Chemische wapens fors verminderd Rode Khmer blijft obstakel voor vrede Cambodja Peruanen nemen coca-boeren mee naar drugstop met Bush De Klerk bevreesd voor burgeroorlog Praag herstelt band met Tel Aviv ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 Baker en Gorbatsjov zijn het eens MOSKOU (GPD/AFP) - De Verenigde Staten en de Sov jetunie zijn het eens over de vernietiging van een "aanzien lijke hoeveelheid" chemische wapens. Verder zou Gor- batsjovs standpunt ovèr de troepenvermindering in Europa "zeer dicht" bij dat van de Amerikaanse regering liggen. Dat heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker gisteravond verklaard na zijn gesprek met Sovjetleider Michail Gorbatsjov. Gorbatsjov heeft de Verenigde Sta ten een tegenvoorstel gedaan om de totale sterkte van de Amerikaanse en Sovjet troepen in heel Europa wederzijds terug te brengen tot 195.000. De Verenigde Staten wil den op dit cijfer uitkomen, maar'al- leen voor Midden-Europa. Tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie is gisteren, aan de voor avond van het bezoek van de West- duitse kanselier Kohl aan Moskou, koortsachtig en langdurig onder- Ook Roemeense minderheden in Raad opgenomen BUKAREST (AP) - In Roemenie heeft de nieuwe Raad voor Nationa le Eenheid gisteren in een eerste, verhitte discussie besloten het aan vankelijk voorziene aantal van 180 leden uit te breiden tot 241. Verte genwoordigers zitting van alle poli tieke partijen, maatschappelijke or ganisaties en etnische minderheden in het land krijgen zitting in de Raad, die het land moet besturen tot aan de verkiezingen in mei. Interim-president Ion Iliescu, die voorzat, zal waarschijnlijk de lei ding krijgen van de regeringsraad, maar er is daarover niet gestemd. Het was de eerste keer dat alle par tijen en geledingen uit de Roemeen se samenleving bij overleg over de politieke inrichting van het land werden betrokken. Aanvankelijk was de bedoeling om de Raad te beperken tot 180 ze tels, te verdelen onder het Front van Nationale Redding en de 29 politie ke groeperingen. Nu is tot de vol gende verdeelsleutel besloten: 106 zetels gaan naar het Front, 105 naar 35 andere, politieke partijen die zich voor de verkiezingen hebben ge meld, 27 naar 9 organisaties van et nische minderheden en 3 naaf voor malige politieke gevangenen. De argwaan ten ppzichte van het Front is groot in Roemenië. In Bu- karest zijn voor het eerst militairen de straat op gegaan om te betogen. Ruim 1.000.soldaten verzamelden zich vöor het hoöfdkantoor van het Front en eisten betere levensom standigheden. Op het Plein van de Overwinning betoogden gisteren cadetten van een militaire acade- - mie. Ze willen dat een onderzoek wordt ingesteld naar "wat er op de academie is gebeurd tijdens de re volutie". Ruim 1.000 mensen gin gen de straat op om.te protesteren' tegen de voortgaande staatsbemoei enis met televisie en radio. LIMA (IPS/AP) - De Peruaanse pre sident Alan Garcia zal vertegen woordigers van de coca-verbou wende boeren in zijn land meene men naar de topconferentie over drugs die volgende week in»het Co lombiaanse Cartagena wordt ge houden. De topconferentie van Cartagena wordt bijgewoond door de presi denten van Peru, Bolivia, Colombia en de Verenigde Staten. Het is de bedoeling van Garcia dat vooral de Amerikaanse president Bush uit eerste hand hoort waarom Zuidamerikaanse boeren overscha kelen op het verbouwen van coca. Op die manier wil Garcia onderstre pen dat de cocaproduktie in Peru en de andere landen alleen kan worden uitgeroeid, als de boeren worden geholpen een nieuw bestaan op te bouwen. Garcia zal naar de topconferentie worden vergezeld door Mario Escu- dero Rios, voorzitter van het Front voor Bescherming van Coca-produ centen, en Justo Silva, voorzitter van een Peruaanse boerencoöpera