Toch al actie bij Heineken Mogelijk woensdag stakingen Veehandel fors gekelderd LEPRA EN PEST GIJZELDEN DE MIDDELEEUWERS DE TIJD, VAN TOEN Bonden eisen een nieuw reorganisatieplan AZL verbetert methode kunstmatige inseminatie 0nöiliruk)£ MAANDAG 12 FEBRUARI 1990 PAGINA 9 Kaderleden waarin de directie de vakbonden deelden vanmorgen in alle vroegte bij de poort i reorganisatieplan wordt gevraagd. i Heineken pamfletten uit, (foto Wim Dijkman) Ultimatum aan werkgevers in bouw loopt morgen af UTRECHT - De bouwbonden van FNV en CNV bereiden zich voor op mogelijke stakingsacties komende woensdag. De werkgevers hebben tot drie uur morgen.de gelegenheid om 'ja' te zeggen tegen de nieuwe cao met als inzet een 36-urige werk week, een uur korter dan nu. Stem men de werkgevers daar niet me in, dan breken er volgens de bonden woensdag massale stakingen uit. De werkgevers kunnen invoering van de 36-urige werkweek niet uit de weg gaan, riepen de voorzitters de voorzitters van de bouwbonden van FNV en CNV, J. Schuller en F. .van der Meulen, zaterdag in koor op regionale actiebijeenkomsten in Rotterdam en Mariënheem. De bouwbonden willen de werkweek verkorten om meer mensen aan het werk te helpen, de werkdruk te ver lichten en meer ruimte te scheppen 'voor de noodzakelijke ontspanning na de geleverde inspanningen'. De bonden informeerden zaterdag op tien plaatsen hun kaderleden over het vastgelopen overleg over de nieuwe bouw-cao (250.000 werkne mers). Morgen loopt het ultimatum LEIDEN - In het Academisch Zie- de kosten heeft gedrukt. Ondanks kenhuis Leiden zijn vorig jaar 78 deze besparing, zegt hij, weigert het vrouwen door kunstmatige insemi natie met donorsperma (kid) zwan ger geworden. Het jaar ervoor wa ren dat er nog 34, terwijl het aantal geïnsemineerde vrouwen in beide jaren nagenoeg gelijk was. Het succes is te danken aan een nieuwe invries- en ontdooimethode van sperma die in het AZL is ont wikkeld. De methode verbetert de kwaliteit van het donorsperma. De nieuwe invries- en ontdooimethode heeft nog wel als nadeel dat per in seminatie meer sperma nodig is en dus meer donoren. Het AZL werkte vorig jaar ook voor het eerst met een nieuwe ovul- atie-detectiemethode. Zij geeft het tijdstip van de eisprong zeer nauw keurig aan en is door vrouwen zelf thuis uit te voeren. De test geeft de eisprong een dag van tevoren aan. Hierdoor hoeft de inseminatie nog maar één keer per maand plaats te hebben. Daarvoor moest dat drie tot vijf keer gebeuren, omdat de tijd stip van de eisprong slechts kon worden geschat. Drs. J. dè Bruyn, androloog in het AZL, zegt niet te verwachten dat de verdubbeling van het aantal zwan gerschappen door middel van kunstmatige inseminatie niet zal leiden tot een verhoogd aanbod van vrouwen. "Vrouwen zullen nu wel sneller zwanger worden. Bij de ou de methode duurde het soms wel ja ren. Maar dat hoeft niet te beteke nen dat het nu de eerste keer direct lukt. Want in de natuur is de kans van slagen ook niet groter dan twin tig tot vijfentintig procent". Drs. De Bruyn merkt op dat de werkdruk als gevolg van de nieuwe kid-methode heeft verminderd en aan de werkgevers af. Als zij dan nog niet bereid zijn te praten over invoering van de 36-urige werk week, beginnen woensdag in het ge hele land stakingsacties voor onbe paalde tijd. De overkoepelende werkgevers organisatie AVBB noemt het ul timatum 'voorbarig, onjuist en on gerechtvaardigd' omdat het com promisvoorstel van onafhankelijk voorzitter Lammers slechts onder werp van nader beraad zou zijn. De werkgevers zijn nog bezig hun achterban te raadplegen over invoe ring van de 36-urige werkweek. On derhandelaar C. de Fouw maakte eerder al duidelijk dat die er alleen kan komen als de bonden bereid zijn tot een verregaande flexibilise ring van de atv-dagen. De regionale bijeenkomsten zijn in totaal door zo'n 1500 kaderleden bezocht. De