Steun fusie in openbaar vervoer Chefs te negatief over ondergeschikten 'Grote gemeenten moeten meer geld van rijk krijgen' Flinke belastingverhoging van hoogheemraadschap Rijnland Zelftapper maakt melkfles automaat niet goed schoon Provincie wil net openbaar vervoer sterk uitbreiden Mogelijk meer arbeidsplaatsen bij West-Nederland en HTM VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 REGIO PAGINA 15 Nederland mag geen kilo mest meer produceren DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) heeft gisteren, tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer, nog eens na drukkelijk gezegd dat er in Neder land geen kilo meer mest mag wor den geproduceerd. Met die uitdruk kelijke voorwaarde op zak wil hij met het bedrijfsleven praten over de manier waarop dat het beste kan worden bereikt. Het Landbouwschap vindt dat bij de overdracht van mestproduktie- rechten 25 procent moet worden af geroomd. Het afromen moet in de plaats komen van het plan van mi nister Braks (landbouw) op de mestrechten een algemene korting voor alle veehouders toe te passen. Braks wilde het afromen van de rechten regelen in het mestver- plaatsingsbesluit. Om de mestover schotten aan te pakken wilde hij bij overdracht of verplaatsing van een bedrijf korten dp de hoeveelheid mest die mocht'worden geprodu ceerd. Indirect werd daarmee het aantal-te houden dieren vastgelegd. Na het aantreden van Lubbers III heeft de PvdA met coalitiepartner CDA overeenstemming bereikt over een algemene korting van vijf tot zeven procent op de mestpro- duktierechten. Het Land bouwschap meent dat er snel een verplaatsingsbesluit moet komen omdat op grond van de bestaande wetgeving praktisch onmogelijk is mestproduktierechten over te dra gen. Onderzoek naar sociaal verkeer op het werk: LEIDEN Leidinggevenden be oordelen hun ondergeschikten ne gatiever dan collega's elkaar onder ling beoordelen. Een fout wordt door chefs vaker gewijt aan een te kortkoming in de persoonlijke ei genschappen van de ondergeschik ten terwijl collega's onderling het falen toeschrijven aan de 'omstan digheden. Dat blijkt uit een onder zoek van de doctoraalstudenten F. Brouwers en K. Smits van de vak groep Sociale en Organisatiepsy chologie van de Leidse universiteit. door Monica Wesseling De twee studenten ondervroegen 123 leidinggevenden en 62 niet-lei- dinggevenden om te achterhalen hoe falen van een w.erknemer in het werk werd beoordeeld. Om het on derzoek zo zuiver mogelijk te hou den, waren alle ondervraagden on geveer even oud, hadden ze alle maal nagenoeg hetzelfde opleiding sniveau en was de verdeling man nen/vrouwen bij zowel leidingge venden als bij niet-leidinggevenden eender. Smits zet uiteen dat het onder zoek is gedaan omdat de indruk be stond dat chefs fouten in het bedrijf wijten aan tekortkomingen van de mensen onder hen terwijl collega's op hetzelfde niveau eigenlijk het be drijf er de schuld van geven. "We hadden het vermoeden dat veel chefs delegeren yan verantwoorde lijkheden niet zo zien zitten omdat ze denken dat de ondergeschikten meer verantwoordelijkheid niet aankunnen en ook niet willen. Die indruk wilden we wetènschappelijk getoetst hebben en dat is hiermee gebeurd". Het onderzoek, uitgevoerd op twee opleidingsinstituten omdat dat de eenvoudigste manier was om proefpersonen bijeen te halen, be stond uit een videovoorstelling en een vragenlijst. De film handelt over een sollicitatiecommissie die, door onderlinge ruzies, er niet in slaagt tot een besluit te