Ajacieden geven weer niet thuis Schaikers moet zich laten zien 'Dikke' LeMond moet afstappen Tysons tegenstanders krijgen praatjes Terechte nederlaag bij MW: 1-0 Nielsen terug bij A-selectie "ZATERDAG 1(1 ■BBi DURCAL (ANP) - Opvallender nog dan de zege van de Spanjaard Eduardo Chozas gisteren in de koninginnerit van de Ronde van Andalusië was de lijdensweg van wereldkampioen en Tour-win naar Greg LeMond. De duidelijk te dikke Amerikaan zeulde zijn overgewicht - door insiders geschat op zeven kilo, door hemzelf op de helft - nog 90 kilometer lang tussen de andere gelosten mee en stapte toen af. Priem koestert Katwijkse renner WERNHOUT Martin Schaikers is een jongen die zich in het ver leden vooral zeer bescheiden opstelde. Hij hoefde niet zo nodig op de voorgrond te treden, dat liet de vierdejaars professional uit de wielerstal van TVM liever aan (kop)mannen als Phil Anderson en Jesper Skibby over. Tot nu toe deed de 28-jarige Katwijker zijn werk als knecht naar behoren, schikte zich in zijn rol en klaagde zelfs niet toen hij vorig jaar na een sterk optreden in de Giro op het laatste nippertje werd gepasseerd voor zowel de Tour de France als het wereldkampioenschap. Hij deed slechts zijn job en daar mee basta. Martin Schaikers op De Bult Maar inmiddels valt er, bij het aan breken van het nieuwe wielersei- zoen, in zijn houding enige verande ring te bespeuren. Hij praat wat ge makkelijker dan voorheen het geval was, lijkt ook in zijn presentatie wat losser geworden en poneert voor zijn doen zelfs een paar stellingen, die mensen die hem wat langer ken nen, van verbazing de mond doen openvallen. Intussen ingeburgerd en doorgewinterd in het métier, stelt Schaikers aan de vooravond van de Ronde van de Middellandse Zee dat het jaar 1990 het seizoen van de doorbraak moet worden. Omdat grootspraak hem altijd vreemd is geweest, mag je er vanuit gaan dat hij dat ook meent en dat hij daar ook zo zijn redenen voor heeft. Trou wens, het begin is al gemaakt. door Ad van Kaam "Want ploegleider Cees Priem", zo betoogt de topfit ogende Katwij ker bij de voorstelling van de ver nieuwde TVM-ploeg in het Bra bantse Wernhout, "heeft blijkbaar alle vertrouwen in mij. Althans, dat leid ik af uit het programma dat ik ga afwerken. Na de Ronde van de Middellandse Zee en de klassieker De Omloop Het Volk, neem ik met de ploeg deel aan de Tirreno Adria- tico. Daaruit mag je afleiden dat ik dan ook in aanmerking kom voor Milaan-San Remo die daar pal na is. Dat is een vrij logische stap. Inder daad, dat is een behoorlijk program ma om mee te beginnen". Een spoor dat. mits Martin Schai kers naar behoren rijdt, vervolgens regelrecht moet leiden naar de Giro d'Italia, op de Tour na nog altijd de belangrijkste etappe-koers. "Maar zover gaat de planning niet", dekt hij zich in voor een eventuele teleur stelling straks. "Je moet rekenen dat we voor dit seizoen een hele bre de formatie hebben, die bovendien sterker is dan vorig jaar. Iedereen wil meedoen. Maar ik moet het zelf natuurlijk bewijzen. Zo fietsen, dat Priem gewoon niet om me heen kan". Knecht In dienst van Phil Anderson leverde Schaikers afgelopen jaar in Italië een hele behoorlijke Giro af. Welis waar kwam zijn naam zelden bij de eersten in het klassement voor, maar daarvoor is hij ook niet aange trokken door TVM. Hij is zoals de meeste coureurs in het peloton een doodgewone knecht, een waterdra ger dus, en moet in etappe-wedstrij den zijn Australische kopman 'in een fauteuil' tot aan de voet van de bergen brengen. Die moet op zijn beurt vanaf dat moment zijn niet ge ringe salaris maar verder waarma ken. "Ik ben geen klimmer", weet