LEIDSCH DAGBLAD Schouwburg financiële chaos TTXTRA &I2 HOOGVLIET^ NODIG! O V-kaart studenten in 91 Gedwongen ontslag bij bollenexporteur Reagan getuige Irangate-proces Sleutel van kluis Leids theater vaak onder een plank geplakt Verwarring rond failliete DDR SAMEN GRATIS OP WINTERSPORT? Bewezen de goedkoopje. ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39162 Prijs fl. 1,35 WASHINGTON (AP) - Ex-president Reagan van de VS heeft er gisteren mee ingestemd om een op video opgenomen getuigenis af te leggen in het komende Irangate-proces tegen zijn voormalige veiligheidsadviseur John Poindexter. Poindexter is aangeklaagd wegens onder meer misleiding van het Con gres en het afleggen van onjuiste verklaringen over de geheime wapenle veranties aan Iran in ruil voor de vrijlating van Amerikaanse gijzelaars. Het proces tegen hem begint op 20 februari. Reagan is ook verzocht om een aantal dagboeken met persoonlijke noti ties rond de affaire aan de rechter over te leggen. Aan dat verzoek weigert hij echter op grond van zijn 'presidentiële privilege' gehoor te geven. De hoofdrolspeler in het schandaal, overste Oliver North, heeft zijn pro ces er al op zitten en werd van de meeste aanklachten vrijgesproken. Ook North had graag Reagans dagboeken geopend willen zien, omdat daaruit zou blijken dat hij slechts fungeerde als zondebok voor Reagan en andere hoge regeringsfunctionarissen, die van de hele affaire op de hoogte zouden zijn geweest. LONDEN (Rtr.-UPI-AFP) - De Brit se premier, Margaret Thatcher, heeft gisteren een hernieuwde op roep van Iran om de Britse schrijver Salman Rushdie te doden veroor deeld. De geestelijk leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, riep eerder op de dag de moslims waar ook ter wereld op Rushdie te doden. Niet uitgesloten is dat de Iraniër boos was over de uitwijzing door Groot- Brittannië van elf Iraniërs. Khamenei bevestigde het dood vonnis over de schrijver van 'De Duivelsverzen' tijdens het vrijdag gebed in Teheran, zo meldde de Iraanse radio. "Het doodvonnis van de imam (wijlen ayatollah Ruhollah Khomeini) over de schrijver van de Duivelsverzen is gericht tot de isla mitische volkeren en moet worden Thatcher boos over hernieuwd vonnis Rushdie uitgevoerd", aldus Khamenei die in juni 1989 Khomeini opvolgde nadat deze was overleden. De Britse premier veroordeelt dergelijke dreigmenten en betreurt dat ze worden gedaan, zo zei een functionaris van het bureau van Thatcher. Het 'Internationale comi té voor de verdediging van Salman Rushdie' besloot vrijdag naar aan leiding van de nieuwe dreigemen ten in een twintigtal kranten over de hele wereld een petitie te publice- Veel islamieten beschouwen het boek van Rushdie als godslaster lijk. Na het uitspreken van het doodvonnis is Rushdie in Groot- Brittannië ondergedoken. Juist de afgelopen weken leek hij heel voor zichtig uit zijn schuilplaats tevoor schijn te komen. Hij publiceerde een essay over de kwestie in het zondagsblad Independent on Sun day en gaf een telefonisch interview aan het Amerikaanse weekblad Newsweek. Bijna had hij deze week in hoog steigen persoon een lezing gehou den in het Londense Instituut voor Hedendaagse Kunst. Zijn bewakers wisten hem dat echter uit het hoofd te praten. LEIDEN - De financiële administratie bij de Leidse Schouwburg is een complete chaos. Dat blijkt uit een nog geheim rapport dat is gemaakt door VB Accountants, het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Hoewel dat bureau vorig jaar een nieuwe opzet maakte voor de administratie en interne controle, ging alles op de oude voet door. Bedragen werden uit de kas gehaald zonder enige verantwoording en de kluissleutel lag voor ie dereen voor het grijpen. TIPITAPA - Emoties gisteren in Nicaragua, waar de sandinistische regering 1.190 politieke gevangenen in vrij heid stelde. De vrijlating is, voor het eerst in tien jaar, een gebaar van de sandinistische regering om de wonden van de jarenlange oorlog met de door de Verenigde Staten gesteunde contra-rebellen te helen. Op 25 februari zijn er verkiezingen in Nicaragua. (foto EPA) Akkoord