'Verbiedt visserij in deel van Noordzee' Dioxine: vuilverbranders contra milieubeweging 3c(rCht a/Ch time money! Je eigenwijze Onderzoekers Rijkswaterstaat: d'Ancona wil af van spot rond sociale vernieuwing Van Mierlo: PvdA buigt voor Lubbers 'Bij Postbank 4000 banen weg' MAANDAG 12 FEBRUARI 1990 'DO/ST HILVERSUM (ANP) - Van de Noordzee moet een kwart voor de visserij verboden worden. In dat gebied kan de natuur zich dan onbelemmerd ontplooien. In het resterende deel mag de visserij haar gang gaan. Controle is dan alleen nodig om schepen uit het verboden gebied te weren. Als dat goed gaat, kan de visquoteringsregeling misschien wel worden afgeschaft. AMSTERDAM (ANP) - De PvdA is teleurgesteld in de invulling van het begrip sociale vernieuwing. Volgens de socialisten wordt er te veel over gepraat, maar te weinig daadwerkelijk gedaan. Minister d'Ancona (wvc) zei zaterdag op een partijraadsvergadering in Amster dam dan ook dat de sociale vernieu wing het mikpunt werd van spot en cynisme. Volgens d'Ancona hebben de mi nisters het begrip sociale vernieu wing te weinig uitgewerkt. Volgens haar kan dit leiden tot demotivering binnen de PvdA. Er is nog steeds geen definitie voor het begrip socia le vernieuwing gevonden. Dit wordt pas eind deze maand ver wacht. Volgens de PvdA valt er van alles onder de term sociale vernieu wing. CDA-minister De Vries zei op een partij-bijeenkomst echter dat wat hem betreft alleen de strijd te gen langdurige werkloosheid wordt bedoeld. Eerder hadden PvdA-voorzitter Sint, minister van financiën Kok en partij-ideoloog Tromp ook al hun grieven geuit. Zo zei Sint niets meer over de definitie van het begrip te willen horen maar aan de slag te wil- kende, len. Ze riep de partijleden op zelf de ciale[~~ handen uit de mouwen te steken te gaan werken aan sociale wing. Volgens haar zaak! Ook minister Kok vindt dat werk moet worden gemaakt ginselprogramma huidige stamt uit 1977 en is vaak be kritiseerd. onder anderen door Joop den Uyl. Tromp wil echter eerst een discussie over inhoudelij ke punten zoals de maatschappelij ke rechtsorde, het produktiestelsel, de rechtsorde van arbeid en de re- produktie (zoals vrije tijd en onder wijs). "Dus nu nog geen i drijfsleven en vakbond. van de strijd tegen onrecht. Hij zich vooral te ergeren aan het cynis- het afstandelijke, het laatdun- ee met het begrip so- ing de spot wordt ge- dreven. Volgens de bewindsman den-Europa zei Max moet het sociaal herstel worden in- voormalig minister 11ÜU1 J| het niet alleen gezet, maar niet ten koste van het politiek bestuur, be- milieu. In bedekte termen sprak hij gaan ook zich ook uit tegen de bou ken aan de condities 1 moet gaan voldoen", aldus Tromp. Hij denkt hierbij aan een periode van enkele jaren. bijdrage over Oost- en Mid- n der Stoel, buitenland zaken,dat het noodzakelijk is dat Wenen snel overeenstemming ijf wordt bereikt over wapenvermin de partij zelf. "En'als sociale tunnels in de Randstad. Over deze dering in het kader .ving niets anders is dan gevecht tegen de tweedeling, voor het eerlijk delen van kennis, inko men. macht en arbeid, wat dan nog?" aldus Sint. eerste de minister- CSE-akkoord. Er moet dan een be gin worden gemaakt met de tweede halvering van de Europa als doel bouw wordt vrijdag raad beslist. Partij-ideoloog Tromp vindt dat CSE-rondedie er een nieuw partijbeginselpro- strijdkrachten gramma moet worden gemaakt. Het moet hebben. Dit zegt een onderzoeksgroep van hebben voor groei en