'Fosfaatvrije wasmiddelen net zo slecht Subsidie koopwoning niet omhoog De schimmige wereld van de aidstest M* Lwntfte tAuif, ccutc hklibrftc Jc ei$eht/ij*c ihbmeh! Veel pilgebruiksters hebben last van bijverschijnselen Maan duikt vanavond in de schaduw van de aarde VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 T>0/ST BINNENLAND PAGINA 3 Milieu stichting pareert aanval DEN HAAG (ANP) - De Stichting Natuur en Milieu heeft gistermiddag de tegenaanval geopend op de grote Europe se fosfaatfabrikanten. Die maakten eerder die dag in Brus sel via hun lobby-organisatie Scope (Scientific committee on phosphates in Europe) bekend dat fosfaatvrije wasmid delen minstens zo schadelijk zijn voor het milieu als was middelen die wel fosfaten bevatten. Fosfaatvervangers zouden even- Volgens Scope hebben onderzoe eens schade aan het milieu toebren- ken echter aangetoond dat het ge- gen, terwijl door volledige waterzui- bruik op grote schaal van fosfaat vering fosfaten eenvoudig uit afval- vrije wasmiddelen geen enkele ver water kunnen worden verwijderd, betering laat zien ten aanzien van de zo luidde de boodschap van Scope, algeng'roeiproblemen. Met name De milieuvriendelijke claim van deze problematiek vormde de di- fosfaatvrije wasmiddelen wordt recte aanleiding om fosfaten uit derhalve niet waargemaakt, aldus wasmiddelen te weren, zoals in een een aantal Europese wetenschap- aantal landen in Europa al dan niet pers tijdens een presentatie van gedeeltelijk is gebeurd. Scope in Brussel. In landen waar volledige water- Natuur en Milieu zegt in een reac- zuivering is gerealiseerd, is volgens tie dat er sprake is van een groot Scope inmiddels aangetoond dat aantal misleidende beweringen, fosfaten eenvoudig uit het huishou- voorzien van een 'wetenschappelij- delijk afvalwater kunnen worden ke' saus. gehaald, terwijl fosfaatvrije Dienstplichtige hoeft kernwapens niet te bewaken UTRECHT (GPD) - Meer dan een kwart van de anderhalf miljoen Ne derlandse vrouwen die de anticon ceptiepil slikken, heeft last van bij verschijnselen als dik worden, hoofdpijn en tussentijdse bloedin gen. Dat is tweemaal zoveel als tot nu toe algemeen werd aangenomen. Meer dan driekwart van de pilge- bruiksters vergeet wel eens de pil. Dat zijn een paar uitkomsten van een onderzoek naar pilgebruik dat nu eens niet de medische kant be licht, maar ingaat op de ervaringen en opvattingen van de pilgebruik- sters zélf. Van alle anticonceptiemiddelen wordt de pil in Nederland het meest positief beoordeeld. Door de op komst van de pil is het aantal onge wenste zwangerschappen sterk af genomen. "Dat is ontzettend posi tief', benadrukt dr. Paul Vennix, wetenschappelijk stafmedewerker van het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO). "Echter, een anticoncep tiemiddel als de pil behoort niet al leen beoordeeld te worden op zijn succes ongewenste zwangerschap pen te voorkomen". Ondanks de toename in het pilge bruik en de lichter gedoseerde pil len, bestaat nog steeds een wantrou wen tegenover de pil, zo distilleerde Paul Vennix uit de onderzoeksre sultaten. De meeste vrouwen (zestig procent) zijn van mening dat het slikken van de pil op den duur ris kant is voor de gezondheid. "Die vrees is niet terecht. Uit onderzoek blijkt dat de pil ook voordelen heeft. Bepaalde vormen van kanker zou- Het grote nadeel van de pil vin den vrouwen de bijverschijnselen. Slechts drie op de tien vrouwen die nu de pil slikken, hebben daarvan (nog) nooit last gehad. Ruim veertig procent heeft in het verleden wel eens reden tot klachten gehad en ruim een kwart kampt momenteel met bijverschijnselen. De meest ge noemde zijn: dik worden, hoofdpijn en tussentijdse bloedingen. Minder zin in