'Geen gulden extra voor Vinktuiuief Leiderdorp: twee nieuwe scholen in Buitenhof-midden Vredesmonument Leiderdorp mag halve ton kosten B en W Warmond: Omroep Rijnland toch blijven steunen /genda Oegstgeestenaren verliezen strijd tegen stalen kunstwerk 3H2HH VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 VOORSCHOTEN - In een rap portje aan de Voorschotense ge meenteraad onderstrepen B en W dat er geen enkele reden is om mee te betalen aan het fiet sersgedeelte van de tunnel on der de spoorbaan bij station Vink. Leiden vindt dat Voor schoten zich niet mag beperken tot een bijdrage voor het voet gangersgedeelte en beroept zich, voor wat het fietsersge deelte betreft, op een 'herenak koord'. Oude contracten zou den volgens Leiden duidelijk maken dat over een 'billijke ver deling' van alle kosten nog on derhandeld moet worden. In hun rapportje onderstrepen de dagelijks bestuurders dat ze de ge meente Leiden in maart 1983 al lie ten weten 'slechts bereid te zijn bij te dragen in de kosten van de op Voorschotens grondgebied te tref- fen voorzieningen voor voetgan B en W Voorschoten komen in rapport Leiden niet tegemoet gers'. In juni liet Leiden weten 'ken nis te nemen' van dat standpunt. Vijf maanden laten schreef de buur gemeente aan de NS dat ze bereid is om samen met Voorschoten de kos ten te dragen voor de onderdoor gang voor voetgangers: 'Voorscho ten en Leiden regelen onderling de kostenverdeling. De meerkosten voor het geschikt maken van deze onderdoorgang voor fietsers, zoge naamd alarmverkeer en openbaar busverkeer komen voor rekening van de gemeente Leiden'. Alleen zou de stad hopen dat de re giogemeente wat meer bijdraagt aan het voetgangersgedeelte. Over een subsidiëring van het gedeelte voor fietsers, zou Leiden pas zijn be gonnen na een discussie in een Voorschotense raadscommissie van november 1987. Een aantal raadsleden liet toen weten dat het onnodig was om ook bij Voorscho tense zwembad Hèt Wedde, enkele honderden meters zuidelijker, een fietstunnel onder het spoor te gra- Leiden heeft dus allerminst ge protesteerd tegen de Voorschoten se opstelling, schrijven B en W nu. Claim 'De Leidse wethouder Peters claim de toen, met verwijzing naar ge noemde argumentatie, een substan tiële bijdrage in de kosten van het gedeelte voor de fietsers', schrijven de gemeentebestuurders van Voor schoten. 'In dat gesprek heeft wet houder Visser de claim van wethou der Peters categorisch afgewezen'. In een brief van 18 februari 1988 werd het 'nee' van Visser onder streept en een week later stuurden B en W van Leiden een brief waarin ze hun verbazing en teleurstelling uitspraken over de gang van zaken. Leiden had, zo bleek uit de brief, meermalen de indruk gekregen dat Voorschoten meer geld zou willen uittrekken voor de Vinktunnel. Bo vendien was het de Voorschotense wethouder Visser geweest die in 1986 aandrong op de aanleg van de Weddetunnel. Het kwam tot be stuurlijk overleg en er zouden af spraken zijn gemaakt over de kos tenverdeling bij de aanleg van de twee tunnels: 'Voorschoten beves tigde daarmede in onze ogen de be reidheid om in de kosten van de Vinktunnel een groter aandeel te le- Het feit dat Voorschoten uit eindelijk geen fietstunnel bij het Wedde wilde omdat er bij de Vink een door Leiden betaalde tunnel komt, maakte de Voorschotense op stelling in Leidse ogen extra onre delijk. Volgens B en W van Voorschoten is het niet doorgaan van de Wedde tunnel altijd als ontbindende voor waarde gesteld: 'De gemeente Lei den heeft dat altijd geweten en ook geaccepteerd'. Grote verschil zou zijn dat de twee gemeenten een an dere uitleg gaven aan 'oude contrac ten'. Volgens Leiden betrof het een zaak waarover nog onderhandeld moest worden, volge'ns Voorscho ten zijn de oude contracten en bijbe horende brieven duidelijk. Omdat Voorschoten 15 meter en Leiden 23 meter onder de dijk 'heeft', moet Voorschoten zo'n 40 procent en Lei den zo'n 60 procent betalen