Boefje spelen in Newyorkse wijk Tolerantie is nog lang geen acceptatie Python-humor en bizarre situaties Politieke aanklacht zonder lef VRIJDAG 9 FEBRUARI 199U PAGINA 9 (OP)NIEUW 'Harlem nights' - Lido, Leiden 'Erik de Viking' - Euro, Alphen 'The dream team' - Euro, Alphen BLIJVERS 'When Harry met Sally' - Lido. Leiden 'Black rain' - zinderend onheil met Mi chael Douglas in Japan - Luxor, Lei- 'Theo Thea' - humor op niveau voor kinderen en volwassenen - Greenway, Voorschoten 'Back to the future II' - Michael J. Fox opnieuw op reis met de tijdmachine - Lido, Leiden en Euro. Alphen 'Valmont' - tweelingfilm van 'Dange rous liaisons' - Lido, Leiden 'Sea of love' - politie-agent A1 Pacino wordt verliefd op verdachte - Euro, Al phen 'Ghostbusters II' - spokenjagers weer op pad in matig vervolg - Lido, Leiden, Euro, Alphen en Greenway, Voorscho- - Lido, Leiden en Euro, 'De avonden' - verfilming van Reve's boek over opgroeiende jongeman in na-oorlogse jaren - Greenway, Voor schoten Dead poets als gedreven bare school - Lido, Leiden 'Nine and a half weeks' - Kim Basinger en Mickey Rourke in broeierig liefdes verhaal - Trianon. Leiden 'Het heetste hoertje aller tijden' - Rex, Leiden 'De stam van de holebeer' - Trianon, Leiden 'De troelbeertjes' - Greenway, Voor- way, Voorschoten FILMHUIZEN 'New York stories' - Kijkhuis Leiden (vr. t/m do.. 19.30 en 21.45 uur) 'Torch song trilogy' - Kijkhuis, Leiden 'Mississippi burning' - Kijkhuis, Lei den (di. 20.00 en 22.30 uur) 'Mysterv train' - Kiikhuis, Leiden (woe. 20.00 en 22.15 uur) 'A zed and two noughts' (Kijkhuis, woe. 20.00 en 22.15 uur) 'De vrouw in het zand' - LAK-cinema, Leiden (di. 20.00 uur) 'Saraba Hakobune' - LAK-cinema, Leiden (di. 22.00 uur) f 'Bird' - Filmhuis LVC, Leiden (t/m morgen 22.15 uur) 'Veronica Cruz' - Parkfilmhuis, Al- DEN HAAG 'Back to the future II' - Asta, al. 'Theo Thea - Babyion (471656), al. 'The rose garden' - Babyion, al. Dead poets society' - Babyion, 12 jr. 'Splendor' - Babylon, al. Next of kin' - Cineac (630637), al. Harlem nights' - Cineac, 16 jr 'Casualties of war' - Cineac. 16 jr. 'Harlem nights' - Metropole (456756). al. 'Erik the Viking' - Metropole, al. 'When Harry met Sally' - Metropole, al. 'Valmont' - Metropole. al. 'Turner Hooch' - Odeon (462400), al. 'Ghostbusters II' - Odeon, al. The abyss' - Odeon. al. Indiana Jones and the last crusade' - Odeon, al. 'Der Philosoph' - Studio (656402), 16 jr. 'A dry white season' - Studio, 12 jr. 'Romuald Juliette - Studio, al. 'Sex. lies and videotaoe' - Studio, al. AMSTERDAM 'The rose garden' - Alfa (278806), al. 'The cook, the thief, his wife and her lover' - Alfa. 16 jr. 'Sex, lies and videotape - Alfa, al 'Wait until spring Bandini' - Alfa. 16 jr. 'Theo Thea' - Alhambra (233192), al. 'Splendor' - Alhambra, al. 'The abyss' - Belleviue Cinerama, al. 'Valmont', Cinerama, al. 'Dead poets society' - Calypso (234876), al. 'Erik the Viking' - Calypso, al. 'Romuald Juliette' - Cinecenter (236615), al. 'Der Philosoph' - Cinecenter, 16 jr. 'Bagdad cafe' - Cinecente 'Harlem nights' - Cinema (151243). al. 'Back to the future II' - Cinema, al. 'Sea of love' - City (234579), 12 jr. 'Ghostbusters II' - City. al. 'Black rain' - City, 16 jr. 'Turner and Hooch' - City, al. 'Next of kin' - City, 12 jr. 'Casualties of war' - City, 16 jr. 'The punisher' - City, al. 