Rlvi&k 23Ë Zal nieuwe KRO-serie sociaal leven in Nederland lamleggen? Wim Koopmans heeft succes in deVS Finale Karpov - Timman op NOS-tv Veronique schroeft tarieven heel fors op INGEN PAGINA 22 I MAANDAG 12 FEBRUARI 1990 Meeslepend spel dokter Jan van de Wonde' in 'De Brug' HILVERSUM - Club avonden moeten vanaf vandaag weer worden ver zet en als dat niet kan moeten video-recorders worden ingeschakeld. Na 'Medisch Centrum West" van de TROS krijgt de Ne derlandse kijker weer een drama-serie bij de publie ke omroep te zien, ditmaal de KRO, waarover gespro ken zal worden. door Frederike Contant 'De Brug' heet de achtdelige se rie waarvoor de KRO in samen- werking met de BRT, het Cobo- fonds en het Stimuleringsfonds voor Culturele Omroepproduk- ties 6,1 miljoen gulden heeft be taald. Het aandeel van de KRO bedraagt 3,1 miljoen gulden. 'De Brug' is.gebaseerd op boe ken van Anton Coolen en vertelt het verhaal van een dorpsge meenschap in Brabant waar Tra ditie en Vernieuwing met elkaar in botsing komen. Hoofdrolspe ler in deze drama-serie is Mare Klein Essink, ditmaal als jonge huisarts die een grote sociale rol vervult in het dorpsleven. Het spel van Mare Klein Es sink (dokter Jan van de Wouden in 'Medisch Centrum West') in 'De Brug' is meeslepend en hij doet in niets meer denken aan zijn play-boyachtige rol in de TROS-serie. Als huisarts Anton Meerdink zet Klein Essink een persoon neer, met wie de kijker zich kan identificeren. Hij wordt heen en weer geslingerd tussen emoties, sociale functies en be roepsethiek. Conflict 'De Brug' speelt zich af in een klein dorp in Brabant eind jaren dertig. De aanleg van een brug als ontsluiting van het dorp wordt een conflict tussen de 'ou de adel* en de nieuwe rijken van wie de arbeiders veel verwach ten. Deze zelfde arbeiders moe ten echter een hoge tol betalen voor hun werkzaamheden aan die brug. Tussen deze maat schappelijke conflicten speelt een groot aantal persoonlijke verhoudingen een grote rol. Het thema van de serie is eigenlijk het voortdurende keuzes maken. Kiezen tussen goed en kwaad, kiezen tussen macht en zelfopof fering, kiezen tussen leven en dood. De opnamen van de serie heb ben in totaal zeven maanden in beslag genomen. In totaal werd Mare Klein Essink en Carine Crut: 35 kilometer film opgenomen. Uiteindelijk werden maar 3,5 mi nuten bruikbaar televisiebeeld per dag gedraaid. Regisseur Rimko Haanstra omschrijft de filmperiode als „een marathon van een rondtrek kende familie". In totaal werd er op dertig verschillende locaties in Nederland gefilmd. „Het authentieke stukje Brabant zoals we dat in beeld wilden brengen, bestaat in deze provincie niet meer," zo zegt de producent. „In Nederland zijn mooie oude hui zen genoeg, maar het interieur is altijd aan de moderne eisen aan gepast. Onbruikbaar dus. Oude gevels zijn er ook genoeg, maar als je de camera een meter teveel laat uitzwenken, breng je een moderne Rabobak in beeld of een aluminium schuifpui." Vervolg Brug', maar Gerard Hulshof sluit niet uit dat er nog eens een ver volg zal worden gemaakt. „De laatste aflevering eindigt met ge projecteerde teksten over de toe komst van de hoofdrolspelers. De KRO moet nog beslissen of die toekomst ook in beeld ge bracht gaat worden. Met het he den van de serie zijn we eerst maar tevreden." i, HILVERSUM - De NOS zal de volgende maand uitge breid aandacht besteden aan de schaaktweekamp tussen Jan Timman en Anatoli Karpov. Deze tweekamp, de finale van de kandidatenmatches, be gint op 7 maart met de lo ting. Een dag later volgt de eerste van - normaal ge sproken - twaalf partijen. De winnaar schaakt in het najaar om de wereldtitel tegen wereldkampioen Ga- ri Kasparov. De NOS zal bijna dage lijks