'Marislaan wordt een tweede Hooigracht' Zes kunstenaars overwegen schadeclaim tegen Du Prie Definitief geen geld van gemeente Voorschoten voor Weddetunnel Bestaan er geen huisnummers in Suriname PAGINA 12 LEIDEN/REGIO DINSDAG 13 FEBRUARI 1990 'Kunstwerken vernield bij sloop gebouw Haagweg' LEIDEN - Zes kunstenaars overwegen een schadeclaim in te dienen tegen aannemer Du Prie uit Leiden. Het bouwbe drijf heeft naar hun zeggen schade toegebracht aan kunst werken die lagen opgeslagen in een voormalige schoolgebouw aan de Haagweg. Du Prie is gis teren begonnen met de sloop van de school omdat er een nieuw kantoor moet verrijzen voor twee Leidse advocaten kantoren. Een voorlopig onderzoek van de zes kunstenaars heeft uitgewezen dat een aantal kunstwerken is bescha digd tijdens de opslag in drie contai ners. Daarnaast is ten minste één object verloren gegaan bij de sloop. Waarschijnlijk is schildermateriaal, zoals nieuwe kwasten, verdwenen. Voor het vaststellen van de precieze schade is vandaag de inhoud van de drie containers in het bijzijn van de politie nader bekeken. De kunstenaars zijn boos dat Du Prie hen niet heeft geïnformeerd over de sloop. Anderhalf jaar gele den heeft een aantal van hen het pand gekraakt en het vervolgens als atelier ingericht. Zij hebben zelfs een bod uitgebracht op het school gebouw dat tot voor kort eigendom was van het Rijk, maar inmiddels is verkocht aan aannemer Du Prie. "We hadden er geen idee van wat het gebouw moest kosten. Uitein delijk is er door Du Prie een prijs betaald die wij er ook wel voor over hadden gehad", aldus Lambert Wouda die het gebouw samen ge bruikt met Marie Oosterbaan, Mar- jolijn Groustra, Willem Vermaase, Anne Bakker en de uit Israël afkom stige Yasha Cyrinski. De kunste naars hebben deelgenomen aan tal van tentoonstellingen en projecten, onder meer in Berlijn en Amster dam. Yasha Cyrinski exposeert thans in De Grote Beer aan de Rem- brandtstraat. Inbrekers Zij hebben vorig jaar een bod uitge bracht, maar daarop is door de dienst der domeinen niet gerea geerd. De zes hebben het schoolge bouw opgeknapt en er elektriciteit en waterleiding aangelegd. In de be ginfase kregen ze herhaaldelijk be zoek van inbrekers. "Er is ver schrikkelijk veel materiaal uit de school gestolen, onder meer draai banken die nog duizenden guldens waard waren". Door een overbuurman zijn de kunstenaars gisterochtend op de hoogte gebracht van de sloop. Een aantal van hen is terstond naar het gebouw gegaan om een aantal za ken nog te redden. "We hadden er graag blijven zitten, maar hadden niet de illusie dat als het gebouw aan een ander zou worden verkocht dat we daarop kans hadden. Maar de aannemer had ons ten minste kunnen waarschuwen dat hij ging slopen. Dan hadden we zelf onze spullen er uit kunnen halen. Nu zijn er kunstwerken in container ge stouwd en op elkaar gestapeld. Daar is natuurlijk schade ontstaan", zegt Maijolijn Groustra. De aannemer was kennelijk bang dat de kunstenaars moeilijk zouden gaan doen als hij ze zou hebben ge- informeerd over de sloop. "Vandaar waarschijnlijk deze overvaltaktiek. Maar in de haak is het niet. We heb ben uitgebreid gecorrespondeerd met 'Domeinen' die ons in brieven als gebruikers aanduidde. Op de deur van het gebouw is trouwens aangegeven waar en hoe ze ons kun nen bereiken". Eèn gebruiker Directeur Du Prie van het gelijkna mige aannemersbedrijf ontkent dat de adressen op de deur hingen en zegt niet te weten dat de school nog in gebruik was. "Wii hadden een af spraak met de enigè gebruiker van de school die wij