bouwwerken waar van af woensdag wordt gestaakt, krij gen dezer dagen nog bezoek van bondsbestuurders. Dat kan uitlo pen op korte werkonderbrekingen. ZOETERWOUDE - De vakbonden eisen dat de di rectie van Heineken een nieuw reorganisatieplan maakt. Daarbij moeten alle tot het bedrijf horende afde lingen en activiteiten op nieuw worden doorgelicht. De bonden eisen voorts dat er geen ontslagen vallen en dat de afdelingen transport en automatisering niet wor den verkocht. De Industrie- en Voedingsbond CNV en de Industriebond FNV schrijven dit in een brief die van daag naar de directie van het bier concern is gestuurd. Beide vakorga nisaties hebben gisteravond en van ochtend het personeel over hun ei sen ingelicht. Ze deden dit onder meer met een pamfletten-actie voor de poort van de hoofdvestiging in Zoeterwoude. De Heineken-directie wil de ko mende driejaar bij het concern 700 banen schrappen, vooral bij de pro- duktie-afdelingen in Den Bosch en Zoeterwoude. Over gedwongen ontslagen heeft de directie tot dus ver niets willen zeggen. De enige toezegging die ze heeft gedaan is dat er geen 'collectieve ontslagen' - ge lijktijdige ontslagen van 20 mensen of meer - zullen vallen. De bonden en het personeel zijn hoogst ontevreden over dit plan. Ze vinden dat de problemen hoofdza kelijk worden afgewenteld op het produktie-personeel, en dat de staf afdelingen te veel gespaard worden. Vandaar ook de eis van de bonden dat in een nieuw reorganisatieplan ook andere afdelingen en diensten tegen het licht moeten worden ge houden. Een nieuw plan moet volgens de bonden bovendien een looptijd hebben van vijf jaar. Het huidige plan loopt tot 1993. Ontslagen zijn uit den boze, menen CNV en FNV. Ze willen dan ook een schriftelijke garantie van de directie dat nie mand op straat komt te staan. Cao Aanvankelijk zouden bonden en di rectie 20 februari een eerste gesprek hebben over de reorganisatie. De vakorganisaties willen dit nu mor gen al ter sprake brengen. Districts bestuurder Leo Bons van de Indus trie- en Voedingsbond CNV: "Mor gen moeten we onderhandelen over een nieuwe Heineken-cao. We vin den het onzin om het alleen daar over te hebben, nu deze reorganisa tie de mensen boven het hoofd hangt". Overigens eisen de bonden dat in de nieuwe cao een loonsver hoging van vier procent wordt op- genomfen. Het personeel van de brouwerij wordt woensdag over het gesprek met de directie ingelicht. "Valt het gesprek negatief uit, dan sluit ik niet uit dat er woensdag gesproken wordt over acties", aldus Bons. Marktmeester André de Jong: "We moeten als veemarkt de boer Ook veemarkt in Groenoordliallen door diep dal LEIDEN De veehandel zit in het slop. De veemarkt in de Leidse Groenoordhallen, het hoofdbestaan van de hallen, maakt hierdoor moei lijke tijden door. Er worden tiendui zenden stuks vee minder aange voerd. Kunstgrepen zijn noodzake lijk om het hoofd boven water te houden. De toekomst ziet er voor de Groenoordhallen niet echt roos kleurig uit. Een schrikbeeld dat trouwens voor alle veemarkten op doemt. De functie van de veemark ten wordt uitgehold. Aanbieders van vlees en hun afnemers maken minder gebruik van deze tussen handel. Hoe langer hoe meer treden ze direct met elkaar in contact. Somberheid past dan ook. André de Jong, directeur van de Groen oordhallen, zegt dat het nooit meer wordt wat het is geweest. "De men sen hebben nu eenmaal die andere kanalen gevonden om hun vee af te zetten. Je maakt het verlies aan in komsten niet goed door je marktta- rieven te verhogen. Kan ook'niet zo maar. Tenslotte praat je niet over een visvergunning. Waar we ook mee te maken hebben is de EG en de superheffing. Het beleid wordt niet meer in Nederland gemaakt, maar in Brussel. We incasseren wel de klappen". De eerste tegenvaller kregen de Groenoordhallen aan het einde van de jaren zeventig te verwerken: de komst