Geen uitkering voor 'zwakke' bedrijven Computermarkt terug naar 'gewone' groei Parallelmarkt krijgt injectie Economische crisis verwoest welvaartssprookje Zweden Braks tegen vrije handel in productierechten melk JAGUAR VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 VNO en NCW straffen bedrijf bij toestaan atv DEN HAAG (GPD) Ondernemers die toegeven aan eisen van vakbonden voor werktijd verkorting of automatische prijscompensatie, krijgen na een staking geen schadevergoe ding uit de speciale kas werknemersorganisaties. Dat blijkt uit een uitgelekte nota van de Stichting Onderlinge Werkgevers-Garantieregeling van ondernemersorganisaties VNO en NCW aan de onderhandelaars voor de cao. vervolg van pagina 1 STOCKHOLM (GPD/AP/DPA) - "Wat wij voorstellen is zonder twij fel een bezuinigingsbeleid. Het be tekent ook een belangrijke afwij king van het Zweedse Model van vrije loonvorming. Maar het is bitte re noodzaak," zei minister Feldt gis teren bij de voorstellen voor het sta kingsverbod en de loonbevriezing. Het sociaal-democratische minder heidskabinet van premier Carlsson slaagde er afgelopen week niet in met de sociale partners tot overeen- stemming te komen over loonont- krachten'heeft de laatste jaren de staan wanneer de produktiviteit met maar een procent stijgt," zei Feldt. "Dat leidt tot inflatie, vermin dering van concurrentiekracht, laging van reele inkomens lange duur. werkloosheid. Het nijpende gebrek aan arbeids- maar een capitulatie' voor de eco nomische problemen. Zij wijzen er op dat de vijf prijsstops in de afgelo pen tien jaar geen effect hebben ge had. Gelijktijdig is het bijzonder pijnlijk voor de regering dat pre mier Ingvar Carlsson nog m januari bevriezing van lonen en prijzen wikkeling. Zweden zit in een ernstige ecor mische crisis. Door de conflicten het bankwe prijzen en lonen gemiddeld met t procent opgedreven. Deze torenho- inflatie ondergraaft volgens 5 het geld onder de nister Feldt de Zweedse concurren Ondernemers die lid zijn van stichting krijgen aan het einde ieder jaar de schade vergoed dat het gen. Om bedrij' houden in te stemmen met een ver dere atv of een automatische prijs compensatie staan er harde sancties op zwichten voor vakbonden. Bedrij krijgen geen geld uit deze kas. u j u ij j t i De vakbonden hebben de onder- handelingen voor een nieuwe cao bij Hoogovens gisteravond afgebro- we winstdeling is van tafel gehaald. Daarvoor in de plaats is een eenma lige uitkering van 2 procent en nog eens 5,15 procent winstuitkering gekomen. consumenten schaars, ligt de effec tenhandel vrijwel stil en kunnen sommige bedrijven door gebrek aan liquide middelen geen rekenin gen of salarissen meer betalen. Het bedrijfsleven vreest vooi tingreactie waardoor de sche activiteit plotseling stil kan ko men te staan: Het heeft de regering daarom vorige week gevraagd om in te grijpen. "Het is onmogelijk loonsverho gingen van 10-20 procent toe te tiepositie in het buitenland. Een verzwakking die nu al blijkt uit het tekort op de betalingsbalans. Voor dit jaar rekent de bewindsman met 13 miljard gulden. Een verdubbe- ket- ling in twee jaar. Volgend jaar wordt echter nog duisterder. Economen uit het regeringskamp verwachten een tekort van 17 miljard gulden. Een intern rapport van de Zweedse Rijksbank spreekt echter over 30 miljard gulden. Tot overmaat van ramp staan di verse vakbonden klaar met forse een looneisen voor dit voorjaar. Het afweesals'slechten moeilijk bankpersoneel Avil 12 procent meer troleren en staakt sinds vorige week. De op de bond van overheidspersoneel, 600.000 leden sterk, wilde volgende