Scheuring in CP Bulgarije Sovjetunie is bang voor keiharde mark Mogambiquanen verrassen regering met staking over armoede en corruptie Nieuw offensief Aoun loopt vast in de mist Protesten Roemenië, Baker zegt hulp toe Felle gevechten tussen leger en Palestijnen MAANDAG 12 FEBRUARI 1990 BUITENLAND Balier: verdere hervormingen SOFIA In de Bulgaarse Communistische Partij (BCP) is een scheuring ontstaan. Ongeveer tweeduizend leden zul len een nieuwe organisatie oprichten: de Alternatieve Soci alistische Partij. Zij vinden dat de BCP de ernst van de poli tieke crisis en daarvoor ook te weinig de hand in eigen boe zem steekt. Gesterkt door het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker, die heeft aangedrongen op verdere hervormingen, begint de Bul gaarse oppositie vandaag aan een cruciale fase in het ronde tafelgesprek met de regerende communisten. MAPUTO De onvrede onder de Mogambiquaanse bevolking neemt toe. Al jaren wordt het land ge plaagd door oorlog en honger. Maar nu de koopkracht door het econo misch aanpassingsbeleid steeds verder wordt uitgehold en de cor ruptie onder het vroeger zo smet vrije Frelimo-bewind hand over hand toeneemt, zijn de Mogambi- quaanse arbeiders verrassend mas saal in actie gekomen. door Eddie Koch en Prabha Khosla/IPS Onder druk van een golf wilde stakingen heeft de regering aange kondigd de arbeidswetten aan te passen. Stakingen zijn niet langer verboden, op voorwaarde dat ze minstens drie dagen van tevoren worden aangemeld. De officiële vakbond verliest het alleenrecht op de loononderhandelingen. Voortaan mogen arbeiders huri ei gen afgevaardigde aanwijzen om de onderhandelingen te voeren. Het massale gemor onder de Mo gambiquaanse werkende bevolking kwam als een volslagen verrassing voor de partijleiding en de officiële vakbond Organisatie van Mogambi- quaanse Arbeiders (OTM), die altijd braaf aan het handje van de rege ring loopt. Vlak na de onafhanke lijkheid in 1975 staakten havenar beiders in de Mogambiquaanse hoofdstad Maputo. Daarna is het bijna vijftien jaar lang muisstil ge weest aan het arbeidsfront. De acties begonnen op de redac tie van het weekblad Tempo en in de staatsijzer- en staalfabriek Cifel. Daarna sloegen ze snel over naar de havens, de spoorwegen, de textiel fabriek, de glasfabriek, het centrale ziekenhuis in Maputo en het minis terie voor huisvesting. De belangrijkste eis van de sta kers was de dertiende maand, een recht uit de tijd van de Portugese overheersing. De regering wil deze toeslag afhankelijk maken van de produktiviteit. De maatregel is een uitvloeisel van het drie jaar oude economisch herstelprogramma van de regering, dat is opgesteld in nau we samenwerking met de Wereld bank en het Internationaal Mone tair Fonds (IMF). De afgelopen drie jaar is de koop kracht van de bevolking ernstig aangetast om de economie gezond te maken. De overheid heeft bij voorbeeld een eind gemaakt aan de prijscontrole en de subsidie op de eerste levensbehoeften, zoals mais, rijst en olie. De kunstmatig hoog ge houden waarde van de metical kel derde drastisch. Drie jaar geleden moest een dollar nog 40 metical kos ten. Nu brengt een dollar 850 meti cal op, met als gevolg dat de Mo gambiquaanse invoer veel duurder is geworden. Aanvankelijk leek het herstelpro gramma succesvol. In 1988 trok de industriële produktie fors aan. De boeren brachten meer voedsel op de markt doordat de handel werd vrijgegeven en de prijzen verhoogd. De ontwikkelingsorganisatie van de Zweedse regering Sida bracht echter onlangs een zeer kritisch rap port uit. Het minimumloon is nu volstrekt onvoldoende om een ge zin van te Onderhouden. De uitga ven alleen aan voedsel zijn al meer dan het loon. Huur en elektriciteit vergen minstens 125 