Schaikers al jaren, "en zal dat nooit worden ook. Ik kan redelijk over de toppen meefietsen, maar helaas niet met de besten mee. Klimmen is een vak apart. Ik weet met wat dat is. Daar moet je aanleg voor hebben, denk ik". Desalniettemin zou hij er heel wat voor over hebben om nog eens te 'mogen' afzien op de hellingen van de Alpe d'Huez en de Tourmalet, de beruchte flanken van de Tour de France. Een droom die vorig jaar net niet in vervulling ging, ondanks het feit dat hij vier dagen voor Le Grand Bouclé nog de Grote Prijs Forbo won, dit na een indrukwek kende solo in de slotkilometers. Schaikers hoopt evenwel dit jaar op een nieuwe kans en wat dat aangaat lijken de voortekenen gunstig. Hoe wel de aandacht op de ploegpresen- tatie als vanzelfsprekend uitging naar nieuwkomers als Jorg Móller en Maarten Ducrot, bracht Cees Priem, overigens een man van bij zonder weinig woorden, voor 1990 ook de naam van Martin Schaikers te berde. Hij deed dat in samenhang met die van Eddy Schurer, ook al een renner van wie Priem hoopt dat hij dit seizoen zal doorbreken. "Zij hebben het vak bij ons geleerd en de tijd is gekomen dat ze zich laten zien", wees de Zeeuw op het duo, dat destijds uit de amateurrangen werd gerecruteerd. In zijn alge meenheid rekent oud-coureur Priem trouwens op meer succes dan vorig jaar. Behalve twee etap pes in de Giro wist TVM slechts de GP de Liberation te winnen. Een mager jaartje, zo moest ook Priem erkennen. Zeewater Of het dit seizoen beter gaat, is nog TOKYO (GPD) - De 'lucky punch' van Greg Page heeft Mike Tysons tegenstanders weer volop praatjes gegeven. Van James 'Buster' Douglas was tot dusver vrijwel niets vernomen, maar na de koprol-knockdown van de re gerende wereldkampioen in een trainingspartijtje met zijn voor naamste sparringpartner, kroop de uitdager zowaar voor even uit z'n schulp. Vooruitlopend op zijn ontmoe ting met 'Iron Mike', zaterdag nacht in een ring te Tokyo, ver kondigde Douglas glashard nog veel meer verrassingen in petto te hebben voor zijn illustere landge- een open vraag. Feit is wel, dat al leen al het meerijden van TVM in de karavaan niet onopgemerkt zal blij ven. Behalve weer in de drukst be drukte shirts, rijdt een viertal cou reurs namelijk op zeer opvallende fietsen van het merk Kirk, de nieu we materiaalsponsor uit Engeland. De frames zijn gemaakt van magne sium, gewonnen uit zeewater. Een paar duizend liter is genoeg voor een frame. Het is in een paar minu ten klaar, is uit één stuk en heeft dus geen las. Vederlicht, stijf en oerde- noot. ..Hij mag Page wel dank baar zijn, dat hij hem alvast aan het canvas heeft laten wennen". Ofschoon Mike Tyson ooit in een vlaag van menselijkheid schijnt te hebben toegegeven doodsbang te zijn om te verliezen, is er voor hem geen enkele reden om Busters bla-bla ook maar een ogenblik serieus te nemen. De ko los uit Columbus is dan wel geen eitje en loopt lang genoeg mee om serieus te worden genomen, maar dat gold voor Frank Bruno, Mi chael Spinks en Carl Williams ook. En hoe het die drie voorgan gers van James Douglas is ver gelijk. Martin Schaikers haalt even wel zijn schouders op. Mooi zijn ze, dat zeker. Maar of ze sneller zijn dan het conventionele materiaal weigert hij vooralsnog te geloven. "Ik weet het niet", schudt, de Katwijker het kortgeknipte hoofd. "Ik heb er nog niet op gere den. Natuurlijk, ze zijn licht. Maar niet lichter dan een gewone fiets. Trouwens wat maakt het uit. Om vooruit te komen, moet je toch zelf trappen". En dat is hij 'hard' van plan te gaan doen. gaan, daar wordt geen van hen graag aan herinnerd. Wie zijn geld op George Fore man heeft gezet, de 