Bewegen buiten verenigingsverband is in ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 33 Archiefopname van de trimclub van Joop Westbroek (tweede van links vooraan). 'De eer- ste keer waren velen zonder sportkleding naar de Leidse Hout gekomen', meldt een krante- verslag uit 1966. En ook hier lijkt nog niet alle kleding geheel aangepast. Je ziet ze tegenwoordig overal, de clubjes mensen die zich buiten verenigings verband bewegen. Ze fiet sen met elkaar, ze spelen zaalvoetbal en volleybal, ze zwemmen, lopen of ze gaan skiën; kortom ze be drijven de meest uiteenlo pende vormen van sport, met of zonder drankje ach teraf, met of zonder uitjes. Eén ding hebben ze ge meen, ze draaien hun ge zamenlijke rondjes alle maal buiten het circuit van de officiële clubs. "Omdat we geen verplichtingen wil len". Trend of traditie? door Paul de Tombe Vanochtend om half acht stonden de eer sten er al. In trainingspak, in de Leidse Hout, waar ze zich opnieuw vrijwillig het bos in lieten sturen. Uiteraard niet zon der begeleiding, want zoals altijd was Joop Westbroek er om ze op te vangen, zoals hij op de atletiekbaan de laatste 24 jaar vrijwel iedere zaterdagochtend wachtte om zijn trimmers tot bewegen te bewegen. Niet dat dit laatste ooit echt no dig was, want de leden verzamelen zich speciaal op. dat tijdstip in de Hout om een uurtje aan de conditie te werken, maar het is wel zo gemakkelijk als daarbij een deskundige aanwezig is. Ën deskundig is Joop Westbroek, de oud-sportinstructeur van de Leidse poli tie. Inmiddels met de vut, maar hij heeft nog fut genoeg om tot elf uur drie groe pen te begeleiden in hun niet aflatende gevecht tegen het buikje. Het duel met het welvaartsverschijnsel werd en wordt altijd buiten gevoerd en is bijzonder mannelijk en serieus: het zijn louter he ren die de strijd aanbinden. Niks geen winter- of zomerstop, niks geen vermenging van geslachten bij Joop Westbroek ("dat is geen gezicht bij een paard- en ruiteroefening") en niks geen biertje aan de bar achteraf. Komen en gaan, dat is hét motto bij de vermoe delijk oudste trimclub van Nederland, waar voor de leden een rtiinimumleeftijd van 30 jaar geldt. De naam ervan drukt de soberheid treffend uit: ZOS, oftewel zaterdagochtendsport. "Ze wisten 24 jaar geleden niks anders te bedenken". Normaal gesproken melden ze zich op zaterdagmiddag om half vijf in De Een denkooi, het multifunctionele centrum in Zoeterwoude-Rijndijk. Om zich via een uitgebreid repertoire van oefeningen in het zweet te werken. Onder leiding van de leraren lichamelijke opvoeding Jan van Heek en Albert Bosman doen I een mannetje en vrouwtje of 50 weke lijks anderhalf uur mee aan allerlei sport activiteiten. Of niet, want vrijblijvend heid kenmerkt de bijeenkomsten van de 'vriendentrimgroep' Happy Hour(s), die vandaag toevallig een sport- en spel- avond organiseert, maar ook onder meer mosselparties, zeilvakanties en boerde- rijweekeinden met nachtspelen belegd. Bij die laatste sessies komt het meestal goed van pas dat Happy Hour(s) zoveel aan hartversterking doet, want de practi cal jokes tijdens zulke uitjes zijn soms van dien aard datje wel een sterk hart no dig hebt. Verder kent Happy Hour(s) geen beperkingen. De club bestaat elf jaar en heeft zich vorig jaar losgemaakt van de gym-en turnvereniging Meer burg. "In goed overleg, maar nu kunnen we de contributie ook gebruiken om die leuke uitstapjes te organiseren en goed koop te houden, want we werken met een begroting op nul-basis". Toen de leden van ZOS vanochtend mas saal de wei ingingen, lagen zij hoogst waarschijnlijk nog op bed en als de Hap py Hour(s)-clan vanavond de sport-en- spel onderdelen afwerkt, zijn zij vermoe delijk ook aan het