voortplanting Rijkswaterstaat, Rijksinstituut zijn daar de dupe van. Zo zijn haai- voor Visserij onderzoek (RIVO) en en en roggen vrijwel geheel uit de Nederlands Instituut voor Onder- Noordzee verdwenen, zoek der See (NIOZ) in een aanbe- Door de visserij wordt elke vier_ veling aan de ministersconferentie kante meter van de Noordzee min- de Noordzee, die begin maart stens eenmaal per jaar bevist, aldus Lindeboom. Sommige delen echter wel tot zeven maal per jaar. Veel in Den Haag wordt gehouden. Woordvoerder dr. H. Lindeboom het. N!?.Z^eel,de dat ®isteren wordt" 'dood 'overboord** gegooid' -vaak meer dan aan verhandelbare vis wordt gevangen. Voor afsluiting komt een gebied voor de Nederlandse en Duitse Waddenkust in aanmerking en ver der het Doggersbankgébied en een dringen ^"sleepnetten tot ongeveer noordelijker deel van de Noordzee. Het voorstel vloeit voort uit een onderzoek dat vorig jaar is gedaan naar de effecten van boomkor-vis- serij. Bij deze vorm van visserij 6 centimeter in de bodem. Daardoor wordt veel natuurlijk leven bescha- benadeeld worden door deze han digd. Soorten die veel tijd nodig de wyze- s zouden de eerste vijf jaar len door deze later hebben '.olgens de onderzoekers profijt Zorgen chauffeurs bij Italiaanse grens zijn voorbij Woordvoerder H. van der Bend van het Produktschap voor Vis en Visprodukten toont zich "in hoge mate verbaasd" over het voorstel. Volgens hem ontwikkelt met name de platvisstand ("en daar gaat het om bij de boomkorvisserij") zich goed in de Noordzee. "De quota voor tong zijn niet voor niets met tachtig procent verhoogd". DEN HAAG (GPD) - De proble men die de Nederlandse vrachtwa genchauffeurs aan de Italiaanse en Franse grenzen ondervinden, lijken vrijwel opgelost. Een woordvoerder van NOB Wegtransport heeft mee gedeeld dat de stiptheidsacties van de Italiaanse douane voorbij zijn en dat de blokkades zijn opgeheven. Ook de acties van Franse vrachtwa genchauffeurs lopen af. Italiaanse douanebeambten be- H=, gonnen vorige week dinsdag stipt- "grepen dat ontstonden bij de grensplaatsen; nde\eestuteè Unie BLHP wil opheldering over aantallen Er is geen sprake Van der Bend zegt zich niet te kunnen voorstellen dat er werkelijk planrien zijn voor dergelijke ver gaande maatregelen. "Een beetje storm levert meer bodemverstoring op dat de visserij", zo zegt hij. Vol gens het produktschap is erook l voorstel. "Ik een beperkte i klein ger- APELDOORN (GPD) - D66-leider g'"g met de Bodnsrepubliek. Dat is Hans van Mierlo vindt dat de Partij de enige methode om ongerust- n de Arbeid in het kabinet heid" in Moskou weg te i •aak het hoofd buigt voor de de indruk te vermijden dat de NAVO slechts uit is op uitbreiding jvan het grondgebied. Een neutraal herenigd Duitsland is onaanvaard baar, meent de voormalig D66-mi- nigter van defensie. Op de Westduitse politici rust vol gens Van Mierlo de plicht te besef fen dat het nationalisme in Midden- en Oost-Europa makkelijk uit de hand kan lopen. "Er hoeft niet veel mis te lopen of dat deel van Europa gaat deze eeuw uit zoals zij die in is gegaan". Van Mierlo beklemtoonde dat een Duitse monetaire unie de sa menwerking binnen de EG niet mag verstoren, dat is "ondenkbaar en ontoelaatbaar". Zo'n aparte mo netaire unie kan grote gevolgen >ciij hebben voor bijvoorbeeld de Ne- het kabi- derlandse economie, die dan gecon- Een vermoeide garderobe-juffrouw waakt bij een stapel D66-krantjes, die klaarliggen met het oog op de gemeen teraadsverkiezingen in