Plannen met Winkelhof twistappel Verzet winkeliers tegen herverkaveling ergert eigenaar Oegstgeestenaren niet zo trouwlustig Raadslid Oegstgeest haalt hard uit naar Leidse WD-collega raAds verkoezingen ZATERDAG 10 FERRTTARI 1990 Wassenaar wil nieuwe baan LEIDERDORP - "De onder nemers in de Winkelhof wil len het liefst op onze stoel komen zitten en dat gaat ons iets te ver. Wij bepalen de in vulling van het winkelcen trum en niemand anders. Het is en blijft ons geld en daarom willen wij de uitein delijke zeggenschap over de verhuur in het winkelcen trum houden". Directeur van Nationale Nederlanden Vastgoed, A.W.M. de Graaf, vindt het ongepast dat de Leiderdorpse winkeliers be zwaren hebben tegen het herverkavelingsplan van de Winkelhof. door Erna Straatsma Na de nodige studies naar het winkelend publiek in en om Leider dorp heeft de eigenaar van de Win kelhof. Nationale Nederlanden (NN), besloten het winkelcentrum niet uit te breiden. In plaats daarvan is er nu het plan om een gedeelte van het overkapte winkelcentrum anders in te delen. Door herverka veling van de meubeltoonzaal van Dormael zou 800 vierkante meter moeten vrijkomen voor vestiging van nieuwe bedrijven. De winkeliers vrezen het ergste. Tijdens de raadscommissie ruimte lijke ordening van 9 januari zei de voorzitter van de Stichting Winkel centrum Winkelhof, P.W.S. van Leeuwen, bang te zijn voor leeg stand en verpaupering. Volgens hem wil geen van de in Winkelhof gevestigde bedrijven intern verhui zen en loopt NN het risico dat daar door grote gedeelten van het win- kelcetrum onverhuurd zullen blij ven. De stichting heeft daarom aan gekondigd een bezwaarschrift in te zullen dienen tegen een (nog niet verstrekte) bouwvergunning. Door herverkaveling van de meubeltoonzaal Dormael moet 800 vierkante meter verkoopruimte vrijkomen in de Leiderdorpse Winkelhof. De plannen drijven eigenaar en winkeliers uiteen. (foto Ellen Martens) De Graaf spreekt over een 'oneigen lijk manier van bezwaarschriften indienen'. De directeur legt uit: "Als het er om gaat om op deze ma nier inspraak te krijgen bij de invul ling van onze plannen dan is het in dienen van een bezwaarschrift een oneigenlijk middel". NN vindt dat de winkeliers zich niet met de zaken van de eigenaar van het complex moeten bemoeien ("Ik zeg tegen die winkeliers toch ook niet wat voor personeel ze moe ten aannemen-?"). De relatie tussen beide partijen is inmiddels danig verstoord. De Graaf: "Normaal ge sproken zou je zo'n winkeliersvere niging betrekken in de plannen. Maar als je iedere gespreksbasis verliest dan geef je ze geen informa tie meer. Als ik nu ook weer dat ver haal over dat bezwaarschrift in de krant lees..." De winkeliers vergeten volgens De Graaf dat er ook zo iets is als een 'gezamenlijk belang'. "Wij zijn de eersten die last hebben van leeg stand. Het ligt op onze weg alles te doen om dat te voorkomen. Toen wij in 1980 de Winkelhof kochten was het winkelcentrum er slecht aan toe. Nationale Nederlanden geldt in belegging als een goede or ganisatie. We hebben over dat her- OEGSTGEEST - De laatste ja ren worden in Nederland steeds meer huwelijken gesloten, maar huwbare Oegstgeestena- ren trekken zich van die ten dens niets aan. In de gemeente zijn in 1989 115 huwelijken ge sloten en dat zijn er evenveel als het jaar daarvoor. Volgens een ambtenaar van de burger lijke stand is het te danken aan de trouwlustigheid van samen woners dat de score niet drama tisch gedaald is. In de jaren na 1980 werden ge middeld 108 huwelijken geslo ten. Een topjaar was 1986 met 132 verbintenissen, terwijl in 1981 een dieptepunt werd geno teerd met 80 huwelijken. De