komen. De ondervraagden moesten de oorzaak van dit falen aanwijzen. Smits: "De resultaten waren opval lend. De leidinggevenden zeiden stuk voor stuk dat de leden van de sollicitatiecommissie niet capabel genoeg waren voor dit werk. Diege nen die in hun dagelijks werk geen mensen onder zich hebben, hielden het erop dat de commissie te weinig tijd had gekregen om tot een gefun deerde keuze te komenV'. Zowel bij de chefs als bij de ondergeschikten waren de vrouwelijke deelnemers aan het onderzoek milder gestemd dan de mannelijke. Vrouwen oorde len minder hard. Na de vragenlijst over de video moesten de deelnemers aan het on derzoek ook nog een vragenlijst in vullen over een, naar eigen keuzfe te bepalen, ondergeschikte danwel collega. De vragen betroffen de per soonskenmerken zoals aardig of niet, slim of dom en dergelijke. De onderzoekster: "Niemand zegt on aardige dingen over de ander omdat dat niet eerlijk zou zijn. De persoon in kwestie kan zich immers niet ver dedigen. Wel valt op dat niet-lei- dinggevenden lovender zijn dan chefs". De uitslag van het onderzoek ver baast haar niet. "Een chef die zegt dat het falen te wijten is aan de werkomstandigheden of aan een verkeerde taakverdeling tussen de mensen snijdt zichzelf in de vin gers. Het is immers juist zijn taak er voor te zorgen dat die dingen goed geregeld zijn. Voor een chef is het veel veiliger te zeggen dat het aan de persoon van de ondergeschikte ligt. Daar kan hij ten slotte niets aan doen". Smits hoopt dat het onderzoek nog een staartje zal hebben. "Onze studieopdracht is afgerond, maar de vakgroep gaat door met de zaak. Hopelijk bereiken we ooit een ver andering in de houding van chefs ten opzichte van ondergeschikten. Zij hebben een zwarte bril op en ge ven niet het objectieve oordeel dat ze denken te geven". Leidse wethouder wil andere verdeling gemeentefonds LEIDEN - De Leidse wethouder van financiën P. Bordewijk vindt dat de grotere gemeenten ten koste van de kleine meer geld moet krij gen uit het gemeentefonds. Borde wijk denkt dat op die manier de fi nanciële noden van steden die een centrumfunctie vervullen gedeelte lijk kunnen worden, opgelost. Bordewijk vindt dat er bij de ver deling van het geld meer rekening moet worden gehouden met de so ciale structuur in de gemeenten. Wanneer bijvoorbeeld een aspect als de aanwezigheid van veel al lochtonen zwaarder gaat wegen, gaan de grotere gemeenten er auto matisch financieel op vooruit. Een mogelijkheid is ook, volgens de Leidse wethouder, om de ver goeding die gemeenten ontvangen voor de kosten van bijstandsuitke ringen aan hun inwoners van 90 naar 100 procent op te trekken. Om dat de steden veel meer mensen met een bijstandsuitkering tellen, zou den zij van deze maatregel het meeste financiële voordeel hebben. De instelling van een forensenbe lasting, een idee van de Amster damse wethouder W. Etty, wijst Bordewijk van de hand. Etty wilde door belasting te gaan heffen van stedelijke bedrijven die veel foren sen in dienst hebben de gemeente lijke kas aanvullen. Bordewijk noemt dat echter een 'heel ingewik kelde constructie' met 'grote risi co's' omdat er tal van onduidelijk heden aan vast zitten. Feestartikel De discussie over de financiële ver houding tussen centrum- en rand gemeenten is weer aktueel sinds Et ty met zijn voorstel kwam. De ge meentebesturen van de steden vin den dat regiobewoners ten onrechte niet meebetalen aan allerlei voorzie ningen in de stad waar zij wel regel matig gebruik van maken. In