van de kosten van het voetgangersgedeel te. Als de Voorschotense gemeente raad de conclusies van het rapportje onderschrijft, willen burgemeester en wethouders een brief schrijven aan Leiden waarin ze de Leidse claims afwijzen. Voor het fietsge- deelte betaalt Voorschoten niets en voor het gedeelte voor voetgangers geen gulden extra. Verjaagde inbrekers verliezen sieraden VOORSCHOTEN - Attent optreden van de buren heeft inbrekers gister avond gestoord tijdens hun bezig heden in een woning aan het Voor schotense Gerard Douplantsoen. Rond acht uur zag een buurman mensen verdacht rondscharrelen in de rijtjeswoning, waarop hij de poli tie belde en met een andere buurt bewoner de voor- en achterzijde van het huis in de gaten hield. Toen de politie arriveerde waren de vogels echter toch gevlogen. De inbrekers zijn waarschijnlijk in gro te haast vertrokken, want op het ter ras achter de woning vond de politie een - waarschijnlijk verloren - zak met sieraden uit het huis. De wo ning bleek vrijwel geheel door zocht. De daders kwamen binnen door een bovenraampje in de keu ken te forceren. Toestemming van ministerie LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp heeft van het minis terie van onderwijs toestem ming gekregen om in de nieuwe wijk Buitenhof-midden-west twee nieuwe basisscholen te bouwen van elk negen lokalen. Het grootscheepse sanerings plan van scholen is daarmee bij- .na rond. In Buitenhof-midden-west komen een protestants-christelijke- en een openbare basisschool. De openbare basisschool De Hobbit gaat verhui zen naar de nieuwbouwwijk Bui tenhof. De openbare Prins Willem Alexander-school en de Spring- schans gaan fuseren. De herschik king binnen het protestants-christe lijk onderwijs is nog niet rond. Het katholieke onderwijs heeft onlangs laten weten niet langer meer mee le willen doen aan het saneringsplan. Wethouder G.H.J. Keijzers van onderwijs maakte gisteravond tij dens de raadsvergadering bekend dat de pc-school Siem van der Stoel wordt opgeknapt. Het gebouw aan de Wilddreef krijgt er een speello kaal bij en wordt 'verbonden' met de naastgelegen kleuterschool. Na onderhandelingen over lokaal geluid WARMOND - B en W van War mond willen Omroep Rijnland toch een representativiteitsver- klaring geven voor een periode van vijf jaar. Nadat Warmond Lokaal meldde binnen twee jaar los van 'Rijnland' te willen draaien en zich hard maakte voor een eigen studio in War mond, hebben burgemeester en wethouders gesproken met ver tegenwoordigers van de lokale afdeling en de regionale om roep. Omroep Rijnland liet in de onder handelingen weten akkoord te kun nen gaan met een 'Warmondse' ver tegenwoordiger in het bestuur en stelde vast dat Warmond zorg moet dragen voor een plaatselijk corres pondent. Zijn of haar nieuws kan dan worden opgenomen in het re gionale nieuws. Ook liet de omroep weten dat gesproken kan worden over omvang en tijdstip van uitzen dingen van Warmond Lokaal. De programmering zou echter ook van anderen afhankelijk"zijn. De klacht dat Lokaal Warmond jaarlijks moet zorgen voor vijf dure lokatie-uitzen- dingen, zou op een misverstand be rusten. Volgens Omroep Rijnland betreft het geen verplichting. Omdat het onmogelijk is om voor minder dan vijfjaar een representa- tiviteitsverklaring te geven, hebben de Warmonders Ingestemd met het pakket van Omroep Rijnland. Dins dagavond spreekt de raadscommis sie voor algemene bestuurlijke aan gelegenheden over het voorstel van burgemeester en wethouders. Nieuwe hmdeiNvetvergunning zou zwakker zijn Bezwaar tegen muziekschool Voorschoten 'gelukkig' afgewezen DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Voorschotenaar C. van der Peet kan opgelucht ademhalen, nu hij door de Raad van State in het ongelijk is gesteld. Eerder deze week werd zijn beroep behandeld tegen de hinder wetvergunning die de gemeente heeft verleend aan de muziekschool aan de Bijdorpstraat. Van der Peet zou - als enige