maart. De Democraten congresseerden zaterdag in Apeldoorn. (foto anp) NOB Wegtransport stonden eind vorige week enkele honderden Ne derlandse vrachtwagens vast aan de Italiaanse en Franse grens. Zaterdag heeft een aantal Neder landse chauffeurs geen eten gehad, omdat bij voedseluitdelingsacties van Franse en Italiaanse belangen organisaties alleen de 'eigen chauf feurs' van voedsel werden voorzien. Minister Maij-Weggen (verkeer) gaat bij haar Italiaanse ambtgenoot protesteren tegen de manier waar op de Nederlandse chauffeurs be handeld zijn. Ze zal hierover ook contact opnemen met EG-commis- saris Van Miert, aldus een woord voerster van het ministerie. onderbouwd christendemocratische coalitiepart ner. De PvdA verdedigt kabinetsbe- sluiten niet inhoudelijk, maar vol-l staat met te zeggen dat er een com promis gesloten moest worden. Bij de opstelling van de begroting, deze zomer, moet blijken in hoeverre de socialisten erin slagen hun 'nieuw beleid' overeind te houden. Voor de signatuur van het kabinet is dat be slissend, aldus Van Mierlo zaterdag in een rede op het D66-congres in Apeldoorn. Volgens de D66-fractievoorzitter| dreigt dat nieuwe beleid van de cen trum-linkse coalitie vooral op milieugebied niet uit de verf te ko-1 men door naderende financiële te genvallers. "Wij schorten dus ons{ oordeel op. Maar het is moeilijk vol te houden dat de start net hartveroverend is geweest", zei Van Mierlo. D66 wil oppositie voe ren "voor een centrum-links be leid". Het congres van de Democraten trok uitzonderlijk veel belangstel lenden: rond de 800 mensen in plaats van de 400 die waren voor zien. De partij zit in de opiniepeilin gen duidelijk in de lift, wat Van Mierlo verklaarde uit het feit dat D66 altijd "idealen zonder ideolo- APELDOORN (GPD) - D66 wil bij gie" heeft gehad. Zoiets waarderen de komende verkiezingen fronteerd zal worden met rentestij gingen en inflatie. D66 rekent op verdubbeling in gemeenteraden Binnenland kort Onder invloed Er moet strenger worden opgetre den tegen het rijden onder invloed, volgens minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat). Ze wil het aan tal ingevorderde rijbewijzen zo snel mogelijk verhogen van 2.000 tot 10.000 per jaar. De politie moet daar om beter controleren of iemand, die onder invloed wordt aangehouden al eerder voor dat vergrijp is gepakt. Justitie Het aantal officieren van justitie wordt met nog eens veertien uitge breid. Minister Hirsch-Ballin (justi tie) mgakte dit zaterdag bekend. Eerder had hij al aangekondigd dat er 24 extra officieren bij kwamen. Ook vindt hij dat de politie telefax- en dataverkeer en autotelefoons moet kunnen aftappen in de strijd tegen de zware criminaliteit. Kliniek voor ziekte aan haren en nagels ROTTERDAM (ANP) In Rot- terdam wordt donderdag de eer ste polikliniek voor haar- en na-' gelziekten in Europa geopend. Het is een initiatief van aan het Academi scheZi ekenhuis Dijk- zigt in Rotterdam verbonden specialisten. Naast diagnostiek en behandeling zjjn patiënten voorlichting, het geven van ad viezen en het bevorderen van wetenschappelijk onderzoek de doelstellingen van de kliniek. De kliniek moet de afdeling der- mato-venerologie van het Dijk- zigt ontlasten, omdat de behan deling van andere geslachts- en andere huidziekten in de knel dreigde te komen. UTRECHT (ANP) - De Unie BLHP noemd. Dat getal is in 1985 overi- daad blijkt dat bijna het dubbële vreest dat bij de Postbank op ter- Sens ook al genoemd toen de Post- aantal