EIDEN 'Kuijers moet snel opheldering geven' LEIDSCH DAGBLAD Kagie: administratie Leidse schouwburg was geen chaos Opiniepeiling 'Rijnland' drie zetels winst voor D66 Ook vragen over rol wethouder Bordewijk Nieuwbouw aan Haagweg voor twee Leidse advocatenkantoren MAANDAG 12 FEBRUARI 1990 LEIDEN - Adjunct-direc teur Kagie vindt niet dat de fi nanciële administratie van de Leidse Schouwburg een cha os was. Hij zegt dit in een reac tie op het rapport van het Ve rificatiebureau (het accoun tantsbureau van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten) dat in een rapport van november 1989 de vloer aanveegde met de wijze van boekhouden bij de schouw burg. door Willem spierdijk "Het enige wat wij verzuimd heb ben is om een zogenaamde recet- testaat bij te houden. Dan hadden we meteen kunnen constateren dat het bedrag dat in de kluis ging niet hetzelfde was wat op bank of giro werd gestort. Wij zijn zelf nooit op dat idee gekomen, wij wisten ook niet dat i zouden rondlopen die het niet zo nauw namen", aldus de adjunct directeur. In mei 1988 werd in de schouw burg een nieuw computersys teem geïnstalleerd, waarmee de financiën en de kaartverkoop werden geregistreerd. In de pe riode tussen mei '88 en oktober 1989 verdween er een bedrag van 132.000, dat vermoedelijk uit de kluis is ontvreemd. De adjunct directeur werd verdacht van deze diefstal en later weer vrijgelaten omdat er onvoldoende bewijzen ze ogen werkte het perfect", aldus Kagie. Wel werden er af en toe storingen geconstateerd. "We hebben op een gegeven moment een kaartje uitgedraaid waarop een toegangsprijs stond van een miljoen gulden. Dat getal vonden we later overigens niet meer terug in de uitdraai". Het verbaast Kagie verder dat het Verificatiebureau in februari niet aan de bel heeft getrokken om in het vervolg wel recettestaten op te maken. "Het bureau heeft in die maand wel een rapport opge steld, maar dat hebben wij bij de schouwburg nooit onder ogen ge had". De adjunct-directeur beklaagt zich over de geringe steun die de schouwburg heeft gekregen bij het opzetten van de nieuwe finan ciële administratie na het invoe ren daarvan in mei 1988. "Toen zijn er afspraken gemaakt hoe het systeem moest gaan werken. Daar is later nooit meer op terug gekomen. In de praktijk werkt zo iets toch altijd anders. Dat had toen geëvalueerd moeten wor den". Ook directeur Boelen heeft al bij het college van B en W aange kaart dat er geen enkele begelei ding is geweest vanuit de direc ties financiën en culturele zaken. "Bij de overname van de kaart verkoop heeft er nooit enige bege leiding of instructie plaatsgevon den", schrijft Boelen in een reac tie op het rapport van het Verifi- catiebureau. Adjunct-directeur Kagie is nog al tijd geschorst door het college van B en W. Die schorsing duurt nog tot 1 maart. Advocaat mr. M.A. Visser heeft intussen ge dreigd niet akkoord te gaan met disciplinaire maatregelen tegen zijn cliënt. Hij heeft aangekon digd in dat geval naar de Ambte narenrechter te stappen. Kagie is onder meer geschorst omdat hij zou hebben afgeweken van de gegeven instructies met betrekking tot de financiële ver slaglegging. Visser stelt echter dat in de functie-omschrijving van de adjunct-directeur niet is gesteld dat hij zich met finaciën moet bezig houden en daar dus ook geen verantwoordelijkheid voor draagt. Hij merkt op dat 'fi nanciën' wel in de functie-om- schrijving van de directeur van de schouwburg is opgenomen. LEIDEN Volgens een opiniepei ling van Omroep Rijnland boekt D66 bij de raadsverkiezingen van 21 maart een winst van drie zetels. De democraten bezetten nu twee plaat sen in de 39 leden tellende Leidse gemeenteraad. Ook Groen Links zou volgens de enquête winst behalen. De partij zou op vier zetels komen. De WD lijdt een verlies van twee