tie, waarvan alle leden enkele jaren geleden zijn overgestapt van koffie- teelt op cocateelt. De Amerikaanse regering staat een "totale oorlog" tegen de drugs industrie voor, waarbij wordt geop perd de luchtmacht in te zetten om plantages te bewerken met ontbla- deringsmiddelen. Vooral Peru voelt niets voor deze aanpak en stelt de Amerikanen voor garanties te geven voor de inkom sten van de boeren als zij overscha kelen op andere produkten. "Wij kunnen geen alternatieve gewassen opleggen zonder belofte van de Ver enigde Staten dat die gewassen ook gekocht zullen worden tegen rede lijke prijzen. Het mag niet zo zijn dat er gebeurt wat er met koffie en cacao is gebeurd, waarvan de prij zen op de internationale markt zijn gekelderd", aldus Garcia. Slotverklaring Overigens hebben de Verenigde Staten er al mee ingestemd de Zuidamerikaanse landen Peru, Bo livia en Colombia te helpen hun economieën, die nu sterk met drugs verweven zijn, anders te structure ren. Dat zal worden vastgelegd in het communique dat zal worden uitgebracht aan het slot van hun drugstop. De deelnemende landen zijn het daar al over eens. Over mili taire hulp van de VS bij de drugsbe strijding in de Andes-landen wordt niets gezegd. Ingewijden verwachten dat Bush tijdens de top een aantal concrete toezeggingen zal doen, waaronder een veel strengere controle op de export van middelen die gebruikt worden bij de vervaardiging van drugs, zoals ether; voldoende geld om andere gewassen te gaan ver bouwen in gebieden waar nu nog coca wordt geteeld; en het stimule ren van particuliere initiatieven die de Andes-landen kunnen helpen hun markten uit te breiden. handeld. Gorbatsjov sprak vier uur lang met Baker. Daarna volgde urenlang overleg tussen Baker en diens Sovjet-collega Sjevardnadze. Het voorstel van Gorbatsjov, dat door het officiële persbureau Tass werd weergegeven, betekent dat de Amerikanen ook 30.000 man troe pen uit Engeland, Italië, Grieken land en Turkije moeten terugtrek ken. Als de Amerikanen daar niet mee akkoord gaan wil wil de Sovjet leider het aantal in heel Europa op schroeven tot 225.000. De troepenterugtrekking hangt nauw samen met de Duitse eenwor ding. De Sovjets hebben 380.000 man in de DDR. De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Gen- scher heeft voorgesteld dat een Ver enigd Duitsland binnen de NAVO blijft, maar dat de NAVO-troepen de huidige grenzen tussen beide Duitslanden niet overschrijden. Zijn Sovjet-collega Sjevardnadze heeft dat idee bespreekbaar ge noemd. Genscher reist vandaag sa men met bondskanselier Kohl naar Moskou. De Duitse hereniging spéelde ook tijdens de zitting van het Centraal Comité deze week. Het conservatie ve politburolid Igor Ligatsjov waar schuwde toen tegen de 'economi sche en militaire macht' Duitsland .die wij maar al te goed kennen uit de geschiedenis. Dat was een indirecte aanval op Gorbatsjov die een week eérder de Duitse hereniging onontkoombaar had genoemd. Ook in de Sovjet-me dia kantten commentatoren zich te gen Duitse eenwording, en vooral tegen een Duitsland dat lid van de NAVO zou blijven. Tsjechoslowakije De Sovjetunie en Tsjechoslowakije zijn het gisteren eens geworden over de terugtrekking van de Sov jettroepen uit het land. De Tsjechoslowaakse onderminister van buitenlandse zaken Evzen Va- cek zei dat er "volledige overeen stemming over complete en spoedi ge terugtrekking" was bereikt. Va- cek, die de onderhandelingen in Moskou voert, verklaarde op de te levisie dat de eerste eenheden al binnen enkele dagen het land zou den verlaten, en dat het merendeel- eind mei zou zijn teruggetrokken. Er bevinden zich in totaal 73.500 Sovjet-soldaten in Tsjechoslowa kije. In Johannes burg is gisteren een demonstra tie van meer dan 1.000 men sen door de poli tie hardhandig uiteen