week het werk neerleggen. Stakin gen die onder meer het openbare le ven totaal zouden plat leggen. Deze acties zijn nu voor een periode van twee jaar verboden. Wie toch gaat staken kan rekenen op van 1700 gulden per man per dag Op dit verbod is door de verschil lende bonden met verontwaardi ging gereageerd. De centrale van bankpersoneel spreekt van een 'on beschofte maatregel die een demo cratische maatschappij niet waar dig is'. De bond van overheidsper soneel noemt de ingreep een moordaanslag op de vakbondsbe- De maatregelen is ook door de an dere politieke partijen scherp bekri tiseerd. Slechts de kleine milieupar tij wil het kabinet steunen. Voor waarde van de Groenen is wel dat de regering een extra vervuilersbe lasting invoert en de levensstan- boete daard van alle Zweden naar bene den brengt. Eisen die de regerende sociaal-democraten nauwelijks kunnen accepteren. Politici rekenen dan ook al dit voorjaar met verkiezingen, nadat de conservatieve oppositieleider Carl Bildt aankondigde volgende week een motie van wantrouwen in te die nen. "De groene milieudraad waar- het voortbestaan van de sociaal- i de vrije onderhandelin- democratische regering hangt. weging gen. Volgens Zweedse zijn de plannen geen oplossing 'fs CNV dat Hoogovens 'bot weigert' afspraken te maken over werkeele- maar uiteindelijk niet meer dan het nog eens vastleggen van de beleids lijnen die de werkgevers hebben uitgezet. En die zijn geen verder atv ook geen automatische prijs- i^fcg8Ven genheid bij het staalbedrijf. De bon- 070 den gaan nu overleggen met hun Hoogovens volgende week met i negatief advies aan hun leden De breuk in het cao-overleg is des te opmerkelijker omdat Hoogovens compesatie". Met name in de bouw gistermiddag met een 'poen-bod' staan de cao-onderhandelaars hard kwam dat zelfs een procent hoger tegenover elkaar op het punt van de lag dan waarmee in de metaalsector een cao is afgesloten. Het basisloon van de werknemers zou er komend jaar zo'n zes procent op vooruit gaan. De industriebonden vinde-i het een slecht bod omdat het slechts 'een eenmalig extraatje is'. Het bod van Hoogovens komt neer op een loonsverhoging per 1 april van 3 procent en nog eens 3/4 procent per 1 januari 1991. De nieu- Derde Wereld tegen uitstel vrije handel textiel GENEVE (IPS) De ontwikke lingslanden hebben zich in Geneve uitgesproken tegen een Ameri kaans voorstel de internationale handel in textiel en kleding pas met ingang van het jaar 2002 volledig vrij te laten. De ontwikkelingslan den vrezen dat in de ruim tien jaar durende overgangsperiode de hui dige handelsbeperkingen dusdanig verscherpt worden dat de overgang naar volledige vrijhandel in 2002 vrijwel onmogelijk is. De ontwikkelingslanden zijn al jaren warm voorstander van de nu door Washington voorgestelde af schaffing van het zogenaamde mu- li-vezelakkoord, dat de export van goedkope textiel uit de Derde We reld aan banden legt om de textiel industrie in het Westen te bescher men. Zij zijn echter fel tegen de overgangsperiode van elf jaar. De Amerikaanse voorstellen, die deze week zijn ingediend bij het Al gemeen Akkoord inzake Handel en Tarieven (Gatt) voorzien in de af schaffing van de huidige afspraken tussen afzonderlijke geindustriali- seerde landen en ontwikkelingslan den over de toegestane textielex- porten. Wereldbank leent aan China WASHINGTON (AP) - De Wereld bank heeft China voor het eerst sinds de bloedige onderdrukking van de Chinese democratiserings beweging juni vorig jaar weer een lening verstrekt. De lening is 57 mil joen gulden groot en bedoeld voor de wederopbouw van de