Kwaliteit huizen en kantoren kan beter 'De Klerk heeft de zaak verneukt NABIJ VU ziet geen heil in SoW-opleiding Bouwfysicus moet arcliitect bijstaan bij vernieuwing Afrikaners kraaien oproer na legalisering ANC 'Moslim-raad zeer gewenst' I REPORTAGEi VRIJDAG 9 FEBRUARI 19» DORDRECHT, DELFT (GPD) De prachtigste gebouwen verrij zen tegenwoordig aan de rand van bedrijventerreinen en in bin nensteden. Met beton, staal en spiegelende glaswanden krijgt de groei van de economie op eigentijdse wijze vorm. Toch is er nogal wat af te dingen op de kwaliteit van veel van die gebouwen. Het is er vochtig, te warm of te koud, ze zijn gehorig of vreten energie. Prof.ir. C. den Ouden van de Tech nische Universiteit in Delft vindt dat er nog heel wat verbeterd kan worden aan de kwaliteit van nieuw bouw en renovatiewerk. Dat geldt voor kantoren, fabrieken en woon huizen. Architecten moeten meer gebruik maken van de diensten van bouwfysici, deskundigen die exact kunnen berekenen wat het effect is van de toepassing van bepaalde voorzieningen of nieuwe materia len. In zijn intree-rede als hoogle raar pleitte Den Ouden vandaag voor maatregelen die het inschake len van bouwfysici tot een vanzelf sprekendheid maken. door Theo Haerkens Nog veel te vaak scheuren huizen en andere gebouwen omdat de ar chitect net niet het goede bouwma teriaal kiest of het verkeerd toepast. Het kost Den Ouden, die een halve baan houdt bij zijn huidige werkge ver. het architectenbureau EGM in Dordrecht, geen enkele moeite smakelijke verhalen op te dissen om zijn betoog kracht bij te zetten. Namen van projecten waarmee het mis ging, wil hij echter niet noemen. Nog geregeld komt het voor dat de ventilatie in een gebouw zo slecht is dat het aanwezige vocht zich ophoopt in het plafond en daar condenseert. Het kan een hele poos duren, maar onverbiddellijk nadert de dag dat het binnenshuis begint te regenen. "Iedereen denkt dat het dakt lekt, maar daar is dan geen sprake van". De hang naar energie besparing door het dichten van kie ren en gaten is aan dit verschijnsel niet vreemd. De bouwfysicus moet een archi tect hiervoor behoeden. "Architec ten houden niet van rekenen en van formules", verklaart Den Ouden de ze gebreken. "Ze beschikken na tuurlijk wel over basiskennis, maar dat is niet voldoende. Het effect van air-conditioning en kleine of grote ramen op het klimaat binnenshuis moet nauwkeurig worden bere kend". De hoogleraar neemt het de architect niet kwalijk dat hij niet al les weet. Hij spreidt de armen: "Al leen al de wet geluidhinder is zo'n pakket informatie". Overlast Wettelijk is nauwkeurig voorge schreven hoe de omgeving moet worden beschermd tegen geluids overlast. "Je mag niet bouwen met tussenwandies die onvoldoende isoleren. Doe je dat wel en klagen de bewoners over overlast, dan wordt de milieudienst ingeschakeld en kan de aannemer worden verplicht nieuwe wanden te plaatsen". Ook met energieverbruik houdt de bouwfysicus zich bezig. Maar of er op dat terrein sprake is van mis sers, laat zich lastiger controleren dan lawaaioverlast. Voorkomen is ook hier beter dan genezen. Glas- woldekens die bij stormachtig weer opwaaien en niet opnieuw worden vastgezet, verliezen hun isolerende werking. De medewerkers op de bouwplaats realiseren zich dat niet voortdurend. "Het is erg verleide lijk een loshangend stuk maar ach ter metselwerk te laten verdwijnen. De werkdruk is groot en er is nie mand die zoiets ziet", verklaart Dén Ouden. Er moet nog. heel wat mis sionair werk worden gedaan voor dat verandert. Met het toelaten van daglicht is het al niet anders. In tal van voor schriften is het raamoppervlak ge koppeld aan het vloeroppervlak in een vertrek. Voor een slaapkamer is dat anders dan voor de keuken of de huiskamer. "De architect is creatief bezig en kijkt naar het geheel. Hij realiseert zich niet voortdurend dat een flink raam de stroomrekening fors kan terugdringen. Hoeveel huiskamers zijn er niet waar over dag de lampen branden? Energie "Volstrekt onnodig", oordeelt Den Ouden, die niet nalaat erop te wij zen dat verlichting energie vreet. El ke vierkante meter die niet met een