'De nacht van de wilde ezels' - Krite- rion (231708), 16 jr. 'Tarkovski retrospektief - Kfiterion 'Mystery train' - The Movies (245790), 16 jr. 'Een scherzo f Acteur Eddie Murphy is als kome die-speler op z'n leukst als hij werkt met een regisseur die de teugels strak houdt. Zo viel er volop van hem te genieten in films als '48 Hrs.', 'Trading places' en 'Beverly Hills Cop'. Krijgt hij maar even de vrije hand, dan slaat hij door en wordt bijvoorbeeld dat hinnikende lachje van hem irritant, zoals in 'Coming to America'. Nu is hij in 'Harlem nights' zijn eigen regisseur, en scenario-schrijver, en uitvoerend producer. Het gevolg is een 'lach of ik schiet'-film vol cliché's en versle ten grappen. En dat met' naast Murphy twee tpp-komieken van oudere genera ties, Richard Pryor en Redd Foxx, en in de bijrollen het beste jonge ta lent uit zwarte televisieseries, zoals Desi Arnez Hines II (de kleine Ken ny in 'The Bill Cosby Show') en Jas mine Guy (Whitley in 'A different world'). Het moet dus allemaal aan Murphy liggen. En zo is het ook. Om te beginnen ademt het scenario een verkeerd soort naïviteit. Op de veelbelovende openingsscène na is het al te voor spelbaar, niet alleen qua humor, maar ook wat betreft de anekdoti sche ontwikkeling. De karakters zijn plat, waardoor het 'boefje-spe len' wordt. Geen personage is ge loofwaardig. Alleen Danny Aiello weet van de corrupte politieman Phil Cantone een echt linke smeris te maken. Zoals de titel al aangeeft speelt de film in de zwarte wijk Harlem, en wel in het New York van 1938. Sugar Ray (Pryor) exploiteert daar. achter de fagade van een snoepwin keltje, de best lopende illegale nachtclub van de stad. Zijn com pagnon is Quick (Murphy), die hij twintig jaar eerder als een wel zeer 'Harlem nights': regiedebuut Eddy Murphy Scène 'Harlem nights', metv.l.n.r. Eddie MurphyRichard P ryor en ReddFoxx. (fotoGPD) doortastend straatjochie onder zijn hoede nam. Het bezoek van een delegatie van een gevreesde maffia-baas aan zijn nachtclub maakt Sugar ongerust. Terecht, want korte tijd later eist de maffia-baas via de al genoemde Cantone tweede-derde van Sugars wekelijkse winst op. Sugar ziet zich genoodzaakt Harlem te verlaten, maar is niet van plan dat te doen voordat hij zijn kwelgeest een kapi tale poot heeft uitgedraaid. Zeer veel zorg is besteed aan de decors. Na gedegen research is bij wijze van spreken heel het oude Harlem herbouwd. Ondanks al die moeite, inclusief de elegante kostumering en een soundtrack vol hits uit de jaren dertig, als de Duke Ellington-stukken 'It don't mean a thing', 'Sophisticated lady' en 'Mood indigo', weet 'Harlem nights' niet de suggestie van authenticiteit te wekken. Een van de kwaliteiten van 'The Bill Cosby Show' is, dat er een tref fend beeld mee wordt gegeven van het reilen en zeilen in een zwart Amerikaans milieu, van de cultuur historische achtergronden ervan, de omgangsvormen, de specifieke humor. Murphy komt in dit opzicht niet verder dan stereotypen. Zo laat hij zich te grazen nemen door een big fat mama (Delia Reese), die te pas en te onpas kiss my ass uit kraamt, en moet Redd Foxx een kribbige oude baas spelen, die bij zijn werk als groupier in de nacht club, bijziend als hij is, weigert zijn bril op te zetten. Ook is er een stotte rende bokskampioen (Stan Shaw), die om een taxi probeert te roepen. (Lachen!) Ronduit gênant zijn de momen ten, waarop je zomaar kunt zien, dat Pryor zich in de film niet op z'n ge mak voelt; een glimlach die niet uit de verf komt, mat spel omdat hij niet kan geloven in het proza dat hij moet reproduceren. 