geslagen. De demonstratie was een vreed zame actie om te gedenken dat De Klerk een week geleden het ANC legaliseerde. Een politie-offi- cier gaf de me nigte twee mi nuten om zich te verspreiden, kele seconden stormden de agenten op de menigte af. (foto EPA) TEL AVIV (GPD) Tsjechoslowakije heeft weer di plomatieke betrekkingen met Israël. De Tsjechoslo waakse minister van buitenlandse zaken, Jerzy Diens- bier, en zijn Israëlische collega Moshe Arens tekenden gisteren de overeenkomst die de in 1967 verbroken re latie herstelt. Tsjechoslowakije heeft al langere tijd banden met de PLO, die in 1988 werden opgewaardeerd tot volle dige diplomatieke betrekkingen. President Havel heeft al aangeboden als bemiddelaar op te treden in het Arabisch-Israelisch conflict. Na Hpngarije is Tsjechoslowakije het tweede Oost- europese land dat nieuwe betrekkingen aanknoopt met de joodse staat. De afgelopen 23 jaar had in het Oostblok alleen Roemenië diplomatieke banden met Israel. Verwacht wordt dat Polen het voorbeeld van Hongarije en Tsjechoslowakije spoedig zal volgen. Is raël heeft al verkennende besprekingen gevoerd met de DDR, waarmee het nooit betrekkingen heeft onder houden. De DDR deed deze week een belangrijke stap door schuld te erkennen voor de jodenvervolging in de Tweede-Wereldoorlog. EG-Israël De Europese Commissie heeft gisteren besloten de wetenschappelijke samenwerking tussen de EG en Is raël af te remmen en een vergadering van de Euro pees-Israëlische commissie uit te stellen om te protes teren tegen de toenemende onderdrukking van de Pa- lestijnen in de bezette gebieden. Een hoge EG-functionaris zei dat de commissie een "belangrijk politiek signaal" aan Israël wilde geven. De wetenschappelijke samenwerking is één van de minder belangrijke terreinen in de waarin de EG onge veer 3,6 miljoen gulden per jaar stopt. Hij zei dat gisteren in het parlement. De Klerk haalde fel uit naar de Con servatieve Partij, die heeft laten we ten dat zij zich krachtig zal verzet ten als de regering met vertegen woordigers van de 28 miljoen Zuid- afrikaanse zwarten gaat onderhan delen over het afschaffen van de apartheid. "De (regerende, red.) Nasionale Partij praat over vernieuwing en moed en zij hebben het over rascis- me en agressie. Zij zullen dit land in een burgeroorlog storten", zei de Klerk. "De regering en ik zullen nie mand toestaan dit land in brand te zetten. De Nasionale Partij is niet bang voor intimidatie en dreige menten. De omstandigheden verei sen een nieuwe strategie en de Na sionale Partij had de moed om dit in te zien". De leider van de Conservatieven, Andries Treurnicht, diende een mo tie van wantrouwen in tegen de re gering. Hij beweerde dat de veilig heidstroepen inmiddels wordt inge prent dat de blanken, en niet meer het ANC de grootste vijand van de regering zijn. De Conservatieven hebben gedreigd dat ze militante taktieken, zoals algemene stakin gen, zullen gebruiken om de presi dent te dwingen tot het uitschrijven van verkiezingen, waarin de blan ken hun mening kunnen geven over het beleid van de regering. President De Klerk hief vorige week het verbod op meer dan 30 an- ti-apartheidsgroepen op en maakte bekend dat ANC-leider Nelson Mandela zal worden vrijgelaten. Mandela ontving gisteren in de Vic tor Verster-gevangenis een groep van 22 vooraanstaande leden van het tot vorige week verboden Vere nigd Democratisch Front (UDF), de grootste groep bezoekers die hij in 27 jaar gevangenschap mocht ont vangen. Met hen besprak Mandela de poli tieke toekomst van het UDF en de banden die hij met de organisatie zal hebben na zijn vrijlating. Het UDF, een coalitie van anti-apart- heidsgroepen, wordt beschouwd als de binnenlandse tak van het ANC dat -noodgedwongen- vanuit Zambia opereerde. Na afloop maakte de delegatie be