licht stijgende cijfers in de ja ren 1986-1988 zijn volgens een ambtenaar voor een deel te ver klaren door wijzigingen in het belastingstelsel. Het fiscale voordeel dat samenwoners bo ven gehuwden hadden, werd toen grotendeels opgeheven. Het aantal echtscheidingen in de jaren '80 bedroeg gemiddeld 36. In 1983 werden 49 scheidin gen uitgesproken, in 1989 ge beurde dat 'slechts' 29 keer. kavelingsplan ook helemaal geen conflict met de gemeente. Er zijn in de afgelopen vier onderzoeken ge weest en de uitkomst daarvan was steeds dat dit de beste oplossing is". "Een winkelcentrum heeft altijd een groter belang dan het belang van de individuele winkeliers. Men vergeet wel eens dat het doel van deze hele operatie is om meer klan ten te trekken. Iedereen zegt tegen ons dat het best goed is om nieuwe winkels te vestigen, maar dan moe ten die de bestaande branches niet overlappen. Maar wij weten dat twee modezaken meer klanten trek ken dan een". NN voert een halfjaarlijks overleg met de ondernemers van de Winkel hof. De door de eigenaar van het complex aangestelde beheerder re gelt de dagelijkse gang van zaken. Account-manager van NN, J. Ver maas, ziet in het conflict tussen ei genaar en huurders geen directe aanleiding om contact met de win keliers op te nemen: "We hebben twee maanden geleden nog overleg gehad en over een paar maanden gaan we weer om de tafel zitten". De Graaf voegt daar aan toe dat hij het wèl verstandig vindt om binnen kort wat van zich te laten horen. "Onze bedoelingen worden duide lijk niet vertrouwd door de winke- Publiekstrekker De verzekeringsmaatschappij is in middels in onderhandeling met het modebedrijf Kien, dat naar ver wachting het grootste deel van de nog vrij te komen ruimte in het win kelcentrum in beslag zal gaan ne men. De modezaak moet een nieu we 'publiekstrekker' worden. In het verleden is van verscheide ne zijden gevraagd om als 'pu bliekstrekker' een bedrijf als de He- ma, V&D of C&A in het winkelcen trum onder te brengen. Ook direc teur De Graaf vond dit toen geen gek idee. Inmiddels denkt zijn be drijf daar anders over. "De Winkel hof heeft niet echt een nieuwe 'pu bliekstrekker' nodig. Er zijn twee grote supermarkten, en dat zijn dè trekkers van de Winkelhof. Een kleine vestiging van C&A, Hema of V&D neemt al gauw 3.500 vierkante meter in beslag. Met drie van zulke bedrijven is de Winkelhof al hele maal vol. Je moet niet de pretentie hebben om te concurreren met de binnenstad van Leiden. Volgens mij hebben NN en de gemeente Lei derdorp ook nooit het idee gehad de Winkelhof ook voor de regioge meenten aantrekkelijk te maken". Uitbreiding van de Winkelhof lijkt defintief van de baan te zijn. Op het 3.000 vierkante meter grote ter rein dat hier oorspronkelijk voor was gereserveerd, is inmiddels een parkeerterrein ingericht. "Als u met 'definitief eeuwig bedoelt dan zou ik die term niet willen gebruiken. Als Leiderdorp de komende jaren flink gaat groeien, zouden we als nog kunnen overwegen uit te brei den op de plaats waar nu het par keerterrein is. De tweede fase heb ben nü opgegeven maar over een jaar of 15 jaar kunnen we zien of dat een definitieve beslissing is". Koopkracht Van uitbreiding van de Winkelhof aan de overzijde van het Engelen- daal is NN geen voorstander. De Graaf betwijfelt of een zaak als de Hema belangstelling heeft voor de ze locatie. "De Leidse vestiging is goed genoeg. Aan koopkracht zal de Hema niet winnen, met een extra vestiging in Leiderdorp". NN heeft een klein stukje grond bij de Winkelhof, dat nog braak ligt. Dit is een doorn in het oog van het Leiderdorpse gemeentebestuur. Het kleine lapje grond aan de kant