42-jarige ex- wereldkampioen die aan een suc cesvolle comeback bezig is, die moet er maar niet te veel van ver wachten. Mike Tyson voelt er niets voor zijn titel te verdedigen tegen een legende, een man, die zijn vader zou kunnen zijn. „Daar is geen eer aan te behalen. Ik kan mezelf en de sport alleen maar be lachelijk maken", aldus 'the Champ'. Foreman, de kaalhoofdige knock-outer die in 1977 de ring de rug toekeerde om negen jaar lang De vierde etappe, over 157 kilome ter van Almerimar naar Durcal, voerde het peloton over vier cols, waarvan twee van de eerste catego rie. Al snel bleek alleen Chozas, die de Ruta del Sol in 1983 al eens won maar wiens laatste aansprekende zege dateert uit de Tour van drie jaar geleden in Morzine. bij machte de verwachte afscheiding in het veld tot stand te brengen. De Spanjaard zette ongeveer half weg koers de aanval in. De enige met een redelijk antwoord was de Schot Robert Millar. Zijn achter stand op de streep bedroeg bijna an derhalve minuut. Millar werd ge volgd door een groepje van negen renners, van wie de Belg Luc Roosen de rapste was in het sprintje om de derde plaats. De aanwinsten van Peter Post voor de Tour, Rooks en Theunisse, zochten eikaars gezelschap in een pelotonnetje, dat op 2.22 minuten na Chozas binnenkwam. De Oost duitser Uwe Ampler handhaafde zich hierin, maar ook Tom Cordes en Luc Suykerbuyk. In de algemene rangschikking nam Chozas de eerste plaats over van zijn landgenoot Miguel Angel Martinez op wie hij een voorsprong heeft van 36 seconden. Beste Neder lander is Steven Rooks, vijftiende op 2.22. Theunisse. Cordes en Kelly hebben dezelfde achterstand. het 'Hebt Uw naasten lief te ver kondigen, sloeg drie weken gele den en andere 'oldtimer', Gerry Cooney, in no time neer. Dat was al zijn twintigste zege op rij, stuk voor stuk ruimschoots binnen de limiet, maar voor het eerst eigen lijk sinds zijn rentree werd 'Big George' enigszins serieus geno men, toen hij na afloop zei: ..Ty son kan me niet blijven ontlopen. Of hij het leuk vindt of niet: ik word de oudste wereldkampioen in de geschiedenis van het zwaar gewicht". Kennelijk is ook aan hem Greg Page's toevalstreffer niet onopge merkt voorbij gegaan. De Belgische sprinter Eric Van- deraerden uit de ploeg Raas heeft gisteren in de derde etappe van de Ster van Bessèges opnieuw een dagsucces geboekt, maar tegelijker tijd ook de pech gehad de lei derstrui kwijt te raken aan de Zwit ser Othmar Hafliger. Vanderaerden werd het slachtof fer van artikel 24.2 in het FICP-re- glement, dat bepaalt dat bij aan komsten op een plaatselijk circuit met een lengte tussen de twee en vijf kilometer de tijd geldt van de eerste passage. In Aramon moest nog een plaatselijk rondje worden gereden van vier kilometer. Paul Kochli wist dat en realiseer de zich de mogelijkheden. Hij stuurde Hafliger naar het front. Die reed bij de eerste doorkomst een paar meter voor het peloton uit en nam daardoor in de algemene rang schikking een voorsprong van twee seconden op Vanderaerden. De Belg, nog onkundig van dat feit, versloeg in de eindsprint zijn landgenoten Carlo Bomans en Hendrick Redant, de grote anima torvan de etappe over 136 kilometer om de Grote Prijs van Aramon. Re dant probeerde herhaaldelijk het peloton aan flarden te rijden. Na 51 kilometer ontstond bij de beklimming van een bergje een kopgroepje van dertien man. Voor Redant en de Fransman Gilbert Du- clos-Lassalle vatten de ontsnapping het meest serieus op. Zij fietsten ge tweeën hard door en namen een voorsprong van anderhalve minuut. Ze slaagden erin ondanks een plot seling opstekende mistral 60 kilo meter op kop te