TAD LEIDEN m juni chaos Kuijers wist al van financiële Extra geld onderhoud sportaccommodaties PvdA: lastenverzwaring om nieuw beleid uit te voeren Pand vrijmetselaarsloge op de monumentenlijst s LEIDSCH M DAGBLAD ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 Gemeenteraad pas in december geïnformeerd (vervolg van pagina 1) LEIDEN - In het rapport van VB Accountants, het verifi catiebureau van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten, wordt onverhulde kritiek uitgeoefend op de or ganisatie bij de schouwburg. Er is geen enkele instructie opgesteld voor belangrijke functionarissen als de direc teur en de adjunct-directeur. De omschrijving van hun functies is onduidelijk, be voegdheden en verantwoor delijkheden zijn onvoldoen de geregeld. VB Accountants gaf ook adviezen over de manier waarop in de toe komst met het geld moet worden omgesprongen. De kluis die tijdens het onderzoek in gebruik was, vol deed niet aan de eisen die worden gesteld aan een bewaarplaats voor geld, betaalkaarten en bonnen. De accountants stellen voor een goede kluis te kopen en het kasgeld elke dag naar de bank te brengen. Bo vendien moet dat allemaal worden bijgehouden, zodat een betere con trole mogelijk is. Verder wordt kritiek geuit op de kleine kas die maximaal duizend gulden mag bevatten. Hieruit moe ten kleine betalingen worden ge daan, maar in de praktijk werd alles afgerekend met geld uit deze kas. Als er geen geld in zat, werd de klei ne kas gewoon bijgevuld met geld uit kaartverkopen. Omdat er niet op gezette tijden verrekeningen plaats hadden, zijn er grote tekorten in kleine kas ontstaan. Het contant be talen moet worden beperkt, zo stelt het rapport. Verzekering Het is overigens nog maar de vraag of Leiden geld terugkrijgt van de verzekering die tegen fraude is afge sloten. In de verzekeringsvoorwaar- den staat dat overschrijvingen van bank- of girotegoeden altijd door twee personen moeten worden on dertekend. Dat is bij de schouw burg nimmer gebeurd. Een functio naris tekende, waardoor er geen in terne controle was. Volgens ge meentelijk woordvoerder Scheep bouwer is nog onduidelijk of de ge meente bij de verzekering een claim legt. Eerst moet worden vastgesteld of er sprake is van fraude of diefstal. Het laatste dekt de verzekering na melijk niet. KUIJERS MOET OPSTAPPEN Het is geen nieuws dat de financiële administratie van de Leidse Schouwburg al langere tijd te wensen overlaat. Daarop is al eerder kritiek geweest van bestuurders en kranten. Maar dat er sprake is van een complete financiële chaos, platweg gezegd een zooitje, dat was tot nog toe voor het oog van de burger verborgen gebleven. Nu een geheim rapport van VB Accountants is uitgelekt, kan een beeld worden verkregen van wat gemeentebestuurders verstaan onder gebrek kig financieel beheer. Dat houdt dus in dat iedereen in de kassa kan graai en; dat de sleutel van de kluis ergens onder een plank zit geplakt en dat binnen één afdeling de ene gemeente-ambtenaar niet weet wat de andere doet. Met het bekend worden van de gegevens van het aan het verificatiebu reau van de Vereniging van Nederlands Gemeenten verbonden VB Ac countants is de schouwburgaffaire uitgegroeid tot een beerput van for maat. Niet alleen omdat het openbaar ministerie een schuldige zoekt voor een, nog steeds vermoedelijke, fraude ter grootte van 132.000 gulden, maar vooral ook omdat duidelijk is geworden op welke schandalige wijze de ge meente omgaat met gemeenschapsgelden. Willens en wetens is een onaanvaardbare financiële werkwijze in stand gehouden bij de schouwburg. Dat is wethouder F. Kuijers van de WD voor honderd procent te verwijten. Al in een vroeg stadium was hij op de hoogte van het tekort en de chaos bij de schouwburg, maar greep niet in. Pas een half jaar later stelde hij de gemeenteraad op de hoogte. Maar de precieze kritiek in het rapport van VB Accountants over het financieel wanbeheer is raadsleden nog steeds onbekend, zelfs de meeste wethou ders