buurt bewoner - geluidsoverlast onder vinden van de school. Bij de behan deling bleek dat het voor Van der Peet het beste zou zijn als hij in het ongelijk zou worden gesteld, omdat de gemeente in een nieuwe hinder wetprocedure minder eisen kan stellen dan in de 'lopende' vergun ning. Staatsraad G. Veringa, voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur, verklaarde vandaag niet alleen het beroep ongegrond, maar oordeelde ook dat 'de hoof- zaak is afgedaan'. Dat wil zeggen dat de zaak inhoudelijk niet verder wordt bekeken omdat Van der Peet daar geen belang bij heeft. VRIJDAG 9 FEBRUARI Alphen 'Pater Kees-markt' op basis school De Tafelronde, Honing- zwam. van 18.00 tot 20.00 uur. Veronica Cruz'. aanvang 20.30 u rt het Parkfilmhuis. Leiden klassiek muziekfestival door leerlingen van Christelijk Lyceum Visser 't Hooft. Kagerstraat. aan vang 19.45 uur lezing ovet De zin van het Le- t al- vang 20.00 uur in de Streek school, Lammenschanspark. optreden Paco Pena and friends 'Flamenco in concert', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert in de serie 'Vrijdag avond Kamermuziek', met Grou- pe Des Sept Amsterdam, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. concert door het Toonkunst koor en -orkest, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'Van de brug af gezien', door Toneelgroep Imperi- Leiderdorp voorstelling: 'Huwelijksspel' met Josine van Dalsum en Pau Röttger, aanvang 20.15 uur in di Muzenhof, Cor Gordijosingel. Nieuwkoop klaverjassen in het parochie huis, Dorpsstraat 39, aanvang i concert door het Nederlands Kamerkoor olv Uwe Gronostay, aanvag 20.15 uur in het Groene kerkje, Haarlemmerstraatweg. ZATERDAG 10 FEBRUARI Alphen werkdag IVN, boerderij familie De Bruijn. Kortsteekterweg 16. aanvang 9.30 uur. postzegelruildag in gebouw Nabij, van 10.00 tot 17.00 uur. jeugddarttoernooi in buurthuis Westerhaven, aanvang 13.00 uur. orgelconcert Ronald de Jong. aanvang 20.15 uur in de Ouds- hoornse kerk. A programma 'Slips and Streams' en Cruelty and Reconci liation', door De Nieuwe Dans groep, aanvang 20.30 uur in het Parktheater Tov-theek in gebouw Ouvertu re, Ouvertureweg, aanvang 20.30 Hazerswoude theatershow Sioukje Dijkstra, aanvang 20.00 uur in De Stek. Leiden workshop 'Indigo verven voor volwassenen', aanvang 13.30 uur bij Tuya, Hogewoerd. voorstelling: 'Toekomstmu ziek', met o.a. Jenny Arean en Gees Linnebank, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert Bachkoor Holland, met werk van Mozart en Handel, aan vang 20.00 uur in de Pieterskerk. voorstelling: 'Van de brug af gezien', door Toneelgroep Imperi um, aanvang 20.30 uur in het Mi- Leiderdorp klaverjas-en sjoelavond Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. uitvoering van de operette 'Der Graf von Luxemburg', door het Leiderdorps Operettegezelschap, aanvang 20.00 uur in de Muzen- hof. Voorschoten informatieochtend peuter- en kleuterklassen Vrije School, van 10.00 tot 12.00 uur, Burg. de Kool plantsoen 19. introductieconcert Harmonie Voorschoten, mmv Big Band Oegstgeest, aanvang 20.00 uur. zaal open om 19.30 uur. Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan. Warmond optreden The Fellows', vanaf 21.00 uur in Boerderij Meerrust. Wassenaar info-markt Diabetes Vereniging Nederland met informatie voor Regionale kunstenaars kunnen ontwerp indienen LEIDERDORP - Voor het Lei- derdorpse herdenkingsmonu ment mogen alle kunstenaars uit de regio een ontwerp indie nen. De gemeenteraad stelde gisteravond een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar voor het kunstwerk dat een plaats krijgt aan de zuidzijde van de voormalige begraafplaats van de hervormde kerk aan de Hoofdstraat. Meidentheater In het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten zijn zondag drie meidentheatervoorstellingen te zien. Het gaat om 'Race tegen de tijd'. 