'Harlem nights' is het regie-de buut van Murphy, een ambitieus project waarmee hij zich als een pe dant baasje profileert. Het is te ho pen dat hij tot inkeer komt, anders valt te vrezen dat zijn acteertalent nooit meer ten volle benut zal wor den. RIJK VAN ROTTERDAM TELEVISIE Zaterdag 10 februari 'Manu' (Veronique, 20.20 uur). Fran s/Australische film uit 1987 van Alfre do Giannetti, met Ray Lovelock en Virginia Bryant. Het ellendige leven van een baby-oppas verandert dras tisch als ze verliefd wordt op de blinde Braziliaanse zakenman Claudio. 'Spartacus' (Duitsland 1, 20.25 uur) Amerikaanse spektakelfilm uit 1960 van Stanley Kubrick, met Kirk Doug las en Laurence Olivier Rome in de eerste eeuw voor Christus.Super Channel 'Made for each other' (Super Chan nel, 21.30 uur). Amerikaans melodra ma uit 1939 van John Cromwell, met Carole Lombard en James Stewart. Pasgetrouwd stel zit financieel krap en krijgt ook nog te kampen met ziekte en bemoeizuchtige schoonouders. 'Gangland' (Ned. 2, 22.25 uur). Ame rikaanse gangsterfilm uit 1987 van Rod Hewitt, met Scott Glenn en Bar bara Stock. Het verhaal van Verne Mil ler, eerst politieman, toen gangster Capone kon hem niet onder de duim houden. De politie kreeg hem niet te pakken. Vrouwen konden hem niet 'The curse of the Crimson altar' (super Channel, 23.10 uur). Engelse horrorfilm uit 1968 van Vernon Sewell, met Christopher Lee en Boris Karloff. Het Engelse plattèlandsdorpje Grav- marsh is in de greep van hekserij en sa- 'L'astragale' (Veronique. 23.20 uur). FransAVestduits melodrama uit 1968 van Guy Casaril, met Mariene Jo- bert en Horst Buchholtz. Anne, een hartstochtelijk negentienjarig meisje, ontsnapt uit de gevangenis om weer te gaan samenwonen met een vriendin. Als ze langs de kant van weg staat, wordt ze meegenomen door Julien, een ex-inbreker. 'Roma, citta apcrta' (BBC 2, 23.25 uur). Italiaanse film uit 1945 van Ro berto Rossellini, met Anna Magnani en Aldo Fabrizi. Een verzetsstrijder wordt door de Gestapo gezocht en vlucht naar een onderduikadres in de Romeinse voorstad. 'Tender mercies' (Ned. 2, 00.05). Amerikaanse film uit 1982 van Bruce Beresford, met Robert Duvall en Tess Harper. Een in alcohol verdronken country westernzanger Mac Sledge vindt rust bij een jonge weduwe en haar zoontje. Uit die wei nig opwindende, maar oprechte relatie put hij de moed om de drank te laten staan en opnieuw te beginnen met het Dixie werkt tegen. 'Ilarry Tracey, desperado' (BBC 1. 00.45 uur). Canadese film uit 1982 van William A. Graham, met Bruce Dern. Een Robin Hoodachtige figuur ver leidt mooi meisje en komt op tragische Zondag 11 februari 'Cat Ballou' (Veronique, 20.20 uur). Amerikaanse westernkomedie van El liot Silverstein, met Jane Fonda en Lee Man-in. Een vrouw keert terug naar de ranch van haar vader. Een spoorwegbaas wil haar vader verdrij ven, omdat hij het land nodig heeft voor de aanleg van een spoorweg. Va der en dochter krijgen hulp van een dronken revolverheld. de halfbloed Nardini en nog twee van hun vrien den. De tegenpartij neemt de broer van de dronkaard in dienst. Maandag 12 februari 'De afstand tot dichtbij' (Ned 3. 