kennen, Theos Sy riër. Hij zou zijn spullen eind vorig jaar hebben weggehaald", zegt de aannemer. "We konden Syriër gis termorgen niet bereiken omdat hij in Duitsland zit, daarom hebben we de kunstwerken en het materiaal in containers gezet". Volgens Marie Oosterbaan moet Du Prie wel geweten hebben dat de school door meerdere kunstenaars werd gebruikt. "Ik heb de school onder mijn naam gekraakt, daar was de politie destijds bij. Boven dien heeft het in de krant gestaan". De kunstenaars hebben weinig respect voor de rol van de gemeente in deze zaak. Halverwege vorig jaar vernamen de zes dat er plannen wa ren voor de plek aan de Haagweg. "Maar dat ging toen niet door. We hebben ook geen publicatie gezien dat er nieuwbouw zou worden ge pleegd". Willem Vermaase vindt dat de ge meente sowieso niet erg behulp zaam is bij het zoeken naar werk ruimte voor kunstenaars: "Ik schat dat er enkele tientallen mensen zijn in Leiden die om ruimte voor een atelier zitten te springen. Waar wij nu naar toe moeten? Ik weet het niet. We zullen wel weer naar een andere ruimte uitkijken". VOORSCHOTEN - Voorschoten wil niet meebetalen aan het fietsge- deelte van de tunnel onder de spoorbaan bij station De Vink. De meeste raadsfracties geloven dat de gemeente hierover nooit toezeggin gen aan Leiden heeft gedaan. Tij dens de commissie openbare wer ken bleek dat de meerderheid van de Voorschotense raad de zaak rond de Vink- en Weddetunnel hiermee wil afsluiten. Alleen Groen Links vindt het reëel dat Voorschoten meebetaalt aan het fietsgedeelte van de Vinktunnel. Tijdens de vergadering onder streepte wethouder J. Visser dat er nooit een 'herenakkoord' tussen Leiden en Voorschoten over de Vink- en Weddetunnel heeft be staan. Voorschoten heeft Leiden nooit toegezegd dat de gemeente meer wilde bijdragen voor de aan leg van het fietsgedeelte in de Vink tunnel. Voorschoten zou alleen meebetalen aan het voetgangersge deelte. G.P. Both (Groen Links) kon zich wel voorstellen dat Leiden zich te kort voelt gedaan door de buurge meente. Raadsleden wezen de bouw van de ook voor Leiden aan trekkelijke Weddetunnel af, omdat fietsers gebruik zouden kunnen maken van de Vinktunnel. Voor schoten profiteert hiervan, maar be taalt geen cent mee aan het fietsge deelte. "Ik vind de Voorschotense opstelling onredelijk. Het centrale argument om de Weddetunnel af te wijzen, was het argument dat er een paar honder meter verderop een tunnel ligt waar je doorheen kan fietsen. Ik vind dat Voorschoten be stuurlijk onbehoorlijk handelt en denk dat Leiden nu wel op een an dere manier zijn gram zal halen", al dus Both. De WD ging iets minder ver, maar kon zich wel vinden in de gedachtengang van Both. Ook D66 en CDA konden zich de teleurstelling van Leiden voorstel len, maar zij onderstreepten dat Voorschoten volledig in zijn recht staat als de gemeente niet wil mee betalen aan de tunnel. Hoewel D66 de Leidse claim begrijpelijk vond, was er volgens mevrouw E.J. Mul der een heel verschil tussen 'mee voelen en meebetalen'. Ook het CDA vond dat Voorschoten niets te maken had met het feit dat er mis schien Leidse verwachtingen zijn gewekt. De PvdA hield zich op de vlakte, maar wees het collegevoor stel om de claim van de gemeente Leiden af te wijzen niet van de hand. Het CDA had commentaar op de handelwijze van de wethouder. Tij dens de eerste ambtelijke bespre kingen met Leiden in 1986 en het raadsvoorstel voor het verstrekken van een krediet van 24.000 gulden voor de Weddetunnel ligt een perio de van bijna anderhalf jaar. Fractie voorzitter F.J.M. ten