'De theemutsen' en Turbulent'. Het eerste stuk is met medewerking van het plaat selijke buurthuis Bloemenwijk/Bosch- geest tot stand gekomen. Tien meiden laten in dit stuk via beweging, woorden, kleuren en klanken zien wat ze later wil len doen en hoe hun toekomst eruit ziet. De middag begint om 14.00 uur. Toneel In de Leiderdorpse Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel spelen Josine van Dalsum en Paul Röttger vanavond in het toneel stuk 'Huwelijksspel'. Aanvang 20.15 uur. Operette Het Leiderdorps Operettegezelschap brengt zaterdag en zondag 'De graaf van Luxemburg'. Dirigent is Ernst Stolz en de regie is in handen van Lyda Spaans. De voorstelling begint zaterdag om 20.00 uur en zondag om 14.00 uur. Concert De Harmonie Voorschoten zal zaterdag een introductie-concert geven in het Cul tureel Centrum aan de Prinses Marijke laan in Voorschoten. Ook de Big Band Oegstgeest zal aan het concert mede werking verlenen. De zaal gaat om 19.30 open, het concert begint een half uur la ter. Aanvankelijk wilden de meeste fracties dat de Leiderdorper Rien van der Nat de opdracht zou krij gen. B en W voelden hier niets voor omdat de gemeente dan geen aan spraak zou kunnen doen op provin ciale subsidie en uiteindelijk kon den de raadsleden instemmen met het voorstel. Werd in eerdere vergaderingen van raadscommissies nog gespro ken over een maximum krediet van 20.000 gulden, na protesten van de fracties stelden B en W uiteindelijk de grens op 40.000 gulden. De PvdA deed er gisteravond nog een schep je bovenop. Fractievoorzitter V. Molkenboer stelde voor het bedrag te verhogen tot 50.000 gulden. De andere fracties gingen hiermee ak koord. Nu alle kunstenaars uit de regio een ontwerp mogen indienen, lijkt het niet haalbaar dat het monument voor 4 mei (dodenherdenking) ge plaatst kan worden. Er wordt een selectiecommissie samengesteld die de ontwerpen moet beoordelen. De commissie zal bestaan uit twee fractievoorzitters, drie beeldende kunstenaars, een persoon van de Stichting Verzetsherdenking Lei derdorp en een persoon van de Oranjevereniging Leiderdorp. Expositie Dorine Welter-Kools en Brigitte Wawoe exposeren tot en met 1 maart in het Oude Raadhuis in Warmond. Kools maakt por tretten, stillevens en-wandkleden en ex poseert met olieverf en gouache-schilde rijen, Wawoe is beeldhouwster. De gale rie is woensdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur geopend. Zater dag is de galerie van 11.00 tot 16.00 uur open. Musical Leerlingen van de British School in the Netherlands brengen vanavond en mor genavond het stuk 'A funny way to the fo rum', een komische musical over het le ven in het Oude Rome. Voor meer infor matie: 01717 - 6958. Concert Het Nederlands Kamerkoor treedt van avond op in het Groene Kerkje in Oegst geest. Het koor telt ongeveer 20 zangers en zangeressen. Uwe Gronostay diri geert het concert met werken van Scar latti. Petrassi en Haydn. Het concert be gint om 20.15 uur. Jeugdtheater Theater Dodd treedt zondag op in Ons Huis in Zoeterwoude met het jeugdthea terstuk 'Straf'. Stichting WOUW. be stemd voor kinderen tussen 5 en 12 jaar, organiseert de middag. Aanvang 15.00 Jeugdtoneel Utopia-toneel brengt morgenavond 'De Meid' van Herman Heyermans in het plaatselijke Muziekcentrum. Aanvang 20.30 uur. Rijden door rood door politie bestraft OEGSTGEEST/LEIDERDORP - Dankzij rood-licht controles ont vangt een aantal automobilisten binnenkort een betaalkaart in de bus met het verzoek 100 gulden over te maken. In Oegstgeest con troleerde de politie gisterochtend tussen acht en tien uur op de krui sing Rijnzichtweg/Rhijngeester- straatweg/Geversstraat. Ze constateerde dat negen auto mobilisten het rode verkeerslicht negeerden. De politie houdt dit kruispunt regelmatig in de gaten omdat veel voetgangers op over steekplaatsen het mikpunt zijn van automobilisten die de lichtsignalen aan hun laars lappen. Tussen acht en negen uur van ochtend constateerde de politie op de kruising Van der Valk Bouman- weg/Persant Snoepweg in Leider dorp