20.50 uur). Nederlandse film uit 1982 van Barbara Meter, met Lisa Wouters en Martin Simek. Dochter van joodse vrouw en een naar Nederland gevluch te Duitser, brengt de meest traumati sche jaren van haar leven in beeld Broadway Danny Rose' (BBC J. 22.00 uur). Amerikaanse komedie uit 1984 van Woody Allen, met Woody Al len en Mia Farrow. Een niet zo geslaag de manager probeert de aflopende car rière van een van zijn zangers op te vij zelen. 'Tccnwolf' (Veronique. 22.25 uur). Amerikaanse weerwolfkomedie van Rod Daniel, met Michael J. Fox en Scott Paulin. Scholier ontdekt dat hij een weerwolf is. Dinsdag 13 februari 'Adieu poulet' (Veronique, 22.25 uur). Franse film uit 1975 van Pierre Gra- nier-Deferre, met Lino Ventura en Pa trick Dewaere. Bij de ontrafeling van een neo-fascistisch complot raken de commissaris en inspecteur van politie voortdurend in conflict met elkaar. Woensdag 14 februari 'Never say never again' (Ned. 2, 19.00 uur). Amerikaanse film uit 1983 van Ir- vin Kershner met Sean Connery, Bar bara Carrera, Klaus Maria Brandauer en Kim Basinger. Misdaadorganisatie steelt kruisrakketten en eist een idioot hoge losgeldsom. James Bond wordt ingeschakeld om de wereld van de on dergang te redden. 'Somewhere in time' (Veronique. 22.4 uur). Amerikaanse film uit 1980 van Jeannot Szwarc. met Christopher Reeves erl Jane Seymour. Uitgebluste toneelschrijver wordt verliefd op de zeventig jaar oude beeltenis van een mooie vrouw en wenst zichzelf terug in de tijd om haar te ontmoeten. Donderdag 15 februari 'The ladykillers' (BBC 2, 19.00 uur). Britse film uit 1955 van Alexander MacKendrick, met Alec Guiness, Pe ter Sellers en Katie Johnson. Lief oud dametje geeft onderdak aan sinistere kamerhuurder. Als ze ontdekt dat hij met vier vrienden een overval heeft ge pleegd, is zij haar leven niet meer ze ker. 'Dressed to kill' (Super Channel, 20.00 uur). Amerikaanse film uit 1946 van Roy William Neill. met Basil Rath- bone en Nigel Bruce. Minder geslaag de aflevering van beroemde Sherlock Holmes-filmserie. Wel zetten Rathbo- ne en Bruce voortreffelijk Holmes en Watson neer. 'Amsterdamned' (Ned. 2. 20.27 uur). Nederlandse film uit 1987 van Dick Maas, met Huub Stapel, Monique van de Ven en Hidde Maas. Lijken van verminkte prostitueés worden in gracht gevonden. Inspecteur Visser en collega Vermeer mogen de zaak oplos- 'Willie Dynamite' (Veronique, 23.00 uur). Amarikaanse film uit 1973 van Gilbert Moses, met Roscoe Or- man, Diane Sands en George Mur- dock. Een goede mengeling van aller lei ingrediënten in een zwarte actie film waarin een kleine pooier neemt het op tegen de grote baas. Vrijdag 16 februari 'Every wich way but loose' (BRT 1, 20.25 uur). Amerikaanse film uit 1978 van James Fargo, met Clint Eastwood, Sandra Locke en Beverley D'Angelo. Prijsbokser zet de achtervolging in als hij vermoedt dat zijn vriendin is ont- 'Any wich way you can' (BRT 1. 23.00 uur). Amerikaanse film uit 1980 van Buddy Van Horn, met Clint East wood en Sondra Locke. Nieuwe avon turen van prijsbokser Philo, zijn vrien din Lynn en de orang-oetang Clyde. Ditmaal wordt Lynn door een stel gangsters ontvoerd. Philo krijgt echter steun uit onverwachte hoek. 'Etat de siège' (Ned 1. 