Aan woningnood valt nog steeds goed te verdienen Havel resideert in barok kasteel Ministeries willen schepen uit Sovjetunie best toelaten Mninn— REPORTAGE Jonge woningzoekenden in grote steden aangewezen op zwarte circuit PAGINA 2 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 DEN HAAG - Aan de wo ningnood valt nog steeds goed te verdienen. Op grote schaal wordt misbruik ge maakt van het enorme te kort aan kamers. De huren zijn hoog, de kwaliteit van de kamers vaak slecht en de rechten van de huurders mi nimaal. Niet alleen kamer verhuurders kunnen grof geld verdienen. Ook de com merciële bureaus die in woonruimte bemiddelen, pikken een aardig graantje mee. Het is dit wereldje, waarin de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) op grote schaal be lastingfraude vermoedt. Deze week werd bekend dat de FIOD onder de naam 'Actie Sleutel gat' is begonnen met een systemati sche controle op huurinkomsten. Het onderzoek concentreert zich op de grote verhuurders. Het is niet de bedoeling om 'tante Beppie' aan te pakken, die een kamertje aan een student verhuurt, zegt de FIOD. door Weert Schenk De LOBH, de Landelijke Organi satie Belangengroepen Huisves ting, juicht de 'Actie Sleutelgat' toe, omdat het zwarte geld veel proble men veroorzaakt. Anderzijds wordt gevreesd dat een groot deel van het kamer-aanbod uit het zicht zal ver dwijnen. De LOBH heeft geen idee hoe groot het zwarte-geldcircuit is. Evenmin kan een goed beeld wor den geschetst van de heersende misstanden. Op basis van gehoorde klachten moet er in elk geval heel wat leed zijn onder de kamerbewo- Woordvoerder Paul Vesters van de LOBH hoeft alleen nog maar te rug te denken aan zijn eigen situa tie. Hij woonde op een brandgevaar lijk kamertje van drie bij vier meter met wanden van bordkarton. Toilet, keuken en douche moest hij met tien andere mensen delen. Nie mand had een normaal huurcon tract. Huurprijs: 300 gulden per maand. ".Wat moest ik?", zegt Vesters, "ik kwam uit Nijmegen, had weinig geld en advertenties in kranten le verden niets op. Dan ben je blij dat je iets kan krijgen. Je accepteert dus de voorwaarden van de verhuur der". Hij vertelt dat de huurders met name in het nauw worden gebracht door de belastingontduiking. Zo worden geen huurcontracten gete kend, waardoor het vrijwel onmo gelijk is bij conflicten een procedu re aan te spannen. Vervelend De huurder wordt verboden zich te laten inschrijven in het bevolkings register, wat heel vervelend kan zijn voor het ontvangen van bepaalde post. "De verhuurder kan zijn huur der nooit vertrouwen", verklaart Vesters, "er mag dus niets op papier staan. Geen schriftelijk bewijs". Ook aan andere onredelijke eisen moeten huurders soms noodge dwongen toegeven. Wie naar een huurcommissie loopt, kan het bij zijn huurbaas verder wel vergeten. Aan moeilijke mensen heeft een verhuurder niets. Ze kunnen hem alleen maar geld kosten. Vaak wor den de huurders ook door intimida tie klein gehouden, zegt Vesters. Ter illustratie van het gedrag van sommige huurbazen, vertelt hij over het telefoontje dat hij zojuist kreeg van een kamerbewoonster. Deze had met de verhuurder afge sproken dat ze zelf mocht zorgen voor nieuwe bewoners als er een ka mer in het huis vrijkwam. De rege ling is plotseling ingetrokken. "In het huis is het sanitair stuk ge gaan en het meisje heeft de huur baas al diverse malen verzocht dat te repareren. De man weigert en zegt nu: 'als jij moeilijk doet, doe ik het ook. Ik bepaal voortaan weer wie er op mijn kamers komen'. Dat is dan het antwoord op een redelijk verzoek". De LOBH-man onderstreept dat vooral in de grote steden veel wo ningzoekenden aangewezen zijn op het zwarte circuit. „Jongeren, stu denten, asielzoekers en illegalen hebben vaak geen andere keuze. Zo houdt het een het ander