Have vond dat de wethouder de raad eerder had moeten informeren. Visser verde digde zich door te zeggen dat de 'contouren van het voorstel nog niet duidelijk waren'. De kosten van de Weddetunnel waren zelfs nog onbe kend. De meerderheid van het college nam genoegen met de uitleg van de wethouder en wil de zaak afsluiten. APPARATUUR WEG - Inbrekers hebben een schrijfmachine en een telefoonbeantwoorder buitgemaakt bij een inbraak in het gebouw van K en O aan de Splinterlaan in Leider dorp. Om binnen te komen wrikten de dieven een raam open, waarna zij èen glazen tussendeur insloegen. De diefstal werd gisteren ontdekt, maar heeft waarschijnlijk al in het weekeinde plaatsgevonden. Bewoners Maredijkbuurt verbijsterd over plannen gemeente LEIDEN - De bewoners van de Maredijkbuurt zijn verbijsterd. Jarenlang hebben zij tegen een braakliggend Schuttersveld aangekeken, waaraan stede bouwkundig de grootste zorg kon worden besteed. Dat ter rein is sinds enkele jaren her en der bebouwd met kantoorge bouwen. Nu blijkt dat geen an dere verkeersoplossing moge lijk is dan de noodgreep om van de ooit zo landelijke en doodlo pende Marislaan een verkeers weg te maken. Wethouder Van der Molen (van ruimtelijke ordening en verkeer) moest dus gisteravond de recente lijk bekend gemaakte plannen maar eens uitleggen op een avond die was belegd door de Bewonersorganisa tie Maredijk. Ze kreeg het niet mak kelijk bij de verontruste bewoners. De plannen van vorige week voorzien behalve in de bouw van 150 woningen op het Schuttersveld, vooral ook in verandering van Ma rislaan tot een verbinding tussen de Rijnsburgersingel en de Schiphol- weg. De rustieke Marislaan moet gereed gemaakt worden voor ver keer in twee richtingen, waarbij de kans óp vorming van een drukke verkeersader beslist niet denkbeel dig is, zo menen de bewoners. Zo'n 70 opgewonden bewoners hoorden Van der Molen in buurt huis Rondom de Maredijk uitleg gen dat gegeven de keuze van de ge meenteraad voor een verkeerstun- nel, waarbij het verkeer uit de rich ting Stationsplein pas voorbij de kruising Rijnsburgerweg/Schiphol- weg weer naar boven komt, geen andere oplossing mogelijk is. Immers, verkeer vanaf het Sta tionsplein dat rechtsaf richting Mo len de Valk en Langegracht wil, kan dat alleen doen als op de Schiphol- weg ter hoogte van de Marislaan een doorsteek komt. Om deze route ook andersom te kunnen afleggen krijgt de Marislaan dus tweerichtingsver keer. Van der Molen wil niet aan het al ternatief om verkeer door te sturen naar de Willem de Zwijgerlaan om het vervolgens pas via de Haarlem merweg of Marnixstraat de binnen stad in te loodsen. Ook het leiden van het verkeer vanaf de Plesman- laanrotonde over de singels vindt zij het verleggen van een probleem. Kortom: de Marisiaan moet een ver keersweg worden. Van der Molen probeerde de be woners gerust te stellen door te be weren dat dit een 'relatief gering aantal voertuigen' zal aantrekken. Zij betoogde dat bestuurders ko mende uit de stad rechtdoor de Schutters veld weg zullen rijden in plaats van de 'diagonaal' Marislaan te nemen. Afstelling van de ver keerslichten maakt de Schutters- veldweg een snellere route. Waar om de tegenovergestelde rijrichting verkeersluw zal blijven kon zij ech ter niet aan de hand van feiten dui delijk maken. Bewoners geloofden er dan ook niets van dat de weg tussen de Mo len de Valk en de Schipholweg geen drukke verkeersweg wordt. "Het wordt een autobaan", waarschuwde één van de bewoners. "Het wordt een tweede Hooigracht", voegde een ander daar later nog aan