procent van het wettelijk vastgesteld minimum loon, aldus Sida. Daar komt bij dat het Frelimo, de partij die het land sinds de onafhan kelijkheid regeert, zijn krediet aan het verspelen is. Het partijkader en het ambtelijk apparaat stonden te boek als eerlijk en vrij van corrup tie, maar dat is aan het veranderen. Werknemers klaagden erover dat soldaten die de wegen bewaken passanten geld vragen. Vorig jaar betichtten ontevreden studenten ambtenaren van het ministerie van onderwijs er al van dat dezen hun voedselrantsoen achteroverdruk- ten. door Ronald Frisart Na zes uur vergaderen was de scheuring in de communistische gelederen gisteravond een feit. Zo'n 4000 leden van de Alternatieve Soci alistische Organisatie (ASO) be raadden zich in Sofia op de resulta ten van het begin deze maand ge houden BCP-congres. ASO is de jongste en radicaalste factie binnen de BCP. Ongeveer de helft van de ASO-leden besloot als factie binnen de BCP door te gaan. De andere helft, onder wie de filosoof Nikolai Vassilev, ziet daarin echter geen heil. De groep wil nu de Alternatie ve Socialistische Partij (ASP) op richten, die ook open staat voor mensen die tot nu toe niet tot de ASO-factie behoorden. Woordvoerders van de initiatief groep noemden het gisteravond nog te vroeg om te zeggen of en zo ja welke vorm van samenwerking mo- Moskou: troepen ook weg uit Polen MOSKOU (AP) De Sovjetunie heeft Polen gisteren aangeboden haar troepen uit dit land terug te trekken als onderdeel van de Sov jet-troepenvermindering in Oost- Europa. TASS publiceerde gisteren een regeringsverklaring waarin wordt gezegd dat de Koude Oorlog verleden tijd is en dat het moment is aangebroken om te beginnen met de "geleidelijke ontmanteling van het verouderde model van het Eu ropese evenwicht van krachten". Als onderdeel daarvan wil Mos kou ook met Warschau praten over terugtrekking van de 40.000 man Sovjet-troepen in dat land. Het gaat daarbij om eenheden die de troepen in de DDR ondersteunen, met bases in het zuidwesten van Polen bij de grenzen van de DDR en Tsjechoslo- wakije. Het Kremlin zegt verder bereid te zijn alvast eenzijdig troepen terilg te trekken zonder te wachten op het officiële verdrag waarover in W.e- nen wordt onderhandeld. Volgens de verklaring dreigen de gesprek ken in Wenen achter te lopen bij het tempo van de. hervormingen in Eu ropa. Buitenland kort Overleden Het eerste kind ter wereld dat al een hartoperatie had ondergaan voor het geboren werd, is dit weekeinde overleden. Zijn artsen in het Lon- dens Guy's Hospital besloten om de apparaten waarop de baby was aan gesloten, uit te schakelen. Korte tijd later overleed de vijf weken oude Michele in de armen van zijri ou ders. De medici namen hun besluit nadat de toestand van het kind da nig was verslechterd. Door het slechte functioneren van het hart waren de nieren van de baby aange tast. Het jongetje zou volgens de art sen hoe dan ook zijn gestorven. Kashmir Indiase troepen hebben gisteren het vuur geopend op Pakistaaanse betogers die probeerden de be standslijn tussen India en Pakistan in Kashmir over te steken. Enkele betogers kwamen daarbij om het le ven. India en Pakistan legden de verantwoordelijkheid voor het inci dent bij elkaar. Volgens de presi dent van het onder Pakistaanse controle staande deel van Kashmir vielen er zeker drie doden. AIDS De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bereidt een nieuwe campag ne voor, specifiek gericht tegen de verspreiding van AIDS in de Oost- europese landen. Dokter Jonathan Mann, belast mét de leiding van de AIDS-campagnes van de WHO, zei vrijdag dat de Oosteuropese landen "de nieuwe grenzen vormen van de AIDS-epidemie in de wereld". Hij zei te verwachten dat van de «Oost europese