verge lijking met de dorpen zijn de steden er financieel vaak slecht aan toe. Bordewijk: "Het probleem dat Etty signaleert herken ik natuurlijk. Je ziet dat de lasten in de steden steeds meer stijgen terwijl de in de gemeenten er om heen soms zelfs van verlaging sprake is". Het verwijt dat de grote steden hun forse lastendruk te danken hebben aan politieke keuzes en prioriteiten, verwerpt de Leidse wethouder. "Op voorhand is deze gedachte niet onwaarschijnlijk om dat aan te nemen valt dat de PvdA, die van de drie groote partijen ;het meeste belang hecht aan collectieve voorzieningen, het sterkst is in de grotere gemeenten", schrijft hij in het blad Binnenlands Bestuur over deze problematiek. Enig rekenwerk heeft Bordewijk echter geleerd dat het hier om een onjuiste veronderstelling gaat. In een vergelijking tussen de uitgaven van grote en kleine gemeenten stelt, hij.vasj dat de eersten relatief veel geld moeten uitgeven aan de bij standskosten. "Geen uitgaven in de feestartikelensfeer dus", aldus Bor dewijk. Het principe dat de kleintjes mee betalen aan de uitgaven van de gro ten, vindt in de regio echter weinig gehoor. Daar leeft bij gemeentebe sturen de overtuiging dat stadsbe woners ook profiteren van de voor zieningen van de dorpen bijvoor beeld wanneer het om open-lucht- recreatie gaat. Bestuurders wijzen er ook op dat het juist overheidsbe leid is geweest om mensen van de stad naar de regio te laten verhui- LEIDEN/ZOETERMEER voorwaarden en de arbeidsomstan- De Vervoersbond FNV staat nocS positief tegenover de fusie jjj}^ omdat beide maatschappijen van busmaatschappijen een andere cao hebben. Bij de fusie- West-Nederland in Wad- besprekingen moet daar, zegt dinxveen en de HTM die in glkekei. Hefz^ du.ddtik zi^ Den Haag IS gevestigd. Wel aldus de vakbondsbestuurder, dat maakt de bond zich zorgen de mensen er op geen enkele ma- over de vraag wat de gevol- nier °P achteruit mogen gaan. oon vullen viin vnnr het hn Over de fusie tussen West-Neder- gen zuilen zijn voor net no- land en de HTM merkte sierag op ger- en technisch personeel dat ket wenselijk is dat openbaar bij beide vervoersbedrijven, vervoersbedrijven samenwerken. Een efficiëntere werkwijze En zeker als hun verzorgingsgebie- kan betekenen dat er men- den aan alkaar grenzen. Ook al kle- kan Detekenen aar er men ven daar consequenties aan De sen overbodig Zijn. HTM rijdt in Den Haag, West-Ne- derland op het platteland. Het kan FNV-woordvoerder Quintis Sierag dus gebeuren dat een chauffeur van stelde vanmorgen desgevraagd dat West-Nederland Den Haag in moet met name deze arbeidsplaatsen (om en een chauffeur van de HTM het hoeveel het gaat is niet precies be- platteland moet bedienen. Om on- kend) door de fusie onder druk ko- npdi spanningen te voorkomen men te staan De directie aldus mpet dit heel nauwkeurig worden Sierag, zegt echter geen al te grote problemen te zien. Volgens haar DeSe,elQ' zouden deze personeelsleden via De Vervoersbond FNV denkt herplaatsing op andere plekken zelfs al een stapje verder dan de nu kunnen worden ingezet, liet de di- aangekondigde fusie. Het samen- rectie vanmorgen tijdens een bij- gaan van West-Nederland en de eenkomst met de pers weten. Moge- HTM mag de samenwerking met lijk wordt het personeelsbestand andere vervoersbedrijven als de Ne- zelfs uitgebreid, omdat er sprake is derlandse Spoorwegen, RET en van meer dienstverlening. NZH niet in de weg staan en moet. Ondanks deze geruststellende waar nodig, zelfs worden versterkt, woorden