toe. Van der Molen erkende dat de ontwikkeling van het Schutters- veldgebied de gemeente inderdaad voor een deel door de vingers is ge glipt. Het heel flexibele bestem mingsplan liet toe dat her en der kantoorgebouwen verrezen. Van der Molen zei gisteravond dat Lei den niet in die onderhandelingspo sitie zat om een andere plaatsing van de kantoren af te dwingen. Ten slotte veranderden er vol gens de wethouder ook bepaalde in zichten. Wie had tien jaar geleden ooit kunnen bevroeden dat onder het Stationsplein een tunnel zou ko men die het verkeer naar de Molen de Valk onmogelijk zou maken? De stedebouwers van de gemeente kennelijk niet, want anders was be slist gezocht naar een andere route dan via de Marislaan, wat overdui delijk een noodgreep is. Een beetje in de schaduw van de heisa rond de Marislaan - bewoners wilden er nog uren over doorpraten, maar er stonden nog andere punten op de agenda - verliep de discussie over de parkeerproblematiek. De bewoners zeggen nu al veel te kam pen te hebben met parkeeroverlast van mensen die in de kantoren wer ken en van studenten. Van de open stelling van de parkeergarage aan de Schipholweg zeggen zij nog bar weinig te merken. "Bij ons in de straat parkeren is natuurlijk veel goedkoper", zei een bewoner. Met dit parkeerprobleem zat Van der Molen blijkbaar ook al een beetje in haar maag. Door de nieu we bebouwingsplannen van de ge meente zal in de wijk de vraag naar parkeerplaatsen beslist toenemen. Het aantal parkeerplaatsen neemt in de toekomst echter eerder af dan toe. Waar moeten de bewoners met hun auto naar toe? De wethouder moest daarop het antwoord een beetje schuldig blij ven. De Maredijkbuurt uitroepen Wethouder Van der Molen met leden de bijeenkomst over de verkeerproblematiek werd door zo'n zeventig als parkeerrestrictiegebied, waar- lijk te controleren op foutparkeer- door alleen bewoners in de wijk mo- ders. gen parkeren, kan niet want de ge- Vandaar dat Van der Molen nu meente heeft niet eens genoeg amb- een notitie met een daaraan vooraf- tenaren om de binnenstad fatsoen- gaand onderzoek laat voorbereiden over de parkeerdruk in de Mare dijkbuurt. Ze denkt daarbij om de wijk, net zoals de omgeving van Sta tionsplein en Morssingel, een apar te status, te geven. 1 'Oegstgeest hoeft niet mee te werken aan pomp langs rijksweg' OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest hoeft niet langer mee te werken aan de vestiging van een benzinestation met rustplaats langs de A'44, ter hoogte van het Groene Kerkje. Het ministerie van verkeer en waterstaat vindt sinds kort dat er veertig kilometer tussen de ver schillende benzinepompen langs de rijksweg moet zitten en daarom zou de gemeenteraad niet langer hoe ven mee te werken aan het door de Kroon afgedwongen vestigingsbe- sluit. Dit blijkt uit schriftelijke vra gen van de D66-fractie aan B en W van Oegstgeest. Nieuwkoop bereidt zich voor op open dag waterrecreatie NIÉUWKOOP - De voorbereidin gen voor de Open Dag Waterrecrea tie zijn in Nieuwkoop reeds in volle gang. De open dag wordt op 21 april in het gehele land gehouden. In Nieuwkoop stellen de roei-, zeil- en visverenigingen hun clubhuizen open en zullen ze voorlichting ge ven over hun tak van de watersport. Jachthaven Akerboom laat zien hoe een overnaadse vlet wordt ge bouwd en het IVN (Instituut voor Natuurbeschermingseducatie) or ganiseert een fietstocht door het plassengebied. j Voor degenen die in de geschie denis van het plassengebied zijn ge ïnteresseerd is een bezoek aan het smederijmuseum de moeite waard. Of wellicht