arbeidsplaatsen op het spel cheque- en Girodienst en de Rijks- staat. de ge- Eerst zou de fusie met de NMB rond moeten zijn, zodat het draag- De bonden hebben vorige maand vlak voor de reorganisatie wordi [al gezegd gedwongen ontslagen verbreed. Bovendien zou de Post niet te zullen accepteren. De Unie bank werknemers van bedreigde af- al op grote schaal moe- - en bijscholen. - gemeenteraden haar ze- oude ideologieën vervagen, meent telaantal verdubbelen. De Demo hij. Bovendien steunen volgens de craten, die nu bij elkaar 256 verte- D66-leider de kiezers het besluit genwoórdigers in de gemeentera- mijn 4.000 banen verloren gaan i.. plaats van de eerder aangekondige postspaarbank opgingen 2.160. Bestuurder Th. de Ruiter privatiseerde Postbank, maakt dat op uit een mededeling I van de Postbank dat "het aantal van 7.000 werknemers niet zal worden de partij niet deel te het kabinet, omdat "de prijs daar- van op de achterkant wordt teitskaartje stond". I .uuu vvcirmciiicia iiicl z.cu wuiucii *7, onderschreden". De Postbank heeft BLHP zal zijn goedkeuring van de delingen nu 11.000 mensen in dienst. De vak- reorganisatie opschorten als inder- ten her-, bonden zullen de Postbank-directie vanavond tijdens regulier overleg om opheldering vragen. De Postbank maakte in januari bekend dat vanwege een grondige ROTTERDAM (ANP) - Twee onbekende arbeidsplaatsen zullen vervallen. Het "hoofdnummer van het kabi net", de 'sociale vernieuwing', mist volgens Van Mierlo nog elke den hebben, gokken op 500 zetels, I zei campagneleider Ernst Bakker denti- zaterdag op een D66-congres in Apeldoorn. D66 doet in ongeveer eenderde van de 700 gemeenten mee met een eigen lijst en rekent erop dat de op gaande lijn uit landelijke opiniepei- Rooftocht door bejaardentehuis ling en dreigt "het absolute loket lingen bij de verkiezingen 21 Volgens De Ruiter lopen er nog verschillende onderzoeken naar verbetering van de doelmatigheid. In dat verband is het minimum-aan- tal van 7.000 arbeidsplaatsen ge- geveer ande"rtaïf t - - ivwi vtuti - i >.cc hebben in de nacht van modernisering van het betalings- zaterdag op zondag een bejaardentehuis aan de Meidoornsingel in Rotter- verkeer de komende zes jaar 2.160 dam overvallende Rotterdamse politie heeft dit meegedeeld. De mannen verschaften zich toegang tot het tehuis door een ruit in te sldan. Uit de keu-; ken pikten ze broodmessen waarmee ze vei bedreigden en dwongen hun geld af te gever rectiekamer en een aantal kamers van slapende bejaarden, bedreigde nachtzusters de sleutels hadden moeten afgeven. Wat en vj velke waarde zeverder hebben meegenomen is nog niet duidelijk. Na r gingen de twee mannen er weer vandoor. ■olgens de twee nachtzusters Van Mierlo stond Ze doorzochten verder de di- breid stil bij de gebeurten r menselijk ongeluk" te worden, maart bewaarheid wordt. De Demo- Het kabinet heeft zich "onnodig craten zullen geen landelijke kwetsbaar" gemaakt, wordt de "ge vangene van een woord" en ver groot het gevoel van bestuurson-| macht, aldus Van Mierlo. Duitsland pagne voeren: de kopstukken uit de Tweede Kamer zullen slechts mondjesmaat optreden. D66 vindt dat wethouders eigen lijk geen lm meer moeten zijn van de gemeenteraad. Een zaterdag aan zijn rede uitge- genomen motie dringt aan op studie verbreking van die dubbel de Oost-Europa. De westerse landen functie, die volgens deJDemocraten moeten accepteren dat er voorlopig een vermeniging inhoudt van de Russische troepen gelegerd blijven