Ritzen met NS en streekvervoer DEN HAAG (GPD) De openbaar- vervoerkaart voor studenten wordt op 1 januari volgend jaar ingevoerd. Ruim 500.000 studenten kunnen met deze kaart gratis gebruik ma ken van het openbaar vervoer. Het ministerie van onderwijs, NS en het stads- en streekvervoer hebben gis teren overeenstemming bereikt over de jaarkaart en het definitieve contract getekend. Door de invoering van de ver plichte openbaar-vervoerkaart wordt de basisbeurs van uitwonen de studenten met f 62,50 per maand gekort; studenten die thuis wonen krijgen f 41,65 per maand minder. Met het contract is een bedrag ge moeid van 405 miljoen gulden, 35 miljoen meer dan gedacht. De ver hoging is door NS en het stads- en streekvervoer bedongen. NS krijgt 242 miljoen en het stads- en streek- van onderwijs, Deetman, in novem ber 1988 getekend, maar door de val van het kabinet in mei is de kaart in het slop geraakt. In juni vorig jaar de boeken, aangeven hoe de extra stroom zegden NS en het stads- en streek- 163 miljoen gulden. Het contract loopt in 1994 af. De Spoorwegen moeten op 1 maart een plan klaar hebben Zelfs de maandelijkse afdracht van inkomsten aan de gemeente Leiden werd reeds in februari 1989 stopge zet, zonder dat de verantwoordelij ke wethouder, de WD'er Kuijers, overigens maatregelen nam. VB Accountants heeft in op dracht van B en W in oktober een rapport gemaakt over de situatie bij de schouwburg, waar vorig jaar een tekort van 132.000 gulden werd ge constateerd. Omdat er werd ge dacht aan fraude, deden B en W aan gifte bij de Leidse politie. Adjunct directeur H. Kagie werd in januari aangehouden als verdachte. Op het moment van zijn aanhouding was er wederom een tekort bij het opma ken van de kas, ditmaal van 275 gul den. Volgens Kagie had hij twee be dragen voorgeschoten en verreken de hij dat nu met de recette zonder dat hij de bonnetjes in de kas stopte. Kagie is inmiddels weer op vrije voeten, omdat de raadkamer van de Haagse rechtbank onvoldoende be wijs aanwezig achtte voor een ver dere gevangenhouding. Uit het rapport van VB Accoun tants blijkt dat zo'n handelwijze van Kagie volstrekt paste in 'de normale gang van zaken bij de schouwburg'. Er werd niet bijgehouden hoe het geld binnenkwam. Alles werd als contant geld geboekt, ook de bedra gen die per giro binnen kwamen. Omdat niet duidelijk was wat wer kelijk contant werd geïnd, was het onmogelijk vast te stellen of de kas klopte. Dat kon overigens toch niet, omdat de kas niet dagelijks werd geteld en niet werd vergeleken met reizigers wordt opgevangen. De NS verwacht vooral blemen als de het contract op wegens de De inhoud van de kassa werd de spitsuren pro- onzekere politieke situatie, maar daarna in de kluis gestopt, maar die 500.000 studen- begin dit jaar bepaalde het Neder- plek kon moeilijk als veilig worden ten de ov-jaarkaart hebben. NS wil lands Arbitrage-Instituut dat het beschouwd. De sleutel rouleerde desnoods tijdelijk zelf met bussen rijden om de grote groep passagiers te vervoeren. "Zoals het er nu uit ziet. is NS na 1992 uit de huidige ca paciteitsproblemen. Ik ben daarom bang dat de invoeringsdatum van de openbaar-vervoerkaart, waar mee onbeperkt kan worden gereisd, voor ons te vroeg is", aldus J. Port- heine, hoofddirecteur van de NS. Het oorspronkelijke contract over de openbaar-vervoerkaart werd al onder de vorige minister contract moest worden nagekomen, gewoon onder de medewerkers, De Landelijke Studenten Vak- maar bovendien was de kluis 'on- bond heeft verontwaardigd gerea- deugdelijk'. "Soms werd een sleutel geerd op de afspraken die Onder- ten behoeve van medewerkers on wijs heeft gemaakt met de vervoers- deraan een plank bevestigd in een bedrijven. "Minister Ritzen begeeft voor meerdere personen toeganke- zich hiermee op een gevaarlijke lijke ruimte", staat in het tot nu toe weg, die alleen maar kan leiden tot geheime rapport, verdere chaos in de uitvoering van de Wet Studie Financiering (WSF) Geld uit de kluis werd op onregel- op de overheid zich de zorg voor bo- meer nagaan welke dagopbreng sten werden gestort. Evenmin werd