aan het poldermuseum waar poppenmakers Anton en Greet van der Hooren een tentoon stelling houden. Ook bestaat de mo gelijkheid met de rondvaartboot van jachthaven Tijsterman een tocht over de plassen te maken. Op deze zaterdag zal de Nieuw- koopse markt langer open zijn dar gewoonlijk en wordt volstaan met informatiekramen de watersport. Horeca, politie en brandweer verle nen tevens hun 'medewerking. Op de open dag worden de mensen er vooral op gewezen dat er in eigen land nog vele mogelijkheden voor de watersport zijn. Brand bij Spektruinin Sassenheim SASSENHEIM - De kantine van de sociale werkplaats Het Spek- trum aan de Koetsiersweg in Sas senheim is gistermiddag bij een brand aanzienlijk beschadigd. De brand is door nog onbekende oor zaak ontstaan tussen de dakbedek king van het gebouwtje. De vrijwillige brandweer van het bollendorp had de brand na onge veer 20 minuten onder controle. Niemand liep letsel op. Inbraak bij WV-kantoor in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT/HILLE- GOM Bij het VW-kantoor aan de Herenweg, in Noordwijkerhout is gisteravond rond half twaalf inge broken. Nog niet bekend is of er ook wat is gestolen. De daders hebben eerst geprobeerd het slot van de voordeur te forceren, daarna heb ben zij de zogenoemde glaslatten verwijderd en een ruit ingeslagen. Rond .350 houten pallets zijn in de nacht van 8 op 9 februari gesto len van een terrein aan de Pastoor slaan in Hillegom. De daders zijn het terrein opgekomen na het door knippen van een hangslot met een betonschaar. Gisteren is door de ei genaar aangifte gedaan van de dief stal. ARM GEBROKEN - Een 16-jarige inwoner van Voorschoten heeft gis teravond bij een val van zijn fiets een arm gebroken. Om ongeveer ne gen uur gisteravond reed de jongen over de plaatselijke Leidsevveg. toen door de sterke wind zijn broekspijp tussen de spaken te rechtkwam. De arm is in het Leidse AZL in het gips gezet. LEIDEN - Een van de voordelen van kantongerechten is dat de medewerkers goed op de hoogte zijn van de plaatselijke situatie. Rechtereen officieren van justitie weten van de paaltjesproblema- tiek en de chaotische parkeersitu atie in Leiden. Moeilijker wordt het wanneer zaken op de rol staan die een wat wereldser inzicht ver gen. door Roy Klopper Een goed voorbeeld hiervan diende zich gisteren aan in een zaak tegen een Hagenaar. De man moest zich voor kantonrechter Morshuis verantwoorden voor een parkeerovertreding die hij vorig jaar had begaan in de Sint Jorissteeg. Maar de verdachte wist te melden dat niet hij degene was die de wagen verkeerd had neergezet. Zijn vriend, aan wie hij de auto had uitgeleend, was de boosdoener. Nou heeft de wetge ver rekening gehouden met der gelijke onoplettende kameraden. Indien de verdachte kan aanto nen niet verantwoordelijk te zijn voor de overtreding wordt hij vrij gesproken. Dwingende voor waarde daarbij is wel dat de exac te persoonsgegevens bekend zijn van degene die de overtreding wel in de schoenen kan worden geschoven. De Hagenaar zag wel been in die constructie. Er was alleen een probleempje. "Die vriend woont in Suriname, het wordt een hele toer om die voor een rechtszaak naar Nederland te laten komen". Morshuis kon daar wel in komen. Hij achtte een retourtje Paramari- bo-Schiphol voor een bezoek aan het kantongerecht financieel on haalbaar. Dat was echter niet de zorg van de Hagenaar, vond de rechter. "Als u nu het adres van die vriend kenbaar maakt, zien wij wel wat verder te doen". De verdachte kreeg van de griffier een blaadje met het verzoek zijn vriend