kend dat men met Mandela een be leidsdocument had besproken, dat behelst dat onderhandelingen met de regering niet eerder kunnen plaatsvinden dan nadat er volledig vrije verkiezingen hebben plaatsge vonden om een volksvertegenwoor diging samen te stellen die een nieu we grondwet moet schrijven. De re gering heeft deze eis tot nu toe steeds verworpen. De bijeenkomst leverde geen verdere aanwijzingen op voor de datum waarop Mandela zal worden vrijgelaten. Volgens zegslieden verwacht Mandela maandag de hele dag bezoekers, on der wie de Amerikaanse zwarte po liticus Jesse Jackson, die een be zoek van 12 dagen aan Zuid-Afrika brengt. De regering noch Jackson hebben het bezoek overigens be vestigd. Namibia alleen economisch nog Zuidafrikaans WINDHOEK (AP/Rtr) - De lige bevrijdingsbeweging van Na mibia, SWAPO, zal de economie van het land, dat op 21 maart onaf hankelijk wordt, baseren op de principes van de vrije marktecono mie. Ook wil de toekomstige rege ring de Zuidafrikaanse rand voorlo pig nog twee jaar gebruiken als wet tig betaalmiddel. Dit heeft de toe komstige minister van financiën, Otto Herrigel, gisteren gezegd. Daarmee breekt de voorheen streng-marxistische SWAPO met haar beleid en volgt de beweging het voorbeeld van het welvarende buurland Botswana, dat een vrije markteconomie heeft. "De rand blijft wettig betaalmiddel voor ze ker nog twee jaar, waardoor er wei nig invloed kan worden uitgeoe fend op de vrije stroom van kapitaal tussen Namibia en Zuid-Afrika", al dus Herrigel. Behalve op economisch vlak heeft Namibië weinig meer met Zuid-Afrika gemeen. De Grondwet gevende Vergadering in Namibia keurde gisteren met algemene stemmen het ontwerp goed van de nieuwe democratische grondwet. Deze garandeert fundamentele in dividuele rechten. Er zal een meer- partijendem'ocratie worden inge voerd, een onafhankelijke rechter lijke macht en een president met uitvoerende bevoegdheden. Ver wacht wordt dat Sam Nujoma, van de voormalige SWAPO, de eerste president van Namibia zal worden. In een poging tot verzoening na 23 jaar oorlog, heeft Nujoma blanken, zakenlieden en leden van de opposi tie opgenomen in zijn kabinet. Hongarije/Vaticaan Hongarije en het Vaticaan hebben formeel de diplomatieke betrekkin gen hersteld die in 1945 werden ver- broken. De daartoe strekkende overeenkomst werd in Budapest ondertekehd door de Hongaarse premier Miklós Nemeth en kardi naal Agostino Casaroli, de pauselij ke afgezant. Vorig jaar ging Polen Hongarije voor. Chemische explosie Twee explosies in een chemische fabriek bij de Oostduitse stad Halle hebben aan zeker drie mensèn het leven gekost, aldus de politie. Ne gentien andere mensen raakten ge wond, sommige van hen ernstig. De ontploffingen deden zich kort na el kaar voor in een carbidoven van de VEB Chemische Werke Buna in Schkopau, 12 kilometer ten zuiden van Hallê. De oorzaak van het onge lijk is niet bekend. Abie Nathan De Israëlische vredesactivist Abie Nathan (63) is na vier maanden de tentie op vrije voeten gesteld. Hij was wegens ontmoetingen met Yas ser Arafat en andere PLO-furictio- narissen veroordeeld tot zes maan den cel, maar werd wegens goed ge drag twee maanden eerder uit de ge vangenis ontslagen. COntacten met PLO-vertegenwoordigers zijn in Is raël strafbaar. Papua-Nieuw-Guinea Bij het neerslaan van een afschei dingsbeweging op het eiland Bougainville (rijk aan koper en goudmijnen) heeft het leger van Pa pua-Nieuw-Guinea ten minste tien separatisten gedood. Bij de aanval werd gebruik gemaakt van geleen de Australische helikopters. Zwaar bewapende guerrilla-strijders had den een dag eerder 700 arbeiders op een cacao-plantage verjaagd waar na ze de velden in brand staken. LEIDEN "Iemand moet wel naief of stapelgek zijn om te geloven dat de Rode Khmer van nu anders is dan