van de centra voor nuchtere kalveren. De kopers gingen naar de boer om rechtstreeks te handelen en zodoende die kalveren van de veemarkt weg te houden. In één jaar leverden de Groenoordhallen elf duizend kalveren in. Biggen De tweede klap kwam direct het jaar erop, in 1980. Leiden deed een uiterste poging om de biggenmarkt van Gouda over te nemen. Het mis lukte, omdat er varkenspest heer ste. De varkensmarkt moest een jaar dicht. En na dat jaar was er niets meer over. De Europese veemarkten sloegen in 1983 de handen ineen en besloten tot nauwe samenwerking. De su perheffing diende zich het jaar erop aan. De Jong: "Er moest veel vee worden geslacht, omdat de veesta pel moest inkrimpen. De pijn erna is bijzonder groot geworden. Want wat niet meer is, brengt ook niet meer voort. Gelukkig nam de han del in schapen toe". Met vindingrijkheid hebben de Groenoordhallen de schade het af gelopen jaar kunnen beperken. Maar aan marktgelden moest men toch twee ton inleveren. "We heb ben de zaken niet in de hand", zegt André de' Jong. "Ik kan de boer geen pistool op de borst zetten om hem te dwingen vee aan te voeren". Slag Op dit moment zijn de Groenoord hallen in de slag om de slachtzeu- genmarkt aan zich te binden. Maar het ministerie ziet dit niet zo zitten vanwege ziekten onder de dieren. Zeer tegen de wens van André de Jong. "Als die markt open blijft, we ten we waar de varkens vandaan ko men en waar ze heen gaan. Doe je de boel op slot, dan ben je het zicht vol ledig kwijt. Daarom ben ik van me ning datje de varkens beter kunt la ten verhandelen op de veemarkt. Van groot belang is die kwestie ove rigens niet voor de Groenoordhal len. Maar het gaat om een principe- zaak. Geven we dit uit handen, dan is de volgende stap wellicht het inle veren van de schapenmarkt. Daar om moeten we ons verzetten. Ten slotte praten we, wat het laatste be treft, toch over een omzet van een kleine twee miljoen gulden". Hoe ziet de veemarkt er over tien jaar, in het jaar 2000, uit? Gezin gaat voor bij vrouwelijke arts UTRECHT/LEIDEN - Pas afge- studeerde vrouwelijke artsen gaan minder snel op zoek naar een zelfstandige huisartsprak tijk dan hun mannelijke colle ga's. Dat is de conclusie van een proefschrift van de Utrechtse sociologe D. Kortenhoeven waarop zij onlangs aan de Rijks universiteit Utrecht promoveer de. De banen in groepspraktij ken en gezondheidscentra beta len minder en bieden weinig carrièrekansen maar toch kie zen veel vrouwen voor zo'n baan omdat ze dan - vaak voor hun ge zin - meer tijd overHouden. Bo vendien hechten vrouwen min der aan de status en aan het geld van een solopraktijk, aldus Kor tenhoeven. Melaatsheid en pest lijken ziek ten uit Bijbelse tijden. Tegen woordig alleen nog te vinden in verre oosterse landen. Dit beeld moet eohter worden gecorri geerd, melaatsheid en pest teis terden in vroeger eeuwen ook de inwoners van een stad als Leiden, in het bijzonder in de Middeleeu wen. Maar ook in later tijd eisten deze ziekten in de Sleutelstad nog een zware tol. In de zeventiende eeuw bijvoorbeeld braken in 1624, 1625, 1635 en 1655 pestepi demieën uit. De toenmalige medische we tenschap stond machteloos. Stadsbestuurders probeerden de zieken zoveel mogelijk te isole ren. De lijders aan melaatsheid werden gedwongen zich te vesti gen in het leprooshuis. Dit huis lag aan de noordkant van de stad, bij de Rijndijk. In het 'Leids leprooshuis was een zieke zo goed als opgesloten. De leprozen mochten volgens een reglement van 1555 niet meer binnen de stad komen, behalve op vastenavond. Deze jaarlijkse gang naar de stad werd zoveel mogelijk omgeven met allerlei waarborgen. Ter alar mering van de inwoners van Lei den moest een melaatse gekleed gaan in een zogenaamde vleer muismantel. Een ruim zittend kledingstuk dat ervoor zorgde dat de man of vrouw die het droeg op een vleermuis leek. Zo'n mantel