stappen, maar dan op een wat andere manier. Voor de leden van de Leidse skiclub Val Maar Raak komt de tijd van inspanning nog wél. Straks, van 2 tot 10 maart in het Oosten rijkse Innerkrems. Tijdens de jaarlijkse skiweek ook zal officieel het tienjarig be staan worden gevierd, wat hier allemaal aan vooraf ging, stond geheel in het te ken daarvan. De receptie in Leiden en de reünie in Bergeyk waren onlangs leuk en aardig, maar het echte werk moet nog ko- Intussen maken de leden er een sport van in clubverband zo weinig mogelijk aan sport te doen. Een boswandeling te Bergeyk bij de Belgische grens, alléz, dat moet kunnen. En een rondje om een af gedekt biljart, waarop een koud buffet staat geserveerd, dat gaat ook nog net. Maar verder reiken de ambities echt niet. Als skiclub kan Val Maar Raak het ten slotte ook pet helpen dat hier zo zelden het apres-ski te bedrijven want je moet Tuur ii toch wat om je voor te bereiden, niet waar? "Gelukkig weet iedereen wel hoe het glas moet worden geheven", lacht initiatiefnemer Henny Kwik (oud-raads lid in Leiden, jazzliefhebber en organisa tor) die algemeen als 'de peetvader' 1 wordt aangewezen. "En het is heel be langrijk daarmee in vorm te blijven tot we weer gaan skiën". ook chauffeurs en brandweerlieden die geen hotel betreden zonder een dik touw voor de noodgevallen. En er lopen niet alfëèn Leidenaars rond, maar ook men sen uit de plaatsen in regio, uit Den Haag, IJmuiden en Vlissingen. Het enige criterium voor het onbetaalde lidmaat schap is 'dat ze aardig zijn voor elkaar' en in de groep passen. Alleen daarom is er incidenteel wel eens een persoon afge vallen. Einde van het eerste rondje langs een paar ongebonden clubs. Natuurlijk zijn er veel meer; ze laten zich grofweg verde len in drie categorieën. Er zijn de serieu ze groepen waarin het de leden louter gaat om het trimmen en het verkrijgen van meer adem. Dan zijn er de gemengde clubs die dat element paren aan gezellig heidsactiviteiten, en tenslotte komen ook bonte verzamelingen van mensen voor die zich richten op de gemeenstap- pelijke trips, die ook nog iets sportiefs hebben. De verschillen zijn dus groot, het overkoepelende kenmerk is dat ze zich alle bewegen buiten verenigingsver band en dat ook zo willen houden. "Bij ons komen mensen die veelal be roepen hebben waarin ze al veel moeten praten en vergaderen. Die hebben geen zin in een officieel bestuur en allerlei ver plichtingen. Die willen trimmen, en als dat maar goed georganiseerd is, vinden ze verder alles best", geeft Joop West broek op als reden voor de ongebonden heid van ZOS. Albert Bosman en Jan van Heek laten zich in dezelfde trant uit over Happy Hours en voegen daaraan toe: "De verplichtingen die er zijn leggen de leden zichzelf op en het vreemde is dat de vrijblijvendheid de morele verplich ting groter lijkt te maken". Henny Kwik drukt zich wat dat betreft het sterkst uit: "Zodra we officieel worden met Val Maar Raak, lopen de leden ogenblikke lijk weg". Onzirl De zin van 'zijn' skiclubje schuilt dan ook in de onzin, zo stellen de leden van allerlei slag. Er zijn zakenlieden bij, maar "Nooit kunnen denken dat het zo zou lopen", zegt Henny Kwik, "want hier is echt sprake van een uit de hand gelopen grap. Tien jaar geleden gingen mijn vrouw en ik voor het eerst van ons leven op wintersport. Op de heenweg kwam er in een Raststatte een jongen bij ons zit ten voor de gezelligheid. De volgende dag sloot zich een Noordwijks stel aan, daar zijn we die week verder mee opge trokken en we besloten het jaar daarna met z'n allen te gaan". Aanvankelijk werden de reizen nog ge boekt via touroperators, maar dat veran derde nadat het sneeuwbaleffect z'n werk had gedaan. Nu rijdt er