noordelij ke regio's in China die in oktober door aardbevingen werden getrof fen. De Amerikaanse president Bush had de bank persoonlijk verzocht om de lening niet langer op te schor ten. De wensen van Washington leg gen groot gewicht in de schaal, om dat de VS de grootste geldschieter van de bank zijn. China is met India de belangrijk ste begunstigde van de ontwikke lingsbank. Beide landen staan nu samen voor 17 miljard gulden bij de bank in het krijt. Cao wegvervoer De onderhandelingen voor een nieuwe cao in het wegvervoer (60.000 werknemers) zijn vanmor gen in Rijswijk hervat. Aanvanke lijk voelden de werkgevers (NOB Wegtransport, PCB en KVO) er wei nig voor over hun laatste voorstel verder te praten, maar gisteravond hebben ze besloten toch op de uit nodiging van de Vervoersbonden FNV en CNV in te gaan. Monopolie KLM De KLM behoudt zijn monopolie positie op de Midatlantische route naar de eilanden van de Nederland se Antillen. Deze garantie kreeg de KLM deze week van de Antilliaanse regering in verband met de deelna me in de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij (ALM). De KLM gaat waarschijnlijk per 1 april voor 40 procent deelnemen in de ALM, de belangrijkste Antilliaanse licht- vaartmaatschappij. Minder spuiten Ziekten en plagen in de tarweteelt kunnen sterk worden teruggedron gen. onder meer door het geven van stikstof te verlagen en beter af te stemmen op de behoefte van het ge was en door het gebruik van ziekte- bestendige rassen. Het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen kan dank zij deze maatregelen dras tisch worden beperkt. Daardoor ko men er minder resten van deze mid delen in het milieu terecht. Film Hongkong gaat sombere tijd tegemoet HONGKONG (IPS) - De film industrie van Hongkong dreigt zijn derde plaats op de wereld ranglijst te verliezen. Hoewel vorig jaar nog 138 films werden gemaakt, namen de winsten met zes procent af tot 327 miljoen gulden. De videorecorder en toenemende concurrentie in Zuidoost-Azie zijn de belang rijkste oorzaken. Alleen in de Verenigde Staten en Japan wor den meer films geproduceerd. Films uit Hongkong trekken steeds minder mensen, zowel in Hongkong zelf als daarbuiten. Toch gaan de zes miljoen inwo ners van Hongkong nog steeds drie maal zo vaak naar de bio scoop dan Amerikanen. De film industrie in Hongkong dankt haar bestaan dan ook vooral aan het hoge bioscoopbezoek in Hongkong zelf. De glorietijd van de Hong kong-Chinese film, met Bruce Lee als grote publiekstrekker, is voorbij. De produktiekosten zijn in tien jaar acht keer zo hoog geworden. Hierdoor proberen de producenten met kleinere, budgetten te werken, waardoor de kwaliteit verder terugloopt. De filmproducenten durven, met het jaar 1997 in het vooruit zicht, ook'steeds minder risico's te nemen. De hoop was geves tigd op China, dat meer buiten landse films zou toestaan. Dit ging echter niet door na het neerslaan van de studentenop stand. RIO DE JANEIRO - Auto's in Brazilië rijden sinds jaar en dag op alcohol gestookt uit suikerriet Personeel EZ tegen Geelhoed DEN HAAG (GPD) - De dienst commissie van het ministerie van economische zaken (een soort on dernemingsraad) heeft zich tegen de aanstelling van professor mr, L. A. Geelhoed als secretaris-generaal gekeerd. Volgens de dienstcommis sie ontbreekt het Geelhoed aan de noodzakelijke ervaring op het ter rein van het management. Ondanks de opstelling van de personeelsvertegenwoordiging heeft minister Andriessen besloten Geelhoed met ingang van 1 juli als topambtenaar te benoemen. Hij volgt professor Rutten op die voor zitter wordt