van het Engelendaal ziet er verwil derd uit en ligt in het centrum van het nieuwe dorp. "Nee, we hebben daar nog geen plannen mee", zegt De Graaf. "Er is wel eens sprake ge weest om daar woningen te bouwen maar daar bleek het stuk toch te klein voor te zijn. Ziet dat stuk er zo verwaarloosd uit? Nou, dan moeten we daar maar eens wat aan gaan doen". Expansiedrift valt verkeerd OEGSTGEEST - "Dit is wer kelijk ongehoord", briest P.. Hellinga. de fractievoorzitter van het CDA in de gemeente raad van Oegstgeest. De uit spraak van het Leidse WD- raadslid A.C. Geertsema, dat 'het tijd wordt om eens over de annexatie van Oegstgeest te praten' is hem finaal in het verkeerde keelgat geschoten. En dat moest de krant weten. door Eric-Jan Weterings De liberaal deed zijn gewraakte uitspraak in de Leidse gemeente raad omdat Oegstgeest de ge meente Leiden te veel voor de voeten zou lopen bij de restaura tie van kasteel Endegeest. Het kasteel ligt in Oegstgeest, maar de grond is van Leiden. Vorig jaar sloten de buurge meenten de 'deal van de eeuw' met bouwer IBB Kondor, waarbij de projectontwikkelaar het recht kreeg villa's te bouwen in het landgoed Endegeest. In ruil daar voor zou de bouwer het vervallen kasteel 'gratis' restaureren. De ge meenteraad van Oegstgeest was niet onverdeeld enthousiast over de bouw van villa's en bracht het aantal kavels terug van 45 naar 37. De woningen werden geheel op het weiland tussen het bos en de A44 geprojecteerd. Het bos kon onaangetast blijven. Toen het ministerie van WVC vorig jaar plotseling over de brug kwam met een restauratiesubsi die van 1.8 miljoen gulden, kon het aantal te bouwen villa's ver der omlaag van 37 naar 30. De uit komst van de onderhandelingen tussen Oegstgeest. Leiden en de bouwer zinde de Leidse raad maar matig. Geertseman: "Het zit ons voor al dwars hoè Oegstgeest met Lei den heeft onderhandeld. Oegst geest wilde behoud van het strandwalbos en Leiden wilde in de eerste plaats restauratie van het kasteel. En ja, zij kunnen nu in hun handen klappen." Annexatie - Het Leidse antwoord daarop is dan annexatie? Geertsema: "Annexatie, an nexatie.... Ik heb in het kader van het debat gezegd dat Oegstgeest vreemde dingen doet met geld van Monumentenzorg. De 1,8 mil joen van WVC had beter besteed kunnen worden aan de restaura tie van het kasteel. De villa's die nu niet worden gebouwd hebben een parkeerplaats 'gered' en daar worden dan een paar bomen op geplant". "Als je denkt aan annexatie, dan betekent dat dat je alleen in overleg een grenswijziging kan vaststellen. Ik heb de mogelijk heid die ik in het debat opperde dan ook direct verworpen. Maar ach. dit is zo'n discussie die eens in de zoveel tijd wordt gevoerd. Ik kan me voorstellen dat raadsle den in Oegstgeest daar niet blij mee zijn. Dat zou ik ook niet zijn als een 'omgekeerde' annexatie zou worden voorgesteld". In het debat in de Leidse raad werd de VVD er door Groen Links direct van beschuldigd 'dat de expansiedrang weer hoogtij vierde'. "Komisch", noemt Geert sema deze aanval van Groen Links, omdat daardoor zijn op merkingen over annexatie veel te serieus werden opgevat. "En het wrange van de zaak is dat Groen Links-wethouder Hans de la Mar druk bezig is met Leidse planne tjes voor de Oegstgeester Broek en Simontjespolder", besluit de Leidse liberaal. Bos "Het ging ons altijd om het bos en daar liep Leiden al met grote stap pen doorheen om kavels te meten toen er in onze raad nog maar nauwelijks over was gesproken", zegt Hellinga. "Wij hebben ze ge probeerd de waarde van het bos duidelijk te maken en uit de woorden van Geertsema blijkt dat ze die nog steeds niet hebben