houdt de FNV toch de vin- De RET bedient Rotterdam en om- ger aan de pols. De Vervoersbond geving, de NZH rijdt in deze regio heeft de directie dan ook nadruklce- tussen Haarlem, Amsterdam en lijk gevraagd te worden betrokken Leiden, als het personeelsbeleid in de nieu- -pQi„n we constellatie aan de orde wordt -Dellen gesteld. Woordvoerder Van Trigt van de NZH in Haarlem wilde vanmorgen rwee cao S niet ingaan op de vraag waarom zijn Een andere kwestie die aandacht busbedrijf niet bij de fusie is betrok- krijgt van de FNV zijn de arbeids- ken, omdat hii nog niet de inhoud LEIDEN - De belastingen van het mende vijf jaar van 66 naar ruim 82 Hoogheemraadschap van Rijnland gulden per 'vervuilingseenheid'. gaan de komende jaren flink om- Een gemiddeld gezin betaalt jaar- hoog. Al eerder werd bekend dat de lijks drie van deze 'eenheden', zogeheten algemene omslag - waar- De verhogingen zijn noodzakelijk uit allerlei maatregelen worden be- om de toenemende vervuiling van taald om het waterpeil in de hand te het milieu in te dammen. De alge- houden - tot het jaar 2000 met onge- mene omslag stijgt vooral om ver veer 15 gulden per hectare zou stjj- vuild bagger te kunnen opruimen, gen. De verontreinigingsheffing gaat De verontreinigingsheffing, die is omhoog om met name de bouw en bedoeld om de kwaliteit van het wa- uitbreiding van waterzuiveringsin ter in orde te houden, stijgt de ko- stallaties te kunnen betalen. WASSENAAR De melkauto- glas goed beschermd tegen maten die de Wassenaarse luchtjes in de koelkast, melkfabrikant Menken van Om de zelftapper hiervan te Grieken als proef in zeven su- doordringen worden er op de permarkten (onder meer in melkautomaten bordjes ge- Voorhout) heeft geïnstalleerd, plaatst waarin hij erop wordt voldoen niet op alle onderdelen, gewezen dat schone flessen van Na een periode van vier weken het grootste belang zijn voor de blijkt dat één op de vier zelftap- kwaliteit van de melk. pende consumenten de lege Over de eerste resultaten zegt flessen onvoldoende schoon- Menken van Grieken dat hij maakt. daarover niet ontevreden is. En dat baart de melkprodu- Tussen de tien en dertig procent cent zorgen. "Het is van groot van de consument kiest voor de belang", merkt Menken van verse tapmelk. Maar het is nog Grieken op. "dat de fles na het te vroeg om nu al te zeggen dat reinigen met heet water moet de proef is geslaagd, zegt Men- worden nagespoeld en pas mag ken van Grieken. Voor een ge worden gesloten als hij volledig slaagde proef is een blijvend droog is". Want, benadrukt de percentage van vijftien tot fabrikant, besmetting met bac- twintig procent noodzakelijk, terieën, die in de waterresten Als daarvan inderdaad sprake een voedingsbodem hebben, blijkt te zijn, dan wordt het maakt de melk snel minder lek- aantal verkooppunten drastisch ker. Dan vervalt het belangrijk- uitgebreid. Die beslissing valt ste voordeel van deze melk in pas over twee maanden als de glas: verser is lekkerder en in proefperiode wordt afgesloten. br^ngst van de verkoop van Oegst- geestse grond. De bijdrage van zijn gemeente aan dit gezamenlijke pro ject bedraagt volgens Van Veen vijf ton. In principe, vindt hij, moet Lei den zijn eigen financiële problemen oplossen. "De grote stad heeft naast de lasten ook de vreugden", stelt Van Veen. Aan de andere kant sluit hij ook niet uit dat hij welwillend zou staan tegenover een verzoek van Leiden 'om mee te betalen aan een parkeergaraga aan de Oegst- geeste zijde van het station'. "Maar