lamp, maar door de zon wordt ver licht, spaart kwartjes uit. En met een slim ontwerp kunnen boven dien de nodige dubbeltjes worden bespaard op verwarmingskosten. "De bouwfysicus' kan dat allemaal berekenen en moet proberen de ar chitect met die kwartjes en dubbel tjes wat verstandigs te laten doen". Ook hier geldt dat overdaad schaadt. Teveel glas kan de tempe ratuur in een gebouw 's zomers ge makkelijk opjagen tot zo'n veertig graden Celcius en dat is natuurlijk niet de bedoeling. Hoewel de mensheid al vanaf het prille begin bouwt, is het beroep van bouwfisicus betrekkelijk nieuw. Het vloeit voort uit de com plexiteit van de huidige techniek. Het 'sick building-syndroom' waar bij mensen die voortdurend in een gebouw zijn, letterlijk ziek worden omdat het klimaat er niet deugt, heeft de noodzaak van een nieuwe aanpak in de ontwerpfase pijnlijk duidelijk aan het licht gebracht. Bij deze flatgebouwen in Pijnacker vielen enkele jaren geleden de gevels spontaan naar beneden. 'Een bouwfysi- 'i veel narigheid kunnen voorkomen', volgens prof. ir. C. den Ouden. (archieffoto) "In de utiliteitsbouw uit de jaren vijftig - er moesten hoe dan ook hui zen uit de grond worden gestampt - zijn allerlei nieuwigheden toege past zonder dat ze afdoende waren getest. Tot op de dag van vandaag worden daarvan de wrange vruch ten geplukt". In de jaren zestig was die les nog niet geleerd. De airconditioning kwam overwaaien uit de Verenigde Staten en werd hier klakkeloos overgenomen. De apparaten hou den de temperatuur binnenshuis zonder problemen op 22 graden Cel cius. Vooral in hete zomers leek dat aantrekkelijk. Maar inmiddels is men door ervaring wijs geworden. Het is veel beter minder'te koelen. "Het ménselijk lichaam is een klein fabriekje dat al te grote tempera- Salaris In zijn intree-rede op de universiteit pleit Den Ouden ervoor extra geld vrij te maken voor het inschakelen van de bouwfysicus. De overheid moet bij het verlenen van opdrach ten het salaris van de architect met vijf procent verhogen. "Op een ge bouw van 100 miljoen gulden is dat twee ton, ofwel twee promille". De architect moet driekwart verplicht besteden aan advies van de bouwfy sicus, de overgebleven vijfentwin tig procent van het extraatje ont vangt hij zelf als vergoeding voor de tijd die deze samenwerking vergt. "Als hij er niets voor krijgt, doet de architect die extra moeite niet stelt de hoogleraar pragmatisch. De regeling die hij voor ogen heeft, laat zich het best vergelijken met de 'één-procentsregeling' die bepaalt dat een procent van de kosten voor een overheidsgebouw moet worden besteed aan beeldende kunst. De hoogleraar, die zijn leerstoel overigens al bijna een halfjaar be zet, meent dat de overheid zo een voortrekkersrol kan vervullen in de vernieuwing van de architectuur. Nieuwe technieken kunnen zo wor den uitgetest en als ze deugen, vin den ze ook elders ingang, is zijn vas te overtuiging. "Een slimme op drachtgever stelt zich open voor de ze aanpak, want die extra kosten haalt hij er later dubbel en dwars uit". KAAPSTAD De rede van de Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk zal om meer dan één reden historisch genoemd worden. De Klerk kondigde vrijdag de onvoor waardelijke vrijlating van ANC-leider Nelson Mandela en de legalisering van de zwarte verzetsbeweging aan. Dat was een stap die in de Zuidafrikaanse geschiedenis zijn weerga niet kent. Maar de toespraak luidde ook de defi nitieve breuk in tussen de 'verligte' en de 'verkrampte' Afrikaners. door Peter van Nuijsenburg Het 'Volk' is voor de zoveelste keer verdeeld, en rechts voelt zich verra den. In de dorpen van Transvaal en de Oranje Vrijstaat kraait het op roer. De Nationalisten van De Klerk verkwanselen het erfgoed van de Afrikaners en dat zal het 'Volk' nooit gedogen. Koos van der Merwe is de leider van de Konservatieve fractie in de blanke Volksraad. In een partij met talloze sprekers die weten hoe ze verbaal vuurwerk moeten afsteken, bedient hij het oratorische snel vuurkanon. Van der Merwe neemt geen risico's en schiet op alles wat beweegt. Dinsdag werd hij uit de vergader zaal gezet, nadat hij de De Klerk