landen Roemenië het zwaarst zal worden getroffen, om dat daar reeds een groot aantal kin deren AIDS heeft of seropositief is. Mongolië In Ulaanbaatar, de hoofdstad van Mongolië, zijn gisteren enkele»,dijaafe; zenden mensen de straat op gegaan om te betogen tegen het machtsmo nopolie van de Mongolische c'qifi- munistische partij, zo heeft een zegsman in Pekingbekend ge maakt. De betoging verliep vreed zaam. Politie en leger hielden zich afzijdig. Het was voor de vijfde keer dat de bevolking gehoor gaf aan een oproep van de Mongolische Demo cratische Unie, een hervormingsbe weging die verleden jaar december werd opgericht door kunstenaars en intellectuelen. gelijk is tussen de ASP en de oppo sitionele Unie van Democratische Krachten (UDK). De oppositie en de cp beginnen vandaag aan een belangrijke ronde in de ronde-tafelbesprekingen. "Tot op heden hebben we onze stand punten uiteengezet, nu moeten we concrete oplossingen vinden", al dus oppositieleider Zhelyo Zhelev. De belangrijkste agendapunten zijn de verkiezingsdatum, ontmanteling van het onderdrukkingsapparaat van de staat, een nieuwe kieswet, een wet over toelating van partijen, vrije toegang van alle partijen tot de media en de oppositionele eis tot opheffing van de organisaties van de Bulgaarse Communistische Par tij (BCP) in de bedrijven. Sinds van daag wordt daarover ook meege praat door een vertegenwoordiger van de Turkse minderheid. Dat James Baker zaterdag Sofia bezocht, beschouwt de oppositione le Unie van Democratische Krach ten (UDK) als een hart onder de riem. Baker sprak zowel met de op- positie als met de nieuwe regering van premier Andrej Lukanov die voor het eerst geheel uit communis ten be.saat. Baker besprak in Sofia onder, meer de oppositionele twijfels aan vrije en eerlijke verkiezingen. De Amerikaan zei daarover nader con tact te zullen zoeken met de Bul gaarse regering. Hij benadrukte dat "het hervormingsproces moet door gaan". Gebeurt dat, dan is het niet uitgesloten dat Bulgarije na ver kiezingen van de VS de status van "meest begunstigde natie" krijgt, aldus Amerikaanse kringen. Die status betekent grote kansen voor export naar de VS. Meer buitenlands nieuws op pagina 12 BAYRUT (Rtr/AFP/AP) - De Liba nese Strijdkrachten (FL) van Samir Geagea hebben zaterdag in de dor pen Klaiat en Ajaltoun voor hun le ven moeten vechten toen Michel Aoun opnieuw h.et offensief open de. Onder meer door de opkomende mist slaagde de FL erin de opmars van Aouns tanks tot staan te bren gen, maar de situatie zou nog steeds bijzonder moeilijk zijn. De dorpen liggen aan een vitale aanvoerroute van de Libanese Strijdkrachten. Geagea's radiostation de Stem van Libanon maakte melding van een muiterij binnen het leger van Aoun door kolonel Paul Faris. De muiters zeiden dat zij hun hoofd kwartier hadden opgeslagen in de kustplaats Amsheet ten noorden van Bayrut. Zij riepen de volgelin gen van Aoun op zich bij hen aan te sluiten. De politie zei dat door de schoten wisselingen reddingswerkers niet in staat zijn lijken uit de straten te verwijderen. Onder de reddings werkers bestaat bovendien vrees dat sommige lijken explosieven be vatten die ontploffen bij aanraking. Hoeveel slachtoffers zaterdag zijn gevallen is nog onduidelijk. Zeven mensen zouden zijn gedood toen af gedwaalde granaten in een bejaar denhuis insloegen. Meer dan 430 mensen zijn gedood en 1.655 ge wond sinds op 31 januari de gevech ten uitbraken om de controle over het christelijke gebied. Donderdag sloten Aoun en Gea gea een bestand, na wanhoopskre ten van de ziekenhuizen en het in ternationale Rode Kruis. De maro nitische patriarch monseigneur Nasrallah Sfeir en Frankrijk riepen zaterdag vergeefs op de gevechten onmiddelijk te staken en het be