aandacht besteden aan de strijd, die in Kuala Lumpur wprdt gehouden. De partijen worden ge speeld van negen uur 's morgen tot drie uur 's mid dags Nederlandse tijd. Schaakmedewerker Hans Böhm doet in het NOS- Journaal kort verslag van de wedstrijd van die dag. Op de dagen dat Studio Sport een uitzending heeft zal Böhm uitgebreid terug komen op de partijen. Op dagen dat Studio Sport niet in de lucht is zal Böhm in het programma NOS- Laat een analyse geven van de gespeelde partij. Böhm levert zijn bijdragen vanuit Hilversum. Voor de start van de tweekamp gaat hij naar Kuala Lum pur voor een voorbeschou wing. Teletekst zal de partijen tussen Karpov en Timmdn rechtstreeks op het scherm brengen. Nieuw is het com mentaar, dat per zet door schaakgrootmeesters Van der Wiel en Piket wordt ge geven. PRIJS VOOR LIZA MINELLI WEST BERLIJN - De Engelse acteur Peter Ustinov overhandigde z terdagavond aan de Amer ikaanse filmster Liza Minnelli de Golden Camera Award. Liza Minelti kreeg de prijs, een van West-Duits- lands hoogste televisie-onderscheidingen, voor haar optredens Duitse televisieshows. Minelli, de dochter van Judy Garlandmaak te in de jaren zeventig vooral furore met de film 'Cabaret', die in het decadente Berlijn van voor de oorlog speelt. <fot« HILVERSUM (GPD) - De commerciële zender RTL Veronique gaat zijn advertentietarieven tijdens de best bekeken avonduren, de zogenaamde prime-time, met 350 procent verhogen. Dat heeft een woordvoerder van Veronique desgevraagd bevestigd. De nieuwe tarieven zullen worden gehanteerd met ingang van 1 april. Directe aanleiding voor de verhoging van de advertentietarieven is de komst van de door Joop van den Ende geproduceerde programma's op de commerciële zender. Het station verwacht dat door de programma's met sterren als Henny Huisman, Ron Brandsteder, André van Duin en Jos Brink de kijkdichtheid fors zal toenemen. Tijdens het vaststellen van het nieuwe programmaschema is over de verhoging van de advertentie-tarieven ook uitgebreid overleg gevoerd met de adverteerders, aldus een woorvoerder van Veronique. Voo reclamespot van dertig seconden, tijdens prime-time, zal de adverteerder voortaan 25.000 gulden moeten betalen. De reclametarieven tijdens de overige uitzenduren blijven nagenoeg ongewijzigd. Wim Koopmans SCHIPHOL/CHICAGO Even tevreden als vermoeid is Wim Koopmans zaterdag morgen van zijn introductietournee uit Amerika teruggekeerd. De Rotterdamse zanger verklaarde op Schiphol zijn der- tiendaagse verkenningstocht door de Mid west tot een 'in alle opzichten geslaagde missie'. „Het moet wel heel vreemd lopen, wil hier straks geen vervolg op komen", al dus de 48-jarige 'swinger', die in de States regelmatig is bestempeld als 'He's more Tony Bennett than Tony Bennett himself. Gedurende de tweede week van zijn con certreis (met optredens in Kansas City, Minneapolis en St.Louis) heeft Wim Koop mans meerdere contract-aanbiedingen ge kregen, onder meer vanuit enkele clubs in Las Vegas. Tot concrete afspraken is het evenwel niet gekomen, omdat hij eerst rug gespraak heeft willen houden met zijn manager in Nederland, Lucien Dufais van Interpresario. „De komende dagen gaan we alles nog eens'op een rijtje zetten om te zien wat nou precies wijsheid is. Als ik terugga moet dat op alle fronten volledig verantwoord zijn. Voordat we daar achter zijn zijn we mis schien wel een paar maanden verder", ver moedt Wim Koopmans, die zijn eerste be zoek in St.Louis heeft mogen afsluiten met een staande ovatie, waar hij naar eigen zeggen voorlopig nog wel even beduusd van zal blijven. Wim Koopmans durft er ook van uit te gaan dat zijn begeleidingsgroep, de jazz formatie Ears, zich zal inzetten om voor een nieuwe