seks, neerslachtigheid en ver moeidheid worden door ruim één op de tien pilgebruiksters ge noemd. Als ander groot nadeel van het pilgebruik noemt de helft van de vrouwen dat zij alleen verantwoor delijk zijn voor anticonceptie. Van de pilgebruiksters die nog kinderen willen, zien zes op de tien echter geen geschikt alternatief voor de pii. Ook de rol die de huisarts speelt bij het pilgebruik, komt in het on derzoek aan de orde. Huisartsen blijken de pil nogal eens 'op te drin gen'. Slechts één op de vijf huisart sen stelt zich neutraal op en zet voor zijn patiënte de voor- en nadelen van allerlei vormen van anticoncep tie op een rijtje. Vooral bij meisjes en vrouwen met een lagere oplei ding zijn huisartsen geneigd min of meer automatisch de pil voor te schrijven als zij om een anticoncep tiemiddel vragen. Bijna één op de vijf vrouwen is van mening dat zij na afloop van het bezoek aan de huisarts nog steeds over onvoldoen de informatie beschikt. middelen juist problemen opleve ren bij de waterreiniging. Volledige waterzuivering is de enige effectie ve oplossing voor het kwaliteitspro bleem van het oppervlaktewater, zo zegt de organisatie. Natuur en Milieu noemt de bewe ringen van Scope 'leugens en be- UTRECHT (ANP) - Dienstplichtig drog' en handhaaft de opvatting dat militairen met principiële bezwaren fosfaatvrije wasmiddelen het beste tegen kernwapens kunnen in prin- zijn. De bewering van Scope dat fos- cipe gewoon in dienst blijven. De faatvervangers in de wasmiddelen Raad van State vernietigde gisteren slechter zijn voor het milieu, dat zij een besluit van de minister van de- minder fris wassen en dat ze extra fensie om de dienstplichtige Peter Smeeman uit dienst te zetten, om dat hij geen kernwapens wilde be waken. De soldatenvakbond WDM ziet de uitspraak als een "principiële overwinning". Smeeman weigerde als dienstplichtig militair een zoge noemde 'site-wacht' te lopen. Na procedures voor achtereenvolgens de Krijgsraad, het Hoog Militair Ge rechtshof en de Hoge Raad werd hij daarvoor veroordeeld tot drie we ken cel in Nieuwersluis. Toen Smeeman in 1986 een her- halingsoproep kreeg, deed hij een beroep op de Wet Gewetensbe zwaarden Militaire Dienst om te voorkomen dat een nieuwe weige ring kernwapens te bewaken hem weer op een veroordeling zou ko men te staan. Hij wilde echter niet als gewetensbezwaarde erkend worden, omdat hij niets tegen de dienstplicht heeft. Tegen zijn wil erkende de minis ter van defensie hem toch als zoda- ning. De Raad van State heeft dat besluit nu vernietigd. Omdat de Raad mondeling uitspraak deed zijn de overwegingen nog niet be kend. "Er is nu een duidelijke ope ning gekomen voor mensen met be zwaren tegen kernwapens", aldus de VVDM. De soldatenvakbond dringt bij de minister aan op een duidelijke procedure voor dienst plichtigen die tegen kernwapens zijn. duur zijn, wijst Natuur en Milieu af. De produktie en het gebruik van de" meeste fosfaatvervangers (ci- traat, zeoliet, soda, zeep) geven aan merkelijk minder vervuiling van water en bodemslib dan fosfaten. Voorts wijst consumentenonder zoek in binnen- en buitenland uit dat zowel de wasprestaties als prij zen van de fosfaatvrije middelen kunnen wedijveren met die van fos- faathoudende middelen, zegt Na tuur en Milieu. CRI moest brein achter aids-floppy ongemoeid laten DEN HAAG (ANP) - De Centra le Recherche Informatiedienst (CRI) heeft in december vorig jaar machteloos moeten toezien hoe het vermoedelijke brein achter de zogenoemde "aids- floppy" enkele dagen in ons land verbleef. De recherche had veel moeite gedaan de man, die grote schade aan personal com puters heeft aangericht, te ach terhalen maar vervolging bleek niet haalbaar volgens