in stand". Huren De hoge huren vormen een groot probleem voor alle kamerbewo ners, ook voor diegenen die niet in het zwarte circuit verkeren. Ves ters: "Er moeten al snel bedragen tussen de 300 en 500 gulden worden betaald. Daar krijg je weinig voor, maar het betekent wel De opvallende voordeur v< aanslag op het budget. Een student heeft maandelijks meestal niet meer dan hooguit 800 gulden. Het minimimum-jeugdloon is ook maar 1000 gulden". Vesters zegt de indruk te hebben dat verhuurders ook moeite doen om deze categorie kamerbewoners te weren. Hij vertelt over de situatie in Haarlem, waar de kamernood 'gi gantisch' is. In de stad zijn een aan tal nieuwe opleidingen gestart en ook door de groei van Schiphol is er een grote vraag naar kamers. "Er zijn enkele grote kamerver huurders, die het redelijk goed doen, maar wel zeer hoge huren vra gen. Ze willen liever geen studen ten. Ze vinden die te onrustig en ze zijn bovendien bang dat studenten een huurachterstand oplopen. Zo komen die jongeren dus uiteinde lijk onder slechte voorwaarden op de slechtste kamers". Commerciële bureaus die in woonruimte bemiddelen, proberen hieruit weer een slaatje te slaan. Vesters: "Ze suggereren natuurlijk dat zij wel voldoende kamers heb ben. Mensen die op zoek zijn naar een kamer moeten bij hen eerst in schrijvingsgeld betalen. Dat kost iets van tussen de 40 een 200 gulden. Dat geld krijg je niet meer terug. Als ze je een kamer bezorgen, moet je nog eens een bedrag betalen ter grootte van bijvoorbeeld een halve maandhuur". Inkomsten Vesters zegt dat voor deze bureaus alleen het inschrijvingsgeld al een aardige bron van inkomsten is: "Als je per week honderd inschrijvingen hebt..." Hij wijst erop dat de bu reaus dikwijls geen kamers hebben: "Zij zijn ook afhankelijk van wat er wordt aangeboden". De LOBH heeft in 1986 en 1987 sa men met Konsumenten Kontakt de commerciële woonruimtebemidde ling onderzocht: Er werden vele wantoestanden geconstateerd. De misstanden varieerden van geld uit de zak kloppen tot intimidatie, en van het nooit meer iets van zich la ten horen tot het meegeven van adressen uit de krant. Vesters adviseert om nooit naar een cpmmercieel bureau te gaan. Er zijn ook andere bemiddelingsin stanties die niet uit zijn op het ma ken van winst. De LOBH-woord- voerder vermoedt dat veel mensen de niet-commerciele bureaus niet kennen. Deze kantoren bemiddelen in woonruimte met redelijke prij zen, wat evenwel ook niet in over vloed aanwezig is. "Dus wat doe je als je in nood zit...?" Volgens Vesters moeten de ge meenten meer initiatieven nemen om mensen die kamer zoeken te huisvesten. "Het enige wat ze nu lij ken te doen, is het sluiten van brandgevaarliike pensions. En dan PRAAG (Rtr) - Het kasteel Hradca- ny, een indrukwekkende en wat af zijdig gelegen machtszetel van Bo heemse koningen en dogmatische communisten, bevat nog heel wat geheimen voor de nieuwe bewo ners. Na de verkiezing op 29 decem ber van Vaclav Havel tot president van Tsjechoslowakije namen ruim tien dissidente schrijvers en kun stenaars hun intrek in het massieve barokke gebouw dat de stad be heerst hoog vanaf een heuvel boven de rivier de Moldau. Eda Kriseova, één van de 12 advi seurs van Havel, beschrijft hoe de nieuwe president na zijn verkiezing door de eindeloze gangen van het kasteel dwaalde en zei: "Wat zit er achter deze deur? Hij zit op slot". "Ons onderzoek loopt vanuit het centrum naar de flanken. Ik denk dat we nog niet alle kamers ontdekt hebben", meent Havel's persmede werker Michael Zantovsky. Het kasteel geldt als de residentie van de president sinds in 1918 de re publiek Tsjechoslowakije werd uit geroepen. De na-oorlogse stalinisti sche leider Klement Gottwald liet op het terrein een villa bouwen, waar ook Havel's rechtlijnige voor ganger Gustav