waarschuwde niet alleen iedere gezonde Leidenaar; maar verborg ook de vaak afschuwelijke mis- makingen. Bordeelverbod Melaatsen mochten niets of bijna niets. Hij of zij mocht geen kleren verkopen. Het waarom is duide lijk. Een melaatse mocht geen rei zen maken. Vissen was leprozen verboden. Als een melaatse een bordeel bezocht werd hij bestraft met een gevangenisstraf van een jaar. Bordeelbezoek was een vrij algemeen geaccepteerde zaak. maar alleen voor gezonde man- Melaatsheid genezen kon niet, maar men begreep dat de ziekte overdraagzaam was en besloot daarom tot isolering van de slachtoffers. In sociaal opzicht was deze aanpak natuurlijk een ramp voor de betrokkenen. Was melaatsheid een perma nent dreigend gevaar, de pest werd vooral gevreesd door zijn epidemisch en explosief karak ter. In het midden van de veer tiende eeuw overleed in Europa bijvoorbeeld ongeveer eenderde deel van de bevolking tijd epidemie. Ook bij deze ziekte bestond er nauwelijks kans op genezing. De lijdensweg van de zieken was lang en verschrikkelijk. In de eer ste fase ontstonden overal op het lichaam bulten die na enige tijd gingen zweren. Hoge koortsen tastten het denkvermogen van de patiënten aan. Bij het verdere verloop van het ziekteproces kreeg de patiënt ook last van zijn maag en ingewan den. Hevige krampen en een voortdurende diarree kondigden het naderende einde aan. In de laatste fase ging de zieke boven dien nog lijden aan bloedspuwin gen en neusbloedingen. Machteloos Bij dit afschrikwekkende ziekte beeld stonden de toenmalige me dici machteloos. Om verdere uit breiding te voorkomen werden ook de lijders aan de pestziekte zoveel mogelijk geïsoleerd. Zo veel mogelijk, want bij grote aan tallen was isolering vaak niet rea liseerbaar. De meeste stadsbuur ten zagen zich bij een epidemie geconfronteerd met chaotische toestanden. Isoleer patiënten maar eens, wanneer bijvoorbeeld een kwart van de stadsbevolking ziek is. Als er in een huis pest was ge constateerd moesten de ramen van zo'n huis dicht blijven. Bo- Het Pesthuis werd in 1659 voltooid en bood plaats a rond het gebouw een gracht aangelegd. Alleen via tu den de weinige bezoekers de patiënten bereiken. n 214 patiënten. Om die zoveel mogelijk te isoleren werd e bruggetjes, een lange laan en twee ijzeren hekken kon- hem of haar gedragen witte stok. Maar, waar liet je als stadsbe stuur de talloze patiënten? In de meeste steden werd hiervoor een klooster of ander groot gebouw 1 LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN vendien moest er aan de gevel een bosje stro worden opgehangen.- Net zoals een melaatse, moest ook de lijder aan de pestziekte bij het betreden van de straat door een uiterlijk teken alle passanten waarschuwen. De leproos was in de middeleeuwen herkenbaar aan de vleermuismantel, de lijder aan de pestziekte aan een door gebruikt. Ook in Leiden werd een klooster ingericht voor de opvang van de zieken. Als zo'n klooster gebouw binnen de stadsmuren lag, was de afzondering van de lij ders aan de pest natuurlijk verre van compleet. Contacten met bij voorbeeld bezorgde familieleden waren bijna niet tegen te houden. Om werkelijke afzondering af te dwingen was het noodzakelijk om buiten de muren een onderko men te bouwen. In 1635 werd door Leiden buiten de stadsmu ren een houten gebouw neerge zet. dat plaats bood aan 112 pa tiënten. Dat lijkt veel, maar bij een epidemie was de capaciteit veel te beperkt. In 1652 werd deze barak voor een deel door brand verwoest. De Leidse stadsbe stuurders besloten toen dit hou ten complex door een stenen ge bouw te vervangen. Toen de Sleu telstad in 1655 door een nieuwe epidemie werd getroffen, was de nieuwe opvang nog niet klaar. Het gevolg was dat er opnieuw chaotische toestanden ontston den. Pas in 1659 was het nieuwe stenen gebouw voor de opvang van de lijders aan de pestziekte