onze wet geving. Mede dankzij de Neder landse nasporingen en techni sche analyse van de floppy is de man, een 39-jarige Amerikaan, nu opgespoord en vastgezet in de Verenigde Staten. De aids-flop werd medio de cember ontdekt: een diskette met informatie over aids, ver spreid door de PC Cyborg Cor poration uit Panama, die zich schuilhield achter een postbus nummer. Door een zogenoemd interactief programma -vraag en antwoord- kon de gebruiker vrij simpel bepalen hoeveel kans hij op een aids-besmetting liep. Wie het programma echter instal leerde op de harde schijf van zijn personal computer ontdek te na enige tijd de floppy stevig huis hield in de bestanden. Dat was wel te verhelpen: doodleuk meldde het beeld scherm dan dat je voor een jaar gebruik ("leasing") 189 dollar moest betalen en voor de gehele "levensduur" van de harde schijf -geschat op zestig jaar- 378 dollar. In theorie zou er dus een floppy met medicijn bestaan maar daar werd weinig over be kend, evenals over degene die achter het postbusnummer zat en te zijner tijd ROTTERDAM - Flyball heet het en het moet de populairste hondesport van Nederland worden. In Amerika is'het dat al jaren. Deze Mechelse herder deed gisteren voor hoe het moet: een druk met de poot op een apparaat zodat er een tennisbal tevoorschijn komt, rennen om de bal te vangen, en hem vervolgens terugbrengen. (foto anp> Huurwaarde- forfait op 1 maart omhoog DEN HAAG (ANP/GPD) - Staatsse cretaris Van Amelsvoort (financiën) wil de verhoging van het huurwaar deforfait en verlaging van de over drachtsbelasting per 1 maart laten ingaan. Wanneer de Eerste Kamer op 20 februari met het wetsvoorstel instemt, zal de staatssecretaris be vorderen dat de wet nog tijdig in het Staatsblad komt. Van Amelsvoort zei dit gisteren in de Tweede Kamer, waar een wijzi ging van de ingangsdatum van de maatregelen werd behandeld. De Tweede Kamer stemde in met de voorgestelde wijziging, die nodig is geworden door de vertraging die de afhandeling van het wetsontwerp in de Senaat heeft opgelopen. Van Amelsvoort noemde de be zwaren van de Senaat tegen de ver hoging van het forfait gisteren "niet erg overtuigend". De bewindsman baseerde zich bij zijn uitlating op het feit dat al sinds 1981 dezelfde methode wordt gehanteerd bij de berekening van het huurwaarde- forfait. Daar is nooit enige kritiek op uitgeoefend. Nu doet de Eerste Ka mer dat wel in het kader van het ka binetsvoorstel het forfait te verho gen van 1,8 naar 2,3 procent. Van Amelsvoort schaarde zich met zijn stellingname achter op merkingen van het PvdA-Kamerlid Melkert. Deze noemde de argumen tatie van de Eerste Kamer dat het wetsvoorstel voor het hogere huur waardeforfait onvoldoende onder bouwd is "vreemd", gezien de geac cepteerde handelwijze sinds 1981. De WD-kamerleden Den Grave en De Korte vroegen de minister gisteren om opheldering over het feit dat de belastingdienst er voetstoots van uitgaat dat het huur waardeforfait op 2,3 procent wordt gezet, ook al heeft de Eerste Kamer daar nog niet mee ingestemd. Het optreden van de belastingdienst bleek deze week toen belasting plichtigen formulieren kregen waarop zij hun inkomen voor 1990 moesten schatten. Daarbij gaat de belastingdienst ervan uit dat het forfait is verhoogd van 1,3 naar 2,3 procent. Tot nu toe (op 1 januari) is het forfait slechts verhoogd tot 1,8 procent. DEN HAAG (GPD/ANP) Staats- windsman erop dat alle vorig jaar Heerma tijdens de voortzetting van secretaris Heerma van volkshuis- gebouwde premie-A-koopwonin- het debat over de begroting Volks vesting weigert de hoogte van de gen alsnog worden verkocht. Van huisvesting. Volgens de bewinds subsidie op pfemie-A-koopwonin- dat bouwjaar staan er van de 