bijgehouden welke bedragen aan giro- en betaalkaarten werden inge stuurd ter verzilvering. Omdat de schouwburg het niet optekende, kon achteraf nooit worden gecon troleerd of de juiste bedragen wer den bijgeboekt. "Dit betekent dat betaalkaarten en cheques kunnen zijn zoekgeraakt. Hetzelfde geldt voor VW-vouchers, geschenk- en theaterbonnen", aldus het rapport. VB Accountants hebben begin 1989 geadviseerd over een andere opzet van de administratie en ook adviezen gegeven over de interne controle. Die maatregelen zijn niet ingevoerd, zo is VB Accountants ge bleken bij de controle in oktober. Een van de samenstellers van het rapport verklaart desgevraagd dat een situatie zoals hij die in Leiden heeft aangetroffen in zijn carrière niet vaak is voorgekomen, terwijl VB Accountants "heel Nederland als klant heeft". Bedrijven moeten ook betalen voor 'oude vervuiling' DEN HAAG (ANP) - De staat kan bedrijven onbekommerd aanspra kelijk stellen voor oude gevallen van bodemverontreiniging. Dat is volgens landsadvocaat mr. J. L. de Wijkerslooth de uitkomst van een uitspraak van de Hoge Raad. De Hoge Raad oordeelde gisteren dat de staat ook kosten kan verha len voor verontreinigingen die date ren van voor de komst van de Inte- rimwet Bodemsanering in 1983. De termijn is echter niet onbe perkt. Het verhalen van de kosten is afhankelijk van het moment De Amerikaanse droom is voor menigeen een nachtmerrie. Puissante rijkdom en schrijnende armoe huizen naast elkaar, maar in de samenleving van winnaars die Amerika is bestaat er nauwelijks aandacht voor de 'losers'. Een reportage over de 'DERDE WERELD' VAN DE VERENIGDE STATEN. Jan Minkiewicz, in Nederland de vertegenwoordiger van Solidariteit, vindt het Polen dat bezig is aan het vervolg van de FLUWELEN REVOLUTIE net "een cowboyland" DENKWIJZER: Van twee kanten. Bewegen buiten verenigingsverband raakt steeds meer in de mode. De ONGEBONDEN CLUBS in opmars. LISSE/SASSENHEIM - Bij het Lissese bloembollenexportbedrijf De Wreede zal, na overname door het Sassenheimse bedrijf Boot Ex port, een nog onbekend aantal per soneelsleden worden ontslagen. Met de overname wil de directie voorkomen dat het verlieslijdende bedrijf failliet gaat. Bij De Wreede werken ruim 50 mensen, van wie 25 in vaste dienst. Overleg met de vakbonden over het sociaal plan is gisteren afgebro ken. De directie wil alleen met de districtsbestuurders van de Indus trie en Voedingsbonden CNV en FNV onderhandelen, maar de bon den eisen dat de kaderleden ook bij het overleg aanwezig zijn. Juist om dat de kaderleden zelf in het bedrijf werken, wil de directie hen niet toe laten. "Het pèrsoneel is eind vorige week wel ingelicht over de plannen, maar zeer summier. Hoeveel men sen worden ontslagen is onbekend. De onrust onder het personeel is groot", laat CNV-bestuurder P. de Jonge weten. Hij betreurt het dat het overleg gisteren meteen is afge broken. "We hopen dat de directie alsnog op onze eis ingaat om kader leden als toehoorder bij het overleg toe te laten. We hebben geen ultima tum gesteld, maar woensdag praten we weer met de leden". De directie van De Wreede zegt een 'zeer verantwoord' sociaal plan te hebben opgesteld. "Gedwongen ontslag is niet te vermijden. Met het arbeidsbureau en de bonden willen we zo snel mogelijk zaken doen. De aandelenovername door Boot moet binnen één tot twee maanden defi nitief zijn. Zonder overname kalft het klantenbestand en de omzet nog verder af en wordt het verlies te groot". Na de overname wordt het bedrijfspand aan de Heereweg bij Meer en Duin afgestoten en wordt een goedkoper pand gezocht. Bel Shannon dood SANTA CLARITA (AFP/Rtr.) - De zanger Del Shannon die in 1961 17 weken nummer één stond op de Amerikaanse Hitparade met zijn song 'Runaway', is gisteren dood aangetroffen in zijn woning, met een kogelgat in zijn hoofd en een ge weer naast hem op tafel. De politie in zijn woonplaats Santa Clarita (Californië) gaat ervan uit dat Shan non zelfmoord heeft gepleegd. Na 'Runaway' maakte Shannon nog 20 andere hits zoals 'Hats off to Larry' and 'Keep Searching'. tot grote onduidelijkheid onder matige tijden en in verschillende de studenten", aldus LSVb-voorzit- hoeveelheden op de bank gestort, ter Jaap de Bruijn. VB Accountants kon daardoor niet ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Toenemende wind Van het zuidwesten uit toenemende bewolking, later gevolgd door regen. Middagtemperatuur ongeveer 10 gra den. Zuidelijke wind, matig, aan de kust en boven het IJsselmeer' toene mend tot krachtig, later mogelijk hard. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Af en toe regen of bui en, vanaf dinsdag mogelijk met hagel of na BONN (Rtr/DPA) - In Bonn is giste ren verwarring ontstaan over de fi nanciële situatie van de DRR, na te genstrijdige uitlatingen van hoge Westduitse regeringsfunctionaris sen. Daarbij is niet duidelijk of het om een communicatieprobleem gaat, waarbij er dingen zijn gezegd die binnenskamers hadden moeten blijven, of dat de situatie werkelijk verschillend wordt beoordeeld. Door een hoge, anonieme rege ringsfunctionaris in de Westduitse hoofdstad is verklaard dat "er teke nen zijn die erop wijzen dat binnen enkele dagen de DDR niet meer in staat zal zijn haar betalingsverplich tingen na te komen". Deze situatie heeft er volgens de zegsman toe ge leid dat Bonn woensdag met het voorstel is gekomen om onmiddel lijk besprekingen te beginnen met de DDR over introductie van de Westduitse mark als officieel be taalmiddel bij de oosterburen. Zowel in Bonn als in Oost-Berlijn is van regeringszijde vervolgens (gisteren) ontkend dat de Westduit se autoriteiten de situatie in de DDR zo ernstig opvatten. "De West duitse regering is niet van mening dat de DDR in de komende dagen haar betalingsverplichtingen niet meer kan nakomen", aldus de be langrijkste regeringswoordvoerder in Bonn, Hans Klein. Merkwaardig hierbij is dat Klein aanwezig was toen de functionaris, wil blijven, zijn uit spraak deed. Klein heeft tijdens die persbijeenkomst niet gereageerd. Kleins Oostduitse collega Wolfgang Mayer ontkende gisteren eveneens dat de DDR in betalingsmoeilijkhe den verkeert. "Zolang de regering Modrow regeert zal de DDR niet in de positie komen dat zij haar ver plichtingen niet meer kan nako- demverontreinigingen heeft aange trokken. De Wijkerslooth meent dat zeker voor verontreinigingen vanaf de ja ren vijftig die zorg duidelijk kan worden gemaakt. Hij ontleent aan de uitspraak dan ook steun voor miljoenenvorderingen die de staat heeft uitgebracht tegen grote che mische industrieën. De landsadvocaat wijst er wel op, dat de uitspraak de processen tegen bedrijven niet direct gemakkelijker maakt. "De juridische wildgroei is uitgedund. Over de vraag of een be drijf een onrechtmatige daad kan worden verweten zal discussie blij ven bestaan". unisex T-shfrts Wit M.L.XL PERSTUK LEIDEN (bij Croenoordhallen) Haarlemmerweg 41 Tel: 071-213222 Zondag 11 februari zon op: 08.04 uur. zon onder: 17.45 uur: maan op: 20.05 uur, maan onder: 08.29 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.14 en 16.23 uur: laag wa ter: 01.50 en 12.05 uur. Maandag 12 februari zon op: 08.02 uur, zon onder: 17.47 uur; maan op: 21.19 uur, maan onder: 08.40 44 PAGINA'S Vanaf donderdag'het wedstrijdformulier bij Hoogvliet Leiden en Voorschoten. Volgens andere kringen in Bonn is de Westduitse regering wel dege lijk zeer bezorgd over de economi sche situatie in de DDR. De verkla ring van Klein was volgens deze bronnen alleen maar bedoeld om paniek te voorkomen. Ook wordt gezegd dat de presi dent van de Bundesbank, Karl Otto Pöhl, tijdens de kabinetsvergade ring woensdag in Bonn heeft ge waarschuwd voor de economische ineenstorting van de DDR. Al eer der gaf ook de Oostduitse vice-pre mier, Lothar de Maiziere, te kennen bezorgd te zijn over de financiële si tuatie van de DDR. "De solvabiliteit van de DDR is het grootste pro bleem, niet of we deze of volgende week onze verplichtingen niet meer kunnen nakomen", zei hij afgelo pen zaterdag. De buitenlandse schuld van de DDR bedraagt der tien miljard dollar. Tot nu toe is het land altijd zijn verplichtingen nage komen. Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1