begrepen. Geertsema redeneert nog steeds alsof het bos rond Endegeest alleen een financie ringsbron voor de restauratie van het kasteel zou moeten zijn", licht de christen-democraat zijn brief toe. De opmerkingen van Geertse ma geven volgens Hellinga een duidelijk inzicht in het gedrag van de huidige WD-fractie in de Leidse gemeenteraad. "Oegst geest moet dus waakzaam blijven voor de Leidse gemeentepolitiek. WD-wethouder Kuyers heeft na mens Leiden de nieuwe overeen komst gesloten. Als hij zijn werk als lid van het college van B en W goed wil doen moet hij afstand nemen van de uitspraken van zijn fractie. En dat heeft hij niet ge daan. Leiden heeft aan ons een lastige buur, maar dat is helaas broodnodig", besluit Hellinga. Anderhalf jaar cel voor aanrander DEN HAAG/OEGSTGEEST— Een 20-jarige Leidenaar is gisteren door de meervoudige kamer van de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk, omdat hij in oktober vorig jaar twee vrouwen in Oegstgeest dwong tot ontuchtige handelingen. Bovendien moet hij zich onder toezicht van de reclassering en van een psychiater stellen. Volgens de officier van justitie is gebleken dat de man zich niet kan be heersen. Hij zou vrouwen als object zien. De officier noemde het een ern stige zaak dat de man zijn misdaad in de buurt van psychiatrisch zieken huis Endegeest in Oegstgeest uitvoerde, waar hij kon verwachten dat zijn slachtoffers waarschijnlijk labiel zouden zijn. De officier van justitie had daarom driejaar gevangenisstraf geèist, waarvan een voorwaardelijk. ZATERDAG 10 FEBRUARI Alphen programma 'Slips and Streams' en 'Cruelty and Reconci liation'. door De Nieuwe Dans groep, aanvang 20.30 uur in het Parktheater voorstelling: 'Toekomstmu ziek'. met o.a. Jenny Arean en Gees Linnebank, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert Bachkoor Holland, met werk van Mozarl en Handel, aan vang 20.00 uur m de Pieterskerk. Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. uitvoering van de operette 'Der Graf von Luxemburg', door het Leiderdorps Operettegezelschap, aanvang 20.00 uur in de Muzen- hof. zaal open om 19.30 uur. Cultureel jévan Henermans. door Utopia To- Centrum, Prinses Mari|kelaan. nee, aanvang 20.30 uur in hel A Via Muziekcentrum, Schenkelweg. Warmond VA optreden The Fellows', vanal B U ZONDAG 11 FEBRUARI 21.00 uur in Boerderij Meerrust. Alphen Dorpsstraat. *oncert Fanlaia orkes, Doo( tieven uit Zuid-Amerika, voor kin deren. aanvang 13.30 uur bi] Tuya. Hogewoerd 75. dichtersmiddag 'verbaal Sig naal'. met Sjaak van Gulik, Andre Stek. Eric Jansen en Peter Kra mer, aanvang 14.30 uur in Socië Leiderdorp uitvoering van de operette der Graf von Luxemburg', door Ope rette Gezelschap Leiderdorp, 14.00 uur in de Muzenhof Noordwijk historica, aanvang 12.20 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. optreden van drie meidengroe pen' in het Cultureel Centrum. Prinses Marijkelaan 4. aanvang 14.30 uur. Hazerswoude theatershow Sjoukje Dijkstra, aanvang 20 00 uur in De Stek. Leiden workshop 'Indigo verven» voor volwassenen', aanvang 13.30 uur bij Tuya. Hogewoerd gezien', door Toneelgroep Imperi um, aanvang 20.30 uur in het Mi cro-Theater. Oude Vest. optreden 'Los Guachacheros' met salsa, vanaf 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Leiderdorp klaverjas-en sjoelavond Con Voorschoten informatieochtend peuter- en kleuterklassen Vrije School, van 10.00 tot 12.00 uur. Burg. de Kool plantsoen 19. introductieconcert Harmonie Voorschoten, mmv Big Band Oegstgeest, aanvang 20.00 uur, Wassenaar BB |a samenwerking sterkoiv uanny mfo-markt Diabetes Vereniging ÊB BB Oosterman. aanvang 12.00 uur m Nederland met