hebben er geen kennfë van genomen. Kuijers heeft kennelijk gemeend de beerput gesloten te moeten houden voor de gemeenteraad. Hij was mogelijk bang geworden, nadat de raad vo rig jaar aankondigde geen nieuwe tekorten meer te slikken bij de schouw burg. Die uitspraak deed de raad omdat bij de schouwburg over een reeks van jaren een tekort van bijna een miljoen gulden was vastgesteld. Van een toen toegezegde betere controle op de schouwburg is geen spat terecht ge komen, integendeel: alles ging op de oude voet verder. De schouwburgaffaire vormt de kroon op een twijfelachtige politieke carrière van de liberaal Kuijers. Een man die er bij herhaling bhjk van heeft gegeven dé zaken niet in de hand te hebben en niet te kunnen hou den. De voorbeelden zijn legio: de kwestie Endegeest, de 'deal van de eeuw' die op onderdelen meer weghad van een miskleun; het muziekver- zamelgebouw, dat uiteindelijk door ingrijpen van Tesselaar wel van de grond kwam; het eindeloos gebed over de totstandkoming van de cultuur nota; de overschrijding van budgetten; onvoldoende toezicht en controle. Al eerder gingen er stemmen op de wethouder naar huis te sturen. Van een nieuwe discussie over he't vertrek van Kuijers kan geen sprake zijn. Ook al staan de verkiezingen zo vlak voor de deur, de WD'er doet er ver standig aan zelf zijn biezen te pakken. Doet hij dat niet, dan rest de ge- meenteraad geen andere keus hem naar huis te sturen. Betrapt bij auto-inbraak ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 25- aan de Pijpenhof. jarige Alphenaar is gisteren aange- In de nacht van donderdag op houden terwijl hij een auto stond vrijdag werden in Alphen in totaal open te breken in het Bartokhof. Bij zes auto's opengebroken. De groot- zijn fouillering werden zonnebrillen ste buit was een doos met zes paar aangetroffen die uit een andere auto sportschoenen ter waarde van 600 afkomstig waren. Deze auto stond gulden. Wethouder Kuijers wist overi gens in juli vorig jaar al dat er een te kort was. Chef culturele zaken Van der Ree kreeg van de toenmalige boekhouder van de schouwburg, J. Homan, te horen dat er een tekort was van 118.000 gulden. Dat is toen ook aan Kuijers meegedeeld. Het tekort was opgemerkt omdat de administratie iets beter in de ga ten werd gehouden. Dat gebeurde omdat in de jaren 1985, '86 en '87 bij na een miljoen gulden te veel was uitgegeven door de schouwburg. De gemeenteraad vergaf directeur Frans Boelen de overschrijding van het budget. Maar tevens benadruk te de raad dat dit soort overschrij dingen in de toekomst niet meer zou mogen. Zeker niet omdat de veel te hoge uitgaven pas na jaren bekend waren geworden. Om het budget beter in de gaten te houden werd daarom besloten dat de schouwburg elk halfjaar moest rap porteren aan verantwoordelijk wet houder Kuijers. Kuijers De WD'er weigert overigens te rea geren op het rapport. Verwezen wordt naar loco-gemeentesecretaris Scheepbouwer. Maar die wil niet in gaan op de politieke gevolgen die mogelijk kunnen ontstaan. In het rapport wordt namelijk expliciet kritiek uitgeoefend op het ontbre ken van enig toezicht op de schouw burg. Toezicht, dat onder verant woordelijkheid van Kuijers moest worden uitgeoefend. Zo kon het voorkomen dat de nieuwe opzet voor de administratie en de interne controle niet werd ingevoerd, on danks dat de invoering werd toege zegd. Ook de vraag waarom het stuk van VB Accountants niet aan de ge meenteraad is aangeboden, blijft onbeantwoord. Volgens ingewijden is het stuk zelfs niet in het college van B en W ter sprake geweest. Kuijers had overigens al in febru ari op de hoogte kunnen zijn van fi nanciële perikelen bij de schouw burg. Vanaf die maand werd er geen geld meer overgemaakt naar de ge meente. Elk jaar kreeg de schouw burg een voorschot dat maandelijks werd terugbetaald met geld dat werd overgehouden. In 1990 zeker 1,3 miljoen gulden meer geïnvesteerd Tien maanden cel voor Sassenheimers Directeur Sport en Recreatie J. Duivesteijn is blij