21.000 man gaan de zaken hooguit "wat gen aan te passen aan de hoge stand, nog 7000 te koop. stroef'. Van stagnatie is hem nog van de hypotheekrente. In tegen- "Het is mij nog te vroeg op kran- niets gebleken, stelling tot de meeste fracties in de tekoppen af te gaan, als zou de De regeringspartijen verzoenden Tweede Kamer vertrouwt de be- bouw op zijn gat liggen", aldus zich met Heerma's weigering om de 17.29 uur: maan komt op 18.29 uur: kleine deuk aan rechterbovenkant van de maan 19.50 uur: totale verduistering 20.32 uur: einde totale verduistering 21.53 uur: maan weer helemaal zichtbaar DEN HAAG (GPD) - Als de hemel vanavond onbewolkt is kan iedere geïnteresseerde tussen half zeven en tien voor tien het verloop van een totale maansverduistering volgen. Tussen ongeveer tien voor acht er half negen is de maan geheel ver duisterd. Wie de laag boven de oos telijke horizon staande r Binnenland kort Rectificatie Het dagblad Trouw moet een recti ficatie plaatsen naar aanleiding van een artikel in de krant van 20 de cember over de voormalige Spaan se consul in Nederland, R. Jover y de Mora Figuera. Dit heeft de recht bank in Amsterdam gisteren be paald in een kort geding dat de oud consul tegen Trouw had aangespan nen. Jover werd er in Trouw onder meer van beticht banden te hebben met de Baskische bevrijdingsbewe ging ETA. Praktijk De omstreden arts in het Brabantse Veghel stopt voor het eind van de maand vrijwillig met zijn praktijk. Enkele jaren geleden raakten 55 pa tiënten van de arts besmet met tbc. Daardoor stierven er twee. Bij het overlijden van drie anderen heeft de besmetting mogelijk ook een rol ge speeld. De arts behandelde vooral patiënten met gewrichtsreuma. Hij werkte op een ongebruikelijke ma nier met omstreden geneesmidde- VVD De WD komt terug uit het dal. Vol gens de jongste gegevens van het onderzoeksinstituut Nipo blijkt dat de VVD bij de laatste peiling (29 ja nuari) op 13,5 procent van de stem men kan rekenen indien nu lande lijke verkiezingen zouden worden gehouden. Eerder deze week scoor de de WD beduidend lager toen peilingen bekend werden van begin vorige maand. De WD werd daar bij zelfs voorbijgestreefd door D66. Brandstichter De officier van justitie bij de recht bank in Den Haag, mr. F. Slits, heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist tegen de vermeende brand stichter van het Haagse station Hol lands Spoor, een 21-jarige Rotter dammer. De verdachte, die tegen over de politie, de rechter-commis- saris en het weekblad Panorama be kende de brand te hebben gesticht, ontkende gisteren ter zitting. Simons moet rechtsbescherming aidspatiënten snel regelen Dat is teken dat de maan de slag schaduw van de aarde heel dicht be gint te naderen. Een maansverdui stering ontstaat namelijk doordat de maan in de schaduw van de aar de duikt in tegenstelling tot bij een vanaf zonsverduistering wanneer de maan juist tussen zon en aarde inzit en, bezien vanaf bepaalde plaatsen op aarde, geheel of gedeeltelijk voor de zon langstrekt. Als de maan zich helemaal in de aardschaduw bevindt kunnen er twee dingen gebeuren: ofwel de wordt geheel onzichtbaar of- subsidie op premie-A-woningen te koppelen aan de hoogte van de hy potheekrente. Volgens de VVD'er De Korte is de premie-koopregeling inmiddels "een dooie mus", omdat de woningen onbetaalbaar zijn ge worden voor de kopers met een smalle beurs. "Dat zijn met name uw kiezers", beet De Korte zijn PvdA-college De Pree toe, omdat volgens de WD te snel door de knieën ging voor Heerma. Wanneer de hypotheekrente erg hoog blijft, vindt Heerma het best als de subsidie op premiekoop-wo ningen vanaf 1992 gekoppeld wordt aan de rente. Maar daartoe moeten provincie- en