stand na te leven. In^politieke krin gen wordt beweerd dat Frankrijk en het Vaticaan Aoun proberen af te houden van aanvallen tegen de LF, omdat Syrië en de door Damascus gesteunde regering-Hrawi de strijd zouden kunnen aangrijpen om in Oost-Bayrut te interve TEHERAN/LONDEN (AP) - Vijf miljoen Iraniërs hebben gisteren op het Plein van de Vrijheid in Teheran de elMë verjaardag van de Islami tische revolutie herdacht. Bij tem peraturen onder nul en op een met sneeuw bedekt plein luisterden de aanwezigen naar toespraken van verschilleride geestelijk leiders. BUKAREST (AP) - In Bukarest is het afgelopen weekeinde op ver schillende plaatsen gedemon streerd tegen het beleid van het Front voor Nationale Redding. Zo'n 2000 mensen, voor het merendeel studenten, eisten gisteren voor het regeringsgebouw het ontslag van belangrijke televisiepersoonlijkhe den als directeur-generaal Petre Constantin en twee redacteuren van het journaal. In een ander gedeelte van de stad protesteerden honderden studen ten van de faculteit medicijnen te gen de weigering van de Medische School in Bukarest om volgend jaar een groot aantal studenten toe te la ten die vorig jaar naar andere lini- versiteiten werden verplaatst om ruimte te maken voor 400 buiten landse studenten. De buitenlandse studenten zouden zijn toegelaten omdat zij hun schoolgeld in harde valuta betaalden. Honderden chauffeurs hebben gisteren het regeringsgebouw in Bukarest omsingeld met vrachtwa gens en bussen om hun eis voor be tere werkomstandigheden kracht bij te zetten. Veel chauffeurs riepen om de terugkeer van Mihai Lupoi, de minister van toerisme, die woensdag ontslag nam na hevige kritiek op het functioneren van de regering. Donderdag beweerde de regering echter dat Lupoi was ont slagen wegens onbekwaamheid. Af gelopen vrijdag kreeg Lupoi een au to-ongeluk, dat volgens buschauf feurs "opzettelijk was georgani seerd door het Front". Lupoi bleef overigens ongedeerd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken James Baker heeft Roemenië gisteren voedselhulp aangeboden ter waarde van ruim .160 miljoen gulden. Tegelijkertijd waarschuwde hij de Roemeense in terim-regering dat de VS verwach ten dat de weg naar de democratie verder zal worden gevolgd. Baker deed het voorstel voor voedselhulp na een gesprek met de leiders van 18 oppositiepartijen en vier vakbonden in de woning van de Amerikaanse ambassadeur in Bu karest. Een groot aantal partijlei ders zei dat de voormalige Raad van het Front van Nationale Redding zijn greep op de macht in de nieuw gevormde Raad heeft behouden. Ook zou het Front een dekmantel vormen voor de oude communisti sche partij. Corneliu Coposu, voorzitter van de Nationale Boerenpartij, de groot ste oppositiepartij in het land, zei dat Baker had gevraagd of de oppo sitiepartijen bang waren voor de re gering en of er een goede sfeer hing rond de op handen zijnde verkiezin gen. "Het collectieve antwoord luidde dat we bang zijn". Voorzitter Radu Campeanu van de Nationale' Liberale Partij, de op een na groot ste oppositiepartij zei dat politieke hulp pas moet worden gegeven als er serieuze garanties zijn inzake de mocratie, "garanties die tot hu toe niet bestaan,". Voorzitter Adriam Manolache van Ecologische Partij zei dat Baker de oppositiepartijen ondersteuning en financiële hulp voor de verkiezingscampagne had toegezegd. Een bedrag noemde Ba ker niet. de, ayatollah Ruhollah Khomeini, die vorig jaar juli overleed. De me nigte werd onder andere toegespro ken door president Hashemi Rafs- anjani. Ayatollah Ahmad Jannati, hoofd islamitische, propaganda, speelde in op anti-Amerikaanse sentimenten en verklaarde dat "dit volk de strijd tegen de Verenigde Staten nimmer zal opgeven". Aan slagen op