voltooid. Het nieuwe complex bood plaats aan 214 patiënten. Omdat het ging om een totaal nieuwe vestiging had men kun nen streven naar een zo groot mo gelijke isolering. Rond het pest huis werd een gracht aangelegd. Alleen via twee bruggetjes, een lange laan en twee ijzeren hekken kon je de patiënten bereiken. In sociaal opzicht stierven ook pest lijders een vroegtijdige dood, maar daar maakten de gezonde Leidenaars geen punt van. De mensen waren bang, doodsbang voor ziekten als melaatsheid en pest. In de loop van de achttiende eeuw werd ook in Leiden het bij deze ziekten betrokken aantal pa tiënten minder. Het nuttig rende ment van de afzondering was groot. Langzaam daalde het aan tal lijders, de harde overheids maatregelen hadden succes. BRAM VERHOOG André de Jong: "Ik verwacht dat de aanvoer van gebruiksrunderen (melkvee) verder daalt. Dat komt door de onderlinge handel tussen boeren. Nuchtere kalveren? Indien er in 1992 bij de eenwording van Eu ropa mag worden geëxporteerd, kunnen de Groenoordhallen daarin een heel belangrijke rol blijven spe len. Verder voorzie ik een groter aanbod van schapen. Maar dan moeten we er wel voor waken dat er geen andere handelskanalen bij ko men. Je zult dan als veemarkt ser vice moeten verlenen. Als de boer op een bepaalde tijd wil lossen, moet dat kunnen. In de sector van het slachtvee zal er een keiharde slag worden geleverd om dat vast te houden". Wat André de Jong betreft zou de veemarkt een veehandelcentrum moeten worden. Een centrum waar de mensen naar toe komen om han del te drijven die indirect met vee te maken heeft. Daartoe moet het mo gelijk worden om bedrijven die met de veemarkt te maken hebben op het terrein van de Groenoordhallen te laten bouwen. Akties in bouw De Hout- en Bouwbond, een weinig solidaire groepering binnen onze samenleving, overweegt akties in de bouw. Maar bouwvakkers heb ben niet te staken. Bouwvakkers hebben niks te klagen, bouwvak kers moeten gewoon aan het werk. Zij moeten zoveel mogelijk huizen bouwen tegen zo laag mogelijke kosten. Een 36-urige werkweek, hoe verzinnen ze het. Krijgen ze nog meer tijd vrij om zwart te klussen. A. van Rooyen Apollolaan 406 Leiden - Men schrijft ons uit Alkemade, d.d. 10 Mei: Hadde iemand de inborst der oude Romeinen beze ten, hij zou onlangs in deze ge meente zich hebben kunnen ver lustigen in eengladiatoren-ge vecht. Twee jeugdige athleten traden 's avonds gewapend, de een met een brood-, de ander met een knipmes, in het strijdperk. De woede des gevechts was zóó hevig, dat na afloop de een zich op vier, de ander op drie wonden mocht beroemen. De vreugde over de behaalde eereteekenen werd echter vergald, doordat een der kampioenen zijn pleizier niet meer „op konen de justitie met zijne behaalde victorie in keimis stelde, hetgeen ten gevol ge had, dat beide dapperen het onschatbare voorrecht had den aan hoogere autoriteiten te Haarlem voorgesteld te worden. - Een heerdie gistermiddag op den Vleutenscheweg te Utrecht naar den poot van een paard wilde zien, dat voor een wagen tje was gespannen, kreeg een trap van het dier, waardoor hij achterover viel en aan het hoofd gewond werd. Vijftig jaar geleden: - De oplettendheid en het doortastend optreden van een 13-jarige jongen heeft de Haag- sche recherche in staat gesteld een complot rijwieldieven on schadelijk te maken. Men heeft kunnen vaststellen, dat deze bende in nog geen half jaar tijd in totaal circa 50 rijwielen en ongeveer 150 belastingmerken heeft gestolen. De zeven leden van het complot zijn in bewa ring gesteld, terwijl tegen drie anderen proces-verbaal is opge maakt wegens heling. De bende werd geleid door een 56-jarige havenarbeider. De gestolen rij wielen gingen voor het grootste deel naar Zoeterwoude, waar het hier wonende, 35-jarige lid der bende, er wel raad mee wist.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9