'Polen is nu net een cowboyland' Solidariteit-medewerker Minkiewicz: 'Wij vragen niet om ontwikkelingshulp, wij willen échte hulp van het Westen' ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 25 Ooit zei de voormalige Hongaarse president Andras Hegedüs dat elke poging om in het Oostblok een meerpartijenstelsel te vestigen, onvermijdelijk zou uitlopen op een burgeroorlog. Polen logenstrafte vorig jaar als eerste die voorspelling met een bijna geruisloze machtsovername door Solidariteit. Maar zoals het Polen van 1989 de aanzet gaf tot de 'fluwelen revolutie', zo geeft het Polen van 1990 aan dat de slag nog maar net is begonnen. De regering van Tadeusz Mazowiecki kampt met een buitenlandse schuld van 40 miljard dollar, een inflatie van 900 procent en een staatsapparaat dat nog altijd wordt beheerst door de communisten. Op 1 jgnuari is Mazowiecki begonnen met een saneringsplan, dat de Polen voorlopig alleen een enorme inkomensachteruitgang en massale ontslagen brengt. Kan Polen dat dragen? "Dat verwacht de Poolse samenleving wel van zichzelf. Maar het wordt moeilijk. Nu willen de mensen die méér hebben nog delen, maar dat duurt niet eindeloos. Als het echt mis gaat en er vallen grotere spaanders dan de samenleving kan dragen, dan kunnen er uitbarstingen komen". Een gesprek met Jan Minkiewicz, vertegenwoordiger van Solidariteit in Nederland. door Sjaak Smakman "We vragen niet om ontwikkelingshulp, we vragen alleen om het rechttrekken van de economische verhoudingen in Europa. Na de bevrijding is West-Europa tientallen jaren verlost geweest van een blok aan zijn been: de van oudsher arme re landen in het midden en oosten. Dat is mede de reden geweest dat West-Europa zich zo sterk economisch heeft kunnen ontwikkelen. Nu is de tijd gekomen om daarvoor de rekening te betalen. Lub bers zou eens een praatje voor het Neder landse volk moeten houden dat het niet gaat om een paar miljoen gulden uit de. pot voor ontwikkelingshulp, maar dat de Nederlandse samenleving bereid moet zijn om een veer te laten voor de ontwik keling van Oost-Europa". Jan Minkiewicz ijsbeert door de ka mer, de ene Gauloise na de andere opste kend. Als vertegenwoordiger van Solida riteit in Nederland kent hij geen rustig moment meer: constant pendelt hij tus sen Polen en Nederland. In zijn Amster damse bovenhuis staat de telefoon niet stil. Tijdens het interview moet hij vijf gesprekken voeren. Of hij mensen weet voor een radiopanel, of hij de actiegroep Loesje wil helpen aan namen en adres sen zodat ze de Polen, Hongaren en Tsjechen kennis kunnen laten maken met hun posters, een paar gesprekken uit Polen. Solidariteit Hoewel opgegroeid in Nederland en sinds 1975 ook in het bezit van de Neder landse nationaliteit, zit Minkiewicz van het begin af bij Solidariteit. De jaren ze ventig bracht hij grotendeels door in Po len, waar hij in contact kwam met dissi denten. Zodoende werd hij al snel nauw betrokken bij Solidariteit, opgericht bij de stakingen op de Lenin-scheepswerf in Gdansk. Toen hij in december 1981 naar Nederland ging om daar Kerstmis te vie ren, nam hij voor bijna acht jaar afscheid van Polen. Vlak voor de kerstdagen kon digde generaal Jaruzelski de staat van beleg af, waardoor Minkiewicz tot vorig jaar moest wachten voordat hij Polen weer regelmatig kon bezoeken. Het aantreden van Michail Gorbatsjov, en in het verlengde daarvan de almaar grotere economische chaos, verzwakte de positie van de communisten in snel tempo. Toch kwam de ommekeer onver wacht. In het voorjaar van 1989 begon de communistische partij ronde tafelbé- sprekingen met Solidariteit over deelna me in de regering om een dreigende golf van stakingen te voorkomen. Solidariteit stelde hoge eisen de bond wenste zich niet uitsluitend als puinruimer te laten gebruiken maar haalde met onzekere blikken richting Moskou niet het onder ste uit de kan: in de regering-Mazowiecki