CTAD LEIDEN Schouwburg hield deel recette achter Overzicht financiële wantoestanden bij schouwburg Leiden krijgt wellicht een eigen rechtbank BRAND IN GARAGEBEDRIJF LEIDSCH «Êt DAGBLAD DINSDAG 13 FEBRUARI 1990 LEIDEN - De Leidse Schouw burg is vanaf 1988 regelmatig in het nieuws geweest vanwege fi nanciële perikelen. Budgetover schrijdingen. financiële wantoe standen en onderzoeken zijn aan de orde van de dag. Een chronolo gisch overzicht. In de periode van wederop bouw geeft de schouwburg in drie jaar tijd bijna een miljoen gulden te veel uit. Halverwege 1988 wordt bekend dat in de drie jaar daarvoor de budgetten fors zijn overschreden. De financiële administratie blijkt een zwak punt. De gemeenteraad gaat schoorvoetend akkoord met de budgetoverschrijdingen. "We hebben allemaal gewild dat de schouwburg nieuw leven werd ingeblazen", is de algemene reac tie. Maar, wordt erbij gezegd, zo'n overschrijding is eens. maar nooit weer. Maatregelen worden geno men om de financiële administra tie te verbeteren. door Henny van Egmond en Willem Spierdijk Het college van B en W be sluit in november 1988 dat de schouwburg tweemaal per jaar moet rapporteren aan het college over de financiële situatie. Ondui delijk is hoe die rapportage moet verlopen. De administrateur van de schouwburg, de budgetbewa ker. heeft in juli 1989 nog geen idee aan wie hij een tekort moet rapporteren. Moet hij dat doen aan de directie culturele zaken of aan de directeur van de schouw burg? In 1989 blijkt dat in het jaar daarvoor wederom het budget is overschreden. Ditmaal met 600.000 gulden. Het grootste deel was opgegaan aan duurdere pro- dukties. De gemeenteraad rea geert niet op deze overschrijding. Omdat de administratie van de schouwburg niet goed werkt, wordt eind 1988 een reeks maatre gelen genomen. Schouwburg-di recteur Boelen is niet gelukkig met alle publiciteit. "De indruk zou kunnen ontstaan dat hier geld over de balk wordt gesmeten. Ab soluut niet waar", zegt de man, die het theater aan de Oude Vest weer nieuw leven inblies. Het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten onderzoekt begin 1989 de administratie. Volgens het bu reau worden eind februari verbe teringen voorgesteld. Zowel de adjunct-directeur als de admini strateur krijgen het rapport niet te zien. Directeur Boelen sugge reert in een brief dat hij wel van de inhoud op de hoogte is. Geen van de verbeteringen van het Ve rificatiebureau wordt doorge voerd. De schouwburg heeft in fe bruari 1989 geen geld meer op de rekening. Het maandelijks be drag aan recettes wordt tegen de afspraken in niet meer overge maakt naar de gemeentelijke gi rorekening. Hoewel tot septem ber geen enkele maandbetaling volgt, merkt niemand iets op het stadhuis. Onwetend Uit de administratie van de schouwburg blijkt half juli 1989 dat er een overschrijding is van 114.980 gulden. De administra teur van de schouwburg vertelt het aan het plaatsvervangend hoofd van de directie culturele za ken. die onmiddellijk zijn wet houder. de WD'er Kuijers, in licht. Kuijers besluit de zaak voorlopig twee maanden aan te zien. Zowel B en W als de ge meenteraad worden niet door Kuijers geïnformeerd. Ook direc teur Boelen en zijn adjunct Kagie blijven onwetend. Op 13 september wordt een nieuwe computeruitdraai ge maakt. Het tekort is gestegen tot 128.000 gulden. Kagie, terug van vakantie, is inmiddels op de hoogte. Wederom meldt de direc tie culturele zaken het tekort aan de wethouder, die niets zegt in het college i min de gemeenteraad inlicht. De directie financiën krijgt wel te ho ren dat er een tekort is, evenals schouwburg-directeur Boelen. De schouwburg krijgt twee