van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Andriessen had voor de be noeming van Geelhoed vorige week al gr'oen licht gekregen van het ka binet. Aanpak illegale ateliers werkt AMSTERDAM (ANP) - In negen maanden tijd is door maatregelen van de Vakraad voor de confectie 3,5 miljoen gulden meer aan sociale premies afgedragen. Dit heeft de Vakraad voor de confectie gisteren bekendgemaakt. In dezelfde periode is ruim hon derd naaiateliers een verzoek om een '.verklaring omtrent het beta lingsgedrag' geweigerd. Zo'n ver klaring krijgt een bedrijf wanneer de afdracht van belastingen en soci ale premies in orde is. De maatregelen waren in april vo rig jaar genomen om het grote AMSTERDAM (ANP) Om beleg gers inzicht te geven in het koers verloop krijgt de officiële parallel- markt van de Amsterdamse effec tenbeurs een eigen index van het CBS. Bedrijven die een notering willen op de parallelmarkt moeten nu minimaal 5 miljoen gulden aan aandelen uitgeven tegen 250 dui zend gulden to nog toe. Voor toe gang moeten bedrijven tevens het jaarverslag van drie jaar overleg gen. Dat heeft beurs voorzitter Van It- tersum gisteren aangekondigd als maatregelen die de status van de pa- ralelmarkt wat moeten opkrikken. Door de beurskrach van 1987 en de overstap van enkele grote bedrijven zoals de Leidse Infotheek was dse omzet op de markt de afgelopen ja- ficiële-marktfondsen, indien zij niet voldoen aan het kapitaalscriterium 5 miljoen, met een speciaal de prijscourant aan te deze danig gedaald. Van Ittersum kondigde verder aan dat per 1 juli op de effecten- merkteken r beurs sprake zal zijn van drie duide- duiden, zodat beleggers lijk gescheiden markten: de officie- fondsen op de hoogte zijn. Ie markt, de officiële parallelmarkt Voor toegang tot de officiële en de incourante markt. Met het markt zal een complete verslagleg- doen herleven van deze laatste be- ging over tenminste vijf jaar wor- naming wordt duidelijk aangege- den verlangd, voor de parallelmarkt ven dat het hier een niet geregle- - menteerde markt betreft waar min der geld omgaat. Per dezelfde datum zullen de toe latingseisen voor de beurs worden verscherpt. De overgang van de pa rallelmarkt naar de officiële markt gen mag volgens Van Ittersum echter den minstens drie jaar. Op dere invulling van de incourante markt wordt nog gestudeerd. Ver der heeft de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf de aandacht ge vraagd voor mogelijke verbeterin de financieringsmogelijkhe- i deze sector. Van Ittersum is niet als vanzelfsprekend worden graag bereid om op deze beide ter- niet afhankelijk te zijn van import tal illegale naaiateliers in Nederland van olie. Hoewel, rijden, deze auto's tegen te gaan. Het is afnemers van staan nu stil bij een pompstation, confectie nu verboden kleding te want de brandstof is vrijwel op. kopen bij ateliers die volgens het Sommige pompen'geven hun klan- Gemeentelijk Administratie Kan ten om die reden maar 20 liter de toor (GAK) niet de verplichte socia- man. (foto afp) le premies hebben betaald. DEN HAAG (ANP) Minister Braks (landbouw) is tegen het vrij verhandelen van melkproduktie- rechten als de Europese grenzen op zetten 1 januari 1993 open gaan. Er moet fing worden voorkomen dat Nederland- DEN HAAG/DEN BOSCH - Tien- plaatsen. Grote duizenden arbeidsplaatsen worden West-Duits'and eens bejubelde bij diverse grote computerfabrikan- Nixdorf-concern worden, zwaar in ten weggesaneerd, alleen bij IBM al de rode cijfers, opgeslokt door kapi- 10.000. Unisys, derde op de wereld- taalkrachtige concurrenten of voorbeeld waar door Siemens AG wacht