voor verrader had uitgemaakt en getwijfeld had aan de verstandelij ke vermogens van een minister. Subtiel is het niet, maar hij is er mateloos populair door geworden en ook voor de internationale pers de aangewezen man om de woede van de Boeren te vertolken. "De regering van De Klerk heeft de kluit belazerd", zegt Van der Merwe. "Voor de verkiezingen (6 september j.l., red.) heeft de Natio nale Partij gezegd dat er voor het ANC geen plaats zal zijn, zolang zij het geweld niet afzweert. Zij heb ben brochures verspreid waarin de terreurdaden van het ANC breed worden uitgemeten en wat doet de regering? Het ANC wordt gelegali seerd en aan de onderhandelingsta fel genodigd. Dat hadden ze voor de verkiezingen moeten zeggen. Nu is het je reinste kiezersbedrog. De Klerk en zijn Nationale Partij zijn oplichters". "Nu heeft Viljoen (de minister be last met onderhandelingen, red.ge zegd dat de Nationale Partij binnen Konservatieve Partij beginnen met de uitvoering van haar heilsplan: partitie. De Boeren moeten land krijgen waar ze een eigen blanke staat kunnen stichten. Dat dit een hersenschim is, die de Nationale Partij 30 jaar geleden onder premier Verwoerd vergeefs heeft nagejaagd, wil er bij hem niet in. "De apartheid van Verwoerd is helemaal niet mislukt. Er zijn nu on afhankelijke thuislanden (staatjes die formeel onafhankelijk zijn, maar door Zuid-Afrika op de been moeten worden gehouden en door geen enkel land worden erkend, red.). De Nationale Partij heeft dit beleid opgegeven, omdat ze geïnfil treerd is door mensen die er nooit in hebben geloofd, zoals Pik Botha (minister van buitenlandse zaken, red.). Kijk, het ANC wil 6inds haar oprichting in 1912 algemeen kies recht in een eenheidsstaat. En de Nationale Partij heeft geen fut meer om daar tegen te vechten". Van der Merwe "Wij zijn een moderne, hervormingsgezinde par tij" wil via onderhandelingen met "zwarte leiders die geen geweld propageren" het ideaal van een ei gen blanke staat realiseren. Waar deze staat gesitueerd moet worden, hoe de rijkdom van het land ver deeld moet worden en wat er moet gebeuren met de zwarte bevolking die al in het blanke reservaat woont, het zijn vragen waarop nog geen Konservatief een bevredigend ant woord heeft gegeven. Rijkdommen Van der Merwe: "De regering heeft geen plan, geen visie. Wij wel: het land moet verdeeld worden. Hoe, daar gaan we over onderhandelen. Daarbij moet rekening gehouden worden met historische factoren: wie was waar het eerst. En wat be treft de opbrengst van het goud en andere natuurlijke rijkdommen, die is niet alleen voor de Afrikaners. Daar moet ook over onderhandeld worden. We zijn voor intensieve economische samenwerking met de rest van Zuid-Afrika, maar willen wel in onze eigen staat leven". Of het verzet van rechts zal ont aarden in een geweldadige opstand tegen de plannen van De Klerk, lijkt onwaarschijnlijk. Tegen elke vorm van sabotage, ondermijning en ter reur, dus ook van rechts, zal meedo genloos worden opgetreden, aldus minister Vlok van politie. Dat zal gedaan moeten worden door de po litie en het leger, erkende bolwer ken van de Konservatieven. En het is geen geheim dat, zoals Van der Merwe tevreden constateert, "daar de verwarring over de plannen van de regering zeer groot is". 'Buitengewoon moeilijk probleem' LEIDSCHENDAM (ANP) De Vrije Universiteit (VU) wil buiten de voorgestelde samenwerking van de hervormde en gereformeerde predikantsopleiding blijven. Dat standpunt sluit erkenning door de Hervormde Kerk van de predikantsop leiding aan de VU uit. Dit bleek gisteren tijdens de pre sentatie van het plan om de her vormde en gereformeerde predi kantsopleiding elk in een eigen universiteit onder te brengen waarbij de kerken eikaars oplei ding wederzijds erkennen. De sy nodes van beide kerken moeten in maart hun instemming hier mee betuigen. De VU wil dat de huidige over eenkomst tussen deze universi teit en de gereformeerde synode in stand blijft. Daarbij is de theo logische faculteit principieel vrij van de Gereformeerde Kerken. Er mag geen vermenging van kerk en staat, universiteit en staat noch van universiteit en kerk