zetels en de PvdA moet één zetel inlveren. CDA en SP blijven gelijk. Leiden Weer Gezellig slaagt er volgens Om roep Rijnland niet in om de ene ze tel te behouden. Terwijl er ook voor de andere splintergroeperingen zoals de Antie Afpak Partij, Leef baar Leiden en De Groenen geen ze tel is in de raad. Omroep Rijnland heeft 1000 Leid se kiezers om hun mening ge vraagd. Daarvan wilden er 540 iets vertellen over hun stemgedrag. Hans van Hemessen van de streek- LEIDEN - Wethouder Kuij ers (WD/cultuur) moet deze week aan de gemeenteraad opheldering geven over de chaos bij de financiële admi nistratie van de schouw burg. De WD-fractie vindt dat bovendien de rol van PvdA-wethouder Bordewijk (financiën) duidelijk moet worden. "De wethouder van financiën moet erop letten dat de centjes binnenko men", aldus WD-fractielei- der Bakker in een reactie. door Henny van Egmond CDA en D66 hebben inmiddels een lange lijst vragen gesteld over de fi nanciële chaos bij de schouwburg, die blijkt uit een geheim gehouden rapport van het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, VB Accountants. In een spoedvergadering is vanmor gen door de wethouders gesproken over de politieke consequenties van de schouwburg-affaire. Uit het rapport van VB Accoun tants (VBA) blijkt dat de financiële Project thuishulp officieel van start LEIDEN - Wethouder Hans de la Mar geeft dinsdag 20 februari het of ficiële startsein van het project thuishulp. Het is bedoeld voor werkloze jongeren en vrouwen, die werkervaring kunnen opdoen in de gezins- en bejaardenverzorging. Na deelname maken ze een goede kans op een baan bij de stichting Gezins verzorging Leiden. Overigens is er nog een aantal plaatsen beschikbaar. Belangstel lenden voor deelname wordt ver zocht zo snel mogelijk contact op tè nemen met buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 tel. 126243; vragen naar Rieneke Elder- horst. Voor 4 mille metalen gestolen LEIDEN - Bij een handel in oud metalen aan de Hallenweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor 4000 gulden aan koper, zink en lood gestolen. Inbrekers zijn via een raam van het kantoor binnen geko men en hebben de grote deuren ge opend om de vrachtauto binnen te laten. Vervolgens zijn binnen de metalen opgeladen. Politie betrapt autokrakers administratie bij de schouwburg een complete chaos was. De inkom sten werden slecht geadmini streerd, er was een ondeugdelijke kluis en vrijwel geen controle. De sleutel van de kluis rouleerden on der het personeel of zat onder een plank geplakt in een voor andere mensen toegankelijke ruimte. Verder bleek dat wethouder Kuij ers in februari een rapport heeft ge kregen van het VBA waarin maatre gelen werden voorgesteld voor een nieuwe opzet van de administratie. Die maatregelen zijn nooit inge voerd, zo bleek bij de controle van het VBA in oktober. Kuijers is ver der in juli al ingelicht over een te kort van 118.000 gulden bij de schouwburg. Verbijsterd "Wij willen weten of wethouder Kuijers de raad bewust niet heeft in gelicht. In het najaar van 1989 heeft hij namelijk in een vergadering van de commissie cultuur gezegd dat er sprake was van een klein tekort bij de schouwburg. Nu zou hij in juli al hebben geweten dat er 118.000 gul den tekort was. Ik vind dat geen klein tekort", vertelt het PvdA- raadslid Koek, vice-fractievoorzij- ter en lid van de commissie cultuur. Koek is verbijsterd over het rap port. "Je vraagt je af wat er in gods naam aan de hand is bij de schouw burg. Ook dat verhaal over de der tiende rij, waarvan de opbrengst on- dermeer wordt gebruikt voor ver jaardagsfeestjes voor het personeel, dat soort verhalen bevalt mij hele maal niet. Kuijers moet snel duide lijkheid verschaffen", aldus Koek. Het PvdA-raadslid heeft niet de indruk dat wethouder Bordewijk