uitvoering van beleid en de controle in Oost-Duitsland, ook na hereni- daarop. Minister Alders moet kiezen tussen miljoenen en geloofwaardigheid Treintelefoon De treintelefoon baart de Neder landse Spoorwegen vooralsnog veel zorgen. Behalve de vele technische problemen die zich steeds .voor doen, moeten de NS er ook veel geld op toe leggen. Treintelefoons zijn sinds kprt geplaatst in Benelux- treinen. Van de kosten van tien tele foons, 100.000 gulden, is slechts vier procent terugverdient. Per dag wordt er slechts vier keer van de te lefoon gebruik gemaakt. Harttransplantaties De Nederlandse Hartstichting wil een onderzoek naar de voorgestelde leeftijdsgrens van 55 jaar voor hart transplantaties. Volgens dr. W. Stig- gelbout. de directeur van de stich ting. is de grens van 55 jaar niet ge baseerd op medische gronden. De hartstichting wil de situatie nog maals bekijken nadat er transplan taties zijn uitgevoerd bij tien men sen van meer dan 55 jaar. Dat zal over ongeveer twee jaar zijn. Vrouwen Minister Jo Ritzen (onderwijs) is op zoek naar vrouwen voor hoge posi ties binnen zijn departement. Op de zestig functies op directie-niveau op het ministerie zitten slechts twee vrouwen. Ritzen vindt dat veel te* weinig. In het PvdA-blad Voor waarts zegt hij: "Vrouwen hebben eerder aandacht voor de meer emo tionele aspecten. Ook de maat schappelijke context van waaruit ze denken is vaak anders. De andere inbreng van vrouwen vind ik winst voor de organisatie". ROTTERDAM - Het zijn spannen de dagen voor zowel de vuilver branders als voor de milieubewe ging. Morgen praten de exploitan ten van afvalverbrandingsinstalla ties (AVI's) in Den Haag met minis ter Alders (milieu). Inzet is de Richt lijn Verbranden 1989. Alders' voor ganger, WD-minister Nijpels, heeft er de strengste normen ter we reld in opgenomen voor de uitstoot van onder andere dioxine en stik- stofoxyde. Zal minister Alders de Richtlijn onverkort handhaven of zwakt hij haar af? door Harmen Bockma De afvalverbranders strenge dioxine-norm volstrekt on haalbaar. De organisatie wordt ge sterkt in zijn opvatting door het feit dat installaties in Duitsland en Zwitserland de norm evenmin ha len. Bovendien kan de rechtsonze kerheid die ontstaat bij het handha ven van de normen problemen ople veren. Stel, de normen blijven scherp en de installaties worden toch neergezet, dan zijn de afvalver branders voortdurend in overtre ding. Daar heeft de Veabrin (bran che-organisatie van afvalverbran ders) geen zin in. Minister Alders heeft echter niet alleen te maken met de afvalver branders, maar ook met eert krach tige milieubeweging die alles op al les zet om de Richtlijn te houden zoals zij is, en een publieke opinie die huivert voor alles wat met dioxine te maken heeft. Niet voor niets was minister Nij pels er in de zomer van vorig jaar als de kippen bij de normen voor uit stoot door AVI's flink te verscherp en. Directe aanleiding voor die ver scherping was de vondst van te ho ge concentraties dioxinen in zuivel- produkten van koeien die in de buurt van onder andere de Afval verbranding Rijnmond (AVR) nen voldoen. De uitstoot van de door fabrikant Flakt in het Zweedse Högdalen gebouwde AVI zou zelfs ruim onder de Nederlandse i De vondst van dioxine in zuivel uit gebieden bij verbrandingsovens was vorig jaar aanleiding voor milieuminister Nijpels om scherpe normen op te stellen. Zijn opvolger Alders praat morgen met de oven-explaitanten, die deze eisen onhaalbaar achten. (foto