op treden, aldus het VU-standpunt. Door deze opstelling van de VU is er 'een buitengewoon moeilijk probleem' ontstaan, geeft W. C. Veenendaal, lid van de interker kelijke werkgroep onderzoek en opleiding theologie (IWOOT) toe. Als de gereformeerde synode Jiet plan onveranderd aanvaardt, houdt dit in dat de VU haar predi kantenopleiding verliest. Alleen als de synode het plan in een gewijzigde vorm aanneemt, behoudt de VU de ambtsoplei ding. Gevolg daarvan is wel dat er in de Gereformeerde Kerken twee soorten predikanten ko men: zij die wel en zij die niet in de Hervormde Kerk beroepbaar zijn. Vorig jaar oktober, toen dit plan nog niet was geboren, heeft de gereformeerde synode wel op samenwerking 'tussen VU en Kampen aangedrongen, maar de instellingen daarbij niet onder druk gezet. De voorzitter van" de gerefor meerde synode, ds. E. Overeem, als lid van de interkerkelijke com missie voorstander van het plan, had liever gezien dat de VU we gen had gevonden om met dit voorstel mee te doen. Hij hoopt EN VER dat er op de synode nog onver moede openingen zullen worden aangedragen. Het is volgens de gereformeer de deputaten (deskundigen) voor de VU "onbestaanbaar" dat de ge reformeerde synode de ruim hon derd jaar oude samenwerking met de VU. Zij menen dat de meerderheid van de interkerkelij ke werkgroep in feite een wijzi ging, zo niet een opzegging van het contract tussen VU en Gere formeerde synode wil, zo heeft het deputaatschap aan de synode geschreven. De openbare theologische fa culteiten hebben van dit plan .niets te vrezen, aldus dr. A. C. de Roon, lid van de interkerkelijke werkgroep en secretaris van de hervormde commissie voor het theologisch wetenschappelijk on derwijs (TWO). Zij zullen in de toekomstige constellatie even veel geld ontvangen, weliswaar niet rechtstreeks van het ministe rie maar via de kerken. Ook het aantal formatieplaatsen aan de openbare faculteiten, zal volgens De Roon niet achteruitgaan. De Hervormde Kerk hoopt dat alle vier betrokken universiteiten (Leiden, Amsterdam, Groningen en Utrecht) met dit plan willen meewerken. Leiden heeft tot dus ver de meeste reserves getoond. Over de nieuwe opzet van de theologische faculteit in Amster dam zei De Roon dat er nog wel een paar cruciale punten zijn. Zo is de Hervormde Kerk er tegen dat in het gereorganiseerde stu dieprogramma de predikantsop leiding pas na de doctoraal studie komt. "Als dit wordt gehand haafd, dan zijn we uitgepraat". De jongste moskee in Nederland werd vorige maand in Waalwijk geopend en is van de kleine Mo lukse islamitische gemeenschap. Er is dringend behoefte aan een overkoepelende moslim-raad, me nen twee Leidse onderzoekers. DEN HAAG (ANP) - Zowel mis- lims als niet-moslims zijn gebaat bij de komst van een raad voor moslim-organisaties. Er zijn meer dan tien landelijke koepelorgani saties, maar geen een daarvan is door de overheid officieel als spreekbuis erkend. Dit knelpunt signaleert het boek 'Moslims in Nederland' van de Leidse wetenschappers dr. W. A. R. Shadid (cultrueel-antropo- loog) en dr. P. S. van Koningsveld (islamoloog), dat gisteren in Den Haag is gepresenteerd. De overheid zal volgens de au teurs moeten beseffen dat een sa menwerkingsverband van alle soennietische koepelorganisaties (met een achterban van ongeveer 90 procent van alle moslims) voorlopig het maximaal haalbare is, gelet op de moeizame verhou ding tussen de soennietische or ganisaties en de overige islami tische organisaties. Zij wijzen er op dat het vergelijkbare interker kelijke Contact in Overheidsza ken (CIO) evenmin alle kerkge nootschappen vertegenwoordigt. De moslims in Nederland zijn veelal op etnische basis georgani seerd, maar ook binnen de Turk se, Marokkaanse en Surinaamse organisaties bestaan weer diverse stromingen. De totstandkoming van een landelijk raad vergt vol gens Van Koningsveld "een soort oecumenisch proces dat vanuit de traditie niet erg voor de hand ligt". Door de verbrokkelde organi satiestructuur hebben moslims in Nederland nog geen vuist kun nen maken, aldus de auteurs. Een raad van moslim-organisaties moet volgens de auteurs pok plei ten voor