blijven. De laatste col werd hun echter fataal, waar door onder anderen Nico Verhoe ven, Harrie Rozendal, Jac van der Poel en Vanderaerden bij konden komen. De Westduitser Guido Eickel- beck uit de ploeg van Hennie Kui per kwam in de slotfase zwaar ten val. De 24-jarige renner moest met een gebroken sleutelbeen en een hersenschudding naar het zieken huis worden gebracht. Werner Stauff, de assistent van Kuiper, kon voor aanvang van de rit wel een nieuwe aanwinst van de Stuttgart- ploeg melden. Hij verklaarde de Ne derlander Marcel Arntz te hebben gecontracteerd. Arntz zou dit sei zoen voor het Spaanse Orbea rijden. MAASTRICHT (GPD) Ajax heeft het kwakkelende PSV, een week voor de confrontatie in het Olympisch Stadion een uitstekende dienst bewezen. De ploeg van Leo Been hakker verloor met 1-0 bij MW en twee kostbare punten in de strijd om de landstitel. Een strijd die ondanks ^lle onrust in Eindhoven wel eens in het voordeel van PSV zou kunnen uitpakken. Want de wijze waarop Ajax gisteravond in De Geusselt met zijn belangen omsprong gaf zelden blijk van eventuele kampioensaspiraties. EINDHOVEN (ANP) - De proble men bij PSV tussen trainer Guus Hiddink en centrale verdediger Ivan Nielsen zijn uitgepraat. De 33- jarige Deen, die vorige week op ei gen verzoek toetrad tot het tweede team, heeft zich weer aangesloten bij de A-selectie. Door de blessure bij concurrent Koot maakt Nielsen zaterdag in de thuiswedstrijd tegen NEC zo goed als zeker zijn rentree. „Zoals het een goede prof betaamt, zal Nielsen zich de rest van het seizoen voor hon derd procent inzetten", liet Hiddink weten. Ook de competentiestrijd tussen de kampen Vanenburg en Kieft be hoort volgens Hiddink tot het verle den. „We hebben alle onvrede uitge praat. We kunnen ons nu weer volle dig op het voetbal concentreren. Een grote overwinning op NEC zou PSV op dit moment zeer goed uit komen." De KNVB en de Westduitse voetbalbond (DFB) hebben beslo ten eikaars hoogste trainerslicentie te erkennen. In de overeenkomst, die de bonden ondertekenden, wordt de Fussball-Lehrer licentie gelijkgesteld met het Nederlandse trainersdiploma A en het diploma Coach Betaald Voetbal. Een Neder landse trainer kan dus in de Bonds republiek aan de slag en omgekeerd met als enige beperkende voor waarde dat drie jaar ervaring met het betaalde voetbal in eigen land is opgedaan. De overeenkomst heeft voor Arie Haan, die bij VfB Stuttgart werkt, geen feitelijke betekenis. In Stuttg art wordt Haan gedekt door zijn as sistent, die wel het juiste Duitse di ploma heeft. Haan heeft de Neder landse trainersopleiding niet ge volgd. Het bestuur van de Rotterdam se eredivisieclub Sparta heeft be sloten het contract met trainer Rob Baan, wanneer dat op 30 juni af loopt, niet te verlengen. Baan is dan twee en een halfjaar in dienst ge weest van Sparta. Voorzitter Bouwer. #,Het is bij Sparta normaal dat een contract met een trainer na twee en een half jaar niet meer wordt verlengd. De laatste vijftien jaar heeft slechts één trainer driejaar bij ons gewerkt. Dat was Barry Hughes in zijn eerste pe riode (1980-1983). Wij maken het be sluit zo vroeg bekend omdat Baan op korte termijn wilde weten wat zijn toekomst was. Wij zijn in goed overleg tot dit besluit gekomen." De wedstrijd Sparta - Ajax, die op 28 januari geen doorgang kon vin den wegens de stormschade aan het stadion van Sparta, blijft op het pro gramma staan voor zondag 25 fe bruari. Indien de schade op Span gen niet tijdig hersteld is, dient Sparta voor een vervangende ac commodatie te zorgen. De competi- tieleider van de KNVB heeft voor deze oplossing gekozen omdat geen alternatieven