Husak woonde, al werkte deze meestal vanuit het ge bouw waarin het Centraal Comité van de communistische partij ge vestigd is. "Het had wel iets van een verhui zing naar een spookkasteel", zegt Zantovsky. "Overal waren spinne- webben. We ontdekten dat hier massa's mensen werken. Sommi gen moeten een routinebaan heb ben zoals werken in de tuin of schoonmaken. Anderen doen vast iets anders, maar ik zou niet weten wat. Ik kan u verzekeren dat we heel wat afgelachen hebben". ;uwe ploeg verblijft nog i paar weken in het paleis en hun hel verlichte kamers ade men dan ook een tijdelijke sfeer. Langs de muren staan kasten met lege planken en her en der ziet men kartonnen dozen. Zojuist is er een faxapparaat geïnstalleerd, maar wat er aan computerapparatuur voor handen is, heeft het personeel van huis meegebracht. Voortdurend rinkelt de telefoon en vaak wordt die niet opgenomen. Jonge, makkelijk geklede mede werkers rennen van kamer naar ka mer. In Praag doet zelfs het gerucht de ronde dat onder de nieuwe, niet zo op protocol staande bestuurders, de mensen per scooter de ronde door het paleis doen. De panorama's van Praag zijn fantastisch, maar de medewerkers zijn minder enthousiast over de so- cialistisch-realistische schilderijen die men geërfd heeft van Husak. Een met Havel bevriende schilder heeft een ronde gemaakt langs gale- Het uithangbord i i commercieel kamerverhuurbedrijf. staat er weer een groep op straat. Ik denk dat ze veel meer kunnen doen. In Haarlem staan bijvoorbeeld een behoorlijk aantal schoolgebouwen en andere gemeentelijke panden leeg. Die zouden prima geschikt ge maakt kunnen worden voor kamer- zoekenden. En tegen lage huren". Slechter Maar de LOBH-woordvoerder is bang dat het de komende tijd alleen maar slechter wordt. Hij verwacht dat de verhuurders door de actie van de FIOD voorzichtiger zullen worden en alleen nog maar af gaan op advertenties in de kranten. "Dan weet je niet meer wat er precies op die markt gebeurt". Een ander nadeel van de actie is vermoedelijk dat 'tante Beppie', die» weliswaar zwart maar verder heel netjes een kamer verhuurt, zich lam is geschrokken van het nieuws over de 'actie Sleutelgat'. Het ministerie van financiën weigert de uitspraak van de FIOD te bevestigen dat de hospita buiten schot blijft: "Ook zij (foto's GPD) fraudeert". Het voorstel van staats secretaris Heerma (financien) om kamerverhuur door particulieren vrij te stellen van inkomstenbelas ting, is nog niet in de Tweede Ka rn^ besproken. Tante Beppie kan nu in paniek besluiten om geen kamer meer te verhuren, zegt Vesters. Of ze gaat j volledig op eigen houtje verder, zonder nog gebruik te maken van de niet-commerciele bemiddelings bureaus. En ook dan verdwijnt de kamer uit beeld. rieën en studio's om schilderijen te huren. Daar was haast bij, want kort geleden stond er een bezoek op het programma van Jack Lang. en de Franse minister van cultuur houdt niet alleen van moderne kunst, maar lijkt daar ook verstand van te hebben. Havel heeft een eigen lijfwacht, maar de bewaking van de overigen is in handen van van mensen die daar ook onder het vroegere bewind mee belast waren. "Wij denken dat de 'microfoons' er nog zitten, maar gelukkig hoeven wij niet zo veel ge heimen te bewaren", meent Zan tovsky. De adviseurs zijn oude vrienden van Havel. "Hij wil men sen naast zich hebben die hij kent. Hij wil werken met mensen die hij vertrouwt. We kunnen hem niet aan zijn lot overlaten", voegt Kriseova daar aan toe. Er is in Praag nauwelijks een muur of er zit wel een affiche op met de kop van Havel. De dissidente to neelschrijver die president werd, is uitgegroeid tot een internationaal symbool voor de veranderingen in het land. Aardig Eén van de belangrijkste taken van Zantovsky is de mensen weg te hou den van Havel zodat die