steeds vrij toe gankelijk zyn. □53-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem ZOETERMEER (ANP) - De centra le sociale fondsen voor de aow, uitkeringen in 1990 op ruim 69.1 miljard gulden. Daar staan 67,9 mil jard gulden aan inkomsten tegen- van de fondsen, die eind 1989 nog 4,6 miljard gulden be liepen, dalen naar verwachting tot 3.4 miljard gulden eind 1990. De geraamde overschotten eind 1990 zitten bij het algemeen werk loosheidsfonds (awf, ww, bijna 2,8 miljard) en bij aow-fonds (1,5 mil jard). Bij de arbeidsongeschikt heidsfondsen en het aww-fonds is waarschijnlijk sprake van tekorten van respectievelijk 638 en 262 mil joen gulden. De Sociale Verzeke ringsraad bespreekt de ramingen donderdag. I Snelle groei Duitse economie oorzaak 100 gram 24 PAGINA'S 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 17 februari as AMSTERDAM (GPD) - De rente op de kapitaalmarkt is gisteren ge stegen tot boven de 9 procent. In maart 1988 was de kapitaal marktrente, dat wil zeggen de prijs voor langlopende leningen, nog cir ca 5.75 procent. Vorige maand liep het rendement op staatsleningen in korte tijd op van 8 tot bijna 8.5 pro cent en nu bedraagt dat 9,01 pro cent. „Zo maken we in de laatste twee jaren een grotere stijging mee dan we in de hele jaren 80 hebben gezien", aldus Robeco-bestuurder prof. J. J. van Duijn. De rentestijging houdt verband met de ontwikkeling van de Duitse economie. De beoogde invoering van de harde Westduitse mark in de DDR zorgt voor onrust op de finan ciële markten. Er wordt gedacht dal de Westduitse Bundesbank niet za) toestaan dat de kracht van de mun1 wordt uitgehold door vermenging met de 'waardeloze' DDR-marken. Dat betekent dat de Westduitse mark gesteund moet worden met het rentewapen. En als dat gebeurt, is De Nederlandsche Bank ver plicht te volgen omdat de gulden gekoppeld is aan de valuta van onze verreweg belangrijkste handels partner. De groei van het Westduitse bru- to-nationaal produkt liep vorig jaar op tot 4.3 procent, het hoogste per centage sinds de jaren 70. Omdat de Bundesbank vond dat de economie te hard groeide werd op de rem ge trapt. Het disconto ging een paar keer omhoog met als gevolg dat ook de kapitaalmarktrente (waaronder de hypotheekrente) opliep. Als 'af geleide' van Duitsland moest Ne derland volgen. Voordat een gedetailleerde uit werking van de financiële gevolgen van een Duits-Duitse monetaire eenwording bekend zijn, zullen de financiële markten waarschijnlijk niet tot rust komen. óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missenl Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127.50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74.15 Wij nemen een laarabonnement f285,50" Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! I (aankruisen wat van toepassing is) NaamI Adresa PostcodeTel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1