met het geld: "En het is een sigaar uit eigen doos. Het kost de gemeente niks extra's. Wij krijgen meer inkomsten en gebrui ken voorts geld dat is bestemd voor personeel voortaan voor onder houd". Volgens Duivesteijn is het niet zo'n probleem dat de chef bouwkundige zaken niet wordt ver vangen, omdat in Leiden in de na bije jaren toch niet of nauwelijks nieuwbouw wordt gepleegd voor sportverenigingen. "En als het no dig is huren we wel externe deskun digheid in". Ambtenaren (2) In deze krant van 6 februari tracht uw journalist Roy Klopper met een artikel een verklaring te zoeken voor de deelname van 120 Leidse ambtenaren aan de actie in Amster dam aan de hand van reacties op het gemeentehuis. De door hem ge noemde personen zijn overwegend vakbondsonvriendelijke c.q. actie- afwijzende personen. Dat zij geen inzicht hebben, of wensen te heb ben, op het wel actievoerende deel van hun afdeling zegt voldoende. Daarnaar luisteren en vervolgens citeren van hun woorden getuigt te gelijkertijd van het niet bekend zijn met het ambtenarenapparaat van deze journalist. Als er actie, gevoerd wordt, wille keurig waar dit gebeurt, dan zal de draagkracht van de actiewaarde door de niet-actievoerenden geba gatelliseerd worden. Dit is een na tuurwet! Toch laat de heer Klopper zich door een enkele kant van het krachtenveld informeren, in dit ge val de werkgeversgezinde, en ver krijgt aldus een vervormd en totaal onjuist beeld. Dat is jammer! Deze stelling wordt bevestigd door het weergeven van meningen van niet- actie voerende ambtenaren die het ïn sommige gevallen eigenlijk wel met de eisen eens zijn. Projecten Uit het het extra geld worden de volgende zaken betaald: renovatie trainingsvelden (ver wijderen gravel, inzaaien gras) Roodenburg, Docos en Fides Pacta; volledige opknapbeurt velden aan Montgomerystraat van De Da naïden en Zuiderkwartier); opknappen voetbalvelden 2 en 3 (alsmede hekwerk) van Rooden burg en voetbalveld van ZLC; vervangen dakbedekking Vijf Meibad, alsmede de luchtkanalen en plafondunits; We vinden dit een onkiese poging om zich in te dekken tegen colle ga's. Actie voeren, zoals op 5 februa ri, zal altijd in eigen tijd gebeuren. Geen enkele werkgever, ook niet een PvdA-wethouder kan het ver antwoorden om vrijaf te geven voor zo'n actie. Daarom nemen mensen die werkelijk actie wensten te voe ren gewoon een dag vrij of halen de verzuimde dag in. Dat is verant woording nemen voor het opkomen voor je belangen. Actievoeren ver eist voorbereiding. Een aantal Leid se ambtenaren heeft dat in hun ei gen tijd gedaan. Daarmee zou een goed journalist eens een gesprek moeten voeren. De AbvaKabo-Lei- den betreurt het dat er geen enkele journalistieke betrokkenheid was bij de opstapplaatsen en de vertrek punten van de bussen. Bij het verza melpunt (station Leiden) was meer Zichtbare en journalistieke informa tie voor handen. Maar misschien was dit bewust onbekend gehou den. Voor ons was deze actiedag wel geslaagd en van veel Leidse ambte naren weten we van hun sympathie. Deze gaan dus een volgende keer wel mee, daar rekenen we op. B.J. van Egmond, afdelingssecretaris AbvaKabo, Postbus 540, Leiden. (naschrift redactie: aan actievoe rende ambtenaren heeft deze krant ook aandacht geschonken. Mogen we eens aandacht besteden aan de thuisblijvers? Discussie gesloten!) AMo 1 EKUAM/bAbbEN HEIM Twee Sassenheimers zijn gisteren wegens een overval op een geldlo- per in Lisse door het Amsterdamse gerechtshof veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. Tegen hen was anderhalf jaar cel geëist. De recht bank in Haarlem veoordeelde het duo eerder tot 16 maanden, waar van 6 maanden voorwaardelijk. Op 20 maart vorig jaar overvielen de twee mannen een chauffeur van een meubelbedrijf, die met een geldcassette op weg was naar de nachtkluis van de NMB in Lisse. Zij raakten na de overval echter zo in paniek dat zij de cassette met daarin 24.000 gulden in het water van de Ringvaart gooiden. LEIDEN - De gemeente Leiden