al jaren een 'zelfgehuurde' bus, met steeds dezelfde Rotterdams chauffeurs ("dat zijn eigen lijk ook leden") 36 man naar Oostenrijk en bestaat er een wachtlijst bij Val Maar Raak. "Maar meer leden willen we voor lopig niet, want het moet met één bus kunnen. Anders is de gezelligheid weg en heb je geen bewegingsvrijheid meer". Het skiën is nog wel de belangrijkste, maar niet meer de enige activiteit. Als ■voorzitter/penningmeester/secretaris/ en algemeen en enig bestuurslid regelt Kwik, met steun van zijn vrouw, het uit stapje tegenwoordig helemaal zelf en van de groepskorting wordt door het jaar heen het een en ander georganiseerd. Een koud buffetje hier, een reünietje daar en een borrel hier èn daar. "En af en toe regelt iemand anders heel spontaan ook iets. Daar kijkt niemand meer van op". Zo viel VMR op de terugweg van een reünie in Bergeyk de Hilversumse tv-studio's binnen. In een quiz van Vero- nique (uitzending op 12 of 19 maart) won Henny Kwik achter) met een aantal leden van de skicluh Val Maar Raak. "De zin schuilt in de onzin". het gezelschap ondermeer een reis-naar Curasao. Dat viel buitengewoon goed en paste precies in de filosofie achter de club die zich ontroerend simpel laat verwoorden: "We willen gezellig zelf uitmaken wat we doen. Hogelijk gewaardeerd wordt dat we niks trimmerigs organiseren en dat we niet gebonden zijn aan vertrek- en stoptijden. Normaal gesproken sta je te wachten bij een station, wij verzamelen bij iemand thuis. Koud buffetje, wijntje erbij, en pas weg als de laatste er is. Voor Happy Hour iri de Eendenkooi in Zoeterwoude-Rijndijk. Een klein deel van Albert Bosman (l) en Jan van Heek. de groep hangt in de touwen. Inzet: (foto Henk E we bij Leiderdorp zijn aangeland is het al groot feest in die bus en dat is onze voor bereiding. Hoewel... We hebben wel een spaarfonds. Mensen storten elke maand wat en er zijn erbij die al voor 1994 bezig zijn. Zonder dat ze het zelf weten, overi gens. Dat houden we wel bij natuurlijk, maar we hoeven nooit aan te komen met een financieel overzicht. Dat hebben we wel een keer geprobeerd, want ja, je voelt je wel eens bezwaard en jê wil wel eens rekenschap geven van wat er met het geld gebeurt. Het bleef bij eén poging want we werden weggejouwd en toen we toch doorgingen vlogen de glazen ons om de oren". Uitgebalanceerd Iets serieuzer,, maar niet minder jolig gaat het er geregeld aan toe bij Happy Hour(s). Tijdens de wekelijkse 'trainin gen' (ook op dinsdagavond is een groep bezig) voert de ernst de boventoon. De deskundigheid van de leraren lichamelij ke opvoeding Albert Bosman en Jan van Heek staat borg voor een uitgebalan ceerd programma van oefeningen waar mee de conditie wordt opgebouwd. De humor van het duo, aangevuld met Ar nold van der Waals van de ontspannings commissie, zorgt ervoor dat er ook spra ke is van andersoortig vermaak. Leedvermaak soms. Jan van Heek, oud-tienkamper en verzot op practical jokes, verhaalt met smaak over nachtelij ke avonturen tijdens de boederijweek- einden in Poppel. "Dan spelen we een spel tijdens de vroege uurtjes en dan hebben we in het bos bijvoorbeeld een doodskist neergezet, met daarbij een flauw lichtje. De groep die aankomt is helemaal gefocust op die doodskist, want we halen wel eens vaker vreemde dingen uit, maar dit is toch echt vreemd. Loopt er elders in het bos plotseling ie mand weg over krakende takken. Op het moment dat de aandacht zich daarop concentreert laten anderen een met gro te elastieken vastgebonden skippybal, bedekt met een wit laken, plotseling los. En die skippybal met dat witte laken dendert dan met grote snelheid langs die mensen. Dan moetje even een sterk hart hebben, ja". Aan het kweken daarvan wordt