beschikbaar waren. Gelukkig was Leo Beenhakker niet met het resultaat en de topper in het verschiet. „Ajax-PSV blijft altijd bijzonder, maar is nog nooit beslis send voor een kampioenschap ge weest. Bovendien hebben we nu drie titelkandidaten. Ajax-PSV wordt een wedstrijd tussen de ploeg die wil tegen het elftal dat moet. De verzadiging van PSV tegen de wis pelturigheid van Ajax. Mijn ploeg is tot mooie dingen in staat, maar kan ook ongelooflijk door de mand val len. Dat hebben we tegen MW weer eens kunnen constateren". Zelfs de permanente belegering van het MW-doel in de tweede helft kon de enorme tekortkomin gen van de Amsterdamse equipe amper verbloemen. Voor die tijd had MW het duel moeten beslech ten want tegenover de anderhalve Ajax-mogelijkheid telde de thuis club wel vijf doelrijpe kansen. Een omstandigheid die de spanning tot de laatste seconde in de wedstrijd hield, ofschoon Ajax zelden de in druk wekte een nederlaag te kun nen afwenden. Voorgeschiedenis Een nederlaag in een ontmoeting met voorgeschiedenis. De wedstrijd kon hoe dan ook niet los gezien wor den van de gebeurtenissen die zich eind augustus in De Meer hebben afgespeeld. Brian Roy, verleden week door Nederland in de armen gesloten na zijn mislukte voorzet die in het FC Twente-doel dwarrel de, was toen een negatieve hoofd rolspeler. Hij schopte Guy Francois het ziekenhuis in en liet vervolgens weten dat het hem niets uitmaakte als Francois nooit meer zou kunnen spelen na de overtreding. Uit pure angst voor wraakoefe ningen door Maastrichtse lieverdjes van de Angel Side organiseerde MW inderhaast een verbroederend telefoongesprek. Niet vanwege Francois of Roy maar vanwege de wedstrijd voorwaardelijk die MW nog open heeft staan voor de ge beurtenissen tijdens MVV-Vitesse. Supportersrellen zcouden hoe dan ook een duel zonder publiek bete kenen. En dat kan MVV zich abso luut niet permitteren. Financieel staat de club het water tot aan de hals. Stadionbouwers Balast Ne- dam en Wilma Weert claimen een bedrag van zeven ton bij de club; .een rekening die nog open staat sinds De Geusselt zijn huidige vorm heeft. Roy Brian Roy had zijn talenten ikenne- lijk allemaal verspeeld in die ont moeting tegen FC Twente. In Maastricht had hij geen poot om op te staan en als hij aanzette voor een actie ontnam een loeiend fluitcon cert hem alle moed. Aan moed ontbrak het overigens meer Ajacieden. En niet alleen aan moed. Zelfs voetballend werd de 'topclub' uit De Meer afgetroefd door de verzameling goedwillende semiprofs van Sef Vergoossen. Met voorop Hans Vincent. De buiten speler, die regelmatig van flank wis selde, stichtte bij voortduring ge vaar in de achterste Amsterdamse linie. Zowel Danny Blind als Frank de Boer wisten geen raad met de ex- Helmonder. Hij ontrafelde de Ajax- verdediging en moest vervolgens toezien dat zijn collega's met de op gelegde kansen geen raad wisten. Vandaar ook dat de marge slechts een treffer betrof. Het doelpunt dat Alfons Arts uit een vrije trap scoor de, nadat Frank de Boer de doorge broken Raymond Smeets ten val had gebracht. Een treffer die geen enkele uitwerking had op de instel ling van de ploeg van Leo Beenhak ker. John van 't Schip speelde al leen maar verstoppertje. Collega-in ternational Jan Wouters kon al evenmin lijn brengen in de ramme lende gelederen en Peter Larsson bleek met in staat zijn verdediging te organiseren. Ajax kon dus niet bouwen op z'n steunpilaren, terwijl de jeugd te weinig inhoud bezat om een goed antwoord te verzinnen op de werklust van de thuisclub. „Het vroege doelpunt heeft on$ par ten gespeeld", wist Beenhakker. „Vanaf dat moment kon MVV