gemeentebesturen zelf het initiatief nemen, aldus de bewindsman die de lokale besturen vanaf '92 ook hierin zeer grote vrij heid wil verlenen. "Ik voel er weinig voor vanaf deze plek in het markt- proces te treden", aldus Heerma. Als tegemoetkoming aan de Ka mer bedacht Heerma twee "vang- netjes" voor de huidige problemen met de premie-A-woningen. De ter mijn waarbinnen een premie-A-wo- ning verkocht moet worden, rekt hij op van zes naar negen maanden. Om het totale bouwprogramma aan (premie)woningen over langere tijd veilig te stellen, wil Heerma de wo ningen die over '89 niet verkocht (en wel er blijft een bloedrode maanbol niet gebouwd) worden in de jaren LEIDEN De ellende begint met een simpele medische test die uit wijst dat iemand seropositief is, dus drager van het hiv-virus dat aids kan veroorzaken. Geen arts weet hoe lang het dan duurt voordat de patiënt eventueel aids krijgt. En geen arts kan zeggen in hoeverre het aidsremmend middel azt het le ven van de patiënt dan nog een, twee of drie jaar kan rekken. Maar voor verzekeringsmaatschappijen is de diagnose seropositief genoeg. J. Idenburg van het Verbond van Verzekeraars in Nederland (WN): "Seropositieve mensen zijn onver- zekerbaar, zolang geen genezings methode is gevonden". door Jeroen Dirks Het is een rommeltje in de wereld van verzekeringen, als het om aids gaat. En ook ondernemers zijn niet vrij van smetten bij het aanstellen van werknemers die seropositief zijn of aids hebben. Een andere con clusie was gistermiddag niet moge lijk aan het einde van de 'studiecon ferentie' in het Academisch Zieken huis Leiden over de aidstest, geor ganiseerd door de Nederlandse Ver eniging tot Integratie van Homo seksuelen COC. Iedereen gaat z'n eigen gang of doet niets en als staatssecretaris Simons (volksge zondheid) niet snel zijn aankondi ging waarmaakt om de aidstest door middel van wetgeving aan leen als iemand ring afsluit (die uitkeert bij overlijden) maar Iden burg ontkende gisteren niet dat zekeraars ook bij andere verzeke ringen de aanwezigheid van anti- dure verzeke- Wat de KNMG betreft, wordt te- dan twee ton gelijkertijd met de wetgeving "een speciaal fonds a la het waarborg fonds voor schade bij auto's" opge richt om enerzijds de risico's voor verzekeringsmaatschappijen te be- stoffen testen. De diagnose seropo- perken en anderzijds aidspatiënten sitief betekent uitsluiting kering. Weigering wens ook. Idenburg ging automatisch verdeding. Wanneer staatssecreta- volgens hem ook ris Simons besluit de aidstest door verzekeraars aan banden te leggen, slaat dat direct terug op de aidspa tiënten zelf. "In Amerika de gelegenheid te geven de test trou- kering af te sluiten. Tot veler verras sing voelde Idenburg daar wel wat zij het dat de overheid daar bijdrage aan moeten leveren en dat het fonds ook open zou moeten staan voor "andere ernstig zieken". Over wat ernstig ziek is, bleken de schappijen daar gestopt zijn met de (NVAB), opname van mensen uit risicogroe pen", aldus Idenburg. vindt als bedrijfsarts dat iemand die seropositief is niet stig ziek is en prima kan worden aangesteld als nieuwe werknemer 'Tpot in een bedrijf. Sterker nog, Linde- boom vraagt een sollicitant bij me- Nederlandse verzekeraars verlan- dische keuring in een bedrijf niet ogelijke seropositiviteit zegt j aids te lijden, i banden te leggen, valt t groep mensen buiten de boot. Het meest duidelijk in zijn stand punt was J. Idenburg van het Ver bond van Verzekeraars in Neder land. "Natuurlijk hebben levens verzekeraars de hoop dat e gen een test, maar het kan erger. In Idenburgs woorden: "In Groot- Brittanië weigeren sommige verze keringsmaatschappijen uit te beta- groot dat-hij de we"rkgev len wanneer