iets kan worden verweten. "Natuur- lijk heeft Bordewijk een verant woordelijkheid voor het hele finan ciële reilen en zeilen bij de gemeen te. Maar ik vermoed dat hij dit rap port ook niet kent", zegt Koek. Ook WD-fractieleider Bakker wil op korte termijn duidelijkheid, al wijst hij in eerste instantie zeker niet met een beschuldigende vinger naar zijn wethouder. "We wisten al lemaal dat het administratieve sys teem bij de schouwburg verbete ring behoefde. Nu zijn er allerlei de tails naar boven gekomen, die moe ten worden uitgezocht. Hoe het is ontstaan en wie daarvoor precies verantwoordelijk is, dat móeten we nu uitvinden. En de meest interes sante vraag is waarom de verbete ringen niet zijn ingevoerd. Was er een reden om het niet in te voeren en is die aanleiding begrijpelijk". Bakker wil ook weten wat er is af gesproken tussen Kuijers en PvdA- wethouder Bordewijk, die voor de financiën verantwoordelijk is. "Zijn er over de controle op de schouw burg bestuurlijke afspraken ge maakt. En waren die wel water dicht. Bovendien, als sinds februari 1989 geen geld is overgemaakt door de schouwburg naar de gemeente, waarom is dat niemand opgevallen. Financiën moet dat in de gaten hou den". Maatregelen CDA-fractieleider Walenkamp, die samen met D66 vragen heeft ge steld, wil vooral weten waarom Kuijers niet onmiddellijk maatrege len heeft genomen. "Je verbaast je erover dat dit langer dan een dag op iemands bureau ligt zonder maatre gelen te nemen. Het lijkt er sterk op, als je de berichten mag geloven, dat Kuijers helemaal niets heeft aange pakt. De wethouder heeft altijd ge roepen dat alles goed gaat. Als dit rapport van VB Accountants juist is, dan heeft Kuijers de raad voorge logen of is hij ondeskundig. Beide vind ik even erg", aldus Walen kamp. Samen met Langenberg heeft Walenkamp het college van B en W gevraagd in de tweede helft van de ze week een vergadering van de commissies financiën en cultuur bijeen te roepen. "Afhankelijk van deze vergadering kunnen we om een vergadering van de gemeente raad verzoeken, waarin de politieke gevolgen aan de orde kunnen wor den gesteld", aldus Langenberg. "Ik heb grote bezorgheid over het handelend vermogen van de wet houder. Het is onrustbarend dat hij niet is opgetreden. Het is wederom geen sterk optreden van deze wet houder". Groen Links heeft vandaag tij dens de vergadering van de wethou ders gevraagd om inzage in alle rap porten in de affaire rond de schouw burg. Fractievoorzitter Van Lint wil vooralsnog dat alleen de commissie cultuur bijeen komt. "Aan een ver gadering met de commissie financi ën hebben we niet zo'n behoefte", aldus Van Lint, die een 'diepgaand onderzoek' eist. LEIDEN - Leiden heeft vandaag bij het stadhuis pas de ANC-vlag laten wapperen. Vrijwel alle gemeenten staken de vlag gisteren al uit, de dag dat Nelson Man dela werd vrijgelaten. Leiden had geen geschikte stok voor de ANC-vlag. De stok waaraan altijd de Nederlandse driekleur wappert, is erg lang. Het ANC-vlaggetje, dat door de vereniging Lagere Overheden Tegen Apartheid, was verstrekt, was zo klein dat zij in het niet viel. Eerst moest daarom een anderè stok worden geregeld. De vlag hangt aan de Breestraat-kant van het stadhuis. (foto Wim Dijkman) Lezers schrijven Verwarming U kunt zich afvragen waar bemoeit hij zich mee. Gelijk heet u. Maar aangezien ook in de Diamantbuurt discussie is gevoerd over de soort verwarming, is het wellicht goed anderen eens te informeren over de ervaringen in die wijk. Aanvanke lijk waren er grote twijfels en er was niet veel animo voor standaardke- :Sis. Men had liever een hoge-rende- WK-voetbal op grootbeeld te zien LEIDEN - De laatste wedstrijden van het wereldkampioenschap voetbal zijn van de zomer te zien op een grootbeeld dat wordt neergezet op het