Amerikanen, zoals de VS vreesden, zijri echter uitgebleven. In een gezamenlijke verklaring hebben meer dan 160 schrijvers uit de gehele wereld gisteren een be roep gedaan op de wereldleiders om te helpen een eind te maken aan de dreigementen tegen het leven van Salman Rushdie. Rushdie leeft on dergedoken sinds ayatollah Kho meini hem ter dood veroordeelde omdat hij met zijn boek De Duivels verzen de Islam had beledigd. Vrij dag werd Khomeini's oproep her haald door zijn opvolger, ayatollah Ali Khamenei. "Wij willen nogmaals stellen dat alle mensen het recht hebben om ui ting te geven aan hun ideeen en ge loofsovertuigingen en om daarover te discussiëren met hun critici op basis van wederzijdse tolerantie, vrij van censuur, intimidatie en ge weid", aldus de verklaring die in 20 kranten werd gepubliceerd. Tot de ondertekenaars behoorden onder meer de Tsjechoslowaakse presi dent Vaclav Havel, de Nobelprijs winnaars Joseph Brodsky en Willi am Golding, en de toneelschrijvers Arthur Miller en Harold Pinter. Ook de Zuidafrikaanse schrijvers Brey- ten Breytenbach en Nadine Gordi- mer, alsmede de Amerikaanse au teurs Susan Sontag en Kurt Vonne- gut zetten hun handtekening. (foto AP) 'Uitslag verkiezingen gemeenteraad DDR ongeldig verklaard' BONN (AFP) - Volgens de West- duitse krant Bild zullen de re sultaten van de op 7 mei vorig jaar gehouden gemeenteraads verkiezingen in de DDR van daag of op zijn laatst morgen on geldig worden verklaard. Alle destijds gekozen burgermees ters en wethouders wordt ge vraagd om de lopend'e zaken af te handelen tot de voor 6 mei aangekondigde gemeenteraads verkiezingen, aldus Bild. Vol gens het boulevardblad worden veel burgemeesters binnenkort gearresteerd wegens knoeirn met de uitslagen. JERUZALEM (Rtr) - Israëlische troepen hebben zaterdag in de Ga- zastrook ten minste 63 Palestijnen verwond tijdens een van de bloedig, ste gevechten van de afgelopen maanden. De meeste gewonden vie len toen het leger met rubber kogels schoot tijdens een inval in het vluchtelingenkamp bij Rafah aan de Egyptische grens, waar de bewo ners juist een rouwbijeenkomst hielden voor een Palestijn die woensdag door het leger werd ge dood. Volgens kampbewoners schreeuwden sommige soldaten "Ismailiya" toen zij schoten, een verwijzing naar de aanval op een Is raëlische toeristenbus in Ismailiya in Egypte waarbij negen toeristen het leven lieten. Egypte heeft ge zegd dat de daders Palestijnen wa ren en dat de chauffeur van hun vluchtauto afkomstig was uit Rafah, dat voor een deel in Egypte ligt. Op de Westelijke Jordaanoever werden alle belangrijke steden za terdag door het leger afgegrendeld, omdat men marsen en demonstra ties verwachtte in verband met de achtste verjaardag van de door Is raël verboden Communistische Partij. De steden Nablus, Tulkarm en Bethlehem werden tot gesloten militaire zone verklaard en waren ontoegankelijk voor journalisten en iedereen die er niet woont. In het Palestijnse Oost-Jeruzalem waren extra legerpatrouilles op de been, ook van de gevreesde grenspolitie, in het oude deel van de stad. Israëlische regeringsfunctiona rissen hebben gisteren gezegd dat de maatregelen die de EG vrijdag heeft afgekondigd uit protest tegen het optreden in de bezette gebieden "de vredesinspanningen ondermij nen". De Europese Commissie schoof vrijdag wetenschappelijke samenwerking met Israël en een be zoek van EG-commissaris Abel Ma- tutes op de lange baan. Een anonie me functionaris noemde de EG- stappen "een onnodige reactie op een extreme en verkeerde resolutie van het Europees Parlement". Daarmee doelde hij op een scherpe veroordeling door het EP van het schenden van de mensenrechten in Israël, het neerslaan van een vreed zame betoging in Jeruzalem en de