die vraag hebben we nooit gehad", aldus Van Veen. De Alphense wethouder K. Mol- lema constateert dat de middelgro te gemeenten lijden onder de extra financiële aandacht die de vier gro te steden van het rijk krijgen. Hij voelt niets voor enige bijstand aan de grote gemeenten. "Veel mensen zijn de afgelopen jaren door de over heid de stad uitgejaagd en die zou den nu nog eens aan die stad mee moeten betalen? Dat lijkt me onte- recht. Mijn standaard antwoord is een Arabisch spreekwoord: De be heerder van heilige plaatsen, moet de aanwezigheid van pelgrims op de koop toenemen". Wethouder Bordewijk: "Geen uit gaven in de feestartikelensfeer". REGIO Het terugdringen van het autogebruik moet niet alleen ge richt zijn op de spitsuren. Bijna 70 procent van de autokilometers wordt buiten de spits afgelegd. Het openbaar vervoersnet moet zodanig worden verbeterd en uitgebreid dat ook voor het vervoer buiten de spits de bus, trein en tram aantrekkelijk worden. Zonder verbetering van het open baar vervoer zal het aantal autokilo meters in het jaar 2010 zeventiger procent hoger liggen dan nu en zal het openbaar vervoer maar twee procent extra reizigers tellen. Een en ander staat in het rapport 'Hoog waardig regionaal openbaar ver voer', uitgebracht door gedeputeer de staten van Zuid-Holland, het da gelijks bestuur van de provincie. Tot het jaar 2015 worden in de zuidvleugel van de Randstad naar verwachting zo'n 250.000 woningen gebouwd. Met op de achtergrond de toegenomen aandacht voor het milieu en de steeds groter worden de file-problematiek, hebben pro vinciale staten GS opdracht gege ven te onderzoeken hoe onder ande ren de bewoners van deze huizen zich zouden moeten verplaatsen. Lange reistijden, hoge tarieven, ongemakkelijke bussen en tochtige bushokjes doen mensen veelal be sluiten de eigen auto te nemen. GS willen de komende jaren de keuze in de richting van het openbaar ver voer afbuigen. Door een fiks aantal extra lijnen en de aanschaf van meer comfortabele bussen moet het openbaar vervoer aantrekkelijker worden. Op dit moment is het ver voersnet erg versnipperd: tussen twee dicht bij elkaar gelegen plaat sen liggen vaak zoveel stopplaatsen dat vervoer per bus nog langer duurt dan bij voorbeeld per fiets. Het aantal buslijnen in de zuidvleu gel van de Randstad moet, zowel uit kwalitatief oogpunt als uit het oog punt van milieubescherming, aan zienlijk worden uitgebreid. Voor de omgeving van Leiden en Alphen aan den Rijn betekent dit dat er een lijn van Kijkduin naar Leiden en Katwijk moet komen en een vanuit Leiden via Zoetermeer naar Rotter dam. Ook een verbinding van Al phen aan den Rijn met Zoetermeer lijkt GS wenselijk. Uitbreiding van de rail- en buslij nen zal naar verwachting nog wel even op zich laten wachten. De door GS uitgebracht nota is onderdeel van het rapport 'Mobiliteitsplan zuidvleugel Randstad'. De nota wordt opgesteld door het rijk, de grote steden, de Nederlandse spoor wegen en de streek-vervoersbedrij- GRONDWATER - De provinciale heffing voor het onttrekken van grondwater zal worden verdubbeld. Gedeputeerde staten van Zuid-Hol land willen die heffing verhogen van een halve cent naar een cent per kubieke meter. Volgens het provin ciebestuur is de verhoging onver mijdelijk vanwege de hoge kosten die gemaakt moeten worden voor het beheer van de grondwatervoor ziening in Zuid-Holland. Toch leeft de Oegstgeestse wet houder van financiën P. van Veen mee met zijn Leidse collega. Hij wijst er op dat in de Leidse