23.10 uur). Frans/Italiaans/Duitse film uit 1972 van Constantin Costa-Gavras, met Yves Montand en Renato Salvatori. Ergens in Latijns-Amerika wordt het hoofd van een fanatieke anti-commu nistische organisatie ontvoerd. Zijn kidnapper, een revolutionaire student, probeert hem tevergeefs de ogen te openen voor misstanden in het land 'Body double' (Veronique, 23.10 uur). Amerkaanse film uit 1984 van Brain de Palma. met Melanie Griffith en Graig Wasson. Werkloze, der derangs acteur begluurt jonge buur vrouw die dagelijks op hetzelfde uur een sensuele striptease uitvoert. Er zijn vele verklaringen over de verdwijning van Atlantis en de avontuurlijke komedie 'Erik the Vi king' voegt daar nog een nieuwe aan toe. Lang geleden werd het vrede- Nederland verloor in 1978 met 3-1 (na verlenging) in Buenos Aires de voetbad wedstrijd om het wereld kampioenschap van Argentinië. Terwijl in Nederland de fans aan de tv gekluisterd zaten, verdwenen er in Argentinië dagelijks tientallen personen. Ze werden vermoord door het toen twee jaar oude regime van generaal Videla. In een verre uithoek van de Ar gentinië, hoog in het Andes-geberg- te, is voetbal op dat moment belang rijker dan politiek. De dorpsbewo ners klitten samen bij de gloednieu we transistorradio van de vers-be noemde politiecommissaris. Een van de jongetjes bij de radio is Veronico Cruz. De film volgt zijn leven, letterlijk van begin tot eind. Zijn moeder sterft bij zijn geboorte, zijn vader gaat elders op zoek naar werk. Veronico wordt grootge bracht door zijn oma. Wanneer zij sterft neemt de vriendelijke, jonge dorpsonderwijzer, nog maar kort in functie, het jongetje onder zijn hoe de. Later gaat Veronico met de on derwijzer naar de hoofdstad, op zoek naar zijn vader. De politie maakt hen duidelijk dat de man ver dwenen is. Het is Veronico's ken nismaking met politiek. Cynisch en wrang ja, maar de film 'Veronico Cruz' vertelt het verhaal alsof het om een sprookje gaat. Lange, trage scènes, stoffig als het adembene mend mooie landschap waarin de beelden werden vastgelegd, geven de suggestie dat het allemaal niet zo belangrijk is. De film is bovenal voorzichtig. Hoewel het in fei-te gaat om een grote, schreeuwende aan klacht tegen het Argentijnse regime dat duizenden mensen om het leven bracht, ook door het land in een vol strekt zinloze en bijvoorbaat verlo ren oorlog tegen Engeland te stor ten. neemt de film nauwelijks een concreet standpunt in. Veronico Cruz lijkt door die een voudige wijze van vertellen een beetje obligaat. Jongetje, gered door idealistische schoomeester, bloeit even op maar gaat toch ten onder: een oud, saai en duizend maal verteld verhaal. Dat de film meer betekent is te danken, of in dit geval te wijten aan de context. Jam mer dat, Miguel Pereira, regisseur van deze Argentijns-Britse co-pro- duktie (de oorlog is kennelijk voor bij) niet wat meer lef had. PETER SLAVENBURG lievende eiland bezocht door Vikin gen die er door hun onderlinge ge vechten in slaagden het paradijs on der de golven te laten verdwijnen. Volgens een oude vloek was een druppel bloed voldoende om Atlan tis, dat hier de keltische naam Hy- Brasil draagt, met man en muis te laten vergaan. Schrijver en regisseur Terry Jo nes maakte destijds deel uit van het Monty Python-team. Daarnaast ver wierf hij bekendheid door een aan tal kinderboëken. Op een daarvan, 'The saga of Erik the Viking' (1983) is deze film gebaseerd. Een op klas sieke leest geschoeide fabel met een moderne moraal. Ook in dit sprook je blijkt afschrikking niet te wer ken, hoewel koning Arnulf van Hy- Brasil (absurde rol van Terry Jones zelf) er tot zijn laatste snik in blijft geloven. 