Garenmarktplein. Enkele Leidse ondernemers zijn van plan om de wedstrijd om de derde plaats' en de finale op een groot scherm van drie bij vier meter te projecte ren. Op het Garenmarktplein wor den terrassen en tribunes neerge- mentsketel. Maar ook dat bood nig mogelijkheden om tot bezuini gingen te komen. Uiteindelijk gin gen de gedachten uit naar stadsver warming in de sector grootverbrui- kersprijs. Dat is het geworden. De voorde len: nieuwe hoofleidingen, bijna geen storingen en geen geruis in de radiatoren. We zijn af van regelma tig uitvallende ketels. En na een jaar gebruik kwam er nog een prettige verrassing: alle bewoners kregen ongeveer 225 gulden terug, vergele ken met de rekeningen van 1987. Dit bedrag is natuurlijk een gemid delde. Wie is nu zo onverstandig om een bedrag van 20 gulden per maand meer te betalen voor hetzelf de produkt, namelijk warmte. Dat voordeeltje op verwarming kan misschien worden besteed aan het in dienst houden van huismees ter bij flats in de Slaaghwijk. Ik be grijp uit de krant dat ze die graag willen, maar ze te duur vinden. Wel, stadsverwarming en huismeesters voor hetzelfde geld. Dat is mooi meegenomen. Denk daar nog maar eens goed over na. C.W. Kistemaker, Etta Palmstraat 120, Leiden. Dialezing Het Toïta buitenhuis houdt donderdag 22 februari een lezing over glasvondsten in Leiden. Er wordt een overzicht gegeven van gebruiksglas dat de afgelopen jaren in de binnenstad van Leiden werd gevon den. De lezing begint om 20.15 in de Ka pelzaal van het K en O gebouw aan de Oude Vest 45. Reïncarnatie Het Spiritistisch Genootschap Leiden houdt maandag 12 februari een inleiding over Reïncarnatie en Karma, gegeven door F. ten Veen uit Purmerend. Ook zal er gelegenheid zijn om vragen te stellen. De inleiding begint om 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt vrij dag 16 februari een ruilavond voor verza melaars van onder meer postzegels, munten, stickers, briefkaarten en siga renbandjes. De ruilbeurs duurt van 19.00 tot 22.00 uur in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. omroep had de indruk dat er vooral onder CDA-stemmers schroom be staat om door de telefoon hun voor keur uit te spreken. "Verder viel op dat nogal wat stemmers op Groen Links niet aangaven op Groen Links te stemmen, maar op Hans de la Mar". De resultaten van de opiniepei ling wórden morgen van een toe lichting voorzien tijdens het pro gramma van Omroep Rijnland 'Po litiek 2000' van 22.00 uur tot 23.00 Bed bejaarde vrouw (82) in brand LEIDEN - Een 82-jarige vrouw heeft dit weekeinde nog maar net kunnen voorkomen dat zij door een in brand staande elektrische deken worden verwond. In de nacht van zaterdag op zondag werd een bewoonster van de J.P. Coenhof wakker van een scherpe brandlucht en merkte zij dat het dekbed al be hoorlijk warm was. Toen zij zich op richtte, zag zij dat de deken aan het voeteneind in brand stond. De bejaarde vrouw stapte onmid dellijk uit bed en smeet deken en matras, die eveneens vlam had ge vat, op het balkon. De later gearri veerde brandweer kon de brand blussen. De vrouw was erg ge schrokken maar liep geen letsel op. De schade bleef beperkt. Betrapt bij diefstal auto LEIDEN - Een 25-jarige Hagenaar is zaterdagnacht op heterdaad betrapt bij het stelen van een auto. Bewo ners aan de Zonneveldstraat zagen omstreeks middernacht 3 personen verdacht bij geparkeerde auto's rondscharrelen. Bij aankomst van de politiewagen reed een auto de Langebrug op. Na een achtervol ging slaagde de politie erin de auto op het Stationsplein klem te rijden. De 25-jarige Hagenaar had die avond in een kroeg een 21-jarige plaatsgenoot en een 18-jarige Leid se ontmoet en hun een lift aangebo den. Aangezien hij zelf geen auto •ezat, besloot hij er maar een te ste- SP wil onderzoek naar vervuilers