met zijn werk kan doorgaan. "Het probleem is dat de president zo'n aardige man is. Als een journalist hem in het the ater of bij een samenkomst aan spreekt en om een interview vraagt, zegt hjj ja en komen zij naar mij toe voor dat vraaggesprek. Maar hij heeft het ook erg druk en zegt tegen mij dat ik geen interviews mag toe staan. Ik denk dat we net de achter stand hebben weggewerkt die tij dens de revolutie ontstaan was". De eerste niet-communistische president van Tsjechoslowakije in meer dan 40 jaar staat voor een zeer zware taak. "Zijn presidentschap duurt maar zes maanden en in dat halve jaar moet hij het politieke sys teem radicaal veranderen", aldus Zantovsky. Havel heeft beloofd dat hij het land zal leiden naar de vrije verkiezingen die voor 8 juni op het programma staan en dan aftreedt, al heeft hij niet uitgesloten dat hij doorgaat. "Zijn hoofdtaak is de op bouw van een nieuw president schap", vindt Kriseova. DEN HELDER, DEN HAAG - Het ministerie van buitenlandse zaken wil best praten over een vrije toe gang van Russische en andere Oost- blok-schepen tot de haven van Den Helder, maar dan moet de Sovjetu nie daar wel zelf om vragen. Dat heeft een woordvoerder van het mi nisterie gisteren verklaard, nadat tijdens de storm van afgelopen woensdag voor de tweede keer in korte tijd een Russisch schip 'bui ten' moest blijven. door Jurriaan Geldermans Het ministerie van defensie voelt eveneens veel voor herziening van een ruim twintig jaar oud verbod voor Sovjetschepen, maar is vól gens eigen zeggen 'slechts uitvoer der van het beleid van Buitenlandse Zaken'. Mocht dat - in veler ogen achterhaalde - verbod van tafel wor den geveegd, dan hoeft Sovjet-am bassadeur A. Chikvaidze in de toe komst niet langer via Wieringen naar Texel te reizen om daar de her denking van de opstand van de Ge- orgiërs in de Tweede Wereldoorlog te herdenken. In 1969, de nadagen van de Koude Oorlog, hebben de ministeries van buitenlandse zaken van Sovjetunie en Nederland een handelsovereen komst gesloten. In artikel 6 daarvan is opgenomen dat een aantal (mari- ne-)havens in Nederland en de Sov jetunie taboe is voor de andere par tij. Alleen als de kapitein van bij voorbeeld een Sovjet-schip kan aantonen dat er levensgevaar be staat voor de bemanning, mag wor den opgestoomd naai* de rede of de haven van Den Helder. Een woordvoerder van Buiten landse Zaken weet wel waarom. "Het gaat om een maatregel van re ciprociteit. In gewoon Nederlands betekent dit dat de Sovjetunie ooit officieel heeft gezegd: Nederlandse diplomaten krijgen in Rusland slechts beperkte bewegingsvrij heid. In reactie daarop zijn toen ook hier beperkingen ingevoerd. Dit ge heel van maatregelen werd in '69 vastgelegd in de handelsovereen komst, die dus niet één-twee-drie over boord te zetten is". Actie In het begin van de jaren tachtig hebben Russische schepen herhaal delijk de verbodsbepalingen van het verdrag aan de laars gelapt. Al leen al in de periode 1980-1983 zoch ten niet minder dan achttien Sovjet vaartuigen de rede van Den Helder op, hetgeen aanleiding was'voor De fensie om van Buitenlandse Zaken enige actie richting Russen te vra gen. Inmiddels denkt Defensie wat ge nuanceerder over de kwestie. Welis waar werd ook afgelopen dinsdag nog geweigerd het Sovjet-koop vaardijschip Sormovskiu 7, dat niet langer tegen windkracht 10 tot 11 kon opboksen, toe te laten tot de marinestad, maar dat komt volgens de woordvoerder doordat 'de oude regels ten slotte nog immer gelden'. "Niettemin wordt er serieus over gedacht die geldende regels te her overwegen. Dat hangt samen met het huidige klimaat van ontspan ning. Kijk, vroeger voeren schepen met allerhande spionage-appara- tuur aan boord en die vormden vol gens velen een bedreiging voor de veiligheid van het land. Dat hele beeld is