'Erik the Viking' heeft niet het formaat van een Spielberg-produk- tie, maar er valt toch van fraai spek takel te genieten. De Vikingen zien er heerlijk woest uit, er werd voor de film een zeewaardig Viking schip gebouwd en ook de ontmoe ting met de Draak van de Noordzee mag er zijn. Wat uiterlijk betreft doet het allemaal niet onder voor meer traditonele films in het 'sword and sorcerer'-genre. Het verschil is de verfrissende dosis relativerende humor waarmee alles overgoten is. Dat maakt 'Erik' tot een plezieriger belevenis dan zo'n pretentieus spektakelstuk alö 'Willow', om maar iets te noemen. Dë Python-achtergrond van Ter ry Jones is vooral in de grappen dui delijk herkenbaar. Zoals ze gewend zijn, vullen de Vikingen hun werk dag met moorden, plunderen en verkrachten. Ook de jonge held Erik (een rol die Tim Robbins op het lijf geschreven is) doet zijn best, maar "wanneer hij op het punt staat zich aan de schone maagd Helga te vergrijpen, kan hij de knoopjes van zijn wapenrusting niet loskrijgen. Eigenlijk stond al dat geweld hem toch al tegen. Helga leest hem de les en leert Erik wat een vicieuze cirkel is: roven en plunderen om nieuwe roof- en plundertochten te financie- In het daaropvolgende tumult doodt hij Helga per ongeluk toch nog. Erik krijgt zo'n spijt dat hij een expeditie op touw zet die hem tot aan de troon der goden moet voe ren. Die zullen toch wel een eind aan het eeuwige oorlogvoeren kun nen maken. Veel bizarre discussies op de meest ongeverwachte momenten .dus. Zelfs de plaatsing van de roei ers in het Vikingschip veroorzaakt problemen die sterk lijken op het gekrakeel van kinderen op school reisje. Het is een tikje voorspelbaar, maar het blijft heerlijk om te zien. Toch is tussen alle absurditeiten door te zien dat Terry Jones niet on gevoelig is voor de schoonheid van een Noorse fjordenkust of de blik ken van verstandhouding tussen vader en dochter. Het is jammer dat hij niet op dit spoor is doorgegaan. Wat meer karakter en gevoel had den de film niet misstaan. LEO BANKERSEN 'Torch song trilogy', over leven van homoseksueel Tun Robbins als 'Erik de Viking'. Zij heeft zich altijd tolerant opge steld, maar leerde nooit accepteren. In het begin irriteert Fierstein enigszins met zijn charmeursma niertjes. Later krijgen die hun func tie, als fagade voor een in feite verle gen en eenzaam iemand. Toch blij ven ze de film een zweem van on echtheid meegeven, wellicht omdat op het witte doek - in close-up nog wel - in tegenstelling lot in het thea ter, het kleinste trekje van een mondhoek oogt als het ombuigen van een kabinetsbeleid. En Fier stein is duidelijk een theaterdier. Zijn hieraan inherente persoonlijk heid compenseert evenwel de klei ne irritaties. Vrouw, man, homo, 'bi' of hetero, je valt voor die man, on herroepelijk. Hij durft zich kwets baar op te stellen, mijdt geen zelf kritiek en heeft bovendien veel mee te delen, wat hij volstrekt integer doet. En dan zijn er de spelers, waarmee hij zich omringt. Stuk voor stuk laten ze het beste van hun kunnen