anp) graasden. Nederland was m rep en het instellen van de werkgroep als roer. al staat overigens nog steeds een veeg teken: eerst een Richtlijn niet onomstotelijk vast welke scha- uitvaardigen, en vervolgens een delijke gevolgen dioxinen kunnen clubje oprichten dat moet onder hebben. zoeken of hij wel haalbaar is. De Het protest dat de afvalverbran- werkgroep kwam tot een voor de ders vrijwel onmiddellijk aanteken- Veabrin niet ongunstige conclusie: den tegen de Richtlijn had ten dele 'het onverkort toepassen van de succes. Er kwam een 'Werkgroep Richtlijn Verbranden 1989 leidt tot Richtlijn Verbranden 1989' die technische en economische knel- moest adviseren over de haalbaar- punten en knelpunten ten aanzien heid van de richtlijn. In de werk- van de handhaafbaarheid', groep zaten vertegenwoordigers van het ministerie van Milieuhygië- Die gevolgtrekking wordt bestre- ne, van de Veabrin en van de geza- den door de milieubeweging, die menlijke provincies (die de vergun- vreest dat de afvalverbranders om ningen moeten verlenen aan de financiële redenen de Richtlijn pro- AVI's). beren te versoepelen. Volgens de stichting Natuur en Milieu is er ten minste één fabrikant die garandeert "ite kun- Veeg teken De afvalverbranders beschouwden wel degelijk aan de De afvalverbranders zijn scep tisch. Eerst zien, dan geloven, is hun parool. De Veabrin voelt er weinig voor om honderden miljoenen gul dens uit te geven, zonder de garan tie te hebben dat ze niet verspild zijn. Voor de gezamenlijke AVI's gaat het, als de Richtlijn blijft ge handhaafd, om een investering van ruim twee miljard gulden. Het ge volg daarvan is dat de burger tien tallen guldens meer moet gaan beta len aan reinigingsrechten. De Veabrin, met in haar kielzog de provincies, is bereid zich eventu eel hard op te stellen. Als minister Alders niet van plan is terug te ko men op de Richtlijn, dan zou dat weieens tot grote vertragingen kun nen leiden. De vergunningen die de 1 provincies dan verlenen, zullen waarschijnlijk minder streng zijr dan de normen die in de Richtlijn, staan. Dat zal voor de milieubeweging aanleiding zijn tegen de vergunnin gen in beroep te gaan. Al met al kan het daaropvolgende jarenlange ge vecht voor de rechter er voor zor gen, dat de rookgasreiniging pas veel later wordt gebouwd. In de Richtlijn staat evenwel dat de AVI's voor november 1993 aan de normen moeten voldoen. Boterzacht Het scenario voor het afzwakken van de Richtlijn ligt overigens al op tafel. Zonder dat zij wordt ingetrok ken (iets dat het ministerie gezichts verlies zou opleveren, en dat moet voorkomen worden), kan de Richt lijn worden aangepast. Dat is moge lijk door in een aanhangsel op te ne men dat sommige van de waarden gezien moetenworden als 'streef waarden'. Van de AVI's mag dan worden verlangd dat ze de 'best mogelijke technische middelen' zullen hante ren om tot een zo gering mogelijke uitstoot van schadelijke stoffen te komen. Deze 'inspanningsverplich ting' is door de milieu-beweging al 'boterzacht' genoemd, want 'nau welijks te controleren'. Vraag blijft of minister Alders te gemoet zal komen aan de eisen van de Veabrin. Hoewel zijn ambtena ren. volgens ingewijden bereid zijn water bij de wijn te doen, zal Alders zelf ook aan zijn, tot nu toe wat moeizaam opgebouwde, reputatie als milieu-minister moeten denken. Als hij de Richtlijn aanpast, zal de kritiek van de milieubeweging niet mis zijn. 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3