geeft dit jaar veel meer geld uit aan het wegwerken van achter stallig onderhoud van sportac commodaties. In 1990 is voor dat doel 1,3 miljoen gulden ex tra beschikbaar. Een groot aan tal sport- en trainingsvelden, van onder meer Roodenburg, Fides Pacta, De Danaïden, ZLC, Zuiderkwartier en Docos, wordt vernieuwd. Daarnaast worden de zwembaden op tal van punten aangepast. Aanvankelijk zou dit jaar slechts 7 ton beschikbaar zijn voor onder houd aan sportvoorzieningen, maar het gemeentebestuur heeft extra geld gevonden waarmee de uitga ven in 1990 op 2 miljoen gulden worden gebracht. Het college van B en W besloot gistermiddag elk jaar bijna een half miljoen gulden meer uit te trekken voor onderhoud. Ongeveer de helft van dat bedrag wordt in 1990 ge bruikt voor het betalen van investe ringen tot een bedrag van 1,3 mil joen. Voor de jaren na 1990 kan structureel een extra bedrag van een kwart miljoen worden aange wend. Het besluit meer geld uit te trek ken komt overigens nadat zowel door de Leidse Sportfederatie (LSF) als de gemeentelijke dienst Sport en Recreatie bij herhaling flinke kritiek is geuit op de karige hoeveelheid geld die de gemeente beschikbaar stelt voor onderhoud. In andere vergelijkbare gemeenten, onder meer in Enschede, zouden die onderhoudsbedragen veel ho ger liggen. Achterstand Er is in Leiden inmiddels sprake van een flinke achterstand en ac commodaties dreigen te verpaupe ren als niet op korte termijn wordt ingegrepen. In oktober van het vo rig jaar schreef de Leidse Sportfe deratie aan het gemeentebestuur 'zich in ernstige mate zorgen te ma ken over de wijze waarop de belan gen van sport en recreatie van deze gemeente worden behartigd". Dat nu extra geld is gevonden, is vooral te danken aan een flinke ver hoging van de bijdrage van het rijk voor de vergoeding van de kosten voor buitensporten in het voortge zet onderwijs. Daarnaast worden in de personele sfeer gelden bezuinigd (de chef bouwkundige zaken gaat met vut en wordt niet vervangen), waardoor uiteindelijk bijna een half miljoen gulden extra beschikbaar komt, aldus wethouder D. Tesselaar die voor zijn voorstellen de steun van het gehele college van B en W heeft gekregen. Wethouder Kuijers weigert te reageren op het rapport van VB Accountants, terwijl daarin duidelijk vraagte kens worden geplaatst bij zijn functioneren als verantwoordelijk wethouder. (archieffoto Loek Zuyderduin) LEIDEN - De PvdA acht een verhoging van de woonlasten onontkoombaar om het in haar verkiezingsprogramma voorge stelde beleid te kunnen uitvoe ren. Bewoners van een eigen huis met een waarde van 240.000 gulden en hoger kun nen in het meest ongunstige ge val rekenen op een lastenver zwaring van ruim 27 procent in vier jaar tijd. Huurders van wo ningen met een waarde van 60.000 en minder kunnen er 8 procent op achteruit gaan. Uit de gisteren gepresenteerde fi nanciële vertaling van het verkie zingsprogramma blijkt dat de PvdA een kleine 8 miljoen gulden extra wil uittrekken voor de vervulling van een aantal wensen. Zo moet er volgens de partij in 1994 in tótaal 1 miljoen gulden per jaar extra be schikbaar komen voor werkgele genheidsbeleid. De kinderopvang moet 2,7 miljoen gulden extra krij gen en er wordt 1 miljoen meer uit getrokken voor cultuur. De PvdA hoopt dit beleid voor een deel te financieren uit rijksbij dragen. De partij denkt dat Leiden met name voor het milieu- en werk gelegenheidsbeleid het een en an der tegemoet kan zien vanuit Den Haag. Voorts willen de sociaal-de mocraten bekijken of er geld kan worden afgesnoept van andere be grotingsposten om dat voor het nieuwe beleid te gebruiken. Over die laatste mogelijkheid toonde ex- voorzitter Greetje van den Bergh zich gistermiddag niet al te optimis tisch. "Er is al veel ingekrompen, overbodige uitgaven zijn al bij vori ge bezuiningsronden verdwenen". De rest van het geld moet uit de zak van de burgers komen. De PvdA vindt dit redelijk. "Het gaat om zeer belangrijke zaken voor de stad en