op toestemming ranglijst, schrapte 8000 arbeids- ADVERTENTIE Duitse Kartellamt en de Europese oudig van de cömpu- Commissie lijken vooral te Honeywell. En dat i door Marien van den Bos Niet alle bedrijven zijn bereid te discussiëren over oorzaken en ge volgen van de snelle veranderingen op de landkaart van de computerfa- bricage. Philips in Eindhoven zit midden in een grote reorganisatie van de betrokken divisie en wil daar nog niet al te veel over kwijt. De di visie heeft nooit echt gebloeid en concurrenten in de markt verwach ten drastische maatregelen bij de Nederlandse elektronica-gigant: hetzij een overname van een grote marktpartij, hetzij afstoten van de hele operatie Andere bedrijven denken de za ken beter onder controle te hebben en willen daar hun inzichten wel over prijsgeven. "Ik zeg niet dat het de laatste tijd beter gaat in de bran che. maar ik denk dat het te maken heeft met het volwassen worden van de markt", zegt marketing manager ing J. Noordermeer van Siemens Nederland in Den Haag. Directeur R.J. Romein van de Ne derlandse pc fabriek Tulip in Den< Bosch ziet het nauwelijks anders: "Het gaat nu om 'gewone' handel, met 'gewone' groeicijfers". De beide computerverkopers ra ken hiermee meteen één van de be langrijkste oorzaken voor de pro blemen bij sommige concurrenten. De acute problemen bij Nixdorf bij- ken te hebben met de groeiver- i" branche wachtingen van rond de 25 procent, waar dan ook de financiering en de groei van het personeel op werd af gestemd. Dat werd een misrekening, die explosieve groei is er uit. Toch wil Noordermeer zelfs niet van een stagnatie spreken in de computer- markt: "Wat we wel mérken is, dat de belangrijkste afnemers, de be drijven, veel kritischer zijn gewor den. Maar van een kopersstaking is geen sprake. Het is nog steeds een branche die in procenten harder groeit dan welke andere ook. We praten nog altijd van een groeiper centage per jaar dat met dubbele cij fers moet worden geschreven". Onderschat Maar het zijn niet alleen de te hoge groeiverwachtingen die computer fabrikanten in de problemen heb ben gebracht. In de nog relatief j> "Dat Vooral het steeds 'krachtiger' wor- München nog den van de zogenaamde 'personal het computer' of 'pc' laat de fabrikan ten die zich hadden gespecialiseerd in de grotere systemen naar adem snakken. "Wereldwijd groeit de markt voor de micro-computer (pc's) nog steeds met een procent of 25 per jaar in aantallen'., zegt aldus Romein van Tulip echter. In omzet is dat. door de zware concurrentie en lage re prijzen, wat minder. Met het krachtigste model micro-computer tenten, dat Tulip in april op de Hannover Messe (Cebit) zal tonen kun je al bij na net zoveel als met de zogenaam de 'mini-computer' (in tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden is dat een centrale computer die veel tegelijk kan doen voor de aangeslo ten terminals). "Alleen praat je dan wel over een prijs van 30.000 gulden in plaats van de 200.000 gulden tot 1 miljoen voor de 'mini' pen om melkrechten op te kopen. Braks heeft de Tweede Kamer gisteren gezegd dat hij zich blijft ïn- >or een geleidelijke afschaf- de superheffing, de EG-re- geling voor het beperken van de melkveehouders '1992' aangrij- melkproduktie. Die produktie moet grondgebonden blijven, meent hij. Hij wil in Brussel opnieuw probe ren om binnen de bestaande rege lingen een verdere verlaging van de interventieprijs voor graan te voor komen. Het tijdelijk verbieden van gene tische manipulatie bij dieren gaat Braks te ver. Vooruitlopend op de wet blijft het uitgangspunt voor dergelijke handelingen 