veranderd, vandaar onze neiging tot heroverweging", aldus de zegsman van Defensie. Maar heeft het voortschrijden van de (spionage-)techniek niets met deze 'neiging' te maken? Anders ge formuleerd: in een tijd dat satellie ten op vele tientallen kilometers hoogte voorwerpen kunnen foto graferen ter grootte van een fiets- achterlichtje, lijkt het niet voor de hand te liggen dat een Russische ka pitein met zijn Zenith-fototoestel plaatjes schiet van de Helderse ma rinehavens. "Nee, dat heeft er alle maal niets mee te maken. We blij ven in Den Helder voorzichtig met het toelaten van buitenstaanders en terughoudend met fotografie. Hoe geavanceerd de spionage-appara- tuur ook is, de deuren gaan niet wa genwijd open". Opinie Opmerkelijk overigens is, dat de woordvoerder klip en klaar stelt dat de publieke opinie de mogelijke heroverwegingen van het ministe rie heeft ingegeven. "Als twee we ken geleden niet al die publiciteit was ontstaan rond het Russische schip Briz (dat na een verbod tot binnenvaren in Den Helder op de rede van Vlieland in ernstige pro blemen kwam, red.), hadden wij heropening van het overleg niet overwogen. Maar al die negatieve verhalen zijn ook niet best voor het imago van de marine". Het imago van de marine is voor Buitenlandse Zaken, welk ministe rie het in deze voor het zeggen heeft, geen argument. De ontspanning is dat wel. "Maar wij zullen niet als eerste voorstellen doen om artikel 6 van de handelsovereenkomst open te breken. Daar moet de Sovjetunie zelf om vragen", zegt een woord voerder van Buitenlandse Zaken. Bij de Russische Ambassade in Den Haag evenwel, weet woord voerder P. Panteleev van niets. "Wij wensen niet dat onze schepen de ha ven van Den Helder kun wij schepen veilig zijn", zegt Panteleev. De zegsman vervolgt: "Natuurlijk heeft de marinehavendienst het recht Sovjetvaartuigen te weigeren. Ik hoor voor het eerst dat de over eenkomst die ten grondslag ligt aan dat recht, ter discussie zou kunnen staan. En omdat ik daar tot nu toe niets over gehoord heb, kan ik ook niet zeggen of wij het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken om een dergelijke heroverweging zullen verzoeken". Het PvdA-Tweede-Kamerlid G. Valk is na een telefoontje dat hij af gelopen woensdag met Buitenland se Zaken pleegde, redelijk gerust over de Sovjet-Nederlandse ver houding in deze. "Ook ik heb begre pen dat heroverweging mogelijk is. Ik wacht nu eerst even af wat er ge beurt. Als het lang duurt voordat er actie wordt ondernomen, zal ik er zeker kamervragen over stellen", al dus Valk. Het Alkmaarse kamerlid weet zich in ieder geval gesteund door de ge meenteraad van Den Helder. Deze nam woensdagavond unaniem een PvdA-motie aan, waarin ten behoe ve van 'een verantwoord en veilig scheepvaartverkeer' wordt gepleit voor het afschaffen van de bestaan de, belemmerende verdragsregels. Desnoods eenzijdig, zegt PvdA'er M. van Kralingen, initiator van de motie in de Helderse raad. Hij voegt er direct aan toe dat zo'n beslissing zijn pakkie-an niet is. "Het gaat ons er slechts om er bij het ministerie op aan te dringen dat er iets gebeurt. Hoe dat gebeurt moet in Den Haag worden bekeken". Indien artikel 6 van de handels overeenkomst wordt gewijzigd, kan ook de Russische ambassadeur 'ge woon' met de veerboot van Den Helder naar Texel en terug. Nu moet de Sovjet-vertegenwoordiger via Wieringen naar het Noordhol landse. eiland, waar hij vorig jaar nog de herdenking van de opstand van de Georgiërs bijwoonde. Van die normalisering is burgemeester A. Schipper van Texel een groot voorstander. Ook hij dringt er - sinds de ontspanning met her nieuwd enthousiasme bij Buiten landse Zaken op aan met de Sov jetunie om de tafel te gaan zitten. nog Sovjet-schepen moeten (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2