zien, waarbij Anne Ban croft een speciale vermelding ver dient, door juist als op en top joodse moeder een universele herkenbaar heid te bereiken. Wat de humor in de film betreft, die wekt niet zelden een schaterlach op. Bijvoorbeeld met het antwoord op de vraag wat het verschil is tus sen mens en computer als het om hard- en software gaat. Uiteraard is de plaats om dat antwoord te verne men niet hier, maar in de bioscoop. Voor de volledigheid: 'Torch song trilogy' is opgedragen aan al len die betrokken zijn bij de aids-be- strijding. R.V.R. Tolerantie is mooi, maar nog lang geen acceptatie. Wie dit zinnetje wat al te cryptisch vindt moet zeker de film 'Torch song trilogy' van Paul Bogart, of eigenlijk van Har vey Fierstein, gaan zien, want die maakt pijnlijk duidelijk wat ermee wordt bedoeld. Als beloning voor de moeite wordt er volop verrukke lijke en intelligente humor bij gele verd en, niet vergeten, troost. De film is gebaseerd op het gelijk namige theaterstuk, waarmee au teur en acteur harvey Fierstein twee Tony Awards won en drie jaar volle zalen trok op Broadway. Fierstein schreef er het scenario voor en speelt de hoofdrol, vandaar dat de film eigenlijk van hem is; regisseur Paul Bogart verleende als cineast hand- en spandiensten. Waarmee hem geen eer ontzegd mag worden, want hoe vaak loopt het verfilmen van toneel niet op een fiasco uit, ter wijl 'Torch song trilogy' als film vol strekt oorspronkelijk oogt. In drie episoden laat 'Torch song trilogy' negen jaar uit het leven van Arnold Beckoff, een homoseksueel in New York, zien; waarbij de ope ningsscène meteen al verklaring en commentaar geeft. De camera dwaalt in vogelperspectief over een volle begraafplaats. Je hoort een vrouw almaar "Arnold" roepen, waarna je haar in de keuken bezig ziet. Arnolds eten is klaar, maar hij komt niet opdagen. Moeder gaat hem zoeken en vindt het ventje in een kast, met haar kleren aan en lip- Harvey Fierstein (links) en Matthew Broderick in 'Torch song trilogy <tto pensift op. Later in de film zal Ar nold vertellen dat hij al op zijn der tiende wist dat hij homo was, al ken de hij het woord nog niet eens. Na de openingsscène speelt de eerste episode zich in 1971 af. Ar nold werkt dan als de travestiet Vir ginia Hamn in het cabaret. Met een stem ^ls een feesttoeter zingt hij torch sorigs, ofwel smartlappen. Voor hij 'op' gaat vertelt hij, zonder vals sentiment, dat geen van zijn tal rijke minnaars ooit tegen hem heeft gezegd: "Arnold ik hou van je". Zijn nieuwe vriend, die hij even later in een bar ontmoet, de biseksuele on derwijzer Ed (Brian Kerwin), zal hem dat ook niet zeggen, hoogstens gebaren. In de tweede episode, die speelt in 1973, is hem de ware liefde wel gegund. Met zijn fotomodel Alan (Matthew Broderick) verhuist hij naar een groter appartement en zal hij zelfs een kind adopteren. Poten rammers maken echter een tragisch einde aan de idylle. t De derde episode speelt in 1980. Arnold en zijn geadopteerde zoon David (Eddie Castrodad) krijgen moeder Beckoff te logeren. Samen met Arnold bezoekt zij het kerkhof, waar vader Beckoff en Alan begra ven liggen. Daar ontlaadt zich de spanning die zich jarenlang heeft opgehoopt tussen moeder en zoon. Arnold heeft haar al heel vroeg van zijn seksuele geaardheid verteld.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9