'nee, tenzij'. Braks heeft geen behoefte aan een commissie van deskundigen die de Kamer zou moeten rapporteren over biotechnologie. De minister bleef bij zijn weige ring de Dierenbescherming 450.000 gulden extra te geven voor haar lan delijke inspectiedienst. Braks heeft geen geld en vindt dat controles de verantwoordelijkheid van de over heid zijn. pe s, deAT's en XT tectuur die 'open' v kon solderen en et was kon modules maken voor die pc met een archi- is. Iedereen die i beetje handig uitbreidingen dat gebeur- insteekkaarten i een gegeven moment de hand te houden. De concurrentie neemt onevenredig toe, er komt een prijzenslag, in breuk op al dan niet vermeende pa- - uwe architectuur is beschermd en kun je niet 'klonen' als je er niet voor betaalt. Je moet de kosten voor research en ontwikke ling toch ergens veilig stellen", al dus Noordermeer. Welke van de twee gaat winnen is volgens hem niet te zeggen. "Dat komt aan op marktaandeel". Standaarden Hebben de fabrikanten van de grote ii cuiauil inut.1U6.wui,l..jUi.- systemen die nu in de problemen branche gaan de technologische f.Vf1 ,^an. zltEf,n L,S^EenVj ontwikkelingen steeds sneller. ADVERTENTIE Blankespoor Oostdorperweg 29 Wassenaar Tel. 01751-12405 Veel welja. We hebben denk ik de kracht van de micro onderschat of bewust willen onderschatten. En misschien is er wel gedacht van 'on ze grote broer IBM zit ook in die grote systêmen en die zal het toch nooit laten gebeuren'. Maar IBM laat dat wel gebeuren en bereidt zich daar ook od voor". De manier waarop IBM zich voor bereidde. de introductie van een nieuwe standaard, maakt de Tulip- directeur minder gelukkig. Tulip heeft zich dan ook aangesloten bij de concurrenten van IBM. Anders dan Siemens overigens, dat volgens Noordermeer op de Cebit wel met machines komt die gebaseerd zijn op de nieuwe IBM-standaarden. "We hebben de 'boom' gehad in de Schaalgrootte Met aan de ene kant een prijsverval door de grotere concurrentie en aan de andere kant steeds hogere kos ten voor onderzoek en ontwikke ling ten behoeve van nieuwe tech nologie voor krachtigere en be trouwbaardere machines is een der de oorzaak van problemen bij een aantal fabrikanten aangegeven. De levensduur van een generatie wordt volgens Noordermeer steeds korter, inmiddels ongeveer 3 jaar, waar door ook de onderzoekskosten snel ler moeteh worden terugverdiend. vestering Maar ook Noordermeer erkent dat een bedrijf niet alles in huis hoeft te hebben van de chip tot het eindprodukt om staande te blijven in de markt. "Ook specialis ten op het gebied van pc's kunnen m de branche een goede boterham verdienenBedrijven als Compaq en Apple zijn daar een voorbeeld SALARISINHOUDING - De Ab vaKabo vindt het onverstandig van B en W in Amsterdam om op het sa laris van ambtenaren die afgelopen maandag hebben gestaakt één dag in te houden. Het gaat onder meer om personeel van Gemeentelijk Vervoerbedrijf (GVB) dat het open baar vervoer lam legde. Vredestein krijgt decentrale opzet VELP (GPD) Een decentralisatie moet het rubberconcern Vredestein van de ondergang redden, vinden zowel de commissarissen als de vakbonden. De weg daartoe is vrij gekomen nadat gisteren topman Poot —voorstander van een cen traal geleide onderneminig op stapte. Bij de decentrale opzet van het concern moeten de verschillende produktie-eenheden een grotere zelfstandigheid krijgen, waardoor het mogelijk wordt zelf partners voor samenwerking te zoeken. De reorganisatie kan vooral conse quenties hebben voor de 230 werk nemers op het centrale kantoor in Velp.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7