regio op politiek niveau regelmatig wordt overlegd 'waarbij ook wordt ge dacht over financiële samenwer king'. In sommige gevallen is die sa menwerking er al bijvoorbeeld bij het fameuze project Endegeest waarbij het een Leidse kasteel kan worden gerestaureerd uit de op- van de plannen kent. Elise Merlijn van de Vervoersbond FNV beweert dat de NZH 'baalt'. Zij vraagt zich af wat er met de 100 personeelsleden gebeurt die namens de NZH in Leidschendam werkzaam zijn. Ze ker nu in de nieuwe dienstregeling per 29 mei onrendabele lijnen zijn afgevoerd. Het is namelijk niet toe gestaan dat twee vervoersmaat schappijen op dezelfde lijnen rijden die niet rendabel zijn. Hoewel de NZH, aldus de Ver voersbond FNV, zegt dat dit ten koste zou gaan van één man, be weert Merlijn dat er geruchten zijn die spreken over 17 mensen. "Het rayon van de NZH wankelt door de ze fusie, maar de bond zal zich inzet ten voor de werkgelegenheid by de vervoerder". Tijdens een persconferentie, van morgen in Zoetermeer, zeiden woordvoerders van West-Neder land en de HTM dat er geen fusie wordt nagestreefd met de NZH. Wel gaan zij met de Haarlemse vervoer der praten over het overdragen van een deel van haar gebied waarvoor beide fusiepartners belangstelling hebben. Woordvoerders van de onderne mingsraad staan niet afwijzend te genover de fusie, maar vinden wel dat er nog veel onduidelijkheden uit de weg moeten worden geruimd. LEIDEN - De Leidse universiteit vierde gisteren haar 415-jarig bestaan. Tijdens de diesviering in de Pieterskerk werden eredoctoraten uitgereikt aan professoren E. Reiner, E.Loftus Z. Cohn en P. Raven. Op de foto wordt prof. Loftus (m) onder toeziend oog van pedel W. van Beelen (l) en haar promotor prof. W. Wagenaar (r) naar haar plaats begeleid. (foto Loek Zu.vderduin) 9 februari 1990 Honderd jaar geleden stond erin de krant: - In eene gemeente uit den omge ving van Aalst is een meisje, dat schijndood was, bijna begraven. Reeds lag zij in de kist, toen zij uit haren doodslaap ontwaakte. Men kan zich de vreugde der bloedverwanten voorstellen. Het meisje is erg ziek van den door- gestanen schrik, doch herstelt langzamerhand. - Te Stadskanaal en in den Weerdingermond zijn de scholen bijna alle ontvolkt, wegens het heerschen der mazelen. Vele vol wassenen zijn er ook door aan getast. De ziekte heeft reeds eeni- ge slachtoffers geëischt. - Een uit Liverpool te Boston aangekomen Zweedsch me- laatsch meisje zal naar Europa worden teruggezonden. - Een pessimist. - „Welken leef tijd houdt ge voor den besten om te huwen professor?" „Niet bo ven de dertig jaren en niet - be- 1 neden de één en dertig." Vijftig jaar geleden: - Door de vinnige koude hebben de watervogels de laatste weken een zwaren strijd moeten voeren om aan hun kostje te komen. Vooral in de haven van IJmui- den blijkt hun sterftecijfer groot te zijn. Men heeft al honderden cadavers gevonden van meeu wen en meerkoeten. De honger zoo brutaal te hebben gemaakt, dat zij een aanval hebben onder nomen op een vischauto in IJmuiden die nabij de vischhaL len een oogenblik onbeheerd was gelaten. Toen de eigenaar van de auto terugkwam en de zwerm meeuwen op zijn kisten zag zit ten, wierp hij een ledige kist naar de vogels toe. Deze kwam echter niet bij de meeuwen te recht, maar vloog door de voor uit van zijn wagen. De vischhandelaar moest consta- teeren, dat bijna de helft van zijn visch in de magen van de uitgehongerde meeuwen was verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15