de doodsoorzaak aids adviseert. In de NVAB-richtlij: blijkt te zijn. In Nederland wordt al- staat tijd uitbetaald. Er wordt immer leen gekeken bij ingang van de zekering, verder niet. Heb je al verzekering afgesloten en krijg je blijvend daarna aids, dan wordt gewoon uit- uitvallen' gekeerd" Organisaties van homoseksuelen die hebben veel kritiek op de verzeke raars, maar ook de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bev of aids. Alleen als de sollicitant zelf homoseksuelen in de zaal Dat laatste biedt uiteraard i schouwspel dan wan neer de maan geheel onzichtbaar vaak het 'geluk' dat de kersverse wordt. Een bloedrode maan ont- werknemer nog in de proeftijd zit staat omdat altijd nog wel een en ontslaat hem zonder opgaaf van beetje zonlicht via de atmosfeer van redenen. "Een lek in het systeem, de aarde de maan weet te bereiken waar wij ons verdomd kwaad over kunnen maken", aldus Lindeboom. Hoewel uitgenodigd ook hun me ning te komen geven, lieten de on dernemers het gisteren schromelijk afweten. Vooral prof. dr. A. Kob ben, directeur van het Centrum voor Onderzoek naar Maatschappe lijke Tegenstellingen (COMT) en gisteren discussieleider, toonde zich daarover nogal ongelukkig. Over de wel aanwezige inbreng van de ambtenarenvakbond AbvaKabo hield Kobben zijn mond. Terecht, want AbvaKabo-beleidsmedewer- ker Odijk gaf zelf al aan dat de vak bond "nog geen uitgekristalliseerd aidsbeleid" had. Voorzichtig uitge drukt, want tien jaar nadat de eerste aidspatiént in Nederland zich meld de, zit de AbvaKabo nog midden in de discussie over wat de vakvereni ging zou moeten doen. De verschillende organisaties van daarna alsnog laten bouwen. Volgens Heerma zijn premie koopwoningen nog altijd bereik baar voor de lagere inkomens. An ders moeten ze maar wat langer spa ren, extra geld lenen of omzien naar een eenvoudiger woning, aldus de bewindsman. ADVERTENTIE de kans Odijk op het feit dat vakbonden in negatief West-Duitsland, de Verenigde Sta de Scandinavische landen wel een duidelijk aidsbeleid heb ben. Zij eisen van de werkgevers duidelijkheid over het aannemen van aidspatiënten bij het afsluiten van cao's en houden scherp toezicht op mogelijk misbruik van medische gegevens door werkgevers. Odijk trok het boetekleed aan: er is nog weinig gebeurd. Maar er gaat heel Zo is de theorie. Maar Lindeboom veel gebeuren. Zo zal een homo-les- oorkomen moet al- worden dat iemand wordt aange steld die, naar stellige verwachting, binnen de termijn van zes maanden n medische redenen zal En volgens Lindeboom het de vraag of een aids-patiënt maanden haalt. dicijn wordt gevonden, (KNMG) staat niet onverdeeld ach ter hun beleid. KNMG-secretaris- generaal T. van Berkestein stelde gisteren dat er weliswaar afspraken zijn (zoals die van de twee ton), sen me- "maar dat ook er erg veel wordt ge- r op die test buiten de afspraken om". Kortom, afspraken met verzeke- 5 werken niet en ."wetgeving is estigde gisteren zelf de aandacht bische werkgroep binnen de Abva- de Geneeskunde op de afwijkende praktijk. "Ik ken Kabo binnenkort een voorzet geven geen bedrijfsarts die test op seropo- toelating tot fonds, waarbij som test wordt gedaan". Blijkt de sollici len pensioen- ten, dan ook mee gaat praten. Maar wel een aids- het is te hopen dat tegen de tijd dat de vakbond ook wat gaat doen, aidstest. In principe gebeurt dat al- noodzakelijk". tant bij de aidstest seropositief, dan staatssecretaris Simons de rechts- bepaalt zo'n pensioenfonds een ex- bescherming van aidspatiënten via tra hoge premie. De ondernemer wetgeving over de aidstest allang ziet daardoor dat er wat mis is, heeft ter hand heeft genomen. 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3