zijn geliefde spelletje spelen. Wij speel den daarentegen veel te gehaast. De spelers waren te gefixeerd om de zaak recht te trekken". Zelfs in de belegeringsfase kroop Ajax herhaaldelijk door het oog van d,e naald. Zowel Hans Vincent als Rob Delahaye en Reza Uitman had den Ajax al veel eerder de trieste af gang kunnen bezorgen. Een afgang die door het gemis van de vele mo gelijkheden werd uitgesteld tot drie minuten na het verstrijken van de officiële speeltijd. „Brede ruggen en dikke achter werken was alles wat mijn spelers troffen uit de tweede lijn", aldus Beenhakker. „Wij wonnen geen kopduel en konden het spel niet breed maken. En omdat de schoten uit de tweede lijn ook al geen echt gevaar inhielden, was het duidelijk dat we hier met lege handen weg zouden gaan". FRED SOCHACKI Dekker Squash dicht hij titel LEIDEN - De vrouwen van Dekker Squash hebben de waarschijnlijk beslissende wedstrijd voor het kampioenschap van de eerste divi sie tegen Kampong 2 in winst omge zet. Op gamegemiddelde werd het in Utrecht 2-3 voor Dekker Squash. Daarmee staat de Warmondse ploeg nu alleen op kop van de ranglijst. Liz Weare liep tegen de eerste* ne derlaag op in deze competitie maar hoe tegenstrijdig dat ook mag klin ken gaf haar nederlaag de doorslag ten gunste van Dekker Squash om dat zij pas na vijf games de vlag streek. De stand was toen al 1-2 voor Dekker Squash. Mary Gillies won van Ellen Schurink met 9-7. 9-6, 9-4. Bijna identiek was de wedstrijd van Dominique Fleur tegen Irene van der Meerendonk. Tempospel van Dominique Fleur werd met tempo beantwoord maar na 10-9. 9-7 stortte het verweer van de nummer 3 van Kampong volledig ineen, 9-0. Viviane Aalders was in drie games kansloos tegen Ingrid van Duyven- bode, 9-1, 9-2, 9-3. Liz Weare wist dus dat zij maar een game hoefde te pakken om Dekker. Squash aan de winst te helpen. Zij deed meer. De vrouwen van LSRC wonnen in Heemskerk met 2-3 van Marquet- sers. De Heemskerkse ploeg kan door déze nederlaag op gamege middelde de degradatie niet meer ontlopen. Dat kan LSRC nog wel. De mannen van Dekker Squash misten tegen HSRC Allard van der Weerden en Brielle van der Poel ter wijl de capabele invallers als Carel de Bruyn en Ton Creighton even min beschikbaar waren. Dat resul teerde in een 1-3 nederlaag tegen HSRC. In de derde divisie zijn de man nen van Casino met uitzondering van Tick in de uit Rotterdam duide lijk te sterk voor deze klasse. Victo ria 4 werd met 0-4 in de pan gehakt. De mannen van LSRC verloren in de afdeling 7 van de derde divisie met 0-4 van koploper Diepput 3. Zware klus voor tafeltennissers ZOETERMEER (ANP) - Het Neder lands tafeltennisteam staat woens dag 14 februari in Groningen voor een zware opgave. Tegenstander Joegoslavië komt in het kader van de Superliga met de sterkste forma tie naar Noord-Nederland. Bondscoach Milivoj Karasevic heeft Jasna Fazlic (dertiende van Europa) en de mannen Ilja Lupules- cu (elfde) en Zoran Primorac (tien de) voor het belangrijke duel uitge nodigd. Collega Jan Vlieg verschijnt in Groningen met zijn sterkste team. Gerdie Keen en Mirjam Hooman- Kloppenburg worden vergezeld door Gerard Bakker, Frank Boute, Paul Haldan en Danny Heister. Evelein voorzitter Swift/Casba LEIDEN De 27-jarige Leidenaar Pieter Evelein is gisteravond gekozen tot voorzitter van de rennersafdeling van de Leidse wielervereniging Swift/Casba. Evelein, die als actief renner is gestopt, volgt Cock van der Hulst op die 11 jaar de voorzittershamer hanteerde. Van der Hulst is opge stapt omdat hij zich niet kon verenigen met de huidige sponsorstructuur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19