speciale voorzieningen voor islamitische werknemers. Bijbel rukt op READING (ANP) - De bijbel, het meest gelezen boek in de we reld. blijft oprukken. Het Boek der Boeken is. al of niet compleet, nu in 1928 talen verkrijgbaar. Het Nieuwe Testament verscheen vo rig jaar in vijf nieuwe talen en de eerste bijbelboeken zagen het licht in zestien talen. Het aantal talen dat in de we reld wordt gesproken, wordt ge schat op maximaal zesduizend. De 110 bijbelgenootschappen zijn onder meer financieel betrokken bij 424 vertaalprojecten in talen waarin nog weinig of niets van de bijbel is gepubliceerd. Gesprekken. De secretaris van de Internationale Raad van Chris tenen en Joden, dr. J. Schone- véld, heeft een eerste stap gezet om in de Sovjettmie gesprekken op gang te brengen tussen de Russisch-Orthodoxe Kerk en de joodse gemeenschap. In Rusland zijn de spanningen tussen joden en christenen de laatste tijd toe genomen vanwege het groeiend antisemitisme, aldus Schoneveld. Intrede. Ds. J. H. van Hunnik doet zondagmorgen in de Bevrij dingskerkgemeente in Leiden. De dienst, die om tien uur begint, wordt mede geleid door ds. L. C. Rietveld. Van Hunnik komt uit Aalten en volgt ds K. J. Jansen op, die naar Boskoop vertrok. Beroepingswerk - Middelharnis A. Schaap Hasselt, voor Ochten (toezegging) C. D. Zon- nenberg Benschop. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Amsterdam-N mw. drs. M. van de Pol kand. aldaar. Geref. Kerken vrijgemaakt: aange nomen naar Harderwijk-Z H. J. Room Alphen aan den Rijn. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Capelle aan den IJssel G. J. van Aalst Benthuizen. Nederlandse Protestanten Bond: aangenomen als voorganger van de af delingen Enschede, Hengelo (O) en Rijssen-Nijverdal e.o. (part-time) H. H. A. B. Bergman Rijssen. gen door het ANC te legalise ren, vinden rechtse blanken in Zuidafrika. De Konservatie ve Partij, die streeft naar eigen blanke staat, heeft al opgeroepen tot "geweldloos i zetteneinde De Klerk ten val te brengen. tien jaar niet meer macht zal zijn. Dat betekent dat de zogenaamde Namibische oplossing dreigt. Een bevolkingsgroep, de zwarten dus, gaat de dienst uitma ken en de rest zal niets in te brengen hebben. Want iedereen weet het: bescherming van minderheden, het is tijdsverspilling om daarover te praten". Verneukt De regering zal niet de kans-krijgen om "deze heilloze weg" af te leggen, aldus Van der Merwe. De meerder heid van de blanken, dus niet alleen de Boeren, maar ook de Engelstali gen. steunt de Konservatieve Partij. Deze meerderheid zal in het geweer komen en de regering vervroegde verkiezingen afdwingen. "Wij zijn niet uit op geweld. Ge weld betekent datje geen argumen- bankroet. Wij zullen op wijze de kiezers tegen De biliseren. Hoe? Door grote ucmuu- straties, petities, protestmarsen. Telkens zullen we er op hameren hoe hij, De Klerk, de zaak heeft verneukt - dat is ook een goed Hol lands woord, hè? We zullen de druk opvoeren tot hij geen keus meer heeft en vervroegde verkiezingen uitschrijft". Geweld wordt door de Konserva tieven afgewezen, maar er zijn ande re, verwante, organisaties, zoals de neo-fascistische Afrikaner Weer stand Beweging (AWB) waarvan de aanhang popelt om het geweer uit het foudraal te halen. Van der Mer we: "Nogmaals, wij zijn daar niet voor. maar de regering heeft een kli maat gecreëerd waarin geweld een optie wordt". Als de regering zich doof houdt voor de stem van het 'Volk', zal naar andere middelen worden gegrepen. Drastischer, maar nog steeds ge weldloos, bezweert Van der Merwe. "We zullen het openbare leven lam leggen met stakingen en werkon derbrekingen. Er zal geen vliegtuig opstijgen, geen trein rijden, geen brandweerwagen uitrukken en geen politieman zal de ronde doen. In de ziekenhuizen zal het werk stil liggen en op de scholen zal geen les worden gegeven. Worden onschul- digen daar de dupe van? Tja, het had allemaal vermeden kunnen worden als De Klerk vrijdag de zaak niet had verneukt". Blanke staat Wanneer de regering "amateuris tische liberalen" tenslotte het veld zal hebben geruimd, kan de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2