die uit de jaren zeventig", luidt een recente uitspraak van prins Norodom Sihanouk. Het klinkt wrang en ongeloofwaardig, uit de mond van de man die in 1970 een duivelspact met de gehate commu nisten sloot, na hun machtsoverna me in 1975 enige tijd aan het hoofd stond van een terreurstaat die 'De mocratisch Cambodja' heette, met de Khmers deelnam aan een verzet- scoalitie en bovendien bekend staat om zijn grillig karakter. door Simone van Driel Sihanouks woorden weerspiege len wel de internationale publieke opinie dat een tweede Pol Pot-regi- me het slechtste is dat Cambodja kan overkomen. Een gevaar dat wel levensgroot aanwezig is. De Kh mers ziin tien jaar na hun schrikbe wind (1975-1978) nog steeds talrijk, en onverminderd uit op de macht. De laatste Viètnamese soldaten, hadden afgelopen september hun koffers nog niet gepakt of de eerste Khmer-strijders zetten vanuit Thai land voet op Cambodjaanse bodem om een tot nu toe zorgwekkend suc cesvol offensief te ontketenen. De Khmers weten zich gesteund door de legers v"an de partijen met wie zij een verzetscoalitie vormen: de niet-communistische-ANS van (de inmiddels teruggetreden) Siha nouk en de KPNLF van Son Sann, oud-premier onder Sihanouks be wind. Delen in het westen en noord westen dichtbij de Thaise grens staan thans onder Khmer-controle. Het uiteindelijk doel is de hoofd stad Phnom Penh. Mao Nu duidelijk is geworden dat de Kh mers een vijand van betekenis blij ven, krijgt Cambodja langzaamaan ook politiek de wind mee. Groot- Brittannië erkende afgelopen no vember als eerste Westers land dat 'Hulp Cambodja moet omhoog' SCHIPHOL (IPS) - De acute noodsituatie in Cambodja is ern stiger dan waar ook ter wereld. Nederland kan dan ook niet wachten tot er een vreedzame op lossing komt voor de burgeroor log, maar moet de humanitaire hulpverlening voortzetten en op voeren. Dat kan ook bijdragen aan het vredesproces in Cam bodja. Dat zegt een ambtelijke delega tie die gistermorgen is terugge keerd van een zesdaags bezoek aan Cambodja. De delegatie werd geleid door J. van Gennip, plaats vervangend directeur-generaal ontwikkelingssamenwerking van het ministerie van buitenlandse zaken, die in opdracht van zijn minister Pronk heeft bekeken of en hoe de humanitaire hulp kan worden uitgebreid. De huidige hulp loopt via parti culiere ontwikkelingsorganisa ties als Novib en Artsen zonder Grenzen, die jaarlijks zo'n zes mil joen gulden besteden aan Cam bodja. De nood is echter zo hoog, dat meer hulp nodig is. Humani taire hulp in de vorm van medicij nen en hulp bij de voedselvoor ziening en de opbouw van een nieuw kader hebben daarbij prio riteit. Vrijwel de hele Cam bodjaanse intelligentsia is uitge moord onder het bewind van de Rode Khmer. Van de 500 artsen die Cambodja ooit telde zijn er nog maar 45 over, aldus Van Gen- Vietnam eind september 1989 in derdaad al zijn troepen had terugge trokken. Zweden en Finland volg den al snel. Evenals buurman Thai land, dat de verzetscoalitie van Sihanouk slechts had gesteund om een buffer tegen Vietnam in stand te houden. De Britten zegden verder hervat ting van de bilaterale hulp toe. Gis teren keerde een Nederlandse mis- sie terug uit Cambodja die heeft on derzocht hoe ook uit ons land de hu manitaire hulp kan worden uitge breid. Het zijn de duidelijke teke nen van een kerend tij. Sinds Viet nam Cambodja eind 1978 binnen viel om de Khmers, die ook Vietna mees grensgebied terroriseerden, te verdrijven, zijn de Cambodjanen van vrijwel alle internationale hulp verstoken geweest. De 'bezetting' door Vietnam heeft ook tot gevolg gehad dat de Rode Khmer tot op de dag van vandaag worden beschouwd als de wettelij ke vertegenwoordiger van Cam bodja. De Khmers maken immers onderdeel uit van de verzetscoalitie, die namens Cambodja een zetel bij