ijverig op de zaterdagmiddagen gewerkt. Lang gebeurde, dat binnen de Zoeterwoudse gym- en turnvereniging Meerburg, maar vorig jaar ging Happy Hour(s) op eigen benen staan. "We waren al een losse een heid binnen de club en hadden daarmee nauwelijks binding, en toen onze contri butie verhoogd moest worden, zijn we in heel goed overleg uit elkaar gegaan. Nu konden we die contributie handhaven op 220 gulden per jaar en met dat geld kunnen we nu tevens die aardige dingen eromheen organiseren. Dat deden we al, maar nu kunnen we ze ook goedkoop houden". Bij Happy Hour(s) hebben ze gemerkt dat de binding door de gezamenlijke uit stapjes alleen maar groter wordt. "Er wa ren behoorlijk wat zakenlieden die wel contributie betaalden, maar die je eigen lijk maar zelden zag op de zaterdagmid dag. Nadat ze waren meegegaan met het zeilkamp, het kanoën in de Ardennen of een boerderijweekend kwamen ze wèl meedoen. Je houdt ze dus vast door meer te bieden". Op sportief gebied biedt Happy Hour (s) zoveel mogelijk aan. "Elders zijn apar te groepen voor schaatsen, wielrennen, zaalvoetbal. Bij ons kunnen ze alles doen. Wij bieden alles aan. of beter: wij reiken aan, want het wordt niet dwin gend opgelegd. Niks moet, alles mag en dat bepaalt de kracht van de club". Hap py Hour(s) kent een zomerstop van vijf weken. "Maar dan gaan mensen vaak voor zichzelf trimmen in de Leidse Hout". Geen vrouwen Alle kans dat ze daar een paar van de mannen van Joop Westbroek treffen. Vierentwintig jaar geleden na een op roep van de Leiderdorper Ruud Hoek in deze krant begonnen met 15 man, telt ZOS nu 120 leden, die op dinsdagavond in de zaal en op zaterdagochtend buiten kunnen trimmen. Bijdrage: een tientje per maand, "ter bestrijding van de on kosten". Geen geld natuurlijk, voor dit echte herenclubje. Niet vanwege de sa menstelling van de groep, want die is di vers genoeg (in de loop der tijd deden burgemeesters, artsen, maar ook tim merlieden en metselaars mee), maar er worden nog altijd geen vrouwen toegela ten. Kwestie van principe van West broek, die ook vasthoudt aan de mini mum-leeftijd van 30 jaar. "Daaronder kun je nog naar een reguliere sportclub, heb je die leeftijd bereikt dan ben je wel kom omdat onze ervaring is dat mensen van allerlei slag elkaar dan beter accepte- De groepen doen van alles. De basis is natuurlijk het maken van duurlopen. maar verder doen ze ook aan voetbal, slagbal, rugby, en af en toe fietsen. Zo zijn ze altijd serieus bezig. "En dat willen de mannen ook", zegt Westbroek. "Bij anderen wordt na dat uurtje nog weieens wat gedronken, bij mij willen ze dat niet. We hebben het wel geprobeerd hoor, zo iets. Trimmen op het strand en daarna te gen een leuke prijs ergens ontbijten. Maar er waren veel mensen die dat niet wilden. Die komen echt alleen voor de conditie". Daaraan wordt onder meer gewerkt via circuittests. "En vier, vijf keer per jaar laat ik ze ook een 1500 meter lopen. Niet voor een ranglijst, maar voor zich zelf. Natuurlijk doen we ook een Cooper- test", zo benadrukt Westbroek het seri euze van 'zijn' club, waarnaar artsen in het verleden wel eens doorverwezen. "En wij zijn een van de weinige groepen die 52 zaterdagen doorgaan. Als ik met vakantie ben, is er altijd wel een vervan ger". Door zijn groep wordt het hogelijk ge waardeerd. "Het blijkt nog steeds een succes, want er komen nog steeds nieu we mensen bij. Vooral als het tegen het voorjaar loopt. Er komen ook steeds an dere groepen, maar die zie ik echt niet als concurrentie. Ik heb eigenlijk nooit ge snapt dat wij zolang de enigen waren in een stad als Leiden. Het is alleen maar goed dat daar nu zoveel beweging inzit".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33