mochten vier communisten op sleutel posities blijven zitten, in de Sejm bleef een aantal zetels gereserveerd voor de PVAP, en Jaruzelski mocht president worden. Veel te lief Achteraf, oordeelt Minkiewicz, heeft So lidariteit zich daarmee veel te lief opge steld. "Maar we waren een experimen- teerland. Het was onduidelijk hoe de re acties van de communistische partij en Moskou zouden zijn, dus waren we ui terst voorzichtig. We kwamen beladen met compromissen naar de onderhande lingstafel, terwijl je nu in andere landen ziet dat de oppositie soms gewoon weg loopt. Ze hebben ook meer bereikt: op heffing van de geheime dienst, een ver bod op de partij, volledig vrije verkiezin gen, Havel president", "De mensen in Polen pikken dat op. De druk wordt steeds groter, er komt steeds meer een stemming van: "Waar om is Jaruzelski eigenlijk nog presi dent", "waarom zijn er. nog communis ten ministers", "waarom hebben wij pas in 1993 vrije verkiezingen?" Er is ook wat tien tot de sociale beweging Solidariteit". jaloezie: zij hebben nu waar'wij al in 80/81 voor hebben gevochten". - Maar dat kon toen toch niet? Het ver haal gaat nog altijd dat Jaruzélksi de staat van beleg heeft afgekondigd om in grijpen van het Warschaupact te voorko- "We hebben in de afgelopen tijd via in formele kanalen te horen gekregen wat we intuïtief al wisten: dat die dreiging er inderdaad was. Brezjnev heeft het seri eus overwogen, en zelfs vorig jaar werd er in het Kremlin nog heel even met de gedachte gespeeld om in te grijpen. Maar er is daardoor geen Pool bijgekomen die Jaruzelski nu ziet als een soort redder des vaderlands. Hij heeft niets gedaan om de processen in de Poolse samenle ving te kanaliseren. Hij heeft met zijn club steeds geprobeerd om Solidariteit in de radicale hoek te drukken om een hard ingrijpen te kunnen rechtvaardi gen". "Rakowski, de voormalige partijlei der, heeft bij herhaling gezegd dat vorig jaar de juiste tijd voor hervormingen was. Dat irriteert de Polen verschrikke Walesa heeft eens gezegd: ik ben de eerste om de saneringsplannen te bekri tiseren, maar er is geen andere uitweg dan deze regering in het zadel hou den". (Archieffoto) lijk. Want de feitelijke situatie is dat het nu in alle opzichten veel slechter gaat dan in 1980. Toen was er een creatief dy namisch potentieel. We hadden zonder enig probleem hervormingen kunnen doorvoeren, mensen kunnen scholen en het particuliere initiatief kunnen invoe ren. Maar de staat van beleg heeft diepe wonden geslagen. De mensen zijn uitge blust en gefrustreerd. De jaren van de staat van beleg zijn verloren jaren ge weest". Crisis Dat is ook te merken aan Solidariteit. Be gin jaren tachtig telde de vakbond 10 mil joen leden, nu is er nog maar een kwart van over. Maar, benadrukt Minkiewicz, er moet wel een onderscheid worden ge maakt tussen de vakbond Solidariteit en de sociale beweging Solidariteit. De laatste heeft volgens hem aan kracht nog nauwelijks ingeboet. Veel activisten zijn de lokale politiek in gedoken, en zijn nu actief in de als paddestoelen uit de grond geschoten nieuwe politieke partijen. "Maar als je het ze zou vragen, zouden ze zonder uitzondering zeggen dat ze zich nog steeds rekenen tot de sociale bewe ging Solidariteit", aldus Minkiewicz. Dat veel mensen hun lidmaatschap hebben opgezegd, wijt hij voor een deel aan de slechte economische toestand: "In een crisis kun je als vakbond al wei nig voor je leden doen. Bovendien is So lidariteit zelf straatarm. Bij de rondeta felconferentie heeft Walesa afstand ge daan van schadevergoedingen. Van de apparatuur die bij de staat van beleg in beslag is genomen, hebben we maar een fractie teruggekregen. Bovendien zijn veel mensen gedemotiveerd. Ze geloven niet meer in politieke bewegingen en wachten wel af wat er van komt. Hun prioriteit is dat zij en hun gezin kunnen rondkomen". - Heeft het ook niet te