er bij te lappen. "Geef er meteen even de post code bij", opperde officier van justitie De Moor schertsend. De verdachte moest hem teleurstel len: "Die hebben ze in Suriname niet", zei -hij al schrijvende. Toen hij klaar was gaf hij het blaadje aan de griffier, die vervolgens door de mand viel. Hij miste het huisnummer van de vriend bij de adresgegevens. "Of bestaan die soms ook niet in Suriname?" pro beerde hij voorzichtig. De rechter ergerde zich hoorbaar aan zoveel onwetendheid. "Natuurlijk wer ken ze wel met huisnummers", beet hij de griffier toe. De verdachte moest dit bevesti gen, hij wist het nummer alleen niet uit zijn hoofd. Daarmee vol deed hij volgens de officier en de rechter niet aan de voorwaarde om de schuld op zijn vriend af te schuiven; hij moest immers het gehele adres kunnen overleggen. De man werd conform de eis ver oordeeld tot 50 gulden boete. Zwijgen en knikken Een Leidenaar was door de offi cier van justitie op het kantonge recht ontboden omdat hij in de vroege ochtenduren van 22 de cember 1988 zonder achterlicht had gefietst. De vraag waarom zal voor eeuwig onbeantwoord blij ven, want de man is niet aan het woord geweest. "Tja, mijnheer, ik zie dat de politie u die ochtend een bon geeft gegeven die nooit is betaald", aldus kantonrechter Morshuis. De verdachte knikte bevestigend en maakte de indruk een uitvoerige verklaring te wil len afleggen over de zieleroerse- len die hem ertoe hadden ge bracht die ochtend geen licht te Daar rekende hij buiten Mors huis. "Als ik u was zou ik maar zeggen dat het ook helemaal niet nodig was licht te voeren. Het proces-verbaal meldt namelijk dat u om 9.51 uur werd staande gehouden. Ieder zinnig mens w'eet dat het dan al lang licht is". De verdachte was duidelijk ver rast, maar knikte wederom in stemmend. Officier van justitie De Moor erkende de fout en vroeg om vrijspraak. "Het had 7.51 uur moeten zijn, een verschrijving te wijten aan het onduidelijke hand schrift van de verbalisant". Rech ter Morshuis legde het allemaal nog even uit aan de verbauwe reerde verdachte. "Proces-ver baal en dagvaarding moeten over eenkomen, als dit niet zo is volgt automatisch vrijspraak. U kunt dus gaan". Weer knikte de ver dachte, nu als groet voordat hij de zittingszaal verliet. Een Leidenaar verscheen giste ren voor de rechter omdat hy eind 1988 tot twee maal toe had gepar keerd op de Papengracht zonder geld in de parkeermeter te heb ben gegooid. "Ik had geen klein geld, ben even naar binnen ge gaan om te wisselen. In de tussen liggende tijd kreeg ik een prent op mijn voorruit", legde de man uit. Morshuis vond dat de ver dachte maar hardleers was ge weest. Dat zoiets een keer gebeurt kon hij zich nog voorstellen, maar om dan de volgende dag weer zonder kleingeld te staan, dat achtte de rechter erg onhandig. De verdachte deed er zelf nog een schepje bovenop. "Ik sta nu ook met de auto hier voor het gebouw. En zojuist is weer de parkeertijd verstreken", constateerde hij na een blik op zijn horloge. De officier van justitie kon hier voor geen begrip opbrengen. "Het is zaak kleingeld mee te ne men als in het centrum wordt ge parkeerd". De verdachte wierp hierop zwaarder geschut in de strijd. "Geen kleingeld op zak be tekent overmacht. Ik ben dus niet schuldig", hield hij de rechter voor. Deze tuinde daar niet in. "U had tevoren kleingeld kunnen in slaan". De man kreeg conform de eis twee maal 50 gulden boete aan zijn broek. Daarna kon hij snel naar zijn wagen om de volgende bon voor te zijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12