we ken de gelegenheid het tekort te verklaren. Daarna mag de ge meentelijke afdeling financiën aan de slag. Beide vinden niets, waarna begin oktober wordt be sloten opnieuw het Verificatiebu reau in te schakelen. Er is dan in middels een overschrijding van 132.000 gulden. Tijdens de begrotingsverga dering van de commissie cultuur op 12 oktober - het gemeentelijk onderzoek naar de financiële situ atie is dan al in volle gang - wordt wethouder Kuijers gevraagd of er bij de schouwburg nog over schrijdingen zijn. De wethouder zegt, zo blijkt uit de notulen: "Als er een overschrijding bij de schouwburg is geweest, dan is de ze kleiner dan 40.000 gulden". Het verificatiebureau beves tigt op 20 november wat al langer bij de directies cultuur en financi ën bekend was. Er is een fors be drag zoek over de periode mei 1988 tot en met 25 oktober 1989. De financiële administratie bij de schouwburg is een complete cha os. Wederom worden maatrege len voorgesteld ter verbetering van de administratie. B en W besluiten de maatrege len in te voeren. Zo wordt onder meer een nieuwe, deugdelijke kluis gekocht, waarin de recettes wel veilig kunnen worden be waard. Het college besluit ook aangifte te doen van 'een niet te verklaren verschil' in de admini stratie van de schouwburg. De politie stelt een onderzoek in maar kan weinig vinden. Zelfs een opgestelde 'val' leidt niet tot aanhouding van de dader. Hoewel er stringentere maat regelen zijn genomen voor de in terne controle houdt de schouw burg in ieder geval tot en met 23 december een illegale kas, '13e- rij' geheten. Bij uitverkochte voorstellingen wordt een extra rij bijgezet. De opbrengst wordt uit de boeken gehouden, zo verklaart Kagie. Met de zwarte kas worden allerlei zaken betaald en worden douceurtjes gegeven aan het per soneel. In de periode tussen 23 de cember en 2 januari zijn er in de schouwburg geen voorstellingen. Op 2 januari ontstaat de indruk dat er is 'gerommeld' met de ille gale opbrengst van de dertiende I rij. Van de 196 gulden wordt slechts 45 piek teruggevonden. Boelen verdenkt Kagie. 4 januari. Simone Kleinsma speelt de hoofdrol in de musical Sweet Charity. De volgende och tend blijkt opnieuw geld verdwe- Volgens de cassières zaten er 17 briefjes van honderd in de kas en waren er 8 plaatsen op rij der tien verkocht. Uit de recettestaat blijkt dat er maar 14 briefjes van honderd en zes plaatsen op rij dertien zijn ingeboekt. Kagie heeft de recettestaat opgesteld. Directeur Boelen aarzelt geen moment en geeft zijn adjunct aan bij de politie, die tot arrestatie overgaat. Kagie erkent de verval sing van de recettestaat. Hij had de wegsleepkosten van een auto van een impresario en de huur van een paar smokings voorge schoten. Op 17 januari bepaalt de raad kamer van de Haagse rechtbank dat er onvoldoende bewijs is om adjunct-directeur Kagie nog lan ger vast te houden. Het rapport van het verifica tiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten lekt op 10 februari uit. De administratie van de schouwburg is een com plete chaos, hoewel er maatrege len waren voorgesteld ter verbe tering. De maatregelen zijn niet ingevoerd. Wethouder Kuijers weigert elk commentaar. CDA en D66 stellen op 11 fe bruari een reeks schriftelijke vra gen. Alle politieke partijen willen opheldering van Kuijers. Vrijspraak van poging tot doodslag op parkeerwachten DEN HAAG/LEIDEN - Een 31 -ja rige inwoner uit Leiden is door de Haagse politierechter vrijgespro ken van een poging tot doodslag op een parkeerwachter in de Leidse binnenstad. De man is wel veroor deeld tot een boete van 500 gulden, omdat hij op 29 januari met grote snelheid door een