maken met het feit dat Solidariteit behalve vakbond ook re geringspartij is? "Zeker. Solidariteit moet wel meegaan in de herstructurering en kan niet voor honderd procent achter de eisen van de mensen gaan staan. Walesa heeft eens ge zegd: ik ben de eerste om de sanerings plannen te bekritiseren, maar er is geen andere uitweg dan deze regering in het zadel houden. We kunnen er niet dwars tegenin gaan, zoals andere bonden en sommige populisten. Die kunnen nu vrij gemakkelijk scoren met hoge looneisen en stakingsdreigingen. In staatsbedrij ven die op het punt staan te sluiten, doet dat soort dingen het natuurlijk goed. So lidariteit moet dan de stakingen weer zien te blussen. We moeten deze regering opbouwen om er dan straks constructief oppositie tegen te kunnen voeren. Je merkt overigens nu al dat er meer kriti sche verklaringen over de regeringsplan nen komen vanuit de top, en heel lang zaam worden de contouren van een alter natief plan zichtbaar". Cowboyland Dat is ook nodig, want het huidige sane ringsplan is volgens Minkiewicz veel te hard. De regering, en dan Vooral minister van financiën Leszek Balcerowicz, wil razendsnel omschakelen naar een Wes terse markteconomie. Dat betekent on der meer afschaffing van veel subsidies en het vrij laten van de prijzen. De gevol gen zijn dramatisch: terwijl de lonen ge lijk bleven werden produkten als brood, eieren en brandstof in de maand januari zeven keer duurder. Tegenover die zwa re offers staat, zo kritiseert Minkiewicz, geen goed opvangprogramma voor de mensen die erdoor in het nauw komen. Ook ten aanzien van het bedrijfsleven is de regeringspolitiek tweeslachtig. Startende ondernemers die vorig jaar nog renteloze leningen konden krijgen, moeten nu 40 procent rente betalen. Op die manier dood je de laatste restjes ini tiatief die er nog waren* vindt Minkie- Verder heeft de regering geen visie op de rol van het Westerse bedrijfsleven. Hij vat dat als volgt samen: "Ze weten niet hoe ze het land aantrekkelijk moeten ma ken voor Westers kapitaal zonder dat het een uitverkoop van Polen wordt". Het gevaar is volgens hem levensgroot dat Polen en de andere Oostbloklanden een nieuw soort Afrika worden: Westerse be drijven zetten er fabrieken neer, profite ren van de lage lonen en het ontbreken van goede (milieu)wetten, en verdwijnen zodra ze de buit binnen hebben. "Vanuit het bedrijfsleven gezien is Po len een soort cowboyland, het land van de onbegrensde mogelijkheden. Er zijn al tal van gevallen bekend van speculan ten, die zogenaamd een joint-venture sluiten met een Pools bedrijf. Dat bedrijf blü, want ze hebben een Westerse inves teerder. Denken ze. Maar die speculant zien ze nooit meer terug, het enige dat die probeert is om zijn optie met winst aan een bedrijf te verkopen". En dat is nog een betrekkelijk onschul dig voorbeeld. Kwalijker is dat er al bloe- mentelers zijn gesignaleerd die op Pool se landbouwgrond met giffen spuiten die in Nederland al jaren verboden zijn. Verder zijn er illegale giftransporten. kunnen concurreren met de Westerse be drijven en alleen rommel voor de Poolse markt kunnen produceren. Polen, zo benadrukt Minkiewicz, heeft behoefte aan échte hulp uit het Westen. "En daarmee bedoel ik investeringen die in het belang zijn van Polen, in plaats van het eigen belang van Westeuropese be drijven of overheden. Als dat gebeurt, zie ik een ontwikkeling waarbij Oost- en West-Europa geleidelijk naar elkaar toegroeien, waarbij Polen wat rijker kan worden zeg tot aan het niveau van bij voorbeeld Portugal of Griekenland - en waarbij de grenzen in Europa langzaam vervagen. Via samenwerking in bijvoor beeld de Raad van Europa kan er een proces van solidarisering op gang komen dat voorkomt dat Oost-Europa alleen maar wordt geëxploiteerd". Voor het zover is, heeft Polen, net als de overige Oostbloklanden, nog een niet te onderschatten klus voor de boeg: het zuiveren van het staatsapparaat. Bij de failliete boedel van veertig jaar commu nisme hoort een apparaat waarin vrijwel geen onbezoedelde topfunctionarissen op departementen en in staatsbedrijven te vinden zijn. Mazowiecki hoopt in elk geval op politiek niveau een grote slag te slaan bij de binnenkort te houden ge meenteraadsverkiezingen. Daar zullen, zo is ook de stellige verwachting van Minkiewicz, de laatste communistische bestuurders het veld i waarbij bv-tjes voor een of twee dagen worden opgericht. Minkiewicz noemt het geval van een Italiaans bedrijf dat een overeenkomst sloot met een aantal Polen voor het aannemen van afval. De Polen kregen 5000 Mark en vijftig vaten gif en moesten maar zien wat ze er mee deden. Opgezadeld met het gif besloten de mannen om de vaten uiteraard 's nachts maar ergens bij een dorp te be graven. Helaas stootte een van hen bij het graven van het gat hard tegen een vat, dat begon te lekken. Een paar dagen later was de man dood, terwijl anderen ademhalingsmoeilijkheden kregen. In het ziekenhuis kwam uiteindelijk de zaak aan het licht. Tweedeling Naast het voorkomen van dit soort "ui tingen van onvervalst negentiende- eeuws kapitalisme" moet de regering op letten dat er in de komende jaren een tweedeling in Polen ontstaat: aan de ene kant een redelijk welvarende elite die in Westerse bedrijven werkt, aan de andere kant een steeds verder verpauperende massa die werkt in totaal verouderde, ge privatiseerde staatsbedrijven die niet Sabotage Voor de wat armzalige pogingen van de communistische partij om het vege lijf te redden door zich om te vormen tot een sociaal-democratische partij heeft hij slechts schampere woorden over. Ook voor de wat radicalere SDU van de her vormingsgezinde Tadeusz Fischbach is op zijn best een figurantenrol wegge legd: "Tenzij er een contrarevolutie komt is de rol van de communisten totaal uitgespeeld". Maar in het zuiveren van het alomvat tende ambtenarenapparaat heeft Min kiewicz een hard hoofd. "We zijn daar nu anderhalfjaar intensief mee bezig en het gaat verschrikkelijk moeizaam. Nu lukt het nog wel, want de communisten zijn aangeslagen. Maar hoe dichter je bij hun privileges komt, hoe sneller ze overgaan tot allerlei vormen van sabotage. Je zou je kunnen voorstellen dat er na de ge meenteraadsverkiezingen massale ont slagen volgen die paniekreacties uitlok ken. Als die gekanaliseerd worden via bijvoorbeeld het leger of de geheime po litie.. Inderdaad, een contrarevolutie is onwaarschijnlijk. Maar helemaal uitslui ten kun je het niet. Er gaat binnen Soli dariteit een cynische grap de ronde: la ten we maar zo lang mogelijk op de zach te regeringszetels blijven zitten, want wie weet hoe snel we weer op de harde banken in de gevangenissen belanden". "En dan nog: ik zat laatst in het vlieg tuig op weg naar Nederland en raakte daar in gesprek met een vertegenwoordi ger in landbouwbenodigdheden. Hij deed al zes, zeven jaar zaken met een Pools bedrijf. Merkt u sinds het aantre den van de nieuwe regering verschil in management, vroeg ik, zijn er nieuwe ge zichten of merkt u iets van een andere houding? Nee, zei hy, eigenlijk niet. Ik vroeg hem toen 'om een schatting hoe veel incompetente mensen daar in de top weg zouden moeten om het bedrijf goed te laten renderen. Hij kwam uit op onge veer tachtig procent". Minkiewicz verheft zijn stem: "Tachtig procent! Laat die man nou eens overdrij ven en laat nou eens vijftig procent van die mensen de bakens verzetten, zodat ze kunnen blijven. Dan nog moet je veertig procent vervangen. Neem dat eens als gemiddelde voor het hele Poolse be drijfsleven. Waar haal je in godsnaam de vervangers vandaan?" Jan Minkiewicz: "Hoe dichter je bij hun privileges komt, hoe sneller de com munisten overgaan tot allerlei vormen van sabotage". (foto Fotopersburo Van Dijk)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25