wij achten het politiek haal baar daarvoor de woonkosten te verhogen. Maar we proberen na tuurlijk zo veel mogelijk te betalen met rijksgeld en intern schuiven met bedragen", aldus Van den Bergh. Als dit niet lukt moet het to tale bedrag van circa 8 miljoen gul den worden opgehoest door de bur gers. De partij wil de financiële pijn van de lastenverzwaring zoveel mo gelijk afwentelen op de.eigenaren en gebruikers van de duurdere wo ningen. Huizen met een waarde van een kleine 2,5 ton en hoger worden maximaal 6,8 procent per jaar duur der. Wie in een huis woont dat min der dan 60.000 gulden waard is, kan rekenen op een kostenverhoging van maximaal 2 procent per jaar. De gemiddelde bewoner gaat er jaar lijks 4,6 procent op achteruit. De PvdA is er bij de berekening van deze percentages vanuit gegaan dat geen cent rijkssubsidie wordt verstrekt en ook niets uit andere ge- meenteposten kan worden overge heveld. Als het rijk de beurs open trekt en er in de gemeentebegroting ook nog wat ruimte zit, valt de las tenverzwaring voor de burgers min der hoog uit. Zangtechniek Wegens grote belangstelling start 20 fe bruari opnieuw een cursus adem- en zangtechniek voor beginners bij K en O Leiden. Een speciale vooropleiding is niet vereist. De cursus bestaat uit zes lessen van anderhalf uur en wordt elke dinsdagavond gegeven van 19.00 tot 20.30 uur. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij K en O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Rondleiding In het Stedelijk museum De Lakenhal wordt op zondag 18 februari een gratis rondleiding gegeven langs de tentoon stelling 'De jaren zestig. Actie, kunst en cultuur in Leiden'. De tentoonstelling geeft een beeld van de politieke en maat schappelijke ontwikkelingen in de jaren zestig. De rondleiding begint om 15.00 uur. Deelnemers moeten de normale museumtoegang betalen. Film-ochtend Het buurtcentrum Dijk 33 houdt maan dag 19 februari een filmochtend. De film 'Brief van Herman Kleibrink' wordt ver toond en daarna is er gelegenheid om herinneringen op te halen en boeken over het oude Leiden in te kijken. De och tend begint om 10.00 uur in het buurtcen trum aan de Apothekersdijk 33. Kakatoes gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Dieven hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een kakatoeverblijf in het vogelpark Avifauna opengebro ken en twee vogels meegenomen. De twee roze kakatoes hebben een waarde van 5000 gulden. LEIDEN - Het pand van de Leidse vrijmetselaarsloge La Virtu aan het Steenschuur 4-6 is door B en W op de monumentenlijst geplaatst. De reden hiervoor is dat de gevel vol gens de monumentencommissie 'typisch is voor de bouwstijl uit de periode 1870-1880'. Nadat de vrij metselaars in 1872 het pand hadden gekocht werd die nieuwe gevel op getrokken. Daarvoor waren de twee panden in gebruik als fabriekshal van de azijnmakerij De Twee Sleutels en als dependance van bierbrouwerij De Posthoorn, die aan de Oude Vest haar hoofdvestiging had. La Virtu zat daarvoor in verschillende ruim- Het gebouw van de vrijmetse laarsloge aan de Steenschuur dat nu na overleg op de gemeentelijke monumentenlijst staat (foto jan ten, onder meer in een lokaal in De Burcht. Dat werd op een gegeven moment te klein en in 1872 werden de twee panden aan de Steenschuur aangekocht. Steenschuur nummer 6 stamt voor een belangrijk deel nog uit de 17de eeuw. De voorkant valt onder de noe mer van 'eclectische stijl', voor die tijd een veelgebruikte bouwstijl. In de gevel zijn verschillende symbo len van de vrijmetselaarsloge ver werkt zoals de passer en de recht hoek. Het pand was overigens door B en W al eerder op de monumentenlijst geplaatst, maar zonder overleg met de loge. Daartegen tekende La Vir tu bezwaar aan omdat ze zichzelf ge lijk stelde aan kerkelijke genoot schappen. De verordening schrijft voor dat in dat geval eerst overleg moet worden gepleegd. Dat is later door B en W alsnog gedaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11