de Verenigde Naties bezet. De hui dige, door Vietnam in het zadel ge holpen en gehouden regering van premier Hun Sen is internationaal nooit erkend. Groot-Brittannië stelde als eerste ook de positie van de Rode Khmers aan de kaak. En sinds kort wordt se rieus gediscussieerd over de vraag of de VN-zetel niet beter vacant kan blijven tot in Cambodja vrije verkie zingen zijn geweest. Een discussie die wel rijkelijk laat op gang komt. Ten minste één, maar misschien wel drie miljoen Cambodjanen wer den slachtoffer van Pol Pot's "agra risch communistische revolutie", die wel wordt gezien als het ultieme resultaat van de door Mao Zedong gepropagandeerdeGrote Sprong Voorwaarts en Culturele Revolutie. Er is geen volk dat zich door haar ei gen Stalin wil laten vertegenwoor digen. Prins Norodom Sihanouk. De oud-monarch van Cambodja nam woens dag na twintig jaar ballingschap afscheid van China. Sihanouk vestigt zich definitief in zijn vaderlandvermoedelijk om 'in beeld' te blijven als potentieel leider nu opnieuw over de politieke toekomst van het land wordt gesproken.. (fotoANP) voor het vredesproces in het al twin tig jaar door geweld en politieke chaos geteisterde Cambodja. Be sprekingen in Jakarta en Parijs in 1989 liepen vast op de mogelijke deelname van de Khmers aan een overgangsregering van de coalitie- Sihanouk en de regering-Hun Sen, die het land tot aan de verkiezingen zou moeten leiden. Hun Sen, overi gens vroeger zelf een Rode Khmer- aanhanger, peinst niet over samen werking met de communisten. Nog afgezien van de enorme weerstand die de Cambodjanen tegen zo'n re gering hebben. Komend weekeinde wordt in New York een nieuwe poging ge waagd een regeling voor Cambodja te treffen. De Verenigde Naties bui gen zich over. een plan van Austra lië, waarin de VN een cruciale rol spelen. De Verenigde Staten, de Sovjetunie, China, Frankrijk en Groot-Brittannië willen dat de VN het bestuur van Cambodja over neemt tot er, onder toezicht van de VN, vrije verkiezingen worden ge houden. Hun Sen en Sihanouk heb ben het voorstel omarmd, al eist de laatste wel dat Hun Sen alle zeggen schap over het regeringsapparaat verliest. Voor daarvan überhaupt sprake kan zijn, moet eerst een bestand worden bereikt tussen de strijden de partijen. Een vredesmacht zou op naleving daarvan moeten toe zien. Eind februari komen hiertoe in Jakarta het CambodjaanS verzet, de Cambodjaanse regering, Viet nam, Laos, de zes Asean-landen, Australië, Frankrijk en de vijf per manenten VN-leden bijeen. Als die besprekingen slagen, wordt voorkomen dat de Rode Kh mer legaal een deel van de macht in handen krijgt. Maar waarschijnlijk ook niet méér dan dat. De Khmers kunnen in Jakarta de bereidheid uitspreken om de wapens neer te leggen, bijna niemand gelooft dat ze daadwerkelijk zullen accepteren dat hun tijd is geweest. Zoals on langs nog bleek uit een onthullende Britse documentaire, hebben ze tien jaar na hun schrikbewind nog niets van hun gruwelgeschiedenis geleerd. Van een gematigde vleugel is sowieso al geen sprake. Weinigen weten of Khmer-leider Pol Pot überhaupt nog leeft, maar zelfs prins Sihanouk hecht nul komma nul waarde aan de aan Pol toege schreven verklaring dat de Khmers hun leven hebben gebeterd en dat het 'agrarisch communisme' dood De vraag is of een langdurige guerrilla-oorlog van de Rode Kh mer kan worden voorkomen. Van groot belang daarbij is of China, van oudsher 'hofleverancier', haar be lofte gestand doet om de wapen stroom naar de Khmers te laten op drogen. Ofwel: een keus tussen geo politieke belangen en het gevaar van Killing Fields II. Dat laatste kan niemand Cambodja gunnen. ADVERTENTIE ff] VISSER -SlJ Belettering hogewoerd 131 tel. 123747 leiden R£HLAM£QOHOe/U/LrmRS/AUTQti£KLAM£

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5