van voor 1983 LEIDEN - De Socialistiese Partij (SP) heeft het college gevraagd of het van plan is bedrijven aan te pak ken die voor 1983 de bodem hebben vervuild. Verder wil de partij weten of er een lijst bestaat waarop de bo demvervuilingen van voor 1983 zyn genoteerd. De SP komt met de vragen nu de Hoge Raad onlangs bepaalde dat de overheid de saneringskosten van bodemvervuiling die voor 1983 is gepleegd toch kan terugvorderen van de veroorzakers. De SP zou nu graag zien dat de gemeente de mo gelijkheden onderzoekt om ook de Leidse vervuilers alsnog een reke ning te presenteren. Burgerlijke Stand Geboren: Remco zv. J.C. van den Bosch en M.J. van Leeuwen, Ma- rit Eva dv. J.D. Hulsbos en Y.H.M. Dofferhoff, Rob zv. J.G. Gouwentak en G. van de Wiel, Mi- nousche Elise dv. H.E. Hoogendijk en E. van Santen, Jaap Koen zv. R. van Akker en E.W.M. Persoon, Daniëlle Charlotte dv. D.N. Lambinon en E.M. van den Berg. LEIDEN - Twee mannen van zijn in de nacht van zaterdag op zondag aan de Rijn- en Schiekade op heter daad betrapt bij het open breken van auto's. Het tweetal, een 23-jari- ge uit Eersel en een 25-jarige uit Bergeyk, had op dat moment reeds acht auto's opengebroken. Bij fouil lering van het tweetal werd slechts een autoradio teruggevonden. Aan genomen wordt dat de mannen de gestolen spullen in het water van de Rijn- en Schiekade hebben ge gooid. Daar wordt de komende da gen nog naar gezocht. Het tweetal is ingesloten. LEIDEN De advocatenkantoren De Ruijter de Wildt Advocaten en Mrs. De Vroom van Duren en Hin- nen vestigen zich omstreeks het na jaar in een nieuw pand aan de Haag- weg. Vanochtend is de sloop begonnen van de voormalige drukkerij van de school voor kort middelbaar be roepsonderwijs (KMBO) aan de Haagweg. Nadat dit werk is afge rond wordt een begin gemaakt met nieuwbouw voor de advocatenkan toren die per 1 maart fuseren. Er verrijst een gebouw van twee ver diepingen dat achter op het terrein wordt neergezet, zodat het bijna grenst aan het Galgewater. Het krijgt een moderne vormgeving en Vanochtend is begonnen met de sloop van de voormalige drukkerij van de KMBO. De klus gaat onge veer vijf weken duren. (foto Jan Holvast) voor een groot deel glazen gevels. Aan de voorzijde komen 25 parkeer plaatsen. Het nieuwe pand wordt gebouwd door het aannemersbedrijf Du Prie aan de Admiraal Banckertweg. De ze firma houdt het pand in eigen be heer, het advocatenkantoor gaat het van de aannemer huren. Met de bouw is een bedrag gemoeid van ongeveer 1,5 miljoen gulden. Volgens de aannemer duurt het ongeveer vijf weken voordat de voormalige drukkerij helemaal te gen de vlakte ligt. Daarna wordt nog een bodemonderzoek uitgevoerd, waarna de heiwerkzaamheden be ginnen. De verwachting is dat de nieuwbouw omstreeks oktober dit jaar is afgerond. Het nieuwe kan toor krijgt een vloeroppervlakte van 260 vierkante meter, verdeeld over twee etages. In totaal komen er elf advocaten te werken. De Ruijter de Wildt en De Vroom van Duren en Hinnen besloten in december vorig jaar samen te gaan. De kantoren, nu nog beide geves tigd aan het Rapenburg, willen dat hun advocaten zich meer kunnen specialiseren. Na de samensmelting bestaan daarvoor meer mogelijkhe den, omdat het kantoor op slag een van de grootste in de regio wordt. W. Sluiter van het bureau De Ruijter de Wildt zei vanochtend ver heugd te zijn over de nieuwe loka- tie. Met name de 25 parkeerplaatsen ziet hij als een grote verbetering ten opzichte van de huidige vestigings plaatsen aan het Rapenburg, waar het parkeren altijd een groot pro bleem vormt. De Ruijter de Wildt moet nog een koper vinden voor het kantoor aan het Rapenburg. Dit geldt niet voor Vroom van Duren en Hinnen, die hun kantoor aan het Ra penburg huren. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7