steeg heeft gere den. waarbij hij de betrokken par keerwachter bijna met zijn auto ge raakt heeft. De officier van justitie had drie maanden gevangenisstraf geëist, waarvan een maand voor waardelijk. De man heeft zelf altijd ontkend de man met opzet te willen raken. Hij zou zijn snelheid slechts opge voerd hebben omdat hij een vriend wenste te ontmoeten die hij op een fiets voorbij zag rijden. Dat de par keerwachter daarbij opzij heeft moeten springen om zijn leven te redden wordt door de Leidenaar als een betreurenswaardige zaak be schouwd. De officier van justitie, die zich overigens wel bereid toonde de cel straf te laten vervangen door dienst verlening. vond dat verdachte een groffe fout gemaakt heeft door zijn snelheid op te voeren. "Het is in die steeg zo smal dat je dan wel op je vingers kunt natellen dat er onge lukken kunnen gebeuren", aldus officier Van Ek. Hij handhaafde te gen de Leidenaar de poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De raadsman van verdachte zei een gevangenisstraf voor zijn cliënt te zwaar te vinden, maar kon zich wel verenigen met een geld boete. Zwart geld werd pas in december 'gewit' De Leidse Maar met het geld. Schouwburg heeft tot ver in december een klein deel van de recette in een geheime r kas gestopt. De '13e-rij' was den per maand werd zwart uitbe- een potje waaruit allerlei za- a; ken werden betaald en waar- ÏJPiS™ uit douceurtjes werden ge geven aan het personeel. Volgens gemeentelijk af het be6'n geweten van het be- woordvoerder Scheepbou- wer is de Situatie nu funda- ber besloot Boelen de gelden te 'wit- menteel veranderd'. "De op- ten'. Hij was bang dat de politie tij dens het onderzoek naar de verdwe nen 132.000 gulden op het spoor zou komen van de geheime kas. Gemeentelijk woordvoerder 10.000 gulden per jaar, werden ook kerstpaketten gekocht voor en half jaarlijkse extraatjes gegeven aan het personeel. Tweehonderd gul- ïaand werd zwart uitbe- iemand die de reclame- voorstellingen plaatste, zo heeft Kagie verklaard. Volgens de nog steeds geschorste adjunct-directeur heeft Boelen brengst staat nu gewoon in de boeken", aldus Scheep bouwer, die verder geen commentaar wil geven over Scheepbouwer mag op dit moment deze kwestie. "Het is onder- Been commentaar geven op de wer weten. Ook de toenmalige ad- ministrateur van de Leidse Schouwburg kan zich niet meer herinneren of er ooit rekeningen zijn gestuurd aan de gezelschappen. Directeur Boelen was vanmorgen onbereikbaar voor commentaar. Adjunct-directeur Kagie weigerde te reageren. Dieven nemen voor 10 mille winkelwaar mee deel van het strafrechtelijk onderzoek". Uit een brief van schouwburg-di en blijkt dat op ieder geval nog stoele vraag of het college verantwoordelijk WD-wethouder Kuijers op hoogte waren van de zwarte kas. Ook wil hij niet ingaan op de vraag waarom de verantwoor delijken bij de schouwburg niet zijn zijn verkocht op de extra bijgezette aangegeven. "Ook dit maakt deel rij 13. Volgens Boelen heeft ad- uit van het justitieel onderzoek", al- junct-directeur Kagie ondermeer dus Scheepbouwer, daarmee aan een deel van de opbrengst van deze gevend dat hij er niets over mag zeg- rij achterover gedrukt en heeft de gen. adjunct-directeur aangegeven bij Volgens ingewjjden liet directeur de politie. Kagie ontkende de ont- B(J in |jn tijd ook is. «reemdmg en zei het geld te hebben j van toneelprodukties, repete- gebruikt om voorschotten uit eigen portemonnee te verrekenen. Hij is later door de politie vrijgelaten. De kas '13e-rij' werd gebruikt om kleine kasverschillen op te vangen. Tennisclub en barexploitanten schikken conflict i de schouwburg. Voor het to