dat vijf automobilisten het ro de lichtsignaal niet op de juiste wij ze interpreteerden. De politie houdt regelmatig controle^ op dit punt. Ruit bij nader inzien toch niet ingegooid OEGSTGEEST - De ruit van een woning in de Celebesstraat in Oegstgeest bleek gisteravond bij nader inzien toch niet ingegooid. Om half acht kreeg de politie de melding binnen dat jongelui met bakstenen in de weer waren. Dat was inderdaad het geval, maar ze namen een muur onder vuur en lie ten het raam ongemoeid. De bewo ners 'schrokken zich te pletter' en belden de politie. De stenengooiers zijn zowel door de politie als door hun ouders ernstig toegesproken. Te snel in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een snelheids controle op de Leidseweg in Voor schoten heeft gistermiddag tussen een en twee uur 21 overtredingen opgeleverd. De hoogst gemeten snelheid was 67 kilometer per uur. Ter plaatse mag maximaal 50 kilo meter per uur worden gereden. De politie controleerde eveneens het gebruik van de autogordel. Daarbij werden drie overtredingen gecon stateerd. Het kunstwerk 'Doorgaande Beweging' staat hier nog i Proffijtlaan/Kerckwervelaan, maar moest later wijken i i volle glorie op het kruispunt Haaswijklaan/Kleyn jor de aanleg van de Haaswijkrotonde. (foto Wim Dijkman DEN HAAG/OEGSTGEEST - Het omstreden kunstwerk 'Door gaande Beweging' mag binnen kort toch worden geplaatst op het gazon aan de Laan van Alkema- de/Hazenboslaan in Oegstgeest. Nadat in november burgemeester en wethouders de bezwaren van omwonenden al ongegrond had den verklaard, wees vanmorgen ook voorzitter P. Blaauw van de Afdeling rechtspraak van de Raad van State hun klachten af. "B en W konden niet anders oor delen dan dat het kunstwerk in overeenstemming is met de be-- stemming", oordeelde hij. Het kunstwerk bestaat uit ze ven rechthoekige poorten van balkstaal, die over een lengte van twintig meter op het Hofdijckga- zon worden geplaatst. De elemen ten zijn tweeëneenhalve meter hoog. De omwonenden van het park noemen het gevaarte een in breuk op hun woongenot. De kunst zou niet passen in het park je voor hun deur. Eerst heeft het kunstwerk in de nieuwbouwwijk Haaswijk gestaan, waar het de overgang van laag- naar hoog bouw accentueerde. De bezwaar makers noemen dat 'gebonden kunst' en beweren dat het niet zo maar tussen hün groene, karakte ristieke bomenrijen kan worden geplaatst. Alternatieven Toen de 'Doorgaande Beweging' in Haaswijk plaats moest maken voor de aanleg van een rotonde, vroegen burgemeester en wet houders de Leidse ontwerper Frans de Wit zelf op zoek te gaan geest. Hij koos voor het Hofdijck- gazon en zelfs de tuinarchitecte van het park. Mien Ruys, vond dat een goed idee. "Maar haar ad vies mag niet meetellen. Zij ken de het thema van het kunstwerk niet en ze wist ook niets van de al ternatieve plaatsen", aldus de woordvoerder van de proteste rende omwonenden, J. de Jongh. Hij klaagde bij de Raad van Sta te dat de gemeente nooit iets heeft gedaan met de alternatieven die de bewoners hadden ge noemd, zoals een gazon langs het Oegstgeester Kanaal. Burge meester Sj.H. Scheenstra wierp tegen dat de alternatieven stuk voor stuk aan de kunstenaar wa ren voorgelegd, maar door hem werden afgekeurd: "En zij me ning woog voor ons het zwaarst". Tegen de plaatsing van het kunstwerk loopt ook nog een zo genoemde bodemprocedure. De uitspraak daarvan laat nog zo'n anderhalf jaar op zich wachten. Als die zaak wèl door de bewo ners wordt gewonnen, kan het kunstwerk eenvoudig worden ge demonteerd. Ook de afgelopen tijd hebben de onderdelen opge slagen gelegen op de gemeente- werf. Een houten replica van 'Doorgaande Beweging' werd vorig jaar als proefopstelling tijdelijk neergezet in het Hofdijckplantsoen. Naar nu blijkt was het de voorbode van de komst van het echte kunstwerk. Uoto Henk Wethouder G. Keijzei ming ministerie'., uot 'Toestem- m Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16