toernee. „Dick Border, nota be ne de ex-drummer van Peggy Lee, had tra nen in zijn ogen bij het afscheid. En de pia nist, Jim Ryan, als voormalige partner ook bepaald geen kleine jongen, heeft me mi nutenlang op mijn schouder staan kloppen voor de tremendous job die ik had ge klaard", bekent Wim Koopmans, die met superfan Aad Veerman zich ook gaat bera den over een avondvullend gala op korte termijn in waarschijnlijk de Doelen. Op de 41ste internationale speelgoedbeurs in het West- duitse Nürnberg was onder- er die minuscule rieten pop- penwagentje te zien. Het verza melaarsobject dat werd gefoto grafeerd op de nagel van een duim is 13 millimeter lang en 15 millimeter hoog. (foto epa) Hoogste gebouw In Chicago verrijst het hoogste gebouw van de wereld. De door de projectontwikkelaar Miglin- Beitler voorgestelde wolkenkrab ber telt 125 verdiepingen en is 594 meter hoog. Dat is 151 meter ho ger dan de Sears Tower, die nu als hoogste ter wereld geldt. ie nieuwe slanke toren zal vlakbij de de Sears Tower in het centrum van de stad verrijzen. Dit vooijaar wordt de eerste paal ge slagen en als alles volgens plan verloopt moet het gebouw in 1993 gereed zijn. Ontwikkelaar Paul Beitler ver wacht dat de kantoorpanden snel verkocht zullen zijn, hoewel er in de kantorensector in Chicago een leegstand bestaat van 11 procent. Hoofd geëist Een Australische aboriginal heeft van Ierland de teruggave geëist van een 130 jaar oud, geprepa reerd hoofd van een aboriginal- krijgsman. Het hoofd is nu in het bezit van het Koninklijk Genees kundig College in Dublin. Het hoofd zou afkomstig zijn van Pe- mulwoy, die in de vorige eeuw een guerrilla tegen de Britten voerde. Hij werd in 1862 gevangen ge- ter dood gebracht. Het college kreeg het hoofd een eeuw geleden via een erfenis en wil het niet afstaan. Rikki Shields, de man die voor de teruggave ijvert zegt: "De Britten hebben het hoofd gestolen, maar de Ieren zet ten het misdrijf voort". Jeans-oorlog De strijd tussen twee Amerikaan se families over de miljoenen winst van een kledingproducent heeft het karakter aangenomen van een televisieserie a la Dallas. De vier uit Frankrijk afkomsti ge gebroeders Marciano van de jeans-fabrikant Guess eisen in een proces een schadevergoeding van 500 miljoen dollar van de drie broers Nakashe, eigenaars van de concurrerende jeansfabrikant Jordache. De gebroeders Nakas he beschikken over de helft van de aandelen van hun concurrent Guess en zouden daarvan ge bruik hebben gemaakt om hun ei gen bedrijf te bevoordelen. Zo hebben zij volgens de gebroeders Marciano de trendy kledingont werpen van Guess gestolen om die voor hun eigen firma te ge bruiken. De Marciano-broers eisen daar om ook 93 miljoen dollar van de winst van Jordache op en eisen dat de Nakashes hun belang in Guess afstaan. De kwestie heeft de afgelopen jaren al tot langdurige processen en onder meer een onderzoek van een commissie van het Huis van Afgevaardigden geleid. Beide fa milies huurden privé-detectives in de hoop eventuele duistere praktijken van de concurrent aan het licht te kunnen brengen. Vorig jaar stelde een rechtbank vast dat vanaf het moment dat de Marciano's in 1983 een belang kochten in Guess, frauduleuze praktijken hebben plaatsgevon den. Jordache kwam vorig jaar niet verder dan een winst van 5 mil joen dollar terwijl Guess met een omzet van 500 miljoen dollar een winst boekte van rond de 45 mil joen dollar. ÉN PÉ2É ÉR.POOS slMT IN VÉKPiNPiNe» MÉT UW fOVÉf?£OÉK PÉNTUÊRTÉV£R VAN PAAN PAN WÉFKT PÉAAAÖIÉ Nl£f. mmtuummmvc mnM>m wmmmm mmujLwmóWiGuir V6HOOWw. \t6iZL\mmonr- 5WM ClfffAl mm iNff&Hiïttö- micfóimm - mva wfinwr&t NVM6cnrm 0631AM- (ifism T

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22