neelstuk 'De Kreek' en de show van Marjol Flore werden repetities in de schouwburg gehouden. Boelen was in beide gevallen de regisseur. Ook de Hollandse Comedie, regisseur wederom Boelen, repeteerde in de schouwburg. Volgens zegslieden werden daar voor nooit rekeningen gestuurd. Terwijl de schouwburg wel kosten moest maken, omdat allerlei perso LEIDEN - Een eigenaar winkel aan de Haarlemmersti heeft gisteren aangifte gedaan W, of diefstal van goederen met de van ongeveer 10.000 gulden. Onbekenden forceerden in de nacht van 8 op 9 februari een ruitje aan de achterkant van de winkel. Binnengekomen haalden ze onder meer jassen, verrekijkers, slaapzak ken en broeken weg. Het vermoeden bestaat dat ze de buit in verschillende tassen en rug zakken hebben gestopt die even eens zijn gestolen. De politie weet niet waaarom de eigenaar van de winkel zo lang heeft gewacht met de aangifte. LEIDEN - De brandweer is gisteravond omstreeks 20.30 uur uitgerukt om een brand te blitssen in een ga ragebedrijf met bovengelegen hooizolder aan de Vliet- weg. Door nog onbekende oorzaak vatte de inhoud van een vuilcontainer vlam, waarna het vuur snel oversloeg naar de hooizolder. De brandweer, die met twee wagens ter plekke was, had het vuur in het gara gegedeelte snel onder controle. Het blussen van het brandende hooi nam meer tijd in beslag, omstreeks middernacht was men het vuur meester. Er is tot van- Kazerne aan Langebrug op termijn dicht LEIDEN - De brandweerkazerne aan de Langebrug wordt op termijn gesloten. Het gebouw aan de Lange brug is verouderd. De gemeente be kijkt of er een andere plaats kan worden gevonden voor de kazerne. Wordt er geen betere lokatie gevon den, dan komt er een nieuw pand i de Langebrug. Volgens plaats vervanggend brandweercommandant Van Oos ten wordt er nu eerst gekeken naar iwe plek in de omgeving Lammenschansweg, Roosevelt- straat. "Er zijn betere plaatsen denkbaar dan de Langebrug, dich ter bij uitvalswegen, terwijl we toch vlakbij de binnenstad zitten". Ook speelt een rol dat in 1992 wordt begonnen met woningbouw in de wijk Roomburg. Vanuit Lei den Zuid-West zou die wijk beter de brandweer bereikbaar zijn. Tasjesrovers actief in station LEIDEN - Twee mannen zijn giste ren het slachtoffer geworden van tasjesrovers in het station. Een in woner van Woerden liep omstreeks 11.00 uur door de stationsgangen toen een onbekende in het gedrang zo'n beetje de hele inhoud van zijn tas achterover drukte. De man mist onder meer zijn rijbewijs, paspoort, girokaarten met pasje, een geldbe drag van 400 gulden, een kenteken bewijs en een museumpas. In de middaguren werd een man ochtend 7.00 uur nageblust. Een naast het bedrijf gele- uit Rotterdam bestolen van zijn tas. gen boerderij met hooischuur zijn nat gehouden om te Hij wachtte in een restauratie op de voorkomen dat de brand zou overslaan. trein. Op het moment dat hij even De brandweer kon vanochtend nog niets zeggen over weg liep om te kijken of zijn trein er het schadebedrag. Een woordvoerder wees er op dat al aankwam, nam een onbekende een groot deel van het garagepand gespaard is geble- zijn onbeheerd gebleven tas mee. ven. Drie auto's die binnen stonden hebben roet- en wa- De Rotterdammer mist een fotoca- terschade opgelopen, twee andere wagens konden door mera, een beurs met 80 gulden, een de brandweer nog op tijd naar buiten worden gesleept, giropas met een betaalkaart en een (foto Henk Bouwman) adressenboekje. Als gevolg van reorganisatie politie vereenstemming be- op de bovenverdieping xploitatie van de bar. Waag zonder dat daarvoor huu: De LEIDEN - Tennisclub Roomburg neel moest opd en de exploitanten van de kantine