trage voortgang van het vredesover- Hongaarse boeren tegen landverkoop BUDAPEST (AFP/Rtr) - Ongeveer 15.000 kleine boeren hebben zaterdag in de Hongaarse hoofdstad Budapest betoogd tegen de verkoop van de grond van landbouwcoöperaties. De boeren droegen spandoeken met leu zen als "Geef het gestolen land terug" en "Weg met de Rode baronnen". De boeren vrezen dat de bevoorrechte bazen van landbouwcoöperaties en staatsboerderijen bij de privatisering van staatsgronden grote stukken land zullen opkopen. STAMMIS VERHUUR v.o.f. verkoopt ook: Karchen stoomcleaners, solide ladders en trappen. Soms is huren goedkoper. Voor meer informatie: -HEERHUQOWAARD- Hoge Rijndijk 352 2314 AP Leiden Tel. (071) 417438 Fax (071) 413788 Middenweg 571 J Heerhugowaard Tel. 02207-14956 Fax 02207-43788 MOSKOU - Het bezoek van bonds kanselier Kohl en zijn minister van buitenlands? zaken Genscher aan Moskou onderstreept de onmacht van de Sovjetunie om in de buiten landse politiek nog langer de zaken naar zijn hand te zetten. Kohl mag dan het groene licht voor Duitse hereniging hebben gekregen van Michael Gorbatsjov, echt van harte kan dat niet zijn gegaan. door Hans Geleijnse In Moskou is met argusogen ge keken naar de haast die vanuit Bonn achter het eenwordingspro ces wordt gezet. De overdreven be richten vorige week, afkomstig van een anonieme maar hooggeplaatste zegsman in Bonn, over een voor de deur staand Oostduits bankroet, be vestigden dat wantrouwen. Bonn probeert de eenwording met economische middelen af te dwingen, schreef de Pravda. En, in niet mis te verstane beeldspraak: "De Westduitse mark rolt straks als een tank naar het oosten". Minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze verklaarde al eerder: "Wij kunnen leven met een Euro pees Duitsland, niet met een Duits Europa". De angst en het wantrou wen tegen "Duits revanchisme" zit er bij de Sovjets diep in. Aangewak kerd door de stalinistische propa ganda in de jaren vijftig zijn de won den, geslagen door mogelijk twintig miljoen Russische doden in de Tweede Wereldoorlog, nooit echt geheeld. Maar de militaire supermacht Sovjetunie kan door een vrijwel bankroete economie het tij niet meer keren. "Duitse eenwording is onontkoombaar", zei Gorbatsjov twee weken geleden. De Sovjetu nie, zo bleek nog eens tijdens het bezoek van Kohl, heeft Duitse fi- nancjeel-economische hulp hard nodig. De door Gorbatsjov verafschuw de kans op instabiliteit in Centraal- Europa zou het economisch herstel in gevaar kunnen brengen. Niet voor niets wilde» het Kremlin van Bonn de verzekering dat de huidige verplichtingen van Oost-Berlijn ten opzichte van de Sovjetunie worden nagekomen. Daarbij gaat het onder meer om levering van tractoren en machines voor de nooddruftige So vj et-landb ou w. Als later dit jaar de Europese veilig heidsconferentie een oplossing vindt voor de militaire status van het nieuwe Duitsland, staat niets de komst van een nieuwe Europese su permacht meer in de weg. Bonds kanselier Kohl mag dan in decem ber de verkiezingen ingaan als de staatsman die de historische een wording van het oude vaderland be werkstelligde. Maar Bonn heeft veel, zo niet alles aan Gorbatsjov te danken. Het was zijn perestrojka die een wervel storm door Centraal- en Oost-Euro pa liet razen. Het was ook Gor- batsjovs bezoek aan Oost-Berlijn vorig jaar september dat de val van het verkalkte leiderschap daar in luidde. Of Gorbatsjov werkelijk zo'n su bliem politiek strateeg is dat hij de huidige omwenteling in Centraal- Europa al jaren geleden voor ogen had, blijft de grote vraag. Zeker is. echter dat de Duitse eenwording zonder Gorbatsjovs initiatieven nog jaren een "Duitse droom" was ge bleven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5