informatie voor het Parktheater. mensen met suikerziekte, van m optreden'Girl Talk'bij Jazzclub 14.00 tot 16.30 uur in het gezond- ^B Alphen. aanvang 15.00 uur in het heidscentrum, Hofcampweg. Parktheater. Zoeterwoudc ff fi F M H A l-«den toneelvoorstelling: De Meid QT ULKUn workshop sloldrukken met mi- teit De Burcht. Burgsteeg. ontspanningsmiddag voor ou deren m verzorgingstehuis Van der Willigenhof, Apollolaan. van 14.30 tot 16.30 uur kindervoorstelling 'De Koning en de Zwerfkat', door Theater groep Narcis, 15.00 uuri n LAK- Theater, Cleveringaplaats. strandloop over diverse afstan den, aanvang 11.00 uur bi| restau rant De Wulk. Kon. Wilhelmina- Voorschoten drs. E. Reinhartz-Targau, kunst Warmond lazzconcerl door de Anton Bur ger Band. Boerderij Meerrust Zoeterwoude kindervoorstelling (5 t/m 12 jaar) 'Straf', door Dodd: Stichting Wouw-theater. Ons Huis. Kos terspad 3. aanvang 15.00 uur skateboarders veiliger maken na ongelukken WASSENAAR - Voordat de Wasse- naarse skateboardbaan het afgelo pen weekeinde werd geopend, viel reeds de eerste gewonde. De dag na de opening raakte een toeschouwer gewond en dinsdag brak een boar der zijn been. Toch vindt de Wasse- naarse welzijnswethouder V.J.W. Wensveen niet dat de baan aan de Hofcampweg onveilig is. dag bij kunt gaan staan". Ook de beheerscommissie, die op dit moment bestaat uit een verko per van skateboard-artikelen en een moeder van skateboard-fanaten, zou dat onmogelijk kunnen opbren gen. Bovendien vindt de wethouder het onwenselijk om de gebruikers van de baan te veel te bemoederen: "Het gaat er juist om dat ze op eigen benen staan. Zelfstandig worden". Toch wil hij, om verdere ongeluk ken te voorkomen, diepgaand dis cussiëren in het begeleidende werk groepje. Het werkgroepje bestaat uit ambtenaren, maar ook uit verte genwoordigers van de politie. En die laatsten hebben na de ongeluk ken aangedrongen op maatregelen. De wethouder kan zich voorstel len dat er meer bordjes langs de baan komen. Wordt nu al gewezen op het algemene risico en de nood zaak van beschermende kleding, te gen de gevaarlijke kanten van een flinke regenbui is niet iedereen ge waarschuwd. "Wat dat betreft heb ben wij vorige week, bij de opening, het goede voorbeeld gegeven. Het was regenachtig weer en we hebben het demonstratieteam aan de kant gehouden. Dat men, toen wij weg waren, toch is gaan skateboarden: daar kunnen we niets aan doen". Op de vraag of de sport gevaarlij ker is dan voetbal, durft de wethou der niet te antwoorden. "Daar kun je over twisten", zegt hij na een tijd je. "Ik weet wel dat je bij iedere sport gewond kunt raken". "We hebben niet de eerste de bes te baan uitgekozen en ons op diver se plaatsen georiënteerd. Ook de ge kozen materiaalsoort behoort tot de veiligste soorten", zegt hij over de halfronde baan die de gemeente 50.000 gulden kostte. Het eerste on geluk gebeurde op een moment dat er nog aan de baan werd gewerkt en een 'behoorlijk zware ketting' skateboard-fanaten op afstand moest houden. Volgens Wensveen werd die ketting grofweg 'gesloopt'. "De geraakte toeschouwer stond te dicht bij de baan en had kunnen weten dat ze dan een verhoogd risi co loopt", weet Wensveen. "Om der gelijke ongevallen te voorkomen, zullen we bekijken of er een hekje moet komen op enkele meters af stand van de baan. Ook andere maatregelen worden overwogen. Probleem is dat je er niet de hele De nieuwe skateboardbaan aan de Wassenaarse Hofcampweg. Na enkele ongelukken bezint de begeleidingscommissie zich op maatregelen, (foto Loek CD A-fractievoor zit ter P. Hel linga: 'Ongehoord'.. (foto wtm Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15