Comedie heeft van de vereniging aan de Kanaal- weg hebben reikt over de Er bestond een conflict lenging van de overeenkomst tus sen beide partijen. Toen de vereni ging het contract niet wilde verlen- de ruimte als gen. spande de barexploitanten een beschouwde kort geding aan. Door de schikking worden geconfronteerd met eer i beide partijen hoefde de pre- echt subsidieverzoek. Boelen toon De Hollandse LEIDEN - Leiden krijgt moge- Volgens de oktober 1988 ge- lijk een eigen rechtbank. Dat opzet politie gaan de Bollenstreek, de r de daan. De raagd om zich te mogen vestigen het gevolg van de reorganisatie gio's Leiden en Alphen ëën korps de politie, waarbij grote i gionale politiekorpsen ont- ook de rechtszaken tegen besluiten i de de overheid, de zogenaamde rechtbank gaat Leiden terecht en hoeve sident van de rechtbank geen uit- de zich daarover uiterst teleurge- worden berekend. Dat werd door B staan H t rainisterie van justi- en W geweigerd omdat het college riat ioHere re het gratis beschikbaar stellen van streett ernaar dat iedere re- verkapte subsidie ê10 een eiêen arrondissement bang was ooit te vormt en dus een rechtbank krijgt. Het is overigens nog niet zeker of dit plan ook doorgaat. Mogelijk wordt ook het administratieve procedures, district Gouda nog aan deze zoge- handeling nemen. Volgens plannen naamde Groene-Hartpolitie toege- voor reorganisatie van de rechterlij- voegd. Op die manier zou een poli- ke macht, worden die zaken i Den Haag. Ik vind de vorming van aparte arrondissementen een goede gedachte' iet den, de Bollenstreek en Alphen a Den Haag wordt toege voegd. "Aan het begin van een reor ganisatie moet duidelijk zijn Goekoop voerde ook nog een ge- die toe leidt. Het lijkt me geen goe- A. Zwart mogen nu tot in elk geval de hoogte van het gratis beschik baarstellen repetities, Volgens de ministeries van jus- niet op tjtje en binnelandse zaken moet een beslissing hierover uiterlijk tiekorps ontstaan van ci mensen, met Gouda erbij gaan kers. Wanneer de plannen nisterie van justitie 850 toekomst ook door de rechtbanken Ook is het voorstel om de totaal 1200 medewer- kantongerechten bij de rechtban ken onder te brengen. De Leidse burgemeester Goe koop vindt het gunstig wanneer i voelsmatig argument helemaal niet zo gek als siteitsstad heeft. Het lijkt de zaak indien over een aantal jaren wordt besloten alsnog een groter eigen rechtbank korps te vormen", aldus Mostert. logische zaak De hoofdcommissaris vindt indien de grootste rechtenfaculteit rigens dat de vorming van een eigen Nederland een rechtbank naast arrondissement voor ieder regio- ming van meer arrondissementen Leiden een rechtbank zou worden doorgaan, betekent dat dat er in Lei- gevestigd. "Leidenaars hoeven dan de schouwburg ,uc'uvc' laat Scheepbou over v,Jf Jaar worden genomen. den ook straf- en civiele zaken wor- niet r den behandeld, die nu nog door de zaken. Ook v< rechtbank in Den Haag worden ge- ken kunnen j Den Haag voor deze ir kantongerechtsza- straks nog altijd in de deur heeft" Hoofdcommissaris Mostert vindt het niet goed dat een beslissing over deze zaak misschien pas over vijf jaar wordt genomen. Indien het naai korps geen halszaak. "De zoge naamde Leidse unit bij de recht bank in Den Haag functioneert pri ma. Ik denk dat een hoofdofficier justitie in een bepaald arrondis- plan niet doorgaat, zou dat beteke- sement twee politiekorpsen moet i dat het regionale